PDA

View Full Version : Σβήνει !!



latris mixanis
19/07/2006, 16:25
Ενώ το μηχανάκι είναι ζεστό, πολλές φορές όταν πάω να αλλάξω ταχύτητα κάνει ένα παφ και σβήνει. Άλλες φορές βέβαια ενώ πιστεύω ότι έχει σβήσει, αν δεν παίξω με το γκάζι δουλεύει..(δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα :sad: ).
Από το ίδιο βενζινάδικο βάζω και στο αμάξι αλλά δεν μου κάνει τίποτα και σε άλλα βενζινάδικα που έχχω βάλει μια απ τα ίδια.
Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι λαθος?? :confused: (πριν πείτε για συμπλέκτη, τον πατάω καλά άρα δεν είναι)

:wave2:

Εδώ δεν έπρεπε να το βάλω??

OldMan
19/07/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Άλλες φορές βέβαια ενώ πιστεύω ότι έχει σβήσει αν δεν παίξω με το γκάζι δουλεύει..

Χρειάζεται ένα "κόμα" στην πρόταση...


Αν μπει μετά το "σβήσει", μάλλον έχεις πρόβλημα στην ρύθμιση του καρμπυρατέρ ή βρώμικο φίλτρο αέρα (πλούσιο μίγμα).

Αν μπεί μετά το "γκάζι", τότε το πρόβλημα είναι στον "αέρα" του ρελαντί.



Σωστά το έβαλες εδώ.... :wave2:

latris mixanis
19/07/2006, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χρειάζεται ένα "κόμα" στην πρόταση...


Αν μπει μετά το "σβήσει", μάλλον έχεις πρόβλημα στην ρύθμιση του καρμπυρατέρ ή βρώμικο φίλτρο αέρα (πλούσιο μίγμα).

Αν μπεί μετά το "γκάζι", τότε το πρόβλημα είναι στον "αέρα" του ρελαντί.



Σωστά το έβαλες εδώ.... :wave2:

Το κόμμα που ξέχασα πάει στο σβήσει αγαπητέ oldman:D
Τη τελευταία φορά που πήγα για service δεν μου άλλαξε φίλτρο αέρα γιατί δεν είχε, αλλά μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα..

OldMan
19/07/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Το κόμμα που ξέχασα πάει στο σβήσει αγαπητέ oldman:D
Και γιατί μΕ δείχνεις τα δόντια σου, καλέ ???



Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Τη τελευταία φορά που πήγα για service δεν μου άλλαξε φίλτρο αέρα γιατί δεν είχε, αλλά μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα..

Εεεε, αφού στο είπε, έτσι θα είναι ....!!!

:wave2: :beer: :wave2:

latris mixanis
19/07/2006, 16:58
Σου δείχνω το καλύτερο χαμογελό μου γιατί έχω ωραία δόντια και γιατί χρειάζομαι τις γνώσεις σου...

Το πρόβλημα αυτό του το είχα αναφέρει, τοτε μου απάντησε ότι είναι θέμα βενζίνης.Αν υποθέσουμε ότι φταίει η βενζίνη, δεν θα έπρεπε να μου παρουσίασει πρόβλημα και το αμάξι κάποια στιγμή??
Επίσης, εφόσον άλλαξα βενζινάδικο γιατί συνεχίζει το πρόβλημα??

Cpt. Haddock
19/07/2006, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Σου δείχνω το καλύτερο χαμογελό μου γιατί έχω ωραία δόντια και γιατί χρειάζομαι τις γνώσεις σου...

Το πρόβλημα αυτό του το είχα αναφέρει, τοτε μου απάντησε ότι είναι θέμα βενζίνης.Αν υποθέσουμε ότι φταίει η βενζίνη, δεν θα έπρεπε να μου παρουσίασει πρόβλημα και το αμάξι κάποια στιγμή??
Επίσης, εφόσον άλλαξα βενζινάδικο γιατί συνεχίζει το πρόβλημα??

:wave2: :wave2:

Το αμάξι έχει ψεκασμό, σωστά;

Παίζει κάποιο ρόλο.

:wave2:

jtoros
19/07/2006, 17:14
Δεν ξέρω αν βοηθά, αλλά το Transalp μου έκανε το ίδιο προ service. Μετά αυτού (και της αλλαγής φίλτρου συμπεριλαμβανομένης) δεν το κάνει πια. Και έχει και καλύτερη κατανάλωση.

Βγάλε το φίλτρο αέρα και δες το. Αν είναι από αυτό θα το καταλάβεις... Θα είναι... μπλιαχ!!! :a14:

Ελπίζω να βοήθησα... :wave2:

OldMan
19/07/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Σου δείχνω το καλύτερο χαμογελό μου γιατί έχω ωραία δόντια και γιατί χρειάζομαι τις γνώσεις σου...
:lol: :rotflmao: :lol:



Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος να το διαπιστώσεις...

Βγάζεις το φίλτρο και δοκιμάζεις (για λίγο!!! και με το καπάκι κλειστό!!!).

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι αν δεν έχεις καλό "αυτί", δεν θα προλάβεις το (καλπάζοντας επερχόμενο) τρύπημα του πιστονιού !!!:sad:

latris mixanis
19/07/2006, 18:29
Έυχαριστώ




:wave2:

kostisthegreek
19/07/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis

Τη τελευταία φορά που πήγα για service δεν μου άλλαξε φίλτρο αέρα γιατί δεν είχε, αλλά μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα.. [/B]


Υποθέτω ότι το μάνουαλ έγραφε για αλλαγή φίλτρου.
Προσοχή παιδιά, υπάρχουν κι άλλα συνεργεία αλλά και μαγαζιά με ανταλλακτικά.
Οι κατασκευαστές δεν είναι και τόσο μαμάκες και δεν πρέπει να πληρώνουμε την αδιαφορία του κάθε συνεργείου.

latris mixanis
19/07/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Υποθέτω ότι το μάνουαλ έγραφε για αλλαγή φίλτρου.
Προσοχή παιδιά, υπάρχουν κι άλλα συνεργεία αλλά και μαγαζιά με ανταλλακτικά.
Οι κατασκευαστές δεν είναι και τόσο μαμάκες και δεν πρέπει να πληρώνουμε την αδιαφορία του κάθε συνεργείου.

Ναι έλεγε ότι έπρεπε να αλλαχθεί!! Δεν το πήγα στο συνεργείο απ' όπου πήρα τη μηαχνή γιατί και κει δεν είχα μείνει ευχαριστημένη :sad:

marios8
19/07/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
. Άλλες φορές βέβαια ενώ πιστεύω ότι έχει σβήσει, αν δεν παίξω με το γκάζι δουλεύει.[/SIZE]

Δηλαδη με το που δεινεις καυσιμο σβηνει? Ή κατι τρεχει με το καρμπιρατερ
ή δεν εχει αρκετο αερα και στο μπουκωνει. Ψαξτω με κανα σοβαρο μηχανικο:wave2: