PDA

View Full Version : Μοτό και κουλτούρα!!!



latris mixanis
18/07/2006, 18:40
Η αγάπη και η λατρεία μας δεν περιορίζεται μόνο στις μηχανές, στις :beer:, στη μουσική, στα βιβλία αλλά και στο Θέατρο!
Παρασκευή μιλάω με Cpt-Hook και Druuna όπου τους λέω να πάμε Αρχαία Επίδαυρο να δούμε τους Πέρσες.Το σκέφτηκαν λίγο και αποφάσισαν να πάμε. Πήγα και πήρα τα εισιτήρια(Πανεπιστημίου 39) και δώσαμε ραντεβού για το Σάββατο το μεσημέρι στη Βιοκαρπέτ. Πριν ξεκινήσω με τις φωτογραφίες ας πούμε λίγα λόγια για τους Πέρσες του Αισχύλου.

Τόπος του έργου είνα η Σούσα, πρωτεύουσα της Περσικής Αυτοκρατορίας. Ο Χορός αποτελείται από γέροντες, ευγενείς, στους οποίους ο νεαρός βασιλιάς Ξέρξης εμπιστεύθηκε το παλάτι του και το βασιλείο του πριν εκστρατεύσει κατά των Ελλήνων. Οι γέροντες αγωνιούν γιατί δεν έχουν λάβει νέα του βασιλιά και του στρατού και ερμηνεύουν το φόβο τους ως κακό οιωνό. Περιγράφουνπως συγκεντρώθηκαν οι μεγάλες δυνάμεις που έφυγαν για την Ελλάδα, στράτευμα και στόλος, από κάθε γωνιά της αυτοκρατορίας, κάτω από τη διοίκηση του νεαρού ορμητικού βασιλιά, και εκφράζουν τον φόβο τους για την πονηρή απιστία του θεού, που συχνά τυφλώνει τον άνθρωπο και τον αδηγεί στο χαμό.Τότε εμφανίζεται η Άτοσσα, η βασιλίσσα μητέρα. Από τη στιγμή που ξεκίνησε το στρατός, η μητέρα του Ξέρξη δεν έπαψε να βλέπει κακά όνειρα, αλλά ποτέ δεν είδε τέτοιον ολοζώντανο εφιάλτη σαν αυτόν που την επισκέφτηκετη νύχτα: δυο μεγαλοπρεπείς και πανέμορφες γυναίκες, η μια ντυμένη με περσικά ρούχα και η άλλη με δωρικό χιτώνα, η μια προικισμένη από τον θεό με τη γη των βαρβάρων και η άλλη με την Ελλάδα, μάχοταν η μια με την άλλη` ο Ξέρξης τις ηρεμεί στην αρχή, τις ταθησεύει βάζοντας στους λαιμούς τους ένα ζυγό και τις ζεύει στο άρμα του. Η Ασιάτισσα δέχεται αυτή τη μοίρα με περηφάνια, αλλά η άλλη ορθώνεται, σκίζει τα ηνία και αποτινάσσει το ζυγό: ο Ξέρξης συντρίβεται.

latris mixanis
18/07/2006, 18:41
Ο Χορός συμβουλεύει την Άτοσσα να κάνει θυσίες. Εκείνη τη στιγμή φτάνει ο αγγελιοφόρος, φέρνοντας τα νέα για την ήττα της Σαλαμίνας. Θρηνεί τις ατελείωτες συμφορές και τις στρατιές των νεκρών. Τέλος, δίνει μια περιγραφή της ναυμαχίας, επιμένοντας κυρίως στον τρόπο με τον οποίο οι Έλληνες περικύκλωσαν και κατέσρτεψαν τον περσικό στόλο, ενώ ο Ξέρξης, μπροστά σε τέτοια συμφορά, έσκισε τα ρούχα του και έφυγε για να σωθεί. Ο Χορός τραγουδά τις συμφορές που αποτελούν πια μοίρα των Περσίδων που έχασαν τους άντρε τους και, στη συνέχεια, στρέφεται ανοιχτά κατά του ενόχου, του ιδίου του Ξέρξη: εξαιτίας του, τα έθνη της Ασίας δεν θα βλέπουν πια την Περσία ως ηγέτη τους, αλλά θα μιλούν ελεύθερα και με παρρησία.
Η Άτοσσα επιστρέφει, όχι όμως πια πάνω στο άρμα της και χωρίς τα βασιλικά της κοσμήματα. Προτίθεται να κάνει προσφορές στον τάφο του νεκρού συζήγου της, του Δαρείου. Ο Χορός κάκει υποκλήσεις προς το πνεύμα του πεθαμένου βασιλιά. Όταν τελικά το φάντασμα εμφανίζεται, η Άτοσσα του λέει τα νέα της ήττας του γιού τους. Ο νεκρός βασιλιάς μαθαίνει για τη νεανική αλαζινεία του Ξέρξη, που θέλησε να γεφυρώσει τον Ελλήσποντο προκειμένου να επιτύχει το παρότολμο εγχείρημά του, και συμπεραίνει πως κάποιος μεγάλος θεός πρέπει να του πήρε τα μυαλά. Το φάντασμα συμβουλεύει τους παλιούς υπηκόους του να μην αναλάβουν ποτέ ξανά δράση κατά των Ελλήνων: οι Πέρσες δεν θα καταφέρουν ποτέ να τπυς νικήσουν, γιατί η ίδια η γη πολεμά στο πλευρό των Ελλήνων. Αλλά τώρε οι Πέρσες πρέπει να πληρώσουν την ύβριν του διέπραξαν όταν έκαψαν τους ναούς και τα τεμένη στην Ελλάδα. Το φάντασμα του Δαρείου προλέγει τη μάχη των Πλαταιών, με την οποία θα ολοκληρωθεί η περσική ήττα τον επόμενο χρόνο, και αποσύρεται, αφού πρώτα συμβουλέψει τους γέροντες να διδάξουν στον Ξέρξη την ανάγκη για λογική και για σεβασμό προς τη θέληση του Διός. Ο Χορός μένει μόνος στην ορχήστρα και τραγουδά εγκώμια για τις ημέρες της βασιλείας του παλιού βασιλιά, όταν ο στρατός γυρνούσε πάντα δοξασμένος και όλοι σέβονταν τους νόμους και τα ήθη. Τέλος, εμφανίζεται ο Ξέρξης, που επέστρεψε στην Περσία. Θρηνεί τη μοίρα του και κλαίει για τον θεό που του στάθηκε εθρός. Ο Χορός τον συνοδεύει στους θρήνους, απαριθμώντας τους νεκρούς ήρωες της Περσίας και ζητώντας να μάθει ποιά ήταν η τύχη τους. Αλλά το μόνο που μπορεί να απαντήσει ο Ξέρξης είναι πως σλοτ’ωθηκαν όλοι. Έτσι, τους πρώτους θρήνους διαδέχονται νέα ατελείωτα μοιρολόγια. Αντιλαμβανόμαστε τώρα ότι, όπως είχε πει και ο Δαρείος, ο πέρσηε βασιλιάς πρέπει να απολογηθεί όχι μόνον στο Δία, αλλά και στους ίδιους τους υπηκόους του.

latris mixanis
18/07/2006, 18:44
Το Σάββατο και η ώρα συνάντησεις ήρθε αλλά τα παιδιά δεν είδαν τη Βιοκαρπέτ οπότε και συναντηθήκαμε στο Παλατάκι.
cpt-hook


55696

latris mixanis
18/07/2006, 18:44
druuna


55697

latris mixanis
18/07/2006, 18:45
κάναμε φυσικά μια στάση στο γνωστό Stork, όπου και απολαύσαμε θέα :dizzy:


55698

latris mixanis
18/07/2006, 18:47
και έφαγα επιτέλους μετά από αρκετό καιρό βλάφα:a8:


55700

latris mixanis
18/07/2006, 18:47
Η druuna με το καταπληκτικό της χαμόγελο:)


55701

latris mixanis
18/07/2006, 18:49
γιατί καπετάνιο μας κοιτάς λοξά??


55702

latris mixanis
18/07/2006, 18:51
είδες αυτό που είδα Τούλα μου?? :rotflmao:


55705

latris mixanis
18/07/2006, 18:52
καπετάνιο μου και μια φώτο να βγάλουμε με θέα...


55706

latris mixanis
18/07/2006, 18:53
Με σκηνή από το Ρωμαίο δεν μοιάζει??:p


55707

latris mixanis
18/07/2006, 18:54
Οι τρεις κουλτουριάρηδες(καράς, τερζής, άντζελα, μπετόβεν...:rotflmao: )


55708

latris mixanis
18/07/2006, 18:55
και σιγά σιγά ξεκινήσαμε για το θέατρο...


55709

latris mixanis
18/07/2006, 18:56
Φτάααασαμε και βγάλαμε τα παλαιότερα μέλη(δεν θέλω να πω κάτι :rolleyes: ) μια φωτογραφία.


55710

latris mixanis
18/07/2006, 19:11
μερικά λόγια για το θέατρο:

Είναι το καλύτερα σωζόμενο απ' όλα τα κλασικά θέατρα της Ελλάδος, το πιο ωραίο και αρμονικό. Έχει οικοδομηθεί στη δυτική πλαγιά του κυνορτίου, είναι λίθινο και έχει χωρητικότητα 14,000 θεατών. Το σχεδίασε, στα μέσα του 4ου π.Χ αιώνα, ο αργείος αρχιτέκτονας και γλύπτης Πολύκλειτος, Είναι το μόνο που έχει κυκλική ορχήστρα, χαρακτηριστικό των παλαιότερων θεάτρων. Η διάμετρός του της ορχήστρας -όπου ανέβαιναν όλες οι παραστάσεις- είναι 20,30 μ. Στο κέντρο της, ένας περιφεριακός λίθος δείχνει τη θέση όπου στήνοταν ο βωμός: η θύμελη. Το κοίλο του θεάτρου, το μέρος δηλαδή όπου κάθονται οι θεατές, αποτελείται από πενήντα πέντε σειρές ειδωλίων, οι οποίες χωρίζονται από οριζόντιο διάζωμα σε δυο ζώνες. Η κάτω ζώνη έχει δώδεκα κερκίδες και η επάνω εικοσι δυο. Τα καθίσματα της κάτω ζώνης είναι 10εκ. χαμηλότερα από της επάνω, επομένως κάτω έβαζαν τα προσκεφάλαια(πρώτη θέση). Το επάνω κοίλο έχει πολύ μεγαλύτερη κλίση και πιθανότατα να είναι και αυτό ένα απο τα χαρακτηριστικά στα οποία οφείλεται η θαυμάσια ακουστική του θεάτρου. Απέναντι από το κέντρο του κοίλου και σε μικρή απόσταση απο την ορχήστρα σώζεται η βάση του προσκηνίου, που το αποτελούσαν ιωνικά ημικιόνια και θρίγκος του ίδιου ρυθμού, Η στέγη του προσκηνίου ήταν το <<λογείον>>, όπου έπαιζαν συνήθως οι ηθοποιοί, και πίσω από το λογείο υψωνόνταν διώροφο οικοδόμημα, η κυρίως σκηνή. Ωστόσο αυτά αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες και δεν άνηκαν στο αρχικό σχέδιο του Πολυκλέιτου.

latris mixanis
18/07/2006, 19:12
η θέα από τη θέση μας..(πάνω ζώνη)


55712

latris mixanis
18/07/2006, 19:15
Τούλα μου αυτός είναι ιωνικός ρυθμός και όχι δωρικός :dizzy:


55713

latris mixanis
18/07/2006, 19:17
η ωραία Ελένη(γκουχου γκουχου) και η Εκάβη :lol: :rotflmao:


55714

latris mixanis
18/07/2006, 19:18
δεν μοιάζει με αρχαία Ελληνίδα η Τούλα?? :hypnotize :uplate:


55716

latris mixanis
18/07/2006, 19:20
το θέατρο σιγά σιγά άρχισε να γεμίζει κόσμο( είδαμε αρκετούς γονείς με τα παιδιά τους:a013: )


55717

latris mixanis
18/07/2006, 19:21
άλλη μια από το επάνω επάνω μέρος του θεάτρου :D


55718

latris mixanis
18/07/2006, 19:22
....να βάλουμε και λίγο ρομαντισμό(ταιράζει)


55719

latris mixanis
18/07/2006, 19:23
γέμισε ακόμη περισσότερο σε λιγότερο από είκοσι λεπτά


55720

latris mixanis
18/07/2006, 19:24
:smokin:


55721

latris mixanis
18/07/2006, 19:25
Ώσπου γέμισε τελείως και ξεκίνησε...


55722

latris mixanis
18/07/2006, 19:28
Κανονικά δεν επιτρέποταν να τραβήξουμε φωτογραφίες κατά την διάρκεια της παράστασης, αλλά επειδή θέλαμε να σας μεταφέρουμε το κλίμα τραβήξαμε(δεν είναι καλής ποιότητας δυστυχώς).:look:

Ο χορός μαζί με την Άτοσσα(Λ. Κονιόρδου)


55723

latris mixanis
18/07/2006, 19:29
Ο Χορός και η επιστροφή του Ξέρξη.


55724

latris mixanis
18/07/2006, 19:30
Ο Ξέρξης(Χ. Λούλης)


55725

latris mixanis
18/07/2006, 19:32
και το τέλος της παράστασης!!:a18: :a19:


55726

latris mixanis
18/07/2006, 19:33
Ξέρξης, Άτοσσα, Δαρείος


55727

latris mixanis
18/07/2006, 19:36
Ξεκινήσαμε για την Αθήνα, αλλά δεν μπορούσε να μας αφήσει αδιάφορους η θέα. Το φεγγάρι ήταν υπέροχο


55728

latris mixanis
18/07/2006, 19:37
Όλα ωραία και η διάθεση της παρέας στα ύψη


55729

latris mixanis
18/07/2006, 19:38
Βλέπεις Τούλα αυτό το αστέρι...;;


55730

latris mixanis
18/07/2006, 19:39
Δεν μου ταιριάζει??? :D :rotflmao:


55731

latris mixanis
18/07/2006, 19:40
Τον Ηλία τον είχαμε πασά, όλο το πίσω κάθισμα δικό του...


55732

latris mixanis
18/07/2006, 19:41
Φτάσαμε Αθήνα...


55733

latris mixanis
18/07/2006, 19:43
Τα περάσαμε υπέροχα, η παράσταση καταπληκτική όπως και οι ερμηνίες των ηθοποιών. Να ευχαριστήσω τον Ηλία και την Τούλα που ήρθαν μαζί μου και έκαναν πιο όμορφη τη βραδιά:D
Όποιος δεν έχει πάει απλά χάνει!!

Μέχρι την επόμενη φορά...

:wave2: :beer: :wave2:

tsiros_temp
18/07/2006, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Είναι το καλύτερα σωζόμενο απ' όλα τα κλασικά θέατρα της Ελλάδος,

Και τα έργα που ανεβάζουν τώρα τα παίζουνε ξεφτίλες που ουρλιάζουνε :rolleyes: αν είναι δυνατόν, το αρχαίο θέατρο να ήταν έτσι: να το παίζαν θεατρίνοι όπως αυτοί.:yuck:

+ Η καλλιέργεια του ανθρώπου.:smilea:
- Οι ξεφτίλες που αμαυλίζουνε το Δράμα. :cry:

Μακάρι να ανέβει καμιά παράσταση με ερμηνευτές και όχι γαϊδάρους που γκαρίζουν. :bawl:

latris mixanis
18/07/2006, 19:51
Οι παραστάσεις στο θέατρο της Επιδαύρου έχουν μειωθεί αρκετά είναι μόνο πέντε :sad:

Στη συγκεκριμένη παράσταση οι ηθοποιοί ήταν όλοι άψογοι, με μια μικρή εξαίρεση που ήταν απλά καλός!

angel-m
18/07/2006, 20:00
Βρε Ελενάκι τι μου θύμισες:rolleyes: ότι έχω πολλά χρόνια να πάω Επίδαυρο:cry: :bawl: :bawl:

crs-k
18/07/2006, 20:14
ΠΑΝΤΑ τετοια παιδια!


:smokin: :beer: :wave2:







Να μπορουμε να σχεδιαζουμε κι εμεις κανα χαρτη ... :evil:
Γεια σου ρε καπετανιε, παλι για σενα δουλευεις! :winka:


:lol: :rotflmao: :lol:

Druuna
18/07/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Και τα έργα που ανεβάζουν τώρα τα παίζουνε ξεφτίλες που ουρλιάζουνε :rolleyes: αν είναι δυνατόν, το αρχαίο θέατρο να ήταν έτσι: να το παίζαν θεατρίνοι όπως αυτοί.:yuck:

+ Η καλλιέργεια του ανθρώπου.:smilea:
- Οι ξεφτίλες που αμαυλίζουνε το Δράμα. :cry:

Μακάρι να ανέβει καμιά παράσταση με ερμηνευτές και όχι γαϊδάρους που γκαρίζουν. :bawl:



Φιλε, το να εισαι εντελως ισοπεδωτικος και απαξιωτικος με τους συγχρονους ηθοποιους ενω δεν ξερουμε καν πως παιζοταν το αρχαιο δραμα αφου διασωζονται μονο τα κειμενα κι οχι ο τροπος ερμηνειας τους, χαρακτηριζοντας καταξιωμενους ηθοποιους, ξεφτιλες που ουρλιαζουν, ειναι τουλαχιστον ατοπο.

Σε πληροφορω λοιπον πως σ΄αυτη την παρασταση κανεις δεν ουρλιαζε...Υπηρχαν μονο, δεκα χιλιαδες θεατες ολων των εθνικοτητων,που παρακολουθουσαν καθηλωμενοι, κρατωντας και την ανασα τους ακομα, για να μην χασουν ουτε δευτερολεπτο απ' την πραγματικα επληκτικη παρασταση. Επικρατουσε δε τετοια ησυχια που καταντουσε εντελως συγκινητικο να μην ακουγεται ουτε ο παραμικρος ψιθυρος, δεδομενου οτι παρακολουθουσαν την παρασταση πολλα παιδακια μα τους γονεις τους.
Ελπιζω ολα αυτα να σου λενε κατι για την ποιοτητα του δραματος που παρακολουθησαμε.
Ειμαι λοιπον πολυ περηφανη που εκεινη την υπεροχη βραδια ημουν εκει κι ανατριχιασα και συγκινηθηκα και πιστεψε με υπηρχαν στιγμες που ενιωσα πως γυρισα πισω στο χρονο, κι ημουνα πισω στο 472π.χ μολις 8 χρονια μετα την ναυμαχια της Σαλαμινας, τοτε που οι περισσοτεροι απ τους θεατες ειχαν παρει μερος και στις μαχες και στην Σαλαμινα, και τους ενιωθα γυρω μου σιωπηλους και συγκινημενους να ακουν για τις νικες και τους ηρωισμους τους απο το στομα των ηττημενων εχθρων τους....

Και τωρα πες μου πως αυτοι που μου προκαλεσαν αυτα τα συναισθηματα ειναι
ενα τσουρμο ξεφτιλες που ουρλιαζουν.


Α! κι επειδη δειχνεις κι ενα ενδιαφερον για την γλωσσα μας και την εχεις πει σε αλλους....Το αμαυλιζω τι ακριβως σημαινει να το μαθω κι εγω που δεν το ξερω;Και πιστεψε με, δεν ειμαι και τοσο ασχετη....








:smokin: :smokin: :confused:

Druuna
18/07/2006, 21:47
Ελενακι και καπετανιο σας ευχαριστω απο καρδιας για την απιστευτη βραδια, υγεια να εχουμε και του χρονου δεν θ' αφησουμε παρασταση για παρασταση.

Και που'σαι καπετανιο παντα με το Καμπριο ε; Το ερωτευτηκα λεμεεεεεε μα κι ο οδηγος δεν παιζεται...Ειδικα με εκεινο το: Η κυρια επιθυμει κατι αλλο; Ακομα το σκεφτομαι και γελαω.....Τι ευγενεια τι στυλ!!!!Αψογος Λιακο μου!!!




:alien: :alien: :beer: :beer: :beer: :beer:

Tropeas
18/07/2006, 21:52
:a46: :a46: :a46: :a012:
αν και δεν είμαι φαν του θεάτρου,
η ατμόσφαιρα και η βόλτα με ταξιδέψανε... ;)

Druuna
18/07/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
:a46: :a46: :a46: :a012:
αν και δεν είμαι φαν του θεάτρου,
η ατμόσφαιρα και η βόλτα με ταξιδέψανε... ;)



Ελα μια φορα μαζι μας και θα δεις για ποτε γινεσαι φαν Λαμπρο μου.




:wave2: :wacko:

Tropeas
18/07/2006, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Ελα μια φορα μαζι μας και θα δεις για ποτε γινεσαι φαν Λαμπρο μου.




:wave2: :wacko:
Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση,
αλλά θα πάμε ,
θα κάτσετε,
θα με πιάσει το ψαχτικό μου,
θα φύγω απο το θέατρο,
θα περπατήσω στην φύση, στην νύχτα, στο καλοκαίρι...
και θα την "ακούσω" αλλιώς... προσωπικά καλιτεχνικά...;) :wave2:

Druuna
18/07/2006, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση,
αλλά θα πάμε ,
θα κάτσετε,
θα με πιάσει το ψαχτικό μου,
θα φύγω απο το θέατρο,
θα περπατήσω στην φύση, στην νύχτα, στο καλοκαίρι...
και θα την "ακούσω" αλλιώς... προσωπικά καλιτεχνικά...;) :wave2:



Κανενα προβλημα....Αρκει να την " ακουσεις"



:winka: :beer: :beer:

makis206
18/07/2006, 23:38
Άν και με αυτά τα εικαστικά δεν τα πάω και πολύ καλά, σίγουρα η όμορφη παρέα είναι ικανή να κάνει το άγνωστο μία ωραία εμπειρία !

Κούκλοι όλοι !

Πάντα τέτοια !!


:beer: :beer: :sun: :beer: :beer:

crs-k
18/07/2006, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
.....................
Κούκλοι όλοι !
.....................


Ρε Μακη μηπως εχεις α-γυναικοψια ? :dizzy:

Οι δυο στους τρεις "κουκλους" ειναι γυναικες καμαριμ' ... :hypnotize


:lol: :rotflmao: :lol:

makis206
18/07/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε Μακη μηπως εχεις α-γυναικοψια ? :dizzy:
Οι δυο στους τρεις "κουκλους" ειναι γυναικες καμαριμ' ... :hypnotize
:lol: :rotflmao: :lol:

Απ'την αρχή το ήξερα ότι έπρεπε να πάω με την πλειοψηφία και να πω κούκλες αλλά ποιος θ'άκουγε τον Καπετάνιο μετά ;

:lol: :rotflmao: :lol: :beer:

crs-k
18/07/2006, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Απ'την αρχή το ήξερα ότι έπρεπε να πάω με την πλειοψηφία και να πω κούκλες αλλά ποιος θ'άκουγε τον Καπετάνιο μετά ;

:lol: :rotflmao: :lol: :beer:


Δεν παρεξηγει αυτος, ειναι extra large ... :p

:lol: :rotflmao: :lol:

Vstrommer71
19/07/2006, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν παρεξηγει αυτος, ειναι extra large ... :p

:lol: :rotflmao: :lol:
Αφηστε τον καπιτανιο ΗΣΥΧΟ!!!!


Αυτος δεν μας αφηνει,τελευταια βαρεθηκαμε να βλεπουμε την αφεντομουτσουναρα του σε ολες τις φωτογραφιες!Ειναι ο νεος σταρ του STAR,.... εεε συγνωμη του μοτο τζι αρ ηθελα να πω!:D

makis206
19/07/2006, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν παρεξηγει αυτος, ειναι extra large ... :p
:lol: :rotflmao: :lol:

Καπετάνιε το είδες ! Με τσιγκλάνε !:look:

Κούκλες ήσασταν όλες !

:lol: :look: :lol:










Αλλά κι ο συνοδός Ά κατηγορίας τζεντλεμάν !:cool:

:lol: :beer: :beer: :beer: :lol:

packo
19/07/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Και τα έργα που ανεβάζουν τώρα τα παίζουνε ξεφτίλες που ουρλιάζουνε :rolleyes: αν είναι δυνατόν, το αρχαίο θέατρο να ήταν έτσι: να το παίζαν θεατρίνοι όπως αυτοί.:yuck:

+ Η καλλιέργεια του ανθρώπου.:smilea:
- Οι ξεφτίλες που αμαυλίζουνε το Δράμα. :cry:

Μακάρι να ανέβει καμιά παράσταση με ερμηνευτές και όχι γαϊδάρους που γκαρίζουν. :bawl:

Diladi man, esi exeis dei poli theatro, toulaxiston tin xronia pou perase, kai theoreis oti oloi oi ithopioi pou kikloforoun ekei ekso einai - Οι ξεφτίλες που αμαυλίζουνε το Δράμα....

Milontas gia to ethniko, opoios eide to Dr. Faustus kserei...gia na min miliso gia to oneiro...gia na min arxiso na aradiazo parastaseis se mikrotera theatra pou paizoun akoma kai aksizoun ton kopo na tis deis...

idi
19/07/2006, 09:32
κουλτούρα ειδα.... Μοτό δεν ειδα... !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μικρή Λουλού
19/07/2006, 09:49
και ποσο την εχουν την φιαλη με τα παρελκομενα..??? :lol: :lol:






μπραβο ρε παιδια,παντα τετοια.:)

kxIII
19/07/2006, 09:56
:a20: :a23:

KaTaNaS
19/07/2006, 09:57
bravi ρε παιδάκια...

άρωμα καλοκαιριού!


πράγματι, η Τούλα μοιάζει με αρχαία φυσιογνωμία!


:wave2: :wave2: :wave2:

adam_tsouk
19/07/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πράγματι, η Τούλα μοιάζει με αρχαία φυσιογνωμία!


:wave2: :wave2: :wave2:

δε πιστευω να εννοεις στα χρονια; (να το ερχεται... να να....):lol:

Cpt. Haddock
19/07/2006, 10:03
Μια όμορφη βόλτα ως την επίδαυρο.

Μια ωραία παρέα.

Μια έντονη και "γεμάτη" παράσταση. Πολύς κόσμος, πολλοί ξένοι, ως συνήθως.

Μια ιερή ανατριχίλα, όταν ο χορός των Περσών εξιστορώντας τη ναυμαχία απαγγέλει το "ίτε παίδες ελλήνων"

Η - πάντα - όμορφη κάθοδος από το θέατρο, μέσα στον κόσμο, στα πευκα.

Η υπέροχη διαδρομή της επιστροφής...

:)

μια γκαζοφωνιάς "αναπληρώτρια" οδηγός :eek: :uplate: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να είστε καλά! :beer: :beer:

@idi: Ρε πόντιε το ότι έχω bmw δε σημαίνει οτι έχω και sidecar :lol: :lol:

@crs-k: ακόμα η διαδρομή; :mad:

@vstrommer71: τι φταίω εγώ που τα ποτάμια δεν έχουν πολύ νερό το καλοκαίρι; :evil:

KaTaNaS
19/07/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
γιατι ξερω ποσο σου περισσευει η ευγενεια και σου λειπει η πονηρια.



αααα, Τούλα μή μου χαλάς το ίματζ τώρα (τόσο κόπο και καμένα λάστιχα μου χει κοστίσει)!



είπαμε είμαι ένας ΑΛΗΤΗΣ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ ! :a39:


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :wave2:




έχετε το ελέυθερο και απο μένα να σφάξετε... κύριε SF! :rotflmao:

Druuna
19/07/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Τουλίτσα μου πάντως για αρχαία καλά κρατιέσαι, ποιό είναι το μυστικό σου??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Α! ειναι πολυ απλο...:wacko:
Δεν ζεις ποτε στον χρονο που λεει το ημερολογιο, αλλα αναλογα μα την διαθεση σου κανεις χρονικα αλματα σ' οποιον χρονο παρελθοντικο η μελλοντικο επιλεγεις.....Δηλαδη εισαι μονιμως στην κοσμαρα σου,
:rolleyes: :sick: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

latris mixanis
19/07/2006, 10:57
Στο θέατρο δεν μπορούμε να έχουμε μαζί μας κάτι φαγώσιμο ή πώσιμο και φυσικά απαγορεύονται τα τακούνια.
Καλό είναι όποιος πάει να πάρειμαζί του και ένα μαξιλαράκι για να κάτσει πιο άνετα :winka:

tsiros_temp
20/07/2006, 08:48
το κέρατό μου... εκμαυλίζω εκμαυλίζω.

Ό,τι παράσταση έχω δει μέχρι σήμερα, είτε αποσπάσματα στην τηλεόραση, ειχε ηθοποιούς που υπερέβαλαν στην ηθοποιία τους ή κιλά μπογιάς στη μάπα.

Δε ξέρω τι κάνανε οι αρχαίοι, αλλά σίγουρα δεν κάναν αυτό.
:ZZZ:

Καλά κάνετε και πάτε στο θέατρο, μακάρι αν πήγαινα και γω να μου άρεσε, μα δε βλέπω κάτι εκεί που να μου αρέσει.

Θα προτιμήσω να διαβάσω το έργο, μέχρι να μου γεμίσει το μάτι ο τρόπος που τα ερμηνεύουν. Γω πάντως, ντρέπομαι με το πως κάνουν.

Θα πάω πάντως για να δω και με τα μάτια μου και από κοντά αν είναι όπως έχω καταλάβει ότι είναι.

nimbus
20/07/2006, 11:14
μπράβο παιδιά:beer:
ωραίο ποστ:wacko:
κάτι διαφορετικό ήταν βρε παιδί μου:)
να'στε πάντα καλά:wave2: