PDA

View Full Version : Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!



megatim
27/07/2006, 09:41
Από adslgr.com
...


Tα νερά ταράζει για μια ακόμη φορά η France Telecom, προσφέροντας πρωτοποριακές υπηρεσίες στους συνδρομητές της. Συγκεκριμένα λανσάρει πιλοτικό πρόγραμμα σε συγκεκριμένες περιοχές του Παρισίου με το οποίο παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών πολύ υψηλές ταχύτητες πρόσβασης στο internet, που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.

H τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί είναι το Giga Passive Optical Network (GPON). Για να γίνει εφικτή η παροχή της υπηρεσίας, η France Telecom δημιούργησε δίκτυο δίκτυο οπτικών ινών μήκους 100 χιλιομέτρων που συνδέει τα κέντρα της με τα διαμερίσματα των πελατών της.

Το μηνιαίο κόστος για την υπηρεσία θα είναι 70? το μήνα, και μάλιστα θα προσφέρονται δωρεάν οι 2 πρώτοι μήνες. Μέσω αυτής θα παρέχονται υπηρεσίες video και ήχου πολύ υψηλής ευκρίνεια, για υπηρεσίες όπως διαδραστική τηλεόραση, τηλεδιάσκεψη, διανομή περιοεχομένου και πρωτοποριακά παιχνίδια.

[END]

Είπατε τίποτα; Με τέτοια γραμμή το ανέκδοτο "θέλω να κατεβάσω το Internet στο PC μου" δεν είναι και πολύ αστείο.

:eek:

villy
27/07/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Από adslgr.com
...


Tα νερά ταράζει για μια ακόμη φορά η France Telecom, προσφέροντας πρωτοποριακές υπηρεσίες στους συνδρομητές της. Συγκεκριμένα λανσάρει πιλοτικό πρόγραμμα σε συγκεκριμένες περιοχές του Παρισίου με το οποίο παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών πολύ υψηλές ταχύτητες πρόσβασης στο internet, που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.

H τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί είναι το Giga Passive Optical Network (GPON). Για να γίνει εφικτή η παροχή της υπηρεσίας, η France Telecom δημιούργησε δίκτυο δίκτυο οπτικών ινών μήκους 100 χιλιομέτρων που συνδέει τα κέντρα της με τα διαμερίσματα των πελατών της.

Το μηνιαίο κόστος για την υπηρεσία θα είναι 70? το μήνα, και μάλιστα θα προσφέρονται δωρεάν οι 2 πρώτοι μήνες. Μέσω αυτής θα παρέχονται υπηρεσίες video και ήχου πολύ υψηλής ευκρίνεια, για υπηρεσίες όπως διαδραστική τηλεόραση, τηλεδιάσκεψη, διανομή περιοεχομένου και πρωτοποριακά παιχνίδια.

[END]

Είπατε τίποτα; Με τέτοια γραμμή το ανέκδοτο "θέλω να κατεβάσω το Internet στο PC μου" δεν είναι και πολύ αστείο.

:eek:


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eek: :eek: :eek:

Φοβερό!!! Κι εμείς στην Ελλάδα είμαστε ακόμη με Dial-up...:mad: :mad: :mad:

AFTER
27/07/2006, 10:02
Εγω παντως σε λιγο καιρο βαζω 512(απο 384), που σε λιγο καιρο θα γινει 4Mbit
:beer:

WWW
27/07/2006, 12:30
Και πως θα γίνει αυτό φίλε? Μήπως ο ΟΤΕ θα αναβαθμίσει το δίκτυό του ή μήπως θα δούμε να σκάβουν πάλι από την αρχή την Ελλάδα για να βάλουν οπτικές ίνες?


Ζήτω το ELLADA ρε. Δεν το θέλουμε εμείς το Internet. Τα ξέρουμε όλα... :lol: :lol: :lol:

alexk
27/07/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Από adslgr.com
...


που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.


Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα (μιας και έχει να κάνει με το αντικείμενο της δουλειάς μου)

1. Έστω και έχεις 2.5Gbps στο σπίτι σου, στο pc σου. Τι router πρέπει να έχεις, τι switch, τι κάρτα δικτύου και πως θα το αξιοποιήσεις στο pc σου, από τη στιγμή που το throughput στο memory bus του pc-ιου είναι σε αυτά τα επίπεδα?

2. Αυτή είναι η ταχύτητα μεταξύ του end-user και κέντρου του ISP και του αντίστοιχου όμοιου χρήστη του ISP? Γιατί για να είναι η ταχύτητα με το Internet (γενικά) είναι λίγο δύσκολο, μιας και το backbone BW που πρέπει να έχει ο provider πρέπει να είναι (αριθμός χρηστών) x 2.5Gbps [ και αυτό, αποκλειστικά για αυτούς τους χρήστες, άσε τους άλλους... ]. Κοινώς μιλάμε για κάτι 10δες terabit, το οποίο δεν υφίσταται τουλάχιστον σήμερα.

Tέτοιες ταχύτητες έχουν οι ISPs με το εξωτερικό (2.5Gbps). Για να το δώσουν έτσι σε χρήστη λίγο δύσκολο...

Παρεπιπτόντως, στην Ελλάδα μας, από άποψη υποδομής του BB δικτύου, είμαστε πολύ δυνατοί (επειδή κάποιοι φίλοι είπαν για σκάψιμο και ίνες). Το θέμα είναι τι θέλει/συμφέρει να δίνει ο ΟΤΕ στον χρήστη...

megatim
27/07/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα (μιας και έχει να κάνει με το αντικείμενο της δουλειάς μου)

1. Έστω και έχεις 2.5Gbps στο σπίτι σου, στο pc σου. Τι router πρέπει να έχεις, τι switch, τι κάρτα δικτύου και πως θα το αξιοποιήσεις στο pc σου, από τη στιγμή που το throughput στο memory bus του pc-ιου είναι σε αυτά τα επίπεδα?


Σωστή απορία, αν και υπάρχει ανάλογο υλικό σε (πολύ) πιο ακριβά μηχανήματα. Αλλά είμαι της άποψης πως πρώτα δίνεις τις δυνατότητες και μετά περιμένεις την εκμετάλλευσή τους. Με άλλα λόγια, κάτι μου λέει πως θα αρχίσουμε σιγά σιγά να βλέπουμε τα 10GB ethernet switches από μικρές κιζενοταιβανέζικες εταιρίες.





2. Αυτή είναι η ταχύτητα μεταξύ του end-user και κέντρου του ISP και του αντίστοιχου όμοιου χρήστη του ISP? Γιατί για να είναι η ταχύτητα με το Internet (γενικά) είναι λίγο δύσκολο, μιας και το backbone BW που πρέπει να έχει ο provider πρέπει να είναι (αριθμός χρηστών) x 2.5Gbps [ και αυτό, αποκλειστικά για αυτούς τους χρήστες, άσε τους άλλους... ]. Κοινώς μιλάμε για κάτι 10δες terabit, το οποίο δεν υφίσταται τουλάχιστον σήμερα.

Tέτοιες ταχύτητες έχουν οι ISPs με το εξωτερικό (2.5Gbps). Για να το δώσουν έτσι σε χρήστη λίγο δύσκολο...


Και εγώ πιστεύω πως θα είναι μέχρι τους σερβερς του provider. Αλλά και έτσι να είναι, αν τα δεδομένα είναι κασαρισμένα, θα έχεις τρελλή ταχύτητα.

Kizoku
27/07/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω παντως σε λιγο καιρο βαζω 512(απο 384), που σε λιγο καιρο θα γινει 4Mbit
:beer:

Τι εννοείς θα γίνει 4Mbit???
Έχω 512 στο σπίτι μου.

Σήμερα άκουσα ότι οι εταιρίες θα αναγκασθούν να αναβαθμίσουν τις ταχύτητες σύνδεσης από Σεπτέμβρη, μετά από σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής???
Ξέρετε κάτι???

gcrook
27/07/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Τι εννοείς θα γίνει 4Mbit???
Έχω 512 στο σπίτι μου.

Σήμερα άκουσα ότι οι εταιρίες θα αναγκασθούν να αναβαθμίσουν τις ταχύτητες σύνδεσης από Σεπτέμβρη, μετά από σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής???
Ξέρετε κάτι???

Κατι διαβασα πριν απο καιρο, αλλα αφορουσε μονο την Οτενετ, οτι απο Σεπτεμβρη θα αναβαθμισει αυτοματα τις συνδεσεις χωρις αυξηση τιμης (ετσι και αλλιως τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι και λιγα) , απο 384 σε 1 η σε 2 mbit, κ.ο.κ. , δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη.

sniper
27/07/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κατι διαβασα πριν απο καιρο, αλλα αφορουσε μονο την Οτενετ, οτι απο Σεπτεμβρη θα αναβαθμισει αυτοματα τις συνδεσεις χωρις αυξηση τιμης (ετσι και αλλιως τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι και λιγα) , απο 384 σε 1 η σε 2 mbit, κ.ο.κ. , δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη.

Μην λέμε ότι θέμε..... απο 1/9 θα το κάνει ξ ΟΤΕΝΕΤ και μαζί και άλλοι πάροχοι.... Δεν θα μείνει κανείς πίσω.... :D

gcrook
27/07/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μην λέμε ότι θέμε..... απο 1/9 θα το κάνει ξ ΟΤΕΝΕΤ και μαζί και άλλοι πάροχοι.... Δεν θα μείνει κανείς πίσω.... :D

:rolleyes:

ΟΚ διορθωση.....
Απο ΟΣΑ θυμαμαι απο το αρθρο, μονο το ονομα ΟΤΕΝΕΤ μου εμεινε στο μυαλο, γιατι καλως η κακως ΕΚΕΙ τα ΣΚΑΩ..ΟΚ???

Alki_Viades
27/07/2006, 15:23
Παιδια χτες ανακαλυψα πως η vivodi δινει το DSLcube σε 2 ή 1mb (αναλογα αν πεσεις στο δικο της δικτυο ή στου ΟΤΕ) για 19? το μηνα! Κι εγω μπορω να εχω τα 2!!! :a30: :a30: :a30: :a30:

Πηρα τηλ και μου ειπαν πως το συμβολαιο ειναι 12μηνο που σημαινει πως πριν ληξουν οι 5 μηνες πρεπει να παρεις αλλους 6+1 ή 12 ή οτι αλλο προσφερουν τοτε. Το θεμα ειναι ομως πως τοτε 99% οι τιμες θα εχουν πεσει κι αλλο, οποτε αν δεν σε πειραζει να εχεις παροχο τη vivodi (που εχω ακουσει καλα λογια) τοτε ολα καλα.

Παω το απογευμα να τσιμπησω ενα διμεγαμπιτο, τα 384 ειναι πολυ λιγα πια :ninja:


http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=418

AFTER
27/07/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κατι διαβασα πριν απο καιρο, αλλα αφορουσε μονο την Οτενετ, οτι απο Σεπτεμβρη θα αναβαθμισει αυτοματα τις συνδεσεις χωρις αυξηση τιμης (ετσι και αλλιως τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι και λιγα) , απο 384 σε 1 η σε 2 mbit, κ.ο.κ. , δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη.

Κατι τετοιο θα γινει!
Μονο που εχω HOL

schumacher_
28/07/2006, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Κατι τετοιο θα γινει!
Μονο που εχω HOL

AFTER, αν ξεκινήσεις διαδικασίες, ρίξε καμία ενημέρωση για το πόσο αργούν κλπ, γιατί μόλις έληξε η forthnet μου και πάω κι εγώ για HOL 4mbit πλέον... :wave2: :wave2:

AFTER
28/07/2006, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
AFTER, αν ξεκινήσεις διαδικασίες, ρίξε καμία ενημέρωση για το πόσο αργούν κλπ, γιατί μόλις έληξε η forthnet μου και πάω κι εγώ για HOL 4mbit πλέον... :wave2: :wave2:

Απλως που ειπαν οτι σε καποια φαση δεν θα εχω ιντερνετ για (μπορει και) κανα μηνα, και μετα θα εχω 512.
Τωρα πληρωνω 60? και με την 512 θα πληρωνω 23?
Μετα απο ολα αυτα βεβαια 4mbit :beer:

Ταξιδευτής
28/07/2006, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω παντως σε λιγο καιρο βαζω 512(απο 384), που σε λιγο καιρο θα γινει 4Mbit
:beer:

Μιας που το αναφερουμε το θεμα, εγω μεχρι εχθες ειχα 384 kb aDSL και ημουν απολυτως ικανοποιημενος..

Και λεω μεχρι χθες, διοτι ανοιγω τον υπολογιστη, κανω login και βλεπω την ταχυτητα συνδεσης να ειναι πλεον στα 768 kbps!!!!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Εχω παθει πλακα! Δεν ειναι πλασματικο νουμερο διοτι οντως πλεον το internet παει ΤΕΖΑ! :eyepop: :rotflmao:

Και ολα αυτα χωρις να εχω πει οτιδηποτε για αναβαθμιση γραμμης η κατι αλλο! :wacko:



Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Και πως θα γίνει αυτό φίλε? Μήπως ο ΟΤΕ θα αναβαθμίσει το δίκτυό του ή μήπως θα δούμε να σκάβουν πάλι από την αρχή την Ελλάδα για να βάλουν οπτικές ίνες?


Ζήτω το ELLADA ρε. Δεν το θέλουμε εμείς το Internet. Τα ξέρουμε όλα... :lol: :lol: :lol:

WWW, μην το λες φιλε διοτι στην Ηλιουπολη που μενω και περναγα προχθες απο Λ. Βουλιαγμενης την εχουν σκαψει ολη στους παραδρομους για να περασουν καλωδια οπτικων ινων! (ετσι ελεγε η προστατευτικη κορδελα τουλαχιστον!) :wave2: Νομιζω οτι απο υποδομη παμε καλα σε σχεση με αλλες χωρες... Να λεμε και τα σωστα. Το Backbone που διαχειριζεται η HOL (βλεπε Παν/μιο της Κρητης) ειναι απο τα μεγαλυτερα στην Ευρωπη απο οσο θυμαμαι... :beer:

schumacher_
28/07/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Απλως που ειπαν οτι σε καποια φαση δεν θα εχω ιντερνετ για (μπορει και) κανα μηνα, και μετα θα εχω 512.
Τωρα πληρωνω 60? και με την 512 θα πληρωνω 23?
Μετα απο ολα αυτα βεβαια 4mbit :beer:

Α, ωραία... αν σου είπαν για 1 μήνα καλά είναι... απλώς εσύ που έχεις ήδη HOL θα έχεις διακοπή στο ιντερνετ, οπότε εγώ αν κάνω εξ'αρχής καινούρια αίτηση, θα χρειαστεί να περιμένω το αντίστοιχο χρονικό διάστημα... Σου είπαν μήπως μπορείς να ενημερώνεσαι για την πορεία της όλης διαδικασίας? Ή απλά μία μέρα θα σε πάρουν τηλ ότι ενεργοποιήθηκε? πάντως η τιμή ειναι 26?/μήνα η 4096...

Λεωνίδας
28/07/2006, 14:43
Παίδες ο ΟΤΕ θα διπλασιάσει τις ταχύτητες όλων των χρηστών του. Ήτοι 384 -> 768, 512 -> 1024 και 1024 -> 2048
Ήδη το έχει κάνει σε κάποια DSLAMs πιλοτικά (η περίπτωση που ανέφερε ο φίλος nikos_zr).
Προφανώς ο ISP (OTEnet, HOL, FORTHnet κλπ) θα πρέπει να προσαρμόσει ανάλογα και την ταχύτητα που δίνει στον χρήστη.
Υποθέτω ότι αν ένας το κάνει δωρεάν θα το κάνουν όλοι δωρεάν :rolleyes:

Όσο για τη Vivodi έχει δικό της δίκτυο σε αρκετά σημεία. Δηλαδή το καλώδιο καταλήγει σε δικό της DSLAM χωρίς να παρεμβαίνει ο ΟΤΕ. Εκεί δίνει μέχρι 2048 (και πιλοτικά 12Mbps αν δεν κάνω λάθος).
Το ίδιο ξεκινάει να κάνει και η HOL και δίνει 4Mbps στην τιμή των 512Kbps (δικά της DSLAMs).

Ελπίζω να σας κατατόπισα :D

LittleJohn
28/07/2006, 17:33
Περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά...Και γιατί ο ΟΤΕ να συμμορφωθεί με την Ε.Ε διπλασιάζοντας τις ταχύτητες, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει μια μικρή αρνητική αναπροσαρμογή των τιμών (αφήνοντας τις τιμές ως έχουν)?
Έτσι δεν θα έχανε πολύτιμο backbone και θά δελέαζε και πάρα πολλούς χρήστες dial-up να μπούν στην ευρυζωνική...

Στην Ελλάδα δεν έχουμε συνηθήσει οι κρατικοί φορείς παροχής υπηρεσιών να αφήνουν τα υπέρογκα κέρδη για πολλά κέρδη...:lol:


--------------------------------------------
Βέβαια δεν με χαλάει, αφού αν γίνει κάτι τέτοιο θα έχω 2mbit...

lamogio
28/07/2006, 18:46
QUOTE]Και λεω μεχρι χθες, διοτι ανοιγω τον υπολογιστη, κανω login και βλεπω την ταχυτητα συνδεσης να ειναι πλεον στα 768 kbps!!!!!![/QUOTE]

Δλδ ρε γκάις, εμένα που γράφει 10Μbps απ' την αρχή αν θυμάμαι καλά, τί παίζει;

Δεν το κατέχω καλά το άθλημα αλλά...384 σύνδεση έχω.

Λεωνίδας
28/07/2006, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
Δλδ ρε γκάις, εμένα που γράφει 10Μbps απ' την αρχή αν θυμάμαι καλά, τί παίζει;

Δεν το κατέχω καλά το άθλημα αλλά...384 σύνδεση έχω. Αυτή είναι η ταχύτητα που συνδέεται το dsl modem/router σου με τον υπολογιστή σου :rolleyes:
Ο nikos_zr μιλάει για την ταχύτητα που "κουμπώνει" στο DSLAM. :wave2:

lamogio
29/07/2006, 11:48
Θενξ Λεό

Είπα κι εγώ...δεν είμαι γρήγορος αφου....:confused:

μονοκύλινδρο έχω...:wave2:

THEOD
29/07/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Απλως που ειπαν οτι σε καποια φαση δεν θα εχω ιντερνετ για (μπορει και) κανα μηνα, και μετα θα εχω 512.
:beer:


ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ....
Οι εταιρίες για να πουλήσουν συνδρομές τάζουν λαγούς με πετραχίλια, αλλά αν στην περιοχή σου δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες δεν αποκλείεται να μείνεις χωρίς ιντερνετ αρκετά....ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ...

Εμένα προ 2 μηνών με πήραν τηλέφωνο από την HOL για αναβάθμιση γραμμής, και μου πρότειναν να σταματήσω την παροχή ADSLγραμμής από τον ΟΤΕ και σε 15 ημέρες θα είχα δική τους γραμμή (επινοικιαζόμενη από τον ΟΤΕ φυσικά...) με χαμηλότερο κόστος- μεγαλύτερη ταχύτητα...καλό μου φάνηκε και το αποφάσισα...
Όταν λοιπόν πήγα στον ΟΤΕ για αίτηση διακοπής ADSL, εκεί έμαθα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαθέσιμες θύρες στην περιοχή μου, θα αργούσαν αρκετά να μπουν νέες, και με την ζήτηση που υπάρχει αν την έκοβα θα περίμενα ΑΡΚΕΤΑ πάνω από 2μηνο για χορήγηση νέας....

Ξαναρωτώντας λοιπον την HOL για το θέμα, άρχισαν να μου τα μασάνε..."Ναι ....ξέρετε.... ο ΜΕΣΟΣ χρόνος είναι 15 ημέρες, σε εξαιρετικές (και καλά...) περιπτώσεις μπορεί να τραβήξει παραπάνω, ναι στην περιοχή σας είναι λιιιιιίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την διαθεσιμότητα της γραμμής γιατί είναι θέμα....ΟΤΕ...(τι σημαίνει "φυσικά" ??? και αφού δεν μπορείτε να εγγυηθείτε, τότε ΤΙ ΟΡΜΑΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...?) ", και κάτι τέτοια χαριτωμένα... Την στιγμή που στις αρχικές συνενοήσεις ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ-ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ για κάτι παρόμοιο....

Από ότι εγώ κατάλαβα, τελικά "πουλάνε" προιόν ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ - ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ δηλαδή....το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να "κλείσουν" συμβάσεις εδώ και τώρα (μέχρι και αυθημερόν κούριερ με την σύμβαση στέλνουν μπας και προλάβεις να το ξανασκεφτείς...), και στην προσπάθεια αυτή τάζουν πράγματα ΧΩΡΙΣ να λένε ΟΛΗ την αλήθεια....Και ως γνωστόν το χειρότερο ψέμα είναι η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...Α να χαθούνε τα λαμόγια...Νομίζουν ότι απευθύνονται σε χαζούς ή λαλάκες...

AFTER
29/07/2006, 14:33
Ευχαριστω για την ενημερωση Θαναση.
Ομως ευτυχως,σε λιγο καιρο θα εχω ελευθερη θυρα,οπως και εχω δει ηδη τις ανασκαφες για τις οπτικες ινες για την γειτονια μου, και μαλιστα ειναι ετοιμες :beer:

fantacid
29/07/2006, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα (μιας και έχει να κάνει με το αντικείμενο της δουλειάς μου)

1. Έστω και έχεις 2.5Gbps στο σπίτι σου, στο pc σου. Τι router πρέπει να έχεις, τι switch, τι κάρτα δικτύου και πως θα το αξιοποιήσεις στο pc σου, από τη στιγμή που το throughput στο memory bus του pc-ιου είναι σε αυτά τα επίπεδα?




1.τι σχεση εχεις το bandwith με το fsb?!?!?!?!

:confused: :confused: :confused:
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

τι δουλεια ειπαμε οτι κανεις?????

schumacher_
29/07/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ....
Οι εταιρίες για να πουλήσουν συνδρομές τάζουν λαγούς με πετραχίλια, αλλά αν στην περιοχή σου δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες δεν αποκλείεται να μείνεις χωρίς ιντερνετ αρκετά....ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ...

Εμένα προ 2 μηνών με πήραν τηλέφωνο από την HOL για αναβάθμιση γραμμής, και μου πρότειναν να σταματήσω την παροχή ADSLγραμμής από τον ΟΤΕ και σε 15 ημέρες θα είχα δική τους γραμμή (επινοικιαζόμενη από τον ΟΤΕ φυσικά...) με χαμηλότερο κόστος- μεγαλύτερη ταχύτητα...καλό μου φάνηκε και το αποφάσισα...
Όταν λοιπόν πήγα στον ΟΤΕ για αίτηση διακοπής ADSL, εκεί έμαθα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαθέσιμες θύρες στην περιοχή μου, θα αργούσαν αρκετά να μπουν νέες, και με την ζήτηση που υπάρχει αν την έκοβα θα περίμενα ΑΡΚΕΤΑ πάνω από 2μηνο για χορήγηση νέας....

Ξαναρωτώντας λοιπον την HOL για το θέμα, άρχισαν να μου τα μασάνε..."Ναι ....ξέρετε.... ο ΜΕΣΟΣ χρόνος είναι 15 ημέρες, σε εξαιρετικές (και καλά...) περιπτώσεις μπορεί να τραβήξει παραπάνω, ναι στην περιοχή σας είναι λιιιιιίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την διαθεσιμότητα της γραμμής γιατί είναι θέμα....ΟΤΕ...(τι σημαίνει "φυσικά" ??? και αφού δεν μπορείτε να εγγυηθείτε, τότε ΤΙ ΟΡΜΑΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...?) ", και κάτι τέτοια χαριτωμένα... Την στιγμή που στις αρχικές συνενοήσεις ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ-ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ για κάτι παρόμοιο....

Από ότι εγώ κατάλαβα, τελικά "πουλάνε" προιόν ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ - ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ δηλαδή....το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να "κλείσουν" συμβάσεις εδώ και τώρα (μέχρι και αυθημερόν κούριερ με την σύμβαση στέλνουν μπας και προλάβεις να το ξανασκεφτείς...), και στην προσπάθεια αυτή τάζουν πράγματα ΧΩΡΙΣ να λένε ΟΛΗ την αλήθεια....Και ως γνωστόν το χειρότερο ψέμα είναι η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...Α να χαθούνε τα λαμόγια...Νομίζουν ότι απευθύνονται σε χαζούς ή λαλάκες...

Στην περίπτωση του AFTER, για τα 4mbit, δεν περνάει από dslam του Οτε, οπότε δεν παίζει ρόλο αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες ή όχι στην περιοχή του... μόνο κόμβοι της Vivodi μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και αν δεν κάνω λάθος η HOL χρησιμοποιεί αυτούς για τις συνδέσεις αυτές...

Παρόλα αυτά, έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες και στο ότι θα έπρεπε κανονικά να είναι ξεκάθαροι οι πάροχοι στο πότε και αν θα μπορέσεις να έχεις την adsl που σου υπόσχονται... για θέματα διαθεσιμότητας κλπ το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να παίρνει ένα τηλέφωνο στο 134, το οποίο έχει σχεδόν realtime ενημέρωση για τις πόρτες των dslams... :wave2: :wave2:

Λεωνίδας
29/07/2006, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Στην περίπτωση του AFTER, για τα 4mbit, δεν περνάει από dslam του Οτε, οπότε δεν παίζει ρόλο αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες ή όχι στην περιοχή του... μόνο κόμβοι της Vivodi μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και αν δεν κάνω λάθος η HOL χρησιμοποιεί αυτούς για τις συνδέσεις αυτές... Η HOL δε χρησιμοποιεί Vivodi για τα 4 Mbps. Είπα παραπάνω ότι έχει ξεκινήσει να βάζει δικά της DSLAMs όπως η Vivodi.


Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Παρόλα αυτά, έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες και στο ότι θα έπρεπε κανονικά να είναι ξεκάθαροι οι πάροχοι στο πότε και αν θα μπορέσεις να έχεις την adsl που σου υπόσχονται... για θέματα διαθεσιμότητας κλπ το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να παίρνει ένα τηλέφωνο στο 134, το οποίο έχει σχεδόν realtime ενημέρωση για τις πόρτες των dslams... :wave2: :wave2: Το 134 έχει την ίδια ενημέρωση με το site www.oteshop.gr
Τέλος πάντων το θέμα μη διαθεσιμότητας έχει λυθεί σχεδόν παντού απ'ότι ξέρω.

Alki_Viades
30/07/2006, 21:44
Λοιπον την πεμπτη πηρα το dsl cube της vivodi και πηρα το 134 να ζητησω να μου κοψουν τη γραμμη adsl του ΟΤΕ. Δεν με επρηξαν με παπαριες του τυπου "περνα απο οτεσοπ", κτλ και μου ειπαν πως δεν θα πληρωσω το παγιο του αυγουστου αλλα η γραμμη θα κανει 10 μερες να "καθαρισει".

Την παρασκευη επιστρεφοντας απο τη δουλεια παω να τσεκαρω εμαιλ, τιποτα, προσπαθω να σερφαρω, τιποτα, δεν ειχα ιντερνετ.

Τσακιστηκαν να μ'εξυπηρετησουν τα μ%$$%#α!!! :a37: :a37: :a37: :a37:

Μενει τωρα να δω ποσο γρηγορη ειναι η vivodi στα διαδικαστικα, υποθετοντας βεβαια πως εχει ελευθερες πορτες στο dslam!

fantacid
30/07/2006, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Λοιπον την πεμπτη πηρα το dsl cube της vivodi και πηρα το 134 να ζητησω να μου κοψουν τη γραμμη adsl του ΟΤΕ. Δεν με επρηξαν με παπαριες του τυπου "περνα απο οτεσοπ", κτλ και μου ειπαν πως δεν θα πληρωσω το παγιο του αυγουστου αλλα η γραμμη θα κανει 10 μερες να "καθαρισει".

Την παρασκευη επιστρεφοντας απο τη δουλεια παω να τσεκαρω εμαιλ, τιποτα, προσπαθω να σερφαρω, τιποτα, δεν ειχα ιντερνετ.

Τσακιστηκαν να μ'εξυπηρετησουν τα μ%$$%#α!!! :a37: :a37: :a37: :a37:

Μενει τωρα να δω ποσο γρηγορη ειναι η vivodi στα διαδικαστικα, υποθετοντας βεβαια πως εχει ελευθερες πορτες στο dslam!

καλα βρε παλικαρι μου,περιμενες σε μια μερα να εχεις adsl ready????
στα ανεκδοτα γρηγορα!!!!!


αν εισαι ready μεσα στον αυγουστο θα θεωρησαι απο τους τυχερους!!!!

:beer:

Λεωνίδας
31/07/2006, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Λοιπον την πεμπτη πηρα το dsl cube της vivodi και πηρα το 134 να ζητησω να μου κοψουν τη γραμμη adsl του ΟΤΕ. Δεν με επρηξαν με παπαριες του τυπου "περνα απο οτεσοπ", κτλ και μου ειπαν πως δεν θα πληρωσω το παγιο του αυγουστου αλλα η γραμμη θα κανει 10 μερες να "καθαρισει".

Την παρασκευη επιστρεφοντας απο τη δουλεια παω να τσεκαρω εμαιλ, τιποτα, προσπαθω να σερφαρω, τιποτα, δεν ειχα ιντερνετ.

Τσακιστηκαν να μ'εξυπηρετησουν τα μ%$$%#α!!! :a37: :a37: :a37: :a37:

Μενει τωρα να δω ποσο γρηγορη ειναι η vivodi στα διαδικαστικα, υποθετοντας βεβαια πως εχει ελευθερες πορτες στο dslam!
Στις περιπτώσεις λιανικής (ο συνδρομητής έχει ενεργοποιήσει απευθείας το DSL στη γραμμή του) η κατάργηση (σε τεχνικό επίπεδο) γίνεται πολύ γρήγορα (συνήθως). Για να το "δουν" και τα εμπορικά τους συστήματα περνάνε 3-4 εργάσιμες (λένε 10 για να καλύψουν και το worst case scenario) :D
Τώρα για επανενεργοποίηση από άλλο πάροχο, αν είναι πάλι ΟΤΕ η γραμμή θα πάρει 1-2 βδομάδες στην καλύτερη περίπτωση. Αν σε βάλουν σε Vivodi DSLAM δεν έχω ιδέα :rolleyes:
Good luck :D

hornet
31/07/2006, 10:35
το τι αρκουδες ακουμε ωρες ωρες δεν λεγεται!!!!


ΓΕΓΟΝΟΤΑ:
Απο το σεπτεμβριο και υστερα απο πιεσεις της Ε.Ε για την μεγαλυτερη διεισδηση του Internet στην ελλαδα ειμαστε τελευταιοι σχεδον Ο ΟΤΕ αναγκαζεται να αυξησει τις ταχυτητες του adsl χωρις χρεωση σε ολους τους συνδρομητες το ιδιο συνεπαγεται και για τους παροχους

Εδω και καμποσα χρονια ο ΟΤΕ παλι βασει οδηγιας ΕΕ εχει απελευθερωσει τον τοπικο βρογχο...δηλαδη τις γραμμες στα σπιτια σας και πλεον εχει δικαιωμα οποιος εχει αδεια για τοπικο βρογχο να δινει υπηρεσιες εκτος ΟΤΕ...δηλαδη να μπορει να δωσει σταθερη τηλεφωνια,ιντερνετ και τηλεοραση (iptv)

Τα σεναρια ειναι πολλα και οι αλλαγες στον τηλεπικοινωνιακο οριζοντα πολλες τους προσεχεις μηνες

Το σιγουρο ειναι οτι αυτο θα προβει υπερ των καταναλωτων και θα φυγουμε απο τον μεσαιωνα που μας αφηνει ο ΟΤΕ τοσα χρονια ηθελημενα.


Οπως λεμε στο κουρμπετι ειναι μονοδρομος και δεν υπαρχει αλλη επιλογη

MvP
31/07/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κατι διαβασα πριν απο καιρο, αλλα αφορουσε μονο την Οτενετ, οτι απο Σεπτεμβρη θα αναβαθμισει αυτοματα τις συνδεσεις χωρις αυξηση τιμης (ετσι και αλλιως τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι και λιγα) , απο 384 σε 1 η σε 2 mbit, κ.ο.κ. , δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη.

Vasika tha ginei 2plasiasmos.Dhladh apo 384 px tha ginei 768!

Gandalf dr685sm
31/07/2006, 11:03
alexk...

όπως ειπώθηκε.. τι σχέση έχει το FSB με το bandwidth?

Προσωπικά μπορεί να κάνω χρήση SCSI ;h firewire και να μην έχω bottleneck ¨οσον αφορά το download.
Εκεί που σου δίνω δίκιο , είναι πως πολύ δύσκολα ιδιώτης θα σηκώσει και τα 2.5GBps που θα του δοθούν. Ακόμα και με VoIP, IPTV , email, browsing,torrent, πάνω απο 4-5Mbps πολύ δύσκολα θα του χρειαστούν.

Εκτός βέβαια αν δίνουν και την ίδια ταχύτητα στο upload απο όπου εκεί ,μπορείς να σηκώσεις servers και να κάνεις "παπάδες".

Hornet...όντως είναι μονόδρομος, αλλά οχι απαραίτητα απο τις υποδομές του ΟΤΕ... WiMax you know?

Επίσης για τον διπλασιασμό ταχύτητας των συνδέσεων...

Προσέξτε την παγίδα της ονομαστικής ταχύτητας σε σύγκριση με την πραγματική. Γιατί μπορεί να λέει 1024 , αλλά στην πραγματικότητα να μπορεί να δώσει μόνο 60Kbps...


Gandalf

hornet
31/07/2006, 11:07
very well my friend but there is a but always if you know what i mean also


παρολαυτα το wimax ειναι μια τεχνολογια αρκετα υποσχομενη αλλα στην ελλαδαρα μας απεχει αρκετα ακομα απο την πληρη υλοποιηση της...ας μεινουμε αρχικα στα συρματακια...
τωρα αυτο με την ονομαστικη υπαρχει εκει ενα δικιο και εχει να κανει με το qos που δινει ο οτε σε πηγμενα dslam του οποτε υπαρχει γενικοτερα θεμα.

Λεωνίδας
31/07/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
το τι αρκουδες ακουμε ωρες ωρες δεν λεγεται!!!!
Σε ποιον αναφέρεσαι :confused:

hornet
31/07/2006, 11:13
οχι σε σενα μωρε...εσυ ξερεις τι γινεται!!!

Alki_Viades
31/07/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
καλα βρε παλικαρι μου,περιμενες σε μια μερα να εχεις adsl ready????
στα ανεκδοτα γρηγορα!!!!!


αν εισαι ready μεσα στον αυγουστο θα θεωρησαι απο τους τυχερους!!!!

:beer:

Oxi bebaia! To anti8eto, perimena na arghsei ligo o OTE na to apenergopoihsei wste mexri na fygw gia diakopes, prin 5 wres dhladh :D , na exw dsl ;)

An h vivodi kanei mono 2 ebdomades na "parei" th grammh apo ton OTE kai na thn energopoihsei sto diko ths dslam tote me to poy gyrisw 8a exw ta 2Mb....

SPORAKIAS
31/07/2006, 12:00
Εγω πηρα adsl 512 (vivodi) στις 20/6 και ακομα περιμενω να μου το ενεργοποιησουν

:eyepop: :mad: :eyepop:

μου λενε συνεχεια οτι αργει ο οτε να τους δωσει τη γραμμη

στην τελικη ομως η vivodi πηρε τα 100€

τι κανει ο οτε δε με νοιαζει

Gandalf dr685sm
31/07/2006, 13:21
παρολαυτα το wimax ειναι μια τεχνολογια αρκετα υποσχομενη αλλα στην ελλαδαρα μας απεχει αρκετα ακομα απο την πληρη υλοποιηση της...ας μεινουμε αρχικα στα συρματακια...


Θα εκπλαγείς αν ήξερες πόσο έχει προχωρήσει το θέμα...
Ειδικά τώρα που κατοχυρώθηκαν και οι άδειες για πανελλαδική εκπομπή στα 3.5GHz.

Gandalf

Alki_Viades
02/08/2006, 13:08
Θα δειτε το αργοτερο αρχες του 2007 πωληση υπηρεσιων WiMax δοκιμαστικα ή ισως και σε πληρη αναπτυξη, στις μεγαλες πολεις τουλαχιστον. Το WiMax βεβαια χλωμο το κοβω να δινει πανω απο 1Mb ενω μεχρι τοτε to dsl θα παιζει στα 0.5-4Mb...

Alki_Viades
22/08/2006, 20:27
....ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΟΥ ...ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ!!!!

Μολις ενεργοποιηθηκε η γραμμη, 2048 download, 640 :eek: upload και μαμαααειιιιιιιιιιι

:a54: :a54: :a54: :a54: :a54:

Για την ιστορια, αιτηση στη vivodi στις 28/7, αυτοι εστειλαν την αιτηση στον ΟΤΕ στις 7/8, σημερα 22/8 επαιζε η γραμμη απο ΟΤΕ και με ενα fax επαιξε και η vivodi αμεσως. Οχι πολυ σβελτοι, οχι πολυ αργοι, πεσανε και διακοπες ενδιαμεσα. Μενει να δω τη σταθεροτητα της γραμμης...

Βrowsing KAI κατεβασμα email ΚΑΙ update podcast ΚΑΙ internet radio ΚΑΙ bittorrent ταυτοχρονα, το internet οπως θα επρεπε να ειναι... :smokin: