PDA

View Full Version : Ax 1 ??????????????



koufaloni
25/05/2004, 18:17
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΓΚΕΣ

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΧ 1 ΕΤΟΣ 94-96 ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΚΟΝΤΡΑΡΟΝΤΑΙ.

ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΣΤΟ ΜΟΤΟ ΤΡΙΤΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΥΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ....

ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ? ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΤΩ 1500 ΕΥΡΩ.


ΤΙ ΜΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ?
ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ Η ΙΔΙΟΤΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ:beer:

NLS
26/05/2004, 09:21
Από ιδιώτη και θα πάτε παρέα σε ΔΙΚΟ ΣΟΥ μηχανικό.

Να δει ηλεκτρονική, να δει αμορτισέρ, να δει αν έχει ανοιχτεί το μοτέρ.

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ στο παραπάνω.

Ο "μαντράς" θα σου κάνει άλλες ευκολίες αλλά ΜΗ ΨΑΡΩΣΕΙΣ (εγώ δεν την ξαναπαθαίνω... ούτε το μαγαζί δεν βρήκα μετά από ένα χρόνο). Δίνει εγγύηση ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ (στην πράξη αν γίνει κάτι έφταιγες εσύ... ή το κρύβουν καλά για όσο έχεις την εγγύηση). Επίσης ο ιδιώτης δεν ξέρει να "κρύβει" τόσο όσο ο μαντράς.

Όσο αφορά το συγκεκριμένο μηχανάκι επειδή το είχα. Ας τα πω άλλη μια φορά.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΛΗΣ (και μόνο). Έχει στήσιμο που μοταρντίζει όμως με τα κατάλληλα λάστιχα θα σε πάει παντού. Είναι δυνατό και αξιόπιστο (29 άλογα) και πανάλαφρο (113 κιλά).

Μειονεκτήματα. Δεν θα έλεγα γενικώς τα ηλεκτρικά. Περισσότερο η ηλεκτρονική, πράγμα γνωστό και μάλλον ήδη φτιαγμένο αν πάρεις μεταχειρισμένο. Αν δεν είναι φτιαγμένο και σου βγάλει πρόβλημα, το φτιάχνεις εύκολα γιατί ΕΧΕΙ ΒΡΩΜΙΣΕΙ ο τόπος από ηλεκτρολόγους που φτιάχνουν τέτοια. Δεύτερο μειονέκτημα, τα αμορτισέρ. Αν δεν τα έχουν φτιάξει είναι ΣΙΓΟΥΡΑ κώλος. Εκεί θα χρειαστεί "σοβαρή" επένδυση. Το αμορτισέρ είναι μονάδα ασφάλειας και κάνει μια στροφή να είναι "μέρα" ή "νύχτα".

Με αυτά τα λεφτά ναι βρίσκεις. Ψάξε καλά και μη βιαστείς. Τα "καινούρια χρώματα" μπορεί να σημαίνει ότι είχε τα παλιά αλλά το στούκαρε και έβαλε τα νέα. Μη σε ψαρώνει κάτι τέτοιο.

Αν βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση, ΔΕΝ είναι απαιτητικό. Πάντως σε κάθε μηχανή τέτοιων ηλικιών συνιστώ και μια express service (βρε δεν πα να'ναι χόντα... εγώ 3-4 φορές τους χρειάστηκα).

Αυτά.