PDA

View Full Version : Sos!



daddy78
29/07/2006, 12:16
Αγαπητοι συμφορουμίτες ΣΟΣ!

Εχω ενα CB-1 και εχτές προσπάθησα να αλλάξω τους δίσκους συμπλέκτη.
Βασικά εχω ενα σχεδόν καινούριο 2ο μοτερ για ανταλλακτικά, έτσι λοιπόν πήρα όλι την καμπάνα απο το 2ο μοτέρ και τα πέρασα απευθείας στο δικό μου.

Το πρόβλημα είναι οτι τώρα δεν έχω καθόλου συμπλέκτη και επ'αυτού παρατήρησα οτι το εμβολάκι που υποτίθεται σπρώχνεί την καμπάνα τερματίζει χωρίς να "βρίσκει" το ρουλεμανάκι στην κορυφή της καμπάνας. Οι ταχύτητες αλλαζουν κανονικά απο τον επιλογεα.

Τις πταίει?

υ.γ.1: Ακόμα δεν έχω βάλει λάδια στον κινητήρα
υ.γ.2: Παίζει η περίπτωση προβλήματος εάν ειχα άλλη ταχύτητα οταν έβγαλα την παλιά καμπάνα και άλλη οταν έβαλα την καινούρια?

stefanos
29/07/2006, 14:44
Μήπως το αξονάκι που πατάει στο ρουλεμάν είναι 2 κομάτια και έχεις βάλει το ένα?
Υπάρχει και η περίπτωση να μην έκατσε στην θέση της όλη η καμπάνα.
Σε αυτή την περίπτωση αν η πτωτεύουσα μετάδοση στο μηχανάκι σου είναι με γρανάζια θα δεις οτι δεν πατάει το ένα στο άλλο κανονικά,ενώ αν είναι με αλυσίδα θα φανεί έκκεντρα τοποθετημένη.
Τέλος βέβαια πρέπει να ρυθμίσεις και την μανέτα σου για να πιάνει τόσο καιρό ξεβίδωνες για να μην πατινάρει.

daddy78
29/07/2006, 16:22
Φίλε Στέφανε, καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

1) Το αξονάκι είνα ένα κομματι και έχει τοποθετηθεί σωστά (δύσκολα να κάνεις λαθος σε αυτό)

2) Σε παρακαλώ διευκρίνησέ τι εννοείς ΄πρωτεύουσα μετάδοση΄. Εν πάσει περιπτώσει, εάν κατάλαβα καλα (ψιλοασχετος γαρ) σου απαντώ οτι δεν πειραξα καθόλου τη 'βαση΄της καμπάνας (εκει που 'κάθονται' χωνευτοί οι δίσκοι) και οτι αυτή είναι κολημένη με γρανάζι (μαλλον αυτό εννοείς 'πρωτεύουσα΄ μετάδοση. Το μόνο που έκανα ήταν να πάρω όλο το σετ δισκους όπως ήταν απο την καμπάνα του 2ου μοτέρ και να τα περάσω στο πρώτο. Εφόσον αυτα μπαινουν σε συγκεκριμένες θέσεις με 'οδηγούς΄ τις εγκοπές που υπάρχουν στη βάση της καμπάνας, παιζει περίπτωση να μήν έχουν τοποθετηθεί σωστά?

FZR1000
30/07/2006, 22:41
Παίζουν 3 ενδεχόμενα

1)οι 2 καμπάνες να μην είναι ακριβώς ίδιες οπότε αν έχεις βάλει ορίσμένα μέρη απο κάθε μία δεν ταιριάζουν ακριβώς (πχ στο fzr 1000 '87 και '89 φαίνονται ίδιες στο μάτι αλλα δέν είναι)

2)έχεις σφίξει πολυ τις βίδες και έσπασε το καπάκι της καμπάνας(αυτό με τις 5 βίδες που είναι αλεν συνήθως)

και το πιό πιθανό
3)εχεις ξεχάσει να βάλεις κάτι μέσα απο ροδέλα μεχρι μεταλλικό δίσκο....ενα μάνιουαλ θα σου λύσει το πρόβλημα εδω.

stefanos
31/07/2006, 07:27
Λοιπόν άλλαξες μόνο δίσκους.
Σε αυτή την περίπτωση εφόσον δεν έχεις βάλει κανέναν παραπάνω υποθέτω οτι απλά πρέπει να καταλάβει το μηχανάκι οτι έχει καινούργιους δίσκους άρα πιο χοντρούς άρα η στοίβα έχει μεγαλύτερο ύψος.
Αν έχεις ντίζα στο συμπλέκτη θέλει ένα ρύθμισμα η ντίζα απο τον κάτω ρυθμιστή.
Αν έχεις υδραυλικό δεν ξέρω τι γίνεται.
Βέβαια παίζει και το ενδεχόμενο να αλλάζουν οι διαστάσεις που λέει και ο fzr.

dirtbird
31/07/2006, 08:20
Κοίταξες αν μετά το αξονάκι που μεταφέρει την κίνηση της μανέτας στο καπάκι της καμπάνας υπάρχει μπίλια (συνήθως υπάρχει και έχει διάμετρο 1 cm).

Aν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε όσο και να σφίξεις την ντίζα δεν θα καταφέρεις τίποτα.
Αυτές οι μπίλιες λόγω της μούργας που μαζεύεται εκεί που φωλιάζουν, μένουν κολλημένες αλλά και όταν πέφτουν έξω μπορεί να μην τις πάρεις χαμπάρι. Κοίτα το παλιό μοτέρ πρώτα .

daddy78
31/07/2006, 08:37
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας, το μοτόρι φορτώθηκε σημερα πουρνό-πουρνό στο τάρταρο του πατέρα μου (citroen pony!) και πάει στο μάστορα, θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις!

Αξονάκι:

To αξονάκι δεν έχει μπιλια και έιναι πολύ απλο στη λειτουργία του αποκλείεται να έχει γίνει μαλ.. εκεί

Ντίζα:
Το πρόβλημα δεν είναι στη ρύθμιση

Δίσκοι:

Ούτε το πάχος τους πρέπει να έιναι το πρόβλημα, εφόσον και με τους παλιούς και με τους καινούριους υπάρχει λίγος τζόγος ανάμεσά τους, απλά τώρα έιναι λιγο μικρότερος
.
.
.
Εχτες έκανα κάτι άλλο: Άφησα λίγο λάσκα την καμπάνα για να έρθει πιο έξω, φαίνεται πως το αξονάκι δέν την σπρώχνει προς τα μέσα (έτσι δεν πρέπει να κάνει?)

dirtbird
31/07/2006, 09:02
Όταν πατάμε μανέτα συμπλέκτη, το αξονάκι σπρώχνει το καπάκι της καμπάνας προς τα έξω με αποτέλεσμα να αποσυμπλέκονται οι δίσκοι και να μην μεταδίδεται κίνηση από το μοτέρ στο κτχ.