PDA

View Full Version : Ατύχημα



Yiannis_K
21/07/2006, 15:11
Ήρθε η ώρα για την πρώτη στραβή και ανάποδη μου.
Η ιστορία έχει ως εξής:
Σήμερα μεσημέρι καθώς έφευγα από την δουλεία και περνούσα την κεντρικό δρόμο της Θεσσαλονίκης, ξεκινώντας από φανάρι, οδηγός Ι.Χ., παραβιάζοντας κόκκινο φανάρι, μου έκλεισε το δρόμο. Το αποτέλεσμα ήταν να ρίξω την μηχανή κάτω για να μην πέσω πάνω του. Παρόντες στο συμβάν ήτανε 2 δημοτικοί αστυνομικοί και ένας συνάδελφος μοτοσικλετιστής (τον οποίο ευχαριστώ ιδιαίτερα). Ο οδηγός του οχήματος παραδέχθηκε μπροστά τους ότι παραβίασε το κόκκινο φανάρι. Το λάθος μου ήτανε ότι δεν κάλεσα την αστυνομία, αλλά με το σόκ που είχα δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, όλα τα έκαναν τα 3 παραπάνω άτομα, που τα ευχαριστώ για αυτό. Ο οδηγός οδηγούσε όχημα που ανήκε σε άλλο πρόσωπο. Ήτανε και αυτός εμφανώς σοκαρισμένος, αλλά τι να το κάνεις. Το ερώτημά μου είναι αν αυτός δεν πάει να κάνει δήλωση και σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα υπάρχει ελπίδα στα δικαστήρια;

powerphot
21/07/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yiannis_K
Ήρθε η ώρα για την πρώτη στραβή και ανάποδη μου.
Η ιστορία έχει ως εξής:
Σήμερα μεσημέρι καθώς έφευγα ................
......................
...................................
και σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα υπάρχει ελπίδα στα δικαστήρια;
Ελπίζω να μην χτύπησες και να μην ανακατεύτηκαν νοσοκομεία.
Απ’ την στιγμή που αυτός δήλωσε στην τροχαία ότι πέρασε με κόκκινο και το κατέγραψαν στο δελτίο μην έχεις κανένα πρόβλημα.
Απλά σε μερικές μέρες θα σε φωνάξουν στην τροχαία για να τους πεις αν έχεις να αλλάξεις κάτι στην δική σου κατάθεση επειδή το συμβάν θα προωθηθεί στον εισαγγελέα για να πα΄ρει σειρά για δίκη.
Εντωμεταξύ η ασφάλεια του θα πρέπει να έχει έρθει για να καταγράψει τις ζημιές. Απο ΄κει και πέρα περιμένεις αποζημίωση (επαναλαμβάνω) μόνο εάν δεν έχει γίνει τραυματισμός αλλιώς την αποζημίωση την παίρνεις όταν θα γίνει δικαστήριο, δηλ του αγίου..........

Το ίδιο ακριβώς περιστατικό το έχω πάθει κι εγώ με την διαφορά ότι χτύπησα λιγουλάκι:D

Αν θες κάτι άλλο ρώτα.

Yiannis_K
21/07/2006, 15:35
Φίλε powerphot καταρχήν έχουμε την ίδια μηχανή και είμαι και έγω μέλος του Apriliabikers.gr. Δεν κάλεσα όμως την αστυνομία και δεν έγινε καμία καταγραφή. Μπρόστα στο περιστατικό ήτανε 2 δημοτικοί αστυνομικοί και 1 συνάδελφος μοτοσυκλετιστής. Από το σοκ μου δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.

powerphot
21/07/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yiannis_K
Το λάθος μου ήτανε ότι δεν κάλεσα την αστυνομία, αλλά με το σόκ που είχα δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, όλα τα έκαναν τα 3 παραπάνω άτομα, που τα ευχαριστώ για αυτό.
Επειδή έγραψες το παραπάνω θεώρησα ότι τα 3 άτομα καλεσαν την τροχαία και έγινε καταγραφή.
Αν δεν είναι έτσι τότε δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω που σου είπα.
Η ασφάλεια έκανε καταγραφή? Στην δική σου ασφάλεια ενημέρωσες?

Yiannis_K
21/07/2006, 15:51
Όχι μόνο τα στοιχεία όλων όσων ήτανε παρόντες και την προθέση τους να καταθέσουνε ότι είδανε.

johnpan
21/07/2006, 15:51
αφού δε χτύπησες και δε χρειάζεσαι ευχές για περαστικά ή παρηγοριά, ψυχ/κή στήριξη και λοιπά, διάβασε το εξής:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ (http://www.msgroup.org/TIP092.html)

ΠΟΤΕ δεν πετάμε κάτω τη μηχανή για να μην τρακάρουμε. Είναι μια ηλίθια τακτική που είχε διαδοθεί ως παλικαρίσια λύση των αυθεντικών σκληρών μηχανόβιων του 80.

Χωρίς καμια διάθεση προσβολής,
και με ευχές για την υγεία σου.
Πάντα όρθιοι :beer:

powerphot
21/07/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yiannis_K
Όχι μόνο τα στοιχεία όλων όσων ήτανε παρόντες και την προθέση τους να καταθέσουνε ότι είδανε.

Κακώς που δεν ήρθε η τροχαία!
Στη δική σου περίπτωση δεν είναι μια απλή «στραβοτιμονιά» κάποιου, το να περνά κάποιος με κόκκινο είναι «ΕΓΚΛΗΜΑ»!
Αυτό και μόνο φτάνει για να υποστεί τις κυρώσεις που πρέπει για να μην το ξανακάνει!
Τώρα στη δική σου περίπτωση αυτό που μένει είναι να κυνηγάς την ασφάλεια του μέχρι να σου δώσουν τα λεφτά της ζημιάς.
Η μηχανή τι έπαθε?

Yiannis_K
21/07/2006, 15:58
Γρατσουνίες στα πλαστικά κυρίως και το τιμόνι στράβωσε λίγο

powerphot
21/07/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yiannis_K
Γρατσουνίες στα πλαστικά κυρίως και το τιμόνι στράβωσε λίγο

Εντάξει αυτά φτιάχνονται δεν είναι τίποτα.
Εσύ να είσαι καλά!:wave2:

Υ.Γ. Κυνήγα την ασφάλεια τα πλαστικά "κοστίζουν":winka:

Yiannis_K
21/07/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yiannis_K
Όχι μόνο τα στοιχεία όλων όσων ήτανε παρόντες και την προθέση τους να καταθέσουνε ότι είδανε.

Πίστεψε με δεν ήτανε η πρόθεση μου να ρίξω την μηχανή κάτω όλα γίνανε σε κλάσματα δευτερολέπτου. Το σίγουρο είναι αν δεν έπεφτα κάτω θα έπεφτα πάνω του.

Yiannis_K
21/07/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


ΠΟΤΕ δεν πετάμε κάτω τη μηχανή για να μην τρακάρουμε. Είναι μια ηλίθια τακτική που είχε διαδοθεί ως παλικαρίσια λύση των αυθεντικών σκληρών μηχανόβιων του 80. :beer:

Πίστεψε με δεν ήτανε η πρόθεση μου να ρίξω την μηχανή κάτω όλα γίνανε σε κλάσματα δευτερολέπτου. Το σίγουρο είναι αν δεν έπεφτα κάτω θα έπεφτα πάνω του.

johnpan
21/07/2006, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yiannis_K
Πίστεψε με δεν ήτανε η πρόθεση μου να ρίξω την μηχανή κάτω όλα γίνανε σε κλάσματα δευτερολέπτου. Το σίγουρο είναι αν δεν έπεφτα κάτω θα έπεφτα πάνω του.

Οκ αγαπητέ, απλά αυτό κατάλαβα αφού έγραψες: Το αποτέλεσμα ήταν να ρίξω την μηχανή κάτω για να μην πέσω πάνω του

Δεν πειράζει, ας αφήσουμε το λινκ να υπάρχει μπορεί να βοηθήσει κάποιον άλλο.

blueblack
21/07/2006, 18:26
johnpan.........

Άμα είσαι σίγουρος ότι θά τρακάρεις τήν ΠΕΤΑΣ Η ΟΧΙ.....?????
Έπειδή είμαι άπό αύτούς τού 80 και βγάλε.....γιαυτό ρωτάω.....
Έτυχε νά σωθώ πετώντας την......καί πήδηξα πάνω άπό τό άμάξι..
Άν είχα μείνει στή μηχανή θά είχα λιώσει....
Μέ τόν άλλον τρόπο ήμουν τυχερός καί έζησα....!!!!!!!!!
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ.....
Kαλή ή θεωρεία
ΑΛΛΑ καί ή μαγκιά μας τότε είχε τή...ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ.......!!!!!!!!


:wave2:

sakisdani750
21/07/2006, 19:34
φιλε powerpoint επειδη ειμουνα εμπλεκομενος σε ενα ατυχημα ηρθε μια αλλη μηχανη και με βαρεσε και μετα καναμε φιλικο διακανονισμο και ειπε ο αλλος οτι εφταιγε ηρθε ο πραγματογνωμονας και ειδε την μηχανη μου 4000 ευρω ζημια και μου τα μασουσε δεν ηθελαν να μου την πληρωσουν με την δικαιολογια οτι ο αλλος που με χτυπησε δεν οδηγουσε αυτος και τα λοιπα και τα λοιπα... και επειδη εγω επεσα και τραυματιστικα και εκατσα 1 μερα στο νοσοκομειο και μου ζητησε και το εξητηριο απο το νοσοκομειο μηπως μπορει μετα λεγομενα σου να με παει δικαστικα και αποζημειωθω μετα απο καμια 2 χρονια!!!:cry: :cry: :smokin: :bigcry: :bigcry: ΟΛΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΟΚ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗ ΕΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΥΦΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΡΔΕΛΕΣ!!!!
και τα λεφτα ειναι πολλα δεν μπορω να ριξω 4000 και να τα παρω μετα απο 2χρονια...

vagelis900
21/07/2006, 20:37
φιλε περαστικα και αγυριστα!!!!
το δυσκολο κομματι ειναι η ασφαλιστικες φουτανες!!!
σε ατυχημα που ειχα με το αυτοκινητο ανημερα πασχα το 2004 και μετα απο πολυ κυνηγητο (μηνυσεις κτλ,κτλ,)η αποφαση βγηκε μες τη βδομαδα που περασε και την αποζημοιωση θα την παρω τον σεπτεμβρη γιατι δεν πληρωνουν τον αυγουστο οι ασφαλιστικες
ενω το δικαστηριο ειχε γινει το φλεβαρη του 2006 και αναμενουμε το ποινικο ποιος ξερει ποτε?
καλα κ γρηγορα ξεμπερδεματα!!
μετα απο αυτο εμαθα οτι..........
και τιποτα να μην παθεις να πας σιγουρα στο νοσοκομειο!!!!!!
το χαρτι μετραει!!!!

Tropeas
21/07/2006, 21:00
Πάντα τροχαία, ΠΑΝΤΑ!!!
πολλές φορές ακόμα και αν φταις, καλύτερα να φωνάξεις τροχαία να μην στα φουσκώσει ο άλλος...
δες και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=349391#post349391) γνώμες...

powerphot
21/07/2006, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
φιλε powerpoint.........

Να αρχίσουμε με μια διόρθωση!

"Powerphot" κι όχι το πρόγραμμα της Microsoft ok?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
...........μηπως μπορει μετα λεγομενα σου να με παει δικαστικα και αποζημειωθω μετα απο καμια 2 χρονια!!!:cry: :cry: :smokin: :bigcry: :bigcry: ΟΛΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΟΚ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗ ΕΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΥΦΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΡΔΕΛΕΣ!!!!
και τα λεφτα ειναι πολλα δεν μπορω να ριξω 4000 και να τα παρω μετα απο 2χρονια...

Όπως είπα και στην αρχή αν στο ατύχημα υπάρχει "δηλωμένος" τραυματισμός, και υπάρχει αποδεδειγμένη παράβαση απ' την τροχαία μια και μιλάμε για παράβαση ερυθρού σηματοδότη".
Η τροχαία δηλ κάνει μήνυσηση στον παραβάτη και τον πάει δικαστήριο.
Τότε η ασφαλιστική περιμένει να γίνει το δικαστήριο και μετά δίνει το οκ για την αποζημίωση. Δηλ στο δικαστήριο μπορεί εμφανιστεί ο παθών και να δηλώσει ότι αυτός που πέρασε με κόκκινα του κατέστρεψε την ζωή, βλέπει εφιάλτες, μετά την ψυχική οδύνη κλπ κλπ κλπ.
Όπως καταλαβαίνεις μπαινουν στη μέση κι οι δικηγόροι, αναβολή στην ανάβολή και όπως λεει κι ο λαός "ου μπλέξεις".
Στην δική σου περίπτωση δεν γνωρίζω τι έγινε.

Για την υπόθεση του Yiannis_K που είναι πιο απλή, εφ όσον δεν έπαθε τίποτα, δεν έχει να κάνει με δικαστήρια της τροχαίας αλλά μόνο στην περίπτωση που η ασφάλεια του κάνει νερά, τότε πρέπει εκείνος να κινηθεί δικαστικά.
Κι αυτό επειδή δεν φώναξε την τροχαία να καταγράψει ότι ο τύπος που τον χτύπησε πέρασε με κόκκινο.

Και για να μην παρεξηγηθούμε όλα αυτά δεν τα έβγαλα απ' το μυαλό μου, μου έχουν συμβεί, τα έχω ψάξει, κι ευτυχώς στάθηκα τυχερός.
Αυτά! Και σας εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στον δρόμο!!!!

........κυκλοφορούν ανάμεσα μας.......

zolotas
21/07/2006, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yiannis_K

Σήμερα μεσημέρι καθώς έφευγα από την δουλεία και περνούσα την κεντρικό δρόμο της Θεσσαλονίκης,

ρε τον μ@λακα ,με κοκινο ε?? ποιος δρομος ηταν?? περαστικα φιλε και παρτου τα μυαλα .....

johnpan
21/07/2006, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
johnpan.........

Άμα είσαι σίγουρος ότι θά τρακάρεις τήν ΠΕΤΑΣ Η ΟΧΙ.....?????
Έπειδή είμαι άπό αύτούς τού 80 και βγάλε.....γιαυτό ρωτάω.....
Έτυχε νά σωθώ πετώντας την......καί πήδηξα πάνω άπό τό άμάξι..
Άν είχα μείνει στή μηχανή θά είχα λιώσει....
Μέ τόν άλλον τρόπο ήμουν τυχερός καί έζησα....!!!!!!!!!
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ.....
Kαλή ή θεωρεία
ΑΛΛΑ καί ή μαγκιά μας τότε είχε τή...ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ.......!!!!!!!!



Φίλτατε, αν και ανοίγουμε μεγάλο θέμα,
το να πηδήξει κανείς πανω από το αμάξι την τελευταία στιγμή πριν την επαφή είναι πολλή σοφή κίνηση.

Αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει μέχρι την τελευταία στιγμή να είσαι όρθιος και να φρενάρεις. Οχι να δεις ότι δε σε παίρνει και να πετάξεις τη μηχανή κατω, οπότε και θα καρφωθείς στο εμπόδιο.

Η επιβράδυνση που κερδίζεις φρενάροντας κάνει μεγάλη διαφορά από το αν την πετάξεις κάτω. Τα γράφει πολύ ωραία και τεκμιριωμένα το λινκ που έδωσα.

Δεν έχω τίποτα με τους μηχανόβιους του 70-80, άλλωστε αυτοί έφεραν τη μοτο στην ελλάδα τρόπον τινά, απλά τότε δεν υπήρχε ενημέρωση, ιντερνετ, βιβλία, έμπειροι ή αν θες "διαβασμένοι" αγωνιζόμενοι, οπότε ο κόσμος δεν ήξερε και πολλά και υπήρχαν πολλές λάθος εντυπώσεις.

Φιλικά, Τζωννάκης (του 1981 !)

Yiannis_K
22/07/2006, 01:21
Ήτανε κεντρικότατος δρόμος της Θεσσαλονίκης. Το περιστατικό όπως προανέφερα έγινε μπροστά σε 3 μάρτυρες (2 δημοτικοί αστυνομικοί). Ο τύπος κατόπιν συνεννοήσεως με τον ασφαλιστικό του πράκτορα θέλει να δηλώσει ότι η μηχανή μου ήτανε παρκαρισμένη και την έριξε κάτω στην προσπάθεια του να παρκάρει γιατί αν δήλωση πως πέρασε με κόκκινο θα έχει προβλήματα. Προσωπικά δεν με πειράζει αρκεί να πληρωθούν οι ζημιές Μάλλον μεγάλο μπέρδεμα προμηνύεται.

tsiros_temp
22/07/2006, 08:08
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΤΙΓΜΗ. ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ. ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕ. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, Ο ΣΚΑΤΙΑΣ. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ.


άκου κει "πήγε να τη ρίξει παρκαρισμένη!" Από αυτό το αίτημά του εγώ καταλαβαίνω πόσο σοβαρά το έχει πάρει το ζήτημα!

"θα έχει προβλήματα αν δηλώσει πως πέρασε με κόκκινο"

ΜΠΑ;;;; ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ;;; ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!!!

ΔΕΝ είμαι εκδικητικός εν γένει, αλλά αυτό παραπάει !!!!!

zolotas
22/07/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΤΙΓΜΗ. ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ. ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕ. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, Ο ΣΚΑΤΙΑΣ. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ.


ΔΕΝ είμαι εκδικητικός εν γένει, αλλά αυτό παραπάει !!!!!

Σε παω.......:a08: REVENGE ........παρτου το σκαλπ λεμε ..... :a9: :evil:

beholder
22/07/2006, 08:35
Παιδια το σημαντικο ειναι τωρα να αποζημιωθει ο ανθρωπος
Γι αυτο εαν του προτεινει να του κανει θετικη δηλωση με αυτο το τροπο να το συζητησει.
Αλλα δεν ξερω εαν οι ζημιες που εχει η μηχανη δικαιολογουνται απο απλη πτωση

Και θυμησου φιλε Yannis οτι ολοι τρελλαινομαστε με τετοιες καταστασεις (παραβιαση κοκκινου κλπ) που θα μπορουσαν να ειναι πολυ μα πολυ χειροτερες.
Αλλα ευτυχως για σενα στη περιπτωση σου ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσες να παθεις.

θυμησου οτι καλως ή κακως δεν φωναξες αστυνομια να καταγραψει το συμβαν.
Να ξερεις οτι αρκετες φορες μαρτυρες της στιγμης που λενε Οκ θα ερθω να καταθεσω δεν ερχονται
Και τελως ολοι αυτοι που φωναζουν (δικαιολογημενα ισως ) ξεσκισε τον φατον μαμησε τον ΔΕΝ θα βαλουν το χερι στη τσεπη να σε αποζημιωσουν εαν τα πραγματα δεν πανε οπως πρεπει.

tsiros_temp
22/07/2006, 08:44
Καλά! Άφησέ τον να πάει ατιμώρητος (με τις δικές σου, κιόλας, ευλογίες) και όχι μόνο να νομίζει αλλά να το ξέρει ότι μπορει να γλυτώνει την τιμωρία.

Να κάνουμε και πείραμα, με την ευκαιρία, δηλαδή: Την επόμενη φορά που θα σε κοπανήσει επειδή πέρασε με κόκκινο, θα τη γλυτώσεις πάλι με σπασμένα πλαστικά;

Yiannis_K
22/07/2006, 09:05
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις παροτρύνσεις σας. Αυτός άλλωστε ήτανε και ο λόγος που έκανα τη δημοσίευση. Όταν έγινε το ατύχημα ήμουνα σοκαρισμένος ούτε τηλέφωνο δεν μπορούσα να πάρω. Τα χεριά μου τρέμανε. Τέλος πάντων, το ατύχημα το δήλωσα στην δική μου ασφάλεια και ασφαλιστής μου είπε ότι θα διερευνήσει της προθέσεις της άλλης πλευράς, πως σκοπεύει να το χειριστεί το θέμα. Δεν έχω καμιά πρόθεση να εκδικηθώ την άλλο. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να αντικατασταθούν οι ζημιές στη μηχανή.

beholder
22/07/2006, 09:21
Ρε tsiro αφου ξερεις πως πανε αυτα τα πραγματα.
Στην αρχη σου λεει ο αλλος ΟΚ θα σου κανω δηλωση και μετα πεφτουν φιλοι γνωστοι ασφαλιστικες και οποιος αλλος βρεθει και του πιπιλανε το μυαλο και στο αλλαζει το παραμυθι
Εγω περασα με κοκκινο??? Καλα τι παιρνεις ρε φιλε? και κατι τετοια.

Ασε που και καταγγελια να κανει σε αστυνομια πιστεψε με ΔΕΝ θα βρει ευκολα ακρη.

Τουλαχιστον ας παρει το παλληκαρι τα λεφτα του πισω να ειναι οσο λιγωτερη η ταλαιπωρια που θα τραβηξει

tsiros_temp
22/07/2006, 10:01
Τον ωχαδερφισμό που κράζετε, σ'αυτόν τώρα έχετε πέσει μέχρι το σβέρκο.

blueblack
22/07/2006, 12:31
ΦΙΛΕ ΤΖΩΝΝΑΚΗ............

Μιά καί άνοίξαμε τήν κουβέντα καί μού άπάντησες.......
Άκριβώς αύτή τήν κίνηση έκανα πού περιγράφεις ....
ΦΡΕΝΟ....καί μετά σηκώθηκα όρθιος καί έφυγα πάνω άπό τό αύτοκίνητο ρίχνοντας κεφαλιά σύριζα στό παρμπρίζ του....
τό όποίο τού τό ξήλωσα όλόκληρο μέ τό κεφάλι μου.....σκέτο χωρίς κράνος.....
Ήταν μιά μικρή διαδρομή άπό τό ένα σπίτι στό άλλο............ΑΛΛΑ......!!!!!!!!!
Όταν σηκώθηκα αύτός είχε πάθει σόκ μέ τό τζάμι όλο άγκαλιά..........ήταν άπό έκείνα τά παλιά μέ τή διπλή τσιμούχα καί μέ τήν κεφαλιά έφυγε όλο μέσα χωρίς νά σπάσει....!!!!!!!!!!!!
Έγώ τήν έβγαλα μέ 4-5 ράμματα στό φρύδι καί μιά μερική άμνησία
λίγων ήμερών.......
Αύτός ήταν ένα φτωχό φανταράκι πού έφταιγε........άλλά άσχετα μέ αύτό άν καλούσα στρατονομία θά έτρωγε πάνω άπό δύο χρόνια φυλακή ....ούτε δίπλωμα ούτε τίποτε.....΄
οί άσφαλιστικές όπως θά θυμάσαι έκείνον τόν καιρό βάρεσαν μπιέλα
......1982....τό έπικουρικό τους μέ έγραψε στά άρχ.....τους....
ΑΛΛΑ......ήταν γιά νά ζήσω .....
Τό κεράκι μου δέν ήταν γιά νά σβήσει...!!!!!!!!!
Γιά τήν ίστορία τό μηχανάκι σίγουρα τό ξέρεις ήταν ένα Γιαμάχα
Σέγκα 750 μπορντώ μέ διαφορικό. Ή λιμουζίνα τής έποχής μέ τό πρώτο καντράν LCD...Καταστράφηκαν όλα ........!!!!!!!!!
Τόσες τρέλλες έκείνο τόν καιρό .....έφυγε πολύς κόσμος.....όντως ήμασταν σκληροί.....
Αφού είσαι αύτής τής γενιάς είμαι σίγουρος ότι ..ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ......!!!!!!!
Άπό Σαμουράι , RD, RG-γάμμα....Κατάνα.....ΟΛΑ ΣΚΟΤΩΣΤΡΕΣ....!!!
Ούτε λάστιχα ,ούτε φρένα,ούτε άναρτήσεις...
Άμορτισσέρ τιμονιού...?????ΧΑ.....Τί είναι αύτό..
Τό gsx-E...τό 1100 μέ τό ταψί τό φανάρι τό θυμάσαι.....
Στά 200 ήθελε μπράτσο καί ΚΩΛΟ.....!!!!!!!
Τώρα μέ τό hayabusa στά 260 πίνεις καφέ....!!!!!!!!!
ΦΥΣΙΚΑ......καί είναι πολύ καλύτερα.....ΤΩΡΑ.......άλλά
ίσως οί συνθήκες τής έποχής έκείνης νά.......
ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΑΝ.....καί τήν όδηγική μας συμπεριφορά ........ΤΟΥ...........ΤΟΤΕ.....!!!!!!!!!!!
ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ......νάσαι καλά..
Γιαυτό άς μήν ΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΑ......!!!!!!!!!!!!!!
Καί κάτι γιά όλους τούς φίλους όταν έμπλακούν σέ τροχαίο πού τό άπεύχομαι....πού είναι ότι πιό όδυνηρό...
άπό τήν πείρα μου έπειδή δουλεύω μέ δικηγόρους.....
ΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΤΕ.......
ΠΑΡΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΤΟΠΟΥ.......ύπεύθυνη δήλωση γιατί όπως είπε....
καί κάποιος φίλος μετά τά καθίκια τό σκέπτονται πιό ψύχραιμα καί άρχίζει τό παραμύθι........!!!!!!!!!!!



:wave2: ΣΕ ΟΛΟΥΣ

johnpan
22/07/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa

Άπό Σαμουράι , RD, RG-γάμμα....Κατάνα.....ΟΛΑ ΣΚΟΤΩΣΤΡΕΣ....!!!
Ούτε λάστιχα ,ούτε φρένα,ούτε άναρτήσεις...
Άμορτισσέρ τιμονιού...?????ΧΑ.....Τί είναι αύτό..
Τό gsx-E...τό 1100 μέ τό ταψί τό φανάρι τό θυμάσαι.....
Στά 200 ήθελε μπράτσο καί ΚΩΛΟ.....!!!!!!!

Μόλις που τα πρόλαβα και τα θυμάμαι όλα αυτά.

Σκέφτομαι πώς θα ηταν τότε η τεχνολογία και ανατριχιάζω! Οι οδηγοί αγώνων ήταν πραγματικοί ήρωες, ούτε τηλεμετρίες, ούτε θερμικές μελέτες, όλα με αναλογικά συστήματα με τεράστιες αποκλίσεις - σφάλματα! Και με την τότε τεχνολογία πήγαν και στο φεγγάρι, μου φαίνεται απίστευτο! Μια πλακέτα 50χ50 cm σήμερα θα ήταν λίγα chips και τέλος!

Το πήγα αλλού, τεσπα...
Πάντα όρθιος φίλε μου

:beer: :beer:

anf125
22/07/2006, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΤΙΓΜΗ. ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ. ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕ. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, Ο ΣΚΑΤΙΑΣ. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ.



Σκατιάδες όντως... προτιμάνε να δώσουν τα ίδια λεφτά για.. πλακάκια στο εξωχικό τους παρά να αποζημιώσουν (υλικά έστω, αφού ηθικά και ψυχολογικά δε γίνεται) κάποιον που παραλίγο να σκοτώσουν από εγκληματική αμέλεια ... Γι' αυτό Κ Α Μ Ι Α Α Ν Ο Χ Η ... Μην πω ότι σε κάτι τέτοια υποκείμενα αξίζει να τους τιμωρεί όχι ο νόμος αλλά οι λεβέντες από το... Κουρδιστό Πορτοκάλι του Κιούμπρικ.:mad:[

tsiros_temp
23/07/2006, 09:42
Ώχ αδερφέ... που να τρέχεις τώρα! Αφού ξέρεις, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Να πληρώσει τα πλαστικά για τη μηχανή, αυτό είναι το σημαντικό. Εξ'άλλου, δεν έγινε τίποτα. Ένα κόκκινο πέρασε ο άλλος, σιγά.

VanDiemen
25/07/2006, 12:08
Άκου τον tsiros_temp τι σου λέει.. Ακόμη και να μην υπήρχαν υλικές ζημιές , πρέπει να τον κυνηγήσεις! Όχι τίποτα άλλο...αύριο μεθαύριο που θα ξαναπεράσει με κόκκινο,(αφού δεν θα έχει καμμία συνέπεια και θα ξεχάσει τι έγινε, μετά από ένα μήνα, αμφιβάλλει κανένας ότι θα το ξανακάνει; ) αυτός που θα είναι στη δική σου θέση μπορεί να μην έχει τη δική σου τύχη.. Μη λυπάσαι λοιπόν τα χρήματα που θα πληρώσει ο παραλίγο δολοφόνος σου (θα δεχτούμε τον όρο εξ' αμελείας μόνο αν συνοδεύεται και από τη φράση "εκ' μ$#@$@#ς στον εγκέφαλο"). Λυπήσου την ψυχική και σωματική ταλαιπωρία που θα υποστεί το μελλοντικό, δυνητικό του θύμα!!

mystique
25/07/2006, 14:02
ego apla skeftomai oti einai thema analipsis efthinon, oute ekdikisis, oute ox-adelfismou oute tpt allo.

k thelo na apadisei o idios pou to epathe...
an itan ekeinos sti thesi tou paravati pou perase to kokkino...
tha dexotan na epomisthei tin efthini i oxi?

ekei einai i apadisi.

an kanei k o idios to ligotero dunato isa gia na kalipsei ta kosti ton plastikon...e as kanei k o allos oti borei gia ta plakakia tou eksoxikou tou.....


alla meta mi zitame ta ti k ta pos gia tis katastasis pou oi idioi kaliergoume k diaionizoume....

mystique
25/07/2006, 14:12
ksexasa to vasikotero...

de plironei o paravatis alla i asfalistiki kurios...

ara an kathe fora pou ginetai kati tetoio koitame na ta balosoume opos-opos xari telika se poion kanoume? se mas i tis asfalistikes?
pou allo pou den theloun na treksoun to ligotero dynato k na apozimiosoun episis to ligotero dynato k as plironoume oloi mas ek ton proteron k se polous as min xreiastoun k gia xronia, isos, oi ypiresies tous, dil tsaba ta symvolaia xronon....
stin 1 fora dil pou odos tha prepei na ginei xrisi ton "ypiresion" tous k ekei na tous ta xarizoume...

:confused:

mystique
25/07/2006, 14:15
perastika & kali epanodo :beer:

tsiros_temp
25/07/2006, 14:16
AAA!!! χάνετε το χρόνο σας... τα πλαστικά να φτιάξετε, αυτό είναι το σημαντικό. Που να τρέχεις τώρα, αφού ξέρετε ότι δεν πρόκειται να βγει τίποτα... Να! το λέει ο beholder:
Ρε tsiro αφου ξερεις πως πανε αυτα τα πραγματα.

Έτσι είναι! Τα πράγματα πάνε όπως έρχονται και μεις είμαστε αδύναμοι ακόμα και να δοκιμάσουμε να αλλάξουμε κάτι. Τι υπεροψία να νομίζει κανείς ότι είναι ικανός για κάτι!

Είναι ανώφελο.

Γι'αυτό και ο λαός μας, μεσ'την απέραντη σοφία του, μας εφόπλισε με μεθόδους προστασίας από την κακή τύχη! Ένα παράδειγμα είναι το ξεμάτιασμα. Άλλοι, γνωρίζοντας ότι (όπως είπαμε) είναι ανώφελο να αλλάξει κάτι στη ζωή του ο άνθρωπος, έχουν αφιερώσει τη ζωή τους, έστω, στην εξερεύνηση της τύχης και την αποκάλυψη του μέλλοντος, διότι μόνο έτσι μπορούμε να ξέρουμε τι θα συμβει στο μέλλον της άβουλης αυτής ζωής μας.

anf125
25/07/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique

k thelo na apadisei o idios pou to epathe...
an itan ekeinos sti thesi tou paravati pou perase to kokkino...
tha dexotan na epomisthei tin efthini i oxi?



Επειδή μπορεί ο καθένας από μας ανά πάσα στιγμή να γίνει θύτης ή θύμα, δεν πάει να πει ότι κάθε φορά θα δίνουνε συγχωροχάρτι στο θύτη...Ίσα ίσα αν εφαρμόζουνται οι νόμοι και οι προδιαγραφές ασφαλείας όλοι μπορούν να γίνουν καλύτεροι.

George-3-
26/07/2006, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
αφού δε χτύπησες και δε χρειάζεσαι ευχές για περαστικά ή παρηγοριά, ψυχ/κή στήριξη και λοιπά, διάβασε το εξής:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ (http://www.msgroup.org/TIP092.html)

ΠΟΤΕ δεν πετάμε κάτω τη μηχανή για να μην τρακάρουμε. Είναι μια ηλίθια τακτική που είχε διαδοθεί ως παλικαρίσια λύση των αυθεντικών σκληρών μηχανόβιων του 80.

Χωρίς καμια διάθεση προσβολής,
και με ευχές για την υγεία σου.
Πάντα όρθιοι :beer:

Aν το ειχα διαβασει εχτες θα ηταν καλυτερα... δεν θα εσκιζα και την μπλουζα μου ρε γαμωτο...:yuck: :rolleyes:

tsiros_temp
26/07/2006, 10:02
παλικαρίσια λύση των αυθεντικών σκληρών μηχανόβιων του 80.

"Παλικαρίσια λύση", να τα παρατάς και να σκας στην άσφαλτο;

Χμ.

Εγώ λέω ότι οι περισσότεροι που τρώνε τα μούτρα τους με αυτόν τον τρόπο, πρέπει με κάποιο τρόπο να δικαιολογηθούν στους άλλους, οπότε άρχισαν να το παρουσιάζουν ως εσκεμμένο για να δείξουν μάγκες αντί για ανίκανοι.
πορομ πορομ.. πομ πομ.. :a13:

Kizoku
26/07/2006, 10:32
Αρχικά δεν ξέρω αν κάνατε φιλική δήλωση. Αν κάνατε να ξέρεις ότι ο άλλος εμπλεκόμενος στο ατύχημα έχει ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα να την αλλάξει.

Θα σου πρότεινα να βρείς τους δημοτικούς αστυνόμους ώστε να έχεις όσο πιο φερέγγυο μάρτυρα μπορείς ότι παραβίασε ερυθρό σηματοδότη ο άλλος.

Αν τώρα η ασφαλιστική σου αρχίσει τα μαμουξουτου βάλε το δικηγόρο σου (αν έχεις) να τους πει ότι θα κάνεις μήνυση. Αν δουν ότι δεν τους συμφέρει και ότι θα χάσουν σίγουρα μάλλον θα κάνουν πίσω γιατί μετά θα βγεί μεγαλύτερη η χασούρα τους.


Είχα περίπτωση που δεν έκανε θετική δήλωση ο άλλος που με χτύπησε οπότε απείλησα με μήνυση (μέσω δικηγόρου) και ζητούσα επιπλέον αποζημίωση για ηθικές βλάβες και μείωση ανιτκειμένικής αξίας της μηχανής.
Μετά έκαναν πίσω και πήρα το ποσό στο 100%.

blueblack
26/07/2006, 11:22
ΒΡΕ TSIROS.............


Πολύ πειραχτήρι είσαι..........
Όλο τά στραβά βλέπεις.......!!!!!!
Άλλά μ'άρέσεις....
ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΕΚΑΡΑ.....!!!!!ή κάνω λάθος..??????

tsiros_temp
26/07/2006, 12:05
?

Πειραχτήρι; Έχω δεχθεί διάφορους χαρακτηρισμούς, άλλους τους αποδέχομαι, άλλους όχι. Αλλά "πειραχτήρι" ;

"Πειράζει" κανέναν που δίνω & περιμένω εξηγήσεις, επισημαίνω σφάλματα και δεν ανέχομαι παραλογισμούς;

Κάποτε υποστήριζα την ΑΕΚ.