PDA

View Full Version : πιρουνια κ κουταλια!



fantacid
26/07/2006, 22:35
εχω μια απορια σχετικα με τα πιρουνια(οχι τα μαγειρικα αλλα τα μοτοσυκλετιστικα!) βλεπω οτι οι παλιοτερες μηχανες εχουν συμβατικα κ οι νεες εχουν ανεστραμενα !!!!!

αυτο τωρα πως εξηγειτε?
βαλαμε το πανω κατω κ ειναι καινοτομια?
δλδ αν παρω το μπροστινο απο το xr κ το πατεντωσω κ το βαλω αναποδα θα κανω μεγαλη "μαγκια"????
κ στη τελικη γιατι οταν ειναι αναποδα οι μπουκαλες αποδιδουν καλυτερα??
ως εκει ειναι δλδ η εξελιξη του μπροστινου συστηματος αποσβεσης κραδασμων??

Να σας πω την αληθεια περιμενα κατι παραπανω απο τα τοσα λαμπρα μυαλα που δουλευουν πανω στην αναπτυξη των διτροχων πυραυλων


:yuck: :mad: :cry: :look: :dizzy:

gcrook
27/07/2006, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid


βαλαμε το πανω κατω κ ειναι καινοτομια?



ΟΧΙ!
Ειναι εντελως διαφορετικα σε σχεδιαση και λειτουργια.
Απλως αντιστραφηκε ο ρολος της μποτας η οποια ειναι πανω τωρα, και το καλαμι ειναι κατω...
Σε πολυ γενικες γραμμες, μειωθηκε το αναρτωμενο βαρος και ενισχυθηκε και η ακαμψια μιας και το πολυ το ζορι δεν το τρωει το καλαμι, αλλα η μποτα.

Ας τα πει κανας αλλος καλυτερα, αλλα δεν εισαι ο μονος που νομιζει οτι εχει πιασει τους κατασκευαστες απο τα @@ παντως:D

George-3-
27/07/2006, 03:12
Καινοτομιες υπαρχουν πολλες... ΛΕΦΑΣ, Britten, Τelelever και αλλες αλλα αυτο ειναι μια τεραστια συζητηση που ειναι πολυ βραδυ για να την αρχισω. Ετσι απλα να αναφερω οτι τα πρωτα πηρουνια οπως τα ξερουμε τωρα εμοιαζαν περισσοτερο με αναποδα παρα με συμβατικα.

stefanos
27/07/2006, 08:30
Πλήρης περιγραφή του μπροστινού του Λέφα στο rd που είναι στα περίπτερα.

fantacid
27/07/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΟΧΙ!
Ειναι εντελως διαφορετικα σε σχεδιαση και λειτουργια.
Απλως αντιστραφηκε ο ρολος της μποτας η οποια ειναι πανω τωρα, και το καλαμι ειναι κατω...
Σε πολυ γενικες γραμμες, μειωθηκε το αναρτωμενο βαρος και ενισχυθηκε και η ακαμψια μιας και το πολυ το ζορι δεν το τρωει το καλαμι, αλλα η μποτα.

Ας τα πει κανας αλλος καλυτερα, αλλα δεν εισαι ο μονος που νομιζει οτι εχει πιασει τους κατασκευαστες απο τα @@ παντως:D


ηλπιζα να ειναι καπως ετσι τα πραματα κ να μην ειναι τοσο απλα/προφανη οπως τα περιεγραψα,
απλα στο απειρο κ αμαθο ματι καποιου σαν εμενα πιστευω πως ηταν λογικη η απορια!
ευχαριστω για την απλη αλλα κατανοητη απαντηση σου
:beer: :beer:


χα!μου ξεφυγανε οι ατιμοι κατασκευαστες κ νομιζα οτι τους εδεσα κομπο τα @@ακια τους.
φτου .....την αλλη φορα ομως.................!




Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-

Καινοτομιες υπαρχουν πολλες... ΛΕΦΑΣ, Britten, Τelelever και αλλες αλλα αυτο ειναι μια τεραστια συζητηση που ειναι πολυ βραδυ για να την αρχισω. Ετσι απλα να αναφερω οτι τα πρωτα πηρουνια οπως τα ξερουμε τωρα εμοιαζαν περισσοτερο με αναποδα παρα με συμβατικα.


ειχα διαβασει παλιοτερα σε ενα λινκ(που δε θυμαμε τωρα) για την καινοτομια του λεφα που χαθηκε λογω ελλειψης χρηματοδοτησης ή αναλογου ενδιαφεροντος απο καποια μεγαλη καταστευαστικη που θα μπορουσε να ανπτυξει περετερο,
αλλα το θεμα ειναι τι υπαρχει σημερα στην αγορα κ τι πουλαει

George-3-
28/07/2006, 03:25
Το συστημα του Λεφα (εχω ακουσει) οτι αντιθετα με του Britten ηταν user friendly και δεν ηταν απαγορευτικο το κατασκευαστικο κοστος αλλα ηταν Ελληνας.

stefanos
28/07/2006, 07:26
Δεν νομίζω ακόμα και το πολυπλοκότερο μπροστινό είτε λεγόταν britten είτε lefas να είναι ακριβότερο η πολυπλοκότερο και πιο απαιτητικό σε ανοχές απο ένα πηρούνι.
Απλά οι κατασκευαστές δεν νομίζω να δεχτούν ποτέ να τοποθετήσουνε μπροστινό που αγοράσανε και όχι σχεδιάσανε εξελίξανε.

George-3-
28/07/2006, 09:18
:rolleyes: Στεφανε δεν πρεπει να παιζει τοσο πολυ ρολο ποιος το σχεδιασε. Απο την αλλη η BMW σε αυτον που σχεδιασε το Telelever εδωσε ενα @@...:D μαλλον κατι σε αποδοχη του κοινου πρεπει να παιζει....:sick: :rolleyes:

stefanos
28/07/2006, 12:28
Το κοινό δεν είναι και το πιο έξυπνο πράγμα.
Αυτό σημαίνει οτι αγοράζει οτι του πουλάς, εξάλου το παλαιότερο μπροστινό της bmw μια χαρά πούλησε και ας μην ήταν και ότι καλύτερο στον τομέα των "μη πηρουνιών".
Απο την άλλη ο τύπος που είχε την πατέντα του telelever νομικά δεν είχε κανένα δικαίωμα πλέον, πράγμα που ήξερε η bmw και ο ίδιος, αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να βγεί και να κάνει ρόμπα δημόσια την BMW που το πλάσάρισε σαν σύστημα της.
Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν το image της bmw στα μάτια μου και ίσως και στα δικά σου έχει χαλάσει λίγο, και αυτό δεν αρέσει στις εταιρίες μάλλον.

stavrogin
28/07/2006, 13:25
Τυχαινει να γνωριζω ενα φιλο του Λεφα .Και μου ειπε τα εξης.
Οτι τα χαρτια ,νομικα,κατοχειρωσεις και σχεδια του μπροστινου ειναι αντικειμενο κληρονομικης διαμαχης.Καποιος κληρονομος τα εχει εξαφανισει.Μυριστηκανε μπαγιοκο.

Επισης εμαθα οτι οι Λεφας kai Britten γνωριζονταν ,κι οτι η χηρα του Britten προτεινε στον Λεφα να κατεβει Αυστραλια και να συνεχισει το progect με κεφαλαια και εργαστηρια ,αλλα αυτος αρνηθηκε.
Ξερω οτι ακουγεται λιγο σεναριο φαντασιας αλλα τα ακουσα απο πολυ σοβαρο και αξιοπιστο ανθρωπο.

geopitt
28/07/2006, 13:37
μερικες πληροφοριες για τον Λεφα εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Lefas

George-3-
28/07/2006, 14:08
Λεφας και Britten γνωριζονταν και αυτο που λες με την χηρα ισχυει... ετσι ξερω εγω τουλαχιστον.

Αληθεια ξερει κανεις που ακριβως ηταν στα Κατω Πατησια το εργαστηριο του Λεφα?

stavrogin
28/07/2006, 14:59
Νομιζω πως η βιομηχανια της μοτοσυκλετας εχει χασει τρομερα βηματα εξελιξης με την αδυναμια της να μην υοθετησει και εξελιξει τα σχεδια αυτων των δυο μυαλων.
Τα upsidedown ειναι παλαιολιθικες σχεδιασεις σε σχεση με τα μπροστινα των Λεφα Britten.

stefanos
28/07/2006, 20:52
Οι κατασκευαστές δουλεύουν για το κέρδος.
Ετσι ακόμα και πολύ καλές ιδέες εγκαταλείπονται αν δεν είναι σίγουρο οτι θα αποδώσουν τα αναμενόμενα.
Οι εμμονές ακόμα και σε καλές ιδέες είναι ιστορικά αποδεδειγμένο οτι μπορεί να φέρουν την καταστροφή σε μια εταιρεία.
Παράδειγμα bimota.
Μόλις ορθοπόδησε έφαγε κόλημα με το ψεκαστό δίχρονο, άντε γειά.
H britten ηταν ένα φοβερό εργαλείο στους αγώνες και τα tesi προσπαθούσαν και αυτά.
Η Yamaha προφανώς για να δοκιμάσει την ίδια εποχή έβγαλε στην παραγωγή την GTS.
To μηχανάκι δεν πούλησε παρα το διαστημικό μπροστινό και έτσι απλά σταμάτησε και τελείωσε η ιστορία.
Μη μου πήτε οτι δεν πήγαιναν εκτός αν τα οδηγήσατε προσωπικά.
Τα άλλα τα ακούω εκ του πονηρού.
Η προσπάθεια της bmw αρχισε συγκαλημένα και οχι χωρίς λόγο μια και φοβότανε.
Προβλέπω οτι στην συνέχεια θα προχωρήσει σε πιο extreme σχεδιάσεις αν λάβει θετικά μυνήματα απο το κοινό (εισπράξεις).
Εγώ διάβασα για κάτι περιορισμένα κομμάτια τρικύλινδρα triumph
lefas αλλά δεν νομίζω να έχει σημασία, και τελικά πιστεύω οτι τα επόμενα χρόνια κάτι θα γίνει σε αυτόν τον τομέα (χάρη στην bmw όμως).

dirtbird
30/07/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Σε πολυ γενικες γραμμες, μειωθηκε το αναρτωμενο βαρος

ΜΗ αναρτώμενη μάζα .:wave2:

Ο δημιουργός του Duolever μπροστινού της BMW είναι ο Cossack.

Παρόμοιο σύστημα εμπρόσθιας ανάρτησης (που μοιάζει ΚΑΙ οπτικά) η οποία διαχωρίζει την απόσβεση από την διεύθυνση υπάρχει και στα αυτοκίνητα (Peugeot 407- 1-2 χρόνια πριν βγάλει η BMW την πρώτη μοτό).

stefanos
31/07/2006, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΜΗ αναρτώμενη μάζα .:wave2:

Ο δημιουργός του Duolever μπροστινού της BMW είναι ο Cossack.

Παρόμοιο σύστημα εμπρόσθιας ανάρτησης (που μοιάζει ΚΑΙ οπτικά) η οποία διαχωρίζει την απόσβεση από την διεύθυνση υπάρχει και στα αυτοκίνητα (Peugeot 407- 1-2 χρόνια πριν βγάλει η BMW την πρώτη μοτό).

Στα αυτοκίνητα είναι διαχωρισμένη έτσι κι αλλιώς.Και τελικά αν το καλοκοιτάξουμε με εξαίρεση τον Λέφα που χρησιμοποιεί οδηγούς-γλύστρες για να καθορίσει την διαδρομή του τροχού, οι άλλες αναρτήσεις είναι αντιγραφή των αυτοκινητάδικων με τον τροχό να κοιτάει παράλληλα με το ψαλίδι ή τα ψαλίδια.

dirtbird
01/08/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στα αυτοκίνητα είναι διαχωρισμένη έτσι κι αλλιώς.

Λοιπόν επειδή τα περιπαιχτικά σνήνονται ακόμα και εν καιρο διακοπών, ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε κάποιο επίπεδο......

:cool:

Στην κλασικότερη και πολύ διαδεδομένη διάταξη McPherson (όχι η Έλλη εντάξει?) το σύνολο αμορτισέρ-ελατηρίου κινείται μαζί με το σύστημα διεύθυνσης. Το ίδιο και στις μοτοσυκλέτες. Αυτό το γεγονός συνεπικουρούμενων και των πλευρικών φορτίων φορτίζει και το ίδιο το αμορτισέρ στο σημείο που παλινδρομεί ο άξονας δηλαδή στην τσιμούχα και στο τοίχωμα του κυλίνδρου. Παρομοίως και με τα πηρούνια, όταν η μοτό είναι πλαγιασμένη και αναπτύσσονται δυνάμεις, αυτές δημιουργούν μεγάλες στατικές τριβές μέσω των τσιμουχών και των δαχτυλιδιών ολίσθησης. Πιο απλά η ανάρτηση δεν δουλεύει ελεύθερα με αποτέλεσμα τα όποια χαρακτηριστικά απόσβεσης να πηγαίνουν περίπατο.


με τον τροχό να κοιτάει παράλληλα με το ψαλίδι ή τα ψαλίδια. Δεν κατάλαβα τίποτα.

dirtbird
01/08/2006, 17:51
Για να καταλάβεις καλύτερα, παρατήρησε το παρακάτω σκίτσο. Είναι η εμπρός ανάρτηση του 407 όπως την κοιτάς από πίσω.


57624

dirtbird
01/08/2006, 17:58
Στο επόμενο σκίτσο είναι σκιασμένα όλα τα μέρη (μην ρωτάς πως - black magic)εκτός του ακραξονίου το οποίο και είναι υπεύθυνο για την διεύθυνση (το τιμόνι ρε παιδί μου) ενώ το σύνολο διπλών ψαλιδιών - αμορτισέρ - ελατηρίου κινείται κυρίως στον άξονα Χ, πολύ (μα πάρα πολύ) λίγο στον Ψ (για άλλους λόγους, θα μπορούσε να μην κινείται καθόλου) και ουδόλως στον Ψ.

Η ανάρτηση Cossack δεν είναι και πολύ διαφορετική, δεν νομίζεις?


57629

dirtbird
01/08/2006, 18:09
Κατά τ΄άλλα, επιμένω (έστω και αν ξανασβηστώ) για την ενασχόληση με στατικές ή άντε το πολύ-πολύ με οχήματα που δεν κινούνται με παραπάνω από 30-35 χαω και συνήθως ακολουθούν προδιαγεγραμμένη πορεία ;)

stefanos
02/08/2006, 08:43
Αρα η ανάρτηση που μόλις διαχώρησες την λειτουργία της σε ανάρτησης και διέθυνσης σε 2 σχήματα δεν είναι διαχωρισμένη.
Βάλε μου λοιπόν και 2 σκίτσα για το πηρούνι οπου να φαίνεται στο ένα η ανάρτηση και στο άλλο η διέυθυνση.

Και τέλος πάντων δεν βλέπω κακό στον διαχωρισμό η μη των λειτουργιών.
Η bmw το βλέπει.

dirtbird
02/08/2006, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αρα η ανάρτηση που μόλις διαχώρησες την λειτουργία της σε ανάρτησης και διέθυνσης σε 2 σχήματα δεν είναι διαχωρισμένη.
Βάλε μου λοιπόν και 2 σκίτσα για το πηρούνι οπου να φαίνεται στο ένα η ανάρτηση και στο άλλο η διέυθυνση.

Και τέλος πάντων δεν βλέπω κακό στον διαχωρισμό η μη των λειτουργιών.
Η bmw το βλέπει.

Στάχτη και μπούρμπερη ....:eyepop:

stefanos
02/08/2006, 08:50
μήπως να στα γράφω σε απλά αγγλικα?:rotflmao: :rotflmao:


Και εγώ νομίζω οτι είναι απλώς διπλά ψαλίδια.
http://www.bmw-motorrad.com/com/en/index_frameset.html?content=http://www.bmw-motorrad.com/com/en/services/techniquedetail/lexicon_view/duolever.html

dirtbird
02/08/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
μήπως να στα γράφω σε απλά αγγλικα?:rotflmao: :rotflmao:

Μετά ο γεράνθρωπος θα λέει ότι εγώ δεν τον αφήνω να χαρεί τις διακοπές του, οχιά κολοβή.

Εγώ φταίω που ανοίγω συζήτηση με Ανθρωπα που αγόρασε άκαμπτο μπρος πίσω εν έτει 2006 (β εξάμηνο) :bigcry: :bigcry:

OldMan
02/08/2006, 12:15
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Είναι δυνατόν να ΜΗΝ βρίσκεστε ενώπιον PC εσείς οι δύο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ???

dirtbird
02/08/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Είναι δυνατόν να ΜΗΝ βρίσκεστε ενώπιον PC εσείς οι δύο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ???

Eννοείς στο ίδιο PC?:wacko:

OldMan
02/08/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eννοείς στο ίδιο PC?:wacko:

ΡΕ συ, ζηλεύεις επειδή πίνω (και θα εξακολουθήσω πίνων..:lol: ) ρακές στη Ζάκρο ???

:a44:

dirtbird
02/08/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ συ, ζηλεύεις επειδή πίνω (και θα εξακολουθήσω πίνων..:lol: ) ρακές στη Ζάκρο ???

:a44:

Λιαστές?

Ψέματα, ψέματα...:beer:


57680