PDA

View Full Version : Μπυρα- Να Γιατι



Nefeli
25/05/2004, 12:09
Η αληθινή ιστορία που αναφέρεται παρακάτω πρέπει να γίνει μάθημα σε όλους τους εκπαιδευτικούς που νομίζουν πως η δουλεία τους είναι να γεμίζουν με γνώσεις τους μαθητές τους, χωρίς να τους νοιάζει αν θα τις χρησιμοποιήσουν για το κακό της ανθρωπότητας

Ένας καθηγητής φιλοσοφίας εμφανίστηκε στην τάξη του με ένα μεγάλο χάρτινο κουτί.
1. Χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα άδειο γυάλινο βάζο και άρχισε να το γεμίζει με μικρές πέτρες. Οι μαθητές τον κοιτούσαν με απορία. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

2. Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με μικρά βοτσαλάκια και άρχισε να γεμίζει το βάζο, το κούνησε λίγο και τα βοτσαλάκια κύλησαν και γέμισαν τα κενά μεταξύ των πετρών. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές γέλασαν και απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

3. Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με άμμο και άρχισε να την αδειάζει μέσα στο βάζο. Η άμμος χύθηκε και γέμισε όλα τα κενά μεταξύ των πετρών και των βότσαλων. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές δίστασαν για λίγο, αλλά απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

4. Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα δύο μπουκάλια μπύρες και άρχισε να τα αδειάζει μέσα στο βάζο. Τα υγρά γέμισαν όλα το υπόλοιπο κενό του βάζου. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές γέλασαν αυτή την φορά και απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

* Τώρα, λεει ο καθηγητής, θέλω να θεωρήσετε το βάζο αυτό ότι αντιπροσωπεύει τη ζωή σας.

1. Οι πέτρες είναι τα ποιο σημαντικά στην ζωή σας, τέτοια είναι η οικογένεια, ο σύντροφός σας, η υγεία σας, τα παιδιά σας, οι καλοί σας φίλοι. Οι πέτρες αντιστοιχούν στα ποιο σημαντικά, τόσο σημαντικά, που ακόμα και αν όλα τα υπόλοιπα λείψουν, η ζωή σας θα εξακολουθήσει να είναι γεμάτη.

2. Τα βοτσαλάκια είναι τα άλλα πράγματα που έρχονται στην ζωή μας, όπως οι σπουδές μας, η εργασίας μας, το σπίτι μας, το αυτοκίνητό μας, είναι μικρά πράγματα, βοτσαλάκια. Αν αυτά τα βάλετε πρώτα στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος για τις πέτρες, τα σημαντικά της ζωής.

3. Η άμμος είναι όλα τα υπόλοιπα, τα ποιο μικρά πράγματα της ζωής. Αν βάλεις πρώτα την άμμο στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος ούτε για τα βότσαλα αλλά ούτε και για τις πέτρες.

* Το βάζο είναι η ζωή σας. Αν ξοδεύεται χρόνο και δύναμη για μικρά πράγματα, δεν θα βρείτε ποτέ χρόνο για τα ποιο σημαντικά. Ξεχωρίστε ποια είναι τα ποιο σημαντικά για την ευτυχία σας. Μιλήστε με τους γονείς σας, παίξτε με τα παιδιά σας, απολαύστε τον σύντροφό σας, προσέξτε την υγεία σας και χαρείτε τους φίλους σας. Πάντα θα υπάρχει χρόνος για γνώση και σπουδές, πάντα θα υπάρχει χρόνος για εργασία, πάντα θα υπάρχει χρόνος για να φτιάξετε το σπίτι σας και το αυτοκίνητό σας, να πληρώσετε τον δήμο και το τηλέφωνο. Όμως να φροντίσετε για τις πέτρες πρώτα. Ξεχωρίστε τις προτεραιότητες σας.

* Οι μαθητές είχαν μείνει άφωνοι. Ένας όμως ρώτησε: «Η μπύρα τι αντιπροσωπεύει;»

Ο καθηγητής γέλασε και απάντά: «Χαίρομαι που ρωτάς. Θα σας πω: δεν έχει σημασία πόσο γεμάτη είναι η ζωή σας, δεν έχει σημασία πόσο στριμωγμένος είσαι, γιατί πρέπει να ξέρεις:


«ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΠΥΡΙΤΣΕΣ.»


Φιλάκια
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

jtoros
25/05/2004, 12:28
Πού το ξετρύπωσες αυτο nefeli; Πραγματικά με άφησε άφωνο ο καθηγητής! Πολύ καλό! Με κάτι τέτοια κερδίζεις τους μαθητές. Κι όχι προσπαθώντας να τους κάνεις να καταλάβουν την ανισότητα Chebyssev και την χρησιμότητά της...

hornet
25/05/2004, 12:29
Σωστο!!!!:beer: :beer:

ruyjin
25/05/2004, 12:36
μπράβο :beer: μπράβο :beer: μπράβο
πολύ ωραίο :D

petridist
25/05/2004, 12:44
άξιος σεβασμού ο δάσκαλος!!!!!

κλαπ κλαπ κλαπ κλαπ (θέλω φατσούλα με παλαμάκια!!!)

:wave2:

dez
25/05/2004, 13:28
Η παραπανω αστεια ιστοριουλα ειναι ενα απο τα γνωστα παραδειγματα παραπληροφορησης στο internet. Η ιστορια αυτη -η οποια φυσικα δεν ειναι αληθινη- κυκλοφορησε πριν 2 χρονια σαν "beer joke". Τωρα, το πως καταφερε να γινει, 2 χρονια μετα, φιλοσοφικη και διδακτικη συναμα... μου διαφευγει :)

Nefeli
25/05/2004, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Η παραπανω αστεια ιστοριουλα ειναι ενα απο τα γνωστα παραδειγματα παραπληροφορησης στο internet. Η ιστορια αυτη -η οποια φυσικα δεν ειναι αληθινη- κυκλοφορησε πριν 2 χρονια σαν "beer joke". Τωρα, το πως καταφερε να γινει, 2 χρονια μετα, φιλοσοφικη και διδακτικη συναμα... μου διαφευγει :)



Η παραπάνω ιστοριούλα είναι όντως παλιά δεν ξέρω πόσα χρόνια, για να λες 2 κάτι θα ξέρεις.

Παραπληροφόρηση στο internet????????????????
ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ ΟΚ σεβαστή η άποψη σου θα ήθελα να μου το αιτιολογήσεις αν θέλεις και μπορείς βέβαια…………………..

Μπορεί κάλλιστα να είναι "beer joke" αυτό σημαίνει ότι αυτά που εννοεί δεν είναι και φιλοσοφικά και διδακτικά κομματάκι??????

Χαλάρωσε και απόλαυσε 2 μπυρίτσες

:beer: :beer:

sunderlanos
25/05/2004, 13:49
Wraios o daskalos...

H "Internetikh" paraplhroforhsh pou kollaei file dez?

Have a nice day...:beer:

sniper
25/05/2004, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Η παραπανω αστεια ιστοριουλα ειναι ενα απο τα γνωστα παραδειγματα παραπληροφορησης στο internet. Η ιστορια αυτη -η οποια φυσικα δεν ειναι αληθινη- κυκλοφορησε πριν 2 χρονια σαν "beer joke". Τωρα, το πως καταφερε να γινει, 2 χρονια μετα, φιλοσοφικη και διδακτικη συναμα... μου διαφευγει :)

Χίλια συγνώμη, μας συγχωρείτε, δεν θα το ξανακάνουμε.....



Αντε ρε που θα μας πεις και τι να λέμε... Εσύ το έκανες φιλοσοφική συζήτηση... δεν είδα κανένα άλλο να το αναπτύσει το θέμα...


Internetική παιδεία και Αρχίδια Μέντολες που λέει και ο δάσκαλος :beer: :beer: :beer:

:smokin:

dez
25/05/2004, 14:46
Χαλάρωσε και απόλαυσε 2 μπυρίτσες

και 2 και 5 :)


H "Internetikh" paraplhroforhsh pou kollaei file dez?

το γνωστο χαλασμενο τηλεφωνο: κυκλοφορει καποιος ενα μπυρο-ανεκδοτο, ο επομενος που το στελνει σε email, του προσθετει και μια δοση υπερβολης και τελικα, "φτανει" στο forum σαν "πραγματικη" ιστορια :)


υ.γ: snipper: απλα και ομορφα: ξεκολλα, δεν υπαρχει λογος :)

hornet
25/05/2004, 14:55
Το προβλημα αγαπητε φιλε μου δεν ειναι η ιντερνετικη παιδια και αλλα τετοια κουραφεξαλα....αλλα ο τροπος προσεγγισης ενος θεματος.


Σκεψου λιγακι και θα καταλαβεις και μπες και λιγο στο πνευμα του forum και ολα θα ειναι καλυτερα.....μην κυκλοφορας σαν loose gun γιατι θα προκαλεις συνεχεια μονομαχιες!!


Εαν εισαι τοσο familiar με το ιντερνετ και την παιδεια που το διεπει οπως αναφερες ( η αφησες να εννοηθει) καποτε δεν θα επρεπε να σου διαφευγει αλλα.....ειπαμε internet culture!

Nefeli
25/05/2004, 14:57
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
[B]και 2 και 5 :)



το γνωστο χαλασμενο τηλεφωνο: κυκλοφορει καποιος ενα μπυρο-ανεκδοτο, ο επομενος που το στελνει σε email, του προσθετει και μια δοση υπερβολης και τελικα, "φτανει" στο forum σαν "πραγματικη" ιστορια :)

-------------------------------------------------------------------
Τώρα εσύ μιλάς γενικά που και έτσι να είναι τι έγινε αν το αποτέλεσμα έχει κάτι να πει…….??????????

Εγώ θα υποθέσω ότι έχεις δίκαιο τι σε χαλάει στη συγκεκριμένη ιστορία ?????????

Έτσι ρε παιδί μου να καταλάβω είναι ο τρόπος που γράφεται ή το συγκεκριμένο αποτέλεσμα????????


:beer: :beer: :beer:

ireneepi
26/05/2004, 09:08
Παλιο και πολυ καλο..!!!!

afrotwin
26/05/2004, 09:32
prosperasi
:rotflmao:

Julius
26/05/2004, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Η παραπανω αστεια ιστοριουλα ειναι ενα απο τα γνωστα παραδειγματα παραπληροφορησης στο internet. Η ιστορια αυτη -η οποια φυσικα δεν ειναι αληθινη- κυκλοφορησε πριν 2 χρονια σαν "beer joke". Τωρα, το πως καταφερε να γινει, 2 χρονια μετα, φιλοσοφικη και διδακτικη συναμα... μου διαφευγει :)

Piase ena seminario "Internet-Orthologismou-Hthikhs" (ntoooooin!) sto 3aaaaaaaaa


eftaseeeeeeeeeeeeeeeeeeee

dez
26/05/2004, 14:12
Piase ena seminario "Internet-Orthologismou-Hthikhs" (ntoooooin!) sto 3aaaaaaaaa


ξερεις τι μου θυμιζεις (εσυ και κανα-2 ακομα)?

προχτες, σταματαω σ ενα φαναρι στο δαχτυλιδι κοντα στον ΟΤΕ στο μαρουσι. Ο δρομος ειχε 3 λωριδες κι εγω ειμουν στη μεση , θελωντας να συνεχισω ευθεια. Αριστερα μου αυτοκινητο το οποιο με το που γινεται πρασινο το φαναρι αποφασιζει οχι απλα να μη στριψει αριστερα 'η' τουλαχιστον να παει ευθεια, ΑΛΛΑ να στριψει δεξια κοντευοντας να με πατησει. Σταματαμε λιγο πιο κατω και τα λεγαμε με τον οδηγο (δηλ. φωναζαμε κι οι 2) και μετα απο 1-2 λεπτα περνα ενας ταριφας και τι μου λεει : "Aντε ρε που φωναζεις κι απο πανω, αφου περασες με κοκκινο!" . Απιστευτος ταριφας, δεν ειχε ΙΔΕΑ αλλα ηθελε να επεμβει!

Ε λοιπον, τον ταριφα μου θυμιζεις julius (και κανα 2 ακομα , οποως ηδη ειπα).

Υ.Γ. nefeli, sorry, δε σου απαντω γιατι αφενως κουραστηκα, αφετερου, οσο κι αν προσπαθησα ΔΕΝ εβγαλα κανενα νοημα απο τις 3 σειρες που εγραψες. (δεν ειμαι και πολυ εξυπνος ομολογουμενως)

Julius
26/05/2004, 14:34
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dez

plhronoume me thn ora h' me thn thematikh enothta???

:yuck:

dez
26/05/2004, 14:53
plhronoume me thn ora h' me thn thematikh enothta???


δεν ξερω ταριφα, πες μου εσυ που εχεις αποψη...

Ora_Nihil
26/05/2004, 15:27
Ρε παιδιά στο κάτω-κάτω της γραφής μια ιστορία είναι.

Δεν έχει σημασία απο πού προέρχεται και που κατέληξε.


Μας έκανε να νοιώσουμε ευχάριστα. Τους περισσότερους εδω μέσα τους έκανε (και εμένα το ίδιο)

Αυτό έχει σημασία. Αν προσπαθίσουμε να το αναλύσουμε το θέμα, πάει, χάσαμε το χρόνο που μας μένει για να πιούμε την μπυρίτσα, στην υγειά της Νεφέλης που έβαλε την ιστοριούλα και μας έκανε να νοιώσουμε ωραία.

Βλέπουμε το δέντρο και χάσαμε το δάσος

sniper
26/05/2004, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dez

plhronoume me thn ora h' me thn thematikh enothta???

:yuck:


Μπαααααααααααα

Ερώτηση.... Η μαλακία πάει με το καντάρι ή είναι προ-συσκευασμένη σε συσκευασία Dez;

dez
26/05/2004, 16:16
Τωρα τι γινεται δηλαδη? Μου την πεφτουν ολα τα εντομα του forum?

Ελατε ρε, χαλαρωστε κι εγω υποσχομαι οτι θα περιμενω τουλαχιστον 1 χρονο πριν ξανακανω post στο forum σας (αυτη η παλαιοτητα του στρατου μας κυνηγαει σ ολη τη ζωη μας ρε γαμωτο). Επισης, υποσχομαι να μην ξανατολμησω να σχολιασω post που εχει γραψει η nefeli.

Τι αλλο? Να παρω και 50 καμψεις, ετσι γιο το καλο? :)

sniper
26/05/2004, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Τωρα τι γινεται δηλαδη? Μου την πεφτουν ολα τα εντομα του forum?

Ελατε ρε, χαλαρωστε κι εγω υποσχομαι οτι θα περιμενω τουλαχιστον 1 χρονο πριν ξανακανω post στο forum σας (αυτη η παλαιοτητα του στρατου μας κυνηγαει σ ολη τη ζωη μας ρε γαμωτο). Επισης, υποσχομαι να μην ξανατολμησω να σχολιασω post που εχει γραψει η nefeli.

Τι αλλο? Να παρω και 50 καμψεις, ετσι γιο το καλο? :)

Αυτό κατάλαβες εσύ;;;;

Μπαίνεις κάπου, δεν χαιρετάς, και το μόνο που κάνεις είναι να την λες σε όποιον μιλάει.....

Και μια και αναφέρθηκες με παράδειγμα... Πως θα σου φαινόταν να ερχόταν κάποιος σπίτι σου και με το που μπαίνει να σου την λέει για όλα εκεί μέσα;;;

Στο είπε και πιο πάνω ο Hornet... μπες στο κλίμα και κανένα έντομο δεν θα σε ενοχλήσει ξανά:wave2:

dez
26/05/2004, 16:52
μην ανησυχεις, το ιδιο πραγμα λεμε :)
Αυτο που καταλαβα ειναι αυτο που εννοεις.

Το μονο που μετανοιωνω ειναι οτι αποκαλεσα τον Julius "ταριφα" ... η μονη μου δικαιολογια ειναι οτι ειχα φαει πολυ ειρωνεια στη μαπα :)