PDA

View Full Version : Ferry για Κροατία (ζητουνται πληροφοριες)



Suria
24/07/2006, 15:50
Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει γραμμή ακτοπλοϊκή που να συνδέει Ελλάδα - Κροατία. Επείδή θα είμαι ζευγαρωτός και μία μηχανή θα ήθελα να αποφύγω Αλβανία και Βοσνία μέχρι το Ντουμπρόβνικ. Εκτός αν έχει κανείς θετικές εμπειρίες και μπορεί να με πείσει για το αντίθετο.

Cpt. Haddock
24/07/2006, 15:52
Πάτρα-Ανκονα με Superfast ή Μινωικές και από εκεί Κροατία.

:wave2:

Suria
24/07/2006, 16:10
Συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει απευθείας. Από το να περάσω 50 ώρες στα πλοία, λέω να περάσω από Φλώρινα - Στρούγγα - Βιόρε - Τίρανα και μετά βοσνία μέχρι Ντουμπρόβνικ. 1100 χλμ από Αθήνα. Έχει κανείς εμπειρία της διαδρομής; Εγώ έχω περάσει μόνο από Σκόπια, όπου πέρα από την ακρίβεια των ξενοδοχείων όλα ήταν cool.

EKEINOS
24/07/2006, 18:01
Η πρωτη φαση απο Μοναχο μεσω Βιλαχ / Ζαγκρεπ προς Ιστρια στη μικρη κροατικη πολη Ροβιν/ παλια πολη πανεμορφη και με καμπινγκ απο τα καλιτερα οπου δεν χρειαζετε να κουβαλαω σκηνες και τα ρεστα αλλα υπαρχει η δυνατοτητα για νοικιασμα και διπλα τη μηχανη...αν και η Κροατια θεωρητε σχετικα ασφαλης χωρα σε συγκριση με τις αλλες βαλκανιες....συμπεραλαμβανομενης και της Ελλαδος...Στη συνεχεια παραλιακα / οχι αυτοστρατα αλλα διπλα στη θαλασσα μεχρι Ντουμπροβνικ για μερικες μερες χαλαρωσης και μετα ειναι η μεγαλη ερωτηση......ποια θα ειναι η συνεχεια....προς ελλαδα.....Μια περιπτωση ειναι μεσω Βοσνιας Ερζεγκοβινης/ υπεροχο δασος αλλα και αγνωστη η διαδρομη με κατευθηνση τη Σερβια στο υψος του Νιςς...Η αλλη ειναι μεσω Μαυροβουνιου/ την εκανα περισυ/ με ατελειωτα βουνα και αγριλα αλλα μονος δεν θα το εκανα.παλυ...το πρωι ξεκινας με ζεστη και το απογευμα ριχνει καρεκλες με ασφαλτο που γλυστραει σαν παγος και βενζιναδικα που πρεπει να τα ψαξεις σε χωρια. Η τριτη και ενδιαφερουσα ειναι μεσω Αλβανιας απο Ντουρς για Τιρανα με σταση και μετα προς Ελμπασαν για Πογκραντετς και Φλωρινα........Ποιος μπορει να μου ριξει ιδεα, αν εχει καποιες πληροφοριες...Το μονο που δεν τολμαω να κανω ειναι μεσω Κοσοβο...την πατησα περισυ/ με βενζινα νερωμενη/ με καθε λιγο και λιγακι ελεγχο απο διαφορετιους τυπους ποτε ντοπιους και ποτε ιντερνατιοναλ....μεχρι και ελληνες ειχα την τιμη να μου κανουν ελεγχο και βεβαια η ερωτηση/ γιατι εισαι εδω,::: το μερος ειναι γενικα καταραμενος τοπος, και η φυση
καμενη γης...Το αφηνουμε αυτο....(την περιγραφη αναποδα δηλ.προς Ελλαδα}

Το παραπανω αποσπασμα το εγραψε ένα παληκαρι σε άλλο φορουμ ! το κρατησα γιατι φετος θα πηγαινα Αλπεις μεσω Κροατιας ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ στην διαδρομη
Θεσσαλονικη-Σκοπια – Kosovska Mitrovica – Kolasin – Niksic – Dubrovnik 685χιλ συνολο
Τα πρωτα 300 είναι γρηγορα αλλα χρηματικα είναι μεγαλη η διαφορα με το πλοιο
Βαλε την διαδρομη μεσα στο Microsoft auto route αλλα του 2001 ‘η 2002 γιατι τα μεταγενεστερα δεν εχουν την περιοχη με τις σπασμενες δημοκρατιες την Γιουκοσλαβιας
και την Ελλαδα. Της Αλβανιας οι δρομοι θελουν προσοχη και οι Αλβανοι οδηγοι 3 φορες περισοτερη Ελπιζω να βοηθησα

Suria
24/07/2006, 20:51
Το κείμενο που παραθέτεις βοηθάει. Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ για την Κροατία, είναι η Γερμανία των Βαλκανίων. Κι εγώ Αυστρία θέλω να καταλήξω και να γυρίσω με πλοίο από Ιταλία. Η διαδρομή ωστόσο που περιγράφεις εσύ είναι αυτό που πρέπει να αποφύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, καθώς διασχίζει όλο το Κόσοβο και την Πριστινα για να φτάσεις από Σκόπια στην Kosovska Mitrovica.

AXL954
25/07/2006, 07:28
Αχ φωτιά που μου ανάψατε πάλι....

Γύρισα από Κροατία την προηγούμενη εβδομάδα. Η εμπειρία μοναδική. Αυτές τις μέρες θα ανεβάσω και φωτό με πληροφορίες αλλά με μπρόλαβες.

Αρχικά είχα και εγώ ενδιασμούς για το ποια διαδρομή να ακολουθήσω. Τελικά κατέληξα στην διαδρομή Ηγουμενίτσα-Ανκόνα-Βενετία (διανυκτέρευση μεταξύ Βενετίας και Τρεβίσο σε μια βίλλα στην εξοχή)-Τεργέστη-Σλοβενία-Κροατία (ΣΠλιτ). Η διαδρομή αυτή ήταν καταπληκτική ειδικά στο κομάτι από Τεργέστη και μετά, όπου τα τοποία σε μαγεύουν με την ομορφιά και την γραφικότητά τους.

Αν και δικάβαλος σε cbr954, δεν κουραστήκαμε καθόλου και τα χιλιόμετρα βγήκαν μεθοδευμένα. Το οδικό δίκτυο ακόμα καθ'ολη την διαδρομή πάρα πολύ καλό έως άψογο.

Στην επιστροφή πήρα το πλοίο από το Σπλιτ για Ανκόνα και από εκεί για Ηγουμενίτσα. Τα Κροάτικα πλοία όμως (της JARDONILIJA) δέν είναι και ότι καλύτερο και επιπλέον κουνάνε. Θυμίζουν τα πλόια της Ελλάδας της δεκαετίας του 80.

Αν θέλεις την γνώμη μου για την διαμονή, μείνε στην κεντρική Δαλματία (Σπλίτ, Τρογκιρ, Σιμπένκ, Μακάρσκα) διότι εκτώς από πολύ όμορφα, είναι και ένα καλό ορμητήριο για εκδρομές.

Η Κροατία δεν είναι απλά η Γερμανία των Βαλκανίων. Είναι μια πολύ όμορφη χώρα με πολύ πράσινο και ένα κράτος με διάθεση να προάγει τις υποδομές του για την βελτίωση της ποιότητας ζωής, κάτι το οποίο το βλέπεις γύρο σου. Επιπλέον είναι μια πολύ μοτο-φιλική χώρα.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να πούμε και από κοντά (στείλε πμ), διαφορετικά μέσα στην εβδομάδα θα ανεβάσω στο site πληροφορίες.

Καλό ταξίδι


:beer: :sun: :beer: :sun:

Suria
25/07/2006, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
Αχ φωτιά που μου ανάψατε πάλι....

Γύρισα από Κροατία την προηγούμενη εβδομάδα. Η εμπειρία μοναδική. Αυτές τις μέρες θα ανεβάσω και φωτό με πληροφορίες αλλά με μπρόλαβες.


Εύγε, εύχομαι πάντα τέτοια. Πόσες μέρες (εκτός των πλοίων) χρειάστηκες για τη βόλτα που περιγράφεις. Στη Βενετία διανυκτέρευσες; Πώς και προτίμησες τα δύο πλοία για Ελλάδα από Σπλιτ αντί των 500 περίπου χλμ σε Σκόπια - Αλβανία - Βοσνία;

AXL954
25/07/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suria
Εύγε, εύχομαι πάντα τέτοια. Πόσες μέρες (εκτός των πλοίων) χρειάστηκες για τη βόλτα που περιγράφεις. Στη Βενετία διανυκτέρευσες; Πώς και προτίμησες τα δύο πλοία για Ελλάδα από Σπλιτ αντί των 500 περίπου χλμ σε Σκόπια - Αλβανία - Βοσνία;


Από Ανκόνα για Βενετία έκανα περίπου 4 ώρες (έφτασα 15:30). Το δωμάτιο ήταν 7 χλμ από την Βενετία στην μεταξύ απόσταση με το Τρεβίσο. έτσι έκανα και τις βόλτες μου στα κανάλια.

Την επόμενη μέρα ξεκίνησα από Βενετία κατά τις 9 το πρωϊ και έφθασα στο Σπλιτ της Κροατίας (580 χλμ περίπου) σε 8 ώρες μαζί με τα σύνορα Σλοβενίας και Κροατίας (είχε ουρές αλλά με την μηχανή την κάνεις αλλά ελληνικά)

Στην επιστροφή πήρα πλοίο γιατί ήθελα ξεκούραστη επιστροφή μιας και στο καπάκι πήγα δουλειά. Επιπλέον ταξίδευα ΄μόνος με την γυναίκα μου οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω από εκείνα τα μέρη.

Vasilis_Strom
25/07/2006, 09:42
Φεύγω στις 11 Αυγούστου για Κροατία. Η διαδρομή που έχω επιλέξει είναι Ευζωνοι, Σκόπια, Νις, Βελιγράδι, Ζάγκρεμπ, Ριτζεκα, Σπλιτ, Ντουμπρόβνικ, Πριστινα, Οχρίδα, Φλώρινα. Για την επιστροφή από Ντουμπρόβνικ υπάρχει και η εναλλακτική μέσω Αλβανίας.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Suria
Επείδή θα είμαι ζευγαρωτός και μία μηχανή θα ήθελα να αποφύγω Αλβανία και Βοσνία μέχρι το Ντουμπρόβνικ. Εκτός αν έχει κανείς θετικές εμπειρίες και μπορεί να με πείσει για το αντίθετο.

Καλή διάθεση να έχεις και όλα πάνε καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα εκεί πάνω.

Vasilis_Strom
25/07/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
Την επόμενη μέρα ξεκίνησα από Βενετία κατά τις 9 το πρωϊ και έφθασα στο Σπλιτ της Κροατίας (580 χλμ περίπου) σε 8 ώρες μαζί με τα σύνορα Σλοβενίας και Κροατίας (είχε ουρές αλλά με την μηχανή την κάνεις αλλά ελληνικά)


Καμία καλή πρόταση για διαμονή στο Σπλιτ έχεις;

Suria
25/07/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Φεύγω στις 11 Αυγούστου για Κροατία. Η διαδρομή που έχω επιλέξει είναι Ευζωνοι, Σκόπια, Νις, Βελιγράδι, Ζάγκρεμπ, Ριτζεκα, Σπλιτ, Ντουμπρόβνικ, Πριστινα, Οχρίδα, Φλώρινα. Για την επιστροφή από Ντουμπρόβνικ υπάρχει και η εναλλακτική μέσω Αλβανίας.

Καλή διάθεση να έχεις και όλα πάνε καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα εκεί πάνω.

Η διαδρομή Εύζωνοι μέχρι Βελιγράδι είναι ιδιαίτερα άνετη αλλά και βαρετή. Ατέλειωτες ευθείες καμπίσιες εθνικές. Την έκανα τη βδομάδα της καθαράς Δευτέρας (ναι, δυστυχώς με τα χιόνια!) Τα διόδια είναι ακριβούτσικα και υπάρχει διαχωρισμός για εγχώρια και ξένα οχήματα (διπλάσια τιμή). Οι μηχανές κοστίζουν όσο και το αυτοκίνητο. Υπάρχει ωστόσο πατέντα να γλιτώσεις μέρος αυτών (στείλε ΠΜ). Προσοχή στα Δηνάρια. Άλλα αυτά των Σκοπίων και άλλα της Σερβίας. Αν δε διανυκτερεύσεις στα Σκόπια μην αλλάξεις πάνω από 30 ευρώ, δε θα μπορείς να τα ξανααλλάξεις στη Σερβία. Η βενζίνη σε Σκόπια 1,4 ευρώ το λίτρο!
Την Πρίστινα και γενικά το Κόσοβο δε σου τα συστήνω, ιδιαίτερα αυτή την εποχή που αυτονομείται. Υπάρχουν διαρκώς έλεγχοι και ερωτήσεις στο στο δρόμο από αστυνομία μέχρι κυονόκρανους. Αν θες να πας οπωσδήποτε σταμάτα στη Νις και πήγαινε με λεοφωρείο. Οι Κοσοβάροι Αλβανοί είναι φιλικοί και η πόλη έχει ενδιαφέρον. Στην αρχή με το που φτάνεις και δηλώσεις Έλληνας θα έχεις και συνοδό αστυνομικό.
Τι θα 'λεγες ωστόσο να ξεκινούσαμε μαζί για πάνω, αλλά να κάνουμε τη διαδρομή ανάποδα από αυτό που περιγράφεις. Φλώρινα - Οχρίδα - Τίρανα (αντί για Πρίστινα) - Ποντγκόριτσα και παραλία μέχρι Ντουμπρόβνικ;
Θα είμαι με africa και φεύγω ακριβώς την ίδια ημερομηνία.

AXL954
25/07/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Καμία καλή πρόταση για διαμονή στο Σπλιτ έχεις;


Εγώ προσωπικά έμενα στο Hotel Split (www.hotelsplit.hr). Πολύ καλό αλλά τσουχτερό (βέβαια έμεινα σε superior γιατί δεν υπήρχε διαθεσημότητα σε standard) Γενικά πάντως το Σπλίτ έχει πολλα ξενοδοχεία. Προτείνω να μείνεις κοντά στο παλάτι του Διοκλιτιανού που είναι πολύ γραφικά. Απέφυγε τα μή οργανομένα δωμάτια γιατί κρύβουν εκπλήξεις.
:beer: