PDA

View Full Version : ερωτηση για καθρεφτες στα 200 χλ/ω



ktm640lc4
19/07/2006, 09:40
1ον) Καλημερα. Λοιπον εχω μια περιεργη ερωτηση. Χτες πηγα χαλκιδα και πηγαινα με 140. Ως εδω καλα αφου ημουν ορθιος.

Οταν αποφασισα να το ανοιξω (μετα απο προτροπη του μηχανικου) για τα 180-200 ειχα πεσει στην γνωστη θεση καλυμενος πισω απο την ζελατινα.

Αλλα δεν εβλεπα τιποτα απο τους καθρεφτες επειδη ειναι στην θεση για ορθια οδηγηση. Κατεβασα τον αριστερο με το χερι για να βλεπω απο αριστερα αν ερχεται κανεις.

Μετα μολις εκοψα και σηκωθηκα τον εφερα στην πρωταρχικη θεση.

Αυτο το κολπο τωρα ειναι καλο? Εσεις τι κανετε? Ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι λαθος γιατι αν πρεπει να φρεναρεις πρεπει να σηκωθεις και να μην εισαι ταμπουρωμενος γιατι ειναι επικυνδυνο.

2ον) Η σωστη θεση καλυματος ποια ειναι? Πρεπει να κανω ντιπ κατα ντιπ πισω και να βλεπω μεσα απο την ζελατινα ή λιγο πιο πανω να βλεπω λιγο πανω απο την ζελατινα. Εδω να πω οτι το βουητο ηταν εξωπραγματικο. Βεβαια και το κρανος ειναι για τον φουτσο αλλα εγω ρωταω.


Για πειτε. Ευχαριστω.

adam_tsouk
19/07/2006, 09:44
αν και δεν εχω φαιρινγκ εχω ακριβως το ιδιο προβλημα...

πολυ απλα οταν θελω να δω τους καθρεφτες σηκωνομαι λιγο (και φαντασου σε αυτες τις ταχυτητες τι ξυλο πεφτει στο Ζ).

Τους καθρεφτες μου δεν τους κουναω ποτε...

εξαλου η λογικη (ποια; ) λεει οτι με 200+ πας σε μια ευθεια και στοπ. οχι προσπερασεις, ελιγμους κτλ... (λεμε τωρα ο καθεις...)


:wave2:

ktm640lc4
19/07/2006, 09:48
Ναι αλλα δεν πρεπει να βλεπω πισω μην ερχεται κανας ντουλης με 800????

Αν σηκωθω στα 200 μιλαμε με εχει παρει και με εχει παει στην κινα για σουσι.

adam_tsouk
19/07/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ναι αλλα δεν πρεπει να βλεπω πισω μην ερχεται κανας ντουλης με 800????

Αν σηκωθω στα 200 μιλαμε με εχει παρει και με εχει παει στην κινα για σουσι.

αμα πηγαινεις με 250+ σιγουρα κανεις δεν θα ερχεται.... :rolleyes:

τι να σου πω... γιαυτο ειπα οτι "υποτιθεται" πως το ανοιγεις σε μια ευθεια και τελος... :rolleyes: (λεμε τωρα..)

ktm640lc4
19/07/2006, 10:11
Ναι βρε για μια ευθεια λεω και εγω.

Αλλα οχι και με 250+

Αλλωστε παντα θα υπαρχει ο πιο γρηγορος. Δεν ειναι αναγκη να ειναι αμαξι. Μπορει να ερχεται καμια μηχανη με 1000+

Θα παω παλι σημερα μετα τις 5, αν ολα πανε καλα.

Μονος πηγα χτες παντως. Πολυ ωραια ητο. Εγω και αλλα 20 αυτοκινητα σε ολη την εθνικη.

Τεσπα θα δοκιμασω πολλα συστηματα και θεσεις καθρεπτη και σωματος σημερα. Ειμαι στο σταδιο γνωριμιας με την γκομενα. Με μετραει την μετραω, ξερεις τωρα.....

:wave2:

LittleJohn
19/07/2006, 10:14
Να βγάλεις τους καθρέφτες...

Ποτέ δεν κατάλαβα που χρησιμεύουν οι καθρέφτες σε μοτοσυκλέτα...(πέρα από το να μή σε γράφει η τροχαία)...

Προτειμώ να ελέγχω πίσω μου γυρίζοντας το κεφάλι. Είναι πολύ πιό ασφαλές...

ktm640lc4
19/07/2006, 10:20
Αυτο ειναι λιγο δυσκολο αν εχεις full face κρανος.

Απο και κλειεται λεμε.........:lol:




Χτες παντως με ενα πασατ παιξαμε λιγο για καμια 100αρια μετρα.
Παλι καλα τον ειδα απο τους καθρεφτες ερχοταν με οσα.
Με 215 πηγαινε ο κιαρατας. :winka: Πηγα και εγω 222 και εκοψα.:winka:

KaTaNaS
19/07/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Είναι πολύ πιό ασφαλές...




δεν έχω καθρέφτες...


αλλά δε συμφωνώ με το παραπάνω...


οι καθρέφτες μπορούν να σε γλιτώσουν απο πολλά!

H.A.Balafoutre
19/07/2006, 10:55
Έ βρε παιδί κι εσύ κάτι προβλήματα που έχεις....δεν πιστεύω πάντως να υπάρχει σετ καθρεφτών να είναι σταθεροί στα 200+χ.α.ω. Αλλά λογικά με 6η και 200χ.α.ω. θα έχεις τους λιγότερους κραδασμούς. Για τις άλλες ταχύτητες δεν έχει νόημα.

adam_tsouk
19/07/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν έχω καθρέφτες...


αλλά δε συμφωνώ με το παραπάνω...


οι καθρέφτες μπορούν να σε γλιτώσουν απο πολλά!

ετσι ειναι.

Εγω τους εχω παντα στο Ζ οσο ασχημοι κ αν ειναι. Η ασφαλεια μου πανω απ ολα.

Αλλα στα 200+ δεν τους βλεπω!

(βασικα στα 200+ δεν βλεπω τπτ γιατι φοβαμαι κ κλεινω τα ματια μου)
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
19/07/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Έ βρε παιδί κι εσύ κάτι προβλήματα που έχεις....δεν πιστεύω πάντως να υπάρχει σετ καθρεφτών να είναι σταθεροί στα 200+χ.α.ω. Αλλά λογικά με 6η και 200χ.α.ω. θα έχεις τους λιγότερους κραδασμούς. Για τις άλλες ταχύτητες δεν έχει νόημα.
δεν μιλαει για σταθεροτητα...

:wave2:

MOZART
19/07/2006, 11:15
ρε καντε με ενα αγαλμα.
Ο mozart λοιπον ειπε οτι χρειαζεσαι ζελατινα αλλα δεν τον ακουσες.
μεχρι τα 200 η θεση οδηγησης με την ζελατινα που εχω ειναι απλα σκυφτη και μπορεις και βλεπεις απο τους καθρεφτες.οταν πιασεις τα 240 τοτε εισαι ταπα αλλα δεν νομιζω να χρειαζεσαι καθρεφτες.Αλλωστε αυτος που θα σε περασει με πανω απο 240 θα ξερει ποτε και απο που θα σε περασει.
Εκτος βεβαια αν εισαι πιλοτος και μπορεις να κανεις slalom με 240 και πεσει ο αλλος πανω σου

SPORAKIAS
19/07/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Να βγάλεις τους καθρέφτες...

Ποτέ δεν κατάλαβα που χρησιμεύουν οι καθρέφτες σε μοτοσυκλέτα...(πέρα από το να μή σε γράφει η τροχαία)...

Προτειμώ να ελέγχω πίσω μου γυρίζοντας το κεφάλι. Είναι πολύ πιό ασφαλές...
ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ.
ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ 150 ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΠΙΣΩ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑΡΕΙ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ.ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΣ ΓΙΑ π.χ. ΜΕ 180χλμ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΣ ΠΙΣΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ???:sick:

ktm640lc4
19/07/2006, 11:25
Γεια σου ρε μοτσαρτ αρχοντα.:wave2:

Θα παρω ρε ζελατινα. Απλα λεω αν εσεις κατεβαζετε καθρεφτες στα 200+

Αντε στα 240+ κατεβαζετε? Η πατε γαμιοντα και πισω δεν γαμιεται????

:lol: :lol:

sniper
19/07/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Να βγάλεις τους καθρέφτες...

Ποτέ δεν κατάλαβα που χρησιμεύουν οι καθρέφτες σε μοτοσυκλέτα...(πέρα από το να μή σε γράφει η τροχαία)...

Προτειμώ να ελέγχω πίσω μου γυρίζοντας το κεφάλι. Είναι πολύ πιό ασφαλές...

Δεν συμφωνώ....

Καθόλου πιο ασφαλές - το να γυρνάς το κεφάλι σου αφαιρεί, έστω και δέκατα του δευτερολέπτου, το οπτικό πεδίο μπροστά...

Φίλος κόντεψε να πέσει στο μπροστινό αυτοκίνητο γιατί την ώρα που έστριψε το κεφάλι, το κουτί πάτησε φρένο. Το έσωσε με μια μικρή γρατζουνιά στο φέρινγκ....

:smokin:

gojakla
19/07/2006, 11:29
Εγώ μετά τα 250 δυσκολεύομαι.... που τους έχω σπίτι!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MOZART
19/07/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Γεια σου ρε μοτσαρτ αρχοντα.:wave2:

Θα παρω ρε ζελατινα. Απλα λεω αν εσεις κατεβαζετε καθρεφτες στα 200+

Αντε στα 240+ κατεβαζετε? Η πατε γαμιοντα και πισω δεν γαμιεται????

:lol: :lol:
egv prosvpika sta 240+ παω σπανια γιατι δεν το ευχαριστιεμαι και δεν το ευχαριστιεται και η τσεπη μου.
Αν παω οτνως θα κοιταξω πιο πριν τι παιζει πισω.
Αν με φτασει καποιος οταν εγω παω με 240+ τοτε αυτος θα πρεπει να παει πανω απο 280+.αλλα στα 240+ δεν μπορεις να αλλαξεις πορεια αρα ο αλλος δεν ειναι μαλ@κας να περασει απο πανω σου.
Αν του κλινεις τον δρομο οπως εγω σε ενα μ3.θα σε κορναρει οποτε σηκωνες τον βλεπεις και κανεις στην ακρη να περασει.
Εσυ πρεπει να προσεχεις να μην πεσεις πανω σε κανενα οχι εσυ να προσεχεις γιάυτον που θα περασει απο πανω σου

periklisk
19/07/2006, 12:04
Σηκώνεσαι λίγο και βλέπεις τους καθρέφτες. Εγώ αυτό κάνω...

RapidShade
19/07/2006, 12:08
Τους βάζεις σε μια ενδιάμεση θέση,
έτσι ώστε με μια μικρή κίνηση σου
να μπορείς να δεις όλο το ωφέλιμο
πίσω μέρος που μπορεί να σου δείξει
ο καθρέφτης, επίσης, θα πρέπει να
οδηγείς και ελάχιστα πιο σκυφτός
κατά την νορμάλ οδήγησή σου,
ώστε να μπορείς να έχεις καλύτερη
ορατότητα και στις δύο περιπτώσεις

από την άλλη, αν δεν κάνεις συχνά
τέτοια ανοίγματα αλλά μια στο τόσο,
κατέβαζε/ανέβαζε λίγο τους καθρέφτες
σου...

γενικότερα, θα δεις τι θα σε βολέψει...

:wave2:

MIKE_16V
19/07/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Εγώ μετά τα 250 δυσκολεύομαι.... που τους έχω σπίτι!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλα ρε, μονο οταν βλεπεις ποστ με καθρεφτες..μπαινεις και γραφεις :lol: :lol:

Εχει μεινει απωθημενο η Παντοφλα:rotflmao: :bawl: :rotflmao:

ktm640lc4
19/07/2006, 12:16
Ναι ρε δεν ειπα να πας με 240+ συνεχεια.

Βασικα εγω λεω οτι επειδη εχουμε μηχανη πρεπει να κοιταμε ακομα και πανω. Ξερω οτι ο απο πισω εχει την ευθυνη αλλα αν γινει η μαλακια γαματο καλυτερα.

Γιαυτο προτιμω να τους κατεβαζω και να βλεπω στα 200 απο αριστερα τουλαχιστον τι γινεται γιατι κυκλοφορουν και Μ3-Μ5-Μ6 οπως ειπες. Ή κατι 1000αρια που πανε λες και τους κυνηγαει ο ΡΟΣΙ.

Στο ΚΤΜ δεν ειχα καθρεφτες αλλα στα 100 και στα 120 χεστικες αλλωστε τερμα δεξια σε περνανε ολοι. (για εθνικη μιλαω, γιατι στην πολη.......:winka: )

Στο NINJAAAAAAAAAAAA ομως............:winka:

kachius
19/07/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Τους βάζεις σε μια ενδιάμεση θέση,
έτσι ώστε με μια μικρή κίνηση σου
να μπορείς να δεις όλο το ωφέλιμο
πίσω μέρος που μπορεί να σου δείξει
ο καθρέφτης, επίσης, θα πρέπει να
οδηγείς και ελάχιστα πιο σκυφτός
κατά την νορμάλ οδήγησή σου,
ώστε να μπορείς να έχεις καλύτερη
ορατότητα και στις δύο περιπτώσεις

από την άλλη, αν δεν κάνεις συχνά
τέτοια ανοίγματα αλλά μια στο τόσο,
κατέβαζε/ανέβαζε λίγο τους καθρέφτες
σου...

γενικότερα, θα δεις τι θα σε βολέψει...

:wave2:

Κάτι παρόμοιο έκανα και εγώ στο cbr.
Είχα και τους δύο καθρέπτες σε μία ενδιάμεση θέση,
ο ένας πιο κοντά στην όρθια
και ο άλλος πιο κοντά στην ξάπλα...

RapidShade
19/07/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ναι ρε δεν ειπα να πας με 240+ συνεχεια.

Βασικα εγω λεω οτι επειδη εχουμε μηχανη πρεπει να κοιταμε ακομα και πανω. Ξερω οτι ο απο πισω εχει την ευθυνη αλλα αν γινει η μαλακια γαματο καλυτερα.

Γιαυτο προτιμω να τους κατεβαζω και να βλεπω στα 200 απο αριστερα τουλαχιστον τι γινεται γιατι κυκλοφορουν και Μ3-Μ5-Μ6 οπως ειπες. Ή κατι 1000αρια που πανε λες και τους κυνηγαει ο ΡΟΣΙ.

Στο ΚΤΜ δεν ειχα καθρεφτες αλλα στα 100 και στα 120 χεστικες αλλωστε τερμα δεξια σε περνανε ολοι. (για εθνικη μιλαω, γιατι στην πολη.......:winka: )

Στο NINJAAAAAAAAAAAA ομως............:winka:

Στο Ninja... έχεις βάλει και καθρέφτες αστεράκια?... ή nunchaku? :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

:winka: :beer:

ktm640lc4
19/07/2006, 12:28
Καθρεφτες αστερακια????? Πωπω τι μου θυμισες τωρα.

Ταινιες ninja εποχη 80'. Σο κοσουγκι ο καλυτερος ninja ever.

ninja, ειμαι ninjaς.







Κανω μονος μου σπαμ στα ποστ μου. Σιγα μην σας περιμενω.......:lol: :lol: :lol:

MOZART
19/07/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Στο Ninja... έχεις βάλει και καθρέφτες αστεράκια?... ή nunchaku? :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

:winka: :beer:
εγω παντως εχω βαλει στο τεποζιτο ζεστο τσαγακι αν θες:mad::D :wave2: :a9: :a09: :a09: :a09: :a09: :a09:

RapidShade
19/07/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
εγω παντως εχω βαλει στο τεποζιτο ζεστο τσαγακι αν θες:mad:

Εσύ τώρα για να καταλάβω...

Στράβωσες?....
:eyepop:
:rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2: :lol: :lol:



Αν ναι... εγω δεν είμαι αυτός που θεωρεί τα
Ninja τσαγιερό... αν εσύ το κάνεις...
θα δεχτώ το κέρασμα... :smokin:

MOZART
19/07/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Εσύ τώρα για να καταλάβω...

Στράβωσες?....

:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2: :lol: :lol:
οχι απλα βαρεθηκα να βαλω τα αλλα.Αλλα επειδη μετα ηξερα οτι θα στραβωνες ξαναμπηκα και τα εβαλα.
Ασε που λεω θα θυμωσει και θα μου πιει ολο το τσαι.μετα ειδα οτι εχεις r1 και εκανα την κοτα:D

ktm640lc4
19/07/2006, 12:49
Ριξε την 5η του μοτσαρτ με το εξατμισονι να γουσταρουμε συνθετα.











Ενταξει του μπετοβεν ειναι αλλα δεν γαμιεται........:lol:

alexk
19/07/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
εγω παντως εχω βαλει στο τεποζιτο ζεστο τσαγακι αν θες:mad::D :wave2: :a9: :a09: :a09: :a09: :a09: :a09:

Θα το πιεις μετά την αναμέτρηση MOZART???

Λοιπόν, πέραν της πλάκας. Εγώ σηκώνω λίγο κεφάλι και κοιτάω τα καθρεπτάκια μου. Και φυσικά δεν βγάζω τους καθρέπτες, γιατί το να γυρίσεις κεφάλι μετά τα 200 είναι μεγάλο θέμα. Και αυτά τα "δεν με περνάει κανένας" να τα πείτε στον γαμπρό με το Κ5 που είχα πετύχει στην περιφερειακή Υμηττού και έκανε σφήνες με 200 (δεν είχε καθρέπτες ο παγκόσμιος...) και περίμενα 5 λεπτά πατώντας φρένα για να τον περάσω χωρίς να γίνουμε τροπέτα.

the_passenger
19/07/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Να βγάλεις τους καθρέφτες...

Ποτέ δεν κατάλαβα που χρησιμεύουν οι καθρέφτες σε μοτοσυκλέτα...(πέρα από το να μή σε γράφει η τροχαία)...

Προτειμώ να ελέγχω πίσω μου γυρίζοντας το κεφάλι. Είναι πολύ πιό ασφαλές...

Ζτόινγκ!!!!!!!!!!!!!!

Και η στρουθοκάμηλος είναι πολύ πιό ασφαλές να χώνει το κεφάλι στην άμμο, ο εχθρός εξαφανίζεται!!!!

έλεος

φιλικά.....



:wave2:

MOZART
19/07/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Θα το πιεις μετά την αναμέτρηση MOZART???

Λοιπόν, πέραν της πλάκας. Εγώ σηκώνω λίγο κεφάλι και κοιτάω τα καθρεπτάκια μου. Και φυσικά δεν βγάζω τους καθρέπτες, γιατί το να γυρίσεις κεφάλι μετά τα 200 είναι μεγάλο θέμα. Και αυτά τα "δεν με περνάει κανένας" να τα πείτε στον γαμπρό με το Κ5 που είχα πετύχει στην περιφερειακή Υμηττού και έκανε σφήνες με 200 (δεν είχε καθρέπτες ο παγκόσμιος...) και περίμενα 5 λεπτά πατώντας φρένα για να τον περάσω χωρίς να γίνουμε τροπέτα.
κουλο σοι ειστε δηλαδη γιατι με rolling endo καταφερα να μην σας παρω αγκαλια και τους δυο:rotflmao:

RapidShade
19/07/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Ζτόινγ!!!!!!!!!!!!!!

Και η στρουθοκάμηλος είναι πολύ πιό ασφαλές να χώνει το κεφάλι στην άμμο, ο εχθρός εξαφανίζεται!!!!

έλεος

φιλικά.....



:wave2:

+1

Ποτέ δεν μπόρεσα να οδηγήσω χωρίς
καθρέφτες... ούτε στα πολλά, ούτε στα λίγα...

σε περιπτώσεις που για μικρά διαστήματα
1-2 ημερών χρειάστηκε στο παρελθόν
αισθανόμουν σαν να με κυνηγούν όλοι,
με το κεφάλι πίσω κάθε 200 μέτρα...

ktm640lc4
19/07/2006, 12:58
Καθρεφτες δεν παιζει να βγαλω.

Απλα θα προσπαθησω να βρω μια σωστη θεση για ορθιο και μια για ξαπλωτο.

Βασικα πρεπει να πετυχω εναν με ss στην εθνικη να δω πως παει να παραδειγματιστω.

Εγω παω χυμενος σαν λουκουμας πανω στην μηχανη. Οι αγκωνες πανω στα γονατα το στηθος στο τεποζιτο και παω.

RapidShade
19/07/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
+1

Ποτέ δεν μπόρεσα να οδηγήσω χωρίς
καθρέφτες... ούτε στα πολλά, ούτε στα λίγα...

σε περιπτώσεις που για μικρά διαστήματα
1-2 ημερών χρειάστηκε στο παρελθόν
αισθανόμουν σαν να με κυνηγούν όλοι,
με το κεφάλι πίσω κάθε 200 μέτρα...



ΣΥΝ ΤΟ ΟΤΙ:...
με το κράνος βλέπω πολύ λιγότερα πράγματα γυρνώντας το κεφάλι,
αντί με τους καθρέπτες μου...

alexk
19/07/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
κουλο σοι ειστε δηλαδη γιατι με rolling endo καταφερα να μην σας παρω αγκαλια και τους δυο:rotflmao:

OFF TOPIC start

Δεν παίζεσαι! Και εγώ αντελήφθην ένα μπλε όρθιο πράγμα... αλλά λέω, μπα οφθαλμαπάτη θα είναι....

OFF TOPIC end

ktm640lc4
19/07/2006, 13:02
Εχω την εντυπωση οτι αφου κοιταξεις καθρεφτες πρεπει να γυρισεις λιγο το κεφαλι αριστερα μηπως καποιος ειναι στην τυφλη γωνια, δηλαδη σχεδον διπλα σου.

Εχω αδικο?

MIKE_16V
19/07/2006, 13:04
Μεσα στην αθηνα δεν τους θελω γιατι πραγματι ειναι καλυτερα να γυρναω το κεφαλι.

Ειναι μανικι, να εισαι ταμπουρομενος και να μην ξερεις τι γινετε πισω σου....στην εθνικη...

Την κυριακη που πηγαμε βολτα τους ξεχασα.......:rolleyes:


εεεε ακομα ποναει ο λαιμος μου απο τα κεφαλογυρισματα
:look:

MIKE_16V
19/07/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εχω την εντυπωση οτι αφου κοιταξεις καθρεφτες πρεπει να γυρισεις λιγο το κεφαλι αριστερα μηπως καποιος ειναι στην τυφλη γωνια, δηλαδη σχεδον διπλα σου.

Εχω αδικο?


Καθολου.....πηγα να αγκαλιασω ενα slk Μια μερα ετσι....

Χρησιμοι οι καθρεφτες, αλλα μια ματια διπλα χριαζεται παντα!

the_passenger
19/07/2006, 13:11
Καθρέφτες = συνεχώς και άμεσα έχω εικόνα για το τί γίνεται πίσω μου

Κοιτάω πίσω = αφού έχω συμβουλευτεί καθρέφτες, μιά πολύ γρήγορη ματιά πρίν από αλλαγή κατεύθυνσης.

Νομίζω οτι και ο ΚΟΚ κάπως έτσι το θέτει (για αυτοκίνητα και μηχανές επίσης), και δεν έχει καθόλου άδικο

:wave2:

ktm640lc4
19/07/2006, 13:41
οντως το θεμα με την τυφλη γωνια στους καθρεφτες με εχει αγχωσει και εμενα.

Και με το αμαξι και με την μηχανη.

Καλα με το αμαξι κοιτας μια τελειωσε. Με το κρανος ομως εχεις μειωμενο οπτικο πεδιο. Ακομα και να γυρισεις δεν εισαι σιγουρος 100%.

Τουλαχιστον εγω. Δεν ξερω εσεις πως το βλεπετε και πως ενεργειτε.

the_passenger
19/07/2006, 13:47
Νομίζω οτι με το αμάξι είναι περισσότερο δύσκολο, εκεί υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη νεκρή γωνία λόγω των κολωνών.

Με τη μηχανή, εφόσον οι καθρέφτες είναι ΟΚ, με ένα γρήγορο γύρισμα του κεφαλιού είμαι σίγουρος.

Το κράνος δε νομίζω οτι κόβει ιδιαίτερα το οπτικό πεδίο.. αν και υπάρχουν διαφορές από κράνος σε κράνος - πρόσφατα διάβασα για κράνος που κατασκευάστηκε με γνώμονα τις 180 μοίρες οπτικό πεδίο - με πλατύτερη ζελατίνα...

ktm640lc4
19/07/2006, 13:52
Με το αμαξι το κεφαλι γυρναει 90 μοιρες και περισσοτερο ισως οποτε βλεπει.

Με το κρανος ομως οπως ειπες δεν εχεις 180ο μοιρες οπτικο πεδιο.

Ισως βεβαια φταιει και το κρανος που ειναι για πεταμα.

Εχω πολλα να μαθω παντως ακομα και σε θεματα πολυ μικρα οπως αυτο.

H.A.Balafoutre
19/07/2006, 19:07
Πάντα καθρέφτες. Είναι αδιανόητο να γυρνάς πίσω να κοιτάξεις με το κράνος.

Στο Fazer έχουν καλή ορατότητα προς τα πίσω και γενικά με βολεύουν και στην πόλη και στα 200+χ.α.ω. στο δρόμο.

devil's animal
01/08/2006, 13:36
για 4 μηνες τους ειχα βγαλει τους καθρεφτες....

με βολευαν στην πολη (περασματα απο αυτοκινητα, σφηνες, σαφεστατη η ματια πανω απο τον ωμο....σε πληροφορει και για τον πισω και για τον διπλα και για τον παραπισω που λεει ο λογος :rotflmao: )

στην εθνικη με πολλα δεν με πολυενοιαζαν ..γιατι...

1) δεν πηγαινα με πανω απο 200 (διαδικασια στρωσιματος)

2) λεω δεν θα υπαρξουν πολλοι που θα κανουν σφηνες με 160 {δεν πιανω αριστερη και παω}...[αν υπαρξει μηχανη πιο γρηγορη θα ξερει απο που θα περασει και δεν θα γινουμε σωβρακο και οι δυο]


τωρα που την ξαναπηρα την μηχανη και μπηκαν και οι καθρεφτες...πιστευω οτι βολευτηκα αρκετα.

δεν την εχω παει στην πολη ακομα ..αλλα κατι ανοιγματα μεχρι τα 230 που εκανα με βολεψαν (σε ορθια θεση μεχρι τα 200) και μετα δεν σε απασχολουν πολλα (εκτος ειπαμε και αν ο αλλος κανει σφηνες με τοσα)


γενικα σε πληροφορουν πιο γρηγορα απο την ματια (οχι ακριβεστερα) και ειναι καλοι για μεσες ταχυτητες (150-180) που ταξιδευεις και παντα υπαρχει καποιος που παει με 200+


οποτε κρατα τους (οπως εχεις αποφασισει) και πειραματισου...

CyBeRseXX
01/08/2006, 14:02
ego pali nomizo oti einai thema sinithias k tha sou erthei siga siga.

opos eipan kai oi apo pano mou, rithmizeis kapou endiamesa tous kathreftes k sikoneis ligo to kefali pigainontas to kai aristera i deksia pros ton kafthrefti pou theleis na deis.

an k gnomi mou pos apo ta 200+, opoios thelisei na se perasei, prepei na theorisei pos den tha ton deis, opote k na lavei ta metra tou gia asfali prosperasi.

tora gia ta tufla simeia, exo kolisei kati mikra strogila katoptra stous kathreftes k me exoun volepsei. k as me krazei o DoukasII
:lol:

alexzxr
22/11/2006, 09:10
ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ 99 ΣΤΑ ΖΧ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ? ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΕΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ (ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ) ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ ΣΤΑ 250 ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ . ΑΝΑΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΟΛΙΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΥΡΙΟΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕ 250 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ. ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ :evil:

DUKASII
22/11/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Να βγάλεις τους καθρέφτες...

Ποτέ δεν κατάλαβα που χρησιμεύουν οι καθρέφτες σε μοτοσυκλέτα...(πέρα από το να μή σε γράφει η τροχαία)...

Προτειμώ να ελέγχω πίσω μου γυρίζοντας το κεφάλι. Είναι πολύ πιό ασφαλές... μαλιστα..δηλαδή παω με διακοσα..και ειναι πιο ασφαλες να γυρισω να κοιταξω πισω..απο το να έχω καθρεπτες...:eek: :eek:

MIKE_16V
22/11/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μαλιστα..δηλαδή παω με διακοσα..και ειναι πιο ασφαλες να γυρισω να κοιταξω πισω..απο το να έχω καθρεπτες...:eek: :eek:


Παει και με 200 το βρικι σου:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:

DUKASII
22/11/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Παει και με 200 το βρικι σου:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: οχι ρε αμα τα πιασω σε καμια κατηφόρα λεω..

MIKE_16V
22/11/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οχι ρε αμα τα πιασω σε καμια κατηφόρα λεω..



:p :p :winka:

ktm640lc4
22/11/2006, 10:05
Τωρα η μου κανει τρελλα ο κομπιουτορας ή οντως μου εβγαλε παλι αυτο το ποστ.

Λοιπον η λυση ειναι αλλη. Τουλαχιστον για μενα.

θα βαλω ψηλοτερη ζελατινα για να μην σκυβω τοσο και να μην πειραζω καθρεφτες συνεχεια.:D

Ο μοτσαρτ που χαθηκε ρε?????????

ΜΟΖΑΡΤ
01/12/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Τωρα η μου κανει τρελλα ο κομπιουτορας ή οντως μου εβγαλε παλι αυτο το ποστ.

Λοιπον η λυση ειναι αλλη. Τουλαχιστον για μενα.

θα βαλω ψηλοτερη ζελατινα για να μην σκυβω τοσο και να μην πειραζω καθρεφτες συνεχεια.:D

Ο μοτσαρτ που χαθηκε ρε?????????
ειπα να μην ξαναγραψω εδω για πολλους λογους και ζητησα και την διαγραφη αλλα καποιοι μου ειπανε στα γενεθλια μου χρονια πολλα και συνδεθηκα ξανα με το ονομα στα ελληνικα.
μπαινω πλεον και απανταω μονο σε οτι αξιζει.
στα δικα μας τωρα.ακομα κουλαδι να παρεις ζελατινα απο το καλοκαιρι σου λεω και πας και ψωνιζει μαυρα bagster και ασημι μηχανακι.ελεος.
οποιος παντως στα 230 γυριζει κεφαλι εχω να του πω οτι θελω να μου δανεισει τον αυχενα του.
εχεις τον ενα καθρεφτη λιγο χαμηλωμενο τον δεξια κατα προτιμηση.μαζευεις και το χερακι και ειδες πισω.απλο.εκτος αν εισαι τοσο κουλαδι που ουτε τον καθρεφτη δεν μπορεις να πιασεις και να τον αλλαξεις θεση:wave2:
α και καποιο 636 σε λιγο καιρο θα κυκλοφορει με καρινα full carbon

ktm640lc4
02/12/2006, 17:29
Αντε ρε που εισαι και λεω που χαθηκε ετουτος?

Ρε ωραιο ειναι με το μαυρο bagster. Αλλα δεν βαριεσαι γουστα ειναι αυτα.

Θα δοκιμασω την λυση σου γιατι με 230 μια φορα απ πισω που ερχοταν μια M3 και οσο νανε επρεπε να κανω ακρη.

Κατεβα να παμε καμια βολτα ρε συνθετα. Αν και τωρα που θα κλεισει ο καιρος δεν το βλεπω και θα εχεις και δικιο.

Να υποθεσω το δικο σου 636? :D


:wave2: