PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ Vfr800



X_NR750
23/07/2006, 22:02
Εχω μια VFR 800 06
και εχω την παρακατω απορια
θα μπορουσα αξιοπιστα και χωρις καμια επιπτωση να θυσιασω λιγη απο την τελικη της (απο οσο ξερω 250+) και να κερδισω σε ροπη η επιταχυνση???
μενω σε νησι Μυτιληνη οποτε δεν με ενδιαφερει τετοια τελικη ταχυτητα με 200 ειμαι οκ

Μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα ενταξει δεν ειμαι και μηχανικος

ξερω οτι με μεγαλυτερο πισω γραναζι κερδιζεις σε ρεπριζ η κανω λαθος?

Θα με ενδιεφερε περισσοτερο η αυξηση της ροπης αν ειναι δυνατο κατι τετοιο

George-3-
23/07/2006, 22:14
Οπως καταλαβαινεις η ροπη και η ιπποδυναμη εξαρτονται αποκλειστικα απο τον κινητηρα (και τις παρασιτικες απωλειες αλλα το ξεχναμε προσωρινα) οποτε για αυξηση της ροπης θες απλα να βελτιωσεις το μηχανακι σου... εξατμιση, φιλτρο και γενικα οτι παιζει αν ομως εισαι διατεθειμενος να θυσιασεις λιγο τελικη τοτε με το να κοντυνεις την μεταδοση φανταζομαι (ξαναλεω φανταζομαι) οτι θα κερδισεις σε αισθηση/ρεπριζ/να απλωνει μεχρι εκει που θες πιο γρηγορα/κλπ που ισως να ειναι αυτο που ζητας.

nikforos
24/07/2006, 00:03
!!!!

πρωτα απ όλα αν ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μηχανικός.

αλλα δεν νομίζω οτι με ένα απλό γρανάζι θα μπορέσεις να αυξήσεις τη ροπή.

η ροπή που θα παράγει ο κινητήρ θα είναι ίδια απλά θα αλλάξει η ροή μεταφοράς στο λάστιχο

παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.:)

Υ.Γ: επειδή έχω ζήσει σε νησί και οδήγάω μηχανάκια σε αυτό το γκρί πράγμα που οι νησιώτες θέλουν να λένε άσφαλτο νομίζω ότι είναι πολύ τρομακτικό πράγμα να λιώνεις ένα 1000αρι με 150++ χλμ στους επαρχιακούς δρόμους των νησιών. & επικίνδυνο και για μένα και για τους άλλους οδηγούς. προσωπικά το τελευταίο πράγμα που θα με απασχολούσε με ένα τέτοιο μηχανάκι είναι το πόσο γρήγορα μπορεί να πιάσει τα 200. γιτί δεν το απολαμβάνεις όπως είναι?

George-3-
24/07/2006, 00:29
η ροπή που θα παράγει ο κινητήρ θα είναι ίδια απλά θα αλλάξει η ροή μεταφοράς στο λάστιχο....

Ακριβως αυτο εννοω...:D :beer:

X_NR750
24/07/2006, 07:36
Κατ αρχην ευχαριστω για την βοηθεια σας

Το ξερω οτι οι δρομοι στο νησι ειναι το λιγοτερο απαραδεκτοι
αυτο που σκεφτομουν ειναι απο την στιγμη που δεν χρειαζομαι τετοια τελικη μηπως μπορουσα να βελτιωσω την μηχανη σε καποιον αλλο τομεα θυσιαζοντας την αχρηστη για μενα τελικη

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι σκοπευω να το πηγαινω στην τελικη του

ξερω χοντρα χοντρα οτι το μεγαλωμα του πισω γραναζιου ειναι "ακομψη" λυση αφου θα κοντινει υπερβολικα και η 1η ταχυτητα και δεν ξερω και ποιες αλλες αρνητικες συνεπειες εχει

δεν ξερω τι μπορει να γινει με αλλη χαρτογραφηση η με αλλαγη γραναζιων κιβωτιου ταχυτητων και με τι κοστος βεβαια

το μηχανακι αν και μολις το αγορασα μπορω να πω οτι ειναι εκπληκτικο

jennik
24/07/2006, 12:13
Γεια σου, εχω VFR800 '05 και αλλαξα αλυσιδα και γραναζια πριν μερικες μερες. Κοντινα το μπροστινο γραναζι ενα δοντακι λιγοτερο και εχω δει πολυ καλη διαφορα! Οι σχεσεις κοντυναν Και γενικως εχει ξυπνησει το μηχανακι.
Στο προτεινω ανεπιφυλακτα!

X_NR750
24/07/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jennik
Γεια σου, εχω VFR800 '05 και αλλαξα αλυσιδα και γραναζια πριν μερικες μερες. Κοντινα το μπροστινο γραναζι ενα δοντακι λιγοτερο και εχω δει πολυ καλη διαφορα! Οι σχεσεις κοντυναν Και γενικως εχει ξυπνησει το μηχανακι.
Στο προτεινω ανεπιφυλακτα!

Για πες κοστος και τι μαρκες πηρες

μηπως ξερεις τι διαφορα υπαρχει στο να αλαξεις εμπρος η πισω γραναζι?

μηπως η πρωτη εγινε υπερβολικα κοντη και ειναι δυσχρηστη?

μικρυνε η τελικη? αυτα υπαρχουν μαθηματικοι τυποι που υπολογιζονται αλλα δεν τους ξερω

Με το Vtec τι γινεται υπαρχει επιπτωση?

αλλη επιδραση εχεις καταλαβει?

gregorgeous89
25/07/2006, 13:50
Megaliteri katanalosi prepei na eine sta mion mias tetias alagis.

GyPsy
25/07/2006, 14:29
Βάζεις ένα-δύο δόντια μεγαλύτερο πίσω γρανάζι

και είσαι οκ.

Το ένα μπροστά ισούτε με τρία πίσω....

Διαφορά στην κατανάλωση ΔΕΝ παίζει γιατί

ο κινητήρας παράγει το ΙΔΙΟ έργο με πρίν...

zolotas
25/07/2006, 16:00
να ρωτησω κατι ασχετο??? γιατι δεν πηρες ενα supersport η τελος παντων ενα πιο ροπατο μηχανακι ?? νεο μοτορι και ψαχνεις να το πειραξεις ??? :D κριμα δεν ειναι ??? :D να πω οτι το εκανες χιλιομετρα και πλεον δεν σε καλυπτει ........οκ

X_NR750
25/07/2006, 18:34
Δεν ηθελα supersport
παντα απο πιτσιρικας η βεφα μου αρεσε

απλα στο νησι λογω δρομων η τελικη της μου ειναι αχρηστη και ψαχνω μηπως την μειωσω και κερδισω καπου αλλου

αλλα και εξω να βγω ηπειρωτικη ελλαδα δεν με ενδιαφερουν ταχυτητες 250+ με 200 ειμαι παραπανω απο οκ δεν ειπα οτι θα την πηγαινω με 200

αφου εχεις βεφα ξερεις ποιοτητα ποιοτητα ποιοτητα τι να πω για τις αναρτησεις τις φρενουκλες την μηχανη το κρατημα το γαματο σουλουπι της

hornet
31/07/2006, 10:49
η βεφα εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα συγκριτικα με ενα τετρακυλινδρο εν σειρα...αν την κοντυνεις και αλλο σε βλεπω να αλλαζεις λαστιχα καθε 3-4000 χλμ και να εισαι συνεχεια στις μπαντες...εαν πραγματικα σου φαινεται λιγη τοτε καντο αλλα μην ξεχνας οτι θα πρεσαρεις πολυ το πισω λαστιχο στις επιταχυνσεις

X_NR750
31/07/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
η βεφα εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα συγκριτικα με ενα τετρακυλινδρο εν σειρα...αν την κοντυνεις και αλλο σε βλεπω να αλλαζεις λαστιχα καθε 3-4000 χλμ και να εισαι συνεχεια στις μπαντες...εαν πραγματικα σου φαινεται λιγη τοτε καντο αλλα μην ξεχνας οτι θα πρεσαρεις πολυ το πισω λαστιχο στις επιταχυνσεις

Δεν θα την πειραξω τελικα
η μαμα Honda ξερει καλυτερα