PDA

View Full Version : Κριτηρια αγορας...



kalant
21/07/2006, 19:55
με ποια κριτηρια αγοραζεται μοτοσυκλετα?

προσωπικα αυτες τις μερες προκειται να αλλαξω μηχανη, μαζι με τα DL1000 και CBF 1000 που ειχα μεχρι τωρα στο μυαλο μου σημερα πηγα μια βολτα το Z750s και μπηκε κι αυτο στη λιστα...

και τα τρια εχουν καλες ή ικανοποιητικες επιδοσεις (ενταξει το CBF εχει λιγα αλογακια για street αλλα εχει και ροπαρα ομως), οποτε μεχρι στιγμης ειναι ισοδυναμα...

το διλημμα ειναι στην εμφανιση και στην τιμη, ενω τα DL1000 και CBF 1000 μου αρεσουν σε εμφανιση και επισης λογω του ογκου τους ταιριαζουν στις διαστασεις μου παρολα αυτα ειναι ακριβα...

ενω το Z, που μου αρεσει κι αυτο σε εμφανιση, ειναι πιο μικρο που πιστευω οτι θα χανει με μενα πανω της αλλα απο την αλλη ειναι πολυ οικονομικο...

οποτε το ιδανικο δεν το εχω βρει ακομα...

δεν μπορω επιλεξω...

gcrook
21/07/2006, 20:01
Κανεις παντα πολυ γενικες και αοριστες ερωτησεις, και ειναι δυσκολο για καποιον να κατσει να αναλυσει τοσο....:wave2:

Στην τελικη παρε αυτο που σου σρεσει περισσοτερο στο ματι.
Οσοι πονταραν στην μεταπωληση,αξιοπιστια κτλ δεν κερδισαν και πολλα.

AFTER
21/07/2006, 20:10
Αν εχεις την μηχανη που εχεις στην υπογραφη σου, τοτε μην παρεις το DL1000

kalant
21/07/2006, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κανεις παντα πολυ γενικες και αοριστες ερωτησεις, και ειναι δυσκολο για καποιον να κατσει να αναλυσει τοσο....:wave2:

Στην τελικη παρε αυτο που σου σρεσει περισσοτερο στο ματι.
Οσοι πονταραν στην μεταπωληση,αξιοπιστια κτλ δεν κερδισαν και πολλα.

εχεις δικιο για τις ερωτησεις, θελουν μεγαλη αναλυση...

μου αρεσουν και τα τρια στο ματι και επισης εκτος απο το CBF που δεν υπαρχει για test ride (εχω οδηγησει το 600 και μου αρεσε, οποτε το 1000 ακομα καλυτερο θα ειναι), ωστοσο λογο σωματοτυπου δεν ξερω ποιο θα με βολεψει καλυτερα και επισης ποιο θα ειναι πιο ξεκουραστο σε πολυωρη χρηση, κατι που δεν φαινεται με ενα απλο test ride για 10 λεπτα...

kalant
21/07/2006, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αν εχεις την μηχανη που εχεις στην υπογραφη σου, τοτε μην παρεις το DL1000

ναι το 650 εχω...

γιατι το λες αυτο?

θα το βαρεθω γρηγορα το 1000 λογω ιδιας εμφανισης μαλλον θες να πεις...

AFTER
21/07/2006, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ναι το 650 εχω...

γιατι το λες αυτο?

θα το βαρεθω γρηγορα το 1000 λογω ιδιας εμφανισης μαλλον θες να πεις...

Και λογο ιδιων επιδοσεων.
Δεν θα καταλαβεις διαφορα, πιστεψε με

Οχι οτι το 1000 παει ασχημα, απλως το 650 παει πολυ καλά

zolotas
21/07/2006, 21:33
kalant εισαι μαλλον ευσωμος ε?? για cbf 1000 σε κοβω παντως .

arxaios
22/07/2006, 08:20
Προσωπικά θα σου έλεγα να βάλεις λίγα παραπάνω και να πάρεις Fazer 1000 (το καινούργιο) ή Z 1000

THEOD
22/07/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Προσωπικά θα σου έλεγα να βάλεις λίγα παραπάνω και να πάρεις Fazer 1000 (το καινούργιο) ή Z 1000


Ζ1000 ετοιμάζεται καινούργιο για το 2007 (τι ετοιμάζεται ...έτοιμο είναι...) με μοτέρ από ΖΧ10 και πολλά καλούδια....
Μην κάνεις καμμία λαμακία και πάρεις το σημερινό γιατί σε λίγους μήνες θα κλαίς με μαύρο δάκρι....

όσο για το τί θα πάρεις από τα υπόλοιπα...τσάμπα παιδεύεις τον κόσμο...ΠΑΡΕ ΟΤΙ ΕΣΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ....

kalant
22/07/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
kalant εισαι μαλλον ευσωμος ε?? για cbf 1000 σε κοβω παντως .

1.90 - 120 Kg

gsr 600 και sv 1000 ειναι σαν ποδηλατα (το sv οχι τοσο πολυ)...

το z 750 και το cbf πρεπει να ειναι μεγαλυτερα οποτε μου πανε καλυτερα...

για το φιλο που ειπε για ακριβοτερο, δυστυχως μεχρι 9.500€ - 10.000€ (το πολυ) μπορω να δωσω...

alex14
22/07/2006, 12:22
Αυτο ?

:D


56169

kalant
22/07/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Αυτο ?

:D

ρε φιλε αυτο κι αν ειναι χαλια, τι εξατμιση ειναι αυτή...

σα χωνι ειναι...

:rolleyes:

μαλλον το καβασακι θα χτυπησω, ειναι σε καλη τιμη και ομορφο το ατιμο, παω τη δευτερα για ανταλλαγη...

ευχαριστω για τις απαντησεις...

alex14
22/07/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ρε φιλε αυτο κι αν ειναι χαλια, τι εξατμιση ειναι αυτή...

σα χωνι ειναι...

:rolleyes:



H Yoshimura + καρινα ειναι δωρο.;)

Αλλα αμα ειναι να παρεις Kawasaki παω πασο. Κοιτα μη παρεις τιποτα Honda και εχουμε τσακωμους.:rotflmao:

:wave2:

kalant
22/07/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
H Yoshimura + καρινα ειναι δωρο.;)

Αλλα αμα ειναι να παρεις Kawasaki παω πασο. Κοιτα μη παρεις τιποτα Honda και εχουμε τσακωμους.:rotflmao:

:wave2:

το bandit 650 ειναι αυτο της φωτογραφιας?

kalant
22/07/2006, 14:01
λαθος το 1400 ειναι...

:D

AFTER
22/07/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
λαθος το 1400 ειναι...

:D

Δεν ειναι bandit
Ειναι το GSX 1400

Μιλαμε για τονους ροπης!

H.A.Balafoutre
22/07/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν ειναι bandit
Ειναι το GSX 1400

Μιλαμε για τονους ροπης!


Ναι αλλά και τόνους κατανάλωσης.

Πρόσφατα ένα παλικάρι αγόρασε ένα τέτοιο και αρχίζει να τον εκνευρίζει η κατανάλωσή του.

Όλα αυτά τα τεράστια γυμνά με 80s look, είναι όμορφα και ροπάτα αλλά και αρκετά ενεργοβόρα παρά το μεγάλο ρεζερβουάρ.

kalant
22/07/2006, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ναι αλλά και τόνους κατανάλωσης.

Πρόσφατα ένα παλικάρι αγόρασε ένα τέτοιο και αρχίζει να τον εκνευρίζει η κατανάλωσή του.

Όλα αυτά τα τεράστια γυμνά με 80s look, είναι όμορφα και ροπάτα αλλά και αρκετά ενεργοβόρα παρά το μεγάλο ρεζερβουάρ.

ακριβως, παντως δεν μπορουμε να τα εχουμε κι ολα...

αν δεν θελουμε υψηλες καταναλωσεις να παρουμε ολοι παπακια...

marios8
22/07/2006, 23:17
Mιας και εισαι ευσωμο παλουκαρι θα σου προτεινα το cbf για τη ροπη του. Το 600 θα σου σπασει τα νευρα χαμηλα. Χεστα τα αλογα η ροπη μετραει:) . Τι να τα κανεις τα αλογα στις 12000 στροφες?:wave2:

H.A.Balafoutre
23/07/2006, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Mιας και εισαι ευσωμο παλουκαρι θα σου προτεινα το cbf για τη ροπη του. Το 600 θα σου σπασει τα νευρα χαμηλα. Χεστα τα αλογα η ροπη μετραει:) . Τι να τα κανεις τα αλογα στις 12000 στροφες?:wave2:


Κάποτε έγραψε ο old man κάπου, μεταξύ άλλων, ".......όποιος δεν έχει άλογα το γυρνάει στην ροπή..." ή κάπως έτσι τέλος πάντων κι ας με συγχωρέσει ο φίλτατος αν παράφρασα τόσο πολύ τα γραφόμενά του. Αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτό εννοούσε.


Και δεν ξέρω κανένα παπάκι να σου βγάζει αυτονομία 400χλμ, με 19lt τεπόζιτο και 100χ.α.ω. σταθερά σε ταξίδι.

marios8
23/07/2006, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κάποτε έγραψε ο old man κάπου, μεταξύ άλλων, ".......όποιος δεν έχει άλογα το γυρνάει στην ροπή..." ή κάπως έτσι τέλος πάντων κι ας με συγχωρέσει ο φίλτατος αν παράφρασα τόσο πολύ τα γραφόμενά του. Αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτό εννοούσε.


Και δεν ξέρω κανένα παπάκι να σου βγάζει αυτονομία 400χλμ, με 19lt τεπόζιτο και 100χ.α.ω. σταθερά σε ταξίδι.

Balafoutre και εγω fazer 600 εχω αλλα θα το ανταλαζα με ενα cbf1000. Αν δεν κανω λαθος ο old man ειναι χωματινος, για ρωτα τον τι θα ηθελε ροπη ή αλογα?
?

AFTER
23/07/2006, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ναι αλλά και τόνους κατανάλωσης.

Πρόσφατα ένα παλικάρι αγόρασε ένα τέτοιο και αρχίζει να τον εκνευρίζει η κατανάλωσή του.

Όλα αυτά τα τεράστια γυμνά με 80s look, είναι όμορφα και ροπάτα αλλά και αρκετά ενεργοβόρα παρά το μεγάλο ρεζερβουάρ.

Και υποτιθεται οτι ενα τετοιο μοτερ με ροπη και που δεν ειναι ρυθμισμενο να στροφαρει στις 16000rpm, θα επρεπε να ειναι πιο οικονομικο!
Βεβαια τα 1400cc ειναι παντα 1400...

H.A.Balafoutre
23/07/2006, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Balafoutre και εγω fazer 600 εχω αλλα θα το ανταλαζα με ενα cbf1000. Αν δεν κανω λαθος ο old man ειναι χωματινος, για ρωτα τον τι θα ηθελε ροπη ή αλογα?
?


Ε πες το ντε και με μπέρδεψες.

Αλλά το CBF1000 είναι μόνον ροπή. Έχει τα ίδια λίτρα με το 600άρι Fazer και είναι πιο ενεργοβόρο, είναι θεόβαρο με άκυρο πλαίσιο και αναρτήσεις για τα κιλά του οπότε και δεν μπορεί να στρίψει όσο το 600άρι, είναι και 2000ευρά πιο ακριβό (με ή χωρίς ABS) είναι και μακρυά.:D Άρα εγώ δεν θα το αντάλλαζα.

Σίγουρα δεν ξέρω τι θα ήθελε ο old man, αλλά εγώ θα τα ήθελα και τα 2 στο χώμα. Άλλωστε τα τετράχρονα με την ροπή μόνον δεν έκανα τίποτα σε σχέση με τα δίχροΜα. Γι'αυτό και τα κυβικά είναι σχεδόν διπλάσια για να είναι κοντά ΚΑΙ οι ιπποδυνάμεις αλλά η ροπή λόγο αρχιτεκτονικής 2χρονου με 4τράχρονου αποδίδεται πιο εκμεταλεύσιμα σε αγώνα. Όχι ότι είναι ο κυριότερος λόγος η περισσότερη ροπή, αλλά σίγουρα είναι και αυτός μέσα ως φυσικό επακόλουθο.

H.A.Balafoutre
23/07/2006, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Και υποτιθεται οτι ενα τετοιο μοτερ με ροπη και που δεν ειναι ρυθμισμενο να στροφαρει στις 16000rpm, θα επρεπε να ειναι πιο οικονομικο!
Βεβαια τα 1400cc ειναι παντα 1400...

Σίγουρα ρε συ. Αλλά δεν είναι τόσο ανταποδοτικό. Δηλαδή να θές να πας μια βολτίτσα σαν άρχοντας και να βλέπεις να μην σε φτάνει η βενζίνη. Είναι λίγο σπαστικό. Ειδικά για κάποιους που είναι συνηθισμένοι με το αμάξι να φουλάρουν μια στο τόσο.....είναι και αυτή η πουτ@ν@ η πετρελαϊκή κρίση και ο κόσμος αρχίζει να σκέφτεται την ανταποδοτικότητα. Καλό το κυμπαριλίκι με μια τέτοια μηχανή, είσαι άρχοντας ρε παιδί μου δεν αντιλέγω, αλλά μια φορά να σου γυρίσουν τα μυαλά το πετάς και δεν το ξανασκέφτεσαι. Και η ουσία ποιά είναι, πως με μια μικρότερου κυβισμού μηχανή κατεβάζεις 2 άντε 3 ταχύτητες ή περιμένεις λίγο στο γκάζι μέχρι να ανέβουν οι στροφές.