PDA

View Full Version : Πονανε καπου τα R1?



CostasR1
28/07/2006, 09:58
Μια ερωτησουλα θα κανω να μου πειτε αν ισχυει αυτο που πηραν τα αυτια μου πριν μερικες μερουλες.
ειναι αληθεια οτι τα R1 εχουν αδυνατο σημειο τους την καδενα και τα ρουλεμαν του τιμονιου?δηλαδη οτι μετα τις 10-12000 χλμ ειναι αισθητος ο ηχος της καδενας και οτι στο μπροστινο συστημα τα παιζουν τα ρουλεμαν?η αληθεια ειναι οτι στην δικια μου ακουσα ενα ψιλο τικ τικ στην πορεια της με λιγα χιλιομετρα,οταν την πηγα στο μηχανικο μου και την ακουσε να δουλευει στο ρελαντι σταματημενη δεν ακουγοταν απολυτος τιποτα.οταν την βολταρε και ακουσε και αυτος το θορυβακι αυτο,μου εξηγησε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο και διορθωνετε με την αλλαγη του τεντωτηρα.

εχει κανενας απο εσας γνωση σε αυτο η εχει ακουσει κατι αναλογο?

alexk
28/07/2006, 10:28
Γεγονός είναι ότι όταν κάνει σουζιλίκια, και ο εμπρός τροχός προσγειώνεται λίγο άτσαλα, η καταπόνηση στα ρουλεμάν του λαιμού είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που υπάρχει με κανονική χρήση. Δεν έχω διαβάσει ή ακούσει για το ότι τα ρουλεμάν τα παίζουν σε τόσα λίγα χιλιόμετρα. Το δικό μου έχει αισίως 12k χλμ. με αρκετά σουζιλίκια και δεν έχει κάποιο θέμα.

Για τον τεντωτήρα της καδένας, πάλι δεν έχω διαβάσει κάτι (στο r1-forum) και δεν μου έχει αναφέρει ιδιοκτήτης R1 πρόβλημα τέτοιο. Πολύ πιθανόν βέβαια σε κάποια χιλιόμετρα να θέλει αλλαγή.

Να πουν και τα άλλα παιδιά την άποψή τους, που έχουν και παραπάνω χιλιόμετρα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι πρέπει να ακούς τι σου λένε ιδιοκτήτες R1 και όχι άλλοι. Από άλλους έχω ακούσει τα άπειρα... (καίει λάδι με το κιλό, χτυπάει μπιέλα για πλάκα, τρυπάνε τα πιστόνια κλπ κλπ). Και ήταν όλοι απόλυτοι γιατί είχε ο φίλος τους ή γνωστός τους R1 και είχε μεγάλα προβλήματα. Εμένα όλοι οι γνωστοί μου που έχουν R1, γιατί δεν έχουν προβλήματα?

CostasR1
28/07/2006, 10:31
Eχεις δικιο για τις σουζες,οντως ποναει πολυ την ωρα που σκαει ατσαλα κατω και λογικο ειναι να τον παρουν τα ρουλεμαν.η δικια μου εχει πατησει τις 20000 χλμ και τον ακουσα τωρα τελευταια τον θορυβο αυτο που πιθανοτατα να ειναι και κατι φυσιολογικο για τα χλμ αυτα.

Asotos
28/07/2006, 10:38
Απο τα ρουλεμάν, ήσυχος, κανένα πρόβλημα - λίγες και ''απαλές'' σούζες

Θόρυβος ακούγεται από το μοτέρ, όταν είναι κρύο και ''χάνεται'' όταν ζεσταθεί.

θα ελεγχθεί στο σέρβις των 20000.


Χιλιόμετρα : αισίως 17500

Πάντως το R1 πονάει : στο βενζινάδικο και στο λαστιχά.:beer:

alexk
28/07/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos

Πάντως το R1 πονάει : στο βενζινάδικο και στο λαστιχά.:beer:

+1000
Σήμερα πάω να αλλάξω πάλι πίσω λάστιχο :winka:
Το φυτίλιασα.:beer:

CostasR1
28/07/2006, 10:41
Απο καυσιμο αστα να πανε!!πρεπει να γινεις συνεταιρος με κανενα βενζινα!!!
και τα λαστχα πονανε πολυ!!προχθες εβαλα ενα ζευγαρι λαστιχα και την ακουσα καλα!!!αλλα χαλαλη της!!!!!

CostasR1
28/07/2006, 10:45
Ξέχασα να αναφέρω ότι πρέπει να ακούς τι σου λένε ιδιοκτήτες R1 και όχι άλλοι. Από άλλους έχω ακούσει τα άπειρα... (καίει λάδι με το κιλό, χτυπάει μπιέλα για πλάκα, τρυπάνε τα πιστόνια κλπ κλπ). Και ήταν όλοι απόλυτοι γιατί είχε ο φίλος τους ή γνωστός τους R1 και είχε μεγάλα προβλήματα. Εμένα όλοι οι γνωστοί μου που έχουν R1, γιατί δεν έχουν προβλήματα?
-----------------------------------------------------------------------------------

Σε αυτο εχεις δικιο και γιαυτο ρωτησα σε αυτο το forum για να λαβω σχετικες απαντησεις απο γνωστες της συγκεκρημενης μηχανης.

sakoulakis
28/07/2006, 14:08
Auti pou lene autes tis paparies ine kati tipi me GSXR -HONDA -K KAWA jiati zileuoun ..
Ta R1 ine ta ergalia. aman pia
ligo prosoxi theli k sintirisi opos ola:cool:

grigorisr1
10/02/2007, 12:44
Μαλακιεσ λενε ολοι ολοι λενε οτι εχουνε ακουσει απο αλους .Εγω εχω του 98' το πρωτο ρ1 το πιρα μεταχειρισμενο πριν 2 χρονια ειχε 30.000χλμ πανο και το εχο κανει 50.000 ουτε ρουλεμαν ουτε τπτ προβλιμα δεν εβγαλε κανισ τα σερβισ σου στιν ωρα και τελοιοσε.Τωρα μαλλον θα τσιμπισω το ρ1 2007 κοκκινο ασπρο γαμαει το εργαλιο ^^

SeNNinhA
10/02/2007, 12:57
τικ τικ δεν μπορει να ακούγεται τόσο πολύ και ειδικά να το ακούς με πολλά γιατι θα πρέπει να είναι πολύ εντονο και αρα δεν ειναι απο ρουλεμάν λαιμου.

Το ρουλεμαν λαιμού όταν φαγώνεται κανει ενα ανεπαίσθητο κλικ σαν να σκαλώνει λίγο στο σημείο ισορροπίας (ευθεία) όταν πάς από δεξιά σε αριστερά ή όταν παίζει λίγο το τιμόνι σου στην ευθεία. Αυτό το κλίκ είναι ακριβώς λόγω φθοράς και όντως σκαλώνει.

Συνήθως χρειάζεται σφίξιμο το ρουλεμάν και μόνο αν το έχεις κακοποιήσει αρκετά τότε αλλαφή με ένα κονικό (εκτός αν το μαμα είναι κι αυτό κονικο, δεν ξέρω) για να αντέχει πολυ περισσότερο.



τικ τικ κάνει συνήθως ο τεντωτήρας της καδένας όταν είναι κρύο το μηχανάκι διότι συνήθως δουλεύει υδραυλικά με λάδι, όμως και μετά από λίγο σταματά. Αν όντως είναι αυτό, δεν είναι σοβαρό και το αφήνεις όπως έχει μέχρι να πας για άλλο λόγο στο συνεργείο και είται τον αλλάζεις με μαμά είτε με μηχανικό τεντωτήρα με βίδα.

spirpat
12/02/2007, 23:31
Χε χε τα λενε αυτοι που ζηλευουν!!!

H.A.Balafoutre
13/02/2007, 01:14
Σε λάστιχα και βενζίνη όλα τα σύχρονα 1000άρια πονάνε.

Εγώ θα πω το ότι τα R1 τρώνε και γρήγορα τους δίσκους συμπλέκτη αν τα κοντράρεις συχνά. Έχει γραφεί άλλωστε και σε περιοδικό για τους καμμένους δίσκους.

ΑΛΛΑ, όλα τα μοτόρια με πολύ γκάζι αν τα πας τσίτα δεν αντέχουνε. Πως να το κάνουμε. Αν δουλεύουν συνέχεια στα όρια των προδιαγραφών τους πρέπει να είσαι και προετοιμασμένος να αναλάβεις τις ευθύνες σου που μόνον τα αγωνιστικά λύνωνται κάθε αγώνα.

Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Και το μοτέρ στην τσίτα και μηδέν (0) φθορές!

Μόνον τα μοτέρια που δεν πάνε (και δεν τα πάνε) δεν χαλάνε.........:lol: ο νοών νοείτω.

Εγώ πάντως....με το στανιό κρατιέμαι να μην τα κάνω όλα πουτ@%$*%^( για να αγοράσω το R1, έστω και 2006. Ας όψεται αυτή η καταστροφογιαφυλακήσυντήρηση.