PDA

View Full Version : Mικρές γρατζουνιές και θαμπούρες τέλος!



Respect
23/07/2006, 10:30
Αγαπώ τα σκυλιά αλλά σκέφτηκα πολύ σοβαρά, ένα συγκεκριμένο, να το μετατρέψω σε μπιφτέκι..όταν διαπίστωσα τι είχε κάνει στο γυαλιστερό φτερό του vstrom. Να μια γρατζουνιά!
Το 2ο μπιφτέκι σκέφτηκα (ακόμα πιο σοβαρά) να είναι αυτός ο άθλιος χρωματοπώλης που πήγα να ρωτήσω αν σηκώνει κάτι η περίπτωση μου.
Πριν προλάβω να καταλάβω, έχει βγάλει μια αλοιφή και χαρτί και τρίβει το φτερό(!) Μετά από μερικά sec κοιτώ το αποτέλεσμα και έχω μείνει μ@μ@κας!!!!
-Το θάμπωσες ρε!- Το φτερό εκτός από τη γρατζουνιά ήταν πλέον και θαμπό. ΑΑΑΑΑΑ...@#$@@#!!!
Τέλος πάντων τρέχω σα τρελός στους δρόμους προκειμένου να εντοπίσω κανα φαναρά μπας και το σώσω. Βρίσκω κάποιον, του εξηγώ και με στέλνει και αγοράζω το παρακάτω μπουκάλι + ειδικό βαμβάκι για τρίψιμο.
-ΣΙΓΟΥΡΑ;
-Σίγουρα!
Αποτέλεσμα: Το φτερό επανήλθε στην αρχική του μορφή!!!!!!!
Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα τέτοια προϊόντα εξίσου καλά ,δε ξέρω, το συγκεκριμένο πάντως το συνιστώ με 1000! (!) :a01:
Δείτε πιο κάτω foto από το φτερό καθώς και το παλιό μηχανάκι της γυναίκας μετά από 1min τριψιματάκι..

Respect
23/07/2006, 10:32
1


56175

Respect
23/07/2006, 10:33
2


56176

Respect
23/07/2006, 10:35
3


56177

zouzounos
23/07/2006, 10:43
Ola kala pou mas egrapses, alla oi pio polloi exoun dokimasei diafora xoris apotelesma, den mporeis to sigekrimeno apo pou to agorases giati kali einai i foto tou proiontos alla mas fantazesai na psaxnoume san detectives me tin fotografia sto xeri??
loipon odos arithmos perioxi kai onoma katastimatos........

AFTER
23/07/2006, 10:48
Βαλε φωτο πριν και μετα απο το ιδιο πλαστικο

kalant
23/07/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Αγαπώ τα σκυλιά αλλά σκέφτηκα πολύ σοβαρά, ένα συγκεκριμένο, να το μετατρέψω σε μπιφτέκι..όταν διεπίστωσα τι είχε κάνει στο γυαλιστερό φτερό του vstrom. Να :a43: μια γρατζουνιά! Το 2ο μπιφτέκι σκέφτηκα (ακόμα πιο σοβαρά) να είναι αυτός ο άθλιος χρωματοπώλης που πήγα να ρωτήσω αν σηκώνει κάτι η περιπτωσή μου. πριν προλάβω να καταλάβω, έχει βγάλει μια αλειφή και χαρτί και τρίβει το φτερό(!) Μετά από μερικά sec κοιτώ το αποτέλεσμα και έχω μείνει μ@μ@κας!!!! -Το θάμπωσες ρε!- Το φτερό εκτός από τη γρατζουνιά ήταν πλέον και θαμπό. ΑΑΑΑΑΑ...@#$@@#!!! Τέλος πάντων τρέχω σα τρελός στους δρόμους :a2: προκειμένου να εντοπίσω κανα φαναρά μπας και το σώσω. Βρίσκω κάποιον, του εξηγώ και με στέλνει και αγοράζω το παρακάτω μπουκάλι + ειδικό βαμβάκι για τρίψιμο. -ΣΙΓΟΥΡΑ;:mad: -Σίγουρα!:a9: Αποτέλεσμα: Το φτερό επανήλθε στην αρχική του μορφή!!!!!!!:mad: Ενδεχωμένως να υπάρχουν και άλλα τέτοια προιόντα εξίσου καλά ,δε ξέρω, το συγκεκριμένο πάντως το συνιστώ με 1000! :a08: Δείτε πιο κάτω foto από το φτερό καθώς και το παλιό μηχανάκι της γυναίκας μετά από 1min τριψιματάκι..

σαν καινουριο εγινε, βαλε και φωτο απο την προιγουμενη κατασταση του για να δουμε την διαφορα...

μαλλον δεν θα εχεισ ομως γιατι που να φανταζοσουνα το αποτελεσμα κι εσυ...

SAM46
23/07/2006, 11:11
3Μ Ηellas - Αθήνα
Kηφισίας 20, 151 25 Μαρούσι, Αθήνα

τηλ.: (01) 6885300
Fax: (01) 6885373

3M Hellas - Θεσσαλονίκη
Γ. Παπανδρέου 54, 546 55 Θεσσαλονίκη

τηλ.: (031) 425888
Fax: (031) 418814
E-mail: 3M Hellas

Respect
23/07/2006, 11:11
Ακριβώς!!! Που να το φανταζόμουν! Για να είμαι ειλικρινής δε το περίμενα και μάλιστα αυτός που μου το πούλησε μου είπε ό,τι κατά 50% θα φύγει και η γρατζουνιά (για τη θολούρα το είχε σίγουρο) και έφυγε!!!! Τη fotο από το μικρό της γυναίκας μου όμως, γι'αυτό την έβαλα ..για να μπορέσω να σας δείξω όσο αυτό είναι δυνατόν το αποτέλεσμα που είχε σε ένα μηχανάκι καμένο από τον ήλιο για 15 χρόνια.Το μαγαζί πουλά προϊόντα της 3Μ αν κατάλαβα καλά, χρώματα κλπ. για φανοποιεία μόνο. Για όσους ξέρουν από Πάτρα βρίσκετε στα Ζαρουχλέικα σχεδόν απέναντι από τα έπιπλα του Μπάρλου.

johnpan
23/07/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Για όσους ξέρουν από Πάτρα βρίσκετε στα Ζαρουχλέικα σχεδόν απέναντι από τα έπιπλα του Μπάρλου.

Εφυγααα!:beer:

zouzounos
23/07/2006, 12:14
Για πες μας και ποσα χρηματα να εχουμε μαζι μας γι αυτο το θαυματουργο μπουκαλακι...

Nik0s
23/07/2006, 14:04
Και διευκρίνησε λίγο το "ειδικό" βαμβάκι για τρίψιμο....


:wave2:

gcrook
23/07/2006, 14:12
Ναι ειχε ξανασυζητηθει παλιοτερα το ιδιο προιον.
Καλο ειναι να χρησιμοποιειται πολυ σπανια, και μονο οταν υπαρχει αναγκη, γιατι η συχνη χρηση ενδεχεται να προξενησει ανεπανορθωτη ζημια στο χρωμα.

bzrmiltos
23/07/2006, 14:34
η 3Μ και η loctite ειναι απο τις πιο δυνατες
εταιρειες απο οτι βλεπω γιαλιζουν τα αυτοκινητα με βουρτσα και finesse it
σαν προεργασια και με 2 υλικα φινιρισματος γινεται καινουργιο αδυνατιζει ομως το χρωμα αν ειχα λιγο υπομονη και γιαλιζα το ροζ fial uno που ηταν κοκκινο
θα επιανε παραπανω τοτε που το πουλησα

παντος οτι βγαζει αυτη η εταιρεια ειναι απαιχτο~~http://fasidemedia.com/personal/mike/cars/camaross/default.htm:beer: :beer:

bonepeeler
23/07/2006, 14:55
Εγώ χρησιμοποιώ το Meguiar's NXT Generation Wax.

Απλά απίστευτο.
Δεν το αλλάζω με κανένα άλλο.
http://www.meguiars.com/?liquid-car-waxes/NXT-Generation-Tech-Wax


56182

Respect
23/07/2006, 15:29
Λοιπόν:για μπαμπάκι και αλοιφή πλήρωσα περίπου 34.50 euro. Τώρα όσον αφορά τη μακροχρόνια χρήση..καλή ερώτηση και θα ψάξω για την απάντηση αν και δε βλέπω από την άλλη το λόγω που θα έπρεπε κάποιος να το χρησιμοποιεί τακτικά. Το μπαμπάκι είναι αυτό στη foto και είναι χρώματος κίτρινου. Δε μου φάνηκε να έχει διαφορά από το φαρμακευτικό όμως για παν ενδεχόμενο δε θέλησα να ρισκάρω.Εξάλλου σιγά τα λεφτά που αξίζει..

Respect
23/07/2006, 15:30
Το μπαμπάκι που λέγαμε..


56185

bzrmiltos
23/07/2006, 17:40
Το μπαμπάκι είναι αυτό στη foto και είναι χρώματος κίτρινου. Δε μου φάνηκε να έχει διαφορά από το φαρμακευτικό όμως για παν ενδεχώμενο δε θέλησα να ρισκάρω.

to βαμβακι αυτο ειναι καλο η διαφορα του με το φαρμακευτικο ειναι οτι δεν αφηνει
χνουδι απο το στατικο το χρησιμοποιουν οσοι βαφουν αυτοκινητα κατα βαση

το χρησιμοποιω για να επισκευαζω μηχανισμους και φακους δεν αφηνει γραμμες και χνουδια mini dv στο service
στην αρχη και εγω για γρατζουνια το ειχα παρει και ηταν απο καταστημα που ειναι σε στενακι δεξια αχαρνων απεναντι απο την καλαρη διπλα στο μακντοναλτ



:beer: :beer: :wave2: :wave2:

MIKE_16V
24/07/2006, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ναι ειχε ξανασυζητηθει παλιοτερα το ιδιο προιον.
Καλο ειναι να χρησιμοποιειται πολυ σπανια, και μονο οταν υπαρχει αναγκη, γιατι η συχνη χρηση ενδεχεται να προξενησει ανεπανορθωτη ζημια στο χρωμα.

+1000

Φανταστικο προιον αλλα με μετρο.......:winka:

Multijohn
24/07/2006, 17:22
Κάνει και για μεταλλικές επιφάνειες?Για το ντεπόζιτο άς πούμε?Αν ναι έφυγα αύριο κιόλας να το πάρω.

George-3-
24/07/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από bzrmiltos
to βαμβακι αυτο ειναι καλο η διαφορα του με το φαρμακευτικο ειναι οτι δεν αφηνει
χνουδι απο το στατικο το χρησιμοποιουν οσοι βαφουν αυτοκινητα κατα βαση

το χρησιμοποιω για να επισκευαζω μηχανισμους και φακους δεν αφηνει γραμμες και χνουδια mini dv στο service
στην αρχη και εγω για γρατζουνια το ειχα παρει και ηταν απο καταστημα που ειναι σε στενακι δεξια αχαρνων απεναντι απο την καλαρη διπλα στο μακντοναλτ



:beer: :beer: :wave2: :wave2:


Για διευκρινησε ρε Μιλτο εκει εχει και το προιον ή μονο το μπαμπακι? Και που ακριβως διπλα στα ΜακΝτοναλτ γιατι μενω κοντα... επανω στο στενακι που κατεβενει προς αχαρνων ή μεσα στο παραδρομο της Ιωνιας που παει πανω απο τις γραμμες?

bzrmiltos
24/07/2006, 19:11
κατεβαινεις για να βγεις αχαρνων μπροστα σου απεναντι ειναι τα goodys
αν περασεις την αχαρνων γινετε καλαρη που ειναι και η tre ,,,πριν βγεις αχαρνων στο δεξι σου χερι χρωματα η αν δε βρεις εκει επι τις καλαρη
αριστερα το βαμβακι το ηξερα το 3M
το ειδα απο εδω και μου αρεσει απο οτι διαβασα στο νετ,,,,στο στενακι λοιπον συνηθισμενο ειναι !!!


:beer: :beer:

gdevelek
24/07/2006, 19:37
αν αποκρυπτογραφώ σωστά το παραπάνω μήνυμα, το μαγαζί με το βαμβάκι βρίσκεται επί της Ευγενίου Καραβία που κατεβαίνει από την Πατησίων (μπροστά στη Φοιτητική Εστία) προς την Αχαρνών

Respect
25/07/2006, 23:29
Ναι, κάνει και για μεταλλικές επιφάνειες.. Εμένα, πέραν του μαγαζάτορα που μου το πούλησε, μου το σύστησε φανοποιός γνωστής εταιρείας ι.χ. και μάλιστα μου είπε πως με την ευκαιρία ίσως ήρθε η ώρα να κάνω και το αυτοκίνητο.

Nikoskazer2000
26/07/2006, 02:37
Φαίνεται καλό! Πάω αύριο το πρωί να το ζητήσω. :beer:

divemaster
26/07/2006, 03:40
Πολύ ωραία δουλειά. :sun:
Προσοχή όμως παιδιά είναι και θέμα χεριού!!

gdevelek
26/07/2006, 09:10
μόλις μίλησα με 3Μ Ελλάς

κατάστημα με προϊόντα 3Μ

Λ. Ηρακλείου 74-76
210-2910512
κ. Σκάλκος

Multijohn
26/07/2006, 09:17
Kι εγώ για Θεσσαλονίκη.Μόλις σχολάσω πάω να το πάρω απο Αφροδίτης 24 στον Βαρδάρη οπου βρίσκεται dealer.Τα τηλέφωνα που δώσαν παραπάνω είναι η αντιπροσωπεία και δεν έχει προιόντα εκεί.Μόνο απο dealer

sub_zero
26/07/2006, 11:20
Λοιπόν...

Η κρέμα είναι της 3Μ finishing και έιναι ιδανική για "τελειώματα" σε φρεσκοβαμένες και μή επιφάνειες (σβήνει τις μικρογρατζουνιές και δίνει γυαλάδα). Είναι ιδανική για μικρές γρατζουνιές και το φαινόμενο της "αράχνης".

ΔΕΝ δημιουργεί πρόβλημα στο χρώμα, αρκεί να χρησιμοποιήτε με σύνεση (μην το κάνεις και κάθε βδομάδα!!!) και κάνει για ΟΛΕΣ τις επιφάνειες και όταν λέω ολες εννοώ όλες, μέχρι και CD-DVD "καθάρισα" απο γρατζουνιές (δοκιμαστε το... :) )

Πολύ καλή για πλαστικά αλλά και για βαμμένες επιφάνειες.

Θέλει λίγο επιμονή (όχι δύναμη) με κυκλικές κινήσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι ΙΔΑΝΙΚΟ!!!!

Προσωπικά για βαθιές γρατζουνιές χρησιμοποιώ μία πιό "χοντρή" και το "τελειώνω" με την finishing... για μικρές μόνο την finishing.

Την βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα που έχουν χρώματα για αυτοκίνητα. Λές απλά ότι θές μία κρέμα γυαλισματος για τελείωμα της 3Μ. Για την πιό "χοντρή" που ανέφερα ζητάς την "ΜΕΣΑΙΑ" της 3Μ..

Είναι λίγο ακριβές (30-40 ευρώ η κάθε μία) αλλά ΑΞΙΖΕΙ... και κρατάνε για πολύ καιρό (εγώ τις έχω 4 χρόνια)..

Το βαμβάκι ΔΕΝ παίζει ρόλο.. εγώ χρησιμοποιώ το απλό φαρμακευτικό και "καθαρίζω" με βαμβακερό ύφασμα...

Τις χρησιμοποιώ όπως είπα εδώ και 4 χρονια σε μοτο, αυτοκίνητο, CD(!!!) κ.α. και ΔΕΝ έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα... (Το TDM ειδικά που το προσέχω γυαλίζει σαν καινούργιο!!!!)


Το μυστικό είναι πολλές-πολλές κυκλικές απαλές κινήσεις...

Αυτά...

:wave2: :wave2:

gdevelek
26/07/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero

Το μυστικό είναι πολλές-πολλές κυκλικές απαλές κινήσεις...


τρίβεις μόνο στο σημείο της γρατζουνιάς ή πιάνεις και γύρω-γύρω για να "φέρεις" χρώμα;

βάζεις μια-δυό σταγόνες ή περισσότερο για μια γρατζουνιά π.χ. 3 εκατοστά;

LittleJohn
26/07/2006, 11:43
Κανένα online shop που να έχει τέτοια πράγματα παίζει?
Γιατί εμείς εδώ στο Ουγκάντα (Σάμος) ούτε με κυάλια δεν βλέπουμε τέτοια προϊόντα...


:smokin:

sapila racing
26/07/2006, 11:45
Γειά σου Τόλη μάστορα!!

Μπράβο, και πάνω που ελεγα να παω να παρω!
Θα ερθω να βαλω απο την δικιά σου!! :lol:

Εχω ενα κουφό θαμπωμα στο τζαμακι απο τα οργανα του Hornet, καποια Μ@λ@κια επεσε πανω και το θαμπωσε. Μαλλον θα το στρώσει, αλλιώς θα παω για καινούριο καλυμμα.

sub_zero
26/07/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τρίβεις μόνο στο σημείο της γρατζουνιάς ή πιάνεις και γύρω-γύρω για να "φέρεις" χρώμα;

βάζεις μια-δυό σταγόνες ή περισσότερο για μια γρατζουνιά π.χ. 3 εκατοστά;


βάζεις λιγο όπως έιπες και "δουλεύεις" όλη την περιοχή...

ΠΡΟΣΟΧΗ!!: Αν είναι ΜΑΤ η επιφάνεια θα στην γυαλίσει!!! οπότε σε ΜΑΤ επιφάνειες γιόκ κρέμα!!!!

sub_zero
26/07/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Γειά σου Τόλη μάστορα!!

Μπράβο, και πάνω που ελεγα να παω να παρω!
Θα ερθω να βαλω απο την δικιά σου!! :lol:

Εχω ενα κουφό θαμπωμα στο τζαμακι απο τα οργανα του Hornet, καποια Μ@λ@κια επεσε πανω και το θαμπωσε. Μαλλον θα το στρώσει, αλλιώς θα παω για καινούριο καλυμμα.

Ελα και θα πάθεις πλάκα.... αν είναι πλαστικό θα το καθαρίσει... το δοκίμασα σε πλαστική οθόνη κινητού (καταγρατζουνισμένο - το πάτησα ο μ@λ@κ@ς...) και το έκανε καινούργιο...

:wave2:

stavrobeis
26/07/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Ελα και θα πάθεις πλάκα.... αν είναι πλαστικό θα το καθαρίσει... το δοκίμασα σε πλαστική οθόνη κινητού (καταγρατζουνισμένο - το πάτησα ο μ@λ@κ@ς...) και το έκανε καινούργιο...

:wave2:

Πες μου οτι κανει και για ζελατινα!!!

Ο μαλακας οταν πρωτοπηρα το μηχανακι εβαλα AZAX και εχει κανει ψιλογρατσουνιες (ευτυχως καταλαβα την βλακεια και το σκουπισα αμεσως)
Εχω και κατι γρατσουνιτσες....

Ποση ωρα το τριβεις, για να μην το παρακανεις?

Τhnks!

stavrobeis
26/07/2006, 15:34
Ααα,

Επισης, βαζεις πανω σε αυτοκολητα η λες θα εχω προβλημα?

Ευχαριστω!

GIXXERAKIAS
26/07/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Πες μου οτι κανει και για ζελατινα!!!

Ο μαλακας οταν πρωτοπηρα το μηχανακι εβαλα AZAX και εχει κανει ψιλογρατσουνιες (ευτυχως καταλαβα την βλακεια και το σκουπισα αμεσως)
Εχω και κατι γρατσουνιτσες....

Ποση ωρα το τριβεις, για να μην το παρακανεις?

Τhnks! +1 Τι γινεται με την ζελατινα ρε παιδια κανει δουλεια??Γιατι εχουμε και μεις και μεις κατιτις γρατζουνιτσες?

sub_zero
26/07/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
+1 Τι γινεται με την ζελατινα ρε παιδια κανει δουλεια??Γιατι εχουμε και μεις και μεις κατιτις γρατζουνιτσες?

Λοιπόν... Ακούστε τι θα κάνουμε...

Οταν γυρίσω με το καλό από διακοπές... Θα φέρω την αλοιφή στο Δέλεαρ για να το δοκιμάσουμε... (γυρίζω 4/8 οπότε μιλαμε για 7/8 -δευτέρα) και βλέπουμε..

Για αυτοκόλλητα μάλλον όχι (αν δεν είναι βερνικομένα) γιατί μάλλον θα τα ξηλώσει στις άκρες...


Υ.Γ. Την ζελατίνα του TDM πάντως την βελτίωσε αρκετά...

:wave2: :wave2: :wave2:

sapila racing
26/07/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Λοιπόν... Ακούστε τι θα κάνουμε...

Οταν γυρίσω με το καλό από διακοπές... Θα φέρω την αλοιφή στο Δέλεαρ για να το δοκιμάσουμε... (γυρίζω 4/8 οπότε μιλαμε για 7/8 -δευτέρα) και βλέπουμε..

Για αυτοκόλλητα μάλλον όχι (αν δεν είναι βερνικομένα) γιατί μάλλον θα τα ξηλώσει στις άκρες...


Υ.Γ. Την ζελατίνα του TDM πάντως την βελτίωσε αρκετά...

:wave2: :wave2: :wave2:

Εντάξει λοιπόν!

Μόνο που εγώ ξεκινάω άδεια από Πρασκευή μεθαύριο και γυρνάω 3 Σεπτεμβρίου!!! :lol:

Δεν τα κανόνισες καλά μου φαίνεται!!! :beer:


Α, δεν είπες. Πόσο θα χρεώσεις το τρίψιμο? Μιλάμε για 50cm2.

stavrobeis
26/07/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Λοιπόν... Ακούστε τι θα κάνουμε...

Οταν γυρίσω με το καλό από διακοπές... Θα φέρω την αλοιφή στο Δέλεαρ για να το δοκιμάσουμε... (γυρίζω 4/8 οπότε μιλαμε για 7/8 -δευτέρα) και βλέπουμε..

Για αυτοκόλλητα μάλλον όχι (αν δεν είναι βερνικομένα) γιατί μάλλον θα τα ξηλώσει στις άκρες...


Υ.Γ. Την ζελατίνα του TDM πάντως την βελτίωσε αρκετά...

:wave2: :wave2: :wave2:

Thnks man!

Αλλα δεν ειμαι απο Αθηνα...

Θα παω να το αγορασω μεστη βδομαδα...
Θα βαλω σε μια γωνια στη ζελατινα για δοκιμη και θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα...

:wave2:

sub_zero
26/07/2006, 16:17
Κουφάλααααααααα.... 1 μήνα μωρη λινάτσα?!?!?!?!.... :) :) :) καλα να περάσεις ρε... πάρε κανα τηλ. γιατί και εγώ αραχτός θα είμαι....

Οσον αφορά τα λεφτά... δε θα σου πάρω και το κεφάλι... άλλωστε πώς θα αλλάξω μηχανάκι από Σεπτέμβρη... μου λές???:confused: :confused:

:beer: :beer:


Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει παρόλο που έιμαι ακριβός....

Respect
26/07/2006, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τρίβεις μόνο στο σημείο της γρατζουνιάς ή πιάνεις και γύρω-γύρω για να "φέρεις" χρώμα;

βάζεις μια-δυό σταγόνες ή περισσότερο για μια γρατζουνιά π.χ. 3 εκατοστά; Λοιπόν..βάζεις όσο αντιηλιακό θα έβαζες στο χέρι σου (μη με ρωτήσεις πιο χέρι) και αρχίζεις το τρίψιμο.:a31: .απαλάααα.. :a31: όχι μόνο εκεί που έχει κάνει "μι-μι":bawl: αλλά σε όλο! Δες το ως μία καλή ευκαιρία να κάνεις το συγκεκριμένο τμήμα της μηχανής σου καινούριο! Μετά είναι σίγουρο ό,τι θα θες να τη περάσεις όλη!!!:a08: ..και τσουπ!..καινούριο το motori!!! :a54: :a25: :a19:

Respect
26/07/2006, 22:32
Αλλά κα cd\dvd;..και ίσως και ζελατίνες;..ε αυτό ούτε που το είχα φανταστεί!!:a18:

Multijohn
27/07/2006, 12:36
To αγόρασα εχθές 35? και παιδιά είναι πραγματικό εργαλείο!Φανταστική δουλειά!Ευχαριστώ όλα τα παιδιά!
Υπόψιν οτι κάνει μόνο 2 φορές τον χρόνο!
Μιλάμε οτι εξαφάνισε θαμπάδες και μεσαίες γρατζουνιές!Μου άρεσε πολύ και η ποσότητα άμα προορίζεται μόνο για μοτοσυκλέτα α κρατήσει πολλάααα χρόνια!

stavrobeis
27/07/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
To αγόρασα εχθές 35? και παιδιά είναι πραγματικό εργαλείο!Φανταστική δουλειά!Ευχαριστώ όλα τα παιδιά!
Υπόψιν οτι κάνει μόνο 2 φορές τον χρόνο!
Μιλάμε οτι εξαφάνισε θαμπάδες και μεσαίες γρατζουνιές!Μου άρεσε πολύ και η ποσότητα άμα προορίζεται μόνο για μοτοσυκλέτα α κρατήσει πολλάααα χρόνια!

Για πες απο που το πηρες (Θεσ/νικη ε?)

Και σε ποια σημεια το δοκιμασες γιατι αυριο παω να το παρω και γω...

Thnks.

Respect
27/07/2006, 23:38
Άντε ο επόμενος...:smokin:

Alx 84
31/07/2006, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Άντε ο επόμενος...:smokin:


Εγώ εγώ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!! :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30:

έκανα κάτι γραντζουνίτσες στο ντεπόζιτο από βλακεία μου. (έπρεπε να κουβαλήσω μια σακόυλα και η άκρη της ακουμπούσε στο ντεπόζιτο) θα πάω αύριο-μεθαύριο. θα γράψω εντυπώσεις!!!:winka:

Respect
31/07/2006, 15:04
Λοιπόν:wacko: , θυμάστε που λέγαμε για τη ζελατίνα; Για δοκιμάστε...;)

J.R
31/07/2006, 15:40
εγω που χτυπησα ενα πουλι στην εθνικη και μου εκανε γρατζουνια στο ντεποζιτο; ειναι γυρω στο 1 cm σε μηκος αλλα φαινεται λαμαρινα. λετε να με καλυψει;εχω ξενερωσει με τα κωλοπουλα, χτυπησα και με το αμαξι τις προαλες και μου εσπασε το μπροστα δεξι φαναρι:sick: Ο ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ΛΕΜΕ!!!!

Respect
31/07/2006, 16:46
Αν φαίνεται λαμαρίνα χλωμό το κόβω..sorry.. :(

katsavidi2005
01/08/2006, 20:35
Οταν αλλαξα τα grips μου ετρεξε λιγο οινοπνευμα στο ντεποζιτο και θωλωσε το χρωμα...θεραπευεται;

Respect
02/08/2006, 19:46
Τι λέμε τόσες μέρες ρε κατσαβίδι;:a022: :a46: :a1:

katsavidi2005
02/08/2006, 20:10
Νταξ,απλα...:a31:

:beer:

sub_zero
04/08/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Λοιπόν:wacko: , θυμάστε που λέγαμε για τη ζελατίνα; Για δοκιμάστε...;)

Είδες που το λέγα?.... :lol: :lol:

Δοκίμασε γρατζουνισμένο CD να δεις....:)

K0K0$
04/08/2006, 12:21
Το προιον αυτο της 3Μ (και αλλα της ιδιας εταιρειας) βρισκεται ευκολα σε ολα τα χρωματοπωλεια αυτοκινητων που σεβονται τον εαυτο τους. Βαμβακι μεχρι και στο πρακτικερ μπορεις να βρεις. Η διαφορα του απο το απλο φαρμακευτικο ειναι οτι εχει πιο χοντρο κοκο (καμια σχεση με το nick μου :p ) και γενικα ειναι λιγο πιο "σκληρο".

Για ζελατινες η λυση αναφερθηκε ηδη, μια καθαριστικη αλοιφη απο αυτες που εχουν τα κιτ επισκευης CD/DVD κανει θαυματα...


Γενικα οι αλοιφες αυτες που επαναφερουν το χρωμα απο γρατσουνιες θελουν μια στο τοσο, γιατι "τρωνε" το χρωμα. Οσο και αν το "γυαλιστερο" αποτελεσμα ειναι πειρασμος, δεν ειναι για συχνη χρηση. Για συντηρηση καλυτερα ενα κερι για πλαστικα (υπαρχουν αντιστοιχα κερια για gloss και matt επιφανειες).

ΑΑΑ! Και ποτε κατω απο ήλιο/ζεστες επιφάνειες!!! Κινδυνος απο το να αφησει μονιμη σταμπα εως και να φύγει το χρωμα!

SPORAKIAS
04/08/2006, 14:03
και ενα tip

μη προσπαθησετε να βαψετε κομματι που εχει προσφατα κερωθει

θα αποτυχει ;)

thrax
07/08/2006, 09:11
Βρε, τα παιδια!!! Ερχομαι συστημενος.
Εχω κατι λεκεδες απο αγνωστο ασπρο υγρο στο πλαισιο (αλουμινιο). Θα κανει δουλεια?
:alien:

gdevelek
07/08/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$

ΑΑΑ! Και ποτε κατω απο ήλιο/ζεστες επιφάνειες!!! Κινδυνος απο το να αφησει μονιμη σταμπα εως και να φύγει το χρωμα!

μια στιγμή αυτό είναι πολύ σημαντικό

λές δηλαδή πως αν χρησιμοποιήσει κανείς την αλοιφή αυτή της 3Μ μετά πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγει παρκάρισμα στον ήλιο;;;

μα κάτι τέτοιο πολύ συχνά δεν είναι στο χέρι μας... :confused:

Respect
07/08/2006, 13:38
Αποκλείεται.. δεν ενοεί αυτό διότι σε αυτή τη περίπτωση, η μισή Ελλάδα θα κυκλφορούσε φαντάζεσαι πως.. Δε θέλει να το φτιάξεις κάτω από ήλιο ή να είναι ζεματισμένη η επιφάνεια που θα διορθώσεις. :sun:

DeadEye
07/08/2006, 14:07
Ακριβουτσικο ειναι παντως...Ελπιζω να αξιζει τα λεφτα του.Εγω εχω πολλες μικρο- εως μεσαιες γρατζουνιες, (μιλαμε για πολλες ομως!)...Πειτε κιαλλες εντυπωσεις!Ολοι ικανοποιημενοι ειστε?!?!Δε μπορει...ολοενα και καποιος θα γκρινιαξει για κατι...

xxxristos
07/08/2006, 15:01
Και η ερώτηση των 100.000 ευρώ.....

Κάνει για χρωματιστά (όχι βαμένα) πλαστικά ντεπόζιτα enduro που έχουν κάνει ασπρίλες με τον καιρό?

Λίγο άκυρο μου φένεται αλλά ποτέ δε ξέρεις...

Respect
07/08/2006, 16:05
:a11: :a02: :a018:

sub_zero
08/08/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax
Βρε, τα παιδια!!! Ερχομαι συστημενος.
Εχω κατι λεκεδες απο αγνωστο ασπρο υγρο στο πλαισιο (αλουμινιο). Θα κανει δουλεια?
:alien:

Αγνωστο ασπρο "υλικό"?!?!?!....:confused: :confused:

Πονηρούλη.... Τι έκανες πάλι???

Αλλη φορά να "σημαδεύεις" πιο δεξια... μακρυά από την μηχανή...

:rotflmao: :rotflmao:

bzrmiltos
09/08/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Και η ερώτηση των 100.000 ευρώ.....

Κάνει για χρωματιστά (όχι βαμένα) πλαστικά ντεπόζιτα enduro που έχουν κάνει ασπρίλες με τον καιρό?

Λίγο άκυρο μου φένεται αλλά ποτέ δε ξέρεις...

VIAKAL πρεπει να ειναι αλατα αλλιως μπλιαχ:D :D :beer:

psionic
02/11/2006, 13:08
Ειπατε δεν κανει για το ντεποζιτο αν φαινεται λαμαρινα?
Εχω 2 γρατζουνιες γυρω στα 4 εκατοστα η καθεμια, αλλα φαινεται λιγο λαμαρινα και στις 2.
Να μην το δοκιμασω καν? Ειναι σιγουρο οτι δεν κανει?

Γιατι πηγα και ρωτησα να το βαψω, (ολο το ντεποζιτο), και μου ζητησε 140 ευρω.
Α, και μου ειπε οτι θα γινει τελειο, δε θα φαινεται τπτ, σαν καινουριο... ξεχασα ομως να τον ρωτησω, το χρωμα θα ειναι παλι μεταλλικο ή πιπες? Εχει ακουσει κανεις αν στο βαψιμο χρησιμοποιουν τα ιδια ακριβως μεταλλικα χρωματα?

Respect
04/11/2006, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
Ειπατε δεν κανει για το ντεποζιτο αν φαινεται λαμαρινα?
Εχω 2 γρατζουνιες γυρω στα 4 εκατοστα η καθεμια, αλλα φαινεται λιγο λαμαρινα και στις 2.
Να μην το δοκιμασω καν? Ειναι σιγουρο οτι δεν κανει?

Γιατι πηγα και ρωτησα να το βαψω, (ολο το ντεποζιτο), και μου ζητησε 140 ευρω.
Α, και μου ειπε οτι θα γινει τελειο, δε θα φαινεται τπτ, σαν καινουριο... ξεχασα ομως να τον ρωτησω, το χρωμα θα ειναι παλι μεταλλικο ή πιπες? Εχει ακουσει κανεις αν στο βαψιμο χρησιμοποιουν τα ιδια ακριβως μεταλλικα χρωματα? Απ'ό,τι ξέρω τα χρώματα για κάθε όχημα υπάρχουν σε κωδικούς και για τη περίπτωση που έχουν "κοπεί" από τον ήλιο αυτοί με τα χρώματα έχουν φασματογράφο οπότε αν πάρει ένα δείγμα από το παλιό, μπορεί να στο φέρει να είναι ακριβώς ίδιο με το υπόλοιπο μέρος του οχήματος που δε θα βαφτεί. :alien:

psionic
04/11/2006, 16:37
Τον εχω τον κωδικο του χρωματος, τον γραφει κατω απο το καθισμα.
Εξαλλου δε θα μεινει τιποτα αβαφτο, ολο το ρεζερβουαρ ειπε θα βαψει...

Για το πρωτο δε μου απαντησες... :)

Respect
04/11/2006, 20:29
Πιστεύω πως θα σου ρίξει λίγο χρώμα μέσα αλλά η "χαρακιά" θα φαίνεται, σε δική μου περίπτωση τουλάχιστον αυτό έγινε εκτός και εάν οι χαραξές είναι ψιλιάτικες αν και δε το βλέπω να είναι.. :dizzy:

Respect
04/11/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
Τον εχω τον κωδικο του χρωματος, τον γραφει κατω απο το καθισμα.
Εξαλλου δε θα μεινει τιποτα αβαφτο, ολο το ρεζερβουαρ ειπε θα βαψει...

Για το πρωτο δε μου απαντησες... :) Το ντεπόζιτο οκ θα το βάψει όλο αλλά το πχ χρώμα του, θα είναι ακριβώς ίδιο με τα υπόλοιπα σημεία της μηχανής; (ίδιο τόνο)

psionic
05/11/2006, 03:43
Ε ξερω 'γω?
Αυτο ρωτησα και στην αρχη... Τεσπα θα παω και σε εναν στη γειτονια μου να ρωτησω αυτο ακριβως.
Αλλα για τη χαρακια που λες, ειπε οτι δε θα φαινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα, θα ειναι σαν καινουριο. Για τον τονο μονο δε μου ξεκαθαρησε, ή μαλλον εγω δεν τον πολυρωτησα...

Respect
05/11/2006, 07:07
Άμα το βάψεις standar δε θα φαίνεται, εγώ λέω με την αλοιφή τι μπορεί να συμβεί.. :a55:

mliapis2003
24/11/2006, 10:25
Καλημέρα. Επειδή ακούω κάτι κουφές τιμές για το προϊόν και επειδή χρήματα δεν μας περισσεύουν και πολλά είναι καλή ιδέα να το ψάξετε από το Internet. Εγώ ψάχνωντας λίγο το βρήκα σε διάφορες τιμές και διάφορες παραλλαγές. Ενδεικτικά (http://www.worldlingo.com/S1790.5/translation?wl_srclang=DE&wl_trglang=en&wl_url=http://www.autolackprofi.com/shop/index.php%3FcPath%3D27000_430000&osCsid%3D9e239dcd62425c8cc20fa9d356ab5c76) (αυτή είναι η μεταφρασμένη από τα Γερμανικά σελίδα, για την κανονική www.autolackprofi.com)

Επίσης να τονίσω γι' αυτούς που θα το ψάξουν ότι υπάρχει ολόκληρη σειρά προϊόντων FINESSE IT, η οποία περιλαμβάνει διάφορες αλοιφές (ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε), πανάκια, δίσκους τριψίματος κλπ, κλπ. και τα οποία είναι σε διάφορες συσκευασίες ανάλογα με το από που προέρχονται (Ευρώπη, Αμερική) και αν είναι επαγγελματικές ή όχι συσκευασίες.
Και για όποιον ενδιαφέρεται για ένα tutorial από την 3Μ (http://products3.3m.com/catalog/us/en001/manufacturing_industry/abrasives/node_BPZ68LGWNRbe/root_GST1T4S9TCgv/vroot_QQXCD1JSBJge/gvel_SQSFJR0R56gl/theme_us_abrasives_3_0/command_AbcPageHandler/output_html) (για το πως γίνεται ολοκληρωμένη η δουλειά και για τι ακριβώς προορίζονται αυτά τα προϊόντα).

Respect
26/06/2007, 20:23
Τελευταία νέα..

Μία και είχα διαβάσει κάπου (τρέχα γύρευε που) κανά δυο περιπτώσεις συμφορουμιτών που έψαχναν λύση για λεκέδες σε καπάκι κινητήρα και πλαίσιο από χημικά, ενημερωτικά να πω πως,
καθάρισε απόλυτα τους λεκέδες από τα υγρά που άφησε η βεντούζα του συμπλέκτη στο καπάκι του κινητήρα στη 1η περίπτωση και στη 2η τους λεκέδες από τα χάλια απορρυπαντικά του βενζινάδικου στο πλαίσιο!!!

Μέσα σε 1 λεπτό!


ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

(Μου φαίνεται πως πρέπει να πάρω ποσοστά από αυτό το πράγμα τόσο που το έχω διαφημίσει..)


:wave2:

KeLeYTiS
26/06/2007, 21:07
Απαντηση πιο πανω στον φιλο με το τεποζιτο
Αν και παλια η ερωτηση το γραφω μηπως καποιος αλλος εχει την ιδια απορια

Ακομα και το χρωμα ιδιο να βγει το βερνικι που θα πεσει απο πανω θα ειναι καινουριο και σιγουρα πιο γυαλιστερο απο το παλιο (οταν λεω παλιο μπορει να ειναι και 6 μηνων)

Οι φανοποιοι συνηθως περνανε τα υπολοιπα μερη της μοτο που δεν βαφτηκαν με αλοιφη ψιλη για να παρουν την γυαλαδα του φρεσκοβαμμενου

Ρεσπεκτ αν εννοεις το TDM με αυτο το προβλημα εγω το καθαρισα με αλλη αλοιφη απο αυτη που εδειξες πιο πανω

Η αλοιφη της 3Μ αν και καλη περιεχει σιλικονη η οποια μπορει να σου κανει ζημια υστερα απο πολλες επαναληψεις (οπως και οι φθηνο αλοιφες απο τα βενζιναδικα κτλ κτλ κτλ ) και σιγουρα αν χρειαστει βαψιμο ξανα ο φανοποιος θα εχει τεραστιο προβλημα

Εγω χρησιμοποιησα και χρησιμοποιω μια αγγλικη ΝΕΡΟΥ η οποια δεν αφηνει τα σημαδια της στο βερνικι και γινεται επαναβαφη ακομα και μια μερα αφου εχεις περασει αλοιφη
Βγαινει σε 10 νουμερα (απο χοντρη μεχρι πολυ ψηλη)

Ενα προχειρο δειγμα εδω (πολυ προχειρο απλα θελω να δειξω την διαδικασια, μπορει να γινει πολυ καλυτερο )

http://www.2strokers.com/forum/index.php?topic=1922.0

Αυτα

KeLeYTiS
26/06/2007, 21:09
Και αν εννοεις αυτο το τοπικ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41314

Respect
26/06/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Και αν εννοεις αυτο το τοπικ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41314 Α, μπράβο!! Αυτή τη περίπτωση είχα δει.

Μου το έχει πει και άλλος αυτό για τις πολλές επαναλήψεις με τη 3Μ. Αλλά για μια στο τόσο να επαναφέρεις κάτι σε χρόνο ντε-ντε είναι μανούλα!

Αυτή του νερού που και πόσο τη βρίσκουμε; Δείχνει πολύ καλή αν κρίνω από το αποτέλεσμα.

KeLeYTiS
26/06/2007, 21:27
210 2832000

Λυκοβρυση Κ.Γιωργος

Εξυπηρετικοτατος θα σου λυσει οποια απορια εχεις

Πες απο τον Βαγγελη

Η ψιλη αν θυμαμαι καλα εχει 18 ευρω

Respect
26/06/2007, 21:41
Μια και βλέπω πως κατέχεις πράγματα να σε ρωτήσω κάτι μη τυχών και ξέρεις.

Υπάρχει υγιής τρόπος να καθαρίζουμε από τα γυαλιστερά πλαστικά μπροστά τα στίγματα που αφήνουν τα διαφόρων ειδών μαμούνια που σκάνε (σπλατς) στις βόλτες; (Πέρα από τις συγκεκριμένες αλοιφές που έχουμε αναφέρει)

KeLeYTiS
26/06/2007, 21:46
Αν δεν μεινουν καιρο για να κανουν ζημια στο βερνικι σαπουναδα και νερακι

Αν εχουν μεινει καιρο καθαρισμα με σαπουναδα και μετα αλοιφη

(Βεβαια ακομα και το σφουγγαρι αφηνει σημαδια και μπορεις να το δεις ευκολα σε γυαλιστερα σκουρα χρωματα )

Respect
27/06/2007, 21:06
Για mat μαύρη πλαστική επιφάνια καμιά ιδέα;

Σημάδι εντελώς επιφανειακό ανεπαίσθητο στο χέρι.


94620

NikosKK
06/12/2008, 11:48
Υπάρχει περίπτωση να βγεί κάτι τέτοιο ή πάω για βάψιμο κατευθείαν?? :rolleyes: :rolleyes:


149643

NikosKK
06/12/2008, 11:49
Άλλη μία


149644

kalamaria
06/12/2008, 14:54
Για mat μαύρη πλαστική επιφάνια καμιά ιδέα;
+1000:wave2:

vaspai
06/12/2008, 19:25
Τελικα που θα τη βρουμε αυτη τη finesse-it ρε παιδιά. Πείτε καμια συγκεκριμενη διευθυνση για Αθηνα,

Aggelos_SV
07/12/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Υπάρχει περίπτωση να βγεί κάτι τέτοιο ή πάω για βάψιμο κατευθείαν?? :rolleyes: :rolleyes:


O "κοκοβιός" είναι αυτό?

Αν έχει φύγει το χρώμα(απ'όσο μπορώ να καταλάβω στην φωτο)...τί να σου κάνει η αλοιφή γυαλίσματος...?

Όλες οι αλοιφές του είδους εξαφανίζουν γρατζουνιές που είναι στο στρώμα του χρώματος,αν έχει φανεί λαμαρίνα/πλαστικό...δεεεν...
Ουσιαστικά το υλικό της αλοιφής είναι μικροσκοπικοί κόκκοι οι οποίοι με το τρίψιμό τους πάνω στην επιφάνεια του χρώματος ,το "τρώνε" επιφανειακά και βγάζουν στην επιφάνεια το βαθύτερο στρώμα χρώματος.Γι'αυτό λένε πως δεν είναι καλή η συχνή χρήση ...με το πολύ τρίψς τρίψε στο τέλος θα βγει στην επιφάνεια το αστάρι...

:wave2:

laryfz1
19/01/2009, 22:33
ρε παιδες λιγι βοηθεια και εδω.επειδη εκανα πουτανα την ζελατινα του fazer μου απο το πολυ πλυσιμο η ατιμη χαραζει ευκολα πως να το ζητησω, κιτ καθαρισμου cd dvd?

mars696
13/04/2009, 17:56
Παιδες σε κρανος με μικρο γρατσουνιες κανει?? η λογο υλικου απαγορευεται???:beer: :beer:

Tomahawk
09/08/2009, 12:37
Λέτε να βρω την αλοιφή στο Praktiker?
Για να την απλώσω πάνω στο μηχανάκι χρειάζομαι μόνο το κίτρινο βαμβάκι
και μετά τέλος?

lc8ergr1
18/08/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspai
Τελικα που θα τη βρουμε αυτη τη finesse-it ρε παιδιά. Πείτε καμια συγκεκριμενη διευθυνση για Αθηνα,


βουλιαγμενης 100 ΜΕΤΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΕΤΡΟ ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΟΛΗ Η ΓΚΑΜΑ ΤΗΣ 3Μ


θα βρεις αντανακλαστικα φοσφοριζε αυτοκολητα
κολλες
σκριτσ σκατς
και αυτοκολητα φυλλα ολα τα χρωματα για να φτιαξεις αυτοκολητα σηματα στον εκτυπωτη του P/C σου

το αγαπαω αυτο το φαρμακειο 3Μ