PDA

View Full Version : Καινουργια μηχανη δεν πηρα??????



astaroth2
23/07/2006, 19:20
Μετα το θεμα με την αντλια του ψυγειου που εχανε λιγο γυρω γυρω δεν το περιμενα με τιποτα αυτο που εγiνε.


Γιατι λεω , αντε τις ατυχιες σου τις ειχες αλλα τωρα απο δω και περα ολα καλα.

Κι ομως,

Εχω παει με αδεια στην πολη μου και εχτες σαββατο βραδυ παω χαλαρα δικαβαλος προς το κεντρο που ειχα γλεντι για καποιο γαμο.
200 μετρα πριν το κεντρο και ενω πηγαινω με 20-30 χλμ,


το μηχανακι κανει ενα τρελο σκασιμο( σαν κι αυτα τα φτερνισματα που κανει καμια φορα) αλλα 10 φορες πιο δυνατο!!!!

Αφου φοραγα κρανος και παλι τρομαξα!

Και μετα το σκασιμο το μηχανακι δεν παει καθολου σαν να χανει συμπιεση και ο ηχος απο τον κινητηρα ειναι λες και ακουω τον κυλινδρο να δουλευει στο 1 μετρο χωρις μεταλα γυρω του!!!!!



Κατευαζω το 2ο ατομο και σβηνω το μηχανακι ΑΜΕΣΩΣ γιατι μηχανικος δεν ειμαι αλλα ακουγεται σοβαρο. Σπρωχνοντας μεχρι το κεντρο και τηλεφωνο οδικη αμεσως.


Μεσα στις επομενες μερες θα παει συνεργειο για να δουμε τι εγινε.


Και ρωταω τον εαυτο μου ο μ@λ@κ@ς....

Καινουργιο μηχανακι δεν αγορασα?????


Εχει τυχει σε κανενα κατι παρομοιο?


Υποθεσεις δεν κανω γιατι δεν ειμαι μηχανικος αλλα επρεπε να γυρισω με τραινο σημερα.:sad:



Αφου δεν εγινε σε καναν επαρχιακο να ψαχνομαι η σε καμμια στροφη να τα χασω να με ψαχνουν νιωθω μια χαρα.
Ολα τα αλλα φτιαχνονται.


:sad:

Respect
23/07/2006, 19:49
Τι είναι αυτό πάλι..:sick: Από ποιόν το έχεις αγοράσει; Σε πιο συνεργείο το πας;

kalant
23/07/2006, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Μετα το θεμα με την αντλια του ψυγειου που εχανε λιγο γυρω γυρω δεν το περιμενα με τιποτα αυτο που εγiνε.


Γιατι λεω , αντε τις ατυχιες σου τις ειχες αλλα τωρα απο δω και περα ολα καλα.

Κι ομως,

Εχω παει με αδεια στην πολη μου και εχτες σαββατο βραδυ παω χαλαρα δικαβαλος προς το κεντρο που ειχα γλεντι για καποιο γαμο.
200 μετρα πριν το κεντρο και ενω πηγαινω με 20-30 χλμ,


το μηχανακι κανει ενα τρελο σκασιμο( σαν κι αυτα τα φτερνισματα που κανει καμια φορα) αλλα 10 φορες πιο δυνατο!!!!

Αφου φοραγα κρανος και παλι τρομαξα!

Και μετα το σκασιμο το μηχανακι δεν παει καθολου σαν να χανει συμπιεση και ο ηχος απο τον κινητηρα ειναι λες και ακουω τον κυλινδρο να δουλευει στο 1 μετρο χωρις μεταλα γυρω του!!!!!



Κατευαζω το 2ο ατομο και σβηνω το μηχανακι ΑΜΕΣΩΣ γιατι μηχανικος δεν ειμαι αλλα ακουγεται σοβαρο. Σπρωχνοντας μεχρι το κεντρο και τηλεφωνο οδικη αμεσως.


Μεσα στις επομενες μερες θα παει συνεργειο για να δουμε τι εγινε.


Και ρωταω τον εαυτο μου ο μ@λ@κ@ς....

Καινουργιο μηχανακι δεν αγορασα?????


Εχει τυχει σε κανενα κατι παρομοιο?


Υποθεσεις δεν κανω γιατι δεν ειμαι μηχανικος αλλα επρεπε να γυρισω με τραινο σημερα.:sad:



Αφου δεν εγινε σε καναν επαρχιακο να ψαχνομαι η σε καμμια στροφη να τα χασω να με ψαχνουν νιωθω μια χαρα.
Ολα τα αλλα φτιαχνονται.


:sad:

φιλε εισαγωγης το ειχες παρει?

ποιας χρονολογιας μοντελο ειναι?

astaroth2
23/07/2006, 19:53
Αγορα επισιμη αντιπροσωπια, σερβις επισημη αντιπροσωπια...

Ειναι να μη σου τυχει τελικα μαλλον.

Respect
23/07/2006, 20:04
Έτσι από περιέργεια, για πια αντιπροσωπεία μιλάμε;

yiannis-dl1000
23/07/2006, 20:10
Πιθανότατα έχει φύγει ένας από τους σφιχτήρες απ'τις εισαγωγές αέρα από τη θέση του και "έμπαζε". Με το σκάσιμο θα έφυγε τελείως λογικά. Έχει να κάνει με ότι δεν τα σφίγγουν καλά απ' το εργοστάσιο. Πες στο μηχανικό σου να το κοιτάξει. Αν είναι αυτό μην αγχώνεσαι, δεν έγινε τίποτα κακό και αν στα σφίξει καλά δεν θα ξαναγίνει και θα σου φτιάξει και τα "φταρνίσματα"...:)

astaroth2
23/07/2006, 20:12
Απο το νομό μας.

Το καλο ειναι οτι τουλαχιστον μεχρι τωρα ηταν εξυπηρετικοτατοι.

Για να δουμε αν θα συνεχισουν ετσι τωρα που ειναι κατι πιο χοντρο...

astaroth2
23/07/2006, 20:15
Αυτο που λες μου μιαζει πολυ πιθανο γιατι καπως ετσι μαλλον θα εκανε.

Παντως χεστ@κα πανω μου οταν εκανε το μπαμ...

yiannis-dl1000
23/07/2006, 20:15
Μόλις είδα ότι έχεις 1000αρι, οπότε δώσε ακόμα περισσότερες πιθανότητες σε αυτό που είπα παραπάνω. 99% είχες εισροή αέρα και 90% αυτό συμβαίνει από τους σφιγτήρες που ανέφερα παραπάνω. Αν έχεις όρεξη να σηκώσεις το ντεπόζιτο μπορείς να την κάνεις και μόνο σου τη δουλειά, δεν είναι δύσκολο...

yiannis-dl1000
23/07/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Αυτο που λες μου μιαζει πολυ πιθανο γιατι καπως ετσι μαλλον θα εκανε.

Παντως χεστ@κα πανω μου οταν εκανε το μπαμ...

Ξέρω τι εννοείς ;) Το'χα πάθει κι εγώ, κι ήταν αυτό που είπα.

astaroth2
23/07/2006, 20:18
Σ'ευχαριστω φιλε μου αλλα το μηχανακι το περιμενω να ερθει με οδικη οποτε μεχρι τοτε πρεπει να κανω υπομονη...
:sick:

Vstrommer71
23/07/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Σ'ευχαριστω φιλε μου αλλα το μηχανακι το περιμενω να ερθει με οδικη οποτε μεχρι τοτε πρεπει να κανω υπομονη...
:sick:
Μια φωνη απο το υπερπεραν κραυγαζει...






































































Γιατι καμαριμ'εισαι πλεονεκτης και δεν πηρες το εξιμισυ?Αφου ειναι γνωστο οτι το χιλιαρι εχει κουσουρια!!!!:D :D :beer:

THEOD
23/07/2006, 22:21
Κατά 90% ήταν τόσο χαλαρά τα κολλάρα του ψεκασμού που "ξεκούμπωσαν" και το μηχανάκι ρούφηξε πολύ αέρα πριν σβήσει οριστικά...
Έχει ξανασυμβεί...Αν σε παρηγορεί, σου λέω ότι παρ' όλο που έμεινες, η βλάβη είναι μικρή...:wave2:

yiannis-dl1000
24/07/2006, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μια φωνη απο το υπερπεραν κραυγαζει...


Γιατι καμαριμ'εισαι πλεονεκτης και δεν πηρες το εξιμισυ?Αφου ειναι γνωστο οτι το χιλιαρι εχει κουσουρια!!!!:D :D :beer:

Ax οι ζηλιάρηδες ...:a13:

... γιατί όταν ψωνίζουμε ροπή , ψωνίζουμε χονδρικά....:a5:

zephyr1
24/07/2006, 01:14
Καινουργιο μηχανακι δεν αγορασα?????:a13:


Εχει τυχει σε κανενα κατι παρομοιο?:rolleyes:

Respect
24/07/2006, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μια φωνη απο το υπερπεραν κραυγαζει...




































































Γιατι καμαριμ'εισαι πλεονεκτης και δεν πηρες το εξιμισυ?Αφου ειναι γνωστο οτι το χιλιαρι εχει κουσουρια!!!!:D :D :beer: Nαι καλά..


56347

astaroth2
24/07/2006, 13:47
Aργοτερα δεν ξερω τι θα σκεφτομαι αλλα ακομα και μετα απ'αυτο δεν μετανιωωνω (που λεει και το τραγουδι) που πηρα αυτο.

Η προσοπικη μου αποψη ειναι οτι η διαφορα μεταξυ τους ειναι τεραστια και το αλλο δεν με γεμισε οταν το οδηγησα.

Δεν πηρα μηχανακι επηδη βολευει στην πολη κι επειδη δεν βγαζει τιποτα. (εχω παπι γι'αυτο το σκοπο) Πηρα μηχανακι για να με γεμιζει.
Σορρυ αλλα δεν μπορω να το εκφρασω αλλιως.

Πεσ τα ρε γιαννη...

πες τα γιατι δεν μας καταλαβαινουν...:lol:

x-rider
24/07/2006, 13:52
μαλλον κολαρα πρεπει να ειναι ,


αντε το εφτιαξες ?

τι ηταν?

καλους δρομους να εχουμε

astaroth2
25/07/2006, 16:03
Σημερα το μηχανακι πηγε συνεργειο.

Πρωτη εκτιμηση: κολαρα.

Και ειπαν και οτι εφτεγε το χαμηλο ρελαντι που το πεταξε τελειως...

Οσο λεει το μανουαλ το ειχα! τρεχα βρες...

και αλλαζω και τη φλατζα στην αντλια οποτε ελπιζω ολα καλα.

Για να δουμε.



:wave2:

Vstrommer71
25/07/2006, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis-dl1000
Ax οι ζηλιάρηδες ...:a13:

... γιατί όταν ψωνίζουμε ροπή , ψωνίζουμε χονδρικά....:a5:
Κι εμεις με 3$ το γαλλονι η βενζινη ψωνιζουμε...εξιμισυ!!! :evil:
Παντως αν ηθελα το χιλιαρι ΣΤΑΝΤΑΡ θα επαιρνα το ΤL1000S που ειναι και πολυ αλητικο:D

astaroth2
27/07/2006, 20:17
Σημερα πηρα τη μηχανη απο το service.

Τα κολαρα μου ειπαν τα παιδια εκει οτι ηταν και τα αλλαξαν με πιο ενισχημενα.

Εγιναν κατι αλλα ψιλομαζεματα που ειχα δει εγω και εφυγα.



Κι ομως δεν ειναι φαινεται να ησυχασω ακομα...
Το πηρα για βολτα πριν το απογευμα (στην αρχη αλλαζα με πιο πολλες στροφες απο οτι επρεπε τις ταχυτητες και λεω τι στο........ , ξεχασα να οδηγω???)

μετα το παρατηρησα λιγο και... εκει που πας με 4000 στροφες πες, κλεινεις το γκαζι, συμπλεκταρεις, και αυτο ,

στην καλυτερη, ριχνει τις στροφες σιγα σιγα!,

στη χειροτερη, ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΕΘΕΡΕΣ !!!!!

Συμπλεκταρισμενος με κλειστο το γκαζι και να πηγαινει με 3000 στροφες!!!!!

Παιζω λιγο το συμπλεκτη και πεφτουν...( μερικες φορες πεφτουν και μονες τους δεν ξερω αν κανω κατι με το συμπλεκτη η απλα τυχαινει.)

Οπως καταλαβατε αυριο πρεπει να παω παλι απο κει.

Ευτυχως τα παιδια δεν εχουν στραβωσει ακομα, και ειναι παντα εξυπηρετικοτατοι ,που τους εχω πρηξει αλλα ρε παιδια δεν ειμαι τρελος, δεν ειναι στην φαντασια μου ολα αυτα, το μηχανακι κραταγε μονο του 3000 στροφες για δευτερολεπτα και εγω ειχα μεινει μ@λ@κ@ς... :hypnotize :hypnotize :hypnotize

:confused:

yiannis-dl1000
27/07/2006, 22:34
Δικό τους το λάθος, υπάρχουν κάτι σύνδεσμοι του γκαζιού κάτω απ' το ντεπόζιτο που μπορεί να κολλήσουν αν δεν προσέξεις όπως βάζεις το ντεπόζιτο.

το χα δει κι εγώ πριν κάτι χρόνια αλλά επειδή ήταν ενός φίλου και έφυγα πριν το ξανασηκώσουν το ντεπόζιτο δεν θυμάμαι καλά αν ήταν όντως αυτό. Κάτσε να ρωτήσω και θα επανέλθω. Πάντως είναι σίγουρα δική τους η μ...ία.

εκτός κι αν κάναν καμιά βλακεία με τις ντίζες αλλά κι αυτό δικό τους λάθος.

yiannis-dl1000
27/07/2006, 22:41
Ήρθε η απάντηση και στη γράφω όπως είναι "No, it was because I backed off on the throttle stop adjustment. There is a screw next to the TB adjustment screw which the manual tells you to adjust to a certain gap. It has a lock nut, but since I was just adjusting the TB, I did not tighten the locknut. I thought that it would not move in the few minutes that it took to adjust the TB. I was wrong – the screw has some kind of harmonic vibration which causes it to rapidly turn itself in when the throttle is open. This screw prevented the throttles from closing. When I readjusted the gap according to the manual and tightened the lock nut, the problem was solved."

Με λίγα λόγια για ρώτα αν ακουμπήσαν αυτή τη βίδα και μήπως ξεχάσαν να σφίξουν πάλι το παξιμάδι.

Τι τα θες πάντως, αν δεν την κάνεις τη δουλειά μόνος σου δεν βρίσκεις την ησυχία σου. Τα "σώματα" μπορεί να φύγουν από τη θέση τους σε δύο σημεία το καθένα. Εγώ δεν θα εμπιστεύομουν κανένα ότι κάθησε και τα κοίταξε καλά συνολικά και σιγουρεύτηκε ότι είναι καλά και σφιχτά και τα δύο.

Αν θες να το κάνεις μόνο σου, δεν είναι δύσκολο και ούτε θα πειράξεις τη μηχανή, δεν κινδυνεύεις να χαλάσεις τίποτα , απλά θα βγάλεις πλαστικά , ντεπόζιτο, θα ρίξεις μια ματιά και θα τα ξαναβάλεις στη θέση τους. Αν δεν το χεις ξανακάνει , θα πάρει ώρες, αλλιώς είναι 1-2 ώρες δουλειά το πολύ. Φυσικά με την ευκαιρία καθαρίζεις και το φίλτρο αέρα ( ή το αλλάζεις).

yiannis-dl1000
27/07/2006, 22:44
σημείωση μετάφρασης: ΤΒ = throttle bodies = σώματα ψεκασμού στα ελληνικά ? δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον κατάλαβες τι εννοώ.

astaroth2
30/07/2006, 18:16
Τελος καλο!!!!


Ολα φτιαχτηκαν. Κατι πηραξαν κατω απ'το τεποζιτο και ολα καλα τωρα.
Πολλη καλη εξυπηρετηση. Και ασχοληθηκαν χωρις ραντεβου...

(για να μη γραφουμε μονο τα κακα.)

:wave2:

astaroth2
27/08/2006, 21:04
Δεν κανω καινουργιο ποστ... Ετσι κι αλλιως στο ιδιο πνευμα ειναι κι αυτο...

Εχω περιπου 5500km

Σημερα μετα απο μια βολτα περιπ 200 km ξεκολλησε και κρεμεται το πισω δεξι φλας. Δεν φαινεται να το κραταγε καποια βιδα. Αυριο θα το κοιταξω καλυτερα και αν ειναι θα παω service παλι.

Vassili, αμα το διαβαζεις αυτο μη γελας...

Μονο σε μενα θα μπορουσε να συμβει...
:wave2: :wave2:

kalant
27/08/2006, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Δεν κανω καινουργιο ποστ... Ετσι κι αλλιως στο ιδιο πνευμα ειναι κι αυτο...

Εχω περιπου 5500km

Σημερα μετα απο μια βολτα περιπ 200 km ξεκολλησε και κρεμεται το πισω δεξι φλας. Δεν φαινεται να το κραταγε καποια βιδα. Αυριο θα το κοιταξω καλυτερα και αν ειναι θα παω service παλι.

Vassili, αμα το διαβαζεις αυτο μη γελας...

Μονο σε μενα θα μπορουσε να συμβει...
:wave2: :wave2:

ρε φιλε αυτα συμβαινουν, εχουνε δει και χειροτερα τα ματια μας...

εδω σε φιλο απο εδω μεσα εσπασε ο κινητηρας εκει που οδηγουσε και ερχοντουσαν τα αυτοκινητα κατα πανω του, το φλασακι ηταν το προβλημα?

astaroth2
27/08/2006, 21:55
Σωστα... Να τον ρωτησω για καλο και για κακο μην ειχε κανα προβλημα με τα φλας πριν το παθει...

:lol: :lol:
Πλακιτσα...



Ναι , ξερω οτι δεν ειναι σημαντικο αλλα εγινε και... ειπα να το πω...
:( :(

jimmis77
02/09/2006, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Σημερα πηρα τη μηχανη απο το service.

Τα κολαρα μου ειπαν τα παιδια εκει οτι ηταν και τα αλλαξαν με πιο ενισχημενα.


μου παρουσιασε και σε μενα το ιδιο προβλημα,με 2-3 μικροσκασιματα και πηγα καπακι στο συνεργειο.προς το παρων αλλαξα μονο σφικτηρες στα κολαρα.για τα κολαρα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο.
ετσι,αυτα τα ενισχυμενα κολαρα που λες οτι σου αλλαξαν,ειναι
της suzuki?ειναι απο το καινουργιο μοντελο? η ειναι καποια αφτερμαρκετ?
αν μου λενε τιποτα μαλακιες,να περασω απο κει να τους ριξω κανα χεσιμο.


η μηχανη σου τωρα πως παει?

astaroth2
03/09/2006, 22:08
Ετσι μου ειπαν ρε συ, οτι στα πιο παλια vstrom αλλαζαν χωρις να περιμενουν να τα πεταξει τα κολλαρα γιατι το ηξεραν το προβλημα.

Στα καινουργια 05-06 λεει αμα βγαλει το προβλημα τοτε τα αλλαζουν. Το αν ειναι παπατζα αυτο με τα ενυσχιμενα κολλαρα δεν μπορω να το ξερω αλλα το θεμα ειναι οτι φτιαχτηκε το μηχανακι και τωρα δεν εχει προβλημα. Τα κομπιαζματα ακομα τα κανει αραια και που αλλα μονο αν στο κανει σε ασχημη στιγμη μπορει να ειναι προβλημα( πχ οταν πας να φυγεις απο φαναρι...)

Αν χρειαστεις οτιδηποτε ρωτα παντως. Πολυ θα ηθελα να μου ειχε πει καποιος κι εμενα δυο κουβεντες και να μην χρειαζοταν να μεινω 230km μακρια για να ασχοληθω με τα κολλαρα.

(τωρα για το αν θα τον επερνα σοβαρα...)
Οπως και να 'χει μην αγχωνεσαι γιατι αν υπαρχει προβλημα στο μηχανακι θα βγει και οπως ειδες φτιαχνεται ευκολα. Don't worry.

Απλα βεβαιωσου οτι στην οδικη στο συμβολαιο εχεις γραψει τοπο διαμονης ΠΑΤΡΑ! ( οχι σαν κατι αλλους... ονοματα δεν λεμε...):lol:

:wave2: :wave2:

jimmis77
04/09/2006, 19:29
thanks astaroth2:beer: :wave2: