PDA

View Full Version : κρανος κ μπουφαν



soulkeeper
20/07/2006, 12:37
Καλημερα σε ολους κ καλως σας βρηκα!απο εβδομαδα παιρνω το transalp k ψαχνω για κρανος κ μπουφαν επι 2(ετερον ημισυ).Στη σαντορινη εχει ενα μαγαζι κ ειχε μονο shark k richa,απο μπουφαν.Δοκιμασα το s800,το οποιο μου φανηκα λιγο βαρυ(170ευρω) κ απο μπουφαν το airstrike(180ευρω,cordura).Einai ψιλοδιατρτητο πισω,εχει αδιαβροχη επενδυση αφαιρουμενη κ αλλη μια για το χειμωνα.Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις κ παρατηρησεις για τα συγκεκριμενα μοντελα.Απο μια πολυ προχειρη αναζητηση στο net βρηκα το κρανος 130ευρω!Ειχα σκοπο να διαθεσω γυρω στα 200 ευρω για καθε κρανος κ περιπου τοσα για μπουφαν.Φανταζομαι οτι κρανη μεγαλυτερης κατηγοριας τιμης δεν θα μου προσφερουν κατι παραπανω μιας κ μεσο ορο σε κανα ταξιδακι(αθηνα -καλαματα κ ηρακλειο -χανια θα πηγαινω κανα 120χλμ).Σας ευχαριστω κ περιμενω τις γνωμες σας.

Kizoku
20/07/2006, 13:04
Κοίτα εγώ που έχω το S800 εδω και 21 μήνες είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Η χρήση που κάνω όμως είναι ελάχιστα ταξιδιωτική.

Μάλλον σε πολύωρα ταξίδια θα σε κουράσει μιας και στα πολλά έχει κάπως αυξημένο θόρυβο (όχι υπερβολικό όμως).

Για τα λεφτά του πάντως το βρήκα πολύ καλό μιας και έχει και αφαιρούμενες επενδύσεις. Η ζελατίνα βγαίνει πολύ εύκολα και η φιμέ ή ιρίδιο έχει 30 ευρώ.

SPORAKIAS
20/07/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από soulkeeper
Ειχα σκοπο να διαθεσω γυρω στα 200 ευρω για καθε κρανος κ περιπου τοσα για μπουφαν.Φανταζομαι οτι κρανη μεγαλυτερης κατηγοριας τιμης δεν θα μου προσφερουν κατι παραπανω μιας κ μεσο ορο σε κανα ταξιδακι(αθηνα -καλαματα κ ηρακλειο -χανια θα πηγαινω κανα 120χλμ).Σας ευχαριστω κ περιμενω τις γνωμες σας.

μην το λες αυτο

δεν θελει πολλα χλμ για να γινει το κακο

εγω με 60 πηγαινα και σωθηκα απο το κρανος

οσα πιο πολλα μπορεις στο κρανος και μετα στο ρουχισμο

bzrmiltos
20/07/2006, 21:24
οσα πιο πολλα μπορεις στο κρανος και μετα στο ρουχισμο :beer: ΣΩΣΤΟΣ!!!!

latris mixanis
21/07/2006, 01:54
Δεν διαλέγεις κράνος βάσει των χιλιομέτρων που πηγαίνεις...
Παίρνεις ένα κράνος που να πληρή τις σωστές προδιαγαφές και πάνω απ' όλα να είναι το σωστό νούμερο.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι το Arai EDWARDS LAGUNA SECA / LEGEND που κάνει 740€, μπορείς να πάρεις ένα KBC,AGV,SHARK κλπ Ψάξε μέσα από διάφορα thread που έχουν μπει εδώ:1. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25635) και 2. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23141) ή σε καταστήματα. Θέλει λίγο τρέξιμο η υπόθεση για να πάρεις κάτι που θα σε ευχαριστεί.

:wave2:

soulkeeper
21/07/2006, 13:01
ειχα την εντυπωση,αποσα ειχα διαβασει εδω,οτι υπαρχουν κρανη πιο ακριβα,που για ταχυτητες 180+ας πουμε,εχουν πολυ λιγοτερο θορυβο απο καποια αλλα κ καλυτερη αεροδυναμικη.Για την δικια μου περιπτωση ας πουμε δεν νομιζω να χρειαζομαι αυτην την κατηγορια.Γιαυτο κ αναφερω το μηχανη που θα το χρησιμοποιησω.Να μην πληρωσω για ενα κρανος δηλ.που εχει καποια πλεονεκτηματα,τα οποια δεν θα τα αξιοποιησω.(διαβασα χαρακτηριστικα οτι το arai rx-7 δεν λειτουργουν οι αεραγωγοι του καλα σε χαμηλες ταχυτητες,αρα πιστευω οτι παιζει ρολο κ ο τυπος της μηχανης αρα κ οι ταχυτητες που κινειται ο καθενας μας.Δεν μιλαω βεβαια για κρανη του super market oπου εκει ισως να μην εχεις καν την στοιχειωδη ασφαλεια.....)
Δηλ.ενα κρανος σαν το shark s800 δεν θα μου παρεχει ασφαλεια?
Τα thread που αναφερεις τα εχω κοιταξει(για το s800 δεν βρηκα κ παρα πολλα).Απλα δεν πιστευω οτι ενα κρανος(μονοχρωμο)που κανει 270-300 ευρω(αρα κανα 250 στο νετ)δεν παρεχει ικανοποιητικη ασφαλεια.Διορθωστε με αν κανω λαθος....
Αν παντως μπορει καποιος να μου προτεινει κατι σε αυτη τηνκατηγορια τιμης(κανα 250 ευρω ελλαντα),περιμενω να ακουσω.....
οσον αφορα στο βαρος 1.450 δεν ειναι πολλα?που κυμαινεται ο μεσος ορος?Γιατι αφου δοκιμαζοντας το κ μονο μου φανηκε βαρυ,φανταζομαι οτι εν κινηση θα ειναι χειροτερα τα πραγματα..

EVI
21/07/2006, 13:29
αν θες αθορυβο και ελαφρυ κρανος θα πας στα ακριβα

τι να σου κανω και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο


ολα τα αλλα θα ειναι βαρια και θορυβοδη......:smokin:


κοιτα shoei κορυφαια και στα μονοχρωμα ποσο κυμαινοντε οι τιμες ρε παιδια?

για πηγαινε μια καλληροης να τσεκαρεις τιμες

Vezouvios
21/07/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
αν θες αθορυβο και ελαφρυ κρανος θα πας στα ακριβα

τι να σου κανω και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο


ολα τα αλλα θα ειναι βαρια και θορυβοδη......:smokin:


κοιτα shoei κορυφαια και στα μονοχρωμα ποσο κυμαινοντε οι τιμες ρε παιδια?

για πηγαινε μια καλληροης να τσεκαρεις τιμες

κοιτα η ευη μιλαει εκ πειρας!
διοτι με την μηχαναρα της εκει που πιανει τα 380 χλμ αρχιζει και νιωθει ελαφρο συντονισμου στο κρανος της!!!

Ακου τι σου λεει και παρε ενα Shoei!!!
Tην ευχαριστεις μετα!:lol:

EVI
21/07/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
κοιτα η ευη μιλαει εκ πειρας!
διοτι με την μηχαναρα της εκει που πιανει τα 380 χλμ αρχιζει και νιωθει ελαφρο συντονισμου στο κρανος της!!!

Ακου τι σου λεει και παρε ενα Shoei!!!
Tην ευχαριστεις μετα!


ναι κοιτα καλα ολα αυτα που λες αλλα εχω και εγω μεσαιας κατηγοριας κρανος ενα νολαν που πηρα με 230 ευρω και το σκυλομετανιωσα με το βαρος του που με ποναγε ο αυχενας μου

που τα μαξιλαρακια πεσαν και εγινε 2 νουμερα μεγαλυτερο και εφευγε προς τα πισω

με τους αεραγωγους που κολλησαν

με το θορυβο αστα δε το λεμε


και οταν πηρα το shoei που τα εσκασα δε λεω 500ευρω αλλα με σχεδια ολα αυτα τα προβληματα λυθικαν


και δε παω με 380


250 εχει τελικη


ακους βεζουβιε?


250....οσα βλεπεις εσυ στο play station :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




:wave2:


:smokin:

SPORAKIAS
21/07/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
:


κοιτα shoei κορυφαια και στα μονοχρωμα ποσο κυμαινοντε οι τιμες ρε παιδια?



το ποιο φθηνο shoei στα μονοχρωμα εχει 300€

1,400 gr

μαυρο ματ

αρκετα καλο σε αυτη την τιμη

CostasR1
21/07/2006, 13:40
evi ta shoei exeis tin entuposi oti einai athoruva?
malon se gelasane.

aderfe opos eipan kai parapano prota to kefali kai meta ta alla,min fovase na valeis to xeri stin tsepi ligo pio vathia gia ena pio akrivo kranos,to kefali sou tha prostatepseis kalutera!!:wacko: :wacko:

EVI
21/07/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από CostasR1
evi ta shoei exeis tin entuposi oti einai athoruva?
malon se gelasane.

aderfe opos eipan kai parapano prota to kefali kai meta ta alla,min fovase na valeis to xeri gia ena pio akrivo kranos,to kefali sou tha prostatepseis kalutera!!:wacko: :wacko:


εχω shoei xr-1000 δε μου ειπε κανεις τιποτα εχω λεμε και ξερω απο πρωτο χερι



+1 στα υπολοιπα που λες


:wave2:

CostasR1
21/07/2006, 13:45
ti enoeis oti einai athoruvo akrivos?exo kai ego shoei kai ligo pio akrivo apo to diko sou alla thoruvous kanei.
den nomizo na uparxei athoruvo kranos teleios.
diorthoseme an kano lathos:beer:

EVI
21/07/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από CostasR1
ti enoeis oti einai athoruvo akrivos?exo kai ego shoei kai ligo pio akrivo apo to diko sou alla thoruvous kanei.
den nomizo na uparxei athoruvo kranos teleios.
diorthoseme an kano lathos

σωστα δεν υπαρχει τελειος αθορυβο κρανος

αλλα οσο το δυνατον πιο λιγο τοσο το καλυτερο δε συμφωνεις?

CostasR1
21/07/2006, 13:47
sumfono apoluta se auto!!!

SPORAKIAS
21/07/2006, 13:55
εγω εχω το x-spirit και μετα τα 180 κανει θορυβο

τωρα βεβαια ειναι και στο ανθρωπο

μπορει να ειναι και λιγο κουφαλογο

γενικως μιλαω για να μην παρεξηγηθω ;)

δεν υπαρχει κρανος που να μην κανει θορυβο

EVI
21/07/2006, 13:57
αυτο λεμε και μεις..υπαρχει και η λυση των οτοασπιδων αλλα.....εγω ουτε να το σκευτομε δε θελω θα με ενοχλει....:wave2:

Vezouvios
21/07/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ναι κοιτα καλα ολα αυτα που λες αλλα εχω και εγω μεσαιας κατηγοριας κρανος ενα νολαν που πηρα με 230 ευρω και το σκυλομετανιωσα με το βαρος του που με ποναγε ο αυχενας μου

που τα μαξιλαρακια πεσαν και εγινε 2 νουμερα μεγαλυτερο και εφευγε προς τα πισω

με τους αεραγωγους που κολλησαν

με το θορυβο αστα δε το λεμε


και οταν πηρα το shoei που τα εσκασα δε λεω 500ευρω αλλα με σχεδια ολα αυτα τα προβληματα λυθικαν


και δε παω με 380


250 εχει τελικη


ακους βεζουβιε?


250....οσα βλεπεις εσυ στο play station :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




:wave2:


:smokin:





ΚΟΠΕΛΑρα μου εσυ !!!!!
Ανυπομονο να σε δω να πιανεις τα 250 και να προσπαθεις να κρατηθεις πανω στο Υπερτατο μηχανατσι σου!!!

Ξερεις οτι μου αρεσει να σε πειραζω ετσι??



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao::lol:

EVI
21/07/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios


Ξερεις οτι μου αρεσει να σε πειραζω ετσι??



:
:


το ξερωωω :blush: :blush: :blush:


:lol: :lol: :lol:

latris mixanis
22/07/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
αν θες αθορυβο και ελαφρυ κρανος θα πας στα ακριβα

τι να σου κανω και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο


ολα τα αλλα θα ειναι βαρια και θορυβοδη......:smokin:

Δεν υπάρχει κράνος που να μην κάνει έστω και τον ελάχιστο Θόρυβο, ακόμη και τα ARAI που θεωρούνται από τα καλύτερα.
Υπάρχουν και άλλα κράνη εκτός των Shoei & Arai που θα έχουν ακριβώς τον ίδιο θόρυβο και δεν θα έχει πολύ βάρος :winka:

EVI
24/07/2006, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δεν υπάρχει κράνος που να μην κάνει έστω και τον ελάχιστο Θόρυβο, ακόμη και τα ARAI που θεωρούνται από τα καλύτερα.
Υπάρχουν και άλλα κράνη εκτός των Shoei & Arai που θα έχουν ακριβώς τον ίδιο θόρυβο και δεν θα έχει πολύ βάρος :winka:


το θεμα το καλυψαμε μερικα ποστ πιο πισω με τον συνφορουμιτη costaR1

:wave2:


και φυσικα υπαρχουν και αλλα κρανη εγω δε τα εψαξα

οταν καποιος ζητα μια γνωμη του λες αυτο που ξερεις και οχι αυτο που υποθετεις και μετα ειναι ελευθερος να αποφασισει


:beer:

evvou
24/07/2006, 14:09
για θορυβο..εχω να πω μονο οτι το Arai το φοραγα και μου σπαγε τα νευρα αυτο το σφυριγμα που ακουγα συνεχεια στο αυτι μου :rolleyes: το shoei που φοραω απο το σαββατο...εκτος απο πιο ελαφρυ...ειλικρινα δε μπορω να πω πως ακουσα καποιο θορυβο :beer: :wave2:

booZe
24/07/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
για θορυβο..εχω να πω μονο οτι το Arai το φοραγα και μου σπαγε τα νευρα αυτο το σφυριγμα που ακουγα συνεχεια στο αυτι μου :rolleyes: το shoei που φοραω απο το σαββατο...εκτος απο πιο ελαφρυ...ειλικρινα δε μπορω να πω πως ακουσα καποιο θορυβο :beer: :wave2:
Οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι τουλάχιστον σε σένα, σου δημιουργεί παρενέργειες. Όταν φοράς Shoei, κουφαίνεσαι, ενώ όταν φοράς Arai σου σφυρίζουν διάφοροι στο δρόμο. :a22:

evvou
24/07/2006, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
Οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι τουλάχιστον σε σένα, σου δημιουργεί παρενέργειες. Όταν φοράς Shoei, κουφαίνεσαι, ενώ όταν φοράς Arai σου σφυρίζουν διάφοροι στο δρόμο. :a22:


:uplate:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ρε λες με το arai να ειμαι πιο ομορφη και γι'αυτο ακουω σφυρ σφυρ??

οχι ρε γμτ :sad: το παω πισω το shoei...μου κοβει την τυχη :sad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer:

latris mixanis
25/07/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:uplate:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ρε λες με το arai να ειμαι πιο ομορφη και γι'αυτο ακουω σφυρ σφυρ??

οχι ρε γμτ :sad: το παω πισω το shoei...μου κοβει την τυχη :sad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer:

Να το προσέξεις αυτό, και να πούμε στους Μελλοντικούς αγοραστές να παίρνουν μόνο arai για να βρουν την αδερφή ψυχή :rolleyes:

latris mixanis
25/07/2006, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
το θεμα το καλυψαμε μερικα ποστ πιο πισω με τον συνφορουμιτη costaR1

:wave2:


και φυσικα υπαρχουν και αλλα κρανη εγω δε τα εψαξα

οταν καποιος ζητα μια γνωμη του λες αυτο που ξερεις και οχι αυτο που υποθετεις και μετα ειναι ελευθερος να αποφασισει


:beer:

Δεν έχω μιλήσει υποθετικά :winka: το kbc έχει ακριβώς τον ίδιο θόρυβο με το x-lite πχ
Βασική προϋπόθεση για αρχή στο κράνος είναι να είναι καλό πάνω του και μετά αν θα είναι κάποιο πολύ ακριβό.
Υπάρχουν αξιοσέβαστα κράνη λιγότερο ακριβά:D απλά λίγο ψάξιμο θέλει για πληροφορίες!

:wave2:

και γω μάλλον για shoei πάω :look: :lol:

evvou
26/07/2006, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis

:wave2:

και γω μάλλον για shoei πάω :look: :lol:

:sick: :sick: καταλαβα...μαζι θα πηγαινουμε για καφε :sick: :lol: :lol: :p

ποιο λες? :beer: :wave2:

latris mixanis
26/07/2006, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:sick: :sick: καταλαβα...μαζι θα πηγαινουμε για καφε :sick: :lol: :lol: :p

ποιο λες? :beer: :wave2:

δεν ξέρω πιο είναι αυτό που έχω δει, αλλά ξέρω τιμή μας κάνει?? στα 500 είμαι καλά είναι να το αφήσω??:lol: :lol:

:beer: :beer:

για καφέ, μπυρα,χυμό όλα μαζί μουυυυ!!:winka:

warm up
26/07/2006, 00:42
Χαιρετώ την παρέα και προσθέτω ...

τα κράνη δεν είναι σχεδιασμένα όλα για την ίδια χρήση.
Υπάρχουν κατηγορίες όπως :
Πόλης, Super sport, Racing κλπ.
Ανάλογα λοιπον για την χρήση που προορίζονται σχεδιάζονται και τα περιφεριακά τους αξεσουαρ.
πχ η ARAI είναι κατα κύριο λόγο αγωνιστικά κράνη με συνέπεια να έχουν ανάλογους αεραγωγούς και αναλογα μαξιλάρια και φυσικά ανάλογο θόρυβο.

Για να μην σας μπερδέψω λοιπόν οι κατηγορίες είναι οι εξής:

ΠΡΙΝ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ;


ΤΥΠΟΣ Α – Χωρίς αεραγωγούς ή πολύ μικρούς. Κατάλληλο για sport οδήγηση και υψηλές ταχύτητες, χωρίς θόρυβο. Αεριζόμενο αλλά όχι τόσο αισθητό εξαερισμό στις χαμηλές ταχύτητες.

ΤΥΠΟΣ Β - Με μεγάλους αεραγωγούς. Δεν ενδείκνυται για ταξίδια ή υψηλές ταχύτητες με μεγάλη διάρκεια λόγω του υπερβολικού θορύβου. Κατάλληλο για αγωνιστική οδήγηση εντός πίστας λόγω της ανάγκης του οδηγού για όσο το δυνατόν περισσότερο οξυγόνο αλλά και αερισμό του κεφαλιού. Η MAX ταχύτητα που αναπτύσσεται εντός της πίστας είναι μικρής διάρκειας γιαυτο και δεν ενοχλεί ο θόρυβος, εξ΄άλλου οι αγωνιζόμενοι φοράνε πάντα οτοασπίδες λόγω του υπερβολικού θορύβου των εξατμήσεων τους. Πλήρως αεριζόμενο.

ΤΥΠΟΣ Γ – Ανοιγόμενο. Κατάλληλο για χαμηλές ταχύτητες. (τουριστική οδήγηση ή μετκινήσεις εντός πόλης)
Υπερβολικός θόρυβος άνω των 140 km/h.

ΤΥΠΟΣ Δ – Κράνος JET. Κατάλληλο για χρήση εντός πόλης με ταχύτητες μέχρι 50 Km/h. Ειδικά σχεδιασμένα για αυτούς που τους ενδιαφέρει περισσότερο το προστημο παρά το κεφάλι τους.(!)


ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ;



Το μέγεθος μας στο κράνος καθορίζεται όχι από το αν είναι άνετο στο πρόσωπο μας ή αν μας πιέζει υπερβολικά αλλά από την περίμετρο του κρανίου μας.
δεν πρέπει να υπάρχει έντονη πίεση στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Η πίεση όμως στα μάγουλα αν υπάρχει θα χαθεί με την χρήση ( 1 εβδομάδα περίπου) και τότε το εσωτερικό θα έχει πάρει την μοναδική φόρμα του κεφαλιού μας.
Προσοχή αν το κράνος δεν εφαρμόζει σωστά στο κεφάλι μας τότε αυξάνει υπερβολικά και ο φόρυβος.

ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΑΣ.

ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΓΕΘΟΥΣ (Οι παρακάτω διαστάσεις δεν αντιστοιχούν πάντα με τα ίδια μεγέθη. Υπάρχουν κατασκευαστές που έχουν το δικό τους βιολί¨

52-53cm XS

54-55cm S

56-57cm M

58-59cm L

60-61cm XL


Σημ. Η μοδάτη φίρμα και τα γραφικά δεν παρέχουν καμία απολύτως προστασία, απλά κάνουμε περισσότερη εντύπωση.
Ας μην έχουμε πρώτο κριτήριο την μάρκα και την εμφάνιση αλλά την προστασία που παρέχει κοιτώντας με προσοχή τα υλικά κατασκευής αλλά και την λεπτομέρεια στην ποιότητα κατασκευής.
Μάρκες υπάρχουν πολλές ...λεφτά δεν υπάρχουν πολλά.
για αυτό πρέπει να το βάλουμε καλά στο κεφάλι μας.



:wave2:

warm up
26/07/2006, 00:47
ξεχασα την φωτο

warm up
26/07/2006, 00:54
...


56903

Nikoskazer2000
26/07/2006, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
250....οσα βλεπεις εσυ στο play station :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ΈΓΡΑΨΕΣ!!! :beer: :sun: :beer:

evvou
26/07/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
δεν ξέρω πιο είναι αυτό που έχω δει, αλλά ξέρω τιμή μας κάνει?? στα 500 είμαι καλά είναι να το αφήσω??:lol: :lol:

:beer: :beer:

για καφέ, μπυρα,χυμό όλα μαζί μουυυυ!!:winka:


:rotflmao: :rotflmao: τρελοκομειοοοο καλα ειναι τοσα :p :p

οχι σου! οχι σου! μου! :eyepop: :lol: :lol: :beer: :beer:

Nikoskazer2000
28/07/2006, 00:47
Αυτό που εχω παρατηρήσει εγω σχετικά με το θόρυβο είναι οτι οσο πιο καλά εφαρμόζει το κράνος με το γιακά του μπουφάν, τόσο πιο μικρός ο θόρυβος.

Λογικό πιστεύω...

Ταξιδευτής
28/07/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
δεν ξέρω πιο είναι αυτό που έχω δει, αλλά ξέρω τιμή μας κάνει?? στα 500 είμαι καλά είναι να το αφήσω??:lol: :lol:

:beer: :beer:

για καφέ, μπυρα,χυμό όλα μαζί μουυυυ!!:winka:

Να πω και εγω κατι τωρα; Αν και δεν ειμαι στην αγορα για κρανος τωρα, προσπαθω να ενημερωνομαι για να βλεπω τυχον προσφορες κλπ.

Και μιας που η συζητηση ηρθε γυρω απο τα Shoei κοιταζα στο internet σχετικα και ειδα οτι οι τιμες ειναι ΠΟΛΥ χαμηλοτερες απο οτι στην Ελλαδα.
Και επειδη η δουλεια μου εχει να κανει με το εμποριο και γνωριζω απο πρωτο χερι τι περιθωρια κερδους υπαρχουν απο το εργοστασιο (factory gate price) μεχρι τον καταναλωτη (RRP), νομιζω οτι ειναι σαφως καλυτερο να επιλεξει κανεις το κρανος που θελει και να το παρει απο εξω.

Παραδειγμα, το Shoei XR-1000. Εδω οι τιμες με γραφικα ειναι γυρω στα 5005-550. Σε ενα τυπικο μαγαζι στο Internet οπως http://194.185.30.10/cgi-bin/WheelUp.storefront/44c9bdd20057055c273fc2b91e0a064a/Product/View/001201480&2D001 μπορει να τα βρει κανεις με 399. 150 ευρω κατω δεν ειναι ευκαταφρονητο ποσον.

ΥΓ. Ευη αν παρω κ εγω Shoei καποια στιγμη θα με παιζεται και μεναααα;; :lol: Αν παρετε ολες οι κοπελες του φορουμ Shoei τοτε θα πηγαινουμε ολ(ε)ς μαζι για καφε;;;; :a46: :lol:

schumacher_
28/07/2006, 09:33
Όλα τα πράγματα ψάξιμο θέλουν... αντίστοιχα με τις τιμές που αναφέρεις, έχω βρει το XR-1000 με γραφικά από μαγαζί στην Αθήνα με 430? και σε μαγαζί ebay από Αμερική με 270? (το αντίστοιχο RF-1000)...

Αυτό που έχω καταλάβει με τα online μαγαζιά είναι ότι αν είναι να παραγγείλεις κάτι, κάν' το από Αμερική ή Ιαπωνία... τα Ευρωπαϊκά έχουν απλά λίγο καλύτερες τιμές από τα μαγαζιά μας...

EVI
28/07/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Να πω και εγω κατι τωρα; Αν και δεν ειμαι στην αγορα για κρανος τωρα, προσπαθω να ενημερωνομαι για να βλεπω τυχον προσφορες κλπ.



ΥΓ. Ευη αν παρω κ εγω Shoei καποια στιγμη θα με παιζεται και μεναααα;; :lol: Αν παρετε ολες οι κοπελες του φορουμ Shoei τοτε θα πηγαινουμε ολ(ε)ς μαζι για καφε;;;; :a46: :lol:


+1 για τις τιμες εχεις δικιο περσυ που πηρα εγω το diabolic απλως ΔΕΝ ειχα υπομονη και τα εσκασα κανονικα τα 550ευρω


τωρα για ποια ευη απο τις 2 μιλας???????????????


θα ριξουμε κληρο :lol: :lol: :lol:



ηθελα να πω κατι..παιζουν οντως μαγαζια στην αθηνα που εχουν πιο φτηνα τα κρανοι ..αλλα.....αν κοιταξουμε μεσα θα δουμε πχ ενα shoei μοντελο 2004 σημερα......δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο ενα κρανος που εχει φαει σκονη ζεστη κρυο κλπ κλπ 2 χρονια ηδη να το παρουμε

ισως και να μην παιζει ρολο..... :rolleyes:

latris mixanis
28/07/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Να πω και εγω κατι τωρα; Αν και δεν ειμαι στην αγορα για κρανος τωρα, προσπαθω να ενημερωνομαι για να βλεπω τυχον προσφορες κλπ.

Και μιας που η συζητηση ηρθε γυρω απο τα Shoei κοιταζα στο internet σχετικα και ειδα οτι οι τιμες ειναι ΠΟΛΥ χαμηλοτερες απο οτι στην Ελλαδα.
Και επειδη η δουλεια μου εχει να κανει με το εμποριο και γνωριζω απο πρωτο χερι τι περιθωρια κερδους υπαρχουν απο το εργοστασιο (factory gate price) μεχρι τον καταναλωτη (RRP), νομιζω οτι ειναι σαφως καλυτερο να επιλεξει κανεις το κρανος που θελει και να το παρει απο εξω.

Παραδειγμα, το Shoei XR-1000. Εδω οι τιμες με γραφικα ειναι γυρω στα 5005-550. Σε ενα τυπικο μαγαζι στο Internet οπως http://194.185.30.10/cgi-bin/WheelUp.storefront/44c9bdd20057055c273fc2b91e0a064a/Product/View/001201480&2D001 μπορει να τα βρει κανεις με 399. 150 ευρω κατω δεν ειναι ευκαταφρονητο ποσον.

ΥΓ. Ευη αν παρω κ εγω Shoei καποια στιγμη θα με παιζεται και μεναααα;; :lol: Αν παρετε ολες οι κοπελες του φορουμ Shoei τοτε θα πηγαινουμε ολ(ε)ς μαζι για καφε;;;; :a46: :lol:

Αν εξαιρέσεις το καλοκαιρινό μπουφάν μου, όλα τα υπόλοιπα είναι από το εξωτερικό :winka:

:wave2:

billpos
28/07/2006, 10:03
Να σας πω και την δική μου γνώμη (όλοι έχουν κι απο μία ως γνωστόν...)

1. Φθηνά Shoei βρήκα στο www.motocard.com (full face από 259?). Πατήστε την Αγγλική σημαία αν δεν ξέρετε Ισπανικά (ολέ).

2. Το πιό αθόρυβο Full Face (βάσει μετρησεων σε εργαστήρια κλπ) είναι το Schuberth S1 (85-87 db έναντι 95+ των υπολοίπων). Δεν το έχω φορέσει ο ίδιος, οπότε σας μεταφέρω τί διάβασα, αλλά το έχω πιάσει στα χέρια μου, η κατασκευή του είναι κορυφαία και έχει και εσωτερικη μάσκα ήλιου (τιμαί λογικαί κλπ...)

kxIII
28/07/2006, 10:38
Φίλε soulkeeper καλώς ήρθες.

Προσωπικά θα σου έλεγα, για τα κράνη να πάρεις το καλύτερο που "βαστάει" η τσέπη σου. Καλύτερα να "ζοριστείς" λίγο, να την ψάξεις, αλλά να πάρεις ένα καλό κράνος το οποίο θα σου παρέχει πρώτα ασφάλεια και μετά άνεση. Και το δεύτερο είναι σημαντικό γιατί κράνος που σου κάνει το κεφάλι κουδούνι απλά το αποφεύγεις. Είχα AGV, Dainese και SHOEI. Το Dainese που το πήρα "φτηνό" -πάντα για εμένα μιλάω- 270? ήταν σαν να φοράω μπιντέ.

Πάρε το καλύτερο που μπορείς, μην σκεφτεσαι τί μοτοσακό έχεις, τί βόλτες θα κάνεις και τέτοια.

Το κεφάλι σου και το κεφάλι της καλής σου :) σκέψου.


Πάντα φιλικά και καλώς ηρθες άλλη μία φορά.
:wave2:

schumacher_
28/07/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ηθελα να πω κατι..παιζουν οντως μαγαζια στην αθηνα που εχουν πιο φτηνα τα κρανοι ..αλλα.....αν κοιταξουμε μεσα θα δουμε πχ ενα shoei μοντελο 2004 σημερα......δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο ενα κρανος που εχει φαει σκονη ζεστη κρυο κλπ κλπ 2 χρονια ηδη να το παρουμε

ισως και να μην παιζει ρολο..... :rolleyes:

Σίγουρα υπάρχουν τέτοια μαγαζιά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση μιλάω για μοντέλα Shoei 2006 και μάλιστα όχι αν υπάρχει κάτι σε στοκ, αλλά πας και το παραγγέλνεις κανονικότατα... απλώς ο Τζωρτζο έχει Αρχική Τιμή = Τιμή Μετρητοίς, ενώ στα περισσότερα μαγαζιά Μετρητά < Αρχική Τιμή...

Για την περίπτωση που λέω μ@λ@κίες, τα XR-1000 από πότε είναι στην παραγωγή?

EVI
28/07/2006, 13:35
2004 νομιζω.........δε θυμαμε 2005 τπ [ηρα εγω αρχες το διαβολικ το 2 και ειχε προηγηθει και το 1

αλλα η σειρα xr-1000 ισως ηταν πριν απο τα διαβολικ

οποτε δε ξερω ακριβως...........παντος καλος τα βρηκες και ποσταρε τα τα μαγαζια να ψαχτουν αυτοι που θελουν να παρουν

γιατι εμεις τα σκασαμε παει....... :smokin:

evvou
28/07/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750



τωρα για ποια ευη απο τις 2 μιλας???????????????


θα ριξουμε κληρο :lol: :lol: :lol:




:lol: :lol: :lol: εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας με τις Ευες και τους Γιωργηδες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

συστηνωμαστε στο δελεαρ : "ευη, ευη, γιωργος, γιωργος.." :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
28/07/2006, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:lol: :lol: :lol: εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας με τις Ευες και τους Γιωργηδες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

συστηνωμαστε στο δελεαρ : "ευη, ευη, γιωργος, γιωργος.." :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ααχχαχχα ναι Ε δεν μας ξεχνανε ποτε ομως


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: