PDA

View Full Version : "Το Abs σωζει"....σχεδον



Σελίδες : [1] 2 3 4

menos
28/07/2006, 16:29
Θα αναφερθω σε μια βολτα που εκανα με τον φιλο μου τον Λαζαρο (Λυκος) πριν μερικες μερες προς την Νοτια Κρητη. Ξεκινησαμε απογευματακι για μια μικρη βολτα (20-25 χιλιομετρων) και επιστροφη:) Ολα βαιναν καλως εως οτου πεινασα.... Φτανοντας στον προορισμο μας με επιασε μια λιγουρα για γυροπιτα αλλα για κακη μας τυχη το χωριο που επισκεφθηκαμε ειχε μονο ζαχαροπλαστεια και καφεταβερνεια που σου εψηναν οτι περισσευε :bigcry: "Ρωτοντας πας στην πολη" λενε.... και αποφασισαμε να ρωτησουμε τον καφεταβερνιαρη. Βλεποντας ο καφεταβερνιαρης πως δεν θα εβλεπε ψιχουλο απο εμας μας παρεπεμψε στο παρακατω κοντινο χωριο.....:eyepop: extra 20 χιλιομετρα + 20 επιστροφη:rolleyes: Στο διαο... ας παμε! Φτανοντας ανακαλυψαμε πως ειχε 2 περιπτερα και ενα καφεταβερνειο:bawl: ΕΛΕΟΣ!!! Σε 1 ωρα νυχτωνε και το κοντινοτερο χωριο απεχε μολις 8 χιλιομετρα. Φυγαμε... με τσιτωμενα τα νευρα, το στομαχι και τα γκαζια!!:a018: Καθως βρισκομασταν στην τελικη ευθεια με 120-130 πεταγεται στα 20 μετρα ενα κοπροσκυλο (με γεωμετρικη ακριβεια) στη μεση του δρομου!!!! Σφιγγω τα χερια στο τιμονι και την παλαμη στο φρενο. "Γ@μιμεν@ ABS ΔΟΥΛΕΨΕΕΕΕ" ουρλιαζα μεσα στο κρανος και ο γ@μι@λης ο κοπρος επαθε αγκυλωση απο τον φοβο και δεν κουνουσε..... Ειχα κατεβει στα 70Km απο 130Km στα 20 μετρα και το πισω ποδι του κ@πρου χτυπησε το μεγαλο δαχτυλο του αριστερου μου ποδιου.... ΚΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ να φωναζει το σκυλι τρεχοντας στο απεναντι χωραφι και ΩΩΩΩΩΩΩΩΩχχ να ουρλιαζω εγω μεσα στο κρανος μου!!! Ευτυχως που ειχα ABS αλλιως την ειχαμε βαμμενη και οι δυο. Τελικα το ABS σωζει...:a18: ...σχεδον.

alfa156
28/07/2006, 16:51
fysika kai σωζει/.....δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο,και ειδικα στους κωλοδρομους που εχουμε.

el_hymador
28/07/2006, 17:16
Nαι ρε γαμοτο!!! οντως σωζει .... και πραγματικα απορω για την ενετελως ξεροκεφαλη αποψη μερικων ''σκληροπυρηνικων'' οτι δεν το θελουν με τιποτα....

εχω να παραθεσω δεκαδες συμβαντα στα δυο χρονια που οδηγω μοτοσυκλετα με abs και πραγματικα με γλυτωσε απο απλες στραβες , σοβαρες στραβες και σε μια περιπτωση μια πολυ-πολυ σοβαρη στραβη!!


το εχω ξαναδηλωσει .... βασικοτερος παραγοντας για να αγορασω μοτοσυκλετα απο εδω και περα θα ειναι η υπαρξη abs!!! και οποιασδηποτε αλλης τεχνολογικης εφαρμογης στην υπηρεσια της ασφαλειας....πως ειπατε?? κοτα? ....μπορει....
:wave2:

kostisthegreek
28/07/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Nαι ρε γαμοτο!!! οντως σωζει .... και πραγματικα απορω για την ενετελως ξεροκεφαλη αποψη μερικων ''σκληροπυρηνικων'' οτι δεν το θελουν με τιποτα....

εχω να παραθεσω δεκαδες συμβαντα στα δυο χρονια που οδηγω μοτοσυκλετα με abs και πραγματικα με γλυτωσε απο απλες στραβες , σοβαρες στραβες και σε μια περιπτωση μια πολυ-πολυ σοβαρη στραβη!!


το εχω ξαναδηλωσει .... βασικοτερος παραγοντας για να αγορασω μοτοσυκλετα απο εδω και περα θα ειναι η υπαρξη abs!!! και οποιασδηποτε αλλης τεχνολογικης εφαρμογης στην υπηρεσια της ασφαλειας....πως ειπατε?? κοτα? ....μπορει....
:wave2:

Κι αν έχει και cbs ακόμα καλύτερα για τις δύσκολες περιπτώσεις.

zolotas
28/07/2006, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Κι αν έχει και cbs ακόμα καλύτερα για τις δύσκολες περιπτώσεις.

μια που το ανεφερες κανω μια ερωτηξη.......η μοτο εχει cbs , οχι abs,σε περιπτωση που πλακωθω ασχημα στα φρενα θα μπλοκαρει ο τροχος ο μπροστα??? σε 3-4 περιπτωσεις που αναγκαστηκα να πατησω και μπροστα περισσοτερο και ποδοφρενο η μοτο δεν αλλαξε πορεια ουτε μπλοκαρε ........

menos
29/07/2006, 00:41
Οσο αφορα το μπλοκαρισμα του μπροστινου τροχου.... δεν ενδεχεται... Τις (καμποσες) φορες που δοκιμασα το μπροστινο (και το πισω τροχο βεβαια) το abs παντα σταματουσε με ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟ. Και εξηγουμαι, Το abs λειτουργει με ενα καθορισμενο τροπο σταματηματος που δεν μπορει ο αναβατης να ελεγξει οπως στα συμβατικα φρενα. Εδω απλα τερματιζεις την μανετα και τα υπολοιπα τα αφηνεις να τα αναλαβει το abs. Ακουγεται καπως τρομακτικο μεν να αφηνεις τον ελεγχο της μηχανης στην τεχνολογια, αλλα πιστεψτε με, ο καλυτερος να εισαι στα φρενα, την δουλεια που παρουσιαζει το abs δεν πιανεται!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ομως, για να δουλεψει σωστα το abs πρεπει να κανεις καποια μαθηματακια επανω του για να μαθεις τις αντιδρασεις του (στροφες,παπουρια,νερα κ.ο.κ). Να εισαι σιγουρος πως οτι γνωριζες απο φρεναρισματα καταργειται αυτοματα με την νεα τεχνολογια του abs.:a013:

George-3-
29/07/2006, 03:46
Tελικα γυροπιτα φαγατε?:confused: :confused:

menos
29/07/2006, 06:30
Ε ναι λοιπον:D και ηταν απο τις καλυτερες:sun: Αξιζε, αξιζε:wave2:

Daemon
29/07/2006, 17:07
Φαντασου να μαθει ενας νεος οδηγος (η να εχει συνηθησει καποιος) με ABS και ξαφνικα να του δωσεις μια μοτο με συμβατικα φρενα.. :look: . Η να νομιζει καποιος οτι εχει ABS οταν θα πατησει τα φρενα και να εχει καει καμια ασφαλεια.. :look:

idi
29/07/2006, 20:29
εεεε καποιος εκλεψε το αβαταρ μου :confused:

zireous
29/07/2006, 20:48
Το ABS σε στροφή συνεπάγεται (ακόμα) ότι η μοτοσυκλέτα θα πάει ανοιχτά (πάλι καταπάνω μου), επίσης μπορεί να σημαίνει αστάθεια στο χώμα και άλλα τέτοια όμορφα.

Εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω μηχανή με ABS (ακόμα και αν όλες αποκτήσουν υποχρεωτικά, θα πατάω το off να το κλείνω το ρημάδι), προτιμώ να φρενάρω σωστά με το δεξί μου χέρι και πόδι, τσάμπα τόση προπόνηση ρε γαμώτο;

gcrook
29/07/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εεεε καποιος εκλεψε το αβαταρ μου :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kostisthegreek
29/07/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
μια που το ανεφερες κανω μια ερωτηξη.......η μοτο εχει cbs , οχι abs,σε περιπτωση που πλακωθω ασχημα στα φρενα θα μπλοκαρει ο τροχος ο μπροστα??? σε 3-4 περιπτωσεις που αναγκαστηκα να πατησω και μπροστα περισσοτερο και ποδοφρενο η μοτο δεν αλλαξε πορεια ουτε μπλοκαρε ........


Σε μεγάλες ταχύτητες και απότομο μπλοκάρισμα του ενός φρένου θα μπλοκάρει ο τροχός.
Το cbs απλά ενεργοποιεί και το δεύτερο φρένο κατά ένα ποσοστό επομένως σε ταχύτητες πόλης δεν προλαβαίνει να μπλοκάρει ο τροχός επειδή φρενάρουν και τα δύο φρένα και σταματάει ή επιβραδύνει η μοτο αμέσως.
Είναι πολύ καλό και ασφαλές σύστημα αλλά όχι αντιμπλοκέ όπως το abs.

zireous
29/07/2006, 22:35
Διάβασε τι λέει το MSF για τα cbs φρένα...

Δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω εγώ προσωπικά καλό ένα σύστημα που ενώ πατάω ένα φρένο δουλεύουν δύο.

Όταν αλλάζω μηχανή προτιμώ να κάτσω μια βδομάδα να σπαστώ, να δοκιμάζω τα φρένα σε όλες τις ταχύτητες και καθημερινά μετά να (προσπαθώ να) βελτιώνω την αίσθηση τους.

Εγώ κερδίζω στη τελική, όταν οι συνθήκες το απαιτούν τα συγκεκριμένα φρένα σε προδίδουν -για παράδειγμα σε ένα σκασμένο λάστιχο (όπως λέει και το ίδρυμα -MSF- για όποιον βαριέται να διαβάσει)...

Alkis
31/07/2006, 15:40
To abs είναι πολύ χρήσιμο να το έχεις, αλλά επίσης χρήσιμο είναι να θεωρείς ότι δεν υπάρχει δηλαδή να λειτουργείς σαν να έχεις συμβατικό μηχανισμό φρένων. Δεν ξέρω πόσοι το έχουν εφαρμόσει αυτό, γιατι ξέρουν ότι θα σταματήσουν σε μικρότερη απόσταση, κι αυτό τους κάνει να τρέχουν πιο γρήγορα. :nono: :nono:

menos
31/07/2006, 16:02
Φιλε Alkis δεν ειναι απολυτο πως επειδη εχεις μηχανη με abs πρεπει να πηγαινεις και του θανατα. Μια τετοια αποψη αφορα τα "τρελλαμενα" που καβαλανε κατι 100αρια παπια, τους βαζουν δισκοφρενο μπρος-πισω (αλλιως πως σταματας στα 120 χιλιομετρα 80 κιλα θηριο?):a5:Ε μη χεσω! Κατι τεεετοια πορωμενα εχουν αποψεις του στυλ"Αφου βαλαμε 23αρι καρμπυρατερ, βγαλαμε τα πλαστικα, τα φαναρια, τα φτερα μπρος-πισω περασαμε το παπι απο χυτηριο και βαλαμε το τιμονι στους 15 ποντους απο το παξιμαδι του μπροστινου τροχου και μια σωληνα 40 ποντων(κουρμπαριστη) για "ελευθερη" εξατμιση.... Ε'... ABS δεν θα βαλουμε?" Η δικη μου αποψη που ειναι και ο λογος που αγορασα μηχανη με abs ηταν να σιγουρεψω ενα φρεναρισμα οταν οι συνθηκες του οδοστρωματος δεν το επιτρεπουν σε συμβατικα φρενα. Απλα επελεξα να μειωσω τις πιθανοτητες της "κακης στιγμης".:wave2:

el_hymador
31/07/2006, 19:08
ναι . ισχυει η αντιληψη οτι με το abs τσαρουχωνω τα φρενα παντου και παντα...αλλα δεν ειναι ετσι!!!
Οδηγας κανονικα χησιμοποιοντας τα φρενα σου , οπως και σε μια μοτοσυκλετα με συμβατικα φρενα , το abs επεμβαινει μονο στην περιπτωση που θα μπλοκαρε ο τροχος με τα συμβατικα φρενα , με ολα τα θλιβερα επακολουθα.
Στο cbf μου , οπου και αν το οδηγω , ξεχναω οτι εχω abs αφου φρεναρω κανονικοτατα ... το μονο που γινεται ειναι οτι με φυλαει απο στραβες σε φρενα πανικου , κατι συνηθες μεσα στην πολη π.χ. '' ο μαλακας πεταχτηκε απο το stop'' οπου και υπο αλλες συνθηκες μπορειο να ειχα χασει κανενα μπροστινο....δεν συζηταω βεβαια το χειμωνα με την γλιτσα απο τις βροχες , που το νοιωθεις να επεμβαινει διακριτικα σχεδον σε καθε φρεναρισμα....

σημειωση: Αν πηγαινεις με πολλα (πολλα ομως) και πεσεις σε αγρια φρενα , αυξανεται δραματικα η αποσταση φρεναρισματος....βεβαια σε αλλη περιπτωση ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα επεφτες....
παραδειγμα: Τον περασμενο χειμωνα γυρνουσα απο την δουλεια μου που βρισκοταν στον Αγ.Στεφανο.Στο υψος του Λαϊνοπουλου εχει ενα μικρο ανοιγμα οπου και επιτρεπει σε οσους ειναι στον παραδρομο να μπουν στην Εθνικη ... ενω κατεβαινα λοιπον με αρκετα χιλιομετρα 150+ βλεπω αυτοκινητο να βαγαινει καθετα και να σταματαει στην μεση της εθνικης , γιατι προφανως ηθελε να περασει απεναντι προς Ν.Κηφισια , αλλα δεν μπορουσε γιατι γινοντουσαν εργα , πεφτω με τα τσαρουχια πανω στα φρενα και το abs αρχιζει να δουλευει...δεν φρεναρω , τουλαχιστον οχι οπως θα ηθελα , αλλα με σωζει το γεγονος οτι εχω τιμονι , αρα μπορω να κατευθυνω την μηχανη .... φρεναριστος λοιπον με τοση πιεση που σε αλλες συνθηκες θα ειχα μπλοκαρει και θα ημουν στον δρομο σερνοντας προς το αυτοκινητο η τις μπαριερες , μπορεσα να κανω εναν ελιγμο κα να ποφυγω τον δολοφονο....το μαγικο ηταν πως οσο μειωνοταν η ταχυτητα , το μηχανακι αρχισε να φρεναρει σοβρα και τελικα ακινητοποιηθηκα λιγο πιο κατω απο τον μαλακα , ορθιος , με πεντε χρονια λιγοτερα απο την ζωη μου , αλλα ζωντανος !!!!

απο τοτε ενα εχω να πω : abs
:a23:

lyk0s
31/07/2006, 19:43
Μετα απο ενα χρονο με μηχανη με abs(honda cbf 600) η αισθηση μου ειναι-χωρις να γνωριζω πολλες τεχνικες λεπτομερειες για το πως λειτουργει και γενικα αλλα και στην μηχανη μου-ειναι οτι χρειαζεσαι περρισοτερα μετρα για να φρεναρεις με το abs.
Οι τροχοι δεν μπλοκαρουν και εχεις την δυνατοτητα να στριψεις την μηχανη αλλα αν δεν μπορεις να αποφυγεις το εμποδιο την πατησες!
Χωρις abs θα μπορουσα να φρεναρω πιο γρηγορα σε καθε περιπτωση.
Βεβαια το θεμα ειναι πως εχει συνηθισει καποιος και μετα απο 11 χρονια χωρις abs ειναι λιγο δυσκολο να μαθω να φρεναρω με αυτο τοσο αποτελεσματικα οπως πριν-και νομιζω ομως οτι δεν θα μπορεσω κιολας γιατι ετσι μαλλον λειτουργει το abs...

menos
31/07/2006, 19:48
WELL SAID LYKOS:cool: WELL SAID:a18:

Alkis
31/07/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Φιλε Alkis δεν ειναι απολυτο πως επειδη εχεις μηχανη με abs πρεπει να πηγαινεις και του θανατα. Μια τετοια αποψη αφορα τα "τρελλαμενα" που καβαλανε κατι 100αρια παπια, τους βαζουν δισκοφρενο μπρος-πισω (αλλιως πως σταματας στα 120 χιλιομετρα 80 κιλα θηριο?):a5:Ε μη χεσω! Κατι τεεετοια πορωμενα εχουν αποψεις του στυλ"Αφου βαλαμε 23αρι καρμπυρατερ, βγαλαμε τα πλαστικα, τα φαναρια, τα φτερα μπρος-πισω περασαμε το παπι απο χυτηριο και βαλαμε το τιμονι στους 15 ποντους απο το παξιμαδι του μπροστινου τροχου και μια σωληνα 40 ποντων(κουρμπαριστη) για "ελευθερη" εξατμιση.... Ε'... ABS δεν θα βαλουμε?" Η δικη μου αποψη που ειναι και ο λογος που αγορασα μηχανη με abs ηταν να σιγουρεψω ενα φρεναρισμα οταν οι συνθηκες του οδοστρωματος δεν το επιτρεπουν σε συμβατικα φρενα. Απλα επελεξα να μειωσω τις πιθανοτητες της "κακης στιγμης".:wave2:


Φίλε μου συμφωνώ απολύτως, απλά δεν είναι δύσκολο να συνηθήσεις την ύπαρξή του abs και να λειτουργείς με τα νέα δεδομένα. Σε βάζει σε ένα τρυπάκι (εάν σε βάλει) ότι σταματάς στα π.χ. στα 10 και όχι στα 15 μέτρα και βάσει αυτής της λογικής συνηθήζεις δεν. Πολύ έχουν συνηθήσει έτσι. σίγουρα όμως σε κάτι επικύνδυνα περιστατικά που εξελίσσονται σε δέκατα ή και χιλιοστά δευτερολέπτου και πρέπει να αντιδράσεις, εκεί είναι όλα τα λεφτά. Και θα μου πεις εσύ ότι εκεί είναι και το ζουμί; Σωστό κι αυτό.

hornet
01/08/2006, 09:47
μυθοι και πραγματικοτητες....Δεν υπαρχει περιπτωση να φρεναρεις χωρις abs σε μικροτερη αποσταση...εκτος εαν εννοεις να πεσεις στο οδοστρωμα και να φρεναρεις με τα μουτρα!!!
Σε πολλους δινεται η ψευδαισθηση οτι μπλοκαρωντας και ξεμπλοκαρωντας τους τροχους σταματανε γρηγοροτερα (χωρις abs) πραγμα αναληθες απλα η αδρεναλινη ειναι στα υψη εκεινη την ωρα που τσακωνεσαι με την προσφυση και την ισσοροπια και δεν δινεις σημασια στα μετρα
Εκει που θα μπει το abs πραγματικα δεν εχεις προσφυση και το συστημα προσπαθει να κανει αυτο που σχεδιαστηκε να μην μπλοκαρει τους τροχους και να μην πεσεις ...μονο εντο δεν μπορεις να κανεις με το abs
Ας μην κατακρινουμε ενα συστημα που μπορει να μας σωσει απο μια τουμπα στα σιγουρα και ειναι αγνωστο αν θα μας οδηγησει σε συγκρουση λογω επιπλεον μετρων φρεναρισματος ...μετρησεις εχουν δειξει οτι φρεναρεις γρηγοροτερα
Εαν ψαξετε στο forum θα δειτε πολλα αρθρα για το θεμα

kostisthegreek
01/08/2006, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Διάβασε τι λέει το MSF για τα cbs φρένα...

Δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω εγώ προσωπικά καλό ένα σύστημα που ενώ πατάω ένα φρένο δουλεύουν δύο.

Όταν αλλάζω μηχανή προτιμώ να κάτσω μια βδομάδα να σπαστώ, να δοκιμάζω τα φρένα σε όλες τις ταχύτητες και καθημερινά μετά να (προσπαθώ να) βελτιώνω την αίσθηση τους.

Εγώ κερδίζω στη τελική, όταν οι συνθήκες το απαιτούν τα συγκεκριμένα φρένα σε προδίδουν -για παράδειγμα σε ένα σκασμένο λάστιχο (όπως λέει και το ίδρυμα -MSF- για όποιον βαριέται να διαβάσει)...


Οταν πατάς ένα φρένο δεν δουλεύουν δύο. Δουλεύει ένα και το δεύτερο απλά βοηθάει.
Με σκασμένο λάστιχο δηλαδή με πόσα χιλιόμετρα πας και σε προβληματίζει το cbs???
Αν το msf έχει αντίθετη άποψη με την τεχνολογία και την ασφάλεια των οδηγών καλά θα κάνει να αναθεωρήσει τις απόψιες του.

menos
01/08/2006, 23:31
Βρε παιδια .... Ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω το ABS απο το CBS.:confused:
Αλλοι το λετε ABS και αλλοι CBS. Δηλαδη να καταλαβω τωρα, εχω το CBF 600S/ABS, Τελικα "φοραω" ABS η CBS? :eyepop:

lyk0s
02/08/2006, 01:44
ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ABS;

Συμφωνα με το site της www.nhtsa.dot.gov ΟΧΙ

ABS is designed to help the driver maintain control of the vehicle during emergency braking situations, not make the car stop more quickly. ABS may shorten stopping distances on wet or slippery roads and many systems will shorten stopping distances on dry roads. On very soft surfaces, such as loose gravel or unpacked snow, an ABS system may actually lengthen stopping distances.

Αλλα και συμφωνα με τον John W. Pretti, MSF rider coach 7 years. απο το site www.motorcops.com !! (ειναι και ζητας...) OXI

It should be reminded that ABS is a tool. It does not prevent crashes, but help avoid one. Keep in mind when ABS kicks in, the stop distance gets longer. Why, because the computer is releasing and then reapply, and the releasing is causing the longer distance.

Και απο τον Ken Pratte(δεν ξερω ποιος ειναι...) απο το site www.se-r.net


Some myths about ABS:

With ABS I came stop faster. - Not necessarily. On a wet road, you MAY be able to stop quicker because your wheels are not locked up. However, in several conditions you can stop faster by locking up the wheels. One example is in deep snow. If you lock the brakes you create a wedge effect and stop quicker. Usually ABS distances are a tad shorter (10 feet) than non-ABS brakes, however, ABS gives you more steering ability then non-ABS brakes, the real advantage.

ΠΩΣ ΦΡΕΝΑΡΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ABS;

Συμφωνα με οδηγιες απο το site www.smartmotorist.com

In summary, if your car has ABS, follow this braking procedure:

When you need to stop, apply firm, steady pressure to the brake pedal.
Gradually steer the car around any obstacles.
Release pressure on the brake.
Resume driving normally, but consider lowering your speed.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ABS ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ;

Συμφωνα με αρθρο του www.howstuffworks.com ΟΧΙ

The Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) has conducted several studies trying to determine if cars equipped with ABS are involved in more or fewer fatal accidents. It turns out that in a 1996 study, vehicles equipped with ABS were overall no less likely to be involved in fatal accidents than vehicles without. The study actually stated that although cars with ABS were less likely to be involved in accidents fatal to the occupants of other cars, they are more likely to be involved in accidents fatal to the occupants of the ABS car, especially single-vehicle accidents

Και απο ερευνα της NHTSA απο το www.smartmotorist.com ΟΧΙ

In a study of crash records the National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) found that ABS cars had more single-vehicle, run-off-the-road crashes than cars without ABS," Willis says. "The cars without ABS had more crashes with other vehicles, pedestrians, and cyclists."

Αυτο που αλλαζει ειναι οτι μειωνονται τα ατυχηματα με αλλα οχηματα και βγαινουν περρισοτερο εκτος δρομου.



ΠΗΓΕΣ:
http://auto.howstuffworks.com/anti-lock-brake.htm
http://www.nhtsa.dot.gov/cars/problems/equipment/ABSBRAKES.html
http://www.smartmotorist.com/abs/abs.htm
http://www.se-r.net/brakes/abs.html
http://www.motorcops.com/police_training/abs_braking.asp

blueblack
02/08/2006, 08:02
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ........


Πού καί πόσο καλύτερο είναι ή πόσο σώζει τό ABS......
Εγώ άφού καταθέσω τόν προβλήματισμό μου.....ΓΙΑΤΙ....
παράδειγμα ή Καβασάκι βγάζει μιά ...ΑΝΑΣΦΑΛΗ...μοτοσυκλέττα τό 2006 μέ 200 άλογα.....
ΚΑΙ......ΧΩΡΙΣ ABS...!!!!!!!!!!!!
ΑΦΟΥ ΣΩΖΕΙ.....όπως λέτε.......????
ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ.....
Μοτό μέ abs..........EINAI ΧΟΙΡΙΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΛΑΤΙ.....!!!!!!!!!
Μού είπαν άπό τή suzuki ότι στό v-strom 650 τό abs ένεργοποιείται
πάνω άπό τά τριάντα χιλιόμετρα....!!!!!
Πώς τό βλέπετε...???
Έγώ πού τό δοκίμασα δούλεψε καί μέ λιγώτερα...τουλάχιστον έτσι μού φάνηκε......
Νομίζω πώς ή bmw τόπιασε τό νόημα καί έβαλε τό διακόπτη......
καί ΝΑΙ.....καί ΟΧΙ.....
Πάντως έχω τή γνώμη πώς όλοι οί παλιοί σώζει δέ σώζει μόλις άκούσουν γιά abs..........
ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ..........ΑΝΑΓΟΥΛΑ......!!!!!!!!!!!:wave2:

iziogas
02/08/2006, 08:24
Lyκ0s και λοιποί κατήγοροι του ABS.
(αναφέρω τον Lyκ0s λόγω των πραγματικά ενδιαφέροντων αναφορών που επισύναψε)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω την CBF μου και να πάρω ένα μηχανάκι χωρίς ABS και με δυνατότητα να μπλοκάρει τους τροχούς του εύκολα.

Ο λόγος???

Μα γιατί οδηγάω συνέχεια στο χιόνι και στην άμμο, ενώ ποτέ δεν θα βρεθώ σε βρεγμένο δρόμο, ή σε δρόμο με χαλικάκι. Ποτέ δεν θα έχω φρενάρισμα πανικού και σιγά μην χρειαστεί ελιγμός σε φρενάρισμα πανικού.

Σας ευχαριστώ βαθύτατα, και πέρα από την πλάκα :winka: σας εύχομαι να μην ζήσετε ΠΟΤΕ πτώση από μπλοκάρισμα μπροστινού.

hornet
02/08/2006, 10:08
καταρχην φιλε λυκο πηγες και βρηκες τα περισσοτερα αρθρα για αυτοκινητο το οποιο δεν εχει καμια σχεση στο φρεναρισμα με τη μοτοσυκλεττα...θα τα πουμε οταν σε φρεναρισμα πανικου θα χαθει το μπροστινο σε κλασματα δευτερολεπτου...μη μου πεις οτι δεν σου εχει τυχει;;;;;;

Εμενα μου εχει τυχει...δεν προλαβαινεις να πεις κιχ!!!

Το abs στη μοτοσυκλεττα σε γλυτωνει απο τετοιες καταστασεις...δεν σου δινει καλυτερο τιμονι απλα δεν χωνει μουρες η μηχανη επισης θα πρεπει να επισημανουμε οτι οντως ειναι ενα εργαλειο που βοηθαει δεν σημαινει οτι σωνει και καλα θα σε σωσει

Εαν εχετε ιδιαν αποψη με το θεμα καταθεστε την εαν δεν εχετε και βασιζεστε σε κειμενα σπαρμενα στο ιντερνετ μην το κανετε καλυτερα...λυκο χωρις παρεξηγηση απλα θα ηθελα να συζητηταμε και με προσωπικες εμπειριες.
Και εγω δεν ηθελα να παρω με abs γιατι διαφοροι λενε διαφορα και πρωτος και καλυτερος ενας μηχανικος που ελεγε οτι μην παρεις κλπ...οταν του εδωσα να κανει βολτα το δικο μου γυρισε και μου ειπε ...καμια σχεση με αυτα που ηξερα τσακωνομουνα και ποτε δεν το καταλαβα ποτε εμπαινε και ποτε δεν με ξενισε η φοβισε

Τωρα για μερικους που εχουν απορια μεταξυ abs και cbs θα σας την λυσω

CBS=combined brake system
ειναι τεχνικη της honda την οποια εφαρμοζει στα varadero,cbr1100xx,vfr,paneuropean klp και με την εφαρμογη πιεσης σε ενα (ειτε τη μανετα ειτε το πενταλ ποδος) πιανουν και τα δυο φρενα..συγκεκριμενα ολα τα παραπανω μοντελα εχουν τριπιστονες δαγκανες (η honda χρησιμοποιει γλυστρες) οποτε ας πουμε πως στο vfr πατας μπροστινο κεινη τη στιγμη και εφοσον κινειται η μηχανη φρεναρουν μπροστα 5 πιστονια και ενα πισω...εαν πατησεις μονο το πισω φρεναρουν πισω 2 πιστονια και ενα μπροστα
ABS=anti blocking system υπαρχει και αλλος ορος αλλα τωρα δεν το θυμαμαι
Με αισθητηρες κινησης των τροχων ενας μικρουπολογιστης καταλαβαινει ποτε παει ενα τροχος να ακινητοποιηθει (ελεγχοντας ταυτοχρονα και την ταχυτητα του οχηματος) και ελαττωνει την πιεση στο συγκεκριμενο κυκλωμα φρενων η διαδικασια γινεται πολλες φορες στο δευτερολεπτο ωσπου να φτασει στην ελαχιστη ταχυτητα λειτουργιας abs (γυρω στα 15 χλμ/ωρα) οπου πλεον το abs αποδεσμευεται και αφηνει τον τροχο να μπλοκαρει

Δεν θα κατεκρινα ποτε ενα συστημα συγκρινοντας το σε απολυτες συνθηκες με απολυτους οδηγους..αλλα θα το εβλεπα στη καθημερινοτητα του καθενος επισης δεν ειμαι υπερ του κουμπιου γιατι εαν φας τουμπα απο φρεναρισμα και το ειχες στο οφφ μετα θα πας στο καθρεπτη και θα κοιτας το .....α που το χε κλειστο εαν επιζησεις!!!

Λύκος
02/08/2006, 10:16
Λοιπον, κατ αρχην δεν εχω abs και δεν προκειται και να βαλω. Ειδικα αυτο το συστημα με το CBS ειναι κολαση. Πατας το μπροστα και πατιεται και το πισω και πατας το πισω και πατιεται και το μπροστα και τα τετοια μου κουνιουνται και μεχρι να σταματησει ν ανεβοκατεβαινει η βαρκα εχεις παει στα χωραφια, τι απεξ και αηδιες. Εδω φρεναρα BMW R51 220 κιλα με ταμπουρα, και τωρα δε μπορει ο πωπος μας χωρις abs. Το abs ΔΕΝ φρεναρει οσο γρηγορα φρεναρει ενας καλος αναβατης κι εκει τελειωνει η παραμυθα. Αφηστε τα ηλεκτρονικα και πηγαινετε σε κανα παρκινγκ κι αρχιστε προπονηση.

Τωρα οσο για το πως εγιναν τα πραγματα στη βολτα, η αληθεια ειναι λιγο διαφορετικη.

Κατ' αρχην ο σκυλος ερχοταν απο δεξια οποτε ειχε προτεραιοτητα. Αλλα ο Μενος ο καγκουρας, ο αλητης ο μαλλιας ο μηχανοβιος ηθελε να περασει πρωτος, και καλα τι τα πλερωσαμε τα γκαζα, καταλαβες ?

Ευτυχως ο σκυλος δεν ειχε abs, φορουσε βεβαια κρανος, δερματινα κολορι και τα ρεστα, μπλοκαρε εξυπνα το πισω και το αναποδο μπροστα τον βοηθησε να τα φερει εκει που θελει. Γλυτωσε απο το Μενο, του πατησε κορνα, του ριξε και μια μουτζα κι εξαφανιστηκε στα βατα.

Μην τα λεμε τωρα κι οπως τα θελουμε!

EVI
02/08/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
Λοιπον, κατ αρχην δεν εχω abs και δεν προκειται και να βαλω. Τωρα οσο για το πως εγιναν τα πραγματα στη βολτα, η αληθεια ειναι λιγο διαφορετικη.

Κατ' αρχην ο σκυλος ερχοταν απο δεξια οποτε ειχε προτεραιοτητα. Αλλα ο Μενος ο καγκουρας, ο αλητης ο μαλλιας ο μηχανοβιος ηθελε να περασει πρωτος, και καλα τι τα πλερωσαμε τα γκαζα, καταλαβες ?

Ευτυχως ο σκυλος δεν ειχε abs, φορουσε βεβαια κρανος, δερματινα κολορι και τα ρεστα, μπλοκαρε εξυπνα το πισω και το αναποδο μπροστα τον βοηθησε να τα φερει εκει που θελει. Γλυτωσε απο το Μενο, του πατησε κορνα, του ριξε και μια μουτζα κι εξαφανιστηκε στα βατα.

Μην τα λεμε τωρα κι οπως τα θελουμε!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
\

εγω αλλα εμαθα


:rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
02/08/2006, 10:26
Χαχαχαχαχαχα.... ρε τομάρι ...

Δεν αφήνεις κόσμο απειραχτο... Να σου πω ρε Λάζαρε... το συμπαθές κυνοείδες , ήταν που βαλάτε μετά στην γυρόπιτα και φάγατε;

Γιατί αν κρίνω απο την διαδρομή που κάνατε, μάλλον , σε αυτό θα καταλήξατε.

Εκτός και αν πέτυχες κανά κατσίκι ή τράγο πάλι και τον κάνατε σισ-κεμπάμπ.


Για το ABS , χωράει πολύ συζήτηση, που δεν έχω χρόνο να κάνω τώρα,.... επιφυλάσσομαι.

Πάντως ούτε αρνητικός είμαι αλλά ούτε και θετικός. Είναι πολλές οι παράμετροι για να σκεφτείς που και πότε το χρειάζεσαι σε μια μηχανή. Ειδικά στην Ελλάδα.

Gandalf

hornet
02/08/2006, 10:52
βασικα εγω θα αφηνα το θεμα στην κριση του καθενος...και μονον χωρις πολλες φαναφαρες οπως παρτε ...η μην παρετε...ας κανει οτι θελει ο καθενας και βασικα ας δοκιμασει...τωρα φιλε λυκο οσον αφορα την εμπειρια μου και τα παρκινκ αστο γιατι οδηγαω απο τοτε που τα δισκοφρενα ηταν ειδος πολυτελειας και ξερω και απο καλολαδι γιατι ειμαι και καλαματιανος!!!





:rotflmao:


φιλικα παντα!!!

menos
02/08/2006, 11:17
Να μιλησω τωρα Λυκε η να μην μιλησω που μετανιωσες για την αγορα του CB1300 ΧΩΡΙΣ ABS? Βρε, με το καλαμακι στο στομα ησουν και κλαιγοσουν:bawl: που τσιγκουνευτηκες πως δεν πηρες το μοντελο με το ABS. Σε τα μας τωρα? Μη γενοιτο βεβαια να ησουν στην ιδια φαση (που περασα) και αναγκαζομασταν να τρεχαμε στα συνεργεια με το μπροστινο σου δισκοφρενο κολλημενο στο κ... του σκυλου!!! Κανε εσυ ασκησεις σε παρκινκγ οσο εγω θα κανω βολτες:rotflmao:

EVI
02/08/2006, 11:20
λιγα τα λογια για τον οβελιξ του φιλου μου του λαζαρου

:mad:























ενταξη τον υπερασπιστικα τωρα λεγε οτι θες :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

idi
02/08/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
Αφηστε τα ηλεκτρονικα και πηγαινετε σε κανα παρκινγκ κι αρχιστε προπονηση.

αυτο το λεω ξανα και ξανα εδω και πολυ καιρο αλλα ολοι θελουν gadgets που θα τους σωσουν και οχι τον ελενχο με τα ιδια τους τα χερια

δεν αμφιβαλω οτι ενα καλο μηχανακι με σωστο ABS και σε αριστη κατασταση ελαστικων και φρενων-αναρτησεων κτλ θα σταματησει σε λιγοτερα μετρα απο ενα αντιστοιχο χωρις ABS

αλλα εδω βλεπω κρυμενο το σημαντικοτερο για μενα στοιχειο

υπαρχει ερευνα που στατιστικά δείχνει μείωση των θανατηφορων ατυχημάτων με το ABS??? - OXI.

Μικροατυχημάτων? - ΙΣΩΣ!

γιατι? ψυχολογικοί λογοι (υπερ εμπιστοσύνη στα ηλεκτρονικά) αλλα και λογοι ΜΗ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗΣ με το οχημα μας λογο του "τωρα δε μπλοκαρει γιατι εχω το σοφο ABS να με σωσει"

αφηστε τα ABS και καντε κανα μαθημα οδηγησης ή μονοι σας εξασκηση. αυτο θα σας σωσει...

η κουλαμαρα με ABS ή χωρις ειναι θανατηφόρα

MOZART
02/08/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

δεν αμφιβαλω οτι ενα καλο μηχανακι με σωστο ABS και σε αριστη κατασταση ελαστικων και φρενω αναρτησεων κτλ θα σταματησει σε λιγοτερα μετρα απο ενα αντιστοιχο χωρις ABS


αφηστε τα ABS και καντε κανα μαθημα οδηγησης ή μονοι σας εξασκηση. αυτο θα σας σωσει...

η κουλαμαρα με ABS ή χωρις ειναι θανατηφόρα
:a23: :a21: :a23: :a21: :a013:

menos
02/08/2006, 11:43
Αυτο που δεν γνωριζεις idi ειναι πως οποιος παιρνει μηχανη με ABS δεν ειναι κατα κανονα ασχετος!!!! Και εμεις μαθαμε να φρεναρουμε για πολλα χρονια χωρις ABS, αυτο ομως δεν σημαινει πως οτι μαθαμε το κρεμασαμε στον κοκκορα και αφηνουμε την ζωη μας στην μοιρα μιας ασφαλειας ABS που ανα πασα στιγμη μπορει να καει!!:nono: Και εγω οταν πρωτοδοκιμαζα το ABS στην μηχανη μου ψιλοστραβωνα γιατι συμπεριφεροταν με δικο της τροπο... ΑΛΛΑ.. το να καταφερνεις να κινεις τον μπροστινο τροχο δεξια,αριστερα (με ιδιαιτερη δυσκολια βεβαια)την ωρα του τερματιζεις τα φρενα ειναι καλε μου φιλε μεγααααλη υποθεση για τον λογο οτι μπορεις ακομη και να αποφυγεις παρα να περιμενεις τα αποτελεσματα......

idi
02/08/2006, 11:48
φιλε menos, προς θεου, δεν ειπα οτι εισαι ασχετος!

lyk0s
02/08/2006, 16:23
Φιλε Hornet ιδιαν αποψη με το θεμα εγραψα στο πρωτο post-ενα χρονο εχω μηχανη με abs-αλλα εβγαλες οτι μου "φαινεται" οτι κανει ποση ωρα παραπανω να σταματησει.
Για αυτο καθισα και βρηκα αυτα τα στοιχεια στο net πολυ προχειρα-δεν εκανα και καμμια επιστημονικη ερευνα- για να δω και εγω αν οντως ειναι ετσι οπως τα λες αλλα οπως τουλαχιστον "φαινεται" δεν ειναι ακριβως.

Οταν ηταν να παρω την μηχανη ρωτουσα οσο πιο σχετικους μπορουσα και ο καθενας μου ελεγε και αλλα.Αντε βγαλε ακρη!
Την μηχανη που δοκιμασα ενος φιλου δεν ειχε abs-και απο εκει εχω εμπειρια πως συμπεριφερεται η ιδια μηχανη χωρις.Τελικα πηρα με abs γιατι θεωρησα οτι θα εχει μεγαλυτερη αξια στη μεταπωληση και οπως μου ειχαν πει οτι αν δεν το πατησεις τερμα το φρενο δεν πιανουν τα abs...
Οταν ομως ημουν σε μια κατηφορα τις πρωτες μερες και πηγα να σταματησω για να στριψω με τον old-fashioned way πατα-αφηνε-ταχυτητες σταματησα αυριο....και ευτυχως που το καταλαβα εκει και οχι σε κανενα ντουβαρι!
Ολοι λενε για το abs αν σε βροχη χρειαστει να σταματησεις κτλ δηλαδη εσεις οταν ειναι βρεγμενος ο δρομος πατε πλακωμενοι; γιατι εγω παω σαν κοτα και ας με περνανε ολοι.
Εγω παντως δεν ειμαι κατα του abs απλα λεω την εμπειρια μου.Και σιγουρα καποιος που δεν την χρησιμοποιει πολυ την μηχανη καλο θα ηταν να εχει ενα τετοιο συστημα γιατι σε μια δυσκολη στιγμη μπορει να πανικοβληθει-οχι οτι εγω ειμαι πιλοτος αλλα τουλαχιστον θα δειξω παραπανω ψυχραιμια(ελπιζω....)

Χωρις πνευμα αντιπαραθεσης τα γραφω ολα αυτα και sorry για την μεγαλη απαντηση-και για το προηγουμενο ποστ...

gcrook
02/08/2006, 16:33
Οδηγησα πριν απο καιρο ενα BMW F650.
Το ABS με αφησε με τις καλυτερες εντυπωσεις.
Σαν στρηταδες εχουμε μαθει να αδηγουμε αναλογα και να κανουμε πολλους υπολογισμους καθε δευτερολεπτο..που να πατησουμε που να φρεναρουμε, κτλ.

Το ABS πολυ απλα αφαιρει χειρουργικα καποια απο αυτα τα καθημερινα αγχη που αντιμετωπιζουμε.

Οταν ηταν να δωσω λοιπον το μηχανακι στον φιλο μου πισω δεν σταματησα στην ακρη του δρομου, αλλα πατησα τα χαλικια με 20+ χλμ και πλακωθηκα στα φρενα.

Σε στρητ τα παραμικρο χαιδεμα της μανετας εκει θα με εστελνε κανονικα..ουτε διορθωσεις ουτε τιποτα.
Εγω απλως επιβραδυνα σωστα και τσαρουχωσα κιολας τα φρενα.
Στην ασφαλτο που το δοκιμασα το ABS δεν λειτουργησε btw...

Σε λιγα χρονια δεν θα μπορουμε καν να διανοηθουμε πως ζουσαμε χωρις αυτο σε ΟΛΑ τα μηχανακια.
Σε μερικα απλα θα μπορει φανταζομαι να απενεργοποιειται το ABS για χρηση πιστας.

H.A.Balafoutre
02/08/2006, 16:52
Τον πρώτο καιρό που εμφανίστικε το abs ως ηλεκτρονικό βοήθημα για το φρενάρισμα στα αυτοκίνητα και ήταν στο στάδιο της μελέτης για την χρησιμότητά του έγινε ένα πείραμα στην Γερμανία.

Πήραν 100 ταξιτζήδες και είπαν στους μισούς πως τους τοποθέτησαν ABS στα αυτοκίνητά τους και στους άλλους μισούς τους είπαν πως τα φρένα τους ήταν τα συμβατικά.

Μετά από ένα χρόνο διαπίστωσαν πως τα περισσότερα ατυχήματα τα είχαν κάνει αυτοί που τους είχαν πεις πως τα αυτοκίνητά τους είχαν abs. Γιατί? Μα διότι έκαναν το προφανές, θεωρούσαν πως με το abs θα σταματούσαν πιο γρήγορα και αργούσαν το φρενάρισμα με αποτέλεσμα να έχουν περισσότερα μικροατυχήματα.

Συμπέρασμα, η χρήση των φρένων είναι η ίδια. Με ή χωρίς abs. Το abs δεν είναι πανάκεια ή μέσο για να μεγιστοποιήσεις τις ικανότητές σου. Είναι επικουρικό μέσο και απαιτεί την ίδια σοβαρότητα και ικανότητα στο φρενάρισμα.

Αυτό πρέπει να το διάβασα σε κάποιο τεύχος των 4τροχών, αλλά δεν θυμάμαι πότε.:(

blueblack
02/08/2006, 16:54
ΑΦΟΥ ΕΙΠΑΤΕ........


Ρέ παιδιά νά μιλάμε μέ βάση τίς έμπειρίες μας.....άς πώ καί γώ...!!!
Είχα 2 blackbird......γιά ένα χρόνο περίπου 2003...
Μέ αύτό τήν περίεργη έξαπίστονη δαγκάνα......
Μιά φορά χρειάστηκα τά φρένα....
Στροφή ...μέ 180...καί πάτημα γερό ΜΕΣΑ στή στροφή....!!!!
Σάν νά μέ άρπαξε ΕΝΑ....μαγικό χέρι καί νά μέ σταμάτησε.....κόντεψα νά φύγω άπό πάνω....!!!!!!!
Καί ή μηχανή ....ΑΚΛΟΝΗΤΗ......
Πολύ άπότομο φρένο καί τά χιλιόμετρα στά 100....
ΤΙΠΟΤΑ.....
Καί τά πάτησα καί τά δύο μαζί...!!!!!!
ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΔΩΣΑ.......γιατί μού τή σπάγαν......
ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ......!!!!!!!!
Πήρα ένα hayabusa.......
ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ.............ΔΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ......!!!!!!!
Μού ξαναέτυχε πάλι, στήν εύθεία αύτή τή φορά μέ τό haya...
Φρενάρισμα πανικού.........!!!!!!!!
Άπό τά ίδια χιλιόμετρα........μπλοκάρησε ό τροχός μπροστά....
ούρλιαξε ΑΛΛΑ...τό εύχαριστήθηκα....!!!!
Πέστε μου τώρα έσείς......
ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.......
ότι μέ τό ένα φρενάρισα μέ άσφάλεια....καί μέ τό άλλο...
ΚΑΛΥΤΕΡΑ....??????

:wave2:

gcrook
02/08/2006, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Τον πρώτο καιρό που εμφανίστικε το abs ως ηλεκτρονικό βοήθημα για το φρενάρισμα στα αυτοκίνητα και ήταν στο στάδιο της μελέτης για την χρησιμότητά του έγινε ένα πείραμα στην Γερμανία.

Πήραν 100 ταξιτζήδες και είπαν στους μισούς πως τους τοποθέτησαν ABS στα αυτοκίνητά τους και στους άλλους μισούς τους είπαν πως τα φρένα τους ήταν τα συμβατικά.

Μετά από ένα χρόνο διαπίστωσαν πως τα περισσότερα ατυχήματα τα είχαν κάνει αυτοί που τους είχαν πεις πως τα αυτοκίνητά τους είχαν abs. Γιατί? Μα διότι έκαναν το προφανές, θεωρούσαν πως με το abs θα σταματούσαν πιο γρήγορα και αργούσαν το φρενάρισμα με αποτέλεσμα να έχουν περισσότερα μικροατυχήματα.

Συμπέρασμα, η χρήση των φρένων είναι η ίδια. Με ή χωρίς abs. Το abs δεν είναι πανάκεια ή μέσο για να μεγιστοποιήσεις τις ικανότητές σου. Είναι επικουρικό μέσο και απαιτεί την ίδια σοβαρότητα και ικανότητα στο φρενάρισμα.

Μιλας για καποτε που δεν υπηρχε η αντιστοιχη παιδεια και ενημερωση.

Δυστυχως ο δρομος ειναι πλεον στρωμενος για να μπουν και τα εξελιγμενα πλεον ηλεκτρονικα βοηθηματα και στις μοτο οι οποιες τεχνολογικα σε σχεση με τα αμαξια βρισκονται σε παλιολιθικο επιπεδο.

Οποιος αμφιβαλλει για την τεχνολογια ας συνεχισει να βλεπει moto.gp.
Εγω περιμενω το SV1000 Κ9 με antispin παντως:D

souniwths
02/08/2006, 16:58
Είδα αυτόν τον φίλο σου gFrouk και μου είπε ότι:

- Αν δεν τσαρούχωνες τα φρένα στο χαλίκι, αλλά τα πάταγες "μαλακά", ΄θα σταμάταγες 10 μέτρα πιο κάτω από εκεί που σταμάτησες και μάλιστα με ένα έντονο άγχος για το ποιός είσαι και κυρίως για το ΠΟΥ ΠΑΣ...

- Στην άσφαλτο που λες ότι δε δούλεψε τι έκανε, πήγε να διπλώσει το μπροστινό; Ή μήπως χόρεψε το πίσω;;; Μήπως τελικά είτε δεν το πίεσες αρκετά, είτε δεν κατάλαβες τη μανέτα που κλώτσαγε και το λεβγιέ που τιναζόταν στο πόδι; Λέω μήπως...

gcrook
02/08/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Είδα αυτόν τον φίλο σου gFrouk και μου είπε ότι:

- Αν δεν τσαρούχωνες τα φρένα στο χαλίκι, αλλά τα πάταγες "μαλακά", ΄θα σταμάταγες 10 μέτρα πιο κάτω από εκεί που σταμάτησες και μάλιστα με ένα έντονο άγχος για το ποιός είσαι και κυρίως για το ΠΟΥ ΠΑΣ...

- Στην άσφαλτο που λες ότι δε δούλεψε τι έκανε, πήγε να διπλώσει το μπροστινό; Ή μήπως χόρεψε το πίσω;;; Μήπως τελικά είτε δεν το πίεσες αρκετά, είτε δεν κατάλαβες τη μανέτα που κλώτσαγε και το λεβγιέ που τιναζόταν στο πόδι; Λέω μήπως...

Στο πρωτο συμφωνουμε με τον βλακα τον φιλο σου:rotflmao:
Ναι εκει δουλεψε πολυ καλα.

Τωρα στην ασφαλτο, κυριως απο περιεργεια/αγνοια, μιας και δεν ηξερα ποσο να το πατησω για να ενεργοποιηθει, του "εριξα" κανα δυο "δυνατες" και εσφιξα τα δοντια για το επερχομενο μπλοκαρισμα, αλλα το ΑΒS δεν μπηκε σε λειτουργια, πραγμα καλο.:wave2:

tsiros_temp
02/08/2006, 17:10
Καλό είναι να μάθει κάποιος να φρενάρει όσο καλύτερα μπορεί, σε όχημα χωρίς ABS και όταν το μάθει... να βάλει ABS.

Best of both worlds :smokin:

gcrook
02/08/2006, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Καλό είναι να μάθει κάποιος να φρενάρει όσο καλύτερα μπορεί, σε όχημα χωρίς ABS και όταν το μάθει... να βάλει ABS.

Best of both worlds :smokin:

Δυστυχως εσυ και πολλοι αλλοι ΔΕν εχετε καταλαβει.
Το abs υπαρχει για να λειτουργησει σε ακραιες και απροβλεπτες συνθηκες οπου θα μετριασει καπως το λαθος του οδηγου.
Βεβαια εχει ακομα καποια ελαττωματα αλλα ειναι το 1% αυτων που ειχε οταν πρωτοεμφανιστηκε και σταδιακα θα εξαλειφθουν και αυτα.

Ετσι οπως το εγραψα πριν το ABS φανηκε σαν το μαγικο τζινι που εξαλειφει τις βασικες οδηγικες αρχες που διεπουν την μηχανη και ζητω συγνωμη.

Αλλα το να τσαρουχωσεις τα φρενα σε χαλικοδρομο εκει που τελειωνει η ασφαλτος και με κλιση μαλιστα, και να επιβραδυνεις ειναι κατι σωτηριο και απαραιτητο.

tsiros_temp
02/08/2006, 17:45
Ακριβώς αυτό λέω.

Να το πω με άλλα λόγια, μπας και γίνω κατανοητός.

Καλό είναι κάποιος να μάθει να φρενάρει με τρόπο ασφαλή σε όλες τις περιπτώσεις που το ABS δεν χρειάζεται. Να αποκτήσει αρκετές ικανότητες ώστε να τον σώσει το ABS μόνο όταν αυτό χρειαστεί.

Έχω καταλάβει πολύ καλά τι είναι το ABS, τι μπορεί να κάνει, τι όχι κ.ά.

Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα για το τι έχει καταλάβει ο κάθε ένας.

Και άλλη μία έκδοση:

Να αποκτήσει ο οδηγός όλες τις ικανότητες ώστε να μπορεί να οδηγήσει σε κάθε περίπτωση, ώστε το ABS να του προσθέσει στη λίστα τις περιπτώσεις που δεν τη βγάζεις καθαρή χωρίς αυτό.

κάτι μου λέει ότι θα χρειαστεί να τα ξαναγράψω

kostisthegreek
02/08/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βρε παιδια .... Ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω το ABS απο το CBS.:confused:

Το abs αποτρέπει το μπλοκάρισμα του τροχού στο φρενάρισμα. Πατάς δηλαδή απότομα φρένο και δεν σούρνεται ο τροχός.

Το cbs όταν πατήσεις ένα φρένο ενεργοποιεί αυτόματα κατά ένα ποσοστό και το δεύτερο φρένο.

el_hymador
02/08/2006, 23:45
Παντως υπαρχει ενας απιστευτος συντηρητισμος και μια αρνηση στο συνολο των μοτοσυκλετιστων για κατι καινουργιο.
Π.χ. εναλλακτικα μπροστινα συστηματα....το προσπαθησε η Yamaha με την GTS και την εφαγε το μαυρο σκοταδι .... το telelever της bmw , τωρα εχει αρχισει και εδραιωνεται , ειχαν ακουστει ενα σωρο αρνητικα σχολια για αυτο.Γενικα οτιδηποτε αντικειτε με την ''παραδοσιακη'' μορφη και τεχνολογια που πρεπει να εχει μια μοτοσυκλετα το απορριπτουμε αμεσως...σε αλλο post μου , εγραψα οτι στο Σουνιο με περασε ενα πουσαρισμενο t-max....ο τυπος προφανως οδηγουσε και δεν τον απασχολουσαν οι ταχυτητες ,απλα ανοιγοκλεινε το γκαζι , και τσιμπαγε τα φρενα του ...ουτε συμπλεκτες , ουτε μην χασω καμια αλλαγη , ουτε τιποτα....και σκεφτομαι ...γιατι να μην υπαρχουν αυτοματες μοτοσυκλετες? βαλτε abs , συτηματα αντι - spin , εγκεφαλους να οριζουν ολες τις μικρες παραμετρους που μας καταναλωνουν τοση πολυ σκεψη χωρις να το καταλαβαινουμε και τελικα μας αποσπουν απ την ευχαριστηση της οδηγησης...οκ , σαφως και ενα καθαρoαιμο enduro δεν μπορει και δεν ΠΡΕΠΕΙ να εχει abs , γιατι εκει το μπλοκαρισμα του πισω τροχου ειναι απαραιτητο συστατικο της οδηγησης του ...και ενα motard επισης το ιδιο...και μια ss δεν θα χρειαζοταν συστημα αντι-spin γιατι τι το πηρες το χιλιαρι , αν δεν φιδιαζει στον δρομο...ολα καλα , αλλα το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα συστηματα μπορουν να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΕ κατα βουληση!! Μου εχει τυχει πολλες φορες (και φανταζομαι και σε εσας) να γυρναω απο την δουλεια , χειμωνιατικα με βροχη , πτωμα απο την κουραση και με τον εγκεφαλο μαρμελαδα απο την πιεση στο γραφειο...το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να καβαλω την μηχανη και να ειμαι στην τσιτα μηπως μου γλυστρισει μπροστα η πισω , ποσο να ανοιξω το γκαζι κ.τ.λ.-κ.τ.λ. Πραγματικα ειναι σωτηριο να ξερω οτι εχω abs και στην στραβη δεν θα φαω τα μουτρα μου απο τα νυσταγμενα αντανακλαστικα μου!!Δεν μιλαμε να πηγαινεις κομματια , απλα να γυρνας σπιτι σου και να σου πεταχτει ο all-time classic μαλακας απο το στενο!!!
Ειναι τοσο ανεδαφικο να ζηταω μια μοτοσυκλετα την οποια δεν θελω να κλειδωνω στο γκαραζ οταν εχει βροχη , η οταν θελω να παω σαν ανθρωπος καπου?Εγω θελω να οδηγω μοτοσυκλετα 365 μερες τον χρονο!!! χωρις περιορισμους και παραχωρησεις.
Και στην τελικη εχει πραγματικα τοσο πολυ σημασια να απασχολειτε ενα ολοκληρο τμημα r & d μιας εταιρειας ωστε να ελαφρυνουν κατα ενα κιλο μια μοτοσυκλετα? να κανουν 20% πιο ακαμπτο το πλαισιο μιας μηχανης που ουτως η αλλως το προηγουμενο για να στρεβλωσει επρεπε να το βαλεις στην πρεσσα?
να βγαλουν αλλα 5 αλογατα απο ενα κινητηρα που ηδη αποδιδει εξωφρενικα και κανενας απο εμας δεν μπορει να σκισει?
Αυτοι την δουλεια τους κανουν, εμμεσως τις δικες μας απαιτησεις υλοποιουν , αλλα μεταξυ μας ποσοι απο εσας πραγματικα χρειαζεστε περισοτερη δυναμη , πιο επιθετικο στησιμο και γενικοτερα ''αγωνιστικη'' αισθηση στον δρομο?
Προς θεου δεν λεω να σταματησει η εξελιξη προς αυτην την κατευθυνση , αλλα ρε γαμοτο δεν θα ηταν ωραιο ολη αυτη η φαια ουσια , αυτα τα χρηματα και αυτος ο κοπος να εχει σπαταληθει εν μερει για να οδηγουμε ασφαλεστερες μοτοσυκλετες?Αν ολο αυτο το σεναριο ακουγεται ξενερωτο και δυσοιωνο για το μελλον της μοτοσυκλετας , σκεφτειτε ποσοι ανθρωποι θα μπορουσαν να γινουν μοτοσυκλετιστες -με οτι συνεπαγεται αυτο- απλα και μονο επειδη η τεχνολογια μπορει να αποκλεισει ορισμενους απο τους παραγοντες κινδυνου που λειτουργουν ανασταλτικα για αυτους...
Και φυσικα δεν συζηταω να ανεβαινεις στην μοτοσυκλετα να πατας δυο κουμπια και ολα να γινονται μονα τους , ειναι μηχανημα το οποιο θελει συμμετοχη με το μυαλο και το σωμα για να το οδηγησεις και στο κατω-κατω αυτο ειναι και μερος της μαγειας του .... ποιος απο εσας δεν θα ηθελε να οδηγει μια μοτοσυκλετα στην οποια να μην κρυωνει , να μην πιανεται ο κολος του μετα απο 100χλμ να μην γκρεματσακιζεται απο τα εγγενη μειονεκτηματα της στην παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια , να μπορει να μεταφερει δευτερο ατομο χωρις να τον υπβαλλει σε βασανηστηρια κ.ο.κ.? και ολα αυτα βεβαια χωρις να θυσιζονται οι επιδοσεις και η ευχαριστηση στην οδηγηση ...μην νομιζεται οτι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας , ολα μπορου να γινουν , αρκει να τα απαιτησουμε εμεις ...αν πασει περιπτωση θα ανταλαζατε 20χλμ τελικης και +δεκα κιλα βαρος για να εχετε τα παραπανω? ...εγω ναι!

..για τους μονιμως μπριζωμενους σκληροπυρηνικους λεω το εξης:
Ακομα και αν ολα αυτα συμβουν , παλι το μεγεθος των ορχεων θα παιζει ρολο ...γιατι ακομα και ανακαποτε κατασκευαστει μια μοτοσυκλετα με την οποια η θεια μου θα μπορουσε να μπαινει στην πιστα πλεκοντας και να γραφει ανταγωνιστικους στα moto-gp χρονους....απλα δεν θα ηταν μοτοσυκλετα.

:wave2:

menos
03/08/2006, 03:58
Διαβαζοντας τις ουκ ολιγες γνωμες και διαμαχες εχω να εκφρασω ενα παραπονο για το CBF 600S/ABS. (Η διαφημιση με μαρανε...) Ολα σχεδον καλα και σχεδον ωραια... Ειμαι οδηγος ταξι (σχολια του στυλ, Ταριφας να λειπουνε...) Ως επαγγελματιας οδηγος ανακαλυψα πως το ABS του αυτοκινητου μου δουλευει φανταστικα με την χρηση του χειροφρενου... Και εξηγουμαι, αν π.χ πηγαινω με 60 χιλιομετρα και κοκκαλωσω τα φρενα σταματαω στα 15 μετρα (ας πουμε), Χρησιμοποιωντας το χειροφρενο ομως η αποσταση κατεβαινει στα 12... Διαφορα μεγαλη!!! Το μεγαλο μειονεκτημα κατα τη γνωμη μου ειναι το ABS στον πισω τροχο της μηχανης μου, ενω το μπροστινο κανει θαυματα, το πισω με κοροιδευει πατωκορφα.. Λογω του μειωμενου βαρους πισω ο τροχος κοκκαλωνει με το παραμικρο με αποτελεσμα να ακουω την αλυσιδα να χτυπαει μανιωδως απο τις ντανιες του ABS και σταματημο να μην εχω. Στην προκειμενη περιπτωση χειροφρενο δεν υπαρχει και πιστεψτε με , η περιπτωση να κοκκαλωσει ο πισω τροχος ειναι αδυνατη!!! Το παραπονο μου λοιπον ειναι: Κυρια HONDA, Βαλατε που βαλατε το υπεροχο αυτο συστημα. Ποσο πια σας κοστιζε ενα διακοπτακι για την απενεργοποιηση του? Αφου σκεφτομαι να νεκρωσω το πισω ABS και να το επανεργοποιησω στην μελλουσα μεταπωληση. Εχω αδικο?:rolleyes:

Λύκος
03/08/2006, 07:12
Ρε παιδια αυτη η συζητηση ειναι ανευ ουσιας πλεον γιατι με το νεο συστημα που εξελισσει η μπεμβε φευγουν ακομα και τα τελελεβερ και τελεμπουρδεν κτλ.

Και το abs μαζι.

Με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν πηρουνι, ψαλιδι κλπ αχρηστα τζαρτζαλα και το ματοσακο ιπταται λιγο πανω απο τους 2 τροχους που ελεγχονται με σενσορες. Αν ειναι τωρα να φρεναρεις, οι 2 τροχοι φευγουν κατω απ τη μοτοσικλετα και πανε και φρεναρουν καπου δεξια στο δρομο μονοι τους κι εσυ πεφτεις πανω στο καρτερ που εχει ειδικη επιστρωση πλακας σαν του σουβλατζιδικου και σταματας σε χρονο 0.

Ενταξει παιρνει καποιο χρονο να ξαναμονταρεις το μηχανακι αλλα αυτο σε συνδυασμο με την αγκυρα και το αλεξιπτωτο θα ειναι πανακεια. Επισης σαν εξτρα αξεσουαρ θα μπορεις να βαλεις ενα σασι απο Βολβο πανω στη μηχανη που θα πιανει στα πλαγια κουμπωτο κι ετσι θα εχεις και αεροσακκο μαζι με ζωνη ασφαλ- ΕΛΑΑΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΟΥΟΥΟΥ!

el_hymador
03/08/2006, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
Ρε παιδια αυτη η συζητηση ειναι ανευ ουσιας πλεον γιατι με το νεο συστημα που εξελισσει η μπεμβε φευγουν ακομα και τα τελελεβερ και τελεμπουρδεν κτλ.

Και το abs μαζι.

Με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν πηρουνι, ψαλιδι κλπ αχρηστα τζαρτζαλα και το ματοσακο ιπταται λιγο πανω απο τους 2 τροχους που ελεγχονται με σενσορες. Αν ειναι τωρα να φρεναρεις, οι 2 τροχοι φευγουν κατω απ τη μοτοσικλετα και πανε και φρεναρουν καπου δεξια στο δρομο μονοι τους κι εσυ πεφτεις πανω στο καρτερ που εχει ειδικη επιστρωση πλακας σαν του σουβλατζιδικου και σταματας σε χρονο 0.

Ενταξει παιρνει καποιο χρονο να ξαναμονταρεις το μηχανακι αλλα αυτο σε συνδυασμο με την αγκυρα και το αλεξιπτωτο θα ειναι πανακεια. Επισης σαν εξτρα αξεσουαρ θα μπορεις να βαλεις ενα σασι απο Βολβο πανω στη μηχανη που θα πιανει στα πλαγια κουμπωτο κι ετσι θα εχεις και αεροσακκο μαζι με ζωνη ασφαλ- ΕΛΑΑΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΟΥΟΥΟΥ!

ναι !!! το ακουσα και εγω !!! επισης περα απο ολα αυτα θα εχει ειδικο σωληνακι το οποια θα βαζεις στο στομα και θα χορηγει τα ψυχοφαρμακα με ειδικο χρονοδιακοπτη , οπως σου εχει ορισει την δοσολογια ο Γιατρος!!!:lol:

blueblack
03/08/2006, 07:29
ΔΕΝ ΞΕΡΩ......


Ρέ παιδιά άν είμαι στούς ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΟΥΣ.........
Άλλά αύτό πού περιγράφει ό EL-HYMADOR παραπάνω....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ....!!!!!!
Δίτροχο ...ναί...άλλά όχι ΜΗΧΑΝΗ.....όπως τή γνώρισα καί όπως τή γουστάρω......!!!!!!!
Νομίζω πώς είναι πολύ άργά πιά γιά νά γίνω......
ΜΑΛΑΚ...-Ο-ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ.....!!!!!!!
Καί γώ καί πολλοί άλλοι....

:wave2:

Boxer
03/08/2006, 07:39
Να κανω μια ερωτηση ;

Οταν μπλοκαρει ο μπροστινος τροχος πεφτετε ;

Γιατι εγω πεφτω.

EVI
03/08/2006, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
Ρε παιδια αυτη η συζητηση ειναι ανευ ουσιας πλεον γιατι με το νεο συστημα που εξελισσει η μπεμβε φευγουν ακομα και τα τελελεβερ και τελεμπουρδεν κτλ.

Και το abs μαζι.

Με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν πηρουνι, ψαλιδι κλπ αχρηστα τζαρτζαλα και το ματοσακο ιπταται λιγο πανω απο τους 2 τροχους που ελεγχονται με σενσορες. Αν ειναι τωρα να φρεναρεις, οι 2 τροχοι φευγουν κατω απ τη μοτοσικλετα και πανε και φρεναρουν καπου δεξια στο δρομο μονοι τους κι εσυ πεφτεις πανω στο καρτερ που εχει ειδικη επιστρωση πλακας σαν του σουβλατζιδικου και σταματας σε χρονο 0.

Ενταξει παιρνει καποιο χρονο να ξαναμονταρεις το μηχανακι αλλα αυτο σε συνδυασμο με την αγκυρα και το αλεξιπτωτο θα ειναι πανακεια. Επισης σαν εξτρα αξεσουαρ θα μπορεις να βαλεις ενα σασι απο Βολβο πανω στη μηχανη που θα πιανει στα πλαγια κουμπωτο κι ετσι θα εχεις και αεροσακκο μαζι με ζωνη ασφαλ- ΕΛΑΑΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΟΥΟΥΟΥ!




:rotflmao: :rotflmao:

THEOD
03/08/2006, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Παντως υπαρχει ενας απιστευτος συντηρητισμος και μια αρνηση στο συνολο των μοτοσυκλετιστων για κατι καινουργιο.
Π.χ. εναλλακτικα μπροστινα συστηματα....το προσπαθησε η Yamaha με την GTS και την εφαγε το μαυρο σκοταδι .... το telelever της bmw , τωρα εχει αρχισει και εδραιωνεται , ειχαν ακουστει ενα σωρο αρνητικα σχολια για αυτο.Γενικα οτιδηποτε αντικειτε με την ''παραδοσιακη'' μορφη και τεχνολογια που πρεπει να εχει μια μοτοσυκλετα το απορριπτουμε αμεσως...σε αλλο post μου , εγραψα οτι στο Σουνιο με περασε ενα πουσαρισμενο t-max....ο τυπος προφανως οδηγουσε και δεν τον απασχολουσαν οι ταχυτητες ,απλα ανοιγοκλεινε το γκαζι , και τσιμπαγε τα φρενα του ...ουτε συμπλεκτες , ουτε μην χασω καμια αλλαγη , ουτε τιποτα....και σκεφτομαι ...γιατι να μην υπαρχουν αυτοματες μοτοσυκλετες? βαλτε abs , συτηματα αντι - spin , εγκεφαλους να οριζουν ολες τις μικρες παραμετρους που μας καταναλωνουν τοση πολυ σκεψη χωρις να το καταλαβαινουμε και τελικα μας αποσπουν απ την ευχαριστηση της οδηγησης...οκ , σαφως και ενα καθαρoαιμο enduro δεν μπορει και δεν ΠΡΕΠΕΙ να εχει abs , γιατι εκει το μπλοκαρισμα του πισω τροχου ειναι απαραιτητο συστατικο της οδηγησης του ...και ενα motard επισης το ιδιο...και μια ss δεν θα χρειαζοταν συστημα αντι-spin γιατι τι το πηρες το χιλιαρι , αν δεν φιδιαζει στον δρομο...ολα καλα , αλλα το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα συστηματα μπορουν να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΕ κατα βουληση!! Μου εχει τυχει πολλες φορες (και φανταζομαι και σε εσας) να γυρναω απο την δουλεια , χειμωνιατικα με βροχη , πτωμα απο την κουραση και με τον εγκεφαλο μαρμελαδα απο την πιεση στο γραφειο...το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να καβαλω την μηχανη και να ειμαι στην τσιτα μηπως μου γλυστρισει μπροστα η πισω , ποσο να ανοιξω το γκαζι κ.τ.λ.-κ.τ.λ. Πραγματικα ειναι σωτηριο να ξερω οτι εχω abs και στην στραβη δεν θα φαω τα μουτρα μου απο τα νυσταγμενα αντανακλαστικα μου!!Δεν μιλαμε να πηγαινεις κομματια , απλα να γυρνας σπιτι σου και να σου πεταχτει ο all-time classic μαλακας απο το στενο!!!
Ειναι τοσο ανεδαφικο να ζηταω μια μοτοσυκλετα την οποια δεν θελω να κλειδωνω στο γκαραζ οταν εχει βροχη , η οταν θελω να παω σαν ανθρωπος καπου?Εγω θελω να οδηγω μοτοσυκλετα 365 μερες τον χρονο!!! χωρις περιορισμους και παραχωρησεις.
Και στην τελικη εχει πραγματικα τοσο πολυ σημασια να απασχολειτε ενα ολοκληρο τμημα r & d μιας εταιρειας ωστε να ελαφρυνουν κατα ενα κιλο μια μοτοσυκλετα? να κανουν 20% πιο ακαμπτο το πλαισιο μιας μηχανης που ουτως η αλλως το προηγουμενο για να στρεβλωσει επρεπε να το βαλεις στην πρεσσα?
να βγαλουν αλλα 5 αλογατα απο ενα κινητηρα που ηδη αποδιδει εξωφρενικα και κανενας απο εμας δεν μπορει να σκισει?
Αυτοι την δουλεια τους κανουν, εμμεσως τις δικες μας απαιτησεις υλοποιουν , αλλα μεταξυ μας ποσοι απο εσας πραγματικα χρειαζεστε περισοτερη δυναμη , πιο επιθετικο στησιμο και γενικοτερα ''αγωνιστικη'' αισθηση στον δρομο?
Προς θεου δεν λεω να σταματησει η εξελιξη προς αυτην την κατευθυνση , αλλα ρε γαμοτο δεν θα ηταν ωραιο ολη αυτη η φαια ουσια , αυτα τα χρηματα και αυτος ο κοπος να εχει σπαταληθει εν μερει για να οδηγουμε ασφαλεστερες μοτοσυκλετες?Αν ολο αυτο το σεναριο ακουγεται ξενερωτο και δυσοιωνο για το μελλον της μοτοσυκλετας , σκεφτειτε ποσοι ανθρωποι θα μπορουσαν να γινουν μοτοσυκλετιστες -με οτι συνεπαγεται αυτο- απλα και μονο επειδη η τεχνολογια μπορει να αποκλεισει ορισμενους απο τους παραγοντες κινδυνου που λειτουργουν ανασταλτικα για αυτους...
Και φυσικα δεν συζηταω να ανεβαινεις στην μοτοσυκλετα να πατας δυο κουμπια και ολα να γινονται μονα τους , ειναι μηχανημα το οποιο θελει συμμετοχη με το μυαλο και το σωμα για να το οδηγησεις και στο κατω-κατω αυτο ειναι και μερος της μαγειας του .... ποιος απο εσας δεν θα ηθελε να οδηγει μια μοτοσυκλετα στην οποια να μην κρυωνει , να μην πιανεται ο κολος του μετα απο 100χλμ να μην γκρεματσακιζεται απο τα εγγενη μειονεκτηματα της στην παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια , να μπορει να μεταφερει δευτερο ατομο χωρις να τον υπβαλλει σε βασανηστηρια κ.ο.κ.? και ολα αυτα βεβαια χωρις να θυσιζονται οι επιδοσεις και η ευχαριστηση στην οδηγηση ...μην νομιζεται οτι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας , ολα μπορου να γινουν , αρκει να τα απαιτησουμε εμεις ...αν πασει περιπτωση θα ανταλαζατε 20χλμ τελικης και +δεκα κιλα βαρος για να εχετε τα παραπανω? ...εγω ναι!

..για τους μονιμως μπριζωμενους σκληροπυρηνικους λεω το εξης:
Ακομα και αν ολα αυτα συμβουν , παλι το μεγεθος των ορχεων θα παιζει ρολο ...γιατι ακομα και ανακαποτε κατασκευαστει μια μοτοσυκλετα με την οποια η θεια μου θα μπορουσε να μπαινει στην πιστα πλεκοντας και να γραφει ανταγωνιστικους στα moto-gp χρονους....απλα δεν θα ηταν μοτοσυκλετα.

:wave2:


+1 :wave2:

Η δύναμη της συνήθειας σε συνδυασμό με μια έμφυτη τάση άρνησης οτιδήποτε καινούργιου λόγω του φόβου προς το άγνωστο (μαζί με μια δόση ζήλειας που έχουμε το παλιό...), μας κάνουνε να είμαστε υπέρ του δέοντος αρνητικοί στις εξελίξεις...

Πάντως αν σας παρηγορεί, σε αυτό τε θέμα είμαστε πολύ καλύτεροι από κάποιους Άγγλους για παράδειγμα οι οποίοι αντιδρούν εξωφρενικά σε οτιδήποτε καινούργιο....

zanny
03/08/2006, 08:39
Βασικά για μένα (που έχω) είναι ένα σύστημα που ΣΩΖΕΙ.
Τώρα, αν κάποιος που το έχει, την ακούσει "Θεός" και νομίζει οτι σταματάει με την σκέψη,
αυτό είναι άλλο πρόβλημα και δεν φταίει το ABS.

Επίσης να πω ότι, αντίστοιχα με τις προτροπές για δοκιμές
σε αλάνες και πάρκινγ με συμβατικό σύστημα φρένων,
χρειάζεται και αρκετές δοκιμές η οδήγηση με μηχανή που το φοράει,
γιατί και αυτό ένα σύστημα είναι που χρειάζεται εκμάθηση.

Παράλληλα με τις δοκιμές πρέπει να καρφωθεί και στο μυαλό του αναβάτη
οτι η μηχανή ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ, που σημαίνει πως δεν
πρέπει να "ψάχνουμε" στη μηχανή τα σημάδια που κοιτάμε όταν οδηγούμε αντίστοιχα με συμβατικό σύστημα.

Κατά τα άλλα, αφορισμοί του στυλ "ΕΙΜΑΙ Γ@Μ@Ω ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ"
νομίζω πως δεν βοηθούν.. :wave2:

idi
03/08/2006, 09:10
η προταση : "Η δύναμη της συνήθειας σε συνδυασμό με μια έμφυτη τάση άρνησης οτιδήποτε καινούργιου λόγω του φόβου προς το άγνωστο (μαζί με μια δόση ζήλειας που έχουμε το παλιό...), μας κάνουνε να είμαστε υπέρ του δέοντος αρνητικοί στις εξελίξεις..."

μπορει καλιστα να αντικατασταθεί με την εξης : "μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

ε? Τι λετε? :smokin:

zzr2005
03/08/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μπορει καλιστα να αντικατασταθεί με την εξης : "μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

ε? Τι λετε? :smokin: [/B]
δηλαδή το μπλοκάρισμα του μπροστιμού τροχού συνιστά διασκέδαση???:eek:
γιατί για εμένα συνιστά απειλή????είμαι περίεργος???
πάντως σοβαρά θα ήθελα να ήμουν παρών σε ένα τεστ όπου θα φρενάρουν δύο μηχανές η μία με abs και η άλλη χωρίς abs εννοείται σε στεγμό οδόστρωμα...
αλήθεια υπάρχει κάποιο σχετικό τεστ σε περιοδικο???

THEOD
03/08/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
η προταση : "Η δύναμη της συνήθειας σε συνδυασμό με μια έμφυτη τάση άρνησης οτιδήποτε καινούργιου λόγω του φόβου προς το άγνωστο (μαζί με μια δόση ζήλειας που έχουμε το παλιό...), μας κάνουνε να είμαστε υπέρ του δέοντος αρνητικοί στις εξελίξεις..."

μπορει καλιστα να αντικατασταθεί με την εξης : "μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

ε? Τι λετε? :smokin:


Τυχαίνει να καβαλάω μηχανή 20 χρόνια και το έργο το έχω ξαναδεί...
Τα ίδια λέγανε πιο παλιά για τα 4χρονα μοτέρ, τις μονοσόκ αναρτήσεις, τα διπλά δισκόφρενα, τους ψεκασμούς, κλπ

Και παρ' όλες τις Κασσάνδρες, στην πορεία του χρόνου οι μοτοσυκλέττες παρέμειναν το ίδιο συναρπαστικές (αν όχι περισσότερο) ....
Το ίδιο θα συμβει και τώρα....Στο μέλλον θα συνεχίσουμε να χαιρόμαστε τα μηχανάκια μας άσχετα αν θα κουβαλάνε εξελιγμένα ηλεκτρονικά συστήματα ....Και όχι μόνο θα τα χαιρόμαστε αλλά (εμείς οι παλιότεροι) θα αναρωτιόμαστε πως κάποτε καβαλούσαμε μηχανάκια χωρίς αυτά...
:wave2: :wave2: :wave2:

idi
03/08/2006, 09:29
καλα μιας και τα ξερετε ολα...

....μπορειτε να μου πειτε γιατι μου αρεσει να καβαλαω παλια μηχανακια (με αναρτησεις/φρενα ΧΑΛΙΑ) και γουσταρω με 1000 να παλευω να τα "κανω καλα"????

απιστευτο γελιο !

@ZZR για να μπλοκαρεις τον εμπρος τροχο... κατι εχεις κανει λαθος.+_ (βγαζω εξω τα λαδια στο δρομο κτλ)

zanny
03/08/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

ε? Τι λετε? :smokin:

Δηλαδή όταν γλυτώνεις απ του χάρου τα δόντια το απολαμβάνεις :confused: :confused:

Κατά τα άλλα και εγώ γουστάρω να απολαμβάνω την κάθε στιγμή στη μηχανή. :beer:

THEOD
03/08/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

....μπορειτε να μου πειτε γιατι μου αρεσει να καβαλαω παλια μηχανακια (με αναρτησεις/φρενα ΧΑΛΙΑ) και γουσταρω με 1000 να παλευω να τα "κανω καλα"????



Γιατί είσαι ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ



Αλλά....αν ήσουν καλά ΚΑΦΑΣΑΚΙ θα είχες ???



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
03/08/2006, 09:40
αμην!lol:

παιδια δεν υπαρχει θεμα! ο καθενας παιρνει αυτο που θελει. ΙΣΩΣ το καλυτερο θα ηταν ΟΛΕΣ οι μηχανες να ειχαν ABS

ΑΛΛΑ

ΟΛΕΣ να ειχαν και κουμπακι απενργοποιησης!

ετσι απλα.

ΙΣΩΣ να μου αρεσε να ειχα καπου "καβατζα" ενα κουμπακι που να λεει ABS ON...σε καμια υγρη μερα ... που βαριεμαι να "παιξω...:beer::

iziogas
03/08/2006, 09:46
3 προσωπικές εμπειρίες.

Α.
Διάβασα την ιδέα ότι θα πρέπει κάποιος να μάθει να φρενάρει με συμβατικά φρένα και μετά ας οδηγεί με ABS.

Η εμπειρία μου δείχνει ότι μπορεί κάποιος να μάθει να φρενάρει με ακρίβεια, ακόμα κι αν έχει μηχανή με ABS.
Όταν πρωτοπήρα την μηχανή, όπως όλοι στην αρχή πειραματιζόμουν με τα όριά της. Στην αρχή το ABS ενεργοποιούνταν αρκετά συχνά. Όμως τώρα, καθόλου. Το ABS ήταν ένας δάσκαλος που με ΑΣΦΑΛΗ τρόπο μου έδειξε τα όρια, και τα δικά μου και της μηχανής.

Β.
2 μειονεκτήματα του ABS.

Τουλάχιστον στην μηχανή μου, το σήμα του ABS είναι η διαφορά ταχύτητας περιστροφής των 2 τροχών.

Πρώτον, έχω παρατηρήσει ότι σε απότομο κατέβασμα ταχύτητας όπου ο πίσω τροχός συχνά ολισθαίνει, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ, το ABS ενεργοποιείται στον πίσω τροχό.

Δεύτερον, σε ΑΠΟΤΟΜΟ φρενάρισμα περνώντας πάνω από ΕΝΤΟΝΕΣ ανωμαλίες του δρόμου, σαμαράκια, νεροφαγώματα, ο μπροστινός τροχός μπλοκάρει, ενεργοποιείται το ABS, αλλά αμέσως μετά ο τροχός έχει πρόσφυση, το ABS απενεργοποιείται, και όλα καλά. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η ενεργοποίηση, απενεργοποίηση, που σε αυτή την ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ περίπτωση ΙΣΩΣ δεν χρειαζόταν, ΜΑΛΛΟΝ κοστίζει 1 μέτρο.

Γ.
Προσωπικό στυλ.

Διαβάζω κάποιους να αισθάνονται άνετα και χαλαρά μιλώντας για μπλοκάρισμα μπροστινού.
Εγώ και που το σκέφτομαι ιδρώνω.

Συζητώντας με ένα φίλο για άλλο θέμα, την διόρθωση μέσα στην στροφή, διαπίστωσα ότι αυτός φοβόταν την μεγάλη κλίση της μηχανής, πράγμα που εμένα δεν με φόβιζε.

Τι θέλω να πω:
Καθένας μας, μέσα από τα βιώματά του και την ψυχοσύνθεσή του, κάνει τις προσωπικές επιλογές του.
Υπάρχουν εργαλεία για να βοηθήσουν τον καθένα.
Αν δεν χρειαζόμαστε ένα εργαλείο, μην το θάβουμε σας άχρηστο ή ακόμα και επισφαλές.

zzr2005
03/08/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλα μιας και τα ξερετε ολα...

....μπορειτε να μου πειτε γιατι μου αρεσει να καβαλαω παλια μηχανακια (με αναρτησεις/φρενα ΧΑΛΙΑ) και γουσταρω με 1000 να παλευω να τα "κανω καλα"????

απιστευτο γελιο !

@ZZR για να μπλοκαρεις τον εμπρος τροχο... κατι εχεις κανει λαθος.+_ (βγαζω εξω τα λαδια στο δρομο κτλ)
μα για αυτό υπάρχει το abs να προλαμβάνει λάθος αντίδραση οδηγού..
αλλά ακόμα και χωρίς λάθος ερωτώ πόσες φορές μπλοκάρει το μπροστινό λόγω πχ...1)χαλικάκια ή χώμα στην άσφαλτο. 2) εναλλαγή βρεγμένου με στεγνό οδόστρωμα 3) εναλλαγή καλής ποιότητας οδοστρώματος με οδόστρωμα χαμηλής πρόσφυσης κτλ κτλ

μιλαμε για καθημερινές καταστάσης που μπορεί να την πατήσει οποιοσδήποτε οδηγός και όχι μονο αυτός που δεν ξέρει να φρενάρει και κάνει κάτι λάθος...

hornet
03/08/2006, 10:41
ειναι κριμα να χαθει αυτο το θρεντ οποτε το παω σε λιγο στο οδηγηση-tips&tricks...οποτε ακολουθηστε

menos
03/08/2006, 13:23
Tips & Tricks ha? I like it:D Please continue:D

road spirit
03/08/2006, 14:17
Νομίζω ότι σε λιγο καιρό που οι μονάδες ελέγχου θα διαθέτουν πολύ ταχύτερους επεξεργαστές και σένσορες μεγαλύτερης ακρίβειας, το ABS x-οστης γενιάς θα λειτουργεί τόσο ταχύτατα και σωστά, που πλέον θα είναι πραγματικό εργαλείο, η δε χρήση του θα προσομοιάζει (ίσως και να ξεπερνά) την αίσθηση που θα είχε ο καλύτερος χεράς στο οριακό μπλοκάρω τροχο-αφήνω-ξαναπιέζω.

Προς το παρόν, η προσωπική μου άποψη είναι ότι το abs ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ τεχνολογίας είναι εξαιρετικά χρήσιμο σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης (δρόμοι καθρέφτες, βροχή), αλλά θα συμφωνήσω και με την άποψη ότι η εξάσκηση σε συνθήκες μπλοκαρίσματος μπροστινού και εμπειρία που αποκομίζεται είναι ανεκτίμητη. Έχω περάσει αρκετές ώρες σε αλλάνα ή σε έρημο δρόμο με άσφαλτο μηδενικής πρόσφυσης πιέζοντας την μανέτα μέχρι να χάσω στιγμιαία το τροχό και να το επαναφέρω. Απέδωσε? πιστέψτε με ΝΑΙ. είναι αρκετές οι φορές που σε πραγματικές συνθήκες φρέναρα αποτελεσματικά αποφεύγοντας στούκα και χύμα.

alex14
03/08/2006, 14:43
Εγω ημουν καθετα αρνητικος στο ABS μεχρι την στιγμη που (αναγκαστικα, λογο ελειψης του μοντελου χωρις ABS) αγορασα το Bandit 650 SA (ABS). Τελικα αποδειχτηκε οτι ειχα αδικο. Το συστημα λειτουργει αψογα. Οπως ειπε και καποιος αλλος ομως, καλο ειναι να οδηγας σαν να μην εχεις ABS και να βασιζεσαι ΠΑΝΤΑ στην εμπειρια σου και οχι στο συστημα το οποιο θα κανει την δουλεια του σε κατασταση πανικου ή λαδιου στον δρομο κτλ. Αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν υπαρχει διακοπτης να το βγαλεις off. Με ανησυχει ομως και το θεμα της αξιοπιστιας του συστηματος. Ειχα διαβασει καπου (ισως και εδω μεσα) για 1-2 περιπτωσεις σε BMW GS εαν δεν κανω λαθος στις οποιες λογο προβληματος του συστηματος εμειναν χωρις φρενα. Εαν αυτο ειναι αληθεια νομιζω οτι ειναι πολυ ανησυχητικο.

:wave2:

el_hymador
03/08/2006, 19:52
καλα ενταξει...ηταν αναμενομενο να δημιουργηθει το πολωτικο σχημα αυτων που θελουν τεχνολογικες εφαρμογες πανω στην μοτοσυκλετα προς οφελως της ασφαλειας και της ανεσης και αυτων που δεν θελου να ακουσουν λεξη για αυτα.

Θα συμφωνησω με τον THEOD....παντα υπηρχαν αντιδρασεις για οτιδηποτε καινουργιο ...θυμαμε που λεγαν για τους ψεκασμους στην μοτοσυκλετα οτι ''θα ειναι μαλακια'' και οτι ''που να βαλλεις χερι να πειραξεις και να σκαλισεις'' και οτι ''αυτοκινητα καναν τις μηχανες''...για να σας δω σημερα που σχεδον το συνολο ολων των μοτοσυκλετων σε κανα δυο - τρια χρονια θα εχει ψεκασμο!!!
Και ποσο αληθεα εχετε βολευτει με το γεγονος οτι ανοιγετε το γκαζι και υπαρχει παντα ιδανικη αναλογια μιγματος στον θαλαμο καυσης ε? ...το θεωρειτε τοσο δεδομενο πια....
Το θεμα ειναι οτι τιποτα στην ζωη δεν ειναι ασπρο - μαυρο ... σε καμια περιπτωση δεν σημαινει απαραιτητα οτι με το να εξελιχθει κατι προς την πλευρα της ασφαλειας και του εξευγενισμου θα χασει απο τον χαρακτηρα του!!!.... Σας ειδα ολους που εχετε εναλλακτικα ενα αυτοκινητο για την βροχη , ενα παπι για την πολη κτλ-κτλ ....εγω οδηγω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μοτοσυκλετα συνειδητα , επειδη με διασκεδαζει , ειναι πρακτικη και στην τελικη εναι και μια καταθεση αποψης!!

Για τσεκαρετε λιγο την εξελιξη των ss μοτοσυκλετων...ποσο πολυ απεχει ενα gsxr 1000k5 απο ενα gsxr1100w ?....για να μην παω παλαιοτερα σε rd 350 και Kawa mach III ......επικρατουσε για καιρο η αποψη οτι ''οι παλιες ηταν μηχανες και θελαν @ρχιδι@ για να της πας και οι σημερινες ειναι ευκολες και της παει ο καθε φλωρος'' βεβαια ολοι αυτοι που ασπαζονταν αυτην την αποψη , σημερα βρισκονται (αν εχουν συνεχισει να οδηγουν) πισω απο το φερινγκ καποιας συγχρονης μοτσοσυκλετας την οποια εκ των πραγματων μπορουν να οδηγησουν στο 60 αντε βια70% των δυνατοτητων της....αυτο τι σημαινει? οτι πρεπει να καβαλω δυστροπα , αβολα και στην τελικη επικινδυνα μηχανακια για να αποδειξω ποσο μοτοσυκλετιστης ειμαι??!!!

...αν θελετε κατι τετοιο βριθει η αγορα απο μεταχειρισμενα , βρειτε κατι αντιστοιχο και τραβηξτε τον δρομο σας.Δυστυχως η ευτυχως η εξελιξη ειναι νομοτελειακη πραξη και δεν μπορει να σταματησει....αλλα που ειστε? σε κανα τριανταρι χρονια σας βλεπω καβαλα σε κανα μηχανακι μαγνητικης αιωρησης , να γκρινιαζετε για το ποσο ησυχοι και φλωρικοι ειναι οι καινουργιοι κινητηρες πρωτονιων!!!
:wave2:

el_hymador
03/08/2006, 19:54
...χωρις παρεξηγηση ε?

tsiros_temp
03/08/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Νομίζω ότι σε λιγο καιρό που οι μονάδες ελέγχου θα διαθέτουν πολύ ταχύτερους επεξεργαστές και σένσορες μεγαλύτερης ακρίβειας, το ABS x-οστης γενιάς θα λειτουργεί τόσο ταχύτατα και σωστά, που πλέον θα είναι πραγματικό εργαλείο, η δε χρήση του θα προσομοιάζει (ίσως και να ξεπερνά) την αίσθηση που θα είχε ο καλύτερος χεράς στο οριακό μπλοκάρω τροχο-αφήνω-ξαναπιέζω.

Ήδη το ABS μπορεί να κάνει πράματα που δε μπορεί να κάνει κανείς, γιατί απλούστατα, το ABS μπορεί να ξεμπλοκάρει ανεξάρτητα τους τροχούς.

μπλοκάρω/αφήνω/ξαναπιέζω; Έχει παρατηρήσει κανείς κάποιον να το κάνει αυτό; εγώ το μόνο που έχω δει σε φρένα πανικού, όσες φορές έχω δεί, είναι το κλασσικό ΚΛΑΠ, μπλοκάρισμα και σύρσιμο για 800000 μέτρα. Εγώ όσες φορές που χρειάστηκε, σταμάτησα με ασφάλεια... Αν δε ξέρεις τα φρένα σου και πως να προετοιμάζεσαι... Πότε πότε, όταν δω ότι είμαι μόνος μου σε άδειο δρόμο, προπονούμαι στα φρένα. Με έχει γλυτώσει πολλές φορές.

menos
04/08/2006, 02:06
Βλακεια θα πω, εν γνωση μου, Το CBF εχει ψεκασμο η οχι?:look: Ωχ, τωρα 8α κραξουν την ασχετοσυνη μου στις επομενες 5 σελιδες. Κοιταξτε,Πριν παρω το CBF δεν οδηγουσα ουτε ειχα ξανασχοληθει με τον ορο " Μηχανη" για 10 χρονια. Απο τοτε μεχρι σημερα δεν γνωριζω την προοδο στις μηχανες περαν του ABS. Καβαλουσα FZR.... Ωραιες εποχες....:rolleyes:

Λύκος
04/08/2006, 09:43
Εξαρταται. Θα το προσεξεις αυτο στο πλυσιμο. Αν πιανει ΑΖΑΞ η κανενα Κερχερ πιεστικο ειναι με ψεκασμο. Βγαζει και τα μυγακια αυτο.

road spirit
04/08/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp

μπλοκάρω/αφήνω/ξαναπιέζω; Έχει παρατηρήσει κανείς κάποιον να το κάνει αυτό; εγώ το μόνο που έχω δει σε φρένα πανικού, όσες φορές έχω δεί, είναι το κλασσικό ΚΛΑΠ, μπλοκάρισμα και σύρσιμο για 800000 μέτρα. Εγώ όσες φορές που χρειάστηκε, σταμάτησα με ασφάλεια... Αν δε ξέρεις τα φρένα σου και πως να προετοιμάζεσαι... Πότε πότε, όταν δω ότι είμαι μόνος μου σε άδειο δρόμο, προπονούμαι στα φρένα. Με έχει γλυτώσει πολλές φορές.

φυσικά, εγώ το κάνω! :D :D
Να μην παρεξηγηθούμε κιόλας, δεν γίνεται γρήγορα κάτι τέτοιο, ούτε εννοώ ότι η διαδικασία είναι ταχύτερη από το τρόπο επέμβασης του abs, (το οποίο εξάλου επεμβένει πριν φτάσουμε στο σκέλος "μπλοκάρω"). Αλλά γίνεται, tsiros, ακόμα και σε πραγματικές συνθήκες ...

tsiros_temp
04/08/2006, 12:33
Αλλά γίνεται, tsiros, ακόμα και σε πραγματικές συνθήκες ...

E;

Ποιό γίνεται; Και ποτέ δε μίλησα για φανταστικές συνθήκες. Γιατί είπες "ακόμα και σε πραγματικές συνθήκες" ;

road spirit
04/08/2006, 12:48
το να μπλοκάρεις, να αφήσεις μανέτα ωστε να ξεμπλοκαρει και να ξαναπατήσεις.
Το "ακόμα" μπήκε για να τονίσω συνθήκες πραγματικού πανικού εκεί έξω στη ζούγκλα και όχι συνθήκες εξάσκησης. :wave2:

kostisthegreek
04/08/2006, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
το να μπλοκάρεις, να αφήσεις μανέτα ωστε να ξεμπλοκαρει και να ξαναπατήσεις.
Το "ακόμα" μπήκε για να τονίσω συνθήκες πραγματικού πανικού εκεί έξω στη ζούγκλα και όχι συνθήκες εξάσκησης. :wave2:


Ενας έμπειρος οδηγός σίγουρα μπορεί να αφήσει και να ξαναπατήσει τη μανέτα μόλις ακριβώς του μπλοκάρει ο τροχός.
Οχι όμως με την ταχύτητα και την ασφάλεια που θα το κάνει το abs το οποίο θα επέμβει πριν το μπλοκάρισμα.

Πριν από κάμποσες μέρες που μου πετάχτηκε κάποιος από στοπ ο μπροστινός τροχός σύρθηκε δύο φορές από 30 πόντους περίπου μέχρι να σταματήσει η μηχανή. Αν είχα abs δεν θα σουρνώταν καθόλου και τουλάχιστον θα ένιωθα πιο ασφαλής.

menos
05/08/2006, 03:41
:a5: Νεο Διλλημα..... Το διαβασα σε μια κορνιζα σε συνεργειο της "MAZDA". Λεει λοιπον η κορνιζα πως οταν τα αμορτισερ ενος αυτοκινητου ξεπερασουν τα 50-60.000 χιλιομετρα πρεπει να αλλαχτουν επειδη η αποδοση του ABS μειωνεται μεχρι και 50%!!! Λογικο! Αφου πλεον το αυτοκινητο μεταμορφωνεται σε βαρκα μετα... (Βλεπε Σταχτοπουτα) τι να καταφερει το κακομοιρο το ABS? Και ερωτω... Αυτος ο κανονας δεν ισχυει και στο μπροστινο συστημα της μηχανης? Μετα απο καποια δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οι ανοχες του πιρουνιου δεν σημειωνουν καποια πτωση ? Και συνεχιζω.. Μηπως οσοι ειναι κατοχοι μηχανων με ABS θα πρεπει να αλλαζουν τα πιρουνια μπροστα καθε 50.000 χιλιομετρα? ΕΕΕΕΕΕ?:eyepop:

el_hymador
05/08/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
:a5: Νεο Διλλημα..... Το διαβασα σε μια κορνιζα σε συνεργειο της "MAZDA". Λεει λοιπον η κορνιζα πως οταν τα αμορτισερ ενος αυτοκινητου ξεπερασουν τα 50-60.000 χιλιομετρα πρεπει να αλλαχτουν επειδη η αποδοση του ABS μειωνεται μεχρι και 50%!!! Λογικο! Αφου πλεον το αυτοκινητο μεταμορφωνεται σε βαρκα μετα... (Βλεπε Σταχτοπουτα) τι να καταφερει το κακομοιρο το ABS? Και ερωτω... Αυτος ο κανονας δεν ισχυει και στο μπροστινο συστημα της μηχανης? Μετα απο καποια δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οι ανοχες του πιρουνιου δεν σημειωνουν καποια πτωση ? Και συνεχιζω.. Μηπως οσοι ειναι κατοχοι μηχανων με ABS θα πρεπει να αλλαζουν τα πιρουνια μπροστα καθε 50.000 χιλιομετρα? ΕΕΕΕΕΕ?:eyepop:

Στα πενηντα χιλιαδες χιλιομετρα , εχεις δεν εχεις ABS , ενα κοιταγμα στις αναρτησεις πρεπει να το ριξεις....να αλλαξεις πηρουνι δεν νομιζω....αλλα λαδια και ελατηρια μπορει.:wave2:

Zzz750
05/08/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
Λοιπον, κατ αρχην δεν εχω abs και δεν προκειται και να βαλω. Ειδικα αυτο το συστημα με το CBS ειναι κολαση. Πατας το μπροστα και πατιεται και το πισω και πατας το πισω και πατιεται και το μπροστα και τα τετοια μου κουνιουνται και μεχρι να σταματησει ν ανεβοκατεβαινει η βαρκα εχεις παει στα χωραφια, τι απεξ και αηδιες. Εδω φρεναρα BMW R51 220 κιλα με ταμπουρα, και τωρα δε μπορει ο πωπος μας χωρις abs. Το abs ΔΕΝ φρεναρει οσο γρηγορα φρεναρει ενας καλος αναβατης κι εκει τελειωνει η παραμυθα. Αφηστε τα ηλεκτρονικα και πηγαινετε σε κανα παρκινγκ κι αρχιστε προπονηση.

Τωρα οσο για το πως εγιναν τα πραγματα στη βολτα, η αληθεια ειναι λιγο διαφορετικη.

Κατ' αρχην ο σκυλος ερχοταν απο δεξια οποτε ειχε προτεραιοτητα. Αλλα ο Μενος ο καγκουρας, ο αλητης ο μαλλιας ο μηχανοβιος ηθελε να περασει πρωτος, και καλα τι τα πλερωσαμε τα γκαζα, καταλαβες ?

Ευτυχως ο σκυλος δεν ειχε abs, φορουσε βεβαια κρανος, δερματινα κολορι και τα ρεστα, μπλοκαρε εξυπνα το πισω και το αναποδο μπροστα τον βοηθησε να τα φερει εκει που θελει. Γλυτωσε απο το Μενο, του πατησε κορνα, του ριξε και μια μουτζα κι εξαφανιστηκε στα βατα.

Μην τα λεμε τωρα κι οπως τα θελουμε!
Μαγκα...εισαι ο καλυτερος...μερες ειχα να γελασω ετσι (μονος μου)!:lol:
Αποψη μου...? Το ΑΒS σωζει και δε σωζει.
Οταν πας με πανω απο 80-90 ελιγμει και τετοια...ντε παιζουν...εκτος και αν εχεις κανει μεχρι το california ride school 1.943.856.357,9 !!!:D
Κακα τα ψεματα...οταν σου πεταχτει ο αγροτης (Κρητη)-καινουρια,ασχετη γυναικα αδηγος (no offense ladies)-παππους ανω των 80 ετων(και βγαλε!) και οι συντεταγμενες-χαραγμενες ποριες οδηγουν σε συγκρουση (χωρις δυνατοτητα αποφυγης λογο του οτι ο αγροτης-γυναικα-παππους εχει πιασει ολο το πλατος του δρομου)...το ABS μπορει και να σε σκοτωσει γιατι ενω εσυ θα εχεις πλακωθει στα φρενα το μηχανακι απο 80-90 θα εχει παει στα 50-60 καιμε αυτες τις ταχυτητες...συγκουση (θα το εμβολησεις!) με σταθερο αντικειμενο (ιδιαιτερα αν ειναι κανα παλιο αγροτικο ή κανα πολυ παλιο ΙΧ απο ατσαλι 1,8 τοννων) μπορει να αποβει μοιραια!
Στην αντιπερα οχθη (not far away), εαν δεν εχεις ABS ειτε στο πλακωμα (πανικο) των φρενων...ειτε επειδη εισαι οδηγαρα και ξερεις πως να δρασεις μπλοκαρεις τα φρενα...φετωνεις καιτο πιο πιθανο ειναι εσυ να μην ερθεις ουτε καν σε επαφη με το αυτοκινητο (αντικειμενο) και να τη βγαλεις με γδαρσοσπασιματομελανιες!
Μηχανη για να πω την αληθεια με ABS ντεν εχω οδηγησει ακομα και δε ξερω πως ειναι...παντως εχω αυτοκινητο με ABS εδω και 6 χρονια και βλεπω τα effects του. Το καλοκαιρι ή στο βρεγμενο...δε σταματας....ειναι πολυ απλο! Εαν τα λαστιχα σου δεν ειναι super-ντουπερ καλα και το οδοστρωμα δεν ειναι πιστας...πατας και....πετααααας!:D
:beer:

Zzz750
05/08/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μιλας για καποτε που δεν υπηρχε η αντιστοιχη παιδεια και ενημερωση.

Δυστυχως ο δρομος ειναι πλεον στρωμενος για να μπουν και τα εξελιγμενα πλεον ηλεκτρονικα βοηθηματα και στις μοτο οι οποιες τεχνολογικα σε σχεση με τα αμαξια βρισκονται σε παλιολιθικο επιπεδο.

Οποιος αμφιβαλλει για την τεχνολογια ας συνεχισει να βλεπει moto.gp.
Εγω περιμενω το SV1000 Κ9 με antispin παντως:D
SV1000 K9 με τι? Antispin? Σιγα τα αιματα...σε λιγο θα περνετε μηχανες με ροδακια πισω για να κρατατε ισορροπια!

blueblack
05/08/2006, 17:55
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.............


Ρέ παλικάρια......
Άφού φρενάρει ΚΑΛΥΤΕΡΑ καί σταματάει ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.......
Αύτοί οί ΜΑΛΑΚΕΣ......πού φτιάχνουν τά μηχανάκια γιά ...
τά......G.P...τά έντούρανσε...τά μότο κρόςς....τά έντούρο...τά τράιαλ...κ.λ.π....κ.λ.π.....ΓΙΑΤΙ.......
Δέν βάζουν αύτό τό πράμμα στά μηχανάκια νά κερδίζουν χρόνο...ΑΣΦΑΛΕΙΑ...κ.λ.π....κ.λ.π.......????
Όλοι βλήμματα είναι ή άπαγορεύεται....???????????
Ό Ρόσσι abs.....έχει καί τούς περνάει στά φρένα...???????
Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.........πού δέν πέρασε....
10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ........????
Τό abs στίς μηχανές ΠΟΤΕ.....πέρασε άπό τίς πίστες....?????????
Αύτός είναι καί ένας άπο τούς λόγους τών G.P...........
Tό νά χαράζουν τόν δρόμο..........καί μετά νά έρχονται οί έφαρμογές τους στήν παραγωγή....
Τό abs...........πού τό άφησαν......?????????
ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ............ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ......!!!!!!!
Γιαυτό ό παράγοντας ....ΑΝΘΡΩΠΟΣ......ΠΑΝΤΑ.......
θά είναι πάνω άπο όλα.....!!!!!!!!!!!!!!
ΑΛΛΟ F1.........ΑΛΛΟ......G.P......!!!!!!!!
Άν τό ζητούμενο είναι τό άσφαλέστερο........
Τότε πάμε γιά ζώνη καί ΑΕΡΟΣΑΚΚΟ.......!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.......τό abs......καί κυκλοφορεί........
ΑΛΛΑ.....καλά κάνει έπίσης καί κυκλοφορεί καί τό ZZR-1400.....
KAI XΩΡΙΣ............abs...........τό 2006...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ή μηχανή γιά πολλούς άπό μάς είναι....ΓΚΑΥΛΑ.......καί γουστάρουμε
όσο καί νά φαίνεται περίεργο σέ μερικούς.......
ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.......
μέ τήν τύχη μας....???
μέ τόν κώλο μας...????
μέ τίς ίκανότητες μας...????
ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ....?????!!!!!!!!
Γουστάρουμε λοιπόν νά μπλοκάρουμε μόνοι μας τόν μπροστινό
τροχό καί όχι νά μάς τόν ξεμπλοκάρει τό όλοκληρωμένο τής πλακέττας.....!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δέν είναι ούτε άνάφλεξη ούτε κύλινδρος καλύτερος,ούτε δαγκάνα καλύτερη,ούτε άνάρτηση καλύτερη τό abs...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΗ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ......!!!!!!!
Καί άν πήγαμε άπό τά Σαμουράι......καί τά πυραυλάκια στά hayabusa....καί στά ΖΧ.....!!!!!!!
ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.......!!!!!!!!!!!!!!!!
Τό παπί μου ναί άς είναι μέ abs......!!!!!!!
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΡΟΣΣΙ......
ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.......πώς τά όρια μου τώρα πιά.....ΤΑ ΞΕΡΩ...!!!!!!!
Άς μέ συγχωρέσουν οί φίλοι πού είναι ύπέρμαχοι τού abs.....
ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ..........
ΝΑΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.......!!!!!!!!!!!



:wave2:

THEOD
05/08/2006, 19:57
άσχετα από τα νηπιακά προβλήματα εξέλιξης, άσχετα από τις αντιδράσεις που προκαλεί σε κάποιους, τα ηλεκτρονικά συστήματα ελέγχου (και όχι μόνο στα φρένα....αλλά και στις αναρτήσεις, και στα μοτέρ και παντού...) θα εξαπλωθούν και θα εδραιωθούν στις μελλοντικές μοτοσυκλέτες σε απίστευτο βαθμό....
Σε 10 χρόνια από σήμερα θα θεωρούνται αναπόσπαστο κομμάτι του σχεδιασμού και θα υπάρχουν νέες γενιές οδηγών που θα μεγαλώσουν ΜΟΝΟ με αυτά, καθώς και οδηγοί από παλιότερες γενιές που θα απορούν πως κάποτε οδηγούσαν ΧΩΡΙΣ αυτά....

Είναι μονόδρομος όπως και σε τόσα άλλα πράγματα στην ζωή μας...Και αυτό γιατί είναι φθηνά στην υλοποιησή τους (αφού αποσβεστεί το κόστος ανάπτυξης), γρήγορα στις αντιδράσεις τους, και προσφέρουν βελτίωση στην ασφάλεια του μέσου οδηγού στο χάος της πραγματικής κυκλοφορίας....

Τώρα τα περί αγώνων και μη ύπαρξης ABS σε αυτούς....το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι τα βρίσκω χαριτωμένα....
Οι δρόμοι ΔΕΝ είναι πίστες, το απρόβλεπτο παραμονεύει παντού και ανά πάσα στιγμή, οι συνθήκες οδοστρώματος αλλάζουν συνέχεια, και σίγουρα όλοι μας δεν είμαστε Ρόσι...Η σύγκριση απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ....

Στον δρόμο έχεις να αντιμετωπίσεις τον βλάκα που θα πεταχτεί από το στενό την ώρα που οδηγείς χαλαρά και ψιλοαφηρημένος, τον σκύλο ή την γάτα που δεν χαμπαριάζουν από ΚΟΚ, τους "γυάλινους" δρόμους και την απίστευτη γλίτσα μετά από αδύναμη βροχούλα, την προχειρομπαλωμένη λακούβα και τα χώματα που άφησε ό εργολάβος στον δρόμο, την πόρτα που θα ανοίξει ξαφνικά μπροστά σου, και δεκάδες άλλα στραβά που φαντάζομαι σας έχουν τύχει...
Αυτά ΔΕΝ υπάρχουν στις πίστες και σε αυτά το ABS είναι σωτήριο ακόμα και σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι αντιδρούν σωστά ΠΑΝΤΑ και σε ΟΛΕΣ τις συνθήκες (εδώ που τα λέμε και οι ίδιοι δεν το πιστεύουν αλλά κουβέντα να γίνεται...).

Αααα και κάτι για τον φίλο iriniaa....Φίλε μου...Μην περιορίζεις την εξέλιξη ΜΟΝΟ μέσα από τους αγώνες...Ούτε στην F1 υπάρχει Abs, αυτό όμως δεν εμπόδισε την εξέλιξή του και την εφαρμογή του στα αυτοκίνητα, παρ' όλο που τα αυτοκίνητα σαν οχήματα είναι λιγότερο ευαίσθητα και απαιτητικά στην ποιότητα του οδοστρώματος και το χρειάζονται ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ότι οι μοτοσυκλέτες...

kostisthegreek
05/08/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.............

Ή μηχανή γιά πολλούς άπό μάς είναι....ΓΚΑΥΛΑ.......καί γουστάρουμε
όσο καί νά φαίνεται περίεργο σέ μερικούς.......
ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.......
μέ τήν τύχη μας....???
μέ τόν κώλο μας...????
μέ τίς ίκανότητες μας...????
ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ....?????!!!!!!!!

:wave2:


Είναι κι άλλοι όμως που γουστάρουν να πηγαινοέρχονται στη δουλειά τους με τη μηχανή έχοντας όλα τους τα κόκαλα σωστά.

harlek
05/08/2006, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Τώρα τα περί αγώνων και μη ύπαρξης ABS σε αυτούς....το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι τα βρίσκω χαριτωμένα....
Οι δρόμοι ΔΕΝ είναι πίστες, το απρόβλεπτο παραμονεύει παντού και ανά πάσα στιγμή, οι συνθήκες οδοστρώματος αλλάζουν συνέχεια, και σίγουρα όλοι μας δεν είμαστε Ρόσι...Η σύγκριση απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ....


Δεν πρέπει να υπάρχει οδηγός μηχανής που να οδηγεί στην πόλη και να έχει σώας τας φρένας και να μην αναζητά απελπισμένα το ABS.
Αν η δική μου μηχανή έπαιρνε ABS θα το βαζα κι ας έκανε +1500 ευρώ.

blueblack
06/08/2006, 04:33
ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........
Όσο καί νά σού φαίνεται περίεργο......άκόμα καί σήμερα ύπάρχουν όδηγοί μοτό πού ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.....ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ....!!!!!!!!!
Φίλε theod......σίγουρα καί ό τελευταίος έχει δεί πολλές φορές νά καπνίζουν τά λάστιχα τών F1.......!!!!!!!!!
Ίσως δέν έκφράστηκα σωστά έννοώντας πώς τό άντρικό άγώνισμα
είναι ΜΟΝΟ......τά G.P.καί.........δεύτερον........
χωρίς νά είμαι άπόλυτος καί νά θεωρώ πώς μοναδικός χώρος έξέλιξης είναι ή πίστα........
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ......
Ούτε γιά χαλίκια ,ούτε γιά πόρτες,ούτε γιά φορτηγά στό δρόμο........μιλάω...
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ........
Μόνο σέ αύτά κάνει...??????
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.......ΚΑΙ.......ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ.........????????
Σέ νορμάλ άσφαλτο.....μέ σούπερ έλαστικά.......
ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ......????????
Αύτοί άντε μπορεί νά μή θέλουν νά πεθάνουν ....
ΑΛΛΑ......νά κερδίσουν δέ θέλουν......????????
Γιατι δέν τό βάζουν .....ΤΟΤΕ.....
:wave2:

THEOD
06/08/2006, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........
Όσο καί νά σού φαίνεται περίεργο......άκόμα καί σήμερα ύπάρχουν όδηγοί μοτό πού ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.....ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ....!!!!!!!!!


Φίλε μου με όλον τον σεβασμό....Αν δεν έχεις...ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ....καλύτερα μείνε μακριά από μοτοσυκλέττες....Θα ζήσεις περισσότερο....!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ......
Ούτε γιά χαλίκια ,ούτε γιά πόρτες,ούτε γιά φορτηγά στό δρόμο........μιλάω...
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ........
Μόνο σέ αύτά κάνει...??????
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.......ΚΑΙ.......ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ.........????????
Σέ νορμάλ άσφαλτο.....μέ σούπερ έλαστικά.......
ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ......????????
Αύτοί άντε μπορεί νά μή θέλουν νά πεθάνουν ....
ΑΛΛΑ......νά κερδίσουν δέ θέλουν......????????
Γιατι δέν τό βάζουν .....ΤΟΤΕ.....
:wave2:

Τότε γιατί πράγμα μιλάς ???
Γιαυτά τα απρόοπτα έχει βγει το ΑΒΣ και εκεί βρίσκεται η αξία του....Και μην μου πείς ότι σαν μοτοσυκλετιστής δεν έχεις αντιμετωπίσει τέτοια....

Κάπου τα έχεις μπερδέψει...Το ΑΒΣ ΔΕΝ είναι μέσο που επιτυχγάνει ΚΑΛΥΤΕΡΟ φρενάρισμα...Αυτό το κάνουν οι δίσκοι, οι δαγκάνες και τα υπόλοιπα στοιχεία των φρένων...Το ΑΒΣ απλά είναι ένα σύστημα που δεν επιτρέπει στον τροχό να μπλοκάρει, τίποτε παραπάνω-τίποτε λιγότερο....
Και κίνδυνο μπλοκαρίσματος δεν έχεις όταν οδηγείς γρήγορα και συγκεντρωμένα σε καλό οδόστρωμα ή μέσα στην πίστα...Πόσο μάλλον αν είσαι αναβάτης αγωνιστικού επιπέδου με αγωνιστικά λάστιχα-φρένα...Γι αυτό και στούς αγώνες είναι ΑΧΡΗΣΤΟ...

Θα χρειαστεί όμως αρκετές φορές στην καθημερινή μετακίνηση και στις περιπτώσεις που ανέφερα, και εκεί θα σώσει πτώσεις και πιθανόν ζωές...Έχοντας παλιότερα στο ενεργητικό μου μια πτώση με τριψήφια χιλιόμετρα από μπλοκάρισμα μπροστινού, δεν μπορώ παρά να ψηφίσω ανεπιφύλακτα υπέρ του ΑΒΣ - ειδικά τώρα πλέον που η τρίτη γενιά αυτών των συστημάτων δείχνει να δουλεύει πολύ καλύτερα από τα πρώτα...

Από εκεί και πέρα βαρέθηκα να προσπαθώ να πείσω για το αυτονόητο...στο κάτω-κάτω της γραφής ο καθένας έχει την γνώμη του και τις προτιμήσεις του...
:wave2: :wave2: :wave2:

blueblack
06/08/2006, 11:01
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ............


Καί ΚΑΛΗΜΕΡΑ.......σέ όλους τούς φίλους τού site.....
Μέ τόν τρόπο πού τό θέτεις τό θέμα δέν μπορώ ....
ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.........!!!!!!!!!
Δέν μπορώ νά ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ .........τήν άξία του σέ συγκεκριμμένες καταστάσεις.....!!!!!!!!!!
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.........καί νά μήν.......
ΞΕΝΕΡΩΣΩ.....!!!!!!!!!!!!!!
όταν ακούω γιά διακόσια άλογα καί abs.......!!!!!!!!!!!!!!!
Τί νά τό κάνω τό abs στό hayabusa μου.......?????
Θά μέ γλυτώσει λές....????
Όταν έγραψα ότι θές μιά.....ΔΕΚΑΕΤΙΑ......γιά νά καβαλήσεις τέτοιους πυραύλους.............
καί νά έχεις περάσει άπό παντού......ΧΩΜΑ....κ.λ.π.......
καί τότε μέ άντιμετώπισαν σάν νά μήν έχω.............
ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ.........!!!!!!!!!!!!!
Όλα είναι ύποκειμενικά σέ αύτόν τόν κόσμο......
Μπορεί νά είναι ΣΩΤΗΡΙΟ......άλλά σέ άλλη κατηγορία άναβατών............άλλης κλάσης.....
όπως τό φίλο μου πού πήρε τό v-strom καί τούσβηνε τίς πρώτες μέρες.......[άς μέ συγχωρέσει άν μέ διαβάζει].....όλοι μαθαίνουμε πάντα......
Προσωπικά τή....ΜΙΑ.....πού θά μπορούσε ίσως νά μέ σώσει στή στραβή.....ΔΕΝ.....τήν άλλάζω μέ τή διαφορετική συμπεριφορά τής μοτό......καί τή ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ πού όδηγώ........!!!!!!!!!!!
Γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......κανείς νά μού άποδείξει.........ότι σέ όλες........τίς άλλες περιπτώσεις πού ΦΡΕΝΑΡΩ...ΤΡΕΛΛΑ...καί είναι άπειρες αύτές......τό abs γιά νά τό πώ καί μέ τά λεγόμενα σου βοηθάει σέ καλύτερο......άσφαλέστερο.....καί πιό γρήγορο φρενάρισμα........!!!!!!!!!!!!
Γιατί άν ήταν έτσι θά τό είχαν βάλει καί αύτοί οί μάγκες πού τρέχουν μέ τίς καμπούρες......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συμπέρασμα λοιπόν ........
Ναί μέν θά μπορούσε ...ΠΙΘΑΝΩΣ....μέ πολύ περισσότερες πιθανότητες......νά γλυτώσει τόν ΜΕΣΟ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ....σέ μιά κατάσταση.......ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ....όπως λές ...............
ΑΛΛΑ.........όπως βλέπεις ύπάρχει καί ό άντίλογος.......!!!!!
Εύχομαι νάναι όλοι καλά......
Καί αύτοί πού νιώθουν τήν άνάγκη γιά τήν άσφάλεια πού τούς
προσφέρει........καλά κάνουν καί τό έπιζητούν.........!!!!!
Καί μάς .....ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΥΣ......κατά πώς μάς χαρακτήρισες......
καί βάζω τόν Πληθυντικό γιατί πιστεύω πώς είμαστε πολλοί.......
ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΑΣ........
Έτσι κι άλλιώς μιά άποψη έξέφρασα....
Ούτε νά νιώθεις άγχος πού δέν μπορείς νά μάς πείσεις όλους.....
γιά τό ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ......abs......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έμένα μού άρκεί πού τό 2006 ..............ΤΑ ΧΙΛΙΑΡΙΑ....πού είναι τό.......ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΚΑΖΙ......βγαίνουν χωρίς abs.....
Έμένα μού άρκεί πού τό 2006....οί πύραυλοι......
HAYABUSA.........ZX12.........ZZR1400.........βγαίνουν......
ΧΩΡΙΣ .........abs....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιά νά τά βγάζουν έτσι......αύτοί πού...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ........καί καβαλούν μηχανή..........
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα γιά τό πώς θά είναι αύτά τά έργαλεία σέ 10 ΧΡΟΝΙΑ....???????
Άν τή γλυτώσω.......ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.....!!!!!!!

:wave2: Φιλικώτατα........
Παλιά μυαλά....τί περιμένεις....!!!!!!!

:wave2:

iziogas
06/08/2006, 11:03
Μπορεί κάποιος να μας απαντήσει, είτε από την εμπειρία του είτε από τις γνώσεις του (όχι απλά επειδή έτσι νομίζει) γιατί δεν υπάρχει σύστημα ABS στις αγωνιστικές μηχανές και αυτοκίνητα;

Είναι ένα περιττό καλούδι, που στις συνθήκες πίστας και ικανότητας οδηγού δεν χρειάζεται;

Είναι ένα υπερπροστατευτικός μηχανισμός που η χρήση του θα έκοβε δέκατα στον γύρο;

Κόστος; (δεν νομίζω να τσιγκουνεύονται)

Ειλικρινά, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, θα με ενδιέφερε μια σωστή απάντηση.



Απορώ, γιατί:
Έχω δει πτώσεις αγωνιστικών μηχανών από μπλοκάρισμα μπροστινού. Έχω δει μπλοκαρίσματα τροχών σε αγωνιστικά αυτοκίνητα. Και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι κακό για τον αγώνα. Αν υπήρχε ABS θα αποφεύγονταν οι συνέπειες.
Για να μην το βάζουν κάποιος λόγος θα υπάρχει.


ΥΓ.

Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Έχοντας παλιότερα στο ενεργητικό μου μια πτώση με τριψήφια χιλιόμετρα από μπλοκάρισμα μπροστινού, δεν μπορώ παρά να ψηφίσω ανεπιφύλακτα υπέρ του ΑΒΣ
Μήπως υπερβάλεις φίλε THEOD;
Μπροστινό με τριψήφια χιλιόμετρα και είσαι ζωντανός;
Επίσης κατάφερες να το μπλοκάρεις; Λόγω της αδράνειας περιστροφής του τροχού και μόνο, δεν μπλοκάρει και να θες ο τροχός στα πολλά.
Μήπως ήταν στροφή και έφυγες για αγορά οικοπέδου; Τότε το τιμόνι σου σε πρόδωσε και όχι τα φρένα.

blueblack
06/08/2006, 11:27
IZIOGAS.............


Ή άπάντηση είναι πολύ άπλή..........
Τό ένα σέ πάει...........
Τό άλλο ...ΤΟ ΠΑΣ.....!!!!!!!!!!!!
Μέ ένα μπλοκάρισμα διορθώνεις τήν γραμμή σου ή πάς στήν άμμο....ένα άπλό παράδειγμα....
Τά άνθρώπινα όρια....ΔΕΝ ΣΥΒΑΔΙΖΟΥΝ....πλέον μέ τά ΜΗΧΑΝΙΚΑ.......γιαυτό έχει πέσει πολύ ήλεκτρονικό......μέ άποτέλεσμα...νά άρχίσει ό ..ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ....πάρε F1....ξενέρωσε.....πιά...
G.P..............καί RALLY......έμειναν.....!!!!!!!!
Καί τό άνθρώπινο....ΛΑΘΟΣ.......είναι πάντα....όρατό...!!!!!!!!!!!!!
Όσο καλός καί νάσαι.....!!!!!!!!
:wave2:

THEOD
06/08/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Μήπως υπερβάλεις φίλε THEOD;
Μπροστινό με τριψήφια χιλιόμετρα και είσαι ζωντανός;
Επίσης κατάφερες να το μπλοκάρεις; Λόγω της αδράνειας περιστροφής του τροχού και μόνο, δεν μπλοκάρει και να θες ο τροχός στα πολλά.
Μήπως ήταν στροφή και έφυγες για αγορά οικοπέδου; Τότε το τιμόνι σου σε πρόδωσε και όχι τα φρένα.

Μακάρι να υπερέβαλλα...Θα είχα γλυτώσει μια οδυνηρή εμπειρία...

Ζωντανός είμαι γιατί φάνηκα τυχερός και δεν βρήκα πουθενά κατά το σούρσιμο...απλώς ακολουθούσα την μηχανή μέσα σε ένα σύννεφο από σπίθες και σταμάτησα πάνω στο οδόστρωμα διανύοντας μια ευθεία γραμμή !!!
Και ευτυχώς φορούσα μπουφάν (αξίζει να το δείς πως έγινε από το ΚΑΨΙΜΟ...), κράνος, γάντια, μπότες....Μόνο παντελόνι φορούσα "πολιτικό" και ήταν το μόνο σημείο που καταγδάρθηκα (γόνατα...).
Λεπτομέρειες για το πως ΑΚΡΙΒΩΣ έγινε δεν έχω συγκρατήσει...ΔΕΝ ήταν στροφή, ήταν ευθεία και πάνω που άνοιγα για να προσπεράσω άναψαν τα στοπ του αυτοκινήτου μπροστά μου...
Πανικόβλητος, αντί να αποφύγω το αυτοκίνητο με ελιγμό ή να φρενάρω ελεγχόμενα, χούφτωσα άγαρμπα το μπροστινό (λάθος μου...), ο δρόμος ήταν γυαλί και ... τίποτε άλλο...απλά σερνόμουνα μετά... :(

tsiros_temp
06/08/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Μπορεί κάποιος να μας απαντήσει, είτε από την εμπειρία του είτε από τις γνώσεις του (όχι απλά επειδή έτσι νομίζει) γιατί δεν υπάρχει σύστημα ABS στις αγωνιστικές μηχανές και αυτοκίνητα;

Είναι ένα περιττό καλούδι, που στις συνθήκες πίστας και ικανότητας οδηγού δεν χρειάζεται;

Είναι ένα υπερπροστατευτικός μηχανισμός που η χρήση του θα έκοβε δέκατα στον γύρο;

Κόστος; (δεν νομίζω να τσιγκουνεύονται)

Ειλικρινά, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, θα με ενδιέφερε μια σωστή απάντηση.


Δεν είμαι αγωνιστικός οδηγός, δεν έχω γνώσεις, ούτε τίποτα. Θα σου δώσω μια εξήγηση. Αν σου αρέσει, κράτα τη.

Στην πίστα, το ABS αν δεν είναι απαγορευμένο, είναι άχρηστο. Δε θα χρησιμεύσει ποτέ. Η πίστα δεν έχει εκπλήξεις, η ποιότητα της ασφάλτου είναι δεδομένη, τα αμάξια είναι στο τέλειο της συντήρησής τους, οι οδηγοί 100% αφιερωμένοι στο τιμόνι και είναι ικανότατοι. Για ασφάλεια είναι πάλι αδιάφορο. Αν φύγει ο οδηγός από την άσφαλτο, είναι καλό να μπλοκάρουν οι τροχοί γιατί στην αμμοπαγίδα έτσι φρενάρεις πιό γρήγορα. Όχι ελεγχόμενα, δε σε νοιάζει αυτό σε εκείνη την κατάσταση.

Τα automagicaly controlled φρένα, είναι μια άλλη ιστορία.

menos
07/08/2006, 00:23
Φιλε irinia ας μην ξεχναμε τον κανονα της εξελιξης.... Πριν 10 χρονια το air condition στα αυτοκινητα πληρωνοταν εξτρα, Τα ηλεκτρικα παραθυρα εξτρα, το ABS εξτρα και η λιστα δεν σταματα.... Το ιδιο πιστευω συμβαινει στις μηχανες. Παλιοτερα για να εχεις ABS σε μηχανη επρεπε να αγορασεις BMW. Πλεον κυκλοφορει σε καθε επωνυμη εταιρια (HONDA,KAWASAKI,SUZUKI,YAMAHA κ.ο.κ). Σε μερικα χρονια το ABS και οι θερμαινομενες μανετες θα θεωρουνται δεδομενα στις νεες γενεες, γιατι ως εξτρα θα παρουσιασουν ASP και αεροσακκους και αλλα τετοια κουραφεξαλα που θα χρεωνονται εξτρα στον καθε επιφυλακτικο οδηγο. Να το θυμασαι πως σε μερικα χρονια θα βγουν και κινητηρες που 8α φτιαχνουν και καφεδακια..... ως εξτρα βεβαια!!!!:a028:

el_hymador
07/08/2006, 12:08
Tο ΑΒS ,φυσικα και δεν εχει θεση σε αγωνιστκες μοτοσυκλετες....να ξεκαθαρισουμε κατι ...με το ABS , ΔΕΝ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , απλα σε περιπτωση που μπλοκαρουν οι τροχοι σου δεν πεφτεις....παντως και παλι η εξελιξη ολων ανεξαρτητως των μηχανοκινητων που τρεχουν σε αγωνες , εχει γινει απο την μια σε επιπεδο επιδοσεων και απο την αλλη σε επιπεδο ευχρηστιας , ασφαλειας....αν συγκρινετε τους χρονους που γραφαν πριν μια δεκαετεια στις πιστες, με αυτους που γραφουν τωρα θα δειτε τεραστια (για αγωνιστικα δεδομενα παντα ) διαφορα.Δεν γιναν τα μηχανακια δυνατοτερα απλα γιναν πιο μαλακα , προβλεψιμα και συνεργασιμα ....και αυτο βοηθησε τους οδηγους να αποδωσουν καλυτερα και να μετατοπισουν τα ορια ενα πυχη πανω.

υ.γ. Κανενα μα κανενα συστημα δεν μπορει να ακυρωσει την βλακεια και την ηλιθιοτητα....ενας βλαμμενος ακομα και αν ειχε γυροσκοποια στην μοτοσυκλετα ωστε να στεκεται ορθιος , θα μπορουσε να πεσει λογω μαλακιας του.

blueblack
08/08/2006, 00:05
ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ....

Παλικάρια μου.....!!!!!!!
Νά ρωτήσω κάτι ρέ παιδιά...??
Όταν ό τροχός μπλοκάρει άπό τό μοτέρ δουλεύει αύτό τό abs...........!!!!!!!!!!!!??????????

:wave2:

menos
08/08/2006, 01:51
Iriniaa, απ'οτι διαβασα πριν μερικες σελιδες απο καποιον (μου διαφευγει ποιος ηταν) το ABS λειτουργει και στο μπλοκαρισμα του κινητηρα (μηχανοφρενο). Ωστοσο ακομη δεν το δοκιμασα εσκεμμενα να δω αν ισχυει.... Θα το δοκιμασω και θα σου απαντησω:winka:

gcrook
08/08/2006, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ....

Παλικάρια μου.....!!!!!!!
Νά ρωτήσω κάτι ρέ παιδιά...??
Όταν ό τροχός μπλοκάρει άπό τό μοτέρ δουλεύει αύτό τό abs...........!!!!!!!!!!!!??????????

:wave2:

Τωρα μιλαμε για αυτοκινητο μαλλον...
Το ABS επεμβαινει αποκλειστικα στο συστημα των φρενων και μονο.

Το "μηχανοφρενο" οπως πολυ απλοικα εθεσε ο φιλος απο πανω προφανως ειναι τα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου που μετριαζουν την επιδραση που εχει το αποτομο ανεβασμα στροφων στον κινηηρα ο οποιος τεινει να μπλοκαρει τον τροχο στιγμιαια.

Αλλα εκει ειναι και θεμα μεταδοσης, (σασμαν, διαφορικα, κτλ).

Εν τελει εγω δεν καταλαβα ακομα που συμφωνουμε και που διαφωνουμε.

Στο οτι το ABS ειναι χρησιμο για τις μοτο, η στο οτι δεν ειναι ακομα αλλα θα γινει;

Γιατι κακα τα ψεμματα οι μοτο σε θεμα τεχνολογιας ειναι 20 χρονια πισω ακομα, και ο μεσος καταναλωτης δεν εχει καμια σχεση πλεον με τον μοτοσυκλετιστη τον ψαγμενο, αλλα ελα που γι'αυτον δυστυχως γινονται οι μοτοσυκλετες.

Οποιος θελει πιστες και στροφιλικια και αγρια μοτορια, θα τα σκαει κανονικα και για αγορα και για χρηση και για συντηρηση.

Και τις καθημερινες θα κυκλοφορουμε με τιποτα ξενερωτα δυομισαρια σκουτεροειδη που δεν ρυπαινουν και καινε ενα λιτρο στα 40 χλμ....

THEOD
08/08/2006, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa

Όταν ό τροχός μπλοκάρει άπό τό μοτέρ δουλεύει αύτό τό abs...........!!!!!!!!!!!!??????????

:wave2:

ΟΧΙ εκτός αν το μπλοκάρισμα προκαλείται από συνδυασμό κατεβάσματος ΚΑΙ φρένων...Τότε το ΑΒΣ θα επέμβει ΜΟΝΟ όμως όσο αφορά τα φρένα...
Τέτοιες δυνατότητες έχουν μόνο εξελιγμένα συστήματα ελέγχου πρόσφυσης στα αυτοκίνητα που συνδυάζουν το ΑΒΣ με διάφορες "antispin" λειτουργίες και με λειτουργίες ελέγχου πρόσφυσης...

Για να προστατευτείς από τέτοιου είδους μπλοκάρισμα του πίσω τροχού στις μοτοσυκλέττες, χρειάζεσαι μονόδρομο συμπλέκτη...

Εξάλλου το κυρίως πρόβλημα και η πιο επικίνδυνη κατάσταση είναι το μπλοκάρισμα του μπροστινού, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει από το μοτέρ μιας και οι μοτοσυκλέτες είναι...πισωκίνητες... :wave2: :wave2: :wave2: