PDA

View Full Version : CBF 1000 vs DL 1000



kalant
20/07/2006, 01:59
ποιο θα προτιμουσατε μεταξυ των δυο και γιατι?

σε ιπποδυναμη και ροπη τα ιδια ειναι, οποτε απο εμφανιση, μεταπωληση, αξιοπιστια, καταναλωση κλπ μαλλον πρεπει να κριθουν...

liospi
20/07/2006, 08:56
καλημέρα kalant
το είχε φίλος το DL 1000 για ένα χρόνο και το πούλησε και πήρε το CBF 1000 και απ' ότι μου έλεγε καλλίτερη συμπεριφορά στο δρόμο, ABS, καθόλου τριγμούς και μη ξεχνάς ότι είναι ο κινητήρας του προηγούμενου CBR 900 φιμωμένος

georgeboy
20/07/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ποιο θα προτιμουσατε μεταξυ των δυο και γιατι?

σε ιπποδυναμη και ροπη τα ιδια ειναι, οποτε απο εμφανιση, μεταπωληση, αξιοπιστια, καταναλωση κλπ μαλλον πρεπει να κριθουν... Καθαρά θέμα γούστου είναι πιστεύω.Όσον αφορά τη μεταξύ τους σύγκριση θα έλεγα ισχύει το παλιός vs νέου.Το ενα είναι μηχανή δεκαετίας(αξιόπιστη) και το άλλο φρέσκο(σχεδόν) και τεχνολογικά πιο σύγχρονο.Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα δλδ!Στα υπόλοιπα μάλλον τα ίδια είναι πάνω κάτω.(εκτός μεταπώλησης).

ΥΓ:το FAZER TO 1000 δεν ήθελες η κάνω λάθος?:smilea:

:wave2:

AFTER
20/07/2006, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
καλημέρα kalant
το είχε φίλος το DL 1000 για ένα χρόνο και το πούλησε και πήρε το CBF 1000 και απ' ότι μου έλεγε καλλίτερη συμπεριφορά στο δρόμο, ABS, καθόλου τριγμούς και μη ξεχνάς ότι είναι ο κινητήρας του προηγούμενου CBR 900 φιμωμένος

O κινητηρας ειναι του cbr1000rr

kalant
20/07/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Καθαρά θέμα γούστου είναι πιστεύω.Όσον αφορά τη μεταξύ τους σύγκριση θα έλεγα ισχύει το παλιός vs νέου.Το ενα είναι μηχανή δεκαετίας(αξιόπιστη) και το άλλο φρέσκο(σχεδόν) και τεχνολογικά πιο σύγχρονο.Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα δλδ!Στα υπόλοιπα μάλλον τα ίδια είναι πάνω κάτω.(εκτός μεταπώλησης).

ΥΓ:το FAZER TO 1000 δεν ήθελες η κάνω λάθος?:smilea:

:wave2:

φιλε μεταξυ πολλων ειμαι...

kalant
20/07/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
καλημέρα kalant
το είχε φίλος το DL 1000 για ένα χρόνο και το πούλησε και πήρε το CBF 1000 και απ' ότι μου έλεγε καλλίτερη συμπεριφορά στο δρόμο, ABS, καθόλου τριγμούς και μη ξεχνάς ότι είναι ο κινητήρας του προηγούμενου CBR 900 φιμωμένος

ενταξει σα street που ειναι θα εχει καλυτερη συμπεριφορα, το dl δεν ειμαι πιο ομορφο ομως?

πιο απο τα δυο εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια?

liospi
20/07/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
καλημέρα kalant
το είχε φίλος το DL 1000 για ένα χρόνο και το πούλησε και πήρε το CBF 1000 και απ' ότι μου έλεγε καλλίτερη συμπεριφορά στο δρόμο, ABS, καθόλου τριγμούς και μη ξεχνάς ότι είναι ο κινητήρας του προηγούμενου CBR 900 φιμωμένος


O κινητηρας ειναι του cbr1000rr

AFTER μπορεί να έχεις δίκιο γιατί είναι 998 τα κυβικά ενώ το προηγούμενο cbr ήταν 954, απλά το διάβασα σε ένα από τα motoπεριοδικά που κυκλοφορούν το οποίο έγραφε αυτό που έγραψα και γω παραπάνω...

H.A.Balafoutre
20/07/2006, 11:18
Του CBR1000 είναι ο κινητήρας του CBF.

Αλλά είναι πολύ διαφορετικές μοτοσικλέτες.

On-Off το DL1000, street το CBF. καμία σχέση.

Κάντα test ride κι όποιο σου αρέσει τσίμπατο.

idi
20/07/2006, 11:20
απο το cbf1000 + dl 1000

διαλεγω.... DL650!!!!

σοβαρα!!!!!!!!

kachius
20/07/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το dl δεν ειμαι πιο ομορφο ομως?

:eyepop:

Συγνώμη για την τσόντα αλλά νομίζω ότι
αυτή είναι η κατάλληλη ευκαιρία να πω πως...

δε μου αρέσει καθόλου :yuck:

Και αν κάποτε το ζαχάρωνα (λίγο)
λόγω επιδόσων-τιμής δε μπόρεσα ποτέ
να το δω σοβαρά λόγω εμφάνισης...

Νομίζω όμως ότι λόγω όρθιας θέσης θα είναι πιο άνετο
από το cbf.

Εξάλλου...και τα δύο άσχημα είναι :p

ΥΓ.:Το TDM καινούργιο με ABS παίζει ακόμα και στα 8800 :winka:

THEOD
20/07/2006, 12:20
Το πρόβλημα είναι ψυχολογικό....

Mε το STROM δεν σε ενοχλεί που σε πατάνε τα γρήγορα τετρακύλινδρα 600άρια (αν και όχι σε όλες τις συνθήκες...) γιατί σαν μεγάλο ον-οφφ έχει την πολυτέλεια να αδιαφορεί για τις απόλυτες επιδόσεις και επιπλέον έχει την δικαιολογία ότι του λείπουν 2 κύλινδροι....άσε που είναι το πιο γρήγορο στην κατηγορία του οπότε ρεφάρει εκεί.... :rotflmao:

Με το CBF δεν υπάρχουν δικαιολογίες πλήν χαμηλής τιμής...Να έχεις 1.000 τερακύλινδρα κυβικά και να περνάνε από πάνω σου μηχανάκια με τα μισά κυβικά....εεεε πως να το κάνουμε....είναι πίκρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sabre
20/07/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Το πρόβλημα είναι ψυχολογικό....

Mε το STROM δεν σε ενοχλεί που σε πατάνε τα γρήγορα τετρακύλινδρα 600άρια (αν και όχι σε όλες τις συνθήκες...) γιατί σαν μεγάλο ον-οφφ έχει την πολυτέλεια να αδιαφορεί για τις απόλυτες επιδόσεις και επιπλέον έχει την δικαιολογία ότι του λείπουν 2 κύλινδροι....άσε που είναι το πιο γρήγορο στην κατηγορία του οπότε ρεφάρει εκεί.... :rotflmao:

Με το CBF δεν υπάρχουν δικαιολογίες πλήν χαμηλής τιμής...Να έχεις 1.000 τερακύλινδρα κυβικά και να περνάνε από πάνω σου μηχανάκια με τα μισά κυβικά....εεεε πως να το κάνουμε....είναι πίκρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

+1000 THEOD
Αλλά καλύτερα να με περνάνε απο πάνω παρά να με πάρει απο κάτω που καβαλάω το έκτρωμα που λέγεται DL.

kalant
20/07/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Του CBR1000 είναι ο κινητήρας του CBF.

Αλλά είναι πολύ διαφορετικές μοτοσικλέτες.

On-Off το DL1000, street το CBF. καμία σχέση.

Κάντα test ride κι όποιο σου αρέσει τσίμπατο.

φιλε μου αν υπηρχαν κιολας θα τα εκανα test ride...

αντε και το DL το βρηκα και το εκανα (σημερα το οδηγησα), το αλλο ομως δεν υπαρχει πουθενα...

απο σεπτεμβρη και αν...

οποτε ρωτησα μηπως το εχει οδηγησει ή το εχει καποιος για να πει εντυπωσεις...

παντος απο περιοδικα και φωτογραφιες εχω να πω οτι να εχει το cbf τα οργανα του transalp στην εποχη μας ειναι απαραδεκτο...

το αλλο τουλαχιστον εχει κατι παραπανω τεχνολογικα...

THEOD
20/07/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Αλλά καλύτερα να με περνάνε απο πάνω παρά να με πάρει απο κάτω που καβαλάω το έκτρωμα που λέγεται DL.


Τί έπαθες εσύ....Σε έχει "πατήσει" κανένα Στρόμα και το έχεις απωθημένο ??? :lol: :lol: :lol:


Τέσπα, υποκειμενικό πράγμα η αισθητική, αλλά τουλάχιστον το 650 (που είναι χειρότερο αισθητικά από το 1000) έχει πουλήσει τα άντερά του, που σημαίνει ότι πολύς κόσμος το βρίσκει όμορφο....
Και το δικό μου το 1000άρι που είχα, μου άρεσε αισθητικά, οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιττα...

AFTER
20/07/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Το πρόβλημα είναι ψυχολογικό....

Mε το STROM δεν σε ενοχλεί που σε πατάνε τα γρήγορα τετρακύλινδρα 600άρια (αν και όχι σε όλες τις συνθήκες...) γιατί σαν μεγάλο ον-οφφ έχει την πολυτέλεια να αδιαφορεί για τις απόλυτες επιδόσεις και επιπλέον έχει την δικαιολογία ότι του λείπουν 2 κύλινδροι....άσε που είναι το πιο γρήγορο στην κατηγορία του οπότε ρεφάρει εκεί.... :rotflmao:

Με το CBF δεν υπάρχουν δικαιολογίες πλήν χαμηλής τιμής...Να έχεις 1.000 τερακύλινδρα κυβικά και να περνάνε από πάνω σου μηχανάκια με τα μισά κυβικά....εεεε πως να το κάνουμε....είναι πίκρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jimmis77
20/07/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Το πρόβλημα είναι ψυχολογικό....

Mε το STROM δεν σε ενοχλεί που σε πατάνε τα γρήγορα τετρακύλινδρα 600άρια (αν και όχι σε όλες τις συνθήκες...) γιατί σαν μεγάλο ον-οφφ έχει την πολυτέλεια να αδιαφορεί για τις απόλυτες επιδόσεις και επιπλέον έχει την δικαιολογία ότι του λείπουν 2 κύλινδροι....άσε που είναι το πιο γρήγορο στην κατηγορία του οπότε ρεφάρει εκεί.... :rotflmao:

Με το CBF δεν υπάρχουν δικαιολογίες πλήν χαμηλής τιμής...Να έχεις 1.000 τερακύλινδρα κυβικά και να περνάνε από πάνω σου μηχανάκια με τα μισά κυβικά....εεεε πως να το κάνουμε....είναι πίκρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


+1000:beer:

kalant
20/07/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
απο το cbf1000 + dl 1000

διαλεγω.... DL650!!!!

σοβαρα!!!!!!!!

γιατι?

:rolleyes:

Nostra
20/07/2006, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
γιατι?

:rolleyes:

ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sabre
20/07/2006, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:a20:

(που το θυμήθηκες αυτό ρε θηρίο?)

moutoulos
30/07/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
γιατι?

:rolleyes:

Γιατί είναι πιο φθηνό λέμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: