PDA

View Full Version : Μυτιλήνη (Ζητούνται Πληροφορίες)



Nostra
25/07/2006, 22:32
Θα βρεθώ στη Μυτιλήνη για μία εβδομάδα από 20 Αυγούστου και μετά...

Σκέφτομαι να μείνω στην Ερεσσό...
Προτιμάμε διαμονή πολύ κοντά σε ήσυχη σκιερή παραλία...

Θα είμαι

- με την δίτροχη (ασφάλτινη) καλή μου και

- με την δίποδη (παντός εδάφους) καλή μου....


Ερωτώ... πού να πάμε....

- για διαμονή ?

- για βόλτες ?

- για μπάνιο ?

- για φαγητό ?

- για τοπία ?

....

Ακούει.... :smokin: :smokin: :smokin:

Nostra
25/07/2006, 22:47
Map 1 - Geophysical


56843

Nostra
25/07/2006, 22:48
Map 2 - Political

Nostra
25/07/2006, 22:49
:D


56844

Nostra
25/07/2006, 22:51
Map 3


56845

zolotas
25/07/2006, 23:41
αν πηγαινα παλι στον Μολυβο θα πηγαινα γιατι ειναι γραφικα με καλα ταβερνακια ,να πιεις τις μπυρες σου ,εχει κοντινες παραλιες πολυ καλες και διαμονη επισης με ηρεμια ........

εχω τις καλυτερες εντυπωσεις .......σαν να βρεθηκα σε τρια διαφορετικα νησια :D ξεκινησα να μεινω Πλωμαρι αλλα εφυγα την αλλη μερα και δεν το μετανοιωσα .......γυρισα ολο το νησι και τα μοναστηρια .....ξεραιλα εχει ,πρασιναδα εχει, αλλα φιλαρακι Μολυβος rulezzzzzz(η μερα με την νυχτα σε σχεση με τα αλλα χωρια ) .........η στα δυο κοντινα χωρια βγαινοντας ..

Πλωμαρι εχει ωραια ταβερνακια στα σοκακια και ουζο και γραφικα ειναι αλλα δε λεει για πολυ ........ουτε και κολπος καλλονης .......οσο για τα αλλα μερη ριχνεις τις βουτιες σου και παλι πισω γιατι οι αποστασεις ειναι μεγαλες

πηγα με σκουτερ και δεν το μετανοιωσα γιατι οι δρομοι δεν ειναι και οι καλυτεροι ........για νυχτερινες διαδρομες ξεχασε το καλυτερα .

επισης για μανταμαδος εχει ωραια διαδρομη αν θες να δεις το μοναστηρι με τον αγιο "καπως περιεργα" και ακριβως απ εξω πινεις και τον καφε σου

H.A.Balafoutre
26/07/2006, 01:53
Πήγα πέρυσι το καλοκαίρι για μια εβδομάδα με την κοπελιά μου.

Μου άρεσε πάρα πολύ και ευχαρίστως ξαναπάω. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, ο Μόλυβος( ή αλλιώς Μήθυμνα) είναι το highlight του νησιού σε συνδιασμό με το μικρό χωριό 4χλμ δυτικά, την Πέτρα. Αυτά τα 2 έχουν αρκετή ζωή και παραλίες για μπάνιο.

Οι δρόμοι είναι δύσκολοι, ειδικά οι ανατολικοί που πάνε και στα μοναστήρια. Να πάς κι εκεί είναι πολύ ωραία. Οι δρόμοι είναι η χαρά του μοτάρ αλλά με άπειρη προσοχή διότι είναι τίγκα στους γκρεμούς. Σφικτό στροφιλίκι με μέτρια άσφαλτο για πολλά χιλιόμετρα. Στους δρόμους την νύχτα δεξιά-αριστερά περπατάνε άνθρωποι.

Έχει καλές παραλίες παντού και στην Μυτιλήνη έξω από την πόλη, αλλά και στο Πλωμάρι, που δεν έχει πολλά να δείς και να κάνεις. Οι παραλίες είναι κυρίως με πέτρα αλλά έχει και παραλίες με καλή άμμο.

Γενικά είναι ένα ήσυχο μέρος και μου είχε αρέσει πολύ διότι σε αφήνει να το γυρίσεις και να το γευτείς.

Εγώ έκανα το εξής. Νοίκιασα αμάξι και κάθε μέρα πηγαίναμε σε διαφορετικό μέρος. Από το πρωί μέχρι το βραδάκι και τα βλέπαμε όλα. Το βραδάκι στο δωμάτιο, μπανάκι και ύπνο ή βόλτα στην χώρα. Πήγαμε παντού στην ανατολική πλευρά και την δυτική την αφήσαμε. Δηλαδή Ερεσσό δεν πήγα. Την επόμενη ίσως. Αλλά τον συνδιασμό Μόλυβο-Πέτρα τον ξαναεπισκευτήκαμε.

Καλές τιμές, κυρίως στο φαγητό. Νοικιάσαμε δωμάτιο από το τηλέφωνο από κάποιο βιβλίο με δωμάτια και ξενοδοχεία. Έτσι κι έτσι το μέρος ώς εγκαταστάσεις και σέρβις, αλλά ήταν καλό για βάση.

Κοίτα, ήξερα ότι δεν είναι τόσο γκλαμουράτο μέρος για διακοπές και πραγματικά το ευχαριστίθηκα γι'αυτό. Ηρεμείς και ταυτόχρονα κάνεις καλές διακοπές με παρέα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πλάνο.

Ο δρόμος στο κέντρο του νησιού, από Μυτιλήνη-Καλλονή-Πέτρα είναι καλός, αν και κάποια μικρά σημεία θέλουν αρκετή προσοχή. Ο ανατολικός δρόμος, που πάει στα μοναστήρια και ανεβαίνει μέχρι τα Μήθυμνα, είναι μακρύς και για μοτάρ. Όπως σου είπα πιο πάνω.


Η Καλλονή έχει μια ιδιαιτερότητα διότι περπατάς, περπατάς και περπατάς και είσαι μέχρι το γόνατο με πολύ ζεστά νερά. Για οικογένειες με παιδιά κυρίως και χωρίς κάτι ενδιαφέρον στο χωριό.


Πήγα το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου και μου έκανε εντύπωση που δεν είχε τόσο κόσμο. Είτε τουρίστες, είτε Έλληνες. Κρίμα και πάλι κρίμα διότι είναι ένα μέρος με τα όλα του, αλλά μακρυά ώς απόσταση και με τα κόλπα της ακτοπλοϊας αλλά και ως ένα μέρος που δεν πολυδιαφημίζεται σε σχέση με τις Κυκλάδες ας πούμε.

tai
26/07/2006, 02:08
1ον Πρέπει να φας αστακό (πάμφτινα) στο Σιγρι.
2ον Να περάσεις οποσδίποτε από την Αγιάσο.
3ον να πας στο Ταρτι για ψάρι. (τσάμπα)
:wave2:

Nostra
26/07/2006, 10:35
ΤΗΑΝΧ GUYS...


κανένας για εντυπώσεις από Ερεσσό?

:a014:

byron
26/07/2006, 10:57
Ερεσσός. Όμορφο χωριό, αρκετά ζωντανό, με πάααρα πολλά μπαρ και ταβέρνες κατά μήκος της παραλίας.
Μπάνιο έκανα στην δεξιά άκρη της παραλίας που ήταν πιο ήσυχα, όπου πηγαίνει χωματόδρομος. Στην Ερεσσό να έχεις τον νου σου στην συμβία σου :rotflmao: :rotflmao: . Θεωρήται must για λεσβίες, μια και είναι ο τόπος καταγωγής της Σαπφούς.

Για δρόμους, όπως τα λένε τα παιδιά.

Σίγρι και απολιθωμένο δάσος οπωσδήποτε.
Αγιάσο και Τάρτι δεν θα πρότεινα. Πολύ κόσμος και πολύ τουριστικά. Το Τάρτι έχει και πολύ χωματόδρομο για να πας. Όμορφη αλλά μικρή παραλία, με πολύ κόσμο...
Όμορφη διαδρομή είναι από Μόλυβο προς Μανταμάδο. (παραλιακά)

Η καλύτερη παραλία κατα την γνώμη μου είναι στα Βατερά. Έχει κόσμο μεν, αλλά λόγω του ότι είναι 7-8 χλμ δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο δεξιος κάβος (Αγ.Φωκάς) στα Βατερά έχει 1-2 ψαροταβέρνες. Η τελευταία είναι πολύ καλή με τσάμπα αστακομακαρονάδες.

Γενικά είναι πολύ όμορφο νησί και θα περάσεις πολύ καλά. Προσοχή στον σχεδιασμό των εκδρομών, γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες.

:wave2:

powerphot
26/07/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ΤΗΑΝΧ GUYS...


κανένας για εντυπώσεις από Ερεσσό?

:a014:

Πολύ ΠΑΓΩΜΕΝΑ νερά!
Κατα τα άλλα, καλές διακοπές:wave2:

Nostra
26/07/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Πολύ ΠΑΓΩΜΕΝΑ νερά!

H παραλία πως είναι ?

εχει πολύ κόσμο τον αυγουστο?

εχει μπαρακια On the beach?

εχει ομπρέλες? φασαρία (παιδάκια κλπ.) ?

καθαρή θάλασσα (φύκια, πέτρες, άμμο) ?





βοηθήστε τον τυφλό, βοηθήστε τον ανάπηρο..... :uplate:

byron
26/07/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
H παραλία πως είναι ?

εχει πολύ κόσμο τον αυγουστο?

εχει μπαρακια On the beach?

εχει ομπρέλες? φασαρία (παιδάκια κλπ.) ?

καθαρή θάλασσα (φύκια, πέτρες, άμμο) ?
uplate:

1.πολύ όμορφη
2. ναι
3.Τιγκα
4.στο 1/3 ναι
5. Ψιλό χαλικάκι (το καλύτερο)

Εμένα πάντως τα νερά δεν μου φάνηκαν κρύα....

BILLY FILTH
26/07/2006, 18:21
Ερεσσός και ήσυχη παραλία δεν παίζει.
Πάντως σίγουρα πήγαινε Πέτρα - Βατερά - Μόλυβο και αν τα καταφέρεις για να προσκυνήσεις στην Παναγία στην Αγιάσο.
Έχε πάντως υπόψη σου ότι εκεί που επέλεξες να μείνεις ο δρόμος για οποιοδήποτε άλλο σημείο του νησιού είναι υπερβολικά στριφτερός σε σημείο αναγούλας.
Επειδή είμαι 20 χρόνια παραθεριστής στη Λέσβο μπορώ να σου απαντήσω σχεδόν σε όλες σου τις απορίες. Στείλε αν θες πμ.
Εγώ θα είμαι εκεί 11 με 20 Αυγούστου.

Nostra
26/07/2006, 23:19
Νεότερες συστάσεις με καθοδηγούν για διαμονή στην Αναξο...


τι λέτε? καλύτερα είναι εκεί από ότι στην Ερεσσό?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εως τώρα....

περιμένω και τους υπολοιπους....


Φιλικά .... :wave2: :wave2: :wave2:

:beer: :beer: :beer:

BILLY FILTH
27/07/2006, 05:08
σίγουρα είσαι πιο κοντά (ουσιαστικά δίπλα) στα μέρη που σου έγραψα πιο πάνω και πιο κοντά στην πόλη για να πας και σε κανα clubάκι.
έχει κάτι ενοικιαζόμενα δωμάτια που βρίσκονται δίπλα στη θάλλασα σε στυλ καμπανών και βρίσκονται σε ύψωμα οπότε την αράζεις αν θες και στην πισίνα και αγναντεύεις το πέλαγος κάνοντας το μπανάκι σου και πίνωντας το ποτάκι σου.

island
28/07/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Νεότερες συστάσεις με καθοδηγούν για διαμονή στην Αναξο...
τι λέτε? καλύτερα είναι εκεί από ότι στην Ερεσσό?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εως τώρα....
περιμένω και τους υπολοιπους....

ΟΧΙ ΑΝΑΞΟ !!!!

η άναξος είναι σαν την Λούτσα και χειρότερα.:yuck: :yuck:

Αν θέλεις να είσαι στο κέντρο του νησιού τότε να μείνεις στην Καλλονή (Σκάλα Καλλονης).

Η Ερεσσός εχει τον περισσότερο κόσμο και το πιο καλό κέφι φέτος απλά είναι κάπως μακρυά απο τα υπόλοιπα χωριά (Μόλυβο , Αγιάσο ,Πλωμάρι κλπ)

Στην Σκάλα Ερεσσού η παραλία είναι περίπου 4 χιλιόμετρα οπότε μέρη με ησυχία θα βρείς εύκολα.

Αν μείνεις Σκάλα ερεσού μπορείς να κάνεις εκδομές στα υπόλοιπα μέρη απλά κάθε μέρα θα έχεις +80 χιλιόμετρα πηγαινε έλα παραπάνω δρόμου (και τι δρόμου επαρχιακού με στροφές στον γκρεμό).

Μήπως να έμενες μερικές μέρες Σκάλα Ερεσσού και μερικές Μόλυβο ή Πέτρα?

ότι άλλο χρειάζεσαι ρώτα γιατι μένω στο νησί

BILLY FILTH
29/07/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
ΟΧΙ ΑΝΑΞΟ !!!!

η άναξος είναι σαν την Λούτσα και χειρότερα.:yuck: :yuck:

Αν θέλεις να είσαι στο κέντρο του νησιού τότε να μείνεις στην Καλλονή (Σκάλα Καλλονης).

Η Ερεσσός εχει τον περισσότερο κόσμο και το πιο καλό κέφι φέτος απλά είναι κάπως μακρυά απο τα υπόλοιπα χωριά (Μόλυβο , Αγιάσο ,Πλωμάρι κλπ)

Στην Σκάλα Ερεσσού η παραλία είναι περίπου 4 χιλιόμετρα οπότε μέρη με ησυχία θα βρείς εύκολα.

Αν μείνεις Σκάλα ερεσού μπορείς να κάνεις εκδομές στα υπόλοιπα μέρη απλά κάθε μέρα θα έχεις +80 χιλιόμετρα πηγαινε έλα παραπάνω δρόμου (και τι δρόμου επαρχιακού με στροφές στον γκρεμό).

Μήπως να έμενες μερικές μέρες Σκάλα Ερεσσού και μερικές Μόλυβο ή Πέτρα?

ότι άλλο χρειάζεσαι ρώτα γιατι μένω στο νησί


γιατί όχι Άναξο!!!

Η Άναξος είναι 10 λεπτά από την Πέτρα και έχει και μαγαζιά για καφεδάκι φαί και ωραία παραλία (καθαρή ναι την καλύτερη του νησιού όχι).

Στην Καλλονή μένουν μόνιμοι κάτοικοι της Μυτιλήνης όπου και έχουν τα εξοχικά τους και εκτός από το ούζο και τη σαρδέλα δε φημίζεται για τίποτα άλλο ούτε καν τη θάλασσα.Από Άναξο είσαι σε 10 λεπτά Πέτρα - 30 λεπτά Βατερά - 30 λεπτά Μυτιλήνη και Αγιάσο.

Στην Ερεσσό οι περισσότεροι πάνε για την παραλία των γυμνιστών και για να μαμήσουν καμιά τουρίστρια. Ο φίλος από ότι κατάλαβα θα είναι με τη δικιά του οπότε δε χρειάζεται κανά τέτοιο μέρος απλά μόνο μια μονοήμερη προς τα εκεί.

Μόλυβο θα πληρώσει πολλά για διαμονή καλύτερα Πέτρα.

island
30/07/2006, 09:14
όχι Αναξο γιατι η Αναξος είναι ένα άσχημο μέρος.

Αν βρεις εσύ τουρίστρια να σου κάτσει στην Ερεσο (που ώς γνωστόν πάνε οι λεσβίες) τότε κάτι περίεργο συμβαίνει.

Στην Καλλονή του λέω να πάει γιατι είναι στο κέντρο του νησιου και απο εκει μπορεί να δει τα υπόλοιπα με τα λιγότερα δυνατά χιλιόμετρα.

Εξακολουθώ να προτείνω "Μήπως να έμενες μερικές μέρες Σκάλα Ερεσσού και μερικές Μόλυβο ή Πέτρα?"

Smith
05/08/2006, 05:49
Δεν ξέρω από που θα πας (και θα γυρίσεις) αλλά αν σταματήσεις Αλεξ/λη και ψάχνεις που να μείνεις, ρίξε π.μ...κάτι θα κάνουμε...
Καλά να περάσεις....:wave2:

ela ela
11/09/2006, 01:59
Τελικα φιλε μου πως τα περασες σου αρεσε η Μυτιληνη?

Nostra
11/09/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Τελικα φιλε μου πως τα περασες σου αρεσε η Μυτιληνη?

εχώ όντως παραλείψει να γράψω εντυπώσεις....

sorry, θα επανορθώσω σε μερικές μέρες...

για την ιστορία έμεινα μόνο Ερεσσό που ήταν απλά πολύ όμορφα και ξεκούραστα...



:wave2: