PDA

View Full Version : Γαμώ τις πρόκες....γαμώ....



THEOD
31/07/2006, 10:19
Όπως θα καταλάβατε, την Κυριακή και ενώ ήμουνα Κιάτο, ένα κομμάτι σύρμα αποφάσισε να ερωτευτεί το πίσω μου λάστιχο....Και το άτιμο κατάφερε να εισχωρήσει μέσα στο αυλάκι και τελικά να τρυπήσει το περίβλημα...

Κυριακάτικα, στην επαρχία, και με 120 χιλιόμετρα να πρέπει να διανυθούν... :a018: :a018: :a018:

Ευτυχώς ο ρυθμός που έχανε αέρα ήταν ανεκτός και κατάφερα με 2 γεμίσματα αέρα στην διαδρομή να φτάσω νυχτιάτικα στην Αθήνα...
Σε διανυκτερεύων βουλκανιζατέρ στην Λ. Αθηνών δεν υπήρχε δυνατότητα επισκευής με μπάλωμα και αναγκαστικά επισκευάστηκε πρόχειρα με ένεση...

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω....Να το αφήσω όπως είναι (έτσι κι αλλιώς το λάστιχο διανύει το 2ο μισό της ζωής του...), να το (ξανα)επισκευάσω με μπάλωμα, ή τελικά να τα αλλάξω σετ μιας και "ψήνομαι" για σούπερ-σπόρ λάστιχα (πονάει όμως αυτή η λύση.... :cry: )
Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.... :a7: :a7: :a7:

sniper
31/07/2006, 10:22
Επισκεύασέ το, βγάλε το καλοκαίρι και από Σεπτ/Οκτ. αλλάζεις λάστιχα.....

:smokin:

THEOD
31/07/2006, 10:45
Πάντως ρε παιδιά καλά τα 1000άρια αλλά, στα λάστιχα είναι κουμπαράδες σκέτοι...Όλο λεφτά καταπίνουν...:sad:

Με αφορμή την χθεσινή πρόκα, έριξα μια προσεκτική ματιά στο πίσω λάστιχο...
Μηχανάκι 3 μηνών με 7.000 ταξιδιάρικα χιλιόμετρα (λιγότερα από 200 μέσα στην Αθήνα), με λάστιχα Sport-touring (Michelin Pilot Road), και στο κέντρο τα αυλάκια έχουν ήδη το μισό ύψος από ότι στο πλάι...Βγάζουν μεν ακόμη χιλιόμετρα, δεν είναι στο όριο φθοράς, αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ότι ήδη έχουν πάρει την κάτω βόλτα....:bawl:

Και προσπαθώ να μην τα σκίζω ρε γαμώτο....Δεν κυκλοφορώ μέσα στην πόλη άρα δεν έχω πολλά σταμάτα-ξεκίνα, και αποφεύγω σπινιαριστές εκκινήσεις και παντηλίκια σε άγριο οδόστρωμα...Μόνο σε γυαλί δρόμο καμμιά φορά μπαίνω στον πειρασμό και σχεδόν το κάνει αυτόματα...Πόσο δηλαδή να τα προσέξω άλλο ??? :a35:

Δηλαδή αν βάλω σούπερ-σπόρ λάστιχα (που ψήνομαι αφόρητα...) τι να αναμένω ??? Τρομάζω στην σκέψη και μόνο.... :a52: :a52: :a52:

sniper
31/07/2006, 10:51
Δυστυχώς...... έτσι είναι..... αλλά.... ως γνωστόν το σημαντικότερο πράγμα σε μια μηχανή είναι τα λάστιχα.... και καλύτερα να πληρώνεις λάστιχα από άλλα πράγματα...

:smokin:

tsiros_temp
31/07/2006, 12:23
Το σημαντικότερο είναι το ελαστικό στη μηχανή. Συμφωνώ.

Γι'αυτό και γω θα πάρω μια 500άρα μικρούλα να μη χρειάζεται να δώσω ένα κάρο λεφτά για να πάρω πολύ καλά λάστιχα :beer:

adam_tsouk
31/07/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Το σημαντικότερο είναι το ελαστικό στη μηχανή. Συμφωνώ.

Γι'αυτό και γω θα πάρω μια 500άρα μικρούλα να μη χρειάζεται να δώσω ένα κάρο λεφτά για να πάρω πολύ καλά λάστιχα :beer:

τι 500ρα τι 1000ρα, εαν εχουν ιδιες διαστασεις και ιδιου τυπου ελαστικα (street) τα ιδια θα πληρωνεις....

και θα μενεις κ πισω! :lol: :lol:

sniper
31/07/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
τι 500ρα τι 1000ρα, εαν εχουν ιδιες διαστασεις και ιδιου τυπου ελαστικα (street) τα ιδια θα πληρωνεις....

και θα μενεις κ πισω! :lol: :lol:

δεν τρώγονται με την ίδια ευκολία Αδαμάντιε τα ελαστικά (έστω και των ιδιων διαστάσεων) στο 500 και σε ένα 1000.....

Αυτό λέει ο τσίρος....

latris mixanis
31/07/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν τρώγονται με την ίδια ευκολία Αδαμάντιε τα ελαστικά (έστω και των ιδιων διαστάσεων) στο 500 και σε ένα 1000.....

Αυτό λέει ο τσίρος....

ακριβώς!!! :a013:

latris mixanis
31/07/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω....Να το αφήσω όπως είναι (έτσι κι αλλιώς το λάστιχο διανύει το 2ο μισό της ζωής του...), να το (ξανα)επισκευάσω με μπάλωμα, ή τελικά να τα αλλάξω σετ μιας και "ψήνομαι" για σούπερ-σπόρ λάστιχα (πονάει όμως αυτή η λύση.... :cry: )
Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.... :a7: :a7: :a7:

Ένας μήνας είναι ακόμη για να τελειώσει το καλοκαίρι... δεν τα αλλάζεις από Σεπέμβριο καλύτερα??

tsiros_temp
31/07/2006, 13:20
Κάτι πρέπει να είχε σήμερα ο καφές.

Ο Sniper με υποστήριξε έναντι του tsouk.


Ε, Ο ΤΣΙΡΟΣ ΕΙΜΑΙ.

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ Ο,ΤΙ Κ ΑΝ ΛΕΩ



χαλάτε την πιάτσα

latris mixanis
31/07/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Κάτι πρέπει να είχε σήμερα ο καφές.

Ο Sniper με υποστήριξε έναντι του tsouk.


Ε, Ο ΤΣΙΡΟΣ ΕΙΜΑΙ.

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ Ο,ΤΙ Κ ΑΝ ΛΕΩ



χαλάτε την πιάτσα

Καλό μου όταν είναι σωστά αυτά που λες δεν υπάρχει λόγος κραξίματος :winka:

Είναι γνωστό, ότι τα μηχανάκια που είναι πάνω από 1000 σε κάθε άνοιγμα του γκαζιού αφήνουν πολύ περισσότερο λάστιχο απ΄ότι τα υπόλοιπα:D

adam_tsouk
31/07/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν τρώγονται με την ίδια ευκολία Αδαμάντιε τα ελαστικά (έστω και των ιδιων διαστάσεων) στο 500 και σε ένα 1000.....

Αυτό λέει ο τσίρος....

ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ λεμεεεεεε

"Γι'αυτό και γω θα πάρω μια 500άρα μικρούλα να μη χρειάζεται να δώσω ένα κάρο λεφτά για να πάρω πολύ καλά λάστιχα " TSIROS SAID :winka:

THEOD
31/07/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Δηλαδή αν βάλω σούπερ-σπόρ λάστιχα (που ψήνομαι αφόρητα...) τι να αναμένω ??? Τρομάζω στην σκέψη και μόνο.... :a52: :a52: :a52:


Kανένας με εμπειρία από ανάλογα κυβικά-ιπποδύναμη θα μου απαντήσει γιατί πρέπει να δώ τι στο φούστη λάστιχα να βάλω ??? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

sniper
31/07/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Kανένας με εμπειρία από ανάλογα κυβικά-ιπποδύναμη θα μου απαντήσει γιατί πρέπει να δώ τι στο φούστη λάστιχα να βάλω ??? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Αλλαγές ελαστικών κάθε 7-8.000 χλμ (άντε 10 αν είσαι ΠΟΛΥ προσεχτικός).

Αυτά είναι για σκληρά "σπορ" ελαστικά (Diablo πχ) και οχι για μαλακά (Racetec, 2ct, corsa κλπ) που θα αλλάζεις κάθε 5-6Κ χλμ...

adam_tsouk
31/07/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αλλαγές ελαστικών κάθε 7-8.000 χλμ (άντε 10 αν είσαι ΠΟΛΥ προσεχτικός).

Αυτά είναι για σκληρά "σπορ" ελαστικά (Diablo πχ) και οχι για μαλακά (Racetec, 2ct, corsa κλπ) που θα αλλάζεις κάθε 5-6Κ χλμ...

για τα 2ct καπου διαβασα οτ το παλευουν μεχρι τις 10000

THEOD
31/07/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αλλαγές ελαστικών κάθε 7-8.000 χλμ (άντε 10 αν είσαι ΠΟΛΥ προσεχτικός).


Λες ???

7000 έχω κάνει με αυτά που είναι sport-touring και από ότι βλέπω πολύ δύσκολα θα φτάσουν τα 10.000 .... Και όπως έγραψα δεν τα σκίζω...:look: :look: :look:

sniper
31/07/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Λες ???

7000 έχω κάνει με αυτά που είναι sport-touring και από ότι βλέπω πολύ δύσκολα θα φτάσουν τα 10.000 .... Και όπως έγραψα δεν τα σκίζω...:look: :look: :look:

το δικό μου (954) έχει μπροστά Corsa και πίσω το απλό Diablo... se 3.000 χλμ έχει φαγωθεί πίσω σχεδόν το μισό..... και το προσέχω όσο μπορώ. Άρα..... :rolleyes:

oulas
31/07/2006, 15:23
Μόνο σε γυαλί δρόμο καμμιά φορά μπαίνω στον πειρασμό και σχεδόν το κάνει αυτόματα

Γιατι και αυτο λιγο ειναι? Καπου ειχα διαβασει, οτι ενα καλο σπινιαρισμα στην εκινηση, ειναι σαν να εχει φαει 6 ωρες κανονικης οδιγησης, απο το συγκεκριμενο σημειο. Και το χειροτερο στο σπινιαρισμα η στο μπλοκαρισμα δεν τρωγεται ομοιομορφα το ελαστικο!

tsiros_temp
31/07/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ λεμεεεεεε

"Γι'αυτό και γω θα πάρω μια 500άρα μικρούλα να μη χρειάζεται να δώσω ένα κάρο λεφτά για να πάρω πολύ καλά λάστιχα " TSIROS SAID :winka:

Μια 500άρα δικύλινδρη παίρνει μικρότερα λάστιχα και τα τρώει και πιό αργά (γιατί πάει πιό αργά), απ'ότι μια 1000άρα τετρακύλινδρη.

Επομένως είναι φτηνότερη για τα λάστιχα.

adam_tsouk
31/07/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Γιατι και αυτο λιγο ειναι? Καπου ειχα διαβασει, οτι ενα καλο σπινιαρισμα στην εκινηση, ειναι σαν να εχει φαει 6 ωρες κανονικης οδιγησης, απο το συγκεκριμενο σημειο. Και το χειροτερο στο σπινιαρισμα η στο μπλοκαρισμα δεν τρωγεται ομοιομορφα το ελαστικο!

ε οχι κ 6 ωρες!

εκτος και αν πηγαινεις 6 ωρες με 40!

παντως σιγουρα ειναι πιο.. επωδυνο!

tsiros_temp
31/07/2006, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Γιατι και αυτο λιγο ειναι? Καπου ειχα διαβασει, οτι ενα καλο σπινιαρισμα στην εκινηση, ειναι σαν να εχει φαει 6 ωρες κανονικης οδιγησης, απο το συγκεκριμενο σημειο. Και το χειροτερο στο σπινιαρισμα η στο μπλοκαρισμα δεν τρωγεται ομοιομορφα το ελαστικο!

Στο σπινιάρισμα το λάστιχο φθείρεται όσο ομοιόμορφα, όσο όταν πας ευθεία. Δεν φθείρεται το ίδιο με το μπροστινό. Ούτως ή άλλως το πίσω φθείρεται ταχύτερα από το μπροστά. Αν σπινιάρεις, φθείρεται πολύ ταχύτερα.

THEOD
31/07/2006, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Ούτως ή άλλως το πίσω φθείρεται ταχύτερα από το μπροστά. Αν σπινιάρεις, φθείρεται πολύ ταχύτερα.

Ρε συ tsiros_temp....τι να πώ... Είμαι βαθύτατα συγκινημένος που μοιράζεσαι μαζί μου αυτόν τον θησαυρό γνώσης....:a22: :a22: :a22:

tsiros_temp
31/07/2006, 18:21
ston oulas apeu8unomoun. an esena sou fainontai profanh auta pou grafw, st'@@ mou. :rotflmao:

Respect
31/07/2006, 18:57
Πάντως και γω την ίδια απορία έχω..ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΝΑ ΒΑΛΩ;;;;:mad:

oulas
31/07/2006, 20:28
Δεν ειναι δικη μου θεωρεια, απλα καπου το διαβασα ,αλλα δεν θυμαμαι που. Αν το βρω θα το ποσταρω!

VanDiemen
01/08/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Κάτι πρέπει να είχε σήμερα ο καφές.

Ο Sniper με υποστήριξε έναντι του tsouk.


Ε, Ο ΤΣΙΡΟΣ ΕΙΜΑΙ.

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ Ο,ΤΙ Κ ΑΝ ΛΕΩ



χαλάτε την πιάτσα

Κρααα κραααα ΚΡΑΑΑΑΑ :lol:

Krokodilos001
02/08/2006, 22:24
i prosopiki mou empeiria, me ta sport touring lastixa, einai oti me kanoniki odigisi, diladi nomimi odigisi, antexoun pano apo 12000 km ke afta se ebropaiko odostroma.

Ta lastixa kataponounte ke fthironte apo in iperboliki afksisi thermokrasias otan ta kataponis se 200+ taaxitites se poliora taksidia ke se kikloforia se poli zesti asfalto.