PDA

View Full Version : Αραγε ξερουν τι καβαλανε????



nickmonstro
20/07/2006, 19:06
Τι ενννοω???......

......καθημερινα σχολνωντας απο την δουλεια μου βλεπω αρκετα παιδια στην ηλικια μου κοντα(ειμαι 24) με supersport οπως R1 GSXR CBR κτλ. χωρις κρανος,μπουφαν και με ενα υφακι ολο μαγκια που εχουν τετοια μηχανακια(και καλα κανουν θα μου πειτε στο κατω κατω).

Η απορια μου ειναι αν ξερουν πραγματικα της δυνατοτητες που εχουν τα μηχανακια τους,το χωρο οπου χρησημοποιουντε αυτα τα πυραυλακια,την μαγεια και την απολαυση που μπορουν να σου προσφερουν.Εαν εχουν ποτε παρει μια ορεινη διαδρομη(λογω ελειψης πιστας ας πουμε...)

Πιστευω οτι ειναι κριμα τετοια μηχανηματα να χρησημοποιουντε μονο και μονο για επιδειξη,να σερνονται απο πλατεια σε πλατεια,καφετεριες κτλ.

Η απορια μου δημιουργηθηκε οταν γυρναγα απο την δουλεια με το monsteraki μου και πισω μου βλεπω να με ακολουθει ενα ολοκαινουριο R6 '06.Τον ειχα κοψει απο τις κινησεις του οτι αντι να το ''πηγαινει'' αυτος το μηχανακι,το μηχανακι ''πηγαινε εκεινον!!!

Φτανουμε στο φαναρι και ο τυπακος ερχεται και σταματα διπλα μου και αρχιζει να με προκαλει με ξερογκαζιες και να κοιτα επιμονα και πολυ προκλητικα.Κλασσικα λεω απο μεσα τετοια τυπακια σαν και αυτον θελουν ''γραψιμο'' και τον γειωνω κανονικα.

Εκτος του οτι ηταν ξεκρανωτος και φορουσε αυτες τις ωραιες σαγιοναριτσες που ειναι στην μοδα τωρα,απο πισω του ειχε και μια κοπελιτσα,φυσικα χωρις κρανος και αυτη.

Το φαναρι αναβει σε πρασινο και ο τυπος φευγει ''κομματια''.Εγω ξεκιναω κανονικα.Ο δρομος κατεληγε σε κλειστη στροφη οπου ειχε αναγκαστικη πορεια αριστερα,οχι πολυ μακρυα απο το φαναρι και ετσι ακομα ημουν κοντα του.

Το παλικαρακι χανει τα φρενα πριν την στροφη,δεν μπορει να το στριψει το μηχανακι,αυτο με τη σειρα του ανοιγει την τροχια του προς τα δεξια(μπηκε με πολλα μεσα στην στροφη) και κατευθυνετε
προς το πεζοδρομιο οπου υπηρχαν ατομα.Τελικα καταφερνει να το ακινητοποιησει πριν καβαλησει πεζοδρομιο και περαστικους.

Επρεπε να βλεπατε το βλεμμα των κακομοιρων περαστικων παιδια





:eyepop:


Δοξα τον θεο που δεν επαθε τιποτα ουτε αυτος ,ουτε κανενας!!!!!Φυσικα το τι μπινελικωμα εφαγε απο τον κοσμο δεν περιγραφεται:lol:

:wave2:

zoumpou
20/07/2006, 21:55
Τέτοιοι τύποι που καβαλάνε γρήγορα μηχανάκια για μαγκιά υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Το ίδιο γίνεται και στα αυτοκίνητα αλλά τα πολύ γρήγορα κοστίζουν ακριβά, ενω στις μηχανές με 10χιλ παίρνεις κάτι που μπορεί να πιάσει σχεδόν 300.

Οχι δεν ξέρουν τι καβαλάνε και οδηγούν γρήγορα όχι λόγω ικανότητας αλλά λογω βλακείας και έλλειψης αίσθησης κινδύνου.

Αν τους βάλεις σε πίστα θα το ρίξουν απο την εκκίνηση.

Εξάλου πόσο γρήγορα μπορείς να πας μεσα στην πόλη?

Και πόσο μάλλον χωρις κράνος και με σαγιονάρα.

H.A.Balafoutre
21/07/2006, 00:11
Μια γρήγορη και αποστομοτική απάντηση θα ήταν "κουμάντο στα λεφτά τους θα κάνεις ρε φιλαράκι."


ΑΛΛΑ.....





Σίγουρα όμως, κάπου έχεις δίκιο.


Ο καθένας μας έχει την μηχανή που γουστάρει, την μηχανή που μπορεί να πάρει, την μηχανή που τον εξυπηρετεί την μηχανή που του αξίζει τέλος πάντων με όλες τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα που προκύπτουν. Αφού εσύ γουστάρεις το monster κι εγώ το Fazer και μπορούμε να το έχουμε και μας εξυπηρετεί και μέχρι εκεί είμαστε βρε αδερφέ (λέμε τώρα....), η έπαρση δεν μας αγγίζει. Σε περιπτώσεις όμως που περιγράφεις, είναι, δυστυχώς, Νέμεσις.


Αν και η μηχανή μου με καλύπτει σχεδόν παντού, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γούσταρα το χωμάτινο 3ήμερο που πήγαν τα παλικάρια με τα on-off τους. Και είναι το μόνο που δεν μπορεί να κάνει το Fazer. Να πάει στο χώμα.


Οπότε, :wave2:

odt
21/07/2006, 08:19
Σε αυτές τι περιπτώσεις, κρίμα το γκομενάκι που ανέβηκε πάνω στη μηχανή του βλάκα...Αυτός οδηγάει και τα θέλει ο κ@λος του, η κοπελίτσα τι φταίει...

γεροπιτσιρικος
21/07/2006, 08:49
Σε ένα τόνο πιο θεωρητικό, νομίζω πως πολλοί λίγοι είναι αυτοί, ακόμα και εδώ μέσα, που πραγματικά ξέρουν τι οδηγούν. Απλά οι διαφορά μας με τον προαναφερόμενο κάκγουρα είναι ότι τουλάχιστον οι περισσότεροι μας την ψάχνουμε χωρίς να διακινδυνεύουμε τους γύρω μας και τους εαυτούς μας.

Τι εννοώ με αυτό. Μετά του Αγ. Πνεύματος ανακάλυψα ότι ναι μεν την έψαχνα (βλ. γυροσκοπικό φαινόμενο, σωστή θέση οδήγησης) αλλά δεν έφτανε. Ζήτησα από ένα πολύ καλό φίλο που θεωρώ ότι είναι πολύ πιο μπροστά από μένα και σε ικανότητες και εμπειρίες να μου δείξει μερικά πράγματα. Ένα από τα πράγματα που κάναμε ήταν να μπούμε χώμα (με όλα τα απαραίτητα προστατευτικά). Ξαφνικά λοιπόν ανακάλυψα ή μάλλον πήρα μυρωδιά την πληθώρα των δυνατοτήτων που έχει η μηχανή μου και πόσα λίγα πράγματα ξέρω. Ήδη νιώθω λίγη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, αλλά ξέρω ότι ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς.

Νομίζω ότι αυτή είναι η διαφορά μας με αυτόν τον κάγκουρα.

Και ένα τελευταίο. Το κοριτσάκι από πίσω δεν είναι ένα άβουλο πλάσμα που απλός το τοποθέτησε ο κάγκουρας στην πίσω σέλα. Και μυαλό έχει και στόμα για να ρωτήσει που είναι το κράνος και να πει όχι στην βόλτα. Συγνώμη που το λεω έτσι, αλλά είναι το ίδιο ανεγκέφαλη με τον οδηγό και επιμερίζεται εξίσου την ευθύνη αν της συμβεί κάτι.

:wave2:

Alx 84
21/07/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος

Και ένα τελευταίο. Το κοριτσάκι από πίσω δεν είναι ένα άβουλο πλάσμα που απλός το τοποθέτησε ο κάγκουρας στην πίσω σέλα. Και μυαλό έχει και στόμα για να ρωτήσει που είναι το κράνος και να πει όχι στην βόλτα. Συγνώμη που το λεω έτσι, αλλά είναι το ίδιο ανεγκέφαλη με τον οδηγό και επιμερίζεται εξίσου την ευθύνη αν της συμβεί κάτι.

:wave2:

από το στόμα μου το πήρες.

Πολύ μα πάρα πολύ σωστά!!!!


να απαντήσω στο αρχικό θέμα με ένα παράδειγμα.

Έχω ένα φίλο (καλό παιδί ομολογουμένως και προσγειωμένος κ μου κάνει εντύπωση αυτό που μου είπε )
Του άνοιξα συζήτηση περί μοτό (πήρα μοτό κλπ.)

Μετά από μερικά λεπτά συζήτησης μου λέει "θέλω να πάρω κ εγώ μια μοτό. Οι γυναίκες τσιμπάνε πολύ όταν καβαλάς μοτοσυκλέτα." Προσπάθησα να τον ταρακουνίσω διότι δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να πάρει μοτοσυκλέτα αν δεν την αγαπάς και αν φυσικά δε σέβεσαι τον εαυτό σου κ τον έχεις απροστάτευτο. είμαι σίγουρος ότι με την πρώτη τούμπα θα την πουλούσε (κ μπορεί να πάθαινε κ ζημιά). Αξίζει; ΟΧΙ!!!!!


Άρα λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι όλοι αυτοί οι καγκουρο -ανίδεοι το κάνουν μόνο κ μόνο για μόστρα (άλλωστε οι SS μοτοσυκλέτες είναι πιο τούμπανα κ πιό όμορφες από τις άλλες, για αυτό τους βλέπουμε πάνω σε τέτοιες) και έχουμε τα καθημερινά αποτελέσματα.:sad: :sad:

Vezouvios
21/07/2006, 12:38
Νομιζω οτι εχει ξανα ειπωθει εκατονταδες φορες!!!!!!!!!!!!!!!!
Ειμαστε ανιδεοι διοιτι δεν εχουμε την καταλληλη παιδεια!!!!!!
Που θα παει ?το ετος 3000 κοντα ειναι!!!!
καποια στιγμη θα βαλουνε μυαλοο και αυτοι!

Cpt. Haddock
21/07/2006, 12:48
Alx

μη καταλήγεις σε ένα γενικό συμπερασμα από μια ειδική θέση (με βάση τη συλλογιστική είναι λάθος)

Διότι με την ίδια λογική αν κάποιος διαβάσει λίγο το moto.gr που συνεχώς βλέπει "βάλτε κράνος, μπουφάν, μπότες, κορντουρες, πανοπλίες" κλπ, θα υποθέσει οτι ολοι οι εν Ελλάδι μοτοσυκλετιστές είναι έτσι

(μακάρι... :rolleyes: )

Σχεδόν ΟΛΑ όσα κάνουμε έχουν σχέση με την επιδείξη, είναι μέρος της φύσης του αρσενικού να προσπαθεί με κάθε τρόπο να προσελκύσει το θηλυκό... το κάνουν όλα τα ζώα με φανταχτερό φτέρωμα, τραγούδι κλπ, κι ο αρσενικός άνθρωπος το ίδιο κάνει απλα με άλλα μεσα ( αυτοκίνητο, μηχανή κλπ). Οταν αγοράζεις ένα ρούχο δεν έχεις μέσα σου (έστω και υποσυνείδητα) το να φαίνεται καλό πανω σου για να προσελκύσει το άλλο φύλο;

Μην πετάμε στον καιάδα μια πράξη (επιδειξη) που είναι κομμάτι της ύπαρξής μας...

Στο μεσαίωνα οι άντρες εντυπωσίαζαν τις γυναίκες με το πόσα (αληθινά) άλογα είχε ο καθένας. Και τώρα το ίδιο δε γίνεται;

:wave2: :smilea: :wave2:

mbjp
21/07/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Σε αυτές τι περιπτώσεις, κρίμα το γκομενάκι που ανέβηκε πάνω στη μηχανή του βλάκα...Αυτός οδηγάει και τα θέλει ο κ@λος του, η κοπελίτσα τι φταίει...

σιγουρα ο μονος που δεν φταιει ειναι η κοπελα ΑΛΛΑ

Μου θυμιζει σκηνικα με πιτσιρικαδες σε κατι καγκουροαμαξα που τριγυρνουν με τη σκυλομουσικη στην τσιτα, και ειναι η γκομενα απο διπλα με ενα παγωμενο υφος "αφηστε με να βγω εξω"

Αλλα τετοια ζωα ειναι και αυτες που δε μιλανε. Οποτε, τα θελες και τα παθες..

Ωστοσο κυριως υπευθυνοι για τετοιες καταστασεις ειναι οι γονεις. Πως πας ρε βλακα και αγοραζεις 10-12χιλιαρικα SS μηχανη στο αγορακι σου για να κυκλοφορει ξεκρανωτος με σαγιοναρα;; Τοσο ηλιθιοι ειναι ρε γαμωτο;;

wild_cat/anima
21/07/2006, 13:00
δεν λυπάμαι κανενα ξεκρανωτο κοριτσακι, και δεν υπάρχει "δεν ξέρω ".όλοι εχουμε δει 1 ,2 1000 ατυχηματα, ΟΛΟΙ ξερουμε οτι πρεπει να φοραμε κράνος !
απλά τα κοριτσακια αγχωνονται περισσοτερο για την κουπ τους παρα για τον εγκεφαλο τους !

bartlal
21/07/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Alx

μη καταλήγεις σε ένα γενικό συμπερασμα από μια ειδική θέση (με βάση τη συλλογιστική είναι λάθος)

Διότι με την ίδια λογική αν κάποιος διαβάσει λίγο το moto.gr που συνεχώς βλέπει "βάλτε κράνος, μπουφάν, μπότες, κορντουρες, πανοπλίες" κλπ, θα υποθέσει οτι ολοι οι εν Ελλάδι μοτοσυκλετιστές είναι έτσι

(μακάρι... :rolleyes: )

Σχεδόν ΟΛΑ όσα κάνουμε έχουν σχέση με την επιδείξη, είναι μέρος της φύσης του αρσενικού να προσπαθεί με κάθε τρόπο να προσελκύσει το θηλυκό... το κάνουν όλα τα ζώα με φανταχτερό φτέρωμα, τραγούδι κλπ, κι ο αρσενικός άνθρωπος το ίδιο κάνει απλα με άλλα μεσα ( αυτοκίνητο, μηχανή κλπ). Οταν αγοράζεις ένα ρούχο δεν έχεις μέσα σου (έστω και υποσυνείδητα) το να φαίνεται καλό πανω σου για να προσελκύσει το άλλο φύλο;

Μην πετάμε στον καιάδα μια πράξη (επιδειξη) που είναι κομμάτι της ύπαρξής μας...

Στο μεσαίωνα οι άντρες εντυπωσίαζαν τις γυναίκες με το πόσα (αληθινά) άλογα είχε ο καθένας. Και τώρα το ίδιο δε γίνεται;

:wave2: :smilea: :wave2:


αποκαληφθηκες!





.... τελικα υπαρχει Θεος....
:lol: :lol: :lol:

kxIII
21/07/2006, 14:56
Εγώ έχω βαρεθεί αυτούς τους τύπους με τις σαγιονάρες, ξεκράνωτους με το γκομενάκι πίσω οι οποίοι προσπαθούν να αποδείξουν(?) ότι είναι καλύτεροι πιλότοι(?) από ... ποιον?

Για μένα είναι ακριβώς το ίδιο με τους κάγκουρες.

"Είμαι γ@#ώ τους πιλότους και δεν πρόκειται να πάσω ποτέ."

Από ό,τι φαίνεται αυτοί οι τύποι έχουν υπογράψει συμβόλαιο ότι δεν πρόκειται να τραυματιστούν ποτέ.

Για εμένα, κάθε ξεκράνωτος είναι για τον π@#$σο καβάλα. Λυπάμαι που το λέω αλλά του αξίζει ό,τι και να πάθει.

Όσο για τον πίσω, είναι μεγαλύτερος μ@##$ας αφού εμπιστεύεται την ζωή του σε άλλον μ@#$α.

Αυτά.
Πάλι τα πήρα:evil:

byron
21/07/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στο μεσαίωνα οι άντρες εντυπωσίαζαν τις γυναίκες με το πόσα (αληθινά) άλογα είχε ο καθένας. Και τώρα το ίδιο δε γίνεται;


Χμμμμ....ναι, με την διαφορά ότι τότε, ήταν απίθανο να φας καπάκι με το άλογο και την πριγκίπισσα μαζί....

Alx 84
21/07/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Alx

μη καταλήγεις σε ένα γενικό συμπερασμα από μια ειδική θέση (με βάση τη συλλογιστική είναι λάθος)

Διότι με την ίδια λογική αν κάποιος διαβάσει λίγο το moto.gr που συνεχώς βλέπει "βάλτε κράνος, μπουφάν, μπότες, κορντουρες, πανοπλίες" κλπ, θα υποθέσει οτι ολοι οι εν Ελλάδι μοτοσυκλετιστές είναι έτσι

(μακάρι... :rolleyes: )

Σχεδόν ΟΛΑ όσα κάνουμε έχουν σχέση με την επιδείξη, είναι μέρος της φύσης του αρσενικού να προσπαθεί με κάθε τρόπο να προσελκύσει το θηλυκό... το κάνουν όλα τα ζώα με φανταχτερό φτέρωμα, τραγούδι κλπ, κι ο αρσενικός άνθρωπος το ίδιο κάνει απλα με άλλα μεσα ( αυτοκίνητο, μηχανή κλπ). Οταν αγοράζεις ένα ρούχο δεν έχεις μέσα σου (έστω και υποσυνείδητα) το να φαίνεται καλό πανω σου για να προσελκύσει το άλλο φύλο;

Μην πετάμε στον καιάδα μια πράξη (επιδειξη) που είναι κομμάτι της ύπαρξής μας...

Στο μεσαίωνα οι άντρες εντυπωσίαζαν τις γυναίκες με το πόσα (αληθινά) άλογα είχε ο καθένας. Και τώρα το ίδιο δε γίνεται;

:wave2: :smilea: :wave2:

καμία αντίρρηση. δε λέω πως ο καθε ένας με τον Α ή Β τρόπο δε προσπαθεί να προσελκύσει άτομα του αντιθέτου φίλου (ή του ίδιου σε ορισμένες περιπτώσεις:lol: :lol: ), αλλά όπως σωστά είπε και ο srx6 αλλιώς ήταν τότε.

Ναι! σαφώς λίγοι φοράνε κράνος, λίγοι οδηγούν συνετά, λίγοι προσέχουν...
Για εμένα η φάση του κάνω σούζα για να με γουστάρουν οι τύπισσες στην καφετέρια μου δείχνει οτι ο τύπος είναι μπαρούφας κ δε μπορεί να δειχθεί αλλιώς. Πές μεγάλε μια ατάκα, κάνε μια κίνηση. Αυτά είναι που μετράνε. όχι οτι καβαλάει R1. Μπορεί να βοηθάει, αλλά δεν είναι το πάν.

Στην περίπτωση του φίλου μου, τι θα του έλεγες; μπράβο παλικάρι μου, πάρε το να κάνεις το κομμάτι σου, να φας την πρώτη τούμπα κ μετά πούλα το.

Αφού οι περισσότεροι τέτοιοι δε γουστάρουν τις μηχανές. Απλά πουλάνε μούρη με αυτές.

catmaster
21/07/2006, 17:08
Ας ηξερε να στριβει σωστα τουλαχιστον και γ@μα το κρανος ...
Δεν νομιζω παντως οτι εχει να κανει με το οτι ο καλος μπαμπας αγοραζει στον κανακαρη του μηχανη...Σημερα ειναι πιο ευκολο για ενα παιδι 18 χρονων που εργαζεται και δεν εχει αλλες υποχρεωσεις να αγορασει μηχανακι..οι τραπεζες να ειναι καλα και το χρημα ρεει..Δεν ειναι λοιπον ολοι καλοαναθρεμενοι ..

Νομιζω οτι εχει να κανει με την Παιδεια που παιρνουμε στους δρομους βλεποντας τους υπολοιπους ...

Οσοι κατεβαινουμε στο κεντρο καθημερινα βλεπουμε εναν - δυο με κρανος (καλα για μπουφαν και καλοκαιρινα γαντια δεν το συζηταμε :lol: ) και ολοι οι αλλοι ξεκρανωτοι..

Γιατι συμβαινει αυτο??Οσοι κατεβαινετε στο Δελεαρ καθε δευτερα δεν θα δειτε κανεναν απο την παρεα χωρις κρανος (εκτος απο μια εξαιρεση - ηρθε μια μερα καγκουρας με σορτσακι και σκαρπινια -ονοματα δε λεμε :lol: :lol: )..
Μαλλον οι περισσοτεροι απο εμας εδω μεσα εχουν μπει σε ενα διαφορετικο τροπο μοτοσυκλετιστικης αντιληψης που συναντας και εξω ...Μαθαινουν πραγματα και καθημερινα ρωτουν και αλλοι για την σωματικη ακεραιοτητα πανω στη μηχανη...Με απλα λογια απεκτησαν και εδω μεσα ενα ψειγμα συνειδησης οδηγικης .. το πως οδηγουμε σωστα και ουτε το μαθαμε απο μικροι ουτε μας ηρθε επιφωτιση ..ψαχτηκαμε ειτε με σεμιναρια, ειτε ρωτωντας αλλους, ειτε σε track days και σε συνδυασμο με τα παραπανω αλλα και την χιλιομετρικη εμπειρια μας μαθαμε κατι παραπανω..

Αν δωσεις την σωστη Παιδεια στον αναβατη-οδηγο απο μικρο σιγουρα θα καταλαβει οτι ειναι λαθος να καβαλαει χωρις κρανος και εξοπλισμο η να το σκιζει σε λαθος συνθηκες...Με αυστηρα προστιμα δεν λυνεται το ζητημα..
Νομιζω στην Ιαπωνια το οριο για διπλωμα ειναι ακομη 400 κυβικα..ασχετως ηλικιας για να ανεβεις κατηγορια πρεπει να κανεις μαθηματα που αφορουν οδηγηση σε διαφορες συνθηκες ακομη και πιστα..


:wave2:

AFTER
21/07/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

Νομιζω στην Ιαπωνια το οριο για διπλωμα ειναι ακομη 400 κυβικα..ασχετως ηλικιας για να ανεβεις κατηγορια πρεπει να κανεις μαθηματα που αφορουν οδηγηση σε διαφορες συνθηκες ακομη και πιστα..


:wave2:

Αν ηταν ακομα ετσι, θα εβλεπες πολλα 400 στον δρομο!
Εχει καταργηθει αυτο το συστημα, το εχουν κανει πιο ευκολο για τις μεγαλες μηχανες

Dionisisk5
21/07/2006, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII

Όσο για τον πίσω, είναι μεγαλύτερος μ@##$ας αφού εμπιστεύεται την ζωή του σε άλλον μ@#$α.

Αυτά.
Πάλι τα πήρα:evil:

To θεμα της εμπιστοσυνης ειναι που παιζει στα κοριτσακια αλλα και σε αγορακια συνεπιβατες αυτοκινητων και μηχανων. Το αν θα βαλεις ζωνη ή κρανος πολλοι το περνουν οτι θα θιξουν τον αλλο σαν οδηγο ή οτι θίγονται σαν οδηγοι οταν καποιος παει να κανει τι κινησεις αυτες... Ειναι και η κουπ μαμησετε!
Ακομα θυμαμαι την πρωτη φορα που εκανα βολτα με ss πιτσιρκικας σαν συνεπιβατης που μου λεει ο τυπας βαλε το κρανος μου και του λεω ασε ρε θα χαλασω το μαλλι....:sick:
Εεε αν δεν μου ελεγε δεν παμε πουθενα αν δεν βαλεις κρανος δεν υπηρχε περιπτωση να το βαλω. Μετα βεβαια καταλαβα γιατι ηθελε να βαλω κρανος, γιατι με πηγε ολη την Μεσογειων στην μια...:D

Τωρα που εχω καταλαβει καποια πραγματα κανω το ιδιο στους συνεπιβατες μου και εγω;) Οχι στην μια, το κρανος λεω:p

Οσο για τα παιδακια που περνουν ss με τα λεφτα του μπαμπα , ξερετε πολλους γονεις να θελουν το παιδι του να παρει μηχανη και μαλιστα να του την χρηματοδοτησουν κιολας???
Την συχαινομαι αυτη την καταμελα οτι για τα γρηγορα αμαξια φταινε οι γονεις, για τα μηχανακια το ιδιο, για τα ναρκωτικα το ιδιο. Οπως λεει μια παροιμια : Αμα σε τρωει η κουτρα σου να κατεβαζεις ψειρες... Καποιος πιτσιρικας που δουλεθει 3-4 χρονια για να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα (οπως ο υποφαινομενος) ειναι πολυ απλο να μαζεψει 10κ και να το παρει. Και μαγκια του και ας βγει και ας το μοστραρει οσο θελει κατ΄ εμε;)

zireous
21/07/2006, 20:44
Έχω γνωρίσει πιτσιρικάδες που ο μπαμπάς τους πήρε αρχικά ονόφ και όταν πέρασαν στο πανεπιστήμιο, γυμνό χιλιάρι, άλλα και νορμάλ ανθρώπους που μαζεύουν χρόνια φράγκα για το γκάζι τους (παρόλο που παίρνω μετάχειρα, -τρία μέχρι τώρα, το τέταρτο έρχεται-, όλα μετρητά λόγω οικογενειακής φόρτισης του ονόματος μου (τηρεσίας) από την λατρευτή οικογένεια -που δε γουστάρει μηχανές, γι'αυτό τους αποκλήρωσα τους κα#ιόληδες:D ).

Το βλέπω συχνά, κάτι γνωστους με ss 750 και 1000άρες που κυκλοφορούν για χρόνια παντού αργά, ξεκράνωτοι, με τεντωμένα τα χέρια μη τους φύγει το εργαλείο μόνο του, και πράγματι δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι σ#ατά καβαλάνε.

Οι μπαμπάδες με τις Varadero, που μου λένε ότι ξέρεις, σε είδα να πηγαίνεις έτσι εκεί, και γιατί φοράς κράνος και μπουφάν με 36 βαθμούς, και ότι και καλά κι εγώ άμα θέλω τρέχω με το γκάζι μου (όχι και γκάζι η βαρκαδέρο) είναι γνωστοί δημόσιοι κίνδυνοι.
Δεν ξέρουν να τρέχουν -ούτε και κάνανε ποτέ προπονήσεις σε γρήγορη οδήγηση-, και δεν θα διστάσουν να πλακώσουν το ABS πάνω στη στροφή -κάνοντας τη μηχανή να πάει ανοιχτά-, και να τους δεις να έρχονται καταπάνω σου από την άλλη μεριά -αυτό βέβαια ισχύει ενώ δεν θα έπρεπε για όλους τους νέους οδηγούς.

Dionisisk5
21/07/2006, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Έχω γνωρίσει πιτσιρικάδες που ο μπαμπάς τους πήρε αρχικά ονόφ και όταν πέρασαν στο πανεπιστήμιο, γυμνό χιλιάρι, άλλα και νορμάλ ανθρώπους που μαζεύουν χρόνια φράγκα για το γκάζι τους (παρόλο που παίρνω μετάχειρα, -τρία μέχρι τώρα, το τέταρτο έρχεται-, όλα μετρητά λόγω οικογενειακής φόρτισης του ονόματος μου (τηρεσίας) από την λατρευτή οικογένεια -που δε γουστάρει μηχανές, γι'αυτό τους αποκλήρωσα τους κα#ιόληδες:D ).

Το βλέπω συχνά, κάτι γνωστους με ss 750 και 1000άρες που κυκλοφορούν για χρόνια παντού αργά, ξεκράνωτοι, με τεντωμένα τα χέρια μη τους φύγει το εργαλείο μόνο του, και πράγματι δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι σ#ατά καβαλάνε.

ισχύει ενώ δεν θα έπρεπε για όλους τους νέους οδηγούς.

Εγω ξερω οτι αυτη που τα εχουν δεν θα πανε να παρουν στα παιδακια τους ss (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) αλλα θα τους παρουν ενα γρηγορο αυτοκινητο. Και καλα κανουν αφου τα εχουν...Τι να κανεις εμεις πρεπει να δουλεψουμε , αυτοι εχουν καποιο αλλο να δουλεψει για αυτους. Παλιοκοινωνια:a29:
Αυτους αστους να μοστραρονται γιατι η χαρα ειναι στο γκαζι φιλ μου, στην στροφη, στην σουζα, στα πατηλικια όχι στην μοστρα στην καφετερια.;) Και αυτο καλο ειναι αλλα τελευταιο...

nickmonstro
22/07/2006, 09:11
Το οτι καποιος γονειος κατα την γνωμη μου βοηθησει το παιδι του να παρει καποιο οχημα ανεξαρτητα απο το τι ειναι αυτο εγω παιδια δεν το βλεπω και τοσο τραγικο.(εμενα με βοηθησαν στο αυτοκινητο μου και το ιδιο θα κανω αργοτερα στα παιδια μου,για την μηχανη ουτε λογος,οι δικοι μου δεν βοηθησαν).

Το θεμα ειναι απο αυτο που εχω βιωσει στην μικρη εμπειρια μου σαν μοτοσυκλετιστης οτι τα ss ειναι ειδικα μηχανακια που για να οδηγηθουν σωστα και με ασφαλεια πανω απο ολα χρειαζονται οδηγους με αρκετη εμπειρια.

Και εμενα το ονειρο μου ειναι καποια στιγμη να αποκτησω την αναλογη εμπειρια(ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ) ωστε να καταφερω να οδηγω ενα τετοιο με ασφαλεια.Και για εμενα αλλα και για τον ανυποψιαστο περαστικο του δρομου(δεν φταιει σε τιποτα ο χριστιανος)

Γνωμη μου και για αυτο ανοιξα το thread οτι τα ss οσο ομορφα και γρηγορα να ειναι δυστυχως δεν ειναι για ολους μας. :wave2:

Να ειστε παντα ολοι καλα!!!!!

stefanos
22/07/2006, 12:19
Ασφάλεια δεν υπάρχει στην μοτό.Ούτε στο αυτοκίνητο.
Αυτό δεν έχουν χωνέψει όλοι αυτοί οι "χαλαροί" τύποι που βλέπουμε καθημερινά.
Αυτό το λέω μετά απο αρκετά χρόνια στους δρόμους και με εξαψήφιο νούμερο στο κοντέρ μου.
Οταν μάθει ο κόσμος να οδηγεί περιμένοντας να πεταχτεί αυτοκίνητο απο το επόμενο στενό, και πεζός πίσω απο αυτό το λεωφορείο και ψάχνοντας τα λάδια στη στροφή.
Βλέπω κάθε μέρα στην παραλιακή τουτού και μοτό να πάνε σαν να είναι σε πίστα.Και είμαι σίγουρος οτι δεν θα προλάβουν να κάνουν τίποτα όταν έρθει η ώρα.
Ακόμα και μέσα στην πόλη βλέπουμε καραμπόλες.
Ακόμα αυτός ο κόσμος δεν έχει μάθει να κρατάει αποστάσεις.
Τρενάκι στην κίνηση, το ίδιο και στα 160 στην Εθνική.
Και το λέω σε όσους δεν το ξέρουν ακόμα χωρίς καμιά διάθεση να πουλήσω εξυπνάδα.

θα την φάτε την τούμπα σας (σίγουρα).Προσπαθήστε να έχετε περιθώριο αντίδρασης.

Αντε καλούς δρόμους και το κράνος σας στο κεφάλι.

kostisthegreek
22/07/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Χμμμμ....ναι, με την διαφορά ότι τότε, ήταν απίθανο να φας καπάκι με το άλογο και την πριγκίπισσα μαζί....

Τι λες???
Εγώ έχω πέσει και με γαϊδούρι!
Οχι από γαϊδούρι, μαζί με το γαϊδούρι!

tsiros_temp
22/07/2006, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τρενάκι στην κίνηση, το ίδιο και στα 160 στην Εθνική.

Σου είπα για τότε που μου τον φόρεσε από πίσω ο άλλος στο τουτού; 1200Ε η ζημιά. "δεν έβγαλες φλας/ σταμάτησες απότομα/πως οδηγάς έτσι/με μπέρδεψε το φλας (ε; )/έχω καλά φρένα με abs(4 μέτρα μαυρίλα από τα λάστιχα.)"

Τότε που σταμάτησα στο φανάρι στο κίτρινο (μόλις που θα άναβε κόκκινο) και η (η) από πίσω μου κόρναρε και μου την έλεγε γιατί δεν πέρασα με κίτρινο (που σημαίνει ότι αυτή θα πέρναγε με κόκκινο); Σταμάτησα γιατί δεν είχα ορατότητα από δεξιά λόγω φορτηγού. 200 μέτρα αργότερα, προσπέρασα από δεξιά κάποιον που, απ'όσο μπόρεσα να δω, είχε ανοίξει φαρδύ-πλατύ το διαφημιστικό κατάλογο του lidl πάνω στο τιμόνι και διάβαζε ατάραχος:ZZZ: .

Τότε που σταματημένος με 2 επιβάτες στο κόκκινο βλέπω στον καθρέφτη να έρχεται με τις πάντες (δηλαδή μια έβλεπα το δεξί του μέρος, μια το αριστερό) κατά πάνω μου και τη γλύτωσα με γδάρσιμο στο δεξί μέρος του προφυλακτήρα επειδή χώθηκα στο λιγοστό χώρο που είχα μπροστά αριστερά; (μέ έσωσε που κοιτάω πάντα τριγύρω μου)

Τότε που ο από πίσω μου κόρναρε να πατήσω τους πεζούς για να φύγω μόνο και μόνο επειδή έχω πράσινο;

Απ'ότι βλέπουμε λοιπόν, ο από πίσω το μόνο που τον νοιάζει είναι ο μπροστά να φύγει από μπροστά πάση θυσία (πραγματικά πάση θυσία. ακόμα και θυσία πεζών)

Μα την παναγία, στο τσακ είμαι να βάλω κάμερα και να σηκώνω σε server τις μαλακίες που ζω καθημερινά.

:(

marios8
23/07/2006, 00:15
Οταν οδηγας μηχανη (και αυτοκινητο απλα η μηχανη δεν συγχωρει λαθη) εχεις να κανεις με το νομο των πιθανοτητων. Θα πρεπει να ελαττωσεις τις πιθανοτητες τραυματισμου οσο περισοτερο μπορεις. Αυτο μπορεις να το καταφερεις με τους εξης τροπους. 1) Να εχεις τον καλυτερο εξοπλισμο αναβατη. Δηλαδη μποτες καρανος δερματινα κτλπ κτλπ. Αυτη ειναι παθητικη ασφαλεια που θα σε προστατευσει σε περιπτωση ατυχηματος. 2) Να μαθεις τι ειναι αυτο που οδηγας. Σε ποιους φυσικους νομους εμπιπτει? Πως στριβει ? Ποια γραμμη πρεπει να ακολουθω στη στροφη? Που πρεπει να κοιταω? Πως να στεκομαι? κτλπ κτλπ... Καποια μαθηματα θα βοηθουσαν. 3) Να οδηγας εξυπνα , διορατικα και αμυντικα. Παντα να ακολουθεις τον κοκ. Σε πολλες περιπτωσεις θα πρεπει να προβλεπεις. Πχ Δεν λεει κατι οτι ο αλλος εχε stop γιατι τι να το κανω εγω αν φταιει αυτος που το παραβιασε αν με σκοτωσει? 4) Να εχεις τις μοιρες με το μερος σου. Γιατι μπορει να περιμενεις στο φαναρι σταματημενος και να ερθει ο αλλος να πεσει πανω σου

Οσο γι αυτους που ειναι με το gsxr και τη σαγιοναρα θυμιζουν κατι απο μονοναχους - Αβε Καισαρα οι μελλοθανατοι σε χαιρετουν- :wave2:

H.A.Balafoutre
23/07/2006, 01:41
Αυτός που δεν ξέρει τι καβαλάει, σίγουρα δεν ξέρει ή δεν μπορεί και να το συντηρεί.

Αλλά σίγουρα ξέρει πως τώρα το καλοκαίρι με το κοντομάνικο θα δίξει καλά πως "παίζει" τον τρικέφαλο.




:rotflmao:

AFTER
23/07/2006, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
πως τώρα το καλοκαίρι με το κοντομάνικο θα δίξει καλά πως "παίζει" τον τρικέφαλο.




:rotflmao:

Μερικοι τελευταια δειχνουν και προκοιλιακους..... :rolleyes:

tsiros_temp
23/07/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Παντα να ακολουθεις τον κοκ.

Όλα μα όλα όσα είπες είναι τέλεια... εκτός από αυτό.

Ποτέ. Μεγάλο λάθος. Εγώ όποτε ήμουν με τη μηχανή, τον κώδικα τον είχα γραμμένο τελείως και κοίταγα να γλυτώσω το τομάρι μου από τον κάθε παπάρα που πήγαινε να με σκοτώσει.

Όταν κανείς δε ξέρει τον κώδικα και κανείς δεν τον ακολουθεί, δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα αν τον ακολουθήσεις εσύ.

Α, και κάτι τελευταίο... μην είσαι απόλυτος.:smilea:

kalant
23/07/2006, 12:02
Κατι μου λεει οτι θα γινει διαμαχη...

zireous
23/07/2006, 17:47
Ο κόκ δεν λέει πολλά (ούτε το σάμαλι)... :D

Αρκετά κεφάλαια (μεταφρασμένα στα ελληνικά) από το πρώτο επίπεδο του Motorcycle Safety Foundation είναι εδώ (http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_brc.html).

Κάντε Save As και διαβάστε το αργά...

Λεπτομέρειες στο φόρουμ Οδήγηση -Tips & Tricks.

tsiros_temp
23/07/2006, 19:08
Τί λες ρε σαχλέ! Ρε γκασμά! Ρε επικίνδυνε!









































































Το σάμαλι μαμεί!:smilea: :beer: :beer: :beer:

catmaster
23/07/2006, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Ο κόκ δεν λέει πολλά (ούτε το σάμαλι)... :D

Αρκετά κεφάλαια (μεταφρασμένα στα ελληνικά) από το πρώτο επίπεδο του Motorcycle Safety Foundation είναι εδώ (http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_brc.html).

Κάντε Save As και διαβάστε το αργά...

Λεπτομέρειες στο φόρουμ Οδήγηση -Tips & Tricks.

Καλο!!:beer:

(Μηπως ησουν στο τελευταιο περυσινο california level 1 με ενα ducati?? Αν ναι ειμαι το παλικαρι με το cbr 954 με τα πολυεστερικα..Μιλουσαμε καμια ωρα για ασφαλεια στο δρομο και τροπους οδηγησης και μου ειχεις πει (νομιζω) για αυτο το site ..ρε γμτ το μυαλο μου δε θυμαμαι πως σε λενε ..)

Ταξιδευτής
24/07/2006, 00:36
Παντως ειναι λυπηρο....
Διαβασα και ξαναδιαβασα τα μηνυματα, τις απαντησεις και συμφωνω 101% σε ολα...

Αλλα ειναι τοσο λυπηρο... Ειμαστε δυστυχως ΟΝΤΩΣ Μπανανια... Μια φραπεδοχωρα που πνιγεται μεσα στην ιδια της την ανοησια (να μην πω τιποτα αλλο)...

Τι να πιασω; Τα τραγικα παραδειγματα που περιγραψατε πριν κ ολοι τα ζουμε καθημερινα; Τα ζωα που θελουν να πουλησουν μουρη και ανεβαινουν στα Varadero με τα μπεζ κουστουμακια και σκαρπινακια τους η τα 1000 SS με τυπακια που περνανε στην ευθεια με το κοντομανικο να τους εχει φτασει στο λαιμο, και φυσικα χωρις κρανος η οτιδηποτε αλλο;
Με τα κοριτσακια (καλες ειναι κ αυτες) που καμαρωνουν σαν γυφτικα σκερπανια πανω στο SS/παπια/on-off του "δικου" της, ΕΠΙΣΗΣ χωρις κρανος;

Σαγιοναριτσα Μιτσουκο και αγιος ο Θεος... Σου λεει, "ελα ΜΩΡΕ, που να βααααζζωωω τωρα κρανος/μποτες/γαντια με τετοια ζεστη εξω; Εξαλλου εδω παρακατω θα παω για ενα μπανακι κ ολη αυτη η ζεστη.... Να χαλαω κ το μαλι στην καφετερια μετα..."

Ζωα. Και παλι Ζωα. Εζησα πολλα χρονια σε χωρες που αν υπηρχαν τετοια βλακωδη υπανθρωπακια θα τους ειχαν περασει την SS φαλαγγα και διπλωμα θα βλεπανε στην Δευτερα Παρουσια (και αν!)....

ΕΜΕΙΣ Ε Δ Ω ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ;; :mad: :mad: :mad:

CostasR1
24/07/2006, 07:40
GEIA SAS MAGES!!EXETE OLOI APOLUTO DIKIO SE AUTA POU LETE.EXETE PARATIRISEI ME TI RITHMO AGORAZONTE TA 600 KAI TA 1000 EDO KAI ENA XRONO?ME TRAGIKO RITHMO.ELAXISTOI APO AUTOYS POU TA AGORAZOUN EXOUN IDEA TI SIMENEI KAI TI DUNATOTHTES EXOUN AUTA TA THIRIA ME APOTELESMA NA TRONE TA MOUTRA TOUS.EXO ARKETA ZONTANA PARADEIGMATA APO ANTHROPOUS POU TO MONO POU EXOUN KABALHSEI STIN ZOH TOUS EINAI ENA PODILATO I KANENA PAPAKI KAI KSAFNIKA APO TIN MIA STIGMI STIN ALLI NA TOUS VLEPEIS NA VOLTAROUN KAPOIO THIRIO.
EXO ROTISEI 3-4 ATOMA POS KAI KATELIKSAN SE TETOIA AGORA MOTOSUKLETAS KAI OI APANTISEIS POU PEIRA ITAN GIA NA TRELENESE.
A) GIATI NA EXEI O TADE KAI DEN EXO EGO..

B) EINAI I KALUTERI GOMENOPAGIDA!!!

PANE KAI XREONONTE TOU KOSMOU TA LEFTA GIA NA ZHLEPSI KAPOIOS ALLOS I GIA NA VGALOUN GOMENES.
KAI GIAUTO TO LOGO EINAI OLOI ME TIN SAGIONARA KAI TO MAGIO PANO STIS MIXANES KAI AN TOUS MILISEIS GIA KAPOIO EKSOPLISMO POU EINAI TO SUMANTIKOTERO VIMA MOLIS PAREIS TIN MIXANI,OLOI NOMIZOUN OTI TOUS MILAS KINEZIKA.

DEN EINAI ILITHIA NOOTROPOIA AUTI RE MAGES??:confused: :confused:

stefanos
24/07/2006, 09:11
Είναι η νοοτροπία μιας χώρας που άρχισε να σχηματίζεται το 1821,
μετά βάλε 2-3 πολέμους απο τότε και αντίστοιχες συνέπειες.
Το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στο δρόμο αλλά παντού.
Σαν κράτος είμαστε όντος και δικαιολογημένα μπανανία με όλες τις συνέπειες, μόνο που εδώ παίζονται οι ζωές μας.

marios8
24/07/2006, 13:58
-------Παντως ειναι λυπηρο....
Διαβασα και ξαναδιαβασα τα μηνυματα, τις απαντησεις και συμφωνω 101% σε ολα...

Αλλα ειναι τοσο λυπηρο... Ειμαστε δυστυχως ΟΝΤΩΣ Μπανανια... Μια φραπεδοχωρα που πνιγεται μεσα στην ιδια της την ανοησια (να μην πω τιποτα αλλο)...

Τι να πιασω; Τα τραγικα παραδειγματα που περιγραψατε πριν κ ολοι τα ζουμε καθημερινα; Τα ζωα που θελουν να πουλησουν μουρη και ανεβαινουν στα Varadero με τα μπεζ κουστουμακια και σκαρπινακια τους η τα 1000 SS με τυπακια που περνανε στην ευθεια με το κοντομανικο να τους εχει φτασει στο λαιμο, και φυσικα χωρις κρανος η οτιδηποτε αλλο;
Με τα κοριτσακια (καλες ειναι κ αυτες) που καμαρωνουν σαν γυφτικα σκερπανια πανω στο SS/παπια/on-off του "δικου" της, ΕΠΙΣΗΣ χωρις κρανος;

Σαγιοναριτσα Μιτσουκο και αγιος ο Θεος... Σου λεει, "ελα ΜΩΡΕ, που να βααααζζωωω τωρα κρανος/μποτες/γαντια με τετοια ζεστη εξω; Εξαλλου εδω παρακατω θα παω για ενα μπανακι κ ολη αυτη η ζεστη.... Να χαλαω κ το μαλι στην καφετερια μετα..."

Ζωα. Και παλι Ζωα. Εζησα πολλα χρονια σε χωρες που αν υπηρχαν τετοια βλακωδη υπανθρωπακια θα τους ειχαν περασει την SS φαλαγγα και διπλωμα θα βλεπανε στην Δευτερα Παρουσια (και αν!)....

ΕΜΕΙΣ Ε Δ Ω ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ;; ------


--------Είναι η νοοτροπία μιας χώρας που άρχισε να σχηματίζεται το 1821,
μετά βάλε 2-3 πολέμους απο τότε και αντίστοιχες συνέπειες.
Το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στο δρόμο αλλά παντού.
Σαν κράτος είμαστε όντος και δικαιολογημένα μπανανία με όλες τις συνέπειες, μόνο που εδώ παίζονται οι ζωές μας.---------




+1000 και στα 2

AFTER
24/07/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είναι η νοοτροπία μιας χώρας που άρχισε να σχηματίζεται το 1821,
μετά βάλε 2-3 πολέμους απο τότε και αντίστοιχες συνέπειες.
Το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στο δρόμο αλλά παντού.
Σαν κράτος είμαστε όντος και δικαιολογημένα μπανανία με όλες τις συνέπειες, μόνο που εδώ παίζονται οι ζωές μας.

+1


Θελουμε ακομα πολλα χρονια για να ξεβρομισουμε

zireous
29/07/2006, 20:17
:a6: catmaster, όχι δεν ήμουνα εγώ με τη Ducati, για λίγο καιρό ακόμα ταλαιπωρώ ένα πήγασο, μέχρι (επιτέλους) να πάρω τη σουτζούκα τη μικρή.

end of off-topic

Υπάρχουν λύσεις, και δυστυχώς γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ξαναδείξουν αίμα στην άσφαλτο οι διαφημιστές του υπουργείου μεταφορών και όχι τον Τσαλίκη να μοιράζει χαρωπά (μή τα πάρω) κρανάκια...

Φυσικά δεν περιμένω να δώ ανακλήσεις διπλωμάτων σε κουτάκηδες για κατ' εξακολούθηση επικίνδυνη οδήγηση εις βάρος μοτοσυκλετιστών (κάθε φορά που κατεβαίνω Αθήνα σκέφτομαι ότι όσο και να κορνάρει ο από πίσω, θα καλοπρασινήσει μέχρι να σιγουρευτώ ότι κάποιος καθυστερημένος από την άλλη δε περνά με κόκκινο), και ούτε καν συζήτηση για λωρίδες μόνο για ποδήλατα και μοτοσυκλέτες.

Οι γνωστοί ανεύθυνοι προτιμούν χίλλιες φορές να μπαίνει ο καθένας από εμάς μόνος του στο συχνά τετραθέσιο κουτί και να διαιωνίζει το κυκλοφοριακό παραμύθι στις μεγαλουπόλεις.

Και αφού ο σαγιονάρας ο ξεκράνωτος θα περιμένει να τελειώσει η τύχη του, εγώ θα μετράω πόσοι φίλοι και συγγενείς έχουν σπασμένα πόδια (ή χειρότερα) αν και οδηγούσαν μετρημένα και με εξοπλισμό στη πόλη...

Η κουβέντα δυστυχώς ακόμα και αν δώσει λύσεις, αυτοί που πρέπει δεν θα τις ακούσουν -δεν συχνάζουν βλέπεις στο moto.gr...

Οι αισιόδοξοι ας δοκιμάσουν με το μαλακό στο υπουργείο:

http://www.yme.gr/contact.php?section=6