PDA

View Full Version : Βλάβη για ... γέλια!



bodiless
21/07/2006, 17:17
Γεια χαρά σε όλους!.
Αν και σας παρακολουθώ αρκετό καιρό μόλις τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να σας γράψω για μια φοβερή εμπειρία που μου έτυχε με το καινούργιο μου (4άρων μηνών) V-Strom 650.

Πριν λίγο καιρό, επιστρέφοντας μετά από απουσία 2 εβδομάδων, όπου η μηχανή μου ήταν παρκαρισμένη και σκεπασμένη με την κουκούλα της, παρατηρώ ότι δεν δουλεύει το ένα από τα πίσω φλας. Επειδή όμως γενικά είχα πολύ δουλειά, κατάφερα να περάσω από τον μηχανικό μου μετά από καμιά 10αριά μέρες για να μου το αλλάξει, καθότι υπέθεσα ότι απλά θα είχε καεί. Φτάνω λοιπόν στο συνεργείο, βάζουμε νέο λαμπάκι αλλά … τίποτα. Κάποιο καλώδιο σκεφτόμαστε και ανοίγουμε την σέλα. Και τι να δούμε? Οι δύο χώροι που υπάρχουν από κάτω για μικροπράγματα ήταν γεμάτοι με μικρο…σκουπίδια! Κομματάκια φελιζόλ, σακουλίτσες, χορταράκια….! Η πρώτη μου αντίδραση ήταν να μου πέσει το σαγόνι. Αμέσως όμως σκέφτηκα ότι μπορεί και να μπήκαν απόν τον αέρα μια και μένω σε περιοχή που γενικά την δέρνουν οι άνεμοι. Αφού τα καθαρίζουμε όλα, σκύβουμε να δούμε πιο μέσα πίσω από την εργαλειοθήκη όπου είναι τα καλώδια για τα πίσω φωτιστικά και τι βλέπουμε? Ξεσκισμένα, όλα.. Ποντικός!!! Απίστευτο? Οι αλήτες κάνανε φωλιά στη μηχανή μου και μου φάγανε όλα τα καλώδια. Ευτυχώς τους άρεσε εκεί και όχι πιο μπροστά κοντά στην μπαταρία και την ηλεκτρονική.

Και τώρα, τι κάνουμε μια και εκεί που μένω είναι εξοχικά? Μετά από πρόταση του μηχανικού, πάω και αγοράζω την ίδια μέρα ένα σακουλάκι μπαλάκια ναφθαλίνης και τα τοποθετώ εκεί καθότι υποτίθεται ότι τα ποντίκια δεν την πλησιάζουν. Περνάει μια μέρα χωρίς να ξανά ασχοληθώ με το θέμα, και την δεύτερη μέρα, επιστρέφοντας το απόγευμα από την δουλειά η οποία παρεμπίπτοντος είναι περίπου 30 χιλ. μακριά, σταματάω κάπου στη μέση της διαδρομής όπου είχα μια συνάντηση με κάποιον. Μια και είχα φτάσει νωρίς στο ραντεβού, σκέφτηκα να ανοίξω πάλι την σέλα για να δω μήπως και είχαν λιώσει οι ναφθαλίνες από την ζέστη. Και τι να δω ρε παιδιά? Μέσα-μέσα και δίπλα από τις ναφθαλίνες στρογγυλοκαθότανε ο αλήτης ο ποντικός!!!!!! Και είχε φάει εκτός από τα υπόλοιπα καλώδια, και το σακουλάκι που περιέχει τα συρματάκια που έχουμε για να κλειδώνουμε πράγματα κάτω από την σέλα. Το πιστεύεται ρε παιδιά? Τον πήγαινα και τον έφερνα τόσες μέρες στην δουλειά μου δηλαδή, μιλάμε για 60 χιλ. πάνε έλα! Ο καημένος καθότανε εκεί και με κοιτούσε καταφοβισμένος. Η αλήθεια είναι ότι τον συμπάθησα λίγο και ας μου έκανε χοντρή ζημιά. Ποντικός μηχανόβιος σκέφτηκα, άρα κάτι κοινό έχουμε εμείς οι δύο. Αλλά έπρεπε να τον διώξω καθότι την μηχανούλα μου την συμπαθώ πιο πολύ.

Η ιστορία κατέληξε ως εξής. Πήρα ένα ξύλο και τον έδιωξα από εκεί μέσα, τον είδα να σκαρφαλώνει μέχρι κάτω από τον κινητήρα και κάπου εκεί τον έχασα. Δεν τον είδα να φεύγει προς το έδαφος. Έβαλα αμέσως μπροστά για να φοβηθεί από τον θόρυβο και τους κραδασμούς αλλά και πάλι δεν το είδα να πηδάει κάτω. Έβγαλα, την εργαλειοθήκη και ότι άλλο είχα εκεί μέσα και έβαλα ποντικοφάρμακο. Κάθε πρωί, πριν βάλω μπρος, ανοίγω την σέλα για να δω τι γίνεται. Τα καλώδια, φύσες κτλ. θα τα αλλάξω όλα μαζί σε λίγες μέρες που θα πάω για το δεύτερο μου σέρβις. Τα βράδια βλέπω εφιάλτες όπου ποντίκια και άλλα παράξενα τέρατα κατασπαράζουν την μηχανή μου.

Φιλικά … ένας ποντικοχτυπημένος!

NikdeV82
21/07/2006, 17:21
:lol: :lol:

GeorgeFZR
21/07/2006, 17:27
:eyepop: :eyepop:

Ti les twra???
:rotflmao: :rotflmao:

Dokimase na valeis kamia gata,ti na pw:lol:

:wave2:

catmaster
21/07/2006, 17:27
Γι'αυτο εγω εχω γατα μηχανοβια...:lol: :lol: :lol:

Nostra
21/07/2006, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από bodiless
Ποντικός μηχανόβιος σκέφτηκα, άρα κάτι κοινό έχουμε εμείς οι δύο.


τι κοινό? είσαι και εσύ ποντικός?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



ωραία (και ακριβή) εμπειρία είχες φίλε.....
:wave2:

Tropeas
21/07/2006, 17:39
Μήπως είχε προβλήματα και αυτός με Σφακιανάκη και έκανε δλιοφθορά...??? :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

GeorgeFZR
21/07/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μήπως είχε προβλήματα και αυτός με Σφακιανάκη και έκανε δλιοφθορά...??? :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

:rotflmao: :rotflmao:

Akoma perimenei kati antalaktika gi auto

Respect
21/07/2006, 17:48
(!) :uplate: Ποντικός;; ΑΑΑΑΑΑΑΑ....:a015: :a016: :a029:

costas81
21/07/2006, 17:57
δεν πας να παιξεις κανα λοτο???//?/

yiannis-dl1000
21/07/2006, 19:22
Για την αράχνη που έφτιαξε ιστό στο διακοπτάκη του συμπλέχτη και δεν έπαιρνε μπροστά έχεις ακούσει ?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LittleJohn
21/07/2006, 19:40
Καλά μιλάμε, πρέπει να είναι και ο πρώτος ποντικός παγκοσμίως που πήγε βόλτα με μηχανή... :lol: :lol: :lol: :bawl: :rotflmao:

bartlal
22/07/2006, 17:09
γιατι δεν γραφτηκες στο φορουμ ως micky mouse? να εισαι σιγουρος οτι κανενας δεν θα σε ρωταγε!

:lol: :lol: :lol:




ΥΓ: απλα, απιστευταμπλ!

TATAR
22/07/2006, 18:46
Εχω ένα r1200gs δύο χρόνων περίπου. την βάζω στο πεζοδρόμιο μου + κουκούλα. Γιά ένα χρόνο περίπου, κάθε μέρα πρωί πρωί κατουρημένη η αριστερή κούρμπα της εξάτμισης. Εάν δεν το καθάριζα πριν φύγω το πρωί,μιλάμε για την ΦΟΒΕΡΗ ΒΡΩΜΑ. Πιθανόν ούρα γάτας. Έκανα τα πάντα. μέχρι web camera εστησα. Μάταια. Άβησσος η ψυχή των ζώων. Σταμάτησε μόνη της.

AFTER
22/07/2006, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
Εχω ένα r1200gs δύο χρόνων περίπου. την βάζω στο πεζοδρόμιο μου + κουκούλα. Γιά ένα χρόνο περίπου, κάθε μέρα πρωί πρωί κατουρημένη η αριστερή κούρμπα της εξάτμισης. Εάν δεν το καθάριζα πριν φύγω το πρωί,μιλάμε για την ΦΟΒΕΡΗ ΒΡΩΜΑ. Πιθανόν ούρα γάτας. Έκανα τα πάντα. μέχρι web camera εστησα. Μάταια. Άβησσος η ψυχή των ζώων. Σταμάτησε μόνη της.

H γατες δεν κατουρανε οπου να'ναι!
Σκυλος 100%

Respect
22/07/2006, 20:11
Μπαα.. :nono: ο ποντικός θα ήταν και μας κάνει πλάκα!:a018: :a41:

braingd
23/07/2006, 09:57
:rotflmao: :rotflmao:

mhtsorodas
23/07/2006, 22:48
FUCK MICKY MOUSE!!!

zoudis
24/07/2006, 09:22
να του πάρεις ένα κράνος και να του φοράς, μη σε γράψει η Τροχαία...

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






:rotflmao: :rotflmao: :D












καλα καλα, γάλα εσυ....αν σε γράψει όμως έλα να μου πεις !:eyepop:

Vezouvios
24/07/2006, 09:27
Αυτο το thread πρεπει να το βαλουμε στα ανεκδοτα!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:

Τωρα περαν της πλακας,,εχει τυχει στου πεθερου μου το αγροτικο αλλα ποτε δεν περιμενα να το ακουσω σε μοτοσυκλετα!!!!!


απλα απιστευτο!!!!!
Παντως εγω στην θεση σου τον ποντικο θα του εκανα Κινεζικα βασανιστηρια!!!!!:rotflmao:

Alx 84
24/07/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bodiless
Τα βράδια βλέπω εφιάλτες όπου ποντίκια και άλλα παράξενα τέρατα κατασπαράζουν την μηχανή μου.



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί. έπρεπε να του αγόραζες κ ένα μαντίλι "Live to ride - ride to live" και να τον έχεις μαζί σου σε κάθε βόλτα.:winka:

nickpar
24/07/2006, 10:00
:rotflmao: :rotflmao:
Η ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!!!!

:rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer:

dvavoul
25/07/2006, 15:56
Παιδιά μία είναι η λύση:
COURATER.
Απλά το ανακατέβεις με λίγο σκυλοκονσέρβα, και εξαφανίζεις ότι περπατά και ότι πετά σε απόσταση 1km.
Προσωπικά έχω να δώ ποντικό 1 χρόνο και ας μένω σε αγροτική περιοχή.

FestoNero
27/07/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Παιδιά μία είναι η λύση:
COURATER.
Απλά το ανακατέβεις με λίγο σκυλοκονσέρβα, και εξαφανίζεις ότι περπατά και ότι πετά σε απόσταση 1km.
Προσωπικά έχω να δώ ποντικό 1 χρόνο και ας μένω σε αγροτική περιοχή.
Δηλητηριο;
:nono: :nono:
:yuck:

VanDiemen
27/07/2006, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bodiless
Γεια χαρά σε όλους!.
Αν και σας παρακολουθώ αρκετό καιρό μόλις τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να σας γράψω για μια φοβερή εμπειρία που μου έτυχε με το καινούργιο μου (4άρων μηνών) V-Strom 650.

......
και άλλα παράξενα τέρατα κατασπαράζουν την μηχανή μου.

Φιλικά … ένας ποντικοχτυπημένος!

Τι έγινε ρε παιδιά; Επιδημία έπεσε; Και το παιδί με το fazer για ποντίκια παραπονιέται...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26175

Τώρα κι εσύ! Μετά κάνω λάθος που λέω ότι επιλέγουν μοτοσυκλέτες που μοιάζουν με ποντικοπαγίδες και αναρωτιούνται που πήγε το δόλωμα (μεζεδάκι) ;

(Κάνε, κάνε εσύ πλάκα με τον καημό των παιδιών! Πριν μια βδομάδα βρήκα μια συστοιχεία ποντικόσκ@#ων επάνω στο corsaκι μου κι ακόμη δεν τα καθάρισα και τα καμαρώνω κάθε φορά που μπαίνω! Αν εμφανιστεί κανένα ποντίκι στο παράθυρο για να αγναντεψει τη θάλασσα καμμιά μέρα, εκεί με θέλω)