PDA

View Full Version : Σώας τα.... φρένας???



Kizoku
25/07/2006, 11:15
Την Παρασκευή παρέλαβα το μηχανάκι μου από το service και όπως μου είπε ο μηχανικός μου άλλαξε τακάκια.
Με το που το καβάλησα όμως στο πρώτο φρενάρισμα δεν έπιανε σχεδόν καθόλου. Γυρνάω πίσω να τον ρωτήσω και μου είπε ότι έτσι θα είναι στην αρχή και ότι δεν έχουν πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι και σήμερα ναι μεν έχει βελτιωθεί η κατάσταση αλλά αισθάνομαι τη μανέτα πολύ μαλακή (σπογγώδη αίσθηση) και θέλει πολύ πίεση για το βέλτιστο φρενάρισμα.

Τα υγρά είναι λίγο πιο πάνω από το "low". Αν συμπληρώσω θα αλλάξει κάτι??

sniper
25/07/2006, 11:17
Πόσα χλμ εκανες μέχρι τώρα;

Και να συμπληρώσεις δεν αλλάζει κάτι...

τι τακάκια έβαλες;

MIKE_16V
25/07/2006, 11:19
Υγρα δεν συμπληρωνεις!!
Εφοσον σου αλλαξε τακακια πρεπει να ειναι στην πανω γραμμη η σταθμη.

Ναι στην αρχη δεν πιανουν, αλλα αμα τα ειχε φαει λιγο με γυαλοχαρτο η στον τροχο, θα επιαναν. Σπογγωδη αισθηση..αερα..μυριζομαι:rolleyes:

Kizoku
25/07/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πόσα χλμ εκανες μέχρι τώρα;

Και να συμπληρώσεις δεν αλλάζει κάτι...

τι τακάκια έβαλες;

Δεν έχω κάνει πάνω από 50-60 Km μάλλον.

Τακάκια μπήκαν προφανώς αυτά που φοράει η Honda στο CBRάκι.

Kizoku
25/07/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Υγρα δεν συμπληρωνεις!!
Εφοσον σου αλλαξε τακακια πρεπει να ειναι στην πανω γραμμη η σταθμη.

Ναι στην αρχη δεν πιανουν, αλλα αμα τα ειχε φαει λιγο με γυαλοχαρτο η στον τροχο, θα επιαναν. Σπογγωδη αισθηση..αερα..μυριζομαι:rolleyes:

Η στάθμη είναι εκεί που ανέφερα.

sniper
25/07/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Δεν έχω κάνει πάνω από 50-60 Km μάλλον.

Τακάκια μπήκαν προφανώς αυτά που φοράει η Honda στο CBRάκι.

Λίγα είναι - δεν έχουν πατήσει ακόμα τα τακάκια. Κάνε λιγο υπομονή και πρόσεχε τα φρένα...


Εφοσον σου αλλαξε τακακια πρεπει να ειναι στην πανω γραμμη η σταθμη. Εφόσον ήταν εκεί στην προηγουμενη αλλαγή

:smokin:

Kizoku
25/07/2006, 11:26
Και πριν την αλλαγή η στάθμη στα ίδια ήταν.

Αυτή η βουτυρένια αίσθηση που έχει η μανέτα όμως θα βελτιωθεί???

sniper
25/07/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Και πριν την αλλαγή η στάθμη στα ίδια ήταν.

Αυτή η βουτυρένια αίσθηση που έχει η μανέτα όμως θα βελτιωθεί???

Κάτι λάθος γίνεται. Το κύκλωμα είναι κλειστό κι εφόσον δεν χάνεις υγρά θα έπρεπε να ανέβει η στάθμη.

Χμμμμ τι να σου πω... μήπως είναι ψυχολογικό; το είδε κανένας άλλος;

maintenance
25/07/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Και πριν την αλλαγή η στάθμη στα ίδια ήταν.

Αυτή η βουτυρένια αίσθηση που έχει η μανέτα όμως θα βελτιωθεί???

για περίμενε.....
αλλάξες τακάκια γιατί τελειώσανε. οκ;
βάζεις καινούργια, με ψαχνό, και η στάθμη ΔΕΝ ανέβηκε;

καλά κατανόησα;

:confused:

MIKE_16V
25/07/2006, 11:36
Αμα εισαι σιγουρος οτι η σταθμη ηταν εκει πριν την αλλαγη και οτι οντως σου αλλαξε τακακια, μπορεις να συμπληρωσεις λιγο υγρο.

Για την αισθηση:confused: Αερας:confused:

sniper
25/07/2006, 11:41
MHN κάνεις μόνος σου τίποτα αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι ξέρεις τι κάνεις.

1. Πρέπει να καλύψεις τα πάντα κάτω από το δοχείο των υγρών γιατί αν στάξει υγρό πάνω θα στα κάνει πουτ@να. Τα υγράφρένων είναι διαβρωτικά.

2. Προσέχεις να μην πάρει αέρα το σωληνάκι - ΔΕΝ παιζουμε με την μανέτα του φρένου όταν συμπληρώνουμε υγρά.

3. Χρησιμοποιούμαι υγρά με το ίδιο DOT που ήδη έχει μέσα.

Αλλά και να συμπληρώσεις ΔΕΝ αλλάζει κάτι - το δοχείο είναι για να αποσβαίνει την μείωση του πάχους στα τακάκια και να μην πάρει αέρα το σωληνάκι.

Kizoku
25/07/2006, 11:49
Μηχανικός δεν είμαι για να ξέρω.

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι για να φρενάρω το ίδιο πρέπει να πιέσω τη μανέτα πιο πολύ και πιάνει πιο "χαμηλά".

Η στάθμη πριν και μετά είναι στα ίδια επίπεδα 100% σίγουρα.

Ο μηχανικός που το δοκίμασε μου λέει ότι είναι Ok αλλά η αίσθηση δεν είναι η ίδια ρε γαμώτο με πριν.

Δεν θα επιχειρήσω να συμπληρώσω εγω υγρά αν χρειάζεται.

sniper
25/07/2006, 11:50
Περίμενε άλλα 50 χλμ περίπου να στρώσουν-πατήσουν

Kizoku
25/07/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Περίμενε άλλα 50 χλμ περίπου να στρώσουν-πατήσουν

Θα περίμενα έτσι κι αλλιώς.

Μπακαλίστικα όμως:
"Θα σκληρήνει η μάνέτα καθόλου ή θα είναι το ίδιο βούτυρο???"

:(

sniper
25/07/2006, 11:56
Συνήθως έχουμε αυτό το σφουγγάριασμα όταν δεν έχει γίνει εξαέρωση ή τα υγρά θέλουν αλλαγή.

1. Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι με αυτά τα υγρά;
2. Πόσο καιρό;
3. Από την αρχή στο κάνει ή μετά αφού έχουν δουλέψει τα φρένα;

Kizoku
25/07/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συνήθως έχουμε αυτό το σφουγγάριασμα όταν δεν έχει γίνει εξαέρωση ή τα υγρά θέλουν αλλαγή.

1. Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι με αυτά τα υγρά;
2. Πόσο καιρό;
3. Από την αρχή στο κάνει ή μετά αφού έχουν δουλέψει τα φρένα;

Δεν μου είπε ότι τα άλλαξε τα υγρά οπότε προφανώς έχουν 8400χλμ. περίπου χρονικό διάστημα 20 μήνες περίπου.

Το 3ο ερώτημα δεν το έπιασα πολύ καλά.

Αν εννοείς από την αρχή που το πήρα το μηχανάκι.....ΟΧΙ.

Μετά το service το παρατήρησα το φαινόμενο.

sniper
25/07/2006, 12:09
Συνήθως καθε 2 χρονια αλλάζουμε υγρά φρένων....

περιμενε λίγο κι αν δεν στρώσουν.... συνεργείο

Kizoku
25/07/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συνήθως καθε 2 χρονια αλλάζουμε υγρά φρένων....

περιμενε λίγο κι αν δεν στρώσουν.... συνεργείο

Ok θα περιμένω και... είδωμεν!

Εντωμεταξύ με κόβω να πηγαίνω με 20 παντού μην πεταχτεί κανείς και μείνω με τα φρένο στο χέρι.
:(

sniper
25/07/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Ok θα περιμένω και... είδωμεν!

Εντωμεταξύ με κόβω να πηγαίνω με 20 παντού μην πεταχτεί κανείς και μείνω με τα φρένο στο χέρι.
:(

ΤΟΣΟ πολύ δεν πιάνουν; :confused: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

johnpan
25/07/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Ok θα περιμένω και... είδωμεν!

Εντωμεταξύ με κόβω να πηγαίνω με 20 παντού μην πεταχτεί κανείς και μείνω με τα φρένο στο χέρι.
:(

Οχι ρε, να κανεις βόλτες γύρω απο το τετραγωνο σου και να φρεναρεις με δυναμη να στρωσουν τα τακακια πιο γρήγορα, και θα σου φύγει το αγχος

Kizoku
25/07/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΤΟΣΟ πολύ δεν πιάνουν; :confused: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Υπερβάλλω ρε συ!!!

Απλά δεν του έχω εμπιστοσύνη σε αυτή τη φάση γιατί τα είχα συνηθίσει αλλιώς.

Θέλει πιο πολύ πίεση βλέπεις, τώρα.

Kizoku
25/07/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Οχι ρε, να κανεις βόλτες γύρω απο το τετραγωνο σου και να φρεναρεις με δυναμη να στρωσουν τα τακακια πιο γρήγορα, και θα σου φύγει το αγχος

Τι????

Καλύτερα να τους κάνω φυσιολογικό στρώσιμο νομίζω ρε συ Γιάννη!
Άσε μην έχω άλλα ξαφνικά.
Και μου έχουν τύχει και πολλά τελευταία. :mad:

gcrook
25/07/2006, 12:25
Φιλε ενδεχεται ο μαστορας να σου εβαλε εντελως ακαταλληλα τακακια για το μηχανακι σου,(universal τυπου) , και στην περιπτωση που εχεις CBR125 η αγορα ειναι τιγκα στα αθλια τακακια.
Αν θελει πολυ δυναμη για να πιασει οπως λες, τοτε τα τακακια σου ειναι για πεταμα.

Kizoku
25/07/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Φιλε ενδεχεται ο μαστορας να σου εβαλε εντελως ακαταλληλα τακακια για το μηχανακι σου,(universal τυπου) , και στην περιπτωση που εχεις CBR125 η αγορα ειναι τιγκα στα αθλια τακακια.
Αν θελει πολυ δυναμη για να πιασει οπως λες, τοτε τα τακακια σου ειναι για πεταμα.

Τέτοια λέγε μου....... :a02:

sniper
25/07/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Φιλε ενδεχεται ο μαστορας να σου εβαλε εντελως ακαταλληλα τακακια για το μηχανακι σου,(universal τυπου) , και στην περιπτωση που εχεις CBR125 η αγορα ειναι τιγκα στα αθλια τακακια.
Αν θελει πολυ δυναμη για να πιασει οπως λες, τοτε τα τακακια σου ειναι για πεταμα.


Eάν, λέω ΕΑΝ, σου έβαλε τακάκια μαιμού παίζει να σου ξεσκίσει και την δισκόπλακα....

Εάν.... κρούκη..... :D

Kizoku
25/07/2006, 12:35
Να αρχίσω να πανικοβάλλομαι τώρα ή αργότερα??? :eek: :eek:

:lol: :lol:

sniper
25/07/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Να αρχίσω να πανικοβάλλομαι τώρα ή αργότερα??? :eek: :eek:

:lol: :lol:

Αν του έχεις εμπιστοσύνη όχι.... :)

Kizoku
25/07/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν του έχεις εμπιστοσύνη όχι.... :)

Έκανες την κρίσιμη ερώτηση!

Μέχρι τώρα το service ήταν του Μπαξεβάνη και δεν είχα κανένα παράπονο. Τώρα πρέπει να το πήρε η Bikeland ή δεν έχω καταλάβει τι έχει γίνει (Αν ξέρει κανείς κάτι σχετικά παρακαλώ να μου πει).
Θα πάω να του μιλήσω σήμερα και βλέπουμε.

faraway
25/07/2006, 16:03
ειχα το ιδιο με το δικο μου και μενα μου λεγε οτι ειναι ενταξει και κατι τετοια ........αλλα αμα εχεις συνηθισει το φρενο σου καπως μετα σου κακοφαινεται!!!!
να μη στα πολυλογο ειχαν αερα και ηθελαν εξαερωση οχι μονο απο τις δαγκανες αλλα και απο το πρωτο ρακορ ψηλα στο δοχειο!!!!
αν η μανετα ειναι χαλαρη πηγαινε σε καναν αλλο και πες του να σου κανει εξαερωση!!!!!

υ.γ εντω μεταξυ για να παρουν αερα μεσα μου μυριζει οτι πηγε να καθαρισει κανα εμβολο απο τις δαγκανες και το βγαλε ετσι ξανατοποθετοντας το τσουπ να και ο αερας!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:

gcrook
25/07/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eάν, λέω ΕΑΝ, σου έβαλε τακάκια μαιμού παίζει να σου ξεσκίσει και την δισκόπλακα....

Εάν.... κρούκη..... :D

Αυτο ειναι κατι που το λεω εκ πειρας διοτι μια ζωη τετοια τακακια βαζαμε στα μηχανακια της δουλειας, και ξερω ακριβως την αισθηση του universal φθηνου τακακιου.

Αυτα τα σκατοτακακια λοιπον χαρακτηριζονται απο μηδενικη αποδοση στα πρωτα (πολλα ) χλμ ζωης, και απο καπως λιγοτερο αθλια αποδοση, στο υπολοιπο.

Τρωγονται αργα και συνηθως δεν τρωνε την δισκοπλακα...αλλα την στραβωνουν.

Ουγκ!

sniper
25/07/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
.......

υ.γ εντω μεταξυ για να παρουν αερα μεσα μου μυριζει οτι πηγε να καθαρισει κανα εμβολο απο τις δαγκανες και το βγαλε ετσι ξανατοποθετοντας το τσουπ να και ο αερας!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:


Αυτό θέλω να το δώ στην πράξη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ότι να 'ναι λέμε.....

KaTaNaS
25/07/2006, 16:15
ο δισκος σου σε τι κατασταση ειναι;


αν ειναι φθαρμένος,πολύ πιθανών να συμβαινει το εξής:


οι δισκοι φθειρονατι περισσότερο στο κέντρο της νοητής στεφάνης επαφής με το τακάκι.

που σημαίνει πώς το πάχος του δίσκου έίναι μικρότερο στο κέντρο απο ότι στο εξωτερικό και στο εσωτερικό σημείο επαφής.

που σημαίνει, πώς τα νεα σου τακακια απο τη στιγμή που ειναι επίπεδα , αχρησιμοποιητα γαρ έρχονται σε επαφή μόνο με τις πάνω και κάτω άκρες...

μέχρις ώτου φθαρούν ικανοποιητικά και να πατήσουν ολόκληρα πάνω!


μπορεί να είναι και αυτό, λέω εγώ τώρα!

fantacid
26/07/2006, 00:25
παιξτους κανα δυο-τρια δυνατα φρεναρισματα ωστε να φαγωθουνε τα τακακια απο τη πλακα για να βρουνε το "σχημα" τους κ να μεγιστοποιηθει η επιφανεια επαφης τους.

καμια 100στη χλμ θελουν στρωσιμο κ τα φρενα.

Kizoku
26/07/2006, 10:01
Προς το παρών αναμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα αφού στρώσουν τα τακάκια.
Μετά είδωμεν αν θα χρειαστεί επίσκεψη στο συνεργείο.

Πάντως ή που έχω αρχίσει και τα συνηθίζω ή που όντως βελτιώνονται μέρα με τη μέρα.

johnpan
26/07/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Προς το παρών αναμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα αφού στρώσουν τα τακάκια.
Μετά είδωμεν αν θα χρειαστεί επίσκεψη στο συνεργείο.

Πάντως ή που έχω αρχίσει και τα συνηθίζω ή που όντως βελτιώνονται μέρα με τη μέρα.

τσάμπα τρεις σελίδες κουβέντα δηλαδή! :a41: :a41: :a41:

Kizoku
26/07/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
τσάμπα τρεις σελίδες κουβέντα δηλαδή! :a41: :a41: :a41:

Άντε ρε!!!!
Όλο κόντρα θα μου πηγαίνεις εσύ???

Είπα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση και αν συνεχιστεί το πρόβλημα θα ξανποστάρω...

ZEUS
26/07/2006, 13:47
H λύση στο 3σέλιδο πρόβλημα είναι μια και μοναδική.

Μαθαίνεις να το φτιάχνεις μόνο σου.

Την πρώτη φορά θα σου φανεί βουνό, την δεύτερη λόφος και σιγά-σιγά θα ξεχάσεις τίς λέξεις συνεργείο-μάστορας κ.λ.π.

Καλώς ή κακώς τα μαστόρια μπορεί να ξέρουν περισσότερα απο μένα, αλλά στα χχ χρόνια ενασχόλησης μου έχω βαρεθεί να ασχολούμαι πλέον μαζί τους . Σήμερα τα πάντα περνάνε απο το χέρι μου, πέρυσι (στα 41μου) έλυσα για πρώτη φορά και στρόφαλο στη χωματερή μου αγάπη με πλήρη επιτυχία .

Ξεκίνα απο τεχνικές σελίδες περιοδικών, κόψε, αρχειοθέτησε και μάθε τα απ' έξω.

Την μοτοσυκλέτα μου και τη γυναίκα μου (εντάξει για αυτό δεν είμαι και σίγουρος), μόνο εγω τα αγγίζω, και έχω το κεφάλι μου και τη τσέπη μου , ήσυχα.

:wave2: :wave2: :wave2:

Kizoku
26/07/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZEUS
H λύση στο 3σέλιδο πρόβλημα είναι μια και μοναδική.

Μαθαίνεις να το φτιάχνεις μόνο σου.

Την πρώτη φορά θα σου φανεί βουνό, την δεύτερη λόφος και σιγά-σιγά θα ξεχάσεις τίς λέξεις συνεργείο-μάστορας κ.λ.π.

Καλώς ή κακώς τα μαστόρια μπορεί να ξέρουν περισσότερα απο μένα, αλλά στα χχ χρόνια ενασχόλησης μου έχω βαρεθεί να ασχολούμαι πλέον μαζί τους . Σήμερα τα πάντα περνάνε απο το χέρι μου, πέρυσι (στα 41μου) έλυσα για πρώτη φορά και στρόφαλο στη χωματερή μου αγάπη με πλήρη επιτυχία .

Ξεκίνα απο τεχνικές σελίδες περιοδικών, κόψε, αρχειοθέτησε και μάθε τα απ' έξω.

Την μοτοσυκλέτα μου και τη γυναίκα μου (εντάξει για αυτό δεν είμαι και σίγουρος), μόνο εγω τα αγγίζω, και έχω το κεφάλι μου και τη τσέπη μου , ήσυχα.

:wave2: :wave2: :wave2:

Ναι αλλά επειδή οι μηχανολογικές μου γνώσεις είναι ελλειπέστατες προτιμώ να μην το ακουμπήσω γιατί θα τα κάνω χειρότερα κατά 90%. Αν δοκιμάσω να πειράξω κάτι θα είναι υπό τις οδηγίες κάποιου που ξέρει.

Αν είχα περισσότερα λεφτά για τυχούσες ζημιές από μ@λ@κία μου ίσως να το δοκίμαζα καθώς μου αρέσει να καταπιάνομαι με τέτοια.

:wave2:

johnpan
26/07/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
ίσως να το δοκίμαζα καθώς μου αρέσει να καταπιάνομαι με τέτοια.

:wave2:

Να μιλήσω τώρα? :smokin:
Δε μου λες, όταν μια βίδα με εξάγωνο κεφάλι την κάνεις στρογγυλή :a5: μετά πώς συνεχίζεις τη δουλειά?...:a08: χαχαχαχα!!!

GeorgeFZR
26/07/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτο ειναι κατι που το λεω εκ πειρας διοτι μια ζωη τετοια τακακια βαζαμε στα μηχανακια της δουλειας, και ξερω ακριβως την αισθηση του universal φθηνου τακακιου.

Αυτα τα σκατοτακακια λοιπον χαρακτηριζονται απο μηδενικη αποδοση στα πρωτα (πολλα ) χλμ ζωης, και απο καπως λιγοτερο αθλια αποδοση, στο υπολοιπο.

Τρωγονται αργα και συνηθως δεν τρωνε την δισκοπλακα...αλλα την στραβωνουν.

Ουγκ!


gkouxou-gkouxou...krive logia...krive leme:p :a13: :a13: :cry:

kostisthegreek
26/07/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Να μιλήσω τώρα? :smokin:
Δε μου λες, όταν μια βίδα με εξάγωνο κεφάλι την κάνεις στρογγυλή :a5: μετά πώς συνεχίζεις τη δουλειά?...:a08: χαχαχαχα!!!


με σκύλα...ή κοπιδάκι και σφυρί...:wave2:

johnpan
26/07/2006, 22:53
Ασε ρε δεν ξέρετε, θα μας πει ο Κιζόκου !! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
27/07/2006, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
gkouxou-gkouxou...krive logia...krive leme:p :a13: :a13: :cry:


:blush:
Φτου τωρα θυμηθηκα ρε Τζωρτζ...εσυ την πληρωσες την νυφη:sad:

:rotflmao: :wave2:

Kizoku
27/07/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Να μιλήσω τώρα? :smokin:
Δε μου λες, όταν μια βίδα με εξάγωνο κεφάλι την κάνεις στρογγυλή :a5: μετά πώς συνεχίζεις τη δουλειά?...:a08: χαχαχαχα!!!

Άντε ρε βλάκα που θα μου την πείς κιόλας!!! :a38:

Και μιλάς και εσύ με τα τιρμπουσόν??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
27/07/2006, 11:01
το τιρμπουσόν ήταν μεγάλη ιδέα και με έσωσε από πολύ τρέξιμο αν θες να ξερεις μικρε και ανοητε ! :a17: :a017:

Kizoku
27/07/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
το τιρμπουσόν ήταν μεγάλη ιδέα και με έσωσε από πολύ τρέξιμο αν θες να ξερεις μικρε και ανοητε ! :a17: :a017:

Έχω και ένα καθαριστήρι για κολοκυθάκια αν χρειαστείς στο επόμενο project σου!

:bigcry: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:a44:

danaos75
27/07/2006, 11:27
κάτι που έμαθα εδω μέσα και μου έχει φανεί χρήσιμο 2-3 φορες μέχρι τώρα.

το κάνεις μόνος σου είναι πολύ απλο και δεν θέλει μηχανικές γνώσεις:

τυλίγεις ένα ωραίο πανάκι γύρω απο το δοχείο των υγρών στο τιμόνι για να μην τα κάνεις μούτι,
ξεβιδώνεις το καπάκι και με ένα κλειδάκι ή μικρό σφυράκι χτυπάς το σωληνάκι των φρένων ελαφριά ξεκινώντας απο χαμηλά και ανεβαίνοντας προς τα πάνω, ταυτόχρονα με αυτό πιέζεις και αφήνεις την μανέτα του φρένου συνεχώς (με το μαλακό).

Απ'ότι μου έχουν πεί (γιατι πάντα το κάνω μόνος μου και δεν μπορώ να βλέπω και στο δοχείο των υγρών τι γίνεται), εάν έχει φυσαλίδες αέρα μέσα το σωληνάκι θα βγούν απο το δοχείο επάνω.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΞΑΕΡΩΣΗ. Αλλα στο ΧΤ μου έχει άμεσο αποτέλεσμα στην βουτυρένια αίσθηση των φρένων.

Καλή τύχη.
:wave2: