PDA

View Full Version : Η ιστορία μιας Aprilia Pegasο 650i «2 Απριλίων».



powerphot
24/05/2004, 10:34
Η ιστορία μιας Aprilia Pegasο 650i «2 Απριλίων».

Ίσως όταν θέλει κάποιος να στείλει ένα μήνυμα προς όλους όσους ενδιαφέρονται πρέπει να είναι προσεκτικός ήρεμος να κρατά τα προσχήματα και να είναι ευγενικός.

Πώς όμως να είσαι μέσα στην nirvana, όταν πας να παραλάβεις την μηχανή από το συνεργείο μετά από servis και διαπιστώνεις κάθε φορά ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση πριν την «ρύθμιση» από τους «ειδικούς» του «εξουσιοδοτημένου» συνεργείου.

Όλα άρχισαν πριν καν συμπληρωθούν τα χιλιόμετρα για το πρώτο σέρβις όταν είχε παραληφθεί η μηχανή με τον συναγερμό εγκατεστημένο με ένα μόνο remote control παρακαλώ, ζητήθηκε από τον γράφοντα άλλο ένα δεύτερο όπως είναι φυσικό.
Το δεύτερο χρεώθηκε στον γράφοντα, αυτό είναι φυσικό; Όπως επίσης ΧΡΕΩΘΗΚΕ ΜΕ 10 ευρώ ο συντονισμός του remote control, απαράδεκτο;;

Ήρθε λοιπόν ο καιρός για το πρώτο σέρβις κι όπως κάθε δυσαρεστημένος πελάτης πήγα σε άλλο «εξουσιοδοτημένο» συνεργείο, σημειωτέον ότι η μοναδική αιτία για σέρβις ήταν τα χιλιόμετρα του κοντέρ (2000). Ευτυχώς στο πρώτο σέρβις δεν βάζουν χέρι στα ζωτικής σημασίας μέρη της μηχανής κι έτσι δούλευε όπως πριν.

Δεύτερο σέρβις στα 7000 χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα πριν το σέρβις.
Μετά την παραλαβή διαπίστωσα ότι, η σέλα δεν ξεκλείδωνε με τίποτα παρά μόνο όταν έβαζες κάποιον να κάτσει επάνω τότε γύριζε το κλειδί για να ανοίξει, και φυσικά κλείδωνε με τον ίδιο τρόπο. Μετά από μια μικρή αυτοψία διαπίστωσα ότι είχε μειωθεί ο χώρος μεταξύ τιμονιού και σχάρας εξαιτίας της κακής συναρμολόγησης του ντεπόζιτου και της κακής συναρμογής των πλαστικών του μπροστινού συστήματος. Μετά από διάφορα κοσμητικά επίθετα που κατέβασα, (#%>?{}$!~) αναγκάσθηκα λόγο παρασκευής και επικείμενου ταξιδιού να την λύσω και να την δέσω μόνος μου.
Η συναρμογή και το ταξίδι πέτυχε, το «εξουσιοδοτημένο» συνεργείο ΑΠΕΤΥΧΕ!

Στα 12000 χιλιόμετρα, η μηχανή συνεχίζει να μην παρουσιάζει κανένα πρόβλημα., ώσπου ήρθε η ώρα για το τρίτο σέρβις. Επαγγελματίας πια δυσαρεστημένος πελάτης
Άλλαξα πάλι «εξουσιοδοτημένο» συνεργείο, το οποίο μου σύστησαν σαν ένα από τα καλύτερα στο χώρο μια και κάθε χρόνο παίρνει και το βραβείο του καλύτερου συνεργείου όπως μου είπε με καμάρι ο υπεύθυνος όταν πήγα για να έχω μια πρώτη επαφή πριν κλείσω ραντεβού.
- Ξέρεις, έχω άσχημες αναμνήσεις από τα δύο προηγούμενα συνεργεία, του είπα.
- Μην ανησυχείς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όλοι οι πελάτες μας είναι ευχαριστημένοι, μου είπε και ησύχασα.
Το ραντεβού κανονίστηκε Δευτέρα πρωί. Ο πήγασος ήταν εκεί από τις 8.45, το μαγαζί άνοιξε στις 9.25. Μέχρι τις 10.00 έβγαζαν τις μηχανές στο πεζοδρόμιο.
Όταν ήρθε η ώρα να παραδώσω το κλειδί της μηχανής με τα στοιχεία μου πήρα την πρώτη κρυάδα από τον …..τεχνικό του καταστήματος. (Οι Aprilia, και συγκεκριμένα ο «πήgaσοι» είναι προβληματικά «μηχανάκια», όλοι οι πελάτες που έχουν «πήgaσο» θέλουν να το πουλήσουν, άσε που δεν υπάρχουν ανταλλακτικά επειδή έκλεισε η Aprilia). !!!??? χάλια σου λέω….
Τέλος πάντων έκανα την καρδιά πέτρα και έφυγα για να περάσω το απόγευμα να την πάρω.(εγώ ένα απλό σέρβις ήθελα).
Παρέλαβα την μηχανή την δευτέρα το απόγευμα. Το σέρβις είχε γίνει κανονικά κι αλλάχτηκε μια χαλασμένη φίσα. Μέχρι την τετάρτη κατά τις κλασικές διαδρομές μου προσπαθούσα να συνηθίσω την οδήγηση της μηχανής. Δεν έχω κάνει ποτέ ιππασία αλλά κάπως έτσι θα είναι. Άλογο, αλλά «πήgaσο» δεν είναι; Τι να περίμενα;
Δεν άντεξα άλλο και πήγα πάλι στο συνεργείο.
- Μάστορα κάτι παίζεται με την μηχανή, δεν πήγαινε ποτέ έτσι, δεν τολμώ να ανοίξω το γκάζι και οι στροφές τινάζονται στις 3.500, άσε που όταν κλείνω το γκάζι κόβει σαν να πατάω φρένο για Edo, μπορείς να κυκλοφορήσεις μέσα στο μποτιλιάρισμα με 3.500 στροφές και πρώτη ταχύτητα;
- Σου το είπα, λέει ο….τεχνικός, ο ψεκασμός της Aprilia είναι χάλια δεν ρυθμίζεται ποτέ σωστά, πρέπει να είσαι τυχερός που δουλεύει, είναι λαχείο.
Άμα θέλω λαχείο πάω κι αγοράζω και προκαλώ την τύχη μου, εγώ για ένα απλό σέρβις στην έφερα.
Φέρνει τότε ένα κατσαβίδι, το χώνει στην καρδιά μου…..στον εγκέφαλο της μηχανής θέλω να πω, κι αρχίζει να το γυρνά δεξιά – αριστερά.(μάλλον ήθελε ανακάτεμα η βενζίνη σκέφτηκα, ειδικός είναι ξέρει τι κάνει).
- Εντάξει την «έφερα» λίγο αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ακριβώς η ρύθμιση γιατί πρέπει να μπει στο μηχάνημα.
- Να τη βάλουμε γιατί δεν την βάλατε όταν την έφερα για σέρβις;
- Τώρα ; αδύνατον έχουμε να παραδώσουμε άλλες μηχανές.(καλύτερες, άλλη μάρκα απ’ την δικιά σου, είμαι σίγουρος ότι σκέφτηκε). Αλλά και να την βάλουμε στο μηχάνημα δεν θα γίνει τίποτα, έτσι είναι οι «πήgaσοι…».
Θα το πιούμε κι αυτό το ποτήρι…πήρα την μηχανή κι έφυγα. H συμπεριφορά της μηχανής κατά την διαδρομή, χάλια, χειρότερη απ’ ότι ήταν πριν την σύντομη επίσκεψή.
Την άλλη μέρα πάλι στο συνεργείο, αφού όλη νύχτα στο σπίτι παιδεύτηκα μόνος μου να την ρυθμίσω γιατί αρνιόταν να ξεκινήσει.
Πάλι το ίδιο σκηνικό, 8.45 έξω από το συνεργείο, 9.25 άνοιξε ....κλπ, κλπ.
Αυτή την φορά όταν έδωσα το κλειδί στον ….. «μάστορα» μου πρότεινε και μια λύση για το πρόβλημα της μηχανής, «ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΩ».
- Είσαι καλά;!!!! Μιλάνε έτσι σε πελάτη; Αν εσύ δεν ξέρεις να κάνεις την δουλειά σου έτσι λύνεις το πρόβλημα; Η μηχανή δεν είχε τίποτα πριν το σέρβις, και τώρα μου λες να την πετάξω; Πάρε το κλειδί και θα πάρω τηλέφωνο σε δυο ώρες να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο.
Ο υπεύθυνος στο τηλέφωνο κοίταξε να ηρεμήσει τα πνεύματα λέγοντας μου ότι θα βάλουν την μηχανή στο μηχάνημα για μια λεπτομερή ρύθμιση.
Το απόγευμα πήγα να την παραλάβω και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ άκουσα μια λογική αιτία.
Η βενζίνη ήταν χάλια κι είχαν μπουκώσει τα «μπέκ». Την άδειασαν και τα καθάρισαν. Το κόστος για αυτή την εργασία μου είπαν ότι είναι 100e αλλά μια και έγιναν έτσι τα πράγματα δεν μου πήραν χρήματα. Ίσως αν μου έπαιρναν κι άλλα τώρα εδώ σε αυτές τις γραμμές δεν θα ήμουν τόσο ευγενικός.
Η οδύσσεια όμως δεν τελείωσε εδώ, ποτέ δεν δούλεψε σωστά η μηχανή παρά μόνο όταν πηγαίνοντας σπίτι έκατσα πάλι πειράζοντας το σύστημα του γκαζιού και της μίξης να την ρυθμίσω όπως ήταν πριν το «καταραμένο σέρβις», αυτή την στιγμή δουλεύει ρολόι αλλά μετά την δική μου παρέμβαση.
Όλο αυτό το συμβάν με έκανε να ασχοληθώ με τα ενδότερα του «πήgaσο» για να μην τον πετάξω….

Τώρα ψάχνω πάλι για συνεργείο για την επόμενη φορά.

Υ.Γ. και νόμιζα ότι πετάνε μόνο τα αυτοκίνητα όταν γεμίζει το τασάκι…..

Powerphot@yahoo.com
Ένας Άσχετος…….
:mad: :mad:

skor-billys
24/05/2004, 11:29
apo pote h aprilia ekleise? Tora to akouo kai auto. Kai oxi tipota allo, kai ego skeftomai enan filo mou pou molis prin 8 mhnes [hre ena tuono. Ama o ma8ei 8a kopanaei to kefali tou tora. Anyway, Duladu antalaktika terma? Opoios 3erei as enhmerosei please gia thn tuxh ths aprilia.

Ora_Nihil
27/05/2004, 01:16
Έχοντας βάλει ποστάκι σχετικά με το κλείσιμο της Aprilia στο www.apriliaforum.com, παραθέτω την απάντηση.




Originally posted by cggunnersmate
Aprilia received a $130 million Euro credit line and has resumed full production. Also their sales were up 30% in April in the US. Whereas Ducati is down like 15% this year I believe.

Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη αυτή η πληροφορία skor-billys

RapidShade
27/05/2004, 01:25
Ena @@@@meno synergeio poy na mporeis na empisteyteis,einai toso
dyskolo pragma???? toso periergh
apaithsh einai pia na pareis to motori
sou TOULAXISTON sth idia katasthash
me sthn opoia to phges?... @@@K YOU RE

xwse man!

Ora_Nihil
27/05/2004, 01:29
RapidShade με τρομάζεις. Σκέφτομαι να πάρω το πήγασο φίλε.
αλλά αρχίζω και αλλάζω γνώμη



Υ.Γ
Σε ποιά συνεργεία το έχεις πάει;

Κανένας
27/05/2004, 01:49
Ποια ήταν τα συνεργεία που λες ?:confused:
Εγώ είχα τον πήγασο του 98 και είχα παει στον Ψωμοπουλο της motogenesis στον Πειραιά
Και είχα μείνει ευχαριστημένος αλλά το κράτησα μόνο για 6000 χλμ και δεν είχα προβλήματα φυσικά

powerphot
27/05/2004, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Ποια ήταν τα συνεργεία που λες ?:confused:
Εγώ είχα τον πήγασο του 98 και είχα παει στον Ψωμοπουλο της motogenesis στον Πειραιά
Και είχα μείνει ευχαριστημένος αλλά το κράτησα μόνο για 6000 χλμ και δεν είχα προβλήματα φυσικά



Εκεί που λες δεν πήγα, άλλωστε αυτό ήταν μόλις το τρίτο σέρβις. Η περιοχές που κυκλοφορώ είναι απο καλιθέα μέχρι μεσογείων.....σ' αυτή την ακτίνα βρίσκονται αυτά τα "συνεργεία".
Παντως αν θέλεις να τα μάθεις να σου στείλω ένα mail.
Εδώ σε κοινή θέα δεν τα γράφω, εγώ γύφτος δεν γίνομαι....και συγνώμη για το επίθετο δεν θέλω να προσβάλω κανένα.

Όσο για τον "Nihil" δεν νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να σε κάνει να αλλάξεις γνώμη. Αν τα συνεργεία δεν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους με μια οποιαδήποτε μάρκα τι να σου πώ;
Να αλλάξουν επάγγελμα.
Θα μπορούσα να το πάθω και με άλλο μοντέλο.
Εκείνο που με φρικάρισε περισσότερο όμως είναι ότι, όντας άσχετος, έκατσα 1-2 ώρες και ρύθμισα μόνος μου το μίγμα της καύσης. Για ένα τέχνικό, και λέω "πραγματικό τεχνικό" αυτό θα ήταν παιχνιδάκι, κι όμως δεν μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν οπως έπρεπε. Κι αυτό φαντάζομαι πρέπει να γίνεται και με τις άλλες
μάρκες που έχει "εξουσιοδοτηθεί" αυτό το συνεργείο.
ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΑΜΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕ

Πάντως άσχετα με όλα αυτά, με την συγκεκριμένη μηχανή δεν έχω κανένα πρόβλημα, γενικά είναι τζάμι...:D

GST
27/05/2004, 10:05
ΣΤΗ ΠΟΛΙΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΠΗΓΑΣΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑΣ ΓΛΥΚΕΡΙΑΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΜΕΝΩ Ν.ΣΜΥΡΝΗ .ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ:beer:

powerphot
27/05/2004, 10:07
OK!!! THANKS!!
:smilea:

kchrono
28/05/2004, 13:37
Αν θες πηγαινε να δεις και τον Παργινό στην πλατεία υμηττού απο κάτω. Εγώ εκεί πάω τον πήγασό μου.:wave2:

powerphot
28/05/2004, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kchrono
Αν θες πηγαινε να δεις και τον Παργινό στην πλατεία υμηττού απο κάτω. Εγώ εκεί πάω τον πήγασό μου.:wave2:

OOOKkkk!!!
παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!!!!!


2241

cbanthropos
07/06/2004, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
OOOKkkk!!!
παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, είναι πραγματικά μοναδικό!!!!!

Ti ta thes ta synergeia? Afou ap'oti fanike, oti eftiakses esy to ekanes poly kalytera :smilea:
:smilea:
Meraklidikes douleies.. :beer:

powerphot
07/06/2004, 08:27
Έχεις δίκιο σ’ αυτό που λες αλλά δεν είναι αυτό το επάγγελμα μου.
Αν όλοι οι επαγγελματίες έκαναν σωστά ο καθένας την δουλειά του, από τον περιπτερά έως τον βουλευτή, νομίζω ότι όλα θα ήταν πολύ καλύτερα…..

crs-k
07/06/2004, 08:59
Φιλε Power, πριν δυο χρονια εδωσα κακην κακως το Cannyon 500 (Gagiva), για τον ιδιο ακριβως λογο. Το ειχα 18 μηνες απο τους οποιους τος 5 τουλαχιστον κλεισμενο στο ΕΠΙΣΗΜΟ συνεργειο της Αντιπροσωπειας, συνηθως λογω ελλειψης ανταλλακτικων.
Αν συνυπολογισεις οτι οι περισσοτερες φορες ηταν μιζα εντος εγγυησης... :bigcry:
Αυτος ειναι και ο λογος που σε χθεσινοβραδυνο post για τα Super On-Off, δεν ανεφερα καθολου τα ΚΤΜ, μιας και εχουν την ιδια αντιπροσωπεια :confused:

crs-k
07/06/2004, 16:30
Ρε συ power ...
Ασημομαυρος Πηγασος με κοκκινο μαντηλι στο δεξι αυτι, ψωνιζε διπλα μου στο Carefour .... :sick:
Εχεις καμμια σχεση? :)

milaber
07/06/2004, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από skor-billys
apo pote h aprilia ekleise? Tora to akouo kai auto. Kai oxi tipota allo, kai ego skeftomai enan filo mou pou molis prin 8 mhnes [hre ena tuono. Ama o ma8ei 8a kopanaei to kefali tou tora. Anyway, Duladu antalaktika terma? Opoios 3erei as enhmerosei please gia thn tuxh ths aprilia.

Τελικά, και με βάση τα περιοδικά και τις αναλύσεις που κάνουν, δεν κλείνει!
Απλά χρωστάει πολύ χρήμα (λένε επειδή κατέρρευσε η αγορά των scooter στην Ιταλία) και συζητιέται να αγοράσει μεγάλο μερίδο κάποιος άλλος κατασκευαστής (ίσως λένε η ΚΤΜ, η Ducati και άλλοι).

powerphot
07/06/2004, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε συ power ...
Ασημομαυρος Πηγασος με κοκκινο μαντηλι στο δεξι αυτι, ψωνιζε διπλα μου στο Carefour .... :sick:
Εχεις καμμια σχεση? :)

:nono: Όχι …. Δεν ήμουν εγώ, έχω πολύύύύύ καιρό να πάω super market.
Tώρα τελευταία μάλλον το έχω παρακάνει με την δουλειά.
Έχω καταντήσει το…. Παράθυρο μου να είναι το Internet.
Aλλά που θα πάει θα σε πετύχω κάπου καμιά μέρα….σε κανένα χασάπη….κανένα φούρνο…κανένα μανάβικο…..


:beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


P.S. Καλά σε ποιό αυτί.....του πήγασου;;;:lol: :lol: :rotflmao:

bsari
21/06/2004, 15:32
οτι τα ιταλικα και γενικα τα ευρωπαικα μηχανακια δεν μπορουν να τα φτιαχνουν ολοι εχω ενα canyon 600 και αποφευγω τα συνεργεια γιατι καθε φορα που παω ακουω τα ιδια για τα ευρωπαικα τα ιταλικα και...ακομα και ρυθμιση βαλβιδων φοβαμαι συγκεκριμενα πηγαινα σε καποιουσ ακι καθε φορα εφευγα με προβλημα ενω πηγαινα για σερβισ προσπαθησε να βρεισ μανθαλ να τα κανεισ μονοσ θα με θυμηθεισ

crs-k
21/06/2004, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot

................
P.S. Καλά σε ποιό αυτί.....του πήγασου;;;:lol: :lol: :rotflmao:

Καλα μετα απο ΔΕΚΑ χρονια το ειδα ! :lol:

Στον καθρεπτη ρε! :lol: :lol: :lol:

powerphot
21/06/2004, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καλα μετα απο ΔΕΚΑ χρονια το ειδα ! :lol:

Στον καθρεπτη ρε! :lol: :lol: :lol:


Καλα.........:lol: :lol: :lol: :rotflmao:
Όχι δεν φορά ο πήγασος ποτέ μαντήλι αλλά συχνά ο καβαλάρης του.

Υ.Γ. Τώρα να περιμένω απάντηση μετά απο κανα........μήνα;:rotflmao:

crs-k
22/06/2004, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Καλα.........:lol: :lol: :lol: :rotflmao:
Όχι δεν φορά ο πήγασος ποτέ μαντήλι αλλά συχνά ο καβαλάρης του.



Εμενα φορανε κι οι δυο, οταν ταξιδευουν. :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot

Υ.Γ. Τώρα να περιμένω απάντηση μετά απο κανα........μήνα;:rotflmao:


Απαντησα ρε ... :lol: :lol: :lol:

powerphot
22/06/2004, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εμενα φορανε κι οι δυο, οταν ταξιδευουν. :lol:





Απαντησα ρε ... :lol: :lol: :lol:

Γρήγορος....:beer:

powerphot
14/07/2004, 11:14
:D