PDA

View Full Version : Sos - ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ από ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΗΛΕΙΑΣ



WWW
25/07/2006, 12:48
Συνάδελφοι δικυκλισταί.

Σας ενημερώνω για ένα πολύ επικίνδυνο κομμάτι της Εθνικής Οδού που αφορά τους νομούς Αχαΐας και Ηλείας.

Συγκεκριμένα από το χωριό των Σαγεϊκων (Αχαΐα) μέχρι και σχεδόν την περιοχή του Πύργου, το οδόστρωμα είναι ιδιαίτερα ολισθηρό εξαιτίας της μεταφοράς Βιομηχανικής Τομάτας.

Συγκεκριμένα ξεκίνησε η περίοδος συγκομιδής και η τομάτα μεταφέρεται στα 3 εργοστάσια της περιοχής (ΚΥΚΝΟΣ, ΠΕΛΑΡΓΟΣ, ΑΣΤΡΙΣ) προκειμένου να γίνει τα γνωστά Pumaro κλπ κλπ.

Όμως η μεταφορά της γίνεται από την εθνική με τα ΤΡΑΚΤΕΡ και μάλιστα με ρυμουλκά οχήματα τα οποία ΣΟΥΡΩΝΟΥΝ τα ζουμιά στην δεξιά πλευρά της εθνικής. Η μεταφορά γίνεται ΟΛΟ ΤΟ 24ωρο και πολλά από τα τρακτέρ δεν έχουν καν φώτα.

Φανταστείτε λοιπών έναν ιδιαίτερα ολισθηρό δρόμο, με πολύ αργά οχήματα εντός του και μάλιστα πολλές φορές χωρίς φώτα.

Κάθε χρόνο θρηνούμε πολλά θύματα, με αυτοκίνητα και ιδιαίτερα με μοτοσυκλέτες. (Αν θυμάμαι καλά περισυ 12 άτομα, μια οικογένεια νυχτα κάτω από την ρυμούλκα του τρακτεριού και 4 μοτοσυκλετιστές).

Συμβουλές (επειδή εργάζομαι στην περιοχή καθώς και στο αντικείμενο της γεωργίας, προτείνω):

-ΟΧΙ ΤΑΞΙΔΙ ΝΥΧΤΑ
-ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ
-ΟΧΙ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΖΟΥΜΙΑ ΣΤΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
- Κατά τα άλλα τα γνωστά (κράνος, στολή κλπ)


56630

WWW
25/07/2006, 12:49
Να και η πέτρα του σκανδάλου :


56631

idi
25/07/2006, 12:49
thanks! σωστη και λεπτομερης ενημερωση rulez! :wave2:

WWW
25/07/2006, 12:52
Από το πορτάκι που φαίνεται στην εικόνα τρέχει η μεγαλύτερη ποσότητα των υγρών.


56632

WWW
25/07/2006, 12:54
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ...

WWW
25/07/2006, 13:00
Ρε mods κολήστε το Post κανά 2 μέρες μην πάει κανάς χριστιανός και φάει το κεφάλι του.

Το κρίμα στον λαιμό σας μετά.

Νίπτω τας χείρας μου πλέον. Ό,τι ήξερα το είπα ...

Nostra
25/07/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Σας ενημερώνω για ένα πολύ επικίνδυνο κομμάτι της Εθνικής Οδού που αφορά τους νομούς Αχαΐας και Ηλείας.



Μπράβο σου.....


άλλαξε όμως τον τίτλο του τόπικ σου σε κάτι σαν...

"Κίνδυνος-Θάνατος στον δρόμο Πάτρα-Αμαλιάδα"

ή κάτι παρόμοιο....

για να καταλαβαίνει κατ'ευθείαν κάποιος που αναφέρεσαι....


και πάλι μπράβο για την σωστή ενημέρωση...:wave2:

Nostra
25/07/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Ρε mods ....Το κρίμα στον λαιμό σας μετά.

καλά βρε χαλάρωσε.... τι να κάνουν οι Mods?

να ειδοποιήσουν με sms όλα τα μέλη του forum ?

θα πρότεινα να ξεκινήσεις ένα chain mail αν επιθυμείς να ειδοποιηθεί πολύ περισσότερος κόσμος και όχι μόνο οι αναβάτες που μπαίνουν εδώ μέσα.....


:wave2: :wave2: :wave2:

WWW
25/07/2006, 13:04
Σωστή παρατήρηση. Το διόρθωσα ήδη, μόνο που είναι στην Εθνική Πάτρα - Κυπαρρισία.

WWW
25/07/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
καλά βρε χαλάρωσε.... τι να κάνουν οι Mods?

να ειδοποιήσουν με sms όλα τα μέλη του forum ?

θα πρότεινα να ξεκινήσεις ένα chain mail αν επιθυμείς να ειδοποιηθεί πολύ περισσότερος κόσμος και όχι μόνο οι αναβάτες που μπαίνουν εδώ μέσα.....


:wave2: :wave2: :wave2:

Δεν ξέρω εγώ από τέτοια. Ας το κάνετε εσείς που ξέρετε.

να φανταστείτε πως μόλις προχτές ξεκίνησε η συγκομιδή. Οι δρόμοι ακόμα είναι ανεκτοί. Σε λίγες ημέρες και ιδιαίτερα προς τα μέσα του Αυγούστου τα πράγματα είναι τόσο τραγικά που βλεπεις μια κατάμαυρη κυλίδα πλάτους 2 μέτρων στην δεξιά πλευρά του δρόμου.

Τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο, που αρχίζουν τα πρωτοβρόχια, τότε μιλάμε για ΠΑΤΙΝΑΖ κανονικό. Τα ζουμιά ξεπλένονται και αρχίζει το πάρτι. Αν είσαι τυχερός μπορεί στην καλύτερη να αγοράσες κανα καλό χωράφι.

Κάντε Chain mails ... Κάντε ότι θέλετε. Μακάρι να μη διαβάσουμε κανα Post με νεκρούς πάλι.

θα επανέλθω με νέες φωτογραφίες από την γλίτσα και μάλιστα (εύχομαι όχι φέτος) με φετινές φωτογραφίες ατυχημάτων από εφημερίδες (μπας και φοβηθεί κανάς γκαζοφονιάς και σταματήσει να τρέχει).

Αυτά τα ολίγα ...
Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.

zephyr1
25/07/2006, 13:31
Και πατρα-πυργος μια απ ΄τα ιδια.

Προτεινω μεση ωριαια μετα την πατρα 80χλμ. και πολυ προσοχη στις στροφες και στης διασταυρωσεις.
Ολες ειναι πανω στην ΕΟ.
Αυστηρα μαχ 80χλμ.

:wave2:

adam_tsouk
25/07/2006, 13:46
πολυ καλη ενημερωση.....

Nostra
25/07/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Σωστή παρατήρηση. Το διόρθωσα ήδη, μόνο που είναι στην Εθνική Πάτρα - Κυπαρρισία.




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ρε φίλε.... :lol: έτσι που έκανες τον τίτλο του ποστ είναι σαν να λες

ότι είναι κίνδυνος θάνατος να τρως ντομάτες Ηλείας.....


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bigcry: :lol:

WWW
25/07/2006, 13:57
Κάποιος Mod το άλλαξε όχι εγώ.

Τέλος πάντων η ουσία είναι αυτή που μετράει ...

kalesin
25/07/2006, 14:04
το συγκεκριμενο προβλημα ειναι γνωστο σε ολους οσους κατεβαινουμε συχνα στα μερη.
Δυστυχως παρα τα πολλα θυματα, η αστυνομια το μονο που εχει κανει ειναι να συνεχιζει να την στηνει στα δεντρακια στη στροφη πριν τα Λεχαινα.
Στο μεταξυ ολοι αυτοι που γεμιζουν την εθνικη [ο θεος να την κανει...] βγαινουν κ απο οπου βρουν οπως βρουν.


Οποτε στο πολυ καλο κ ενημερωτικο ποστ του WWW προσθεστε οτι ολα τα τρακτερ, βγαινουν στην εθνικη απο τους χωματοδρομους χωρις να προσεξουν

alximistis
25/07/2006, 15:55
συγχαρητήρια ρε φίλε για την ενημέρωση. Μπράβο σου...
προσοχή όλοι μας λοιπόν. Μην γίνουμε αριθμοί στα κατάστιχα της τροχαίας!!!

Και μία παρατήρηση:
"Δυστυχως παρα τα πολλα θυματα, η αστυνομια το μονο που εχει κανει ειναι να συνεχιζει να την στηνει στα δεντρακια στη στροφη πριν τα Λεχαινα."

Φίλε kalesin ΜΗΝ περιμένεις από την αστυνομία! Γενικά ΜΗΝ περιμένουμε από κανέναν.
Η Ελλάδα είναι μία χώρα εχθρική απέναντι στους μοτοσικλετιστές. Μόνοι μας ότι κάνουμε...
και αλήθεια τώρα που το λέμε υπάρχει κάποια ένωση-σύλλογος μοτοσικλετιστών στην Ηλεία;
Αν ναι, μήπως θα μπορούσε να ξεκινήσει κάτι;

George-3-
25/07/2006, 16:02
Συλλογο δεν νομιζω να εχει η Ηλεια παντως.

Τα ludix τα εχετε δει που πηγαινουν Κατακολο-Ολυμπια με 50χλμ στην εθνικη. Νικιαρικα και μαλιστα μερικα τα οδηγανε πιτσιρικια 14 χρονων και πανε απλα οπως θελουν.... ξεκρανωτοι φυσικα.

kalesin
25/07/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
συγχαρητήρια ρε φίλε για την ενημέρωση. Μπράβο σου...
προσοχή όλοι μας λοιπόν. Μην γίνουμε αριθμοί στα κατάστιχα της τροχαίας!!!

Και μία παρατήρηση:
"Δυστυχως παρα τα πολλα θυματα, η αστυνομια το μονο που εχει κανει ειναι να συνεχιζει να την στηνει στα δεντρακια στη στροφη πριν τα Λεχαινα."

Φίλε kalesin ΜΗΝ περιμένεις από την αστυνομία! Γενικά ΜΗΝ περιμένουμε από κανέναν.
Η Ελλάδα είναι μία χώρα εχθρική απέναντι στους μοτοσικλετιστές. Μόνοι μας ότι κάνουμε...
και αλήθεια τώρα που το λέμε υπάρχει κάποια ένωση-σύλλογος μοτοσικλετιστών στην Ηλεία;
Αν ναι, μήπως θα μπορούσε να ξεκινήσει κάτι;


Φιλε αλχημιστη..

φυσικα κ δεν περιμενω απο την αστυνομια.. ειμαι δυστυχως απο αυτους που προσπαθουν να κανουν κατι κ απο μονοι τους..

Την τελευταια φορα που περασα απο εκει -πριν 3-4 χρονια- κ ειδα αυτα τα απιστευτα να συμβαινουν, σταματησα στους μπατσους να τους πω τι γινεται για να εχουν κ αυτοι το νου τους, να κανουν τελος παντων οτι υποτιθεται οτι πληρωνονται να κανουν...

Εφαγα κληση για παρανομο παρκαρισμα στην εθνικη οδο.....


τι να λεμε τωρα

WWW
26/07/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Φιλε αλχημιστη..

φυσικα κ δεν περιμενω απο την αστυνομια.. ειμαι δυστυχως απο αυτους που προσπαθουν να κανουν κατι κ απο μονοι τους..

Την τελευταια φορα που περασα απο εκει -πριν 3-4 χρονια- κ ειδα αυτα τα απιστευτα να συμβαινουν, σταματησα στους μπατσους να τους πω τι γινεται για να εχουν κ αυτοι το νου τους, να κανουν τελος παντων οτι υποτιθεται οτι πληρωνονται να κανουν...

Εφαγα κληση για παρανομο παρκαρισμα στην εθνικη οδο.....


τι να λεμε τωρα

Μιλάμε για Far West φίλε. Και μην περιμένετε πολλά γιατί η τοπική κοινωνία δεν ενδιαφέρετε. Επομένως και οι μπάτσοι. Αν ενδιαφέρονταν δεν θα υπήρχε καν αυτός ο δρόμος.

Για τα στατιστικά σας λέω μόνο πως έχει πολύ περισσότερους νεκρούς και από το πολυφημισμένο πέταλο. Σημαντικά περισσότερους. Σύντομα θα παραθέσω και τα Νούμερα γιατί κάνουν ιδιαίτερη αίσθηση.

Ο πιο άθλιος δρόμος που συνδέει τους Νομούς Αχαΐας και Ηλείας. Φανταστείτε πως αυτοί οι "πράσινοι" νομοί, εδώ και τόσα πολλά χρόνια, επί φίλιας μάλιστα κυβέρνησης, δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα. Απλά φρόντισαν να είναι τα καλά παιδιά των κυβερνώντων.

Μα εμάς, ειλικρινά, δεν μας σκέφτεται κανένας. Ειλικρινά ρε παιδιά πως τους το επιτρέπουμε?

WWW
08/08/2006, 13:40
Επαναφέρω το θέμα. Βλέπω πολλούς συναδελφους μοτοσυκλετιστες στην περιοχή.

Παιδιά προσοχή.

Ο δρόμος έχει ήδη γίνει χάλια. Κυρίως μετά την Βάρδα και προς την Γαστούνη.

Η κυκλοφορία είναι μεγάλη, τα τρακτέρ πολλά και η γλίτσα αυξάνει.


Καλή ξεκούραση και προσέξτε ... Να γυρίσουμε όλοι στα σπίτια μας σώοι.

Μήτσος1
08/08/2006, 23:13
Και φυσικά να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε το γεγονός ότι τα τρακτέρ με τη ρυμούλκα βγαίνουν στην εθνική από πολύ μικρά κάθετα στενάκια, τα οποία δεν φαίνονται καν, και αν λάβουμε επίσης υπ'όψιν οτι για να βγούν στην εθνική 8α κλείσουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ KAI TA 2 ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ (τρακτέρ και ρυμούλκα) μέχρι να πάρουν τη στροφή τότε καταλαβαινετε για τι μιλάμε...

Σκεφτείτε το λίγο: Είστε με καμμιά 80-100χλμ/ώρα σε ένα ευθύ κομμάτι εθνικής οδού, το οποίο σημειωτέων σε προδιαθέτει τουλάχιστον για 150-160, με το δρόμο να μοιάζει περισσότερο με σάλτσα Μπολωνέζ, παρά με εθνική οδό, και ξαφνικά στα 30 μέτρα μπροστά σου, βγαίνει τρακτέρ με ρυμούλκα ΚΑΘΕΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ για να μπεί στην εθνική με κατεύθυνση αντίθετα προς εσένα φράζοντας σου όλες τις πιθανές οδούς διαφυγής...

Πιστέψτε με, επειδή το έχω ζήσει αυτό στο συγκεκριμένο κομμάτι του δρόμου, η καλύτερη σου ελπίδα είναι να κάνεις τσουλήθρα στην εθνική και να περάσεις από κάτω απο τη ρυμούλκα... (και κατά προτίμηση χωρίς να σε πατήσει η ρυμούλκα).

Όλα τα άλλα θα πονέσουν πολύ περισσότερο...

zubitos
09/08/2006, 09:02
επειδη ειμαι και εγω απο την περιοχη θελω να πω οτι ο συγκεκριμενος δρομος εχει παρα πολους κινδυνους περα απο αυτους που εχουν ηδη ειπωθει.Κατ' αρχην τα αυτοκινητα για να προσπερασουν βγαινουν συνηθως στο αντιθετο ρευμα πραγμα που αποτελει τον νουμερο ενα κινδυνο σε ενα τοσο γρηγορο δρομο και οι οδηγοι της περιοχης,δεν φημιζονται για τις οδηγικες τους ικανοτητες.Ειδικα την νυχτα που σχεδον σε ολο το μηκος του δρομου δεν υπαρχουν φωτα τα πραγματα ειναι τραγικα.
Εγω οταν κατεβαινω πλεον απο Αθηνα για Πυργο πηγαινω απο Τριπολη,Λεβιδι,Λαγκαδια,Αρχαια ολυμπια που και πιο ασφαλες ειναι και πολυ πιο ωραια διαδρομη.Συμπερασμα αποφυγετε τον δρομο Πατρα Πυργος οπως ο διαολος το λιβανι :beer:

WWW
09/08/2006, 10:20
Έχετε όλοι απόλυτο δίκιο. Στην περιοχή κυκλοφορούν ήδη πάρα πάρα πολλοί μοτοσυκλετιστές. Εύχομαι να μην υπάρχουν φέτος παρατράγουδα να και ήδη έχουμε τους πρώτους νεκρούς.

Θα ήθελα όμως να επισημάνω και τα εξής

1) Δεν θα ήταν καλύτερο να δημιουργηθεί κάποιος τρόπος για chain mails έτσι ώστε να βγαίνουν κάποιες τέτοιες ενημερώσεις ασφαλείας για τα μέλη ? Δεν είμαι ειδικός αλλά καποιος τρόπος θα υπάρχει για να γίνει. Λίγη βούληση θέλει.

2) Πολύ ωραίο το stick με τις πρώτες βοήθειες. Εξίσου ωραίο, για τις "ελαφρές" στιγμές, τα video και οι φωτογραφίες από τις βόλτες. Μήπως όμως τέτοιου είδους post θα έπρεπε να προβάλλονται εξίσου? Φυσικό ήταν αυτό το post να κυλίσει κανα 4άρι σελίδες προς τα κάτω, αν και τώρα είναι η περίοδος που έχει σημασία.

Με δεδομένη της ευαιασθησία των Moderators και όλων των μελών, σε θέματα ασφαλείας, θα παρακαλούσα να εκμεταλλευτούμε αυτό το Forum - "όπλο" που μας ενημερώνει και μας συντροφεύει τόσο καιρό ώστε να γίνει πιο λειτουργικό σε τέτοια ζητήματα.

Εσείς οι Ευφυείς Mods σίγουρα κάτι θα σκεφτείτε ...

zireous
13/08/2006, 18:01
Επειδή παίζει να περάσω καί από κει στις διακοπές μου (άν δώσει ο Μπριζμπάμπ ο τρίτος και πάω), σμπρώχνω το θέμα μπας και το δει κι άλλος πιθανός περαστικός...

Κάνα στίκι στα στραβά κι ανάποδα (λέω γω τώρα)...

George-3-
19/08/2006, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zubitos
Εγω οταν κατεβαινω πλεον απο Αθηνα για Πυργο πηγαινω απο Τριπολη,Λεβιδι,Λαγκαδια,Αρχαια ολυμπια που και πιο ασφαλες ειναι και πολυ πιο ωραια διαδρομη.Συμπερασμα αποφυγετε τον δρομο Πατρα Πυργος οπως ο διαολος το λιβανι :beer:

Eιναι κουραστικος ομως με το κουτι... ειδικα αν δεν οδηγας... Παντως με μοτο δεν εχω κατεβει ποτε Ολυμπια μεχρι τωρα...

Α... σημερα ηταν καθαρος ο δρομος.

marios8
20/08/2006, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Παντως με μοτο δεν εχω κατεβει ποτε Ολυμπια μεχρι τωρα...
.

Δεν ξερεις τι χανεις !!:wave2:

George-3-
20/08/2006, 01:35
Tην επομενη φορα...να εχουν τελειωσει και τα εργα υδρευσης... λεμε τωρααα

marios8
20/08/2006, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Tην επομενη φορα...να εχουν τελειωσει και τα εργα υδρευσης... λεμε τωρααα

Δηλαδη μετα απο 15 χρονια:lol: Παντος η διαδρομη απο Λαγκαδια ειναι απιστευτη και μπορω να σου πω πιο γρηγορη. Δεν εχεις τις διασταυρωσεις μετα την Πατρα και γλυτωνεις και τις ντοματες (Για να κτρατηθουμε εντος θεματος:lol: )

ΥΓ George-3- απο που εισαι?

WWW
20/08/2006, 22:07
Πρόσεξε όμως στις στροφές μην βρεθείς ξαφνικά αγκαλιά με καμια γίδα. Άσε που όταν και αν σηκωθείς από την αγκαλιά του συμπαθούς τετράποδου θα πρέπει να ... πληρώσεις και το "πράμα" (έτσι λένε τα ζώα εκεί) του μπάρμπα τσοπάνη που το "χάλασες".

Μου έχει τύχε με ΙΧ με τον πατέρα μου. Γι αυτό σου λέω. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

George-3-
21/08/2006, 14:39
Απο Ολυμπια (Πλατανο)

marios8
21/08/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Απο Ολυμπια (Πλατανο)

Tοτε φατσικα θα σε ξερω σιγουρα:beer: