PDA

View Full Version : Θέση σέλας στο CBF-600



javaneze
26/07/2006, 10:02
Που την εχετε; που σας εξυπηρετει;

Την ξεκινησα στην πιο χαμηλη, αλλα με ψιλοκουραζε.
Την βολευτηκα στην μεσαια για κανα 2μηνο και την συνηθισα ετσι. πιστευα οτι ειναι η καταλληλη.
Εχτες την εβαλα δοκιμαστικα στην ψηλοτερη θεση, και εμεινα εκπληκτος απο το αποτελεσμα.
Σαφως καλυτερη θεση οδηγησης! Το μηχανακι μονο και μονο που ψηλωσε η θεση μου το νιωθω πολυ πιο "ελαφρυ".

Φοβομουνα οτι δεν θα με βολεψει, αλλα τελικα ειναι αψογο εκει. νιωθω σαν να αλλαξα μηχανη και εκει θα μεινει!

(τα παιρνω πισω Nostra οσα σου ειχα πει για την σελα! Απιστευτο το μηχανακι στην ψηλη. Σαν παπι το νιωθω)

Οι υπολοιποι που βολευεστε;
:wave2:

Nostra
26/07/2006, 10:16
η δική μου σέλα είναι (μετά από δοκιμές) στη μεσαία θέση...

την έχω συνηθίσει εκεί ...

ΤΑ ΠΑΝΤΑ εξαρτώνται από τον σωματότυπο του αναβάτη.... ύψος-βάρος-χρώμα ματιών κλπ.


στη ψηλή θέση μήπως ανεβαίνει κατα τί το κέντρο βάρους της μηχανής-αναβάτη οπότε στις στροφές θα έχεις άλλη αίσθηση ?

makis206
26/07/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
στη ψηλή θέση μήπως ανεβαίνει κατα τί το κέντρο βάρους της μηχανής-αναβάτη οπότε στις στροφές θα έχεις άλλη αίσθηση ?

Αυτό είναι σίγουρο και πιθανόν να είναι μεγάλη η διαφορά όσο αναφορά την οδήγηση παρά τη μικρή απόσταση στη ρύθμιση της σέλας.

Δεν έχω δοκιμάσει την ψηλότερη θέση, μέχρι στιγμής με έχει βολέψει πάρα πολύ η μεσαία, δεν έχω νοιώσει καθόλου την κούραση να με ενοχλεί, πιθανόν όμως να κάνω ένα τσεκαρισματάκι αφού έχουμε αυτή τη δυνατότητα !:cool:

Πάντως στο 1,77 που λέει η μεζούρα για το ύψος μου, νομίζω πως η μεσαία είναι η κατάλληλη θέση για μένα.

:beer: :beer:

javaneze
27/07/2006, 08:57
Tασο σιγουρο! Εδω σου λεω αλλαζει ολη η αισθηση της μηχανης γενικοτερα... στις στροφες δεν θα αλλαζε ... αλλα μην νομιζεις τιποτα δραματικο ή επικυνδυνο.
Αλλωστε εργοστασιακα προβλεπεται.
Εχω την εντυπωση οτι τωρα στην ψηλοτερη θεση ειναι στο ιδιο υψος με αλλα της κατηγοριας ...φαεηζερ, μπαντιτ και τετοια ...
Με επιφυλαξη παντα ...

Μακη βαλτη ρε φιλε κι εσυ στην ψηλοτερη ετσι δοκιμαστικα και μονο... θα με ενδιεφερε να ακουσω τις δικιες σου εντυπωσεις.:wave2:

makis206
27/07/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μακη βαλτη ρε φιλε κι εσυ στην ψηλοτερη ετσι δοκιμαστικα και μονο... θα με ενδιεφερε να ακουσω τις δικιες σου εντυπωσεις.:wave2:

Είμαι σίγουρος γι'αυτό που λες οτι είδες Νικόλα, θα το κάνω όμως για να το επιβεβαιώσω και θα σου πω !

Θέμα μερικών λεπτών είναι !:winka:

:beer: :beer:

makis206
29/07/2006, 21:34
Νικόλα σήμερα έκανα το πείραμα με τη σέλα !

Η αίσθηση είναι όπως ακριβώς την περιγράφεις, το σώμα μου ένοιωσε ότι το μηχανάκι ελάφρωσε κάνοντάς το να μοιάζει πιο ευέλικτο, σαν να αφαίρεσα 30-40 από πάνω του !

Αυτό όμως που όπως ήταν αναμενόμενο το παρατήρησα και με χάλασε, ήταν ότι στις στροφές με έντονη κλήση και αρκετά μαζεμένα χιλιόμετρα δεν με άφηνε να το κουμαντάρω τόσο άνετα όσο το είχα μάθει με τη σέλα στη μεσαία θέση. Σαν να μη με άφηνε να τοποθετήσω το σώμα μου όπως εγώ το ήθελα πάνω στη μοτό και να είχε την τάση να με "διώχνει" περισσότερο απ'όσο εγώ θα ήθελα..

Παρ'όλο που η διαφορά στις σκάλες του καθίσματος είναι πολύ μικρή, ένοιωσα το κέντρο βάρους του σώματός μου μαζί με της μοτό να έχει ανέβει κατακόρυφα, σχεδόν μου θύμισε το Τρανσάλπ !

Κάτι άλλο που θέλω να αναφέρω, είναι η μεγάλη διαφορά που είδα στη γωνία που έκλειναν τα γόνατα η οποία μου φάνηκε αρκετά μεγαλύτερη και μετά από βόλτα 220+ χιλιομέτρων τα ένοιωθα πιο ξεκούραστα αν και είχα ήδη συνηθίσει την γωνία που μου πρόσφερε η σέλα στη μεσαία θέση.

Τελικά εγώ το γύρισα στη μέση, στο 1,77 που είναι το ύψος μου νοιώθω ότι είναι η πιο κατάλληλη θέση για μένα.

:beer: :) :beer:

makis206
29/07/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Αλλωστε εργοστασιακα προβλεπεται.

Θα ήθελα να προσθέσω σε αυτό ότι οι τρεις θέσεις που προσφέρει το εργοστάσιο για τη σέλα του CBF δεν έχει να κάνει με το αν προβλέπεται ή όχι -πράγμα που σημαίνει αυτόματα ότι αρχίζει ένας διαχωρισμός ανάμεσα στο επικίνδυνο/μη επικίνδυνο- (τουλάχιστον εμένα έτσι μου ακούστηκε) αλλά με το τι βολεύει τον καθένα ! :winka:

Μπορεί πχ ο καθένας αν ξεκινήσει μια βόλτα με σπορτίβικο χαρακτήρα να τοποθετήσει τη σέλα στο χαμηλότερο σημείο για το χαμήλωμα του κέντρου βάρους, και απ'τη άλλη σε μια τουριστάδικη βόλτα χωρίς πολλές κλήσεις σε στροφές να τον βολεύει λόγο άνεσης η ψηλότερη θέση.

:beer: :beer: :beer:

possidi
29/07/2006, 22:16
Γεια σας παίδες. Είμαι καινουργιος στο forum όμως εχω τις καλυτερες εντυπωσεις μιας και φαινεστε οι περισσοτεροι τουλαχιστον γνωστες και πανω απ'ολα καλοι οδηγοι.

Τεσπα, ηθελα να ρωτήσω τη γνωμη σας για ρυθμιση της σελας δεδομενου οτι το υψος μου ειναι 172cm. Τι προτεινετε? Ακομα μπορειτε να μου πειτε πως στην ευχη ρυθμίζεται η σέλα? Μπορω και μονος μου? Υπαρχουν οδηγιες στο manual?

Ευχαριστω πολυ παιδια!

javaneze
30/07/2006, 17:11
@Makis
Φιλαρακι το παρατηρησα κι εγω αυτο που λες. Δεν διατιθεται καθολου για σπορτιδικη βολτα στην ψηλοτερη θεση η σελα.
Εκανα μια βολτα στην Πεντελη εχθες που εχει αρκετα καλα στροφιλικια εκει πανω και διαπιστωσα μια καποια δυσκολια σε σχεση με πριν.
Βεβαια μην φανταστεις οτι πηγα να "ξυσω γονατα" :p Τουρισταδικα και δικαβαλος το εκανα, παρ'ολ'αυτα η διαφορα ηταν εμφανης.

απιστευτο ομως το συναισθημα ρε φιλε μου στο ποσο διαφορετικα νιωθεις την μοτοσυκλετα σαν "βαρος" μονο και μονο επειδη αλλαξε κατα καποια χιλιοστα το υψος της σελας, και ενω αναρτησεις μενουν στην ιδια ρυθμιση παντα.

@possidi
Φιλε μου οπως θα διαβασες και μεχρι τωρα, και απο οτι εχω καταλαβει κι εγω απο την εμπειρια μου και στις 3 θεσεις της σελας, το υψος σου δεν παιζει κανενα ρολο στο σε ποια θεση θα βαλεις την σελα.
Εγω ειμαι 1,83 στο περιπου αλλα και παλι δεν λεει τιποτα για την συγκεκριμενη μηχανη. Οι σχεδον 10 ποντοι διαφορα μας μπορει να επηρεαζαν αν μιλαγαμε για κανενα ψηλο μηχανακι τυπου XR, XT κλπ.
Στο CBF οπου και να την βαλεις, τα ποδια σου κατω θα πατανε. Το θεμα ειναι το τι στυλ οδηγησης θα ακολουθεις και αναλογα την ρυθμιζεις.
Εγω που κανω τπ 90% των χιλιομετρων μου μεσα στην αθηνα με κινηση και συχνα δικαβαλος, η ψηλοτερη θεση με εξυπηρετει αφανταστα.

Στο μανιουαλ δεν αναφερει τιποτα σχετικα με το ρυθμισμα της σελας.
Ουσιαστικα ξεβιδωνεις 2 αλλενοβιδες για να αφαιρεσεις την σελα, οι οποιες ειναι ορατες ακριβως απο κατω απο την σελα και μονο αφου εχεις βγαλει την σελα συνεπιβατη πρωτα.
Αφου αφαιρεσεις την σελα, μενει η βαση της, στην οποια παιζεις με το υψος.
Εκει εχει 4 αλλενοβιδες ακομα, 2 στα πλαγια δεξια-αριστερα, και 2 στις τρυπες της βασης που ουσιαστικα εκει αλλαζει το υψος. Δλδ ξεβιδωνεις τις 2 τελευταιες και μετακινεις τις τρυπες της βασης πιο πανω ή κατω στον αξονα και ξαναβιδωνεις.
Ειναι πολυ ευκολη δουλεια, ουτε 5 λεπτων δλδ, και αν θυμαμαι καλα χρειαζεσαι ενα 5αρι αλλενοκλειδο.

Ελπιζω να βοηθησα:wave2:

Τα ξαναλεμε κατα τα μεσα αυγουστου που επιστρεφω απο διακοπουλες
:beer: :wave2:

makis206
30/07/2006, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Ειναι πολυ ευκολη δουλεια, ουτε 5 λεπτων δλδ, και αν θυμαμαι καλα χρειαζεσαι ενα 5αρι αλλενοκλειδο.

Το οποίο βρίσκεται μέσα στην εργαλειοθήκη του CBF ! :cool:


:beer: :beer:

el_hymador
31/07/2006, 20:24
και εγω στην μεσαια θεση την εχω.δοκιμασα τις αλλες δυο , η χαμηλη ειναι για τα μπαζα και εχει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα απο την ψηλη θεση , εισαι πολυ μεσα στην μοτοσυκλετα και γενικα παρατηρησα δυσκολια στους ελιγμους και στην ευκινησια.Η ψηλη οντως ειναι πολυ καλη , εμενα με βολευει και σε γρηγορη οδηγηση , αλλα εκει αρχιζει πλεον και ενοχλει το τιμονι το οποιο κατα την αποψη μου ειναι απαραδεκτο!!!! πολυ ψηλο και στενο δεν μου κανει με τιποτα!!! Οταν δεησω και το αλλαξω με κατι χαμηλοτερο / φαρδυτερο, θα αλλαξω τα καβαλετα του να παει πιο μακρυα ,θα ψηλωσω και την σελα και θα εχω αισθηση motard ...(λεμε τωρα...) προς το παρων μεσαια θεση στην σελα , κοντα το τιμονι ....το εχω συνηθισει και με βολευει ...:wave2:

redfantomas
06/05/2014, 17:48
και ερχομαι εγω τωρα και ξεθαβω το superντουπερ θαμενο !!!

δοκιμασα να βαλω την σελα στην πιο ψηλη σκαλα και δεν μπορεσα μου αφηνε κενο 2-4 cm απο το τεποζιτο? ετσι πρεπει να ειναι ?? αν ειναι ετσι πολυ ασχημο ρε παιδια ... τελικα την εβαλα στην πιο χαμηλη μπας και δω διαφορα ( μεσα στην πολη δεν ειδα καμια απο την μεσαια που ηταν ..θα την τεσταρω και πιο εξω ομως το μονο που παρατηρησα ειναι οτι τα ποδια μου κλειδωνουν πιο καλα πανω στο τεποζιτο ..) 178 υψος με 120κg οφελιμο !!!!

theofilos888
06/05/2014, 18:19
Στην πιο πανω θεση αφηνει κενο. Αν το κρατησεις ετσι κλεινει το κενο.

redfantomas
07/05/2014, 11:28
Στην πιο πανω θεση αφηνει κενο. Αν το κρατησεις ετσι κλεινει το κενο.
μα φαινεται οτι δεν παταει και σωστα (τσεκαρα την χουφτα της σελλας αγκαλιαζει τον πυρο ...οπως και να εχει φαινεται κακασχημο και πιο καλη αισθηση να εχει απλα δεν με ενδιαφερει ...εκτος αν εγω δεν εκανα κατι καλα

theofilos888
07/05/2014, 12:07
μα φαινεται οτι δεν παταει και σωστα (τσεκαρα την χουφτα της σελλας αγκαλιαζει τον πυρο ...οπως και να εχει φαινεται κακασχημο και πιο καλη αισθηση να εχει απλα δεν με ενδιαφερει ...εκτος αν εγω δεν εκανα κατι καλα

Και εγώ όταν τη σήκωσα (τη σέλα) είδα το κενό και τρόμαξα. Σε 2-3 μέρες οδήγησης, όμως, έκλεισε αισθητά.