PDA

View Full Version : ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ



mototrain
25/07/2006, 19:29
γεια χαρα σε όλουσ! Μολισ απεκτησα διπλωμα για απεριοριστου κανοντας γυρω στα 15 μαθηματα με cb500! δεν εχω προηγουμενη εμπειρια σαν οδηγός μηχανής (μονο αυτοκίνητο 7 χρόνια) και χρειαζομαι βοηθεια απο καποιουσ πιο εμπειρους στην επιλογη της πρωτης μοτο! εχω ακουσει τα μυρια οσα! πολλα κυβικα=κινδυνοσ? η μηπως εξαρταται απο το μοντελο? δε μιλαω για 1000 βεβαια! αλλα τα 400 για αρχη νομιζετε οτι ειναι πολλα?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠ
25/07/2006, 20:04
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΑΝ ΔΥΚΙΚΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!:sun:
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ!ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ ΕΧΕΙΣ!
ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ?ΣΤΡΕΕΤ Ή ΕΝΤΟΥΡΟ?
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ Κ ΣΤΑ 400 ΚΑΙ ΣΤΑ 600 ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ ΑΡΚΕΤΑ?
Α ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΩΣΩΠΙΚΟ?ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ?

mototrain
25/07/2006, 20:13
ευχαριστω για την απαντηση. ειμαι 25 και αποφασισα να γινω δικυκλιστησ οχι για να ρίξω καμια γκομενα ουτε για να σχίζω τους αιθέρεσ! βασικα τα καθαρόαιμα enduro δεν τα συμπαθω ιδιαίτερα! αυτο που θα ήθελα ειναι ενα on of η ενα street επαρκεσ για ταξιδάκια! Ασ πουμε μια που εχω κατα νου εναι μια fazer 400 εισαγωγής!

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠ
25/07/2006, 20:33
ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΕΝΑΝ FAZERAKIA ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!!!!!!:beer:
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΑ 400 FAZER.ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ!
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ 600 ΤΟΥ 2006!ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟ!
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ Κ ΤΟ 600 ΤΟΥ 2002-3 ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ?
ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ Κ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΤΕΙ!ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ Κ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ!
ΤΟ 400 ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ!
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΥΑΛΟ ΠΑΡΕ ΤΟ 600 Κ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!
ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ! :beer:

mototrain
25/07/2006, 20:41
το έχω ξαναακουσει αυτο το "όχι εισαγωγής"! εχει να κανει με τα ανταλλακτικά? αυτόσ που το πουλαει λεει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα (και τι θα έλεγε θα μου πεισ?)! τελοσ πάντων μαλλον θα το ψαξω λιγο ακόμα αν και η τιμή είναι δελεαστική(2700 για το 400αρι)! ευχαριστώ πάντως

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠ
25/07/2006, 20:46
ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ!ΓΕΝΙΚΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!
ΔΝ ΛΕΝΕ"ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ Κ ΑΣ ΕΙΝ Κ ΜΠΑΛΩΜΕΝΟ"?
ΣΚΕΨΟΥ Κ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ :wave2:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠ
25/07/2006, 20:50
ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΣ 400ΑΡΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΟ! SUZUKI GS 400E ΜΟΝΤΕΛΟ 97 ΜΕ 45000 ΧΛΜ!ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΧΑΛΑΡΑ ΧΑΛΑΡΑ!!!
ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΣ....
Κ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!
1700 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ.....ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ....Ε?????

mototrain
25/07/2006, 21:50
να σου πω τη μαυρη αλήθεια δεν έχω εικόνα για το συγκεκριμένο αλλά ότι και να είναι φανταζομαι οτι εννοείσ στο χερι (τα 1700) οπότε... δε με παίρνει!

TROOPER
25/07/2006, 22:12
φιλε καλοσορισες....

να σαι καλα και παντα ορθιος...!!!!:sun:

επειδη ημουνα και εγω ιδια περιπτωση με σενα,θα σου πω τι εκανα εγω ακριβως...

σκεφτηκα και ειπα....γιωργο προηγουμενη εμπειρια δεν εχεις.1 το κρατουμενο
2.το μικρο μηχανακι ειναι παπαρια γιατι
α)ειναι σα ποδηλατο και δυσκολα θα φορας κρανος μποτες κλπ
β)δεν εχει λαστιχα
γ)δεν εχει φρενα
δ)δεν εχει ογκο αρα δεν εισαι υπολογισιμος απο τους αλλους
ε)χωρας αναποδα σε στενα και αρχιζεις εφκολα τις παπαριες

ΑΡΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ

παμε για μεγαλυτερη μηχανη!

να ειναι αραγε τυχαιο οτι οι σχολες οδηγων κανουν μαθημα με cb 500??????

OOOOOXXXXXIIIIIIIIIIIIII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παπι μεσα στη πολη και μεχρι 160 ταξιδακι....αλλα ειναι χωρις φερινγκ....ναι αλλα το cb500s ειναι με φερινγκ!

και ετσι φιλε μου αφτο ηταν το πρωτο μου μηχανακι.
πολλα καλα και 1 κακο.μπερδευεσαι με χονδα σε τρωει ο σαρακακης...αν τυχον τον χρειαστεις.

μεχρι που 8 μηνες μετα μου το στραπατσαρισε 1 παππους και μου πηρε 1 ολοκαινουργιο fazer 600!!!!!!!!!!!!!!!!!!

γιατι μετα τη πρωτη στουκα ανεβαινουμε 50 αλογα και 100 κυβικα:lol:

οτι και να παρεις αδερφε παντως να θυμασαι...


ΦΟΡΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ:a10:

costas_k
25/07/2006, 22:51
φιλε καλωσηρθες :wave2: μου θυμιζεις εμενα πριν 2μηνες οταν ειχα ανακαλυψει το μοτο.gr και ρωτουσα συνεχεια διαφορα.τελικα υστερα απο καμμια δεκαρια μοντελα κατεληξα σε ενα BMW GS 650, και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.το συνηθισα μεσα σε δεκα μερες,και σιγα σιγα μαθαινω και χαιρομαι ολο και πιο πολυ το μηχανακι μου.βεβαια ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ επαιξαν και τα παιδια του φορουμ που αν και δεν γνωριζω κανεναν τους προσωπικα με βοηθησαν να καταλαβω τι σημαινει να οδηγεις μηχανη, τι να προσεχεις κ.α.

Συμπερασματικα θα σου πω κατι και οχι ως συμβουλη αλλα ως γνωμη.παρε οποια μηχανη σου αρεσει,φορα παντα το κρανακι σου,και απολαυσε τη παντα συνετα(ειναι γλυκο το γαμημ....νο το γκαζι), και θα δεις οτι τελικα ειναι το κατι αλλο να εχεις μοτο.τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω οποτε ειμαι πανω,αυτα.

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ

mototrain
25/07/2006, 23:21
χωρις πλάκα τωρα... ειχα καιρο να το δω αυτο! λέω για την αλληλεγκύη μεταξυ των μηχανόβιων! ξαναευχαριστώ όλους για τις γνώμες! πραγματική βοήθεια!

για τα εισαγωγής συμφωνειτε οτι είναι κακή επιλογή?

ruyjin
26/07/2006, 08:11
εγω θα πω και οτι το 400 εχει πιο δυσκολη μεταπωληση απο το 600... ετσι για να δουμε και αλλη μια πτυχη του θεματος


καλοταξιδος να σαι οτι και να παρεις παντως

:wave2:

Alx 84
26/07/2006, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mototrain
ειμαι 25 και αποφασισα να γινω δικυκλιστησ οχι για να ρίξω καμια γκομενα ουτε για να σχίζω τους αιθέρεσ!

Ωραίος!!!!!


καλώς ήρθες.Σχετικά με την επιλογή της μοτό, θα πρότεινα γυμνό μόνο κ μόνο επειδή δεν έχει τρελό όγκο και ύψος όπως τα On-off, ούτε σκυφτή θέση όπως τα SS.

Καλό θα ήταν να πάρεις ένα καινούριο για αρχή για τους εξής λόγους.

1. Δε θα έχει προβλήματα κ θα το ευχαριστηθείς
2. Θέλεις δε θέλεις αρχικά θα πηγαίνεις σιγά ώστε να το στρώσεις και...
3. Μαθαίνεις καλύτερα. ένα μεταχείρο μπορεί να έχει χάλια αναρτήσεις (το οποίο δεν είσαι σε φάση να κρίνεις), Τα φρένα του ίσως είναι μέτρια, αλλά εσύ μπορεί να τα νομίζεις οκ και άλλα τέτοια !!!

Για να μην παρεξιγηθούμε, κ εγώ ψάρακας είμαι. Οδηγουσα ένα Bandit ενός φίλου που πήγαινε βάρκα γιαλό. όλο κάτι είχε κ το αποτέλεσμα ήταν ξενερωτικό.
ΜΕ το που πήρα το δικό μου καινούριο είδα τι σημαίνει ο όρος μοτοσυκλέτα...

Η επιλογή βέβαια δική σου ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις.

Κ πέρα από αυτά κράτα κ κανένα φράγκο για εξοπλισμό.

Καλές αγορές!!!:beer: :beer: :wave2:

blueblack
26/07/2006, 09:10
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..........


Δέν είναι όσο άπλά καί εύκολα τά πράμματα όπως τά περιγράφετε φίλοι μου....
Τό μόνο σύν τής ύπόθεσης είναι τά 25 χρόνια τού άνθρώπου πού τού δίνουν σύνεση.....!!!!!!!
Άλλά άλλο πράμμα ή έμπειρία....
Δέν γίνεται ένας νέος καί άσχετος όδηγός νά πάει ούτε στά πεντακοσάρια ούτε στά γυμνά έξακοσάρια...!!!!!!!!!!
Έχουν πολύ...ΓΚΑΖΙ....γιά έναν ΝΕΟ....!!!!!!!!!
Ή σειρά πιστεύω πώς είναι......
2 χρόνια ΠΡΩΤΑ......ύποχρεωτικά θητεία σέ παπάκια....πενηνταράκια κ.λ.π......
2 χρόνια καί πάλι σέ μικρά on-off , έντούρο, 125-250-400 κυβικά .......όχι άγρίμια ήσυχα τετράχρονα....
Κανά χρόνο σέ μονοκύλινδρα ΧΤ, Πήγασους κ.λ.π.
Νά βάλω καί κανά χρόνο βολτούλες στό χώμα,νά δεί πώς ντριφτάρει,πώς φρενάρει, πώς μπλοκάρει τούς τροχούς...!!!!
καί .........
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ........ΕΞΑΕΤΙΑ.....!!!!!!!!!!
Πιάνει αύτά πού λέτε......!!!!!!!!
ΤΩΡΑ........άν είναι 16 στήν ήλικία.....
ΒΑΛΤΑ ΕΠΙ ΔΥΟ.........όλα αύτά νά πείξει καί ό έγκέφαλος....
Όποιος θά είχε τήν ύπομονή νά λειτουργήσει κατ'αύτόν τόν τρόπο
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ......!!!!!!
νά είστε σίγουροι ότι θά είναι πολύ πιό ΑΣΦΑΛΗΣ.....!!!!!!!!!!!!
Άλλά δυστυχώς σήμερα ΟΛΑ ΤΡΕΧΟΥΝ.....μέ μεγάλη ταχύτητα...
Τό μάρκετινγκ.........γάρ...!!!!!!!!!



:wave2:

zzr2005
26/07/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..........


Ή σειρά πιστεύω πώς είναι......
2 χρόνια ΠΡΩΤΑ......ύποχρεωτικά θητεία σέ παπάκια....πενηνταράκια κ.λ.π......

:wave2:
θα διαφωνήσω με το πρώτο στάδιο...
πριν πάρω μηχανή είχα οδηγήσει παπιά και δεν ήξερα τι σκοτώστρες οδηγούσα...το παπί σου δίνει την εντύπωση ότι το ελέγχεις ευκολα αλλά συνήθως το πηγαίνεις πάνω από τις δυνατότητές του....άρα είσαι διαρκώς σε κίνδυνο...και το καταλαβαίνεις συνήθως αργά...όταν χρειαστεί να φρενάρεις ή όταν περάσεις με πολλά πάνω από μια λακούβα και απογειωθείς....
εγώ ξεκίνησα με ένα zzr400 σε σχετικά μεγάλη ηλικία (23) και δεν είχα προβλήματα....
σίγουρα πιστεύω ότι ένα on off 400 ας πούμε είναι καλύτερα για αρχή...πιο προβλέψιμη γεωμετρία -συνμπεριφορά κτλ...λιγότερο γκάζι...αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις ταξίδια πέραν από κάποια χιλιόμετρα...
εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από το zzr ..και ταξιδάκια κάνει και άνεση και σχεδόν ανύπαρκτες ζημιές...φυσικά ξεχνάς τη μεταπώληση όπως άλλωστε σε όλα τα 400 σπορτ

Alx 84
26/07/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..........


Δέν είναι όσο άπλά καί εύκολα τά πράμματα όπως τά περιγράφετε φίλοι μου....
Τό μόνο σύν τής ύπόθεσης είναι τά 25 χρόνια τού άνθρώπου πού τού δίνουν σύνεση.....!!!!!!!
Άλλά άλλο πράμμα ή έμπειρία....
Δέν γίνεται ένας νέος καί άσχετος όδηγός νά πάει ούτε στά πεντακοσάρια ούτε στά γυμνά έξακοσάρια...!!!!!!!!!!
Έχουν πολύ...ΓΚΑΖΙ....γιά έναν ΝΕΟ....!!!!!!!!!
Ή σειρά πιστεύω πώς είναι......
2 χρόνια ΠΡΩΤΑ......ύποχρεωτικά θητεία σέ παπάκια....πενηνταράκια κ.λ.π......
2 χρόνια καί πάλι σέ μικρά on-off , έντούρο, 125-250-400 κυβικά .......όχι άγρίμια ήσυχα τετράχρονα....
Κανά χρόνο σέ μονοκύλινδρα ΧΤ, Πήγασους κ.λ.π.
Νά βάλω καί κανά χρόνο βολτούλες στό χώμα,νά δεί πώς ντριφτάρει,πώς φρενάρει, πώς μπλοκάρει τούς τροχούς...!!!!
καί .........
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ........ΕΞΑΕΤΙΑ.....!!!!!!!!!!
Πιάνει αύτά πού λέτε......!!!!!!!!
ΤΩΡΑ........άν είναι 16 στήν ήλικία.....
ΒΑΛΤΑ ΕΠΙ ΔΥΟ.........όλα αύτά νά πείξει καί ό έγκέφαλος....
Όποιος θά είχε τήν ύπομονή νά λειτουργήσει κατ'αύτόν τόν τρόπο
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ......!!!!!!
νά είστε σίγουροι ότι θά είναι πολύ πιό ΑΣΦΑΛΗΣ.....!!!!!!!!!!!!
Άλλά δυστυχώς σήμερα ΟΛΑ ΤΡΕΧΟΥΝ.....μέ μεγάλη ταχύτητα...
Τό μάρκετινγκ.........γάρ...!!!!!!!!!



:wave2:


Θα διαφωνίσω, εκτός εάν δεν έχει πιάσει ποτέ μα ποτέ στα χέρια του 2 τροχο.

Εγώ έκανα 5 βόλτες (5 χλμ στο σύνολο) σε 4 χρόνια με παπί και μετά πήγα στη σχολή οδηγών.

500+ χλμ με ένα 400άρι και μετά στα 600.

Μπορώ να πώ όμως ότι έκανα 3+ χρόνια mountain biking το οποίο με βοήθησε να μάθω αντανακλαστικά του στυλ μπλοκάρισμα, πέσιμο κλπ. Δε λέω ότι είναι το ίδιο, αλλά είναι ένα πολύ καλό σχολείο.

Σχετικά με τα γκάζια, και ένα 1000 πάει και με 30 αν το πάει ο οδηγός του. άν χρειαστεί βέβαια μια ανάγκη (φρένο ή γκάζι) εκεί χρειάζεται η εμπειρία λόγω δύναμης.
ένα 400 ή ένα 600 όμως δεν έχουν τόσο τρελά χαρακτηριστικά ώστε να μη μπορεί κανείς να το ελέγξει.

Και μέσα στην πόλη γιατί πηγαίνω με 60 και με περνάνε σα σταματημένο; δε μπορώ να τρέξω; κάθε άλλο, δε θέλω όμως.

όλα ξεκινούν από τον οδηγό...

blueblack
26/07/2006, 11:35
AN ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑΜΕ........


Δέν θά συζητούσαμε φίλοι.....
Γιά νά διευκρινήσω πρός τόν ένα φίλο....
Όταν είπα τόν όρο παπί ίσως φταίω έπειδή δέν ξεκαθάρισα τί έννοώ μέ αύτό...
ΟΧΙ βέβαια τά modenas πού πάνε μέ 160,,,,άλλά ότι
συνεπάγονται κατ'έπέκτασιν τά 50 κυβικά.....άπλά πάει...!!!!
Τώρα γιά τόν δεύτερο φίλο βασική προυπόθεση φίλε μου...
νά ξέρεις τί κουβαλάς στά σκέλια σου.......
ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ....τό τόνισα αύτό καί προηγουμένως...!!
Όσο γιά τό πώς θά ήταν καλύτερα πιστεύω χωρίς νά θέλω νά σέ προσβάλλω πώς γιά πράμμα πού δέν δοκίμασες ΔΕΝ μπορείς νά έχεις τουλάχιστον....ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΨΗ....!!!!!!!!!!
Ίσως νά ήσουν πολύ καλύτερος άλλιώς...!!!!!!!!!!!!!
Άλλο άν δέν έτυχε ή άν βιαζόσουν,άν τό λαχταρούσες.
Όσο γιά τό ποδήλατο πιστεύω πώς είναι ,είδικά στό βουνό , ΣΟΥΠΕΡ.....έμπειρία...!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

Alx 84
26/07/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
AN ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑΜΕ........


Δέν θά συζητούσαμε φίλοι.....
Γιά νά διευκρινήσω πρός τόν ένα φίλο....
Όταν είπα τόν όρο παπί ίσως φταίω έπειδή δέν ξεκαθάρισα τί έννοώ μέ αύτό...
ΟΧΙ βέβαια τά modenas πού πάνε μέ 160,,,,άλλά ότι
συνεπάγονται κατ'έπέκτασιν τά 50 κυβικά.....άπλά πάει...!!!!
Τώρα γιά τόν δεύτερο φίλο βασική προυπόθεση φίλε μου...
νά ξέρεις τί κουβαλάς στά σκέλια σου.......
ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ....τό τόνισα αύτό καί προηγουμένως...!!
Όσο γιά τό πώς θά ήταν καλύτερα πιστεύω χωρίς νά θέλω νά σέ προσβάλλω πώς γιά πράμμα πού δέν δοκίμασες ΔΕΝ μπορείς νά έχεις τουλάχιστον....ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΨΗ....!!!!!!!!!!
Ίσως νά ήσουν πολύ καλύτερος άλλιώς...!!!!!!!!!!!!!
Άλλο άν δέν έτυχε ή άν βιαζόσουν,άν τό λαχταρούσες.
Όσο γιά τό ποδήλατο πιστεύω πώς είναι ,είδικά στό βουνό , ΣΟΥΠΕΡ.....έμπειρία...!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

Σωστός!! αυτή είναι η αρχή του διαλόγου!:winka:

Τώρα σχετικά με το παπί... Προσωπικά δε μου εμπνέει ασφάλεια ούτε αίσθηση χαράς. είναι κατ'εμέ εργαλείο για τη δουλειά κ όχι παιγνίδι, τρόπος διασκέδασης κλπ...
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο μια βιασύνη την είχα, παρόλα αυτά συγκρατήθηκα κ όλας (ήθελα SS τρομάρα μου :lol: )
θα μπορούσα να πάω σε ένα 250, αλλά επειδή δεν έχω και την οικονομική δυνατότητα να παίξω με πάρε-δώσε, κατέληξα σε ένα κ τέλος.
Θα μπορούσε να ήμουν καλύτερος, δε διαφωνώ, αλλά όπως είπα κ πρίν ποιό το νόημα να κανεις κάτι αν δε σου αρέσει;:confused:
Το Downhill με mountain bike είναι πραγματικά μοναδικό...

Κρίμα που ρε μπορώ πλέον να κάνω...:sad: :sad: :bawl: :bawl:


Υ.Γ. μια μεγάλη μοτό δε θέλει φόβο αλλά σεβασμό...

κ για να λέω του στραβού το δίκιο ακόμα δε ξέρω τι καβαλάω (ούτε μήνα δε το έχω...)

mototrain
26/07/2006, 15:42
ασ ξανατοποθετηθώ μια που ανοιξα τη συζητηση λοιπόν αν και κυρίως θέλω να δω απόψεισ! έχω οδηγήσει στο παρελθόν( για λιγεσ δεκαδες μετρα) 2 παπακια και μια TDM900! εκτός απο το CB των μαθημάτων δηλαδή, Thats all απο εμπειρία!
στα παπιά εκτοσ του οτι εννιωθα λίγο μαλάκας (λόγω όγκου) πραγματικά νομιζα οτι καθομαι σε μια ταυλα πάνω σε 2 ρουλεμάν! πως να το πω... καμία ανεση! στο TDM πάλι... μια χαρούλα! φαντάζομαι καταλαβαινετε.
εντάξει ενα TDM η κάτι παρόμοιο, ουτε για πλάκα! Αλλα ενα ήσυχο 400αρι πολύ καλά θα μου καθόταν! οσο για το μετ/νο οι λόγοι είναι μόνο οικονομικοί!

KaTaNaS
26/07/2006, 16:23
geia xara file...

kanena ena test ride to ΜΤ-03 να τρελαθείς!


το συνιστώ ανεπιφύλακτα για πρώτη μότο! :wave2:

johnpan
26/07/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
geia xara file...

kanena ena test ride to ΜΤ-03 να τρελαθείς!


το συνιστώ ανεπιφύλακτα για πρώτη μότο! :wave2:

ναι ρε το είχα ξεχάσει αυτό! Και πάλι cbf250 ή 500 θα έλεγα!

Καλό είναι το ΜΤ03 αλλλλά

1. Πολλά λεφτά για το τίποτα
2. Εχει ''ύπουλο'' γκάζι για ρπωτάρη, με την έννοια της ροπής χαμηλά, η σπινιά καραδοκεί

oulas
26/07/2006, 20:49
Καινουργιος? Suzuki GS 500 me 4000 euro olokainoyrgio

http://www.suzuki.gr/moto/news.php?id=13

tsiros_temp
26/07/2006, 20:54
Θα με κράξουν, το ξέρω, αλλά γω σου προτείνω το cb500 που, εκτόοοοοος όλων των προτερημάτων του, το έχεις ήδη οδηγήσει και ήδη έχεις αρχίσει να το μαθαίνεις.

medieval
26/07/2006, 21:17
εμενα η πρωτη μου μηχανη ηταν μια vstrom 650.πολυ ανετη μηχανη αλλα μονο οταν...ετρεχε!:p Στις μικρες ταχυτητες και στις μανουβρες λογω της απειριας μου...αστα να πανε!Την εχω πουλησει τωρα και σκεφτομαι για γυμνο.Η γνωμη μου ειναι οτι για πρωτη μηχανη καλυτερα να παρει κανεις κατι που δεν τον φοβιζει...οπτικα (λογω ογκου).Οσο αφορα κυβικα και γκαζι αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι στο μυαλο του καθενος.Γλυκο το γκαζακι αλλα αν ο αλλος εχει το μυαλο μεσα στο κεφαλι...και οχι πανω απο το κρανος!:wacko: θα πηγαινει με συνεση.
καλως ηρθες,καλοταξιδο οτι και αν παρεις και παντα ορθιος! :beer: :beer: :beer:

Trickster
26/07/2006, 21:20
Αγαπητοί, αν μπλέξουμε την έννοια νέος στο sport με οδηγικές συμπεριφορές τότε όλα αυτά είναι σχετικά...

Μια είναι η παράμετρος που θα σε κρατήσει όρθιο και είναι μονο το μυαλό που κουβαλάς και την εμπειρία που έχεις αποκτήσει τόσο καιρό που οδηγάς αμάξι.. εξηγούμαι:

Είμαι 30 χρονών και ήμουν περίπου στην ίδια φάση με σένα πριν 3 εβδομαδες.. (περίπου γιατι ημουν ήδη κάτοχος transalp 650 2 βδομάδες και νέος οδηγός μηχανής 1 ημέρας :D )
Αυτό γούσταρα και αυτό αγόρασα πριν καν πάρω δίπλωμα!! για να εξηγούμαστε όμως το καβάλησα την ημέρα που είχα στα χέρια μου το δίπλωμα!!

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η μηχανή γρήγορη - αργή ή συνηθίζεται πολύ γρήγορα πίστεψέ με..

Μην σε δω όμως χωρίς κράνος φίλε και παντόφλα διχάλα..

πάντα φιλικά :wave2:

tsiros_temp
26/07/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η μηχανή γρήγορη - αργή ή συνηθίζεται πολύ γρήγορα πίστεψέ με..

Ποιό είναι το 'πολύ γρήγορα' ; Το 'πολύ γρήγορα' δεν υποννοεί 'πιό γρήγορα απ'ότι θα έπρεπε' ;

χμμμ :sick:

mototrain
26/07/2006, 23:16
σχετικα με το γρηγορα και αργα!

ενταξει υπάρχουν ενας σκασμος πραγματα που πρεπει να μαθει κανεις πανω σε μια μηχανη. ισως να μην τελειωνουν και ποτε!

γιατί όμως για να οδηγει κάποιος συνετά και υπεύθυνα πρεπει να έχει γλυστρίσει σε χώμα, σε ασφαλτο, σε χιόνι κλπ ή να έχει αναγκαστει να φρενάρει απότομα 10mm πριν τρακάρει με νταλίκα, να του σπάσουν τα φρένα και χιλιες άλλες κακοτοπιές? Αν σε 2 μηνες οδηγησης πχ κανει το σπιτι-δουλεια-σπίτι,,,, ε του π....η! θα το μάθει! τωρα αν τύχουν και τα στραβά... θα τα μάθει κι αυτά!

αυτό που θέλω να πω είναι οτι στην πράξη μαθαίνεις (φαντάζομαι) τόσο γρήγορα όσο γρήγορα μαζεύεις εμπειρίες!
ισως δεν εγινα κατανοητός! αν χρειαστεί θα ξαναπροσπαθήσω!

blueblack
27/07/2006, 08:37
ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ.........


Γιά νά τό ξεκαθαρίσουμε τό πράμμα.....
Τό ζητούμενο ΔΕΝ...είναι τό πώς θά βάλουμε τό ΠΑΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ....νά δουλέψει....!!!!!!!!!
Έγώ δέχομαι ότι ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ......συνετοί καί τέλειοι καί ότι
ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ......στόν πειρασμό νά χρησιμοποιήσουμε τά 60- 70-80-100 άλογα τής μηχανής μας έστω καί γιά μιά στιγμή.....!!!!!!!!
Δέν ξέρω άν πολλοί άντιλαμβάνονται τό τί σημαίνει 60 άλογα σέ 160-170 κιλά έπάνω......!!!!!!!!!
Όταν τά 80-90 άλογα είναι στό αύτοκίνητο έπάνω σέ 1000-1200 κιλά....!!!!!!
Ή μοτό φίλοι μου είναι ένα ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.......καί νάστε σίγουροι ότι όποιος έχει αίμα στίς φλέβες του ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ.........θά τό γυρίσει τό δεξί τό χέρι ΜΕΧΡΙ ΤΕΡΜΑ..........!!!!!!!!!!!
Τώρα μέσα στήν πόλη θάναι....έξω θάναι...στό βουνό θάναι...
ΚΑΠΟΥ....πάντως θάναι....!!!!!!!
Πώς μπορώ τώρα έγώ λοιπόν νά σάς πείσω ή νά άποδείξω ότι.....
τό μωρό πρέπει πρώτα ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ.....καί μετά νά τρέξει...!!!!!!!!!!!!!
Έδώ μερικοί δέν άντιλαμβάνονται τό τι έστί ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ ή άλλοι άναρωτιέστε τί τά θέλω τά βουνά καί τά χώματα καί τά γλιστρήματα....καί.. καί..καί....!!!!!!!!!!
Ή ότι ή όδηγική έμπειρία μέ τό αύτοκίνητο θά βοηθούσε....ΤΙ??
ΠΩΣ??....ΠΟΥ..???
ΣΤΑ ΣΗΜΑΤΑ....????
Άκριβώς τό άντίθετο συμβαίνει έδώ φίλοι μου...ένας καλός όδηγός
ΜΟΤΟ......είναι σίγουρα πολύ πάνω άπο τό μέσο όρο όδηγών αύτοκινήτων......όταν μάθει νά οδηγεί αυτοκίνητο...!!!!!!!!
ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ....!!!!!!!!!
Τό μόνο πείραμα πού θά μπορούσε νά σάς κάνει νά άντιληφθείτε οί ΝΕΟΙ........... όδηγοί μοτό τά προηγούμενα λεγόμενα μου περί χρόνου προσαρμογής καί ίεραρχίας στή μηχανή είναι τό έξής..............
Όδηγάτε 500σάρι , έξακοσάρι...??
Πάρτε λοιπόν ένα πενηνταράκι καί προσπαθήστε νά κινηθείτε....
δέν σάς παροτρύνω μέσα στήν πόλη νά μή γίνει καί κανένα κακό.........άλλά σέ έρημο μέρος χώμα ή άσφαλτο....καί ΚΑΝΤΕ ΤΡΕΛΛΕΣ....ΜΑΛΑΚΙΕΣ......φρένα μπλοκαρίσματα τροχών ..προσπαθήστε νά σηκώσετε τόν μπρός τροχό καί ότι άλλο.......!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΑΡΤΕ.....μετά καί τό 600 σας......καί προσπαθήστε νά κάνετε τά ίδια........
ΑΛΛΑ ΚΙΛΑ.......ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ...........!!!!!!!!
Δέν θά τά καταφέρετε.......!!!!!!!!...Ίσως φοβηθείτε..!!!!!!!
Αύτά άν τά μεταφράσετε σέ συνθήκες δρόμου............μέ τό μικρό
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ.....ίσως νά γλυτώσετε μιά όριακή κατάσταση πού πιθανόν θά σάς τύχαινε.....!!!!!!!!!
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ....!!!!!!!!!!!!
Ή παρόρμηση φίλοι μου καί ΤΟ μπορώ ή τό ΕΓΩ πάω σιγά......ΔΕΝ ...θά σάς καλύψει στή δύσκολη στιγμή.....!!!!!!!!
Πιστέψτε με ότι τά 35 χρόνια όδηγικής έμπειρίας πού κουβαλάω...
μού τά δίδαξαν αύτά.....!!!!!!!!!!!!
ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ....όμως καί σάς ζηλεύω νά είμαι 25-30 χρονών ...
καί νά κουβαλάω τήν πείρα...!!!!!!!!!
Δέ γίνεται όμως.......
Όλα αύτά τά έγραψα χωρίς καμμία διάθεση έπίδειξης....έξάλλου τί νά έπιδείξω τά 50 χρόνια πού κουβαλάω ....??
ΑΛΛΑ......προσπαθώντας νά βοηθήσω.....έστω ΚΑΙ ΕΝΑΝ....πού θά άφουγκράζονταν τά λόγια μου βάζοντας στήν άκρη ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ.....!!!!!!!!
Είναι άργά πιά γιά νά άλλάξω.....
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟ-ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ.........!!!!!!!!!!!!!!!



:wave2:

mototrain
27/07/2006, 17:24
η αλήθεια είναι προτιμώ να το κορνιζάρω το δίπλωμα παρά να οδηγήσω 50αρι για 2 χρόνια! όμως δε μπορώ παρά να σεβαστώ τα όσα λες αν και (σε θεωρητικό επίπεδο) διαφωνώ! μια μόνο ερώτηση για να καταλάβω καλύτερα.

αν κάποιος μαθει να αντιμετωπίζει τις δυσκολες καταστάσειςμε 50 η 100, μετά ξέρει να τις αντιμετωπίζει με 250 με 500 κοκ?

επαναλλαμβάνω οτι δεν το λέω με καμία διάθεση αντιπαράθεσης! και πάλι ευχαριστώ!

Trickster
27/07/2006, 17:50
respect στον iriniaa μας για τα χρόνια του και την εμπειρία του πίσω από το τιμόνι.. :beer:

Όμως την εμπειρία θα την πάρεις με τα χρόνια είτε με παπί είτε με 600αρι. Αυτή είναι η γνώμη μου, και τα 2 πάνε με 100 αν τα ανοίξεις.. λοιπόν το ίδιο επικίνδυνα είναι και τα 2 αν δεν δείξεις ωριμότητα..

η εμπειρία που έχεις κερδίσει από την οδήγηση με το αμάξι είναι απλά οτι ξέρεις ήδη πως σκέφτεται ο έλληνας πίσω απο τιμόνι..

tsiros_temp
27/07/2006, 18:04
Μια λεπτομέρεια.

Τα χρόνια μόνα τους, ΔΕΝ φέρνουν και την ικανότητα. Απόδειξη αυτού, το πως οδηγάνε στους δρόμους.

Απαιτείται κριτηκό πνεύμα κτλ κτλ.

CostasR1
27/07/2006, 18:23
Αδερφουλη αν δεν στεκεις καλα στα μυαλα σου ολα ειναι επικινδυνα ειτε 100 κυβικα ειτε 600 ειτε οτι να ειναι.θα σου προτεινα αν εισαι φιλος με τα "street" να επερνες ενα 600 fazer,με το 400 σιγουρα μολις αρχισεις να μαθαινεις το μηχανακι θα σου φανει λιγο,ενω με το συγκεκριμενο 600 θα καλυφθεις απο πολλες πλευρες,και ομορφο ειναι και αρκετα δυνατο και πολυ ευκολο στην οδηγηση του.ολα οσα σου λενε οι μαγκες παραπανω ειναι σωστα και να τα λαβεις υποψιν αλλα παντα να κανεις αυτο που θες εσυ και θα σε τραβηξει περισσοτερο!!;)

αντε και να εισαι προσεκτικος!!!!:wave2: :wave2:

blueblack
27/07/2006, 19:02
ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ........


Στον φίλο......ότι...
όταν γέμιζα μέ έμπειρίες άπό τή μία κατηγορία καί ένιωθα ίκανός
τότε άνέβαινα στήν άλλη.....
ΚΑΙ.....ξανά άπό τήν άρχή.....!!!!!!!
Άφού λοιπόν ξέσκισα τίς φλορέτες, τά Ζούνταπ καί τά Κράισλερ...
καί έφαγα τά μούτρα μου πολλές φορές...ΤΟΤΕ...
πήγα στά Σάκς καί στά Χέρκουλες 250 δίχρονα....περίπου
40 άλογα μέ πολύ γκάζι...ΠΟΛΥ ΧΩΜΑ...
άλματα πίστες καί μαλακίες άτέλειωτες......
Μετά όλη τή σειρά τών ΧΤ...μέ σούζες βουνά καί διάφορα...Χελμούς ,κοτρώνες, ποτάμια....
Τό πρώτο δρόμου Γιαμάχα Σέγκα 750 ήρθε μετά άπό αύτά....
Δύο χρόνια μέ αύτό ,πολύ σοβαρό τροχαίο...ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ..καί
ΖΩΝΤΑΝΟΣ.....ήταν ένα θαύμα τό 1982 πάνω στήν τρέλλα μου.........!!!!!!!!!!!
Τήν άλλη μέρα τό πρωί γυρνούσα όλους τούς μονόδρομους άνάποδα μέ δανεικό μηχανάκι...
Άν δέν άνέβαινα ΤΟΤΕ....δέν θά ξανακαβαλλούσα...ΠΟΤΕ...!!!!!
ΚΑΙ....άφού πέρασαν όλα αύτά φίλοι..σχεδόν μία ...
ΔΕΚΑΕΤΙΑ.....τότε πήρα τό πρώτο μου 1100 suzuki..
ΤΟΤΕ...όμως ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΜΑΘΕΙ.....νά μπαίνω σέ άριστερή στροφή......καί τό τιμόνι μου νά ΒΛΕΠΕΙ...ΔΕΞΙΑ...!!!!!!!!!!!!!
ΟΛΟΙ οί παλιοί.....ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ...!!!!!!!!!
Κάπως έτσι μάθαμε νά όδηγάμε......
Κάι δυστυχώς ...ΕΦΥΓΑΝ....πάρα πολλοί άπό μάς....!!!!!!!!!!!
Γιατί τό μηχανάκι είναι πολύ έπικίνδυνο πράμμα....!!!!!!!
ΟΧΙ....γιατί δέν ήταν οί καλύτεροι...ΑΛΛΑ...γιατί ήταν πιό άτυχοι........Η.....
ΠΙΟ ΑΜΥΑΛΟΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...?????!!!!!!!!!


:wave2:

Alx 84
27/07/2006, 20:49
Σωστά αυτά που λέει ο iriniaa, αλλά...

Πιστεύω ότι ένα 50, 100 cc δε φρενάρει. τα παπιά αυτά είναι φτιαγμένα να φρενάρουν με ταχύτητες το πολύ 50 χλμ. Αν πηγαίνεις έτσι είσαι μια χαρά. έλα όμως που κανείς δε πάει με 50. θες γιατί βιάζεται, θες γιατί θα τον πατήσουν οι άλλοι, το μόνο σίγουρο είναι ότι πανε παραπάνω. Στις ταχύτητες αυτές τα παπιά είναι άκρως επικίνδυνα.

Αν είχαν λαστιχάρες, φρενάρες και λίγο περισσότερο βάρος τότε είμαστε μια χαρά!!!:beer:

mototrain
27/07/2006, 21:20
ε λοιπόν μετά απο όλα αυτά νομίζω οτι κατασταλάζω! το χάος στο μυαλό μου σχηματοποιείται σε κάτι λίγο HONDA λιγο super four,ή cb(f)250-500, λίγο μεταχειρισμένο και ΚΑΛΟ κράνος!
Μαλλον το fazer 600 θα πάει για αργότερα. (για να κάνω και μια υποχόρηση)

anf125
27/07/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mototrain
ε λοιπόν μετά απο όλα αυτά νομίζω οτι κατασταλάζω! το χάος στο μυαλό μου σχηματοποιείται σε κάτι λίγο HONDA λιγο super four,ή cb(f)250-500, λίγο μεταχειρισμένο και ΚΑΛΟ κράνος!
Μαλλον το fazer 600 θα πάει για αργότερα. (για να κάνω και μια υποχόρηση)

Καλές επιλογές. Δες ακόμα και το Suzuki GS 500 που ανέφερε και κάποιος άλλος φίλος, επίσης αξιόπιστο και πιο οικονομικό. Αν και έχω μικρή πείρα συμφωνώ με τους περισσότερους ότι αν νομίζεις ότι έχεις αρχική ωριμότητα και αυτοπεποίθηση δεν είναι απαραίτητο να πέράσεις από παπιά/σκούτερ... πιο ευκολοδήγητα αλλά με έλάχιστη ενεργητική ασφάλεια... Ο κίνδυνος που προέρχεται από τις επιδόσεις είναι σχετικός. Μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο να οδηγείς με 60χλμ/ω μηχανάκι παρά 120 χλμ/ω μηχανή. Το σίγουρό είναι ότι με την ίδια ταχύτητα και συνθήκες είσαι πιο ασφαλής σε μηχανή. Δεν αμφισβητώ την εμπειρία και καλή πρόθεση του φίλου iriniaa, αλλά νομίζω ότι είναι φορτισμένος συναισθηματικά επειδή ξεκίνησε πολύ μικρός και σε εποχές με πολύ διαφορετική μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και τεχνολογία. Πλέον βγαίνουν ακόμα και 1000άρες μηχανές που είναι εξαιρετικά ευκολοδήγητες ακόμα και για οδηγούς με μικρή πείρα.

Εγώ ξεκίνησα με παπί επιδή μπήκα μεγάλος στο σπορ (28), άρα πιο χέστης, δεν είχα ξαναοδηγήσει 2 τροχούς εκτός ελάχιστα ποδήλατο μικρός. Χρήσιμη η εμπειρία αλλά μόλις άρχισα να πηγαίνω λίιιιγο πιο γρήγορα άρχισα να διαπιστώνω ότι δεν έχω φρένα για μια δύσκολη στιγμή ούτε γκάζι για ένα ασφαλές προσπέρασμα. Επομένως αποφάσισα η επόμενη μηχανή να είναι 500 ή 600. Καλή αγορά και πολλά ασφαλή χλμ εύχομαι.

blueblack
28/07/2006, 08:50
Ο κίνδυνος που προέρχεται από τις επιδόσεις είναι σχετικός. Μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο να οδηγείς με 60χλμ/ω μηχανάκι παρά 120 χλμ/ω μηχανή. Το σίγουρό είναι ότι με την ίδια ταχύτητα και συνθήκες είσαι πιο ασφαλής σε μηχανή. Δεν αμφισβητώ την εμπειρία και καλή πρόθεση του φίλου iriniaa, αλλά νομίζω ότι είναι φορτισμένος συναισθηματικά επειδή ξεκίνησε πολύ μικρός και σε εποχές με πολύ διαφορετική μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και τεχνολογία. Πλέον βγαίνουν ακόμα και 1000άρες μηχανές που είναι εξαιρετικά ευκολοδήγητες ακόμα και για οδηγούς με μικρή πείρα.

.................................................................................................... .....
ΦΙΛΕ ΜΟΥ......

Σέ εύχαριστώ γιά τόν πολύ εύγενικό τρόπο πού έπέλεξες νά μέ άντικρούσεις....
Άν έβγαλα συναίσθημα...ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ...
Ούσία ήθελα νά βγάλω...!!!!!!!
Τά 50-55 χιλιόμετρα είναι όπως ξέρεις ή ταχύτητα όλων τών
Κράς Τέστς τών έταιρειών σχετικά μέ παθητική άσφάλεια...!!!!!
Τά 120 είναι πάρα πολλά γιά νά άντιδράσει ένας ΝΕΟΣ...όδηγός στό δρόμο...!!!!!!!
Όσο γιά τά χιλιάρια συμφωνούμε άπόλυτα ....είναι πολύ πιό ευκολοδήγητα.....ΠΙΑ......ΑΛΛΑ καί πολύ πιό ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΑ.....
γιαυτόν πού άνεβαίνει πάνω του....τόσο νέος μέ τήν τρέλλα του.........καί τήν ΑΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ...!!!!!!!
Καί νά ξέρεις πώς ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΡΩΤΟΙ.....!!!!!!!
Καί όχι οί συνετότεροι....ή οί πιό ΤΥΧΕΡΟΙ.....
Ίσως μέσα σέ αύτούς νά είμαι καί γώ πού συνεχίζω άκόμα αύτό τό παιχνίδι μέ τήν τύχη μου ....!!!!!!!
Άλλά βλέπεις ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΗ.......
άλλο τί λές καί άλλο τί κάνεις...!!!!!!
Τώρα μετά άπό τόσα χρόνια πιά......τό μόνο πού κατάφερα ήταν .......ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ....!!!!
Είναι αύτό πού δέ σκέπτονται ,πού δέν περνάει ποτέ άπό τό μυαλό
τών νέων....τό βλέπω στό 16 χρονο γιό μου,..Ο ΘΑΝΑΤΟΣ......
πού όσο πιό κοντά του είσαι.......ΤΙ ΑΣΤΕΙΟ..!!!!!
ΤΟΣΟ ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ....!!!!!!!!!!!!

:wave2:

h_m_akis
28/07/2006, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Σωστά αυτά που λέει ο iriniaa, αλλά...

Πιστεύω ότι ένα 50, 100 cc δε φρενάρει. τα παπιά αυτά είναι φτιαγμένα να φρενάρουν με ταχύτητες το πολύ 50 χλμ. Αν πηγαίνεις έτσι είσαι μια χαρά. έλα όμως που κανείς δε πάει με 50. θες γιατί βιάζεται, θες γιατί θα τον πατήσουν οι άλλοι, το μόνο σίγουρο είναι ότι πανε παραπάνω. Στις ταχύτητες αυτές τα παπιά είναι άκρως επικίνδυνα.

Αν είχαν λαστιχάρες, φρενάρες και λίγο περισσότερο βάρος τότε είμαστε μια χαρά!!!:beer:



για τις "λαστιχαρες" συμφωνω, ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι η βελτιωση των παποβιων στα μηχανακια τους ειναι λαστιχα-τσιγαροχαρτα!!!

στις "φρεναρες" και στο "βαρος" διαφωνω...
καταρχην τα φρενα ενος οχηματος πανε αναλογα με αυτο, δηλ. το βαρος του, την ισχυ του, το στησιμο του κλπ. σε ενα παπι 80-90κιλα ενας απλος δισκος μπροστα ειναι υπεραρκετος. μαλιστα επιδη χρησιμοποιω καθημερινα παπι στην δουλεια μου (innova) εχω διαπιστωσει πως τα φρενα του οχι απλως ειναι πολυ καλα αλλα πολλες φορες ειναι και υπερβολικα.ακομα και με 100 χλμ/ωρα ειναι απολυτως ικανοποιητικα. πλεον τα παπια δεν ειναι τεχνολογικα στο σταδιο των "στρογγυλοφαναρων" αλλα εχουν βελτιωθει πολυ (εννοειται παρ'ολα αυτα ομως οτι ειναι και παραμενουν μηχανακια και οχι μοτοσυκλετες). δεν νομιζω οτι φοβιζουν ουτε και σε καταστασεις πανικου ακομα. εχω γλιτωσει 2 (τουλαχιστον) περιστατικα που με την μηχανη δεν ξερω αν θα τα γλυτωνα. στο 1 εκανα endo λογω υπερβολικων αλλα αναγκεων φρενων (!!!) και στο αλλο εσκασα κλωτσια στον δρομο και αλλαξε η πορια του παπιου και γλυτωσα στουκα.......

οσον αφορα το βαρος...ειναι μεγα λαθος να πιστευουμε οτι οσο πιο βαρια ειναι η μηχανη (η το αμαξι η το τραινο κλπ.!) τοσο καλυτερα παταει-κινειται-σταματαει-στριβει........... ΛΑΘΟΣ οσο μεγαλυτερο το βαρος τοσο πιο πολυ δουλεια εχουν να κανουν τα φρενα και οι αναρτησεις, τοσο πιο πολυ μειωνεται η αναλογια κιλων/ιππο κλπ. αυτο το βλεπεις και καθημερινα στην μοτοβιομηχανια και ειδικα σε mx,sm,ss που εκτος απο την αυξηση της ισχυως το επομενο μελημα τους ειναι η μειωση του βαρους. τα χιλιαρια πλεον ειναι στα 160-180kg, αν το βαρος ητανε "ασφαλεια" τοτε θα ηταν 300kg χωρις υπερβολη!!!

σκεψου το εξης...η μοτοσυκλετα σου ειναι,οσα κιλα ειναι τελος παντων, και την ελεγχεις με τον δικο σου τροπο. ποτε θα την ελεγχες ακομα καλλιτερα, αν ηταν +50kg ή -50?????

tsiros_temp
28/07/2006, 18:34
Δε ξέρω τι λέτε, αλλά ένα παπί ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

Όποιος έχει αμφιβολίες, ας ανέβει μια στο παπί του sotpag. Μια φορά που πάτησε φρένο, ένοιωσα σα να κοπάνησα σε ντουβάρι.

kostisthegreek
28/07/2006, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mototrain
ε λοιπόν μετά απο όλα αυτά νομίζω οτι κατασταλάζω! το χάος στο μυαλό μου σχηματοποιείται σε κάτι λίγο HONDA λιγο super four,ή cb(f)250-500, λίγο μεταχειρισμένο και ΚΑΛΟ κράνος!
Μαλλον το fazer 600 θα πάει για αργότερα. (για να κάνω και μια υποχόρηση)

Κατά τη γνώμη μου είσαι στις σωστές επιλογές.

Καλοτάξιδος!

anf125
28/07/2006, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa

ΦΙΛΕ ΜΟΥ......

Σέ εύχαριστώ γιά τόν πολύ εύγενικό τρόπο πού έπέλεξες νά μέ άντικρούσεις....

Ευχαριστώ κι εγώ εσένα για τα καλά σου λόγια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa


Τά 120 είναι πάρα πολλά γιά νά άντιδράσει ένας ΝΕΟΣ...όδηγός στό δρόμο...!!!!!!!

Όντως είναι πολλά τα 120, τα νούμερα ήταν τυχαία.



Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa


Είναι αύτό πού δέ σκέπτονται ,πού δέν περνάει ποτέ άπό τό μυαλό
τών νέων....τό βλέπω στό 16 χρονο γιό μου,..Ο ΘΑΝΑΤΟΣ......
πού όσο πιό κοντά του είσαι.......ΤΙ ΑΣΤΕΙΟ..!!!!!
ΤΟΣΟ ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ....!!!!!!!!!!!!

:wave2:

Δε διαφωνώ ότι το ζεστό αίμα και η απερισκεψία που συνεπάγεται σε έναν έφηβο είναι σοβαρότατος παράγων επικινδυνότητας... περισσότερο ίσως από την απειρία κάποιου 25ρη ή 30ρη. Άλλωστε στατιστικά και νομοτελειακά τα σοβαρότερα δυστυχήματα γίνονται σε υψηλές ταχύτητες.

Αυτό που βασικά διαφωνούμε φίλε είναι η ιεραρχία που περιέγραψες, ότι πρέπει να περάσει κάποιος από 5-6 μηχανάκια και 10-15 χρόνια προϋπηρεσία για να φτάσει να οδηγεί μεγάλη μηχανή... Εγώ νομίζω ότι μέτα από 2-3 χρόνια σε παπί ή σκούτερ δεν είναι υπερβολικό να πάρεις μια friendly street ή on/off μηχανή... μέχρι 600 κυβικά. Προς θεού δε μιλάμε για κανένα διαστημικό ss ή κανένα θηρίο 300 κιλών. Αν ξεκινήσεις βέβαια πολύ πιτσιρικάς καλό είναι να το τραινάρεις μερικά χρονάκια ακόμα, το έχει προβλέψει και ο νομοθέτης άλλωστε μέσω των διπλωμάτων. Ακουγεται ότι το όριο θα γίνει 24 έτη για μηχανές από ορισμένη ιπποδύναμη και πάνω.

Alx 84
28/07/2006, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
για τις "λαστιχαρες" συμφωνω, ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι η βελτιωση των παποβιων στα μηχανακια τους ειναι λαστιχα-τσιγαροχαρτα!!!

στις "φρεναρες" και στο "βαρος" διαφωνω...
καταρχην τα φρενα ενος οχηματος πανε αναλογα με αυτο, δηλ. το βαρος του, την ισχυ του, το στησιμο του κλπ. σε ενα παπι 80-90κιλα ενας απλος δισκος μπροστα ειναι υπεραρκετος. μαλιστα επιδη χρησιμοποιω καθημερινα παπι στην δουλεια μου (innova) εχω διαπιστωσει πως τα φρενα του οχι απλως ειναι πολυ καλα αλλα πολλες φορες ειναι και υπερβολικα.ακομα και με 100 χλμ/ωρα ειναι απολυτως ικανοποιητικα. πλεον τα παπια δεν ειναι τεχνολογικα στο σταδιο των "στρογγυλοφαναρων" αλλα εχουν βελτιωθει πολυ (εννοειται παρ'ολα αυτα ομως οτι ειναι και παραμενουν μηχανακια και οχι μοτοσυκλετες). δεν νομιζω οτι φοβιζουν ουτε και σε καταστασεις πανικου ακομα. εχω γλιτωσει 2 (τουλαχιστον) περιστατικα που με την μηχανη δεν ξερω αν θα τα γλυτωνα. στο 1 εκανα endo λογω υπερβολικων αλλα αναγκεων φρενων (!!!) και στο αλλο εσκασα κλωτσια στον δρομο και αλλαξε η πορια του παπιου και γλυτωσα στουκα.......

οσον αφορα το βαρος...ειναι μεγα λαθος να πιστευουμε οτι οσο πιο βαρια ειναι η μηχανη (η το αμαξι η το τραινο κλπ.!) τοσο καλυτερα παταει-κινειται-σταματαει-στριβει........... ΛΑΘΟΣ οσο μεγαλυτερο το βαρος τοσο πιο πολυ δουλεια εχουν να κανουν τα φρενα και οι αναρτησεις, τοσο πιο πολυ μειωνεται η αναλογια κιλων/ιππο κλπ. αυτο το βλεπεις και καθημερινα στην μοτοβιομηχανια και ειδικα σε mx,sm,ss που εκτος απο την αυξηση της ισχυως το επομενο μελημα τους ειναι η μειωση του βαρους. τα χιλιαρια πλεον ειναι στα 160-180kg, αν το βαρος ητανε "ασφαλεια" τοτε θα ηταν 300kg χωρις υπερβολη!!!

σκεψου το εξης...η μοτοσυκλετα σου ειναι,οσα κιλα ειναι τελος παντων, και την ελεγχεις με τον δικο σου τροπο. ποτε θα την ελεγχες ακομα καλλιτερα, αν ηταν +50kg ή -50?????

Σωστά τα λές Άκη, αλλά όταν πηγαίνεις με 100 χλμ/ώρα με το παπί είσαι έτοιμος να πετάξεις. για αυτό λέω το θέμα του βάρους. Σαφώς ότι μια μοτό πιο ελαφρυά ελέγχεται καλύτερα. Απλά υπάρχει κ ένα ώριο Σταθερότητας και ελεγξιμότητας. Αν πχ μια SS ήταν 500 κιλά θα πήγαινε στα τραίνο. Για να στρίψει θα ήθελε διαδικασία. Αν ήταν όμως 60-70 κιλά;; θα μπορούσε να 300ρίσει; στα 150 θα πέταγε...

Αυτό εννοώ με τον όρο βάρος.

h_m_akis
29/07/2006, 01:29
εχεις δικιο για το οριο που αναφερεις...ολα στην τελικη εχουν καποια ορια που αν ξεπεραστουν................:sick: :hypnotize


παντως νομιζω οτι θα μπορουσε να υπαρξει οχημα 60-70kg που να 300ριζει!!! αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν θα μοιαζει με τις μοτοσυκλετες οπως τις ξερουμε:eyepop: μαλλον θα φερνει περισσοτερο σε σφαιρα με 2 ροδες κατασκευασμενη εξ'ολοκληρου απο μαγνησιο....................!!!!!!!!!!!!!:D









φαντασια που την εχω ε?

kostasnaoum
29/07/2006, 03:25
Άν έβγαλα συναίσθημα...ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ...
Ούσία ήθελα νά βγάλω...!!!!!!!




Αν δεν εβγαζες συναιθημα δεν θα ησουν μοτοσυκλετυστης-μηχανοβιος (διαλεξε οποιον χαρακτηρισμο προτιμας) γι'αυτο μην απολογεισαι.
Προσωπικα διαφωνω με το ξεκινημα απο παπι.
Υπαρχουν:cbr 125,xr 125,xt 125,souper four 400,bros 400,xr 400,
cb 500(που το γνωριζει) κλπ


:wave2: :wave2: :wave2:

blueblack
29/07/2006, 22:35
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ........


Γιά τόν πρώτο φίλο έχω νά πώ πώς σχεδόν συμφωνούμε ίσως δέν πρόσεξε ότι είπα ....μετά άπό μιά πενταετία....
καί άν είναι μικρός στήν ήλικία τότε πάρτο....Χ ....δύο......!!!!!!!!
Τώρα στόν άλλο φίλο θέλω νά πώ πώς τό ζητούμενο.....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.....
άν τό όχημα τής πρώτης περιόδου θάναι 125 παπί ή ΧΤ...!!!!
ΑΛΛΑ....τό άν θά έχει λίγο γκάζι.....λιγα χιλιόμετρα τελική....λίγο φρένο...λίγο άπ'όλα......
ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΕΙ.....!!!!!!!!
Τό δέ πότε θά άλλάξει ό καθένας........
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...........είναι καί πάλι κάτι σχετικό.....!!!!!!!
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....!!!!!!!!
Καί γώ φίλοι μου στή ζωή μου σέ πολλά πράγματα μή νομίζετε
ότι άκολούθησα τή σειρά πού έπρεπε...καί έπέδειξα τήν ύπομονή
πού άπαιτούνταν .....
ΑΠΛΑ.....στίς μηχανές........ΕΤΥΧΕ.......!!!!!!!!!!!
ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ.......
Πολύ άπλά λοιπόν ξεκινήστε από τά λίγα σέ όλα...καί
ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.....άφού τό.....ΣΚΙΣΕΤΕ........!!!!!!
Πάντα τά έντουράκια...τά μικρά on-off είναι πιό άνεκτικά στό
λάθος............καί άκόμα πιό εύκολα ΟΛΑ ΑΥΤΑ......
ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ.....!!!!!!!
Άσε πού είναι καί πιό μαλακά άμα πέσεις.....!!!!!!

:wave2:

zireous
29/07/2006, 22:52
mototrain, εγώ δε θα σου πω τι μηχανή να πάρεις, η επιλογή έχει πολλούς παράγοντες, όπως ή χρήση, ανάγκες, μούρλα κλπ.

Θα σου πω να θυμάσαι ότι είσαι αόρατος στη κίνηση (που σημαίνει φλάς και κόρνα στις προσπεράσεις), και τρωτός (αποστάσεις, εξοπλισμός κλπ).

Τα υπόλοιπα εκατοντάδες πράγματα που μπορεί να μάθεις για τις μηχανές τσέκαρέ τα στο φόρουμ Οδήγηση -Tips & Tricks .

mototrain
30/07/2006, 20:33
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Τελικά μετά απο τόσο καιρό ψαξίματος αν πω οτι καταστάλαξα, ψέματα θα πω! σιγουρα οι πληροφορίες απο όλους σας είναι υπερπολίτιμες και θα τις λάβω υπόψη (όσες δεν ειναι αντικρουόμενες μεταξύ τους) αλλα μια συνθεση απόψεων (όσο μπορω να την κανω) δε με βγάζει παρά στα βασικά!

τουτεστιν

ΟΧΙ θηρεία και ΠΟΛΛΗ προσοχη-εξοπλισμό κλπ!!!!

το σαβ/κο εκει που βρέθηκα έτυχε να δοκιμάσω μια KLE500 που απο την αρχη είχα κατα νου! δε θα μπώ στη διαδικασία να πω πως μου φάνηκε αφου με μια βόλτα δεν καταλαβαινεις και πολλά

το λοιπόν η τρικυμία εν κρανίω συνεχίζςται( ψεματα να πω?) αλλά και πάλι σας ευχαριστώ όλους! :beer:

tsiros_temp
30/07/2006, 20:38
ΚΟΙΤΑ ΒΑΘΥΑ ΣΤΑ ΜΆΤΙΑ ΜΟΥ :hypnotize :hypnotize :hypnotize

ΠΑΡΕ ΤΟ CB500 :hypnotize :hypnotize :hypnotize

mototrain
30/07/2006, 21:36
δυστυχως δεν το έχω βρει μταχειρο! απ την άλλη το CBF250 με παιρνει μέχρι και καινουριο (3900 περιπου)!

KaTaNaS
30/07/2006, 21:38
μην ακούς κανέναν...



εμένα άκου! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26330)