PDA

View Full Version : Cbf 500 όλες οι συζητήσεις μαζί



moutoulos
14/05/2005, 19:15
Μόλις έγινα μέλος !!.
Και ήθελα να ρωτήσω ...Με ενδιαφέρει σοβαρά και σκέφτομαι εντός του μήνα να το αγοράσω. (το παραπάνω μοντέλο).

Ας αναφέρει οποιός το έχεi.....ι τα καλά του, τα κακά του (υπέρ - κατά)..


ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ θα το εκτιμούσα :beer: :beer:

Thnks!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελικά αξίζει το CBF500 σαν απλή καθημερινή μηχανή (με λιγα ταξιδάκια που και που), σημειωτέων ... δεν με ενδιαφέρουν οι ίπποι (βλέπεται θα την οδηγα και η σύζύγος και γιαυτό δεν παίρνω την CBF600 με τους 77 ίππους, αλλα επιμένω σε αυτή με τους 52).
Επίσης με ενδιαφέρει και ο παράγοντας αξιοπιστία.

Zan_Prizol
15/05/2005, 13:07
Εγώ φίλε μου το 600 έχω αλλά θα έρθω λίγο στη θέση σου και θα τα βάλω κάτω τα πράγματα με τα δικά σου κριτήρια!

-Τι μηχανάκια υπάρχουν σε δαύτην την κατηγορία;;;

CBF500 : 6200 ευρώ
Kawasaki ER-5 : 5300 ευρώ
Suzuki GS500F : 5900 ευρώ

Επειδή είπες πως θα το παίρνει και η κυρά...θα βάλω και το CBF με ABS : 6850 ευρώ!

Ξεφεύγει 1000 ευρώ στην τιμή με ABS...χμμμμ!
Αξιοπιστία:
Suzuki και Honda!όχι οτί το ER δεν είναι αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τα προηγούμενα!

Μένουνε 2 λοιπόν!
Εγώ θα διάλεγα το Honda για το ΑΒS του.
Θα το δίαλεγα επίσης επειδή μαρέσει πάααρα πολύ.
Γιατί είναι ακόμα πιο αξιόπιστο από το Suzuki.
Επίσης αν τα βάλεις δίπλα το GS φαίνεται πολύ ψεύτικο,πολύ άχαρο.

Βέβαια η τιμή είναι ένα σημείο που θα σκεφτόμουνα!Άλλα αν δνε με ένοιαζε... CBF 500 ABS

Rezeguet
15/05/2005, 13:08
Αξιοπιστια... ε χοντα θα παρεις λεμε! Τι περιμενεις απο δυκιλινδρο γιαπωνεζικο ΧΟΝΤΑ καθημερινης μετακινησης 500αρι με 50 ιππους? Αυτο μπορεις να το εχεις μια ζωη απροβληματιστο, δεν χρειαζεται να ανησυχεις διολου γιαυτο!

Τωρα, αφου θα το παραγγειλεις ουτως η αλλως δεν εχει και πολυ σημασια τι θα σου πουμε... κοιτα λιγο google και www.honda.gr www.honda.com κλπ αν θες. δεν το εχω οδηγησει δεν μπορω να σου πω αλλα μπορει καποιος να το εχει εδω μεσα.

johnpan
15/05/2005, 16:13
CBF 500 ABS

πραγματικά δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνιστής σε αυτή την κατηγορία. Άνεση, αξιοπιστία, ταξίδια άνετα, ποιότητα κατασκευής απίστευτη. Κοίταξε τους διακόπτες της και μετά δες πώς είναι τα suzuki και ειδικα τα kawasaki. Άσε την μεταπώληση.

Κι εγώ θα το πάρω, αλλά του χρόνου.

Καλοτάξιδο και πάντα όρθιοι

moutoulos
16/05/2005, 12:55
:) :) Παιδία ευχαριστω πάρα πολύ!!!!!!!!!!. Εκεί που ήμουν αποφασισμένος, τώρα το αποφάσισα δύο φορές:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .
Λέτε να πάρω με ABS εεε??

Και αν δεν κάνει εντο????????:lol: :lol: :lol:

Τέλος πάντων με βοηθήσατε!!!:rotflmao: :rotflmao:

Thanks again....

johnpan
16/05/2005, 17:52
παρακαλούμε! Βέβαια, για να προβληματίσω υπάρχει και το τίμιο και αξιόπιστο Suzuki GS 500 με 5000E, πολύ φτηνότερο από τη μαμα Χονδα!!

Rezeguet
16/05/2005, 18:31
Για το Σουζουκακι ειπαμε παραπνω οτι δεν πολυαξιζει σε σχεση με το χοντα που ειναι σαφως πιο ολοκληρωμενο και καινουργιο.

Παντως εντο με ABS.... ξερω γω δοκιμασε και πες εντυπωσεις :lol: :rotflmao: :lol: (αν και μου φαινεται οτι απενεργοποιειται αμα θες) :wave2:

johnpan
17/05/2005, 00:11
το cbf 500 ABS έχει 7.100 αν δεν κάνω λάθος. Η διαφορά είναι μεγάλη με το GS500, 2000 ευρά!

Το ότι η Χοντα δεν έχει ανταγωνιστή το έγραψα, αλλά...

είναι πολλά τα λεφτά γιε μου!!!

Zan_Prizol
17/05/2005, 00:31
Πιό πάνω έγραψα τις τιμές

CBF500 : 6200
CBF500ABS : 6850
GS500F : 5900
υπάρχει βέβαια και το
GS500 χωρίς F και S στα 5000

Zan_Prizol
17/05/2005, 00:44
GS 500


14334

Zan_Prizol
17/05/2005, 00:44
GS500F


14336

Zan_Prizol
17/05/2005, 00:47
CBF500ABS


14338

moutoulos
17/05/2005, 07:29
:eek: :eek: Η τελευταία μου φαίνεται και η καλύτερη...

oulas
17/05/2005, 09:28
Αναμφισβητητα φιλε μου ειναι η καλυτερη. Αν ειχα λεφτα αυτη θα επερνα και εγω, αλλα οπως εχει σε 2 εβδομαδεσ παω για CBF 250

idi
17/05/2005, 22:54
Συγνώμη ρε παιδια αλλα με κανετε καμια φορα και βγαινω από τα ρουχα μου

Ειδικά όταν αναφέρετε τα Kawasaki σα μετρο σύγκρισης με τα ξενερουιιίιτα Honda…

Αν σας αρέσουν τα Honda καλα κανετε και να τα παρετε, και να τα χαίρεστε… αλλα διαβαζουν και αλλοι τα ποστ… όχι μονο οι πορομενοι hondaκιδες

Δε ξερω τι διακοπτες εχει το cbf… αλλα είναι αυτος σοβαρος λογος να διαλέξεις μια μηχανη?

Αλλα πραματα δεν είναι πιο σοβαρα ? (αυτονόητα να μην αναφερω)

Έστω το συναίσθημα?

Τι διαολο…. Κατι δε παει καλα στη συλλογιστική σας ή ειμαι μαλακας εγω?

Zan_Prizol
18/05/2005, 00:08
Τσκ τσκ τσκ...:nono: όχι βρε Ίντι δεν είσαι μαλάκας προς θεού!Λίγο κολλημένος εναντίον της Χόντα είσαι αλλά σε αγαπάμε!

Xlitos
18/05/2005, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Συγνώμη ρε παιδια αλλα με κανετε καμια φορα και βγαινω από τα ρουχα μου


μπλα μπλα μπλα άρχισε την πάρλα για τα καβασάκι πάλι :lol:

Ειδικά όταν αναφέρετε τα Kawasaki σα μετρο σύγκρισης με τα ξενερουιιίιτα Honda…

Αν σας αρέσουν τα Honda καλα κανετε και να τα παρετε,...


μπλα μπλα κάτι λεει για τα χόντα τώρα :rotflmao:




Ρε συ Γιώργη...δεν συγκρίνουμε τώρα 636 με RR.Το ER-5 είναι χάλια και χρειάζεται ανανέωση.

Τώρα για το ABS της CBF...αντιγράφω από περιοδικό...

''[...] στην οδό Σπύρου Πάτση,-που έχει συντελεστή τριβής ανάλογο με αυτού βρεγμένου ποδιού σε μπανιέρα-[..]όταν πηγαίνοντας με καμια 50αριά χιλ. πετάχτηκε από το STOP φορτηγάκι[..]Με το χέρι να πιάνει σαν μέγκενη την μανέτα και το σώμα όρθιο στο πίσω φρένο από τον πανικό,αντί να μπλοκάρει το μπροστινό και να διπλώσει όπως θα έκανε κάθε μοτοσυκλέτα χωρίς ABS, σταμάτησε όρθιο στην ευθεία με 3 ''αναπνοές'' του συστήματος στο μπροστινο και 2 στο πίσω.Αν αξίζουν τα 600 ευρώ του ABS;Εξαρτάται από το πόσο κοστολογεί ο καθένας το μέλλον του...[...]''

Εγώ πάντως στους δρόμους της πόλης που κινούμαστε θα ήθελα πολύ να έχω ABS. :rolleyes:

johnpan
18/05/2005, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Συγνώμη ρε παιδια αλλα με κανετε καμια φορα και βγαινω από τα ρουχα μου

Ειδικά όταν αναφέρετε τα Kawasaki σα μετρο σύγκρισης με τα ξενερουιιίιτα Honda…

Αν σας αρέσουν τα Honda καλα κανετε και να τα παρετε, και να τα χαίρεστε… αλλα διαβαζουν και αλλοι τα ποστ… όχι μονο οι πορομενοι hondaκιδες

Δε ξερω τι διακοπτες εχει το cbf… αλλα είναι αυτος σοβαρος λογος να διαλέξεις μια μηχανη?

Αλλα πραματα δεν είναι πιο σοβαρα ? (αυτονόητα να μην αναφερω)

Έστω το συναίσθημα?

Τι διαολο…. Κατι δε παει καλα στη συλλογιστική σας ή ειμαι μαλακας εγω?


Ρε ίντι, μόλις διάβασα το άρθρο σου για τη γεννοκτονία, και γι'αυτό δε θέλω να απαντήσω με το ύφος που αρχικά σκέφτηκα.

Εδώ μιλάμε για 3 μηχανάκια: ER-500 , CBF500, GS-500

Κάνε μας τη χάρη να ξεκολήσεις, το ER-500 είναι απλά ανύπαρκτο σε σχέση με τις άλλες δύο

Και κάνε τη χάρη στον εαυτό σου να συγκρίνεις και λίγο την ποιότητα αυτού που αγοράζεις.

Σου πουλάνε 500 κ.εκ. δυκίλινδρο και θες να πιστεύεις πως η εταιρία σε πρόσεξε.

όμως η εταιρία δίνει όλα τα λεφτά στα ss και cross, αφήνοντας τους περισσότερους πελάτες της με:

- ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ

- ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΛΕΓΚΟ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΙΔΑ ΕΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ

- ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΒΑΦΗΣ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ

............. ΚΛΠ ΚΛΠ


Το συναίσθημα και η ξενερουίτα πού κολλάει ρε ίντι? Ο καθένας δε μπορεί να νιώθει όμορφα με -μη kawasaki- ? Τι φαιδρά επιχειρήματα είναι αυτά? Αυτά είναι γούστα και εντελώς υποκειμενικά..

Αυτά για την ώρα

idi
18/05/2005, 11:49
Ο καθενας ειναι ελευθερος να συμπαθεί ή να αγοραζει οτι θελει, απλα δε μου αρεσε η σύγκριση που εκανες γενικα για τα μη Honda με σχολιο τυπου οι διακοπτες στα Honda ειναι καλύτεροι, «κοιτα τους αλλους και κρινε».
Τεσπα μια παρατήρηση εκανα και φυσικα δεν υπαρχει θεμα αν θελετε Honda ή Derby το ιδιο μου κανει, αυτο που με χαλάει ειναι η παραπληροφόρηση. (ειμαστε κορυφη στην Ελλαδα σε αυτο το τομεα...)
Η προσωπική μου εμπειρια στο φινιρισμα, λεει οτι τα καινούρια Kawasaki ειναι παρα πολυ καλύτερα απο τα παλιότερα, κακως κουβαλανε το «κακο» όνομα. (Είδες δεν είπα καλυτερα απο τα ταδε...)

και προς Θεου, δε θα παρεξηγηθώ σε καμια περίπτωση (μονο μη βρίσεις την ΑΕΚ)
:lol: :lol: :lol: :lol:

dimitrioskosmas
18/05/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ο καθενας ειναι ελευθερος να συμπαθεί ή να αγοραζει οτι θελει, απλα δε μου αρεσε η σύγκριση που εκανες γενικα για τα μη Honda με σχολιο τυπου οι διακοπτες στα Honda ειναι καλύτεροι, «κοιτα τους αλλους και κρινε».
Τεσπα μια παρατήρηση εκανα και φυσικα δεν υπαρχει θεμα αν θελετε Honda ή Derby το ιδιο μου κανει, αυτο που με χαλάει ειναι η παραπληροφόρηση. (ειμαστε κορυφη στην Ελλαδα σε αυτο το τομεα...)
Η προσωπική μου εμπειρια στο φινιρισμα, λεει οτι τα καινούρια Kawasaki ειναι παρα πολυ καλύτερα απο τα παλιότερα, κακως κουβαλανε το «κακο» όνομα. (Είδες δεν είπα καλυτερα απο τα ταδε...)

και προς Θεου, δε θα παρεξηγηθώ σε καμια περίπτωση (μονο μη βρίσεις την ΑΕΚ)
:lol: :lol: :lol: :lol:

συγκρινε το φεριγκ οπως το βλεπεις απο τη θεση του οδηγου στο καινουργιο z750s με το cbf600 και θα καταλαβεις διαφορα στη ποιοτητα, παρολο που το cbf δε θεωρειται απο τα ποιοτικα honda...

idi
18/05/2005, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
συγκρινε το φεριγκ οπως το βλεπεις απο τη θεση του οδηγου στο καινουργιο z750s με το cbf600 και θα καταλαβεις διαφορα στη ποιοτητα, παρολο που το cbf δε θεωρειται απο τα ποιοτικα honda...

ωπα εκανες το λαθος τωρα...

τι να συγκρινουμε ειπες?

κατσε σκεψου το καλυτερα... τι παιρνεις με τα ιδια λεφτα (Ζ750s/CBF600s) και αν δε κλαψεις συνεχιζουμε.....

dimitrioskosmas
18/05/2005, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ωπα εκανες το λαθος τωρα...

τι να συγκρινουμε ειπες?

κατσε σκεψου το καλυτερα... τι παιρνεις με τα ιδια λεφτα (Ζ750s/CBF600s) και αν δε κλαψεις συνεχιζουμε.....

για ποιοτητα κατασκευης και φινιρισμα μιλησα οχι για το συνολικο concept

johnpan
18/05/2005, 16:52
καταπληκτικό μηχάνημα το 750 μόνο λίγο πιο απαλό κιβώτιο να είχε....

Καταπληκτικός commuter το cbf600. Πάρτο και φύγε ταξίδι για Β. Ευρώπη. Δεν έχει και υπερηχητικές τελικές αλλά έτσι δε θα σκοτωθείς!!!!

idi
18/05/2005, 22:24
το abs μπορεις να πεις οτι κανει μια μοτοσυκλετα πιο ασφαλη ΜΟΝΟ σε συγκριση με την ιδια χωρις abs και με την προϋπόθεση ότι οντως λειτουργεί

Ασε που ακόμα η εξελίξη του abs σε μοτοσικλέτες είναι σε πρωτόγονο σταδιο.

Ισως και το τονιζω το ΙΣΩΣ σε μερικα χρονια να είναι σε θεση οι μοτοβιομηχανιες να παρουσιάσουν συστημα abs με ικανοποιητική σπορτιφ αίσθηση

Ακομα ΔΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ (γιατι μερικοι από μας δε χρησιμοποιούν τις μοτοσικλέτες μας σε γραμμή σπιτι-δουλεια ή χαλαρες βολτες)

για το αν το cbf ειναι πιο ασφαλες απο τα ανταγωνιστικα μοντελα δεν ειναι ευκολο να το κρινει καποιος τοσο ευκολα

εξαρταται απο εκατονταδες πραγματα

και αν ηταν το θεμα της ασφαλειας να λυθει με ενα abs... τοτε ολες οι εταιριες θα ειχαν βαλει στα μοντελα τους

sniper
19/05/2005, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το abs μπορεις να πεις οτι κανει μια μοτοσυκλετα πιο ασφαλη ΜΟΝΟ σε συγκριση με την ιδια χωρις abs και με την προϋπόθεση ότι οντως λειτουργεί


Δηλαδή ρε γIDI δεν λειτουργεί; Μας κοροιδεύουν δηλαδή; Χμμμμμ


Ασε που ακόμα η εξελίξη του abs σε μοτοσικλέτες είναι σε πρωτόγονο σταδιο.

Ισως και το τονιζω το ΙΣΩΣ σε μερικα χρονια να είναι σε θεση οι μοτοβιομηχανιες να παρουσιάσουν συστημα abs με ικανοποιητική σπορτιφ αίσθηση

Ακομα ΔΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ (γιατι μερικοι από μας δε χρησιμοποιούν τις μοτοσικλέτες μας σε γραμμή σπιτι-δουλεια ή χαλαρες βολτες)

για το αν το cbf ειναι πιο ασφαλες απο τα ανταγωνιστικα μοντελα δεν ειναι ευκολο να το κρινει καποιος τοσο ευκολα

εξαρταται απο εκατονταδες πραγματα

και αν ηταν το θεμα της ασφαλειας να λυθει με ενα abs... τοτε ολες οι εταιριες θα ειχαν βαλει στα μοντελα τους Η Honda που εσύ είσαι εγκάθετος ενάντια το χρησιμοποιεί χρόνια τώρα

Ρε γIDI από που βγάζεις όλα αυτά τα συμπεράσματα; Θα μας τρελλάνεις τελείως; Αλλά ξέχασα... To R&D της KAWASAKI που ασχολειται χρόνια τώρα με το θέμα θα μας εκπλήξει σίγουρα σύντομα :yuck:

hornet
19/05/2005, 10:42
Ρε Γidi περα απο την πλημελη σου εμπειρια στο θεμα λες και μπουρδες...!!!
Τα σημερινα abs ειναι τριτης γενιας ..επισης στατιστικα τα περισσοτερα ατυχημτα που εχουν γινει με υπαιτιοτητα φρενου ειναι οταν η μηχανη ειναι ορθια εκει παιζει το abs να μην τρως διπλωματα απο το μπροστινο η πισινο φρενο....!

Μπορεις να μας πεις απο που κρινεις οτι τα abs ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο αναπτυξης.....επειδη δεν εχει αξιωθει η kawasaki να βαλει;;;;;:yuck: :rotflmao: :rotflmao:

Αν περιμεναμε απο τη kawasaki να μας παει μπροστα σε εξελιξη ακομα θα πηγαιναμε με μανιατα!!


Τελως παντων αν θελετε να πειτε κατι να τεκμηριωνετε το οτι δεν χρησιμοποιουνται τα abs σε SS ειναι θεμα ακομα διαμαχης μεταξυ οδηγων και τεχνικης...τι θελεις δηλαδη να καταλαβαινει o controller του abs ποτε θελεις να κανεις drift??? και ποτε εχει λαδια στο δρομο και αναλγα να πραττει;

Ελα να σοβαρευτουμε λιγακι και μη λεμε λαλακιες ακουει και ο κοσμος

idi
19/05/2005, 10:46
καλα ναι οτι πειτε

εγω παντως τσαμπα να μου βαλουν abs ΔΕ ΒΑΖΩ λεμε

βαμω τα abs αμα λαχει

:lol: :lol: :lol: :lol:

sniper
19/05/2005, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλα ναι οτι πειτε

εγω παντως τσαμπα να μου βαλουν abs ΔΕ ΒΑΖΩ λεμε

βαμω τα abs αμα λαχει

:lol: :lol: :lol: :lol:


Βάλτε καμμιά after market εξάτμιση πρώτα γιατί απ' ότι ακούμε οι μαμά έχουν την τάση να μετατρέπονται σε φλογοβόλα

Άιντε λέμε με τα παρτάλια που τα βγάζεται και βόλτες :smokin:

dimitrioskosmas
19/05/2005, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλα ναι οτι πειτε

εγω παντως τσαμπα να μου βαλουν abs ΔΕ ΒΑΖΩ λεμε

βαμω τα abs αμα λαχει

:lol: :lol: :lol: :lol:

οταν σου πεταχτει ο παππους η η θειτσα απο το stop στην ελληνικη ασφαλτο (ευχομαι να μη σου συμβει ποτε) το ξανασυζηταμε το θεμα

idi
19/05/2005, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
οταν σου πεταχτει ο παππους η η θειτσα απο το stop στην ελληνικη ασφαλτο (ευχομαι να μη σου συμβει ποτε) το ξανασυζηταμε το θεμα

λες να μην εχει πεταχτει μεχρι τωρα?

idi
19/05/2005, 15:33
και προκαλω τον οποιοδηποτε να κανει τεστ ακινητοποιησης με και χωρις abs να δουμε πως θα σταματησει πιο γρηγορα

dimitrioskosmas
19/05/2005, 15:37
αμα νομιζεις οτι εισαι ο valentino rossi στα φρενα...εληξε το θεμα
ο μεσος αναβατης δεν ειναι,σε αυτους απευθυνεται το abs

idi
19/05/2005, 15:42
δεν ειμαι βαλεντινο και εδω έρχεται αυτο που σου λεω για την εξέλιξη του abs σε μοτο

ειναι σαν τα πρωτα βηματα στα αυτοκινητα... μετριότητες δηλ...

sniper
19/05/2005, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δεν ειμαι βαλεντινο και εδω έρχεται αυτο που σου λεω για την εξέλιξη του abs σε μοτο

ειναι σαν τα πρωτα βηματα στα αυτοκινητα... μετριότητες δηλ...


Δηλαδή ρε γIDI, ένας μέτριος οδηγός όχι των δικών σου ικανοτήτων στο φρενάρισμα φρενάρει καλύτερα στην βροχή (ή γενικά σε ολισθηρό δρόμο) χωρίς ABS ή με ABS;

Άιντε ρε περπάτα από εδώ που έχεις και άποψη επί του θέματος..... Ότι δεν το έχει η Καου-α-σάκι το έχουμε για πέταμα..... :yuck:

hornet
19/05/2005, 16:31
επειδη βαριεμαι να γραφω διαβασε μονος σου

http://www.ommriders.com/read-ride/gearclothesaccessories/MotorcycleBrakeTestingin.htm

http://www.bmworlando.com/pages/services/tech/basics/abs3.htm

http://www.nhtsa.dot.gov/people/injury/pedbimot/motorcycle/00-NHT-212-motorcycle/motorcycle45-46.html

idi
19/05/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
επειδη βαριεμαι να γραφω διαβασε μονος σου

http://www.ommriders.com/read-ride/gearclothesaccessories/MotorcycleBrakeTestingin.htm


Test Vehicles

Sport: Honda VRF800F with linked braking system (LBS)
Cruiser: Harley-Davidson Superglide Sport
Touring: BMW R1100 RT with antilock braking system (ABS)
Dual Purpose: Kawasaki KLR 650
Scooter: Yamaha Riva 125






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

no coments

idi
19/05/2005, 16:54
Και τωρα θα εμβαθύνω (με παράδειγμα τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν τα «βοηθήματα» περισσότερα χρονια...)

Τα τελευταία χρονια βλεπω τα πιο ηλιθια τρακαρίσματα

Οταν λεω ηλιθια εννοώ αυτοκινητα (ειδικα πανακριβα αυτοκινητα) να ξεφευγουν σε ευθείες (!!!!!) ή με ελαχιστα χιλιομετρα αμα πέσουν σε μισο μετρο βρεγμενο οδόστρωμα

Ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι αποτελεσμα της «μαλθακοποιησης» των οδηγων.

Τα ηλεκτρονικα συστήματα εχουν κανει τους οδηγους να οδηγουν μηχανικα, χωρις προσεκτικους και λεπτους χειρισμους, να τσαρουχωνουν τα φρενα μεσα στη στροφη κτλ

Αυτη η συμπεριφορά στα λιγα χιλομετρα εξαλείφεται με τη χρηση των βοηθηματων

Οταν ομως τα πραγματα δυσκολεψουν... οι καλομαθημενοι οδηγαρες στη στιγμη του πανικου ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ να αντιδρασουν με λεπτους χειρισμους

Αυτο δεν ειναι μονο δικη μου αποψη αλλα των περισσότερων ανθρωπων στο περιβάλλον μου.

Για μενα η οδηκη ασφαλεια σε οποιοδηποτε οχημα ειναι ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ...

Τα ηλεκτρονικα βοηθήματα κανουν τους οδηγους μαστουρομενους και μαλθακους...

Η αποψη μου ειναι αυτη και σε οποιον αρεσει

(και δεν εχει καμια σχεση με την Kawasaki εξαλλου εμενα μου αρέσουν παρα πολλα μοντελα αλλων εταιριων ... οποιος εχει συζητησει μαζι μου το ξερει απο πρωτο χερι)

idi
19/05/2005, 17:01
α και με τα 600-1000 ευρω ή παραπανω (δε ξερω ποσο στο διαλο σας χρεωνουν αυτες τις βλακεις) αγοραζεις στολη δερματινη+μποτες + μαθηματα CSS

ΓΑΜΩ ΤΑ ABS σας...

hornet
19/05/2005, 17:20
Ρε γιωργο συνελθε τι ειναι αυτα τα πραγματα που λες;
Το οτι ενας οδηγος σε πιστα μπορει να σταματησει σε μικροτερη αποσταση με ενα μηχανακι συμβατικο αυτο ειναι αληθεια...αλλα μπορεις να συγκρινεις τη πιστα με τον πραγματικο δρομο ιδιαιτερα στην ελλαδα;
Και στο τελος σου λεω εαν ο χ οδηγος που παει με τον ψ οδηγο (abs) πεσει απο λαδια....τι θα γυρισει και θα πει στον αλλον ...εεε μεγαλε επεσα αλλα ειμαι καλυτερος απο σενα οδηγος γιατι δεν βασιζομαι στα ηλεκτρονικα!!

Καλυτερος μπορει να ειναι αλλα ηλιθιος ειναι ακομα πιο σιγουρο οτι ειναι!!!!

Αποδεδειγμενα το abs σωζει σε ορισμενες καταστασεις,εαν καθοσουν και δεν με κοροιδευες και διαβαζες αυτα που εστειλα θα διαβαζες και κατι περιεργο

Μεγαλο ποσοστο οδηγων δεν φρεναρουν καλα διοτι φοβουνται μην χασουν το μπροστινο με αποτελεσμα αντι να φρεναρουν (μπρος-πισω) 70-30 η 60 -40 φρεναρουν 40-60 με αποτελεσμα να διωχνουν κωλους κλπ.

Δεν ειπαμε ποτε οτι ενα abs θα σε σωσει οτι και να κανεις απο καποια πτωση απλα σε καποιες καταστασεις κανει πολυ καλα τη δουλεια του ,βλεπε βροχες λαδια πετρελαια κλπ

Και τελος το abs κοστιζει γυρω στα 700 ευρω!δεν ειναι και ασχημο κοστος για ενα πραγμα που μπορει να σε σωσει εστω και μια φορα απο κανα κακο!!

αυτα

Rezeguet
19/05/2005, 17:31
συμφωνω απολυτα με τον αγαπητο και αξιοσεβαστο χορνετ, ο οποιος τυχαινει να ειναι και μοντερατορας οποτε εχει παντα δικιο. (δεν το ειπα ειρωνικα)(αλλωστε μου τοχουν επιβαιβεωσει πολλοι οτι ειναι πολυ σοβαρο ατομο και δεν πεταει μπαρουφες) :wave2:

Και μην ξεχνας οτι το ABS ειναι και Anti Barbouni System οποτε αν ποτε πεσεις σε λιμνη με μπαρμπουνια με το Ζ θα το μετανοιωσεις οικτρα που ΔΕΝ εχεις ABS ανοητε! Μετανοηστε αλλιως θα καταστραφειτε αμαρτωλοι μη-χοντακιδες!

Rezeguet
20/05/2005, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:rotflmao: :lol: :bawl: :bawl: :rotflmao: :lol:

υπονοεις κατι σναιπερουλι? Μηπως ΔΕΝ πιστευεις την θεωρια περι μπαρμπουνιων? εεε? Ανοητε! Δεκα ''χοντα υμων, ω εν της πιστας, δωσε μας ενα χοντα και αφηση υμιν εις τα καβασακι υμων και μεις υποσχομαστε οτι θα τους πατησουμε αμην'' για να συγχωρεθει η αμαρτωλη ψυχη σου!

nestormaxno
22/12/2005, 12:28
Γεια σας παιδιά!!!

Αγόρασα ένα cbf 500A και έχω μερικές ερωτήσεις στους κατόχους του ίδιου.

Να μην ξεχάσω! Οι απαντήσεις σας απευθύνονται σε άπειρο οδηγό και σε μη γνώστη μηχανολογίας.

α) πως στρώνεται τελικά? Έχω ακούσει τα πάντα! το έχω πάει μέχρι 7000 στροφές αλλά χωρίς να το ανοίγω απότομα. έκανα ηλιθιότητα?

β)τι επιδόσεις έχει?


γ)ήταν σωστή η κίνηση η αγορά με abs? ελπίζω να απαντήσει κάποιος κάτοχος.

δ) εφόσον η πλειονότητα των ελλήνων μηχανικών είναι ψιλοαπατεώνες (προσωπική άποψη, σαφώς υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις), τι πρέπει να τσεκάρω μετα το πρώτο service?

ε) μένω μενίδι και η καλή άσφαλτος είναι είδος προς εξαφάνιση. τι αντοχή έχουν οι αναρτήσεις?

αυτά και αν είναι εύκολο ας απαντήσει κάποιος

oulas
22/12/2005, 17:29
Δεν εχω το 500 αλλα το 250. Απλα απανταω γιατι ειναι κριμα να σ αφησω να αλλαζει στις 7000 στροφες. Λογικα να κανεις αλλαγες στις 4000- 4500 στροφες ειναι μια χαρα. Κοιτα να μην κρεμαει ομως αλλα ουτε και να το ζοριζεις. Εγω μεχρι τις 3000 χλμ του φερθηκα πολυ εβλαβικα, αλλαγες στις 3500-4000 στροφες, και με περναγαν ολα τα τουτου!

ΙΠΠΕΑΣ
22/12/2005, 20:24
Επίσης, πέρνα μία βόλτα από το topic "Λαδολογίες" για να βρεις ποιο τύπο λαδιού πρέπει να βάζεις στη μηχανή σου. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δωθεί στο λάδι που προτείνει ο κατασκευαστής για τη δική σου μηχανή. Πρόσεξε τι SAE προτείνει και αν είναι τύπου SF ή SG για το λόγο ότι πρέπει το λάδι που θα επιλέξεις ... πχ Motul να έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αν μπορείς επίσης, άλλαζε κάθε 1000 χλμτρα λάδια(για 2-3 φορές) για βγουν τα ψυλούλια ρυνίσματα που βγάζει στις αρχές το μοτέρ καθώς στρώνουν οι επιφάνειες .

filipposx
19/07/2006, 16:19
Hallo σε ολους,

Ένας φίλος μου θέλει να πάρει μηχανάκι, από 50αρι παπί λοιπόν σκέφτεται για cbf 250 η cbf 500 για 600cc δεν φτάνουν τα λεφτά, οπότε τα μόνα που αξίζουν (μιας και Honda) είναι αυτά…

Να προχωρήσω στις απορίες του…

:confused: Γιατί cbf250 και όχι cbf500 η το ανάποδο???

:confused: Η κατανάλωση σε αυτά τα δυο έχει μεγάλη διαφορά?

:confused: Το βάρος τους? Αναφέρει για 40 κιλά, είναι αισθητά?

:confused: Το 500 είναι πιο κουραστικό μέσα στην πόλη από το 250?

:confused: Από ασφάλεια ? (φρένα, συμπεριφορά κτλ) καλύτερα 250 η 500?

Αυτά νομίζω… βασικά είναι ανάμεσα σε αυτά τα δυο… και προσπαθεί να αποφασίσει..
Εγώ του λεω 500 γιατι μπορει να παει και πουθενα διακοπες με 2 ατομα χωρις να το πεθανει το μηχανακι…

Βοηθήστε λιγο και εσεις… εγω δεν εχω προσωπική εμπειρία από cbf… μονο από cb400sf και από cbr1000…:D

anf125
20/07/2006, 00:22
Σίγουρα το 500ρι καλύτερο αλλά και πιο ακριβό... αν έχει οικονομικό περιορισμό ας κοιτάξει και το Suzuki GS 500... στα ίδια λεφτά με το CBF 250 και είναι 500. Λίγο απαρχαιωμένο αλλά αξιόπιστο ακόμα.

oulas
20/07/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipposx

Εγώ του λεω 500 γιατι μπορει να παει και πουθενα διακοπες με 2 ατομα χωρις να το πεθανει το μηχανακι…

Βοηθήστε λιγο και εσεις… εγω δεν εχω προσωπική εμπειρία από cbf… μονο από cb400sf και από cbr1000…:D

Πολυ σωστη η σκεψη σου για τα ταξιδια.

Αν ασχοληθεις και διαβασεις 1-2 μερες αναλυτικα το τοπικ για το 250 θα δεις οτι μας εχει βγαλει σε ολους μας πανω κατω τα ιδια προβληματα:

Προβλημα στην καμπανα, περνι δυσκολα μπροστα, ψιλοσβησιματα, σκληρο κιβωτιο....

Βεβαια δεν αυτα που βγαζει δεν ειναι για να σε αφησει στον δρομο, αλλα καλυθτερα να το αποφυγεις το 250.

Δες μεταξυ GS 500, και CBF500

oulas
20/07/2006, 00:45
Tο cbf 500 βγαινει και με ABS. Το 250 εχει ταμπουρο πισω. Αρα καλυτερα φρενα. 40 kila βαρυτερο, αρα και πιο σταθερο, το 250 ειναι πανευκολο στην πολη, οχι οτι ομως το 500 σε δυσκολευει!

Αν δεν εχει λεφτα ο φιλος σου, το GS 500 με τιμη 4000 οσο και το cbf250 δηλαδη, ειναι ιδανικη μηχανη για νεο οδηγο που θα τα κανει ολα!

javaneze
20/07/2006, 08:35
το 500 ABS να προτιμησει.

τα κιλα, με το που μπει η πρωτη και τα ποδια ανεβουν στα μαρσπιε, δεν τα νιωθεις, ειτε μιλας για παπι ειτε για βαραντερο.
Τωρα αν εννοεις αν τα νιωθεις στο σπρωξιμο...:p

Φρενα τι συζητας τωρα.. ειναι αυτονοητο.

johnpan
20/07/2006, 12:56
πες του φίλου σου να ξεκολλήσει από τη Χόντα και να κοιτάξει όλες τις μοτο. Το GS είναι καλή επιλογή, υπάρχουν κι άλλες.

Πόσο χρονών είναι ο φίλος σου?

nestormaxno
20/07/2006, 15:15
Φίλε μου είμαι κάτοχος 500 με 7000 χλμ.
Μπορώ να σου πω τα εξής :
Υπέρ
α) αν και βαρύ, πανεύκολο στη χρήση μέσα σε πόλη. Πρώτη επιλογή για λίγο "μεγάλη" μηχανή.
β)Μεγάλη αυτονομία
γ)πολύ καλά φρένα (έχω αυτό με το abs)
δ)φθηνά service (μέχρι τώρα λιγότερα απο 100 euro)
ε)δικύλινδρο

Κατά
α)έλλειψη προστασίας απο τον αέρα (άρα χωρίς ανεμοθώρακα ξεχνάς τα ταξίδια εκτός και αν το λέει η καρδιά σου)
β)ύπαρξη erf με αντίστοιχη τιμή
γ)Το πακέτο με το abs κοστίζει ελάχιστα λιγότερα απο το τετρακύλινδρο cbf600
δ)περιορισμένο "γκάζι".

Τώρα το 250 είναι μια φιλότιμη μηχανή που θα καλύψει όλες τις ανάγκες εντός πόλης και μικρά ταξιδάκια. Επίσης αν και 250 ΕΙΝΑΙ HONDA!!!!!!:) :) :smokin: :smokin:

filipposx
20/07/2006, 16:00
Thanks παιδια, τελικα θα παει για το 500. τωρα μενει να δει αν θα παρει με abs η οχι, γιατι τα λεφτα ειναι λιγο περιορισμενα...

Απορια και δικια μου... αξιζει οντως το abs σε μια μηχανη?

JimmyZ
20/07/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipposx
Thanks παιδια, τελικα θα παει για το 500. τωρα μενει να δει αν θα παρει με abs η οχι, γιατι τα λεφτα ειναι λιγο περιορισμενα...

Απορια και δικια μου... αξιζει οντως το abs σε μια μηχανη?


Απορία δικιά μου: αξίζει το ABS σε ένα αυτοκίνητο;

Απάντηση δικιά μου: ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ....; :mad:

oulas
20/07/2006, 17:01
Θεωρητικα σε μια μηχανη ενας πολυ πεπηραμενος οδηγος μπορει να φρεναρει καλυτερα χωρις abs, σε ΚΣ. Εχεις ξεχωριστο χειρισμο για την καθε ροδα, βλεπεις που παταει ο καθε τροχος, και κρινεις. Στο αυτοκινητο που η μια ροδα ειναι εκει η αλλη παραπερα, το abs ειναι μονοδρομος. Αλλα επειδη οι δρομοι μας ειναι τριμπουρδελο, και το 99% των οδηγων, δεν ειναι rossi, το Abs, ειναι μονοδρομος και στην μηχανη, αφου ποτε δεν θα μπλοκαρεις, σε ολες τις σθνθηκες, νερα λαδια, γλυτσα, παγος,

Ειδικα στις μηχανες το πισω φρενο, μπλοκαρει, πολυ ευκολα.

johnpan
20/07/2006, 19:07
Εεεε, :confused: συγγνώμη κιόλας ε?

Το erf είναι στα ίδια λεφτά? Εχει 72 άλογα? Εχει και φέρινγκ? Είναι καινούριο? .... bla bla....

αλλά πάει για το cbf 500 γιατί?
Αν του αρέσει η εμφάνιση (ΧΛΩΜΟΤΑΤΟ!!) εντάξει,... πάσο...

επειδη είναι χοντα?
Είμαι και mod και δε μπορώ να βρίσω ρε γμτ!! Ελα παιδάκια ξεκολάτε πια... Η Χόντα δεν είναι ότι ήταν, και ούτε θα ξαναγίνει. Στον εμπορικό τομέα εννοώ... Φιλοσοφία λίγης δύναμης και ασφάλεια του αναβάτη... ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΛΙΓΟ... ΚΙ ΕΓΩ ΧΟΝΤΑΚΙΑΣ ΗΜΟΥΝΑ..

Ο καθένας με το μυαλό που κουβαλάει βέβαια, και με την ευθύνη των αποφάσεών του καταδική του..

Εγώ τα είπα πάντως :smokin: :smokin: :smokin:

oulas
20/07/2006, 19:19
Τωρα το er ειναι χειροτερη πατατα απο το cbf 500, αν και δεν συγκινονταο μεταξυ τους.

Τωρα Γιαννη καποιος που παει να παρει street 600αρι, δεν θα παρει er, αλλα GSR, η FZ6, αντε και Hornet.

Σπανια να πετυχω er στο δρομο, αντιθετα τα gsr ξεφητρωνουν σαν μανιταρια!

nestormaxno
21/07/2006, 00:03
Το ern κοστίζει όσο και το cbf 500A. 6850 euro φίλε johnpan. To post έλεγε cbf 500 ή 250. Εγώ προτείνω er στο παιδί. Αν δεν παίζουν φράγκα δε, cbf 250 με κλειστά μάτια. Αυτά...

idi
21/07/2006, 00:07
αν θεσ μονο Honda υπαρχει και το FMX χαχαχαχαχαχαχα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xrisostomos
22/07/2006, 10:42
Καλημέρα παίδες, καλως σας βρήκα. Αλλο ένα μέλος προστέθηκε στο φοβερο forum σας. Θα θελα να σας ρωτήσω το εξής...

Θέλω παίδες να πάρω την CBF 500 την έχω ερωτευτεί, επειδή όμως όπως σας έχει ενημερώσει και ο filipposx είχα 50αρι πριν έλεγα να έπαιρνα την CBF 250. Οι διαφορές μεταξύ τους είμαι μεγάλες και σημαντικές. Αυτό που θέλω είναι να είναι ευκολοδηγητη, να μην καει πολλά και φτηνά service. Ολα αυτά ξέρω ότι ισχύουν για την μηχανή αυτή αφου δεν ειναι τυχαίο άλλωστε ότι προτιμάτε απο τις σχολές οδηγών...
Θα με δυσκολέψει στην κίνηση?
Θα την συνηθίσω γρήγορα?
Κάποιος πρότεινε erf ουτε που ξέρω ποιας εταιρίας είναι?
To ABS είναι πράγματι καλό??:beer:

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!


56150

AFTER
22/07/2006, 10:46
Αυτό που θέλω είναι να είναι ευκολοδηγητη, να μην καει πολλά και φτηνά service


Και το cbf500 και το kawasaki ER6N & F, θα σε καλυψουν σε αυτο που θες, με τις επιδοσεις να ειναι κατα πολυ καλυτερες στο kawa.
Γενικα ειναι πιο συγχρονο.

johnpan
22/07/2006, 11:40
To ABS ειδικά για το δικό σου επίπεδο εμπειρίας μόνο καλό μπορεί να κάνει.

Αφού την έχεις ερωτευτεί δε συζητάμε για άλλα μοντέλα έτσι? Αλλιώς ψάξε στο google για φωτογραφίες των

Kawasaki ER-650n
Kawasaki ER-650f

Suzuki GS 500
Suzuki GS 500 F

Και σίγουρα υπάρχουν κι άλλες που μου διαφεύγουν σε αυτό που ζητάς.

Το μοντέλο της Kawa είναι πιο νέο κ πιο δυνατό αλλά εξίσου -αν όχι και περισσότερο- φιλικό στο νέο αναβάτη. Στο site της Kawasaki Μπορείς να δεις και διαφημιστικό βίντεο και θα καταλάβεις περισσότερα.

Το GS της σουζούκι είναι πιο παλιό αλλά και πιο φτηνό.

Από αξιοπιστία και οικονομία είναι όλα -και το Χοντα- σε πολύ καλά επίπεδα.

Τώρα για την κίνηση ασφαλώς είναι ευκολότερο ένα cbf250 αλλά σε περιορίζει σε όλους τους άλλους τομείς.

Οποιο κι αν πάρεις θα το συνηθίσεις γρήγορα.

Σημείωσε ότι υπάρχουν παρα πολλές σχολές οδηγών που έχουν το er-n

filipposx
22/07/2006, 13:00
Παιδες δεν το σκεφτομαι για 650 ειναι πολύ, οχι οτι το 500 ειναι λίγο αλλα για μένα είναι αρκετό! Το Kawasaki after και johnpan το έχω οδηγήσει, δεν έχει σχεση στην άνεση και στην σταθερότητα με το cbf, μεγάλη διαφορά!
Το suzuki καλό αλλα αεροψυκτο,ταμπουρο, μικρότερα λαστιχα, οχι honda!!! Δεν είμαι ειδικός βέβαια αλλα ετσι πιστευω! Ερώτηση...Δεν είναι και κουκλα το CBF ή εμενα μου φαίνεται τόσο ωραίο!!!???

anf125
23/07/2006, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipposx

Το suzuki καλό αλλα αεροψυκτο,ταμπουρο, μικρότερα λαστιχα, οχι honda!!!

Και πίσω έχει δισκόφρενο το Suzuki.

http://www.suzuki.gr/moto/technical.php?nm=GS%20500&id=00047

Για το αερόψυκτο και μικρότερα λάστιχα έχεις δίκιο. Στην τιμή του όμως είναι εξαιρετικό, είναι κρίμα να πάρεις 250άρι αν μπορείς στα ίδια λεφτά να πάρεις 500ρι. Διαφορετικά αν έχεις να διαθέσεις 6+ χιλιάρικα (με το ABS) πάρε το CBF 500, αφού σου αρέσει και εμφανησιακά.

johnpan
23/07/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Στην τιμή του όμως είναι εξαιρετικό

+1

Και πού 'σαι, είναι συνηθισμένο φαινόμενο όλοι οι νέοι αγοραστές να θεωρούν την αεροαιλεόψυξη και το ταμπούρο πίσω μειονεκτήματα, αλλά μη δίνεις τόσο βάρος σε αυτά, γιατί δεν είναι.

Η αερόψυξη δεν είναι ένας υδρόψυκτος κινητήρας χωρίς νερό, είναι ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ τελείως, είναι φτιαγμένος για να μην χρειάζεται νερό, και έχει και πολλά πλεονεκτήματα, οπότε μην το βλέπεις απαραίτητα κακό.

Το ταμπούρο πίσω είναι μια χαρα, η μοτο φρενάρει με το μπρος, και με αυτές τις επιδόσεις και αυτά τα κιλά, ποτέ δε θα χρειαστείς δίσκο πίσω.

xrisostomos
23/07/2006, 14:56
φίλε ξέρεις τι. Σκέφτομαι ότι αφου είναι να πάρω μηχανή να πάρω μια καλή, να μην παρω 250 και μετά την αλλαξω πάλι. Επειδή τι χρειαζομαι για την δουλειά μου λέω να πάρω κάτι να με βγάλει αρκετό καιρό. Ισως κάνω και κανα ταξιδάκι εδω κοντά! Ελπιζω αυριο να παω να την κλείσω!!!

anf125
23/07/2006, 16:23
Άσχετο λίγο αλλά μου ήρθε σαν φλασιά... μήπως τελικά δεν είναι τυχαίο που πολλοί προτιμούν για πρώτη μηχανή αλλά και αμάξι αυτό στο οποίο κάναν μαθήματα οδήγησης; Δεν μπορεί να είναι τυχαίο που βλέπουμε τόσα πολλά καινούρια Yaris, Corsa, Starlet (παλιότερα), CBF 500, CB400 (παλιότερα) κλπ. Από την άλλη βέβαια ισχύει ότι τα παραπάνω μοντέλα είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστα και ευκολοδήγητα γι' αυτό τα προτιμούν και οι σχολές... Αλλά καλό είναι να ψάχνεις και άλλες εναλλακτικές, ειδικά αν υπάρχει οικονομικός περιορισμός.

anf125
23/07/2006, 16:30
Επαναλαμβάνω ότι το GS 500 δεν έχει ταμπούρο ... Έχει δισκόφρενο 320mm μπροστά και 250mm πίσω... Δείτε και τη φωτο

http://www.suzuki.gr/moto/news.php?id=13


Σε μικρότερες μηχανές (μέχρι 250 cc) συμφωνώ με johnpan ότι δεν έχει και τόση διαφορά δισκόφρενο ή ταμπούρο πίσω, πέρα από το κόστος. Καμιά φορά το ταμπούρο μπορεί να είναι και πιο προοδευτικό και άρα φιλικό για το νέο οδηγό.

Για την ψύξη δεν έχω πολλές γνώσεις, τα αερόψυκτα είναι παλιότερη τεχνολογία ωστόσο πολλά αποδίδουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

oulas
23/07/2006, 16:49
Σε μικρότερες μηχανές (μέχρι 250 cc) συμφωνώ με johnpan ότι δεν έχει και τόση διαφορά δισκόφρενο ή ταμπούρο πίσω, πέρα από το κόστος. Καμιά φορά το ταμπούρο μπορεί να είναι και πιο προοδευτικό και άρα φιλικό για το νέο οδηγό.

Ειναι πολυ σωστο αυτο φιλε μου. Εγω οσα μηχανακια εχω οδιγιησει απο 125 -250 με δισκοφρενο πισω, πλοκαρουν συνεχεια, και το ταμπυρο ειναι πολυ καλη λυση.

johnpan
23/07/2006, 19:51
τα λέει καλά ο φίλος anf125:beer:

xrisostomos
23/07/2006, 20:45
anf125 το είδα και σε ευχαριστώ πολύ γιαυτό, ειχα παέι να το δω και να σου πω μου έκανε εντύπωση η τιμή του. Παρ' όλα αυτά απο τι έμαθα το CBF είναι πολύ ανώτερο! Επίσης αυτό που λές δεν είναι λάθος, υπάρχει μια βάση σε αυτό, βέβαια εγώ που ρώτησα κατόχους CBF 500 τόσο ιδιώτες όσο και δασκάλους οδήγησης μου είπαν να το πάρω με κλειστά μάτια. Μάλιστα ο ένας μάγκας απο σχολή οδηγών μου το έδωσε για μια βόλτα. Λίγο πριν οδηγούσα την kawasaki ER-500 και μπορω να σου πω ότι είχε μεγάλη διαφορά. Suzuki δεν έχω οδηγήσει αν και θα θελα. Θα το κοιτάξω, ξανά αλλα πιστεύω ότι αξίζει η CBF!!

anf125
23/07/2006, 22:15
Σίγουρα αξίζει xrisostomos, κανένας δεν είπε το αντίθετο. Αν το προτιμάς και έχεις τα χρήματα πάρτο και καλορίζικο. :beer:

xrisostomos
23/07/2006, 22:55
Να σαι καλα αδερφε. Μια ακομη ερώτηση..
Απο που?????
Εχω ακούσει διάφορα, βλέπε βινιος κ.τ.λ
Ξέρεις κανα καλό μαγαζι με καλο service??
Να πάρω τα δώρα που δίνουν ή να κόψω τιμη????
Τι να κάνω!!!

anf125
24/07/2006, 01:03
Από αντιπροσωπείες δεν ξέρω πολλά, μια και λίγα χρόνια στο χώρο. Καλό είναι να είναι επίσημη και να έχει και service (εγγύηση) αλλά συνήθως οι οι επίσημες κάνουν λιγότερο καλές προσφορές. Τα δώρα συνήθως είναι μούφες, καλύτερα πέτυχε σκόντο στην τιμή και πάρε με ότι σου μένει κάτι ποιοτικό σε εξοπλισμό που χρειάζεσαι.

javaneze
24/07/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Εεεε, :confused: συγγνώμη κιόλας ε? επειδη είναι χοντα?
Ελα παιδάκια ξεκολάτε πια... Η Χόντα δεν είναι ότι ήταν, και ούτε θα ξαναγίνει. Στον εμπορικό τομέα εννοώ... Φιλοσοφία λίγης δύναμης και ασφάλεια του αναβάτη... ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΛΙΓΟ... ΚΙ ΕΓΩ ΧΟΝΤΑΚΙΑΣ ΗΜΟΥΝΑ..
Συγχωρεμενος παιδι μου ...:p

Εγω χοντακιας δεν ημουνα, ουτε εγινα τωρα που εχω χοντα. Γιαμαχακιας αν θες ντε και καλα να μου ριξεις μια ταμπελα.

Την καραμελα οτι "Η Χόντα δεν είναι ότι ήταν, και ούτε θα ξαναγίνει" εχουμε βαρεθει να την ακουμε...
Και η φιλοσοφια της, εμεις που δεν γουσταρουμε τα πολλα γκαζια αλλα γουσταρουμε αξιοπιστια κινητηρα, μας αρκει.
Λες και η οποιαδηποτε αλλη εταιρια ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και καλυτερο. ή λες και αν τις πιασουμε μια μια δεν θα βρουμε να τις καταλογισουμε κατι ...
Και να πω οτι συγκεκριμενα τωρα ελεγες για καμια σοβαρη ...
σιγα την μαρκα την καβασακι ...
"αλλη κλισε καραμελα: Μα δεν χαλανε αυτα;" ....

ασε που το er6n/f ειναι σαν παπι σε εμφανιση μπροστα στο cbf500.:rolleyes:

moutoulos
30/07/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrisostomos
Παρ' όλα αυτά απο τι έμαθα το CBF είναι πολύ ανώτερο! Επίσης αυτό που λές δεν είναι λάθος, υπάρχει μια βάση σε αυτό, βέβαια εγώ που ρώτησα κατόχους CBF 500 τόσο ιδιώτες όσο και δασκάλους οδήγησης μου είπαν να το πάρω με κλειστά μάτια. Μάλιστα ο ένας μάγκας απο σχολή οδηγών μου το έδωσε για μια βόλτα. Λίγο πριν οδηγούσα την kawasaki ER-500 και μπορω να σου πω ότι είχε μεγάλη διαφορά. Suzuki δεν έχω οδηγήσει αν και θα θελα. Θα το κοιτάξω, ξανά αλλα πιστεύω ότι αξίζει η CBF!!

Γεία σου φίλε μου ...
Λοιπόν έχω την CBF500 εδώ και 1 χρόνο, η μηχανή στην κατηγορία της πάντα, είναι νικητής με τρομερή διαφορα απο όλες όσες αναφερθήκαν.
Σου αναφέρω ...

α) έχει φοβερό ήχο ... καθότι δικύλυνδρη
β) δεν καίει τίποτα, ... με συγκρατημένες ταχύτητες 120 - 140 σε ταξίδι.
γ) αστεία συντήρηση
δ) αξιοπιστία ... δεν έχει κάνει κιχ, και φτάνει τα 10000Km !!.
ε) ποιότητα Honda, μόνο και μόνο τα χειριστήρια να κοιτάξεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό ... θα γελάσεις....
στ) ίσως η πιο ευκολοδήγητη μηχανή που έχω οδηγήσει .... εντάξει... ίσως είπα :smilea: .


Το 250 μην το πάρεις γιατί θα σου "τελειώσει" γρήγορα ... εννοώ θα το βαρεθείς, και θα σου λείψει το γκάζι,
οχι οτι το 500 έχει τα τρελά γκάζια αλλά δεν θα σε κρεμάσει ποτέ ...για νορμάλ οδήγηση :rotflmao: :rotflmao: .

Μιλάω για την κατηγορία της πάντα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό ...

Αν θές να ανέβεις κατηγορία δες τα Ζ, hornet, fazer.

Να σαι καλά....:beer: :beer:


Ααα ξέχασα ... μειονέκτημα .....
έλλειψη ζελατίνας ... πάνω απο 140 -150
τα ξεχνάς ....., και ίσως να είναι και πολλά για αρχάριο :wave2: .

kostisthegreek
08/08/2006, 20:28
Πόσο είναι το μεταξόνιο στο CBF 500?

993cc
22/08/2006, 22:52
Γεια σας κι από μένα :D
Σκέφτομαι να πάρω ένα 500αρι αλλά θέλω να ξέρω αν θα έχω πρόβλημα με το να περάσω μια πολύ χοντρή αλυσίδα από το σασί κατά προτίμηση.
Μιλάω για αλυσίδα σχεδόν 2 πόντους πάχος κρίκου οπότε γύρω στους 10 πόντους συνολικό πάχος. Περνάει τέτοιο πράγμα (όχι από ρόδα ή πιρούνι..) ; Γύρω απ'το αμορτισέρ είναι ασφαλές ?

psionic
30/08/2006, 04:38
Cbf500 exw kai gw, apo Martio, 5000klm. (xwris ABS-logw elleipsis xrimatwn).

Den exw kanena parapono apo to mixanaki. Eimai apolita ikanopoiimenos se olous tous tomeis.

Pisteuw oti to mono arnitiko pou mporei na pei kapoios gia to sigkekrimeno montelo einai i timi se sxesi me tin "dinami" tou, apla dld me ta idia lefta vriskeis grigoroteres mixanes, pou omws isteroun kapoies fores allou.

To proigoumeno SK piga mexri to Nauplio, eilikrina perasa mono 2 papia kai enan Harlea stin diadromi, kai pigaina me mesi taxitita 140-145 klm stin ethniki, oxi genika sto taksidi... (Eftasa mexri 180klm, elaxista prin ta kokkina - itan stathero kai aistanosoun asfalis, oso ginetai se tetoies taxitites me naked vevaia..). Xwris ipervoli OLA ta alla me pernagan, ta street san stamatimeno fisika :p

Tespa sou lew ektos apo to oti einai akrivo se sxesi me ta alla tis katigorias tou, den nomizw na vreis allo meionektima.
Oso gia tin emphanisi, ennoeitai oti einai ipokeimeniko, alla emena apo ta antistoixa tis Kawasaki kai Suzuki mou aresei POLY perissotero.

Kali agora!

ps Mou eixan pei (den thymamai poios...) oti mporw na valw ABS meta, plironontas apla tin diafora i kati tetoio... Kala pws ginetai auto, ligo periergo mou fainetai, eimai kai psilo-asxetos kai den bgazw akri... :)

psionic
31/08/2006, 15:07
Kserei kaneis tpt gia to ABS pou rwtaw apo panw?
Den vlepw kamia apantisi... :)

993cc
02/09/2006, 09:54
Χλωμό σε βλέπω... Δεν πιστεύω να σου είπε ο πωλητής τέτοια πατάτα! Μόλις παράγγειλα και γω με ABS. Συμφωνώ ότι είναι ακριβές. Απλά στην δικιά μου περίπτωση είναι η φθηνότερη street με ABS που το ήθελα οπωσδήποτε. Από την άλλη (άσχετο..) μήπως έχεις περάσει καμμιά χοντρή αντικλεπτική αλυσίδα από το σασί σου? Και από που?
Καλά χλμ να χουμε :sun:

psionic
02/09/2006, 15:09
Oxi den eipa oti mou to eipe o pwlitis stadar, eipa den thymamai poios, apla nomizw oti kapoios mou to xe pei tote pou tin pira. Kai mena psilopatata mou akougetai, alla to kserei kaneis sta sigoura an ginetai i oxi?!!

Oso gia tin alisida otan stin arxi to eixa koitaksei gia kanoniki, oxi xonti alisida, den mporousa kai apla tin pernaw apo tin roda, den to psaksa kai para poly omws...

johnpan
02/09/2006, 21:31
εκ της διευθύνσεως: Φίλε psionic σε παρακλώ προσπάθησε να γράφεις με ελληνικά και όχι greeklish. Δε φαντάζεσαι πόσο δυσκολο είναι για τους άλλους να σε διαβάσουν.

psionic
03/09/2006, 19:29
Ουπς sorry!!!
Δεν το θυμομουν οτι πρεπει να γραφω Ελληνικα...
Γραφω γενικα απο δω κι απο κει και λογω κεκτημενης ταχυτητας... :)

Αν και πραγματικα μου φαινεται περιεργο αυτο... Η πλειοψηφια των Ελληνων που ασχολουνται με το Internet χρησιμοποιουν Greeklish, ελαχιστα forums, ή γενικα επικοινωνια, απαιτουν Ελληνικα... ^^

Τελος παντων, οτι πειτε! :D

Απαντησε μου και σε αυτο που ρωταω πιο πανω με την ευκαιρια του reply...

trumpet
12/09/2006, 14:43
Παιδιά καλησπέρα σας!

Τελικά δεν απάντησε κανείς στον φίλο που ρώτησε για κατανάλωση.

Είναι κάτι που ενδιαφέρει κ εμένα. Ξερετε μέση κατανάλωση με διαδρομές εντός κ εκτός πόλης?
Πάντα μιλάμε για νορμάλ γκάζι κ όχι για σκίσιμο....

trumpet
14/09/2006, 14:23
Κατανάλωση??????

:confused: :confused: :confused:

makis206
14/09/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Κατανάλωση??????
:confused: :confused: :confused:

Κάνε λίγη υπομονή μέχρι να το δει κάποιος κάτοχος του 500ριού φίλε μου.

CBF-500 δεν έχουν και πολλοί απ'το φόρουμ, οι περισσότεροι έχουν το 250άρι και πολλοί το 600.

:)


:beer: :beer:

nestormaxno
16/09/2006, 23:26
Κανε εσύ τους υπολογισμούς χλμ/λίτρο.
Αυτά που γράφω παρακάτω είναι οτι καιει πρακτικά το μηχανάκι μου, και όχι αυτά που γράφουν τα περιοδικά.
Εκτός πόλης : Αθήνα Τρίπολη 165 χλμ αν δεν κάνω λάθος έκαψε 12 euro να πάει. Ταχύτητες απο 100 μέχρι 170.
Εντός πόλης : Ειλικρινά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατι χρησιμοποιώ συχνά αττική οδό. Νομίζω πάντως οτι ένα γέμισμα (19 λίτρα) γύρω στα 220 χλμ (αν και ο κύκλος μπορεί να θεωρηθεί μικτός)

Ελπίζω να βοήθησα

trumpet
17/09/2006, 00:48
Ευχαριστώ φίλε

Πάντα όρθιος:)

993cc
13/11/2006, 22:48
Καλά χαμός από 500ρηδες βλέπω :lol:

Και δεν προβλέπω να αυξάνονται. Πέρσυ πουλήθηκαν 131 σε όλη την Ελλάδα! Αυτό το νούμερο είναι απόλυτα πραγματικό αφού παραεισαγωγές είναι αστείο να γίνονται. Φέτος ζήτημα θα είναι 30-40 (ίσως και πολλά λέω). Αυτή την στιγμή υπάρχουν στα ίδια λεφτά πολύ δυνατότερα street ακόμα και από την Honda μετά από κάτι προσφορές που εμφανίστηκαν τελευταία. Πάντως εγώ πάλι το ίδιο θα έπερνα και γιατί τα άλλα δεν έχουν ABS (ακόμα) αν έχουν προτιμώ το CBF εμφανησιακά. Πχ στο πιο γρήγορο (αλλά πάντα φιλικό σύμφωνα με τις μαρτυρίες) ER-6 με χαλάει η μούρη αν και το.. υπόλοιπο είναι εντυπωσιακό. Αυτή την στιγμή ένα καινούριο γυμνό ER-6 με ΑΒS έχει ακριβώς τα ίδια με ένα CBF500 ABS. Μόλις είδα μια προσφορά σε διαφήμηση στο 0-300. Αλλά και πάλι το 500αρι θα περνα. Για τα Σουζούκια SV που ξεφτιλίσανε τις τιμές τους δεν το συζητάω είναι κακάσχημα (σόρρυ αν έχει κάποιος γούστα είναι αυτά) ενώ δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει το γυμνό 650 με ABS. To μόνο που μ'αρέσει εξίσου με το δικό μου είναι το GSR600 το οποίο όμως είναι μαλλον υπερβολικό για πρωτάρη σαν και μένα και άνευ ABS. Μελλοντικά το καινούριο Hornet 600 θα βγαίνει και με ABS αλλά πάλι 100 άλογα από 600cc είναι μάλλον ακραία επιλογή για 1η μηχανή.

Επί της ουσίας και για κάποιον που μέχρι πέρυσι τον Δεκέμβριο δεν είχε οδηγήσει ούτε παπί η επιτάχυνση μέχρι το 100-120 είναι απόλαυση. Οδηγώ αυτοκίνητα με σχετικά καλές επιδόσεις με turbo που "κλωτσάνε" κλπ αλλά αυτό το.... χερόγκαζο είναι απλά αλλού. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι να οδηγεί κανείς κάποιο SS1000. Μου φαίνεται εντελώς ασύληπτο. Μέχρι ..τότε :evil: να πω ότι μου φαίνεται περισσότερο σταθερό από ότι περίμενα για 2τροχο καθώς πολλές φορές σε τυχαίο διώξιμο της ουράς διορθώνει μόνο του ενώ και σε καταρακτώδη βροχή που οδήγησα είχα σιγουριά. Είναι πολύ εύκολο να είσαι μόνιμα με 4η και 4-9000 στροφές και σε στροφιλίκια πράγμα μάλλον αδύνατο με κάτι πολύ δυνατότερο ως 600-650cc.

Αυτά για την ώρα :beer:

anf125
03/01/2007, 23:19
Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω κι εγώ στα υπόψη την εν λόγω μηχανή.

Πιστεύω ότι ταιριάζει στο προφίλ και τις ανάγκες μου.

- Ευκολοδήγητο (μόνο σε παπί έχω οδηγική εμπειρία)
- Αξιόπιστο (δεν έχω μηχανολογικές γνώσεις ούτε ιδιαίτερη συμπάθεια με τα συνεργεία)
- Δικύλινδρο (τραβάει καλύτερα για κάνα ταξιδάκι)
- Βγαίνει και με ABS
- Αρκετή δύναμη και ροπή χωρίς να βάζει φωτιά στην άσφαλτο (τηρώ τον ΚΟΚ και προτιμώ άνεση και ασφάλεια από ταχύτητα)
- Το έχουν πολλοί δάσκαλοι οδήγησης επομένως μπορώ εύκολα να βρω να δοκιμάσω κάποιο


Με προβληματίζει μόνο το βάρος του (186/8 κιλά λέει η ιστοσελίδα της Honda) και η απουσία fairing... παίρνει άραγε σαν εξτρά;

Τέλος μου αρέσει και το Aprilia Pegaso Strada... άλλο είδος μηχανής, μου αρέσει περισσότερο αισθητικά και σαν ποιότητα κατασκευής (ειδικά οι ήλεκτρονικές ενδείξεις). Είναι όμως μονοκύλινδρο και... ιταλικό (ιταλογιαπωνέζικο έστω). Λογικά θα χρειάζεται περισσότερο συμπλέκτη ε; Για κίνηση στην πόλη κυρίως.

Η ευκολία μεταπώλησης δε με απασχολεί τόσο αφού ότι πάρω σκέφτομαι να το κρατήσω αρκετά χρόνια.

vassilis88
03/01/2007, 23:26
καλυτερα δν θα σε βολευε το 600 στα ταξιδια, ως ι4?βγαινει κ σε εκδοση με φερινγκ ,ειναι κ πιο εμπορικο αλλα δν σε ενδιαφερει.

η αλλη εναλλακτικη ,αν δν το χεις σκεφτει,
το er6f??πιο ομορφο απ ολα πιστευω κ ειναι κ αυτο ι2.

anf125
03/01/2007, 23:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
καλυτερα δν θα σε βολευε το 600 στα ταξιδια, ως ι4?βγαινει κ σε εκδοση με φερινγκ ,ειναι κ πιο εμπορικο αλλα δν σε ενδιαφερει.

η αλλη εναλλακτικη ,αν δν το χεις σκεφτει,
το er6f??πιο ομορφο απ ολα πιστευω κ ειναι κ αυτο ι2.

Ναι το έχω σκεφτεί, πολύ καλή επιλογή. Πιο ελαφρύ και δυνατό. Αλλά με ABS+fairing ανεβαίνει πολύ το κασέ... και παίζει να μπορώ να πετύχω και κάποια έκπτωση στο Σαρακάκη με κάποια άκρη.

johnpan
04/01/2007, 00:36
Κοίτα και το er-f. Κάποιος άλλος φίλος το είπε πριν αλλά έκανα κάτι συγχωνεύσεις και χάθηκε... :blush: