PDA

View Full Version : Spyball πρόβλημα...



michalispap
24/05/2004, 14:46
Πριν πάω στη Spyball θέλω την συμβουλή / εμπειρία σας μπας και αποφύγω πιάσιμο κώλου....

Εχουμε και λέμε:

Είχα το ντακαρίδιον παρατημένο επί ένα μήνα.
Αποφασίζω να το βάλω μπρος.
Πατάω το κουμπί του spyball και ανάβουν τα λαμπάκια χωρίς να κούσω μπιπ.
Το βάζω μπροστά με καλώδια, παίρνει το κάνω και μια βολτίτσα.
Απο τότε όμως δεν εκούγεται ούτε μπιπ ούτε η σειρήνα όταν χτυπάει ο συναγερμός.

Αντίθετα, τα φλας αναβοσβήνουν κανονικά!
Το manual δεν προβλέπει το φαινόμενο.
Ο νους μου πάει σε πρόβλημα της σειρήνας.

Ο δικός σας;;;

ευχαριστώ,
Μιχάλης.

petridist
24/05/2004, 15:42
και εγώ έχω spyball.. δεν έχω αφήσει τη μοτο 1 μήνα ποτέ αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι απλά χάλασε απο την αναμονή!!

ίσως η μπαταρία του συναγερμού τα έπαιξε... αλλα γιατι δεν πας εκεί που τον έβαλες να στο κοιτάξουν? 2 χρόνια εγγυηση έχει (αν δεν την έχεις περάσει) αλλά καλό είναι να το δεί ο υπεύθυνος (εξουσιοδοτημένος ελπίζω) που τον πέρασε

Julius
24/05/2004, 15:57
Gia na entopiseis ean einai provlima seirinas........

oplise ton seinagermo kai rixtou mia sfaliara (toy dakar) ama skouksei kanonika....seimenei seirina einai ok kai kati allo pezei ean arxizei na varaei vraxna h poio xamila klp dokimase hols me vaipor action......

jannisb
13/05/2006, 00:30
o spyball meta apo 21 meres mpenei se katastasi adraneias gia na min sou troei tin mpataria.etsi leei to manual...
tin proti fora xrisis meta tis 21 meres + ... prepei na kaneis mia diadikasia afypnisis...
an den exeis brei lisi merxi simera...steile apantisi se auto to minima gia na to psakso na sou po pos ginetai.

giannis

tsofras
30/08/2006, 10:42
Ξεθάβω αυτό το ποστ γιατι έπαθα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αλλα την μηχανή είχα να την κουνήσω απο χθές το βράδυ. Τελικά βρέθηκε η αιτία ή κάποια λύση?

jannisb
30/08/2006, 22:31
an kaneis kapoio lathos kai patiseis kapoio koumpi tou tilekontol kai tautoxrona i ligo meta ton oplismo gyriseis to kleidi ...energopoiheis thn leitourgia programatismou...
steile to mail sou....na sou steilo to til mou...
ton ksero ap ekso ton synagermo me ayta pou exo pathei...
na se boithiso...
giannis

zanny
31/08/2006, 10:14
Έχω και εγώ spyball σε Dakar.
Είναι εύκολος ο προγραμματισμός του?
Υπάρχει κάποιο manua??

jannisb
31/08/2006, 11:58
ναι υπαρχει Manual...
an psakseis tha to breis...
an theleis boitheia steile to montelo tou synagermou sou
sto jannisb@panafonet.gr na se boithiso...
oso gia to an einai eykolo...kalo einai na exeis to manual mia fora...
etsi mporeis na zitiseis boithia apo kapoion pio sxetiko..
xoris manual oso epistimonas kai na eisai den ginetai tipota...
emena mou fanike eykolo...
alla i douleia mou exei sxesi me hlektronika....opote isos gi auto mou fanike etsi eukolo...
tha elega eykolo an mpeis sto nohma...

nek4d
16/10/2007, 22:55
Παιδιά, μόλις παρέλαβα ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι με συναγερμό spyball, με 2 controls.
Το 2ο control όμως δεν "παίζει". Η μπαταρία του είναι οκ, το τσεκάραμε.
Αρα θελει επανα-προγραμματισμό.
Πως το κάνουμε?
Κάνα manual online?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

giorgosxristou
17/10/2007, 23:27
eicha kai egw to idio provlima,na mia lush tou provlimatos.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48199

OldMan
18/10/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
ean arxizei na varaei vraxna h poio xamila klp dokimase hols me vaipor action......
Επειδή το thread είναι "αρχαίο" και ο γράψας admin (αλλά ΔΕΝ ανηκει στην "κλίκα" του Δέλεαρ):lol:, θα απολαύσει μέρος της μεγαλοψυχίας μας .... :D

BLiTzER
13/02/2008, 01:00
Καλησπέρα παίδες. Το επαναφέρω για να μην ανοίγω καινούριο.

Λοιπόν παρέλαβα το μεταχειρισμένο χορνετάκι μου πριν λίγες ημέρες και παρόλο που - φαινομενικά τουλάχιστον - έχει spyball συναγερμό πάνω, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είναι απενεργοποιημένος και θα πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο να τον ενεργοποιήσει. Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς εννοούσε, αν όντως χρειάζεται ηλεκτρολόγος γι'αυτή τη δουλειά και πόσο θα μου κοστίσει. Επίσης δεν ξέρω ποιο spyball μοντέλο έχω. Μου είπε απλά ότι στοιχίζει 350ε. Καμιά ιδέα μήπως βγάλω άκρη με όλα αυτά?

giorgosxristou
13/02/2008, 13:01
μάλλον θέλει να πει ότι τον έχει βγάλει εκτός ,δηλαδή δεν έχει τροφοδοσία ο συναγερμός από την μπαταρία ,και δεύτερον ο "σπυβαλλ" όπως και οι περισσότεροι έχουν σύστημα όπου μπλοκάρουν την μηχανή,δηλαδή εάν αφήσεις για παράδειγμα τον διακόπτη σου σε θέση on (αλλά το μοτέρ σου δεν δουλεύει) για 2-3 λεπτά ενεργοποιείται συναγερμός και η μηχανή δεν παίρνει μπροστά,εν ολίγοις χρειάζεται μια παρεμβολή στα ηλεκτρολογικά τις μηχανής,δεν είναι απλά βάζω το + και - του συναγερμού και τέλος,για τα λεφτά δεν ξέρω καθόλου,και εγώ μεταχειρισμένο το πήρα το μοτόρι μου.

BLiTzER
13/02/2008, 14:31
Κανας γνωστός καλός ηλεκτρολόγος τότε που μπορεί να βοηθήσει? Ή έστω κάποια επίσημη αντιπροσωπεία της spyball ή κάτι τέτοιο? Είναι λίγο μαλακία να έχω συναγερμό πάνω και να κάθεται.

PQC
09/05/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jannisb
ναι υπαρχει Manual...
an psakseis tha to breis...
an theleis boitheia steile to montelo tou synagermou sou
sto jannisb@panafonet.gr na se boithiso...
oso gia to an einai eykolo...kalo einai na exeis to manual mia fora...
etsi mporeis na zitiseis boithia apo kapoion pio sxetiko..
xoris manual oso epistimonas kai na eisai den ginetai tipota...
emena mou fanike eykolo...
alla i douleia mou exei sxesi me hlektronika....opote isos gi auto mou fanike etsi eukolo...
tha elega eykolo an mpeis sto nohma...

καλησπέρα αν και αρχαίο το thread επίκαιρο για εμένα, αδερφέ πέζει να βοηθήσεις έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και στο manual δεν υπάρχει κάτι σχετικο

lc8ergr1
29/06/2009, 11:34
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


1 κλεινω ΤΟ KILL SWITCH - ΓΥΡΊΖΩ ΚΛΕΙΔΊ ΣΤΗΝ την μηχανη - κλειδωνω

2 ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΩ ΤΟ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ - ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΟΙΩ

3 και σε 25 δευτερολεπτα ακουγεται ενα μονος ηχος bip χωρις να αναψει -ενρεγοοπιοηθει - αναψει το κοκινο φωτακι

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 3-4 ΩΡΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΛΙΓΩΘΕΙ Η -ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ- ΜΠΑΤΑΡΙΑ - παρακαλώ


ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ


ΠΩΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΓΩ ΤΟΝ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΕΛΕΙΩΣ??