PDA

View Full Version : FZ1 + Acrapovic...



THEOD
27/07/2006, 18:46
Εμένα προσωπικά μου αρέσει....


57245

THEOD
27/07/2006, 18:47
Απίστευτη απόδοση ανακοινώνει η εταιρία...

+ 9ΗΡ ΜΟΝΟ από το τελικό και χωρίς καμμία άλλη αλλαγή :eyepop: :eyepop: :eyepop:
και μάλιστα με μεγάλη αύξηση στην ροπή....

Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό....:a2: :a2: :a2:


57246

THEOD
27/07/2006, 18:49
Ιδού και για του λόγου το αληθές....

Αν είναι αλήθεια και σε συνδυασμό με την οικονομία βάρους, βλέπω σε λίγο όλα τα FZ1 να κυκλοφορούν με τέτοιες...


57247

THEOD
27/07/2006, 18:49
Άμα δε μιλήσουμε για την ολόσωμη....


57248

THEOD
27/07/2006, 18:51
Το μεγάλο όμως πλεονέκτημα της ολόσωμης δεν είναι η μικρή αύξηση της ιπποδύναμης σε σχέση με μόνο το τελικό (+1,7ΗΡ)...

Είναι η τρομερή αύξηση της ροπής στις μεσαίες που αν αληθεύει πρέπει στην κυριολεξία να μεταμορφώνει το μηχανάκι.... :cool: :cool: :cool:


57249

THEOD
27/07/2006, 18:57
Να και το σχετικό
.pdf (http://www.akrapovic.de/news_center/bilder%20news/PDF%20Newsletter/YA_FZ1_SO_06.pdf) για όσους θέλουν περισσότερες πληροφορίες....:wave2:

panjimnakos
27/07/2006, 19:02
Φοβερη η akrapovic αλλα ειμαι της γνωμης οτι μονο ενα τελικο για πρωτο σταδιο βελτιωσης μαζι με φιλτρο και γραναζι θα κανουν θαυματα!!!:D
Αν προσεξες στην ολοσωμη υπαρχει μια τρυπα στις 4000με5000.
Ενω με μονο τελικο ειναι πολυ πιο γραμικο!!!

THEOD
27/07/2006, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Φοβερη η akrapovic αλλα ειμαι της γνωμης οτι μονο ενα τελικο για πρωτο σταδιο βελτιωσης μαζι με φιλτρο και γραναζι θα κανουν θαυματα!!!:D
Αν προσεξες στην ολοσωμη υπαρχει μια τρυπα στις 4000με5000.
Ενω με μονο τελικο ειναι πολυ πιο γραμικο!!!


Φίλε μου, αν τα σχεδιαγράμματα αληθεύουν και το μηχανάκι όντως κερδίζει σχεδόν 1 χιλιογραμμόμετρο στις μεσαίες (και μιλάω για το πρώτο διάγραμμα με μόνη αλλαγή το τελικό...), όχι μόνο "γρανάζι" δεν χρειάζεται αλλά μάλλον για μάκρυμα της μετάδοσης πας μετά....:D :D :D

Εξ' άλλου η γνώμη μου είναι ότι το μηχανάκι ΔΕΝ εχει ΣΥΝΟΛΙΚΑ μακριές σχέσεις...Μάλιστα πιστεύω ότι τουλάχιστον η 6η του θα μπορούσε να ήταν και λίγο πιο μακριά κρατώντας λίγο χαμηλότερα την κατανάλωση στα ταξίδια υψηλών ταχυτήτων...
Το "θέμα" στο οποίο όλοι αναφέρονται είναι ότι το κιβώτιο έχει "πισταδόρικη" κλιμάκωση με πολύ μακριές 1η-2α και κοντά-κοντά τις υπόλοιπες, και αυτό δεν αλλάζει μεταβάλλοντας την τελική σχέση μετάδοσης....
Πιθανόν να είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ επιλογή της Γιαμάχα για να έχει καλύτερη μακροζωία το πίσω λάστιχο, ή πιθανώς η αιτία να είναι ότι προέρχεται από το Ρ1 που σαν μηχανάκι πίστας δικαιολογει τέτοιο κιβώτιο....
Πάντως το χαρακτηριστικό αυτό δεν αλλάζει την στιγμή που δεν μπορούμε να επέμβουμε στις εσωτερικές σχέσεις των ταχυτήτων....Και αν για το γυμνό (που έτσι κι αλλιώς δεν ταξιδεύει συνεχώς με πολλά χιλιόμετρα) μια κοντύτερη τελική μετάδοση θα "εξομάλυνε" λίγο το φαινόμενο, κρατάω πολλές επιφυλάξεις αν ενδυκνείεται για το φαιρινγκάτο που έχει την ικανότητα να ταξιδεύει συνεχώς με 200+, και σε αυτήν την περίπτωση κανείς δεν θα ήθελε μια ακόμα πιο κοντή 6η.... :wave2: :wave2: :wave2:

CostasR1
27/07/2006, 19:20
Αδερφε πολυ γ@μ@τη η εξατμιση!!!
τι κοστος εχει?

THEOD
27/07/2006, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από CostasR1
Αδερφε πολυ γ@μ@τη η εξατμιση!!!
τι κοστος εχει?

Δεν ξέρω...:blush: Θα μάθω τις επόμενες ημέρες....:D

Αλλά akrapovic και φθηνή....χλωμό το βλέπω....:( :( :(

CostasR1
27/07/2006, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν ξέρω...:blush: Θα μάθω τις επόμενες ημέρες....:D

Αλλά akrapovic και φθηνή....χλωμό το βλέπω....:( :( :(

εχεις δικιο σε αυτο,παντως ειναι πολυ μουρη!!!!

panjimnakos
27/07/2006, 19:23
Eγω αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι το fazer σε σχεση με το R1 ειναι οτι εχουν ακριβως τις ιδιες σχεσεις μεχρι και την τεταρτη, ενω η πεμπτη κ εκτη ειναι πιο μακριες στο fazer! Εγω πιστευω οτι θα επρεπε ολες οι σχεσεις να ειναι λιγο πιο κοντες στο fazer κ οτι αν ειχαμε λιγο πιο κοντη εκτη το μηχανακι θα εβγαζε πιο πολλα χιλιομετρα τελικης! ;) ;)
Γνωμη μου...

panjimnakos
27/07/2006, 19:26
Το τελικο εχει 650€:( και η ολοσωμη περιπου 1200:bawl: :bawl: :bawl:

THEOD
27/07/2006, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
κ οτι αν ειχαμε λιγο πιο κοντη εκτη το μηχανακι θα εβγαζε πιο πολλα χιλιομετρα τελικης! ;) ;)
Γνωμη μου...

Όχι φίλε μου...τα χιλιόμετρα που θα μπορούσε να έχει το μηχανάκι με μια κοντύτερη 6η, τα έχει περίπου με την σημερινή 5η...
Αν δεις τις σχέσεις του κιβωτίου θα καταλάβεις ότι η 5η και η 6η είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, (περίπου 10% διαφορά) οπότε μια πιο κοντή 6η ουσιαστικά θα αντιστοιχούσε στα χιλιόμετρα-στροφές της σημερινής 5η....:wave2:

panjimnakos
27/07/2006, 19:33
Ισως να εχεις δικιο για την πεμπτη κ εκτη αλλα για τις πρωτες 2 θα ηθελα λιγο πιο κοντες! Δεν ειναι μαμακια να μη σηκωνει τον μπροστινο τροχο ουτε με πρωτη ενα μηχανακι που εχει 150 αλογα???:confused:

THEOD
27/07/2006, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Ισως να εχεις δικιο για την πεμπτη κ εκτη αλλα για τις πρωτες 2 θα ηθελα λιγο πιο κοντες! Δεν ειναι μαμακια να μη σηκωνει τον μπροστινο τροχο ουτε με πρωτη ενα μηχανακι που εχει 150 αλογα???:confused:


Αν θα μπορούσα να επιλέξω αυτό που θα ήταν ιδανικό ΓΙΑ ΜΕΝΑ, θα έλεγα ότι θα μου ταίριαζε καλύτερα περίπου ένα 6-7% κοντύτερες 1η-2α, ένα 3-4% κοντύτερη 3η (όχι γιατί είναι μακριά αλλά για να μην υπάρχει μεγάλο κενό μετά το κόντυμα της 2ας), ίδιες 4η και 5η, και περίπου κατά 5% μακρύτερη 6η....Αλλά δυστυχώς δεν το σχεδίασα εγώ ...ούτε ζήτησαν την γνώμη μου.... :D

Είναι καθαρά θέμα σε τι διαδρομές κινείσαι και με πιο οδηγικό στύλ...

Πιστεύω ότι οι σχέσεις του κιβωτίου έχουν καθαρά σπορτίβικο προσανατολισμό (κυρίως για έξω από την πόλη), και αν εξαιρέσεις τα πολύ κλειστά κομμάτια που καμμιά φορά όντως ενοχλεί η μακριά 1η (αλλά "εξοικονομεί" ζωή στο πίσω λάστιχο...), κατά τα άλλα η κλιμάκωση των σχέσεων βοηθάει πολύ να έχεις πάντα δύναμη και να μην χάνεις καθόλου φόρα στις αλλαγές όταν πραγματικά οδηγείς γρήγορα το μηχανάκι....Όπως πολλά πράγματα πάνω στο FZ1, έτσι κι αυτές δείχνουν τον καλύτερο ευατό τους στην γρήγορη οδήγηση ...
Τώρα αν κάποιοι ενοχλούνται επειδή εξ' αιτίας τους δεν σηκώνεται εύκολα σούζα ή δεν γράφει "γλυκά" παντηλίκια ανοίγοντας το γκάζι με 1η και 40 έξω από τις καφετέριες, αυτό είναι ΑΛΛΟ θέμα και δεν αφορά την γρήγορη οδήγηση... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

panjimnakos
27/07/2006, 19:52
Αυτο που ειπες για τις καφετεριες ηταν τελειως ακυρο:nono:
Εγω παντως νομιζω οτι πηρα ενα streetfighter κ οχι TDM!
Nομιζω οτι λιγη διασκεδαση στην οδηγηση δεν βλαπτει, παντα εκει που μπορεις κ πρεπει κ οχι εξω απο τις καφετεριες οπως ειπες!
Η μηχανη δεν ειναι μονο για ταξιδια στις εθνικες οδους με 100χλμ.!

THEOD
27/07/2006, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Αυτο που ειπες για τις καφετεριες ηταν τελειως ακυρο:nono:
Εγω παντως νομιζω οτι πηρα ενα streetfighter κ οχι TDM!
Nομιζω οτι λιγη διασκεδαση στην οδηγηση δεν βλαπτει, παντα εκει που μπορεις κ πρεπει κ οχι εξω απο τις καφετεριες οπως ειπες!
Η μηχανη δεν ειναι μονο για ταξιδια στις εθνικες οδους με 100χλμ.!

Μην αρπάζεσαι...Δεν το είπα για σένα....Το έγραψα επειδή "ακούω" μια σχετική γκρίνια για το ότι το μηχανάκι δεν κάνει εύκολα σούζες και δεν "γράφει" εύκολα, και πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι η Γιαμάχα (και με τις σχέσεις και με το μακρύ-τεράστιο ψαλίδι) έχει προσπαθήσει πολύ ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην κάνει τέτοια...

Δέχομαι όμως ότι τουλάχιστον το γυμνό που εμπορικά πλασσάρεται στην κατηγορία των streetfighter θα του ταίριαζαν καλύτερα "άλλου είδους" :D σχέσεις... :wave2: :wave2: :wave2:

panjimnakos
27/07/2006, 20:05
Οπως και να εχει παντως πιστευω οτι εχουμε κανει την καλυτερη επιλογη διαλεγοντας το FZ1:beer: :beer: :beer:

THEOD
27/07/2006, 20:08
Αυτό ξαναπές το.....:a08:

panjimnakos
27/07/2006, 20:16
Οπως και να εχει παντως πιστευω οτι εχουμε κανει την καλυτερη επιλογη διαλεγοντς το FZ1:beer: :beer: :beer:





Κ Α Λ Ο Ε???? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
27/07/2006, 20:22
ωραια ειναι η ακραπα :beer:

panjimnakos
27/07/2006, 21:11
Ξερει κανεις τι γινετε με το exup οταν μπει το τελικο?

AFTER
27/07/2006, 23:26
Θαναση δεν ξερω μονο πως θα πηγαινε στο δικο σου απο αποψη χρωματος, μιας και το πλαισιο/ψαλιδι, δεν ειναι μαυρα, αλλα μπλε πολυ σκουρο.
Στην φωτο εχει και κατι γραφικα και δεν ταιριαζει πολυ...

Δεν κανεις μια φωτοσουπια?

THEOD
28/07/2006, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Ξερει κανεις τι γινετε με το exup οταν μπει το τελικο?


Αυτό λέει η acrapovic στα FAQ....

"When the original exhaust system is dismounted, it is necessary to remove the cables from the servo (which changes the exhaust valve opening). However, the servo must stay connected to the harness and MUST NOT BE removed."
:beer:

THEOD
28/07/2006, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Θαναση δεν ξερω μονο πως θα πηγαινε στο δικο σου απο αποψη χρωματος, μιας και το πλαισιο/ψαλιδι, δεν ειναι μαυρα, αλλα μπλε πολυ σκουρο.
Στην φωτο εχει και κατι γραφικα και δεν ταιριαζει πολυ...

Δεν κανεις μια φωτοσουπια?


Δεν ξέρω να δουλεύω το photoshop καρντιά μου...:blush:

Αμα δεν βαριέσαι κάνε καμμιά προσπάθεια...:beer:

panjimnakos
28/07/2006, 06:42
ΟΚ Eυχαριστω!!!;) ;) ;)

xtapodias
28/07/2006, 08:31
βρήκα αυτό το pdf με τιμές και κωδικούς. Αν το συνδιάσετε με το pdf για την εξάτμιση θα καταλάβετε για τις τιμές. Τα θέματα είναι τρία. Αυτές οι τιμές αφορούν μόνο Γερμανία; Το οτι όπου αναφέρεται στο fz1/fazer είναι με κόκκινο τι να λέει? Δεν ξέρω και Γερμανικά διάολε μπας και λέει στις σημειώσεις. Τρίτο και σημαντικότερο : πως ανεβάζω pdf αρχείο? Η καμμιά πατέντα?

lampros_fazer
03/09/2006, 18:48
Την είδα την ακράπα φορεμένη σε FZ1..Χάζευα..γαμάει.. :a8: :evil: