PDA

View Full Version : Κεφαλλονιά (ζητουνται πληροφοριες)



alximistis
21/07/2006, 13:31
Αναζητούνται πληροφορίες για Κεφαλλονιά.
Πρώτη φορά φέτος στο νησί. Διαμονή στην ή στον Άσσο δεν ξέρω το σωστό. Γενικά δεν έχω ιδέα από το νησί.
όποιος μπορεί να βοηθήσει...

α και κάτι πολύ σημαντικό.
Με τι να πάω; Ξέρω ότι είναι νησί ιδανικό για μοτό αλλά τι να προτιμήσω;
Το μεγάλο και βαρί "τίγρη" ή το ΧΤάκι μου;
αν το έχω ακόμα βέβαια...

Nostra
21/07/2006, 13:35
ρε παλαβέ....


τελικά θα πας Κεφαλλονιά ή Φοινικούντα?

είναι πολύ ωραίο νησί αλλά θέλει ψάξιμο καθώς στις περιοχές που μαζεέυει κόσμο.... μαζεύει ΠΟΛΥ κόσμο.....


:wave2:

Cpt. Haddock
21/07/2006, 13:36
Με τον τίγρη...

Τι το πήρες;

:rolleyes:

crs-k
21/07/2006, 13:36
Ριχνουμε και καμμια ματια στα διαφορα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11889) ταξιδιωτικα ... :wacko:

powerphot
21/07/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Διαμονή στην ή στον Άσσο δεν ξέρω......

Κι εγώ εκεί θα είμαι φέτος στον......."άσσο"......:wacko:

Είμαι ήδη εκεί δηλαδή.....:dizzy:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
21/07/2006, 14:41
Εγω περυσι που πηγα για 5 μερες, εμεινα στην Σάμη κι ηταν πολυ-πολυ καλυτερα απο ολα τα αλλα μερη του νησιου που γυρισα (προσωπικη γνωμη παντα) ... :cool:


Εγω? :eek:

Ποιος εγω? :hypnotize


Ξεχαστε το ... :dizzy:

ΔΕΝ ειπα τιποτα! :nono:


:lol: :rotflmao: :lol:

Vasilis_Strom
21/07/2006, 15:28
Επειδή από το πολύ πήγαινε έλα στην Κεφαλονιά κοντεύω να γίνω Κεφαλλονίτης :D πες μου πόσες μέρες θα πας και πότε για να σου πω πώς να κινηθείς.

Α, και προτίμησε τον τίγρη γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες

kxIII
21/07/2006, 15:34
Εγώ είχα πάει το 2003 και μου φάνηκε ακριβή σε σχέση με αυτά που προσφέρει.

Προσωπική άποψη, μην παρεξηγηθώ.

:wave2:

alximistis
21/07/2006, 16:19
Καταρχάς ευχαριστώ όλους σας.
Τώρα για να απαντήσω σε έναν -έναν.

Φίλε Nostrα εγώ Φοινικούντα και τα ρέστα θέλω αλλά δενξέρω αν θα υπάρχουν τα χρήματα. Βλέπεις στην κεφαλλονιά παίζει σπίτι... θα το παλέψω για Πύλο κλπ μέχρι τέλους αλλά...


"Επειδή από το πολύ πήγαινε έλα στην Κεφαλονιά κοντεύω να γίνω Κεφαλλονίτης πες μου πόσες μέρες θα πας και πότε για να σου πω πώς να κινηθείς.

Α, και προτίμησε τον τίγρη γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες"

Θα βρίσκομαι τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου. Υπολόγισε γύρω στις 30 με 4 ας πούμε...


"Εγω περυσι που πηγα για 5 μερες, εμεινα στην Σάμη κι ηταν πολυ-πολυ καλυτερα απο ολα τα αλλα μερη του νησιου που γυρισα (προσωπικη γνωμη παντα) ... "

Ευχαριστώ crs-k. Μπορεί να είσαι κομματάκι απολυτάντζα αλλά την ταξιδιωτική σου γνώμη την πάιρνω πολύ σοβαρά...

Powerhot!
Αν είναι να βρεθούμε...

"Εγώ είχα πάει το 2003 και μου φάνηκε ακριβή σε σχέση με αυτά που προσφέρει.

Προσωπική άποψη, μην παρεξηγηθώ."

Γιατί να παρεξηγηθείς; Αυτό είδες αυτό λες...

Πακετάνιε... ξέρεις τι λένε για τον αυνανισμό... χιχιχιχι...

powerphot
21/07/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Καταρχάς ευχαριστώ όλους σας.
Τώρα για να απαντήσω σε έναν -έναν.


Powerhot!
Αν είναι να βρεθούμε...



Φίλε μου Στέλιο μάλλον δεν.....κατάλαβες το....πνεύμα μου!:rolleyes:

Είμαι ήδη στον....."άσσο"

Όπως λέμε "έμεινα στον "άσσο" , "έμεινα ταπί"....you know??
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως σου έυχομαι να περάσετε πολύ καλά στον...."Άσσο της Κεφαλλονιάς!
:lol: :wave2:

alximistis
24/07/2006, 13:35
Powerhot... με συγχωρείς πολύ δεν το κατάλαβα...

Desperado
24/07/2006, 16:17
Φίλε μου οι αποστάσεις είναι όντως μεγάλες αλλά θα το ευχαριστηθείς.... Λοιπόν....συνδυάζει βουνό και θάλασσα, ο Αίνος είναι το ψηλότερο βουνό στα επτάνησα, έχει ορεινές βόλτες ωραίες....επίσης είναι και "δρυμός" , έχει μια ποικιλία μαύρης ελάτης που δεν φύεται αλλού νομίζω, ακόμα εάν είσαι τυχερός μπορεί να δεις κ τα άγρια αλογάκια που έχουν μείνει...(πολύ τυχερός όμως!!!) Από παραλίες έχει για όλα τα γούστα...θέλεις άμμο? έχει, με βότσαλο? επίσης...με κόκκινα βράχια? έχει...απόκρημνες?πολλές , ερημικές, πολυσύχναστες...ότι γουστάρεις... Μην παραλείψεις να πάς στην Λίμνη Μελισάνη (υπόγεια λίμνη.....) στο σπήλαιο Δρογκαράτη, να δεις τις καταβόθρες , να πας βόλτα στο Φισκάρδο ( το μοναδικό προσεισμικό χωριουδάκι που επέζησε από το σεισμό του 1953.... Επίσης έχει και παραλία με καρέτα καρέτα (όχι στο Φισκάρδο κοντά αλλά νότια...). Οπωσδήποτε βόλτα στο Ληξούρι και τα πέριξ χωριά....(Παραλία καλή κοντά το Ξι) . Βόλτα κ μπάνιο στον Μύρτω οπωσδήποτε. Από Πεσάδα περνάς κ Ιθάκη εάν γουστάρεις.... Νυχτερινή ζωή στο Αργοστόλι πάρα πολύ, στο Ληξούρι αρκετά λιγότερη, εάν θέλεις ησυχία απέφυγε τα πολύ τουριστικά μέρη όπως Αργοστόλι, Σκάλα, Φισκάρδο κ.λ.π. Ο Άσσος που θα μείνεις είναι ένα πολύ ωραίο παραδοσιακό παραθαλάσσιο χωριουδάκι. Μην παραλείψεις να δοκιμάσεις Κεφαλλονίτικη κρεατόπιτα....πιάτο φετίχ του νησιού!!!! Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να σε κάλυψα κάπως......:cool:

Vasilis_Strom
25/07/2006, 11:30
Πρώτα απ’ όλα μπορεί και να τα πούμε και από κοντά τις ημερομηνίες που θα πας.

Μερικές συμβουλές τώρα.

Παραλίες

Αντισαμος, υπέροχη

Μύρτος γιατί είναι ο Μύρτος και αφού θα πας αξίζει να τον δεις

Πετανοι, γιατί απλά είναι απίστευτη παραλία

Μακρύς Γιαλός- Πλατύς Γιαλός, για βαβούρα

Σκάλα γιατί είναι γεμάτη κόσμο και δεν ακούς τίποτα

Αλατιες γιατί είναι 3 μέτρα παραλία και έχει το καλύτερο ταβερνάκι για φαΐ.

Αγ. Ιερουσαλήμ έχω να πάω 2 χρόνια και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το ταβερνάκι
που το είχαν ένα ζευγάρι γεροντάκια και είχε κάτι ψητές σαρδέλες απίστευτες.

Και γενικά όπου βλέπεις χωματόδρομο να κατεβαίνει προς την θάλασσα κατέβα.

Φαΐ

Στο Αργοστόλι στο τέρμα του παραλιακού δρόμου πάνω στην διχάλα, ταβέρνα η Παλιά Πλάκα καλό και προσεγμένο φαΐ.

Στης Αλατιες όπως σου είπα και πριν, επειδή είναι κοντά στον Άσσο μπορείς να πας και βράδυ είναι πολύ ωραία.

Στην Αγια Ευφημία στο τέρμα του δρόμου στην ταβέρνα του Δενδρινου ή αλλιώς Παραδεισένια Ακτή, αν πας προτίμησε ψάρι (αν έχει φρέσκο) και πριν τελειώσεις το φαΐ θα του ζητήσεις σουφλέ σοκολάτα, το φτιάχνει εκείνη την ώρα και θέλει ένα 20 λεπτό για να γίνει.

Στο Φισκαρδο θα σου πρότεινα να μην κάτσεις για φαΐ, εγώ προσωπικά δεν ξέρω κάτι καλό, αν τύχη και κάτσεις μην κάτσεις με τίποτα στης Τασίας

Στον Άσσο σε μια από τις δυο καφετέριες (δεν θυμάμαι σε ποια) πάνω από την παραλία μηλόπιτα με παγωτό.

Η τιμές στο φαΐ είναι ψιλοτσιμπημενες γενικά.

Τι να κάνεις

Αξίζει να πας μια βόλτα στην Μελισσανη

Αξίζει να πας μια βόλτα στο σπήλαιο του Δρογκαρατη

Μια βόλτα στο Φισκαρδο, αλλά είπαμε όχι φαΐ, για καφέ ή για χαλαρό ποτάκι το βράδυ.

Αξίζει να ανέβεις στην κορυφή του Αίνου (χωματόδρομος) αν η ατμόσφαιρα είναι καθαρή δεν μπορείς να φανταστείς τι θεά έχει.

Κανόνισε μια μέρα να περάσεις Ιθάκη, έχει φερυ μποτ από την Σάμη νομίζω κατά τις 8:30-9:00 και γυρνάς το απόγευμα. Ο χρόνος σου φτάνει να την γυρίσεις όλη. Μια βόλτα στο Κιονι επιβάλετε


Έτσι γενικά αυτά είχα να σου πω, ότι άλλο θυμηθώ θα σου πω.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Από Πεσάδα περνάς κ Ιθάκη εάν γουστάρεις....

Από Πεσαδα περνάς Ζάκυνθο όχι Ιθάκη :wave2:

Zid
25/07/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Πρώτα απ’

Στην Αγια Ευφημία στο τέρμα του δρόμου στην ταβέρνα του Δενδρινου ή αλλιώς Παραδεισένια Ακτή, αν πας προτίμησε ψάρι (αν έχει φρέσκο) και πριν τελειώσεις το φαΐ θα του ζητήσεις σουφλέ σοκολάτα, το φτιάχνει εκείνη την ώρα και θέλει ένα 20 λεπτό για να γίνει.


Nαι αλλά δεν είπες ότι το σουφλέ πρέπει να το φάς αφού εχεις πιέι 5 καραφάκια μόνος :beer: :beer: :a14: :a14: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsakalaki 650
25/07/2006, 13:22
Εγώ για μπάνιο θα σου πρότεινα και την έμπλυση μια μικρή παραλία με τα καθαρότερα νερά που το πράσινο φτάνει μέχρι την παραλία. Είναι 1 χλμ πριν φτάσεις Φισκάρδο αριστερά.
Για τα υπόλοιπα με έχουν καλύψει οι πιο πάνω πάντως αν θυμηθώ κάτι ακόμα θα επανέλθω.
Επίσης απο Σάμη περνάς Ιθάκη (πίσω αετός), απο Φισκάρδο, Φρίκες (Ιθάκη) και Νυδρί Λευκάδος όπως και Βασιλική. Για κυλλήνη αν δεν κάνω λάθος πηγαίνεις απο Πόρο.
Και κάτι που αφορά όλους Βορειοελλαδίτες αλλά και λοιπούς που ενδιαφέρονται να πάνε Κεφαλλονιά η Ιθάκη απο Λευκάδα (Νυδρί η Βασιλική) ΠΡΕΠΕΙ οποσδήποτε να κάνετε μια μέρα πιο μπροστά τηλεφωνική κράτηση αν είστε με αυτοκίνητο η όσοι πάτε με μηχανή να είστε μια ώρα πιο μπροστά για να κόψετε εισητήριο γιατί γίνεται ο χαμός και ενδέχετε να μην σας πάρει το καράβι.

Desperado
25/07/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom





Από Πεσαδα περνάς Ζάκυνθο όχι Ιθάκη :wave2: [/B]

Σωστός....κεκτημένη ταχύτης :blush: :blush: :look: