PDA

View Full Version : ρουλεμαν



stefanos
28/07/2006, 07:53
εδώ και λίγο καιρό λοιπόν ακούω ένα θόρυβο απο την κεφαλή σαν βαλβίδα και δεδομένων και των καμιά 60κ χιλ. είπα να κάνω μια ανακαίνηση στην κεφαλή.
Αφού λοιπόν χθές στήθηκα κανα μισάωρο στο Σαρακάκη και ελάφρωσα απο 220 έφτασα σπίτι με μια σακουλίτσα με τα χρειαζούμενα να την κάνω καινούργια.

βγάζω λοιπόν τις 3 βίδες που κρατάνε ρεζερβουάρ σέλα βγάζω καρμπ και τελικά βγάζω καπάκι κεφαλής.
Πρώτη "απογοήτευση", όλα δείχνουν οκ (θα τα μετρήσω όμως) ενώ ήλπιζα οτι θα χρειαζόμουνα ένα καινούργιο (και ίσως πιο άγριο εκκεντροφόρο).:rolleyes:
Τέλος πάντων το θέμα δημιουργήθηκε με τα ρουλεμάν του εκκεντροφόρου.
Το ανταλακτικό στο σακουλάκι είναι ρουλεμάν ανοιχτό απο την μιά μεριά και κλειστό απο την άλλη.
Το manual περιγράφει το ίδιο, να τοποθετήσουμε το ρουλεμάν με την κλειστή πλευρά πρός την έξω μεριά.
Το ρουλεμάν στον κινητήρα μου όμως είναι ανοιχτό και απο τις 2 πλευρές (δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και έχουν το ίδιο partnumber).
Τώρα βέβαια κάθομαι και το βλέπω και μέχρι να βγάλω άκρη θα μείνει ανοιχτό το μηχανάκι κανα μήνα.
Καμιά ιδέα?

makis206
28/07/2006, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το ρουλεμάν στον κινητήρα μου όμως είναι ανοιχτό και απο τις 2 πλευρές (δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και έχουν το ίδιο partnumber).


Αφού έχουν το ίδιο partnumber το μόνο που μου περνάει απ'το μυαλό είναι οτι ίσως κάποτε η Honda διέκρινε μια ατέλεια στο ρουλεμάν που χρησιμοποιούσε, αυτό δηλαδή που φοράει το μοτέρ σου, και απλά βελτίωσε το ανταλλακτικό.

Αν το βελτίωσε η Honda και όχι η εταιρία που κατασκευάζει το συγκεκριμένο ρουλεμάν.

Ίσως να κάνω και λάθος, δεν ξέρω και πολλά απο μηχανολογικά αλλά μου ακούγεται το πιο λογικό.

:beer: :) :beer:

merkouris
28/07/2006, 09:20
den einai la8os otan ta rouleman einai kleista kai apo tis duo meries einai tipou zz h 2z an einai apo tin mia tipou z.sti periptosi zz h 2z to rouleman exei diko tou graso kai den prepei na fygei kai gia auto ta kleinoun ama einai z grasarete apo tin mia meria kai apo tin alli to exoun kleisei gia na min feugei to graso.twra stin periptosi sou sketo to valeis h oxi den paizei rolo alla ama einai kleisto apo tin mia meria kai 8eleis na to valeis etsi i kleisti meria na einai apo kei pou leei to manual.aaa kai ama 8eleis vgainoun ta plaina me ena katsavidaki ta vgazeis eukola.

exw faei wres ateleiwtes mages me rouleman g@miset@

kostisthegreek
28/07/2006, 20:37
Ισως να είναι βελτίωση του κατασκευαστή με τη σκέψη ότι κλειστό από τη μία θα βαστάει περισσότερο λάδι και θα λιπαίνεται καλύτερα.
Σιγουρέψου εσύ ότι θα λιπαίνεται και βάλτο άφοβα.

dirtbird
30/07/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Το ρουλεμάν στον κινητήρα μου όμως είναι ανοιχτό και απο τις 2 πλευρές (δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και έχουν το ίδιο partnumber).
Τώρα βέβαια κάθομαι και το βλέπω και μέχρι να βγάλω άκρη θα μείνει ανοιχτό το μηχανάκι κανα μήνα.
Καμιά ιδέα?
Είναι ανοιχτά γιατί έσπασε και έφυγε.....

Το CZ δουλεύει γιατί σε βλέπω με κουτί στη δουλειά:lol: :lol:

stefanos
31/07/2006, 07:37
Οχι δεν έσπασε και το ρουλεμάν στην άλλη άκρη στο γρανάζι λιπαινόταν με οτι πέρναγε απο την τσιμούχα μια και κοίταγε ανάποδα.
Και ναι με κουτί είμαι μια και για να αλλάξουν οι γλύστρες και η καδένα στο xr βγαίνει καρμπ, καπάκι ,εκκεντροφόρος ,κεφαλή, πλαινό καπάκι, συμπλέκτης,...
Με λίγα λόγια ο μισός κινητήρας στο πάτωμα.
Πιο ακριβές είναι οι φλάντζες για τα καπάκια παρά τα ανταλακτικά.