PDA

View Full Version : βοηθεια για τη Μεση Ανατολη



wild_cat/anima
21/07/2006, 11:53
Οι ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ συγκεντρώνουν στα Γραφεία τους στην Αθήνα (Σαπφούς 12, 09.00-17.00) & τη Θεσσαλονίκη (Ίωνος Δραγούμη 65, 09.00-17.00) για τους αμάχους της Μέσης Ανατολής:

*
Χρήματα: Εμπορική Τράπεζα (Αρ. Λογ/σμου: 001-29534144) & Alpha Bank (Αρ. Λογ/σμου: 199-00-2002-002401). Σε περίπτωση κατάθεσης χρηματικού ποσού, ο καταθέτης πρέπει αν αποστείλει το καταθετήριο στο φαξ 210 – 32 13 150 για να του αποσταλεί η απόδειξη είσπραξης.
*
Φάρμακα α’ ανάγκης (ινσουλίνες, καρδιολογικά, πνευμονολογικά, αντιβιωτικά, αντιπυρετικά)
*
Παιδικές τροφές (γάλατα διαρκείας, κρέμες κ.λπ.

Nostra
21/07/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
βοηθεια για τη Μεση Ανατολη

χωρίς να θέλω να γίνω κακός και να κατηγορηθώ για κυνισμό, αδιαφορία και κακομοιριά....


αυτό το ποστ να το στέιλετε με e-mail, fax ή τεράστιο πανό στις πρεσβείες της Αμερικής και του Ισραήλ....

Βαρέθηκα να πληρώνω για τις μαλακίες της "απελευθέρωσης από τις ΗΠΑ" και τους φόνους τους ....

noble
21/07/2006, 14:21
δεν ειναι λογικη αυτη...
και δεν θα σε κατηγορησω για τπτ γιατι ελπιζω απλα να ειναι μια στιγμη αγανακτησης μονο.
υπαρχουν απειροι αμαχοι,πολιτες,παιδακια που ζουνε με το φοβο,που σκοτωνονται.
το ν αρχισουμε να πολιτικοποιουμε κατηγορωντας μια αοριστη Αμερικη δεν βοηθα πουθενα.
ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για κεινον&για τους δικους του.εχουμε σταματησει να παλευουμε για το μακρυτερο μελλον,ας αρχισουμε τουλαχιστον να νοιαζομαστε για τους συνανθρωπους μας.οπως μπορουμε!
αυτη η καχυποψια και η γκρινια μονο πισω μας πανε...
:wave2:

Nostra
21/07/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
δεν ειναι λογικη αυτη...
και δεν θα σε κατηγορησω για τπτ γιατι ελπιζω απλα να ειναι μια στιγμη αγανακτησης μονο.
υπαρχουν απειροι αμαχοι,πολιτες,παιδακια που ζουνε με το φοβο,που σκοτωνονται.
το ν αρχισουμε να πολιτικοποιουμε κατηγορωντας μια αοριστη Αμερικη δεν βοηθα πουθενα.
ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για κεινον&για τους δικους του.εχουμε σταματησει να παλευουμε για το μακρυτερο μελλον,ας αρχισουμε τουλαχιστον να νοιαζομαστε για τους συνανθρωπους μας.οπως μπορουμε!
αυτη η καχυποψια και η γκρινια μονο πισω μας πανε...
:wave2:

ειλικρινά δεν έχω διάθεση για διαμάχες και ίσως κακώς εξέφρασα την (όντως απόλυτη και καχύποπτη) θέση μου σε ένα τόπικ που παροτρύνει για βοήθεια....

είμαι υπέρ της υποστήριξης των ανήμπορων και των χρηζόντων βοήθειας αλλά αν έχεις 10.000 κακοποιημένες-βιασμένες γυναίκες το χρόνο φτιάχνεις σημεία υποστήριξης και κέντρα βοήθειας... από ένα σημείο και μετά όμως θα πρέπει κάποια στιμή να βρεις αυτούς που τις κακοποιούν και να τους στρίψεις το λαρύγγι...

γιατί αλλιώς, σε δέκα χρόνια θα έχεις 100χιλ. βιασμούς και ο βιαστής θα είναι ελεύθερος...

και σίγουρα είμαι ευαισθητοποιημένος σε ό,τι αφορά την ευμάρια ειδικά των παιδιών...
ξέρετε πόσα παιδάκια έχουν ανάγκη στη χώρα μας?
πόσα κακοποιούνται? πόσα έχουν προβλήματα?
πρέπει να βομβαρδιστούν για να τα βοηθήσουμε?

δεν κατηγορώ μια αόριστη αμερική... κατηγορώ μια ορισμένη αμερική...την Αμερική των ΗΠΑ (πολιτικούς, businees-men, πολυεθνικές)... και τους μποϋκοτάρω κιόλας...

και φίλοι μου... δεν είναι μια στιγμή αγανάκτησης... είναι πολλά τα χρόνια της αγανάκτησης και έχει γίνει και κουραστικό κάθε χρόνο το ίδιο παραμύθι με ίδιο θύτη και διαφορετικά θύματα....

(ειλικρινά) συγνώμη αν ενοχλώ, δεν παροτρύνω την αποφυγή αποστολής βοήθειας.... απλά δηλώνω πως αυτή τη φορά δε θα συμμετάσχω και λέω και τους λόγους...

αυτή είναι η υποκειμενικότατη άποψή μου...

GeorgeFZR
21/07/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ειλικρινά δεν έχω διάθεση για διαμάχες και ίσως κακώς εξέφρασα την (όντως απόλυτη και καχύποπτη) θέση μου σε ένα τόπικ που παροτρύνει για βοήθεια....

είμαι υπέρ της υποστήριξης των ανήμπορων και των χρηζόντων βοήθειας αλλά αν έχεις 10.000 κακοποιημένες-βιασμένες γυναίκες το χρόνο φτιάχνεις σημεία υποστήριξης και κέντρα βοήθειας... από ένα σημείο και μετά όμως θα πρέπει κάποια στιμή να βρεις αυτούς που τις κακοποιούν και να τους στρίψεις το λαρύγγι...

γιατί αλλιώς, σε δέκα χρόνια θα έχεις 100χιλ. βιασμούς και ο βιαστής θα είναι ελεύθερος...

και σίγουρα είμαι ευαισθητοποιημένος σε ό,τι αφορά την ευμάρια ειδικά των παιδιών...
ξέρετε πόσα παιδάκια έχουν ανάγκη στη χώρα μας?
πόσα κακοποιούνται? πόσα έχουν προβλήματα?
πρέπει να βομβαρδιστούν για να τα βοηθήσουμε?

δεν κατηγορώ μια αόριστη αμερική... κατηγορώ μια ορισμένη αμερική...την Αμερική των ΗΠΑ (πολιτικούς, businees-men, πολυεθνικές)... και τους μποϋκοτάρω κιόλας...

και φίλοι μου... δεν είναι μια στιγμή αγανάκτησης... είναι πολλά τα χρόνια της αγανάκτησης και έχει γίνει και κουραστικό κάθε χρόνο το ίδιο παραμύθι με ίδιο θύτη και διαφορετικά θύματα....

(ειλικρινά) συγνώμη αν ενοχλώ, δεν παροτρύνω την αποφυγή αποστολής βοήθειας.... απλά δηλώνω πως αυτή τη φορά δε θα συμμετάσχω και λέω και τους λόγους...

αυτή είναι η υποκειμενικότατη άποψή μου...


Pws akrivos tous mpoikotareis???
An htan toso eukola ta pragmata kai aploika,isws kai na allaze kati...tespa!

Apo thn allh moirazomaste tis idies apopseis,tosa xronia me toses organwseis (unicef,die8nis amnistia,giatroi dixws sinora)tosa lefta,toses fila8rwpies kai idrimata kai den exei allaksei tpt...h mipos na 8imi8oume tin periptwsh tou Anan pou efage xrimata kai den egine tpt.

noble
21/07/2006, 21:56
ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα η φιλανθρωπια,η ουσιαστικη βοηθεια,η Αμερικη....ας σταθουμε μονο στο οτι δεν ειναι του παροντος και ιδιως σ αυτο το ποστ!
εγω ξερεις τι με κουραζει πιο πολυ???
οταν γινεται μια ομορφη προσπαθεια,να υπαρχουν παντα αυτοι που τη κοιτουν καχυποπτα.
δεν αναφερομαι προσωπικα σ εσενα!
αλλα σε ολους οσους κουραζονται να κανουν τι?να δωσουν λιγο απ το χρονο τους,απ τα ρουχα που τους περισσευουν,απο τα φαρμακα για ωρα αναγκης.
κι εκεινοι εκει πεθαινουν...
δεν ειναι σιγουρο οτι παντα φτανουν στο στοχο τους,πολλες φορες μαλλον χανονται στη πορεια...:sad:
αλλα γι αυτες τις λιγες πιθανοτητες,εγω εξηγω για ποιο λογο θα βοηθω παντα οπως μπορω!
εξαλλου δεν ειναι προτιμοτερο να κανεις κατι απ το να μην κανεις τπτ?ο,τι κι αν σημαινει αυτο το κατι για τον καθενα μας!
και δεν σου μιλω μονο για τη Μεση Ανατολη,αλλα για οτι ανεφερες,ο,τι μας απασχολει και πολλα περισσοτερα!
:wave2:

Nostra
22/07/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
αλλα σε ολους οσους κουραζονται να κανουν τι?να δωσουν λιγο απ το χρονο τους,απ τα ρουχα που τους περισσευουν,απο τα φαρμακα για ωρα αναγκης.



Μα δεν είπα ότι δεν προσφέρω....


δίνω πολλά από αυτά που είπες... τα δίνω εντός ελλάδας και σιγουρεύομαι ότι φτάνουν σε αυτούς που τα έχουν ανάγκη...

παιδιά.... δεν είπα να μη βοηθάμε...θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο λογικό παρά καχύποπτο...
και επαναλαμβάνω δε λέω να μη βοηθήσει όποιος μπορεί...
ας βοηθήσουν όλοι αν γίνεται...

απλά ας υπάρχουν και τα παραδείγματα των εταιρειών σε τέτοιες πρωτοβουλίες (βλέπε blue chips)

λέω ότι απλά εγώ βοηθώ εντός συνόρων,
ας φτιάξουμε πρώτα το σπίτι μας ώστε να είμαστε δυνατότεροι όταν χρειαστεί να βοηθήσουμε και τους γείτονες....
αν το σπίτι μας είναι σε κακό χάλι τότε και η βοήθεια που θα προσφέρουμε στους έξω θα είναι λιγότερη...

φιλικά :wave2:

noble
22/07/2006, 12:12
η βοηθεια ειναι παντα πολυτιμη!!:wave2:

hidefnick
22/07/2006, 12:33
Βοηθάμε σε τσουνάμια και πολέμους και ξεχνάμε τα δικά μας.

Προσωπικά βέβαια διαφωνώ επίσης στο να βοηθήσω έναν λαό που μάλλον έχει πολλά ΛΕΦΤΑ και επιλέγει να το παίζει ψιλοθύμα.

Ρε συμφορουμίτες μπας και έχετε υπ' όψην πόσο κοστίζει μία σφαίρα? Σε νόμιμα deal περίπου 70cents Σε παρανομά ?????????? Και σε μία μάχη σώμα με σώμα 5-6 ωρών πέφτουν περίπου 60-70 χιλιάδες από αύτες.

Και τα πυραύλια που αμολάνε οι εβραίοι παλαιστίνιοι και οι λοιποί άραβες? Από 100 χιλιάρικα και πάνω. (Πάλι σε νόμιμα dealia)

Από την άλλη στο κέντρο βρεφών ΜΗΤΕΡΑ διαδηλώνουν ΟΧΙ για αυξήσεις μισθών και λοιπά "θεσμικά", όπως έχουμε συνηθίσει σε αυτή τη χώρα, αλλά για αύξηση προσωπικού μιάς και δεν μπορούν να δώσουν στα βρέφη αυτό που πραγματικά χρειάζοντε. (και ξέρουμε όλοι τι είναι αυτό)

Επίσης τα παιδικά χωριά SOS ψάχνουν γιά "γονείς" πληρώνοντας πολύ καλούς μισθούς και κανένας δεν πάει. (κατά τα άλλα έχουμε και ανεργία)

Τώρα για το κατά πόσο μπορείς να μπουκοτάρεις αμερικάνικα και λοιπά προιόντα, αυτό το κρίνει ο καθένας από μόνος του. Η NESTLE πάντως δεν μπαίνει στο σπίτι μας μετά την μήνυση που έκανε στην Αιθιοπία. Επίσης σαν οικογένοια προσπαθούμε να αγοράζουμε ευρωπαικά προιόντα. (και το GUZZI ευρωπαικό είναι και το Pegeuot ευρωπαικό είναι)

Τα συγχαρητήρια μου επίσης στον Θαπατέρο που διαδήλωσε κατά των εβραίων. Θέλει "μπαλάκια" για να το κάνεις, αντί να βγαίνεις απλώς και να κάνεις δηλωσούλες του στυλ "πόσο κακός είναι ο πόλεμος" ή "θα καταφέρουμε να τους βάλουμε στο τραπέζι των διαπραγματέσεων" (μα πόσο ανόητος μπορεί να είναι αυτός ο αντιπολιτευσάνθρωπος τελικά)

Το σημαντικό πάντως στην όλοι ιστορία είναι ότι όλο και περισότερους ακούω να λένε ότι είχε δίκιο ο Αδόλφος τελικά........
(Κουφάλες την πατήσαμε, έρχεται το τέταρτο ΡΑΙΧ)