PDA

View Full Version : Πόσο ρόλο παίζει το βάρος ?



PortisHead
31/07/2006, 12:59
Ποσο σημαντικό ειναι το βάρος μιας μοτοσυκλέτας
σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να στρίβει με ασφάλεια ?
Υπόψιν δεν εννοώ για σπορ οδήγηση,απλά εχω την απορία αν ισχύει οτι
τα βαριά μηχανάκια (230 κιλά +) στρίβουν με περισσότερη δυσκολία και κίνδυνο.
Υπάρχει πρόβλημα ευστάθειας μεσα στη στροφή σε σχέση με τα ελαφρύτερα ?

Οποιεσδήποτε γνώμες και απόψεις δεκτές.
:wave2:

idi
31/07/2006, 13:08
ασχετα με οτι βλακεια ακουω κατα καιρους..... και εχω χασει τη πλουσια κωμη μου....:D

το μεγαλο βαρος ΠΟΤΕ δεν ειναι καλο!

στη σταθερότητα συμβάλουν:

η αεροδυναμική
οι αναρτήσεις
οι γωνίες και οι γεωμετρίες
τα μεταξόνια
ο τροπος οδήγησης
ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ: Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ

ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΑΝΤΑ .+_

αρα οσο ελαφρύτερο ειναι το μηχανάκι (αυτοκινητο, καρο, κοκ) τοσο πιο σταθερο ειναι σε γενικες γραμμες ΑΜΑ ΠΡΟΣΕΧΤΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

προσοχη αλλο πραμα η ΑΙΣΘΗΣΗ και αλλο το πραγματικο αποτελεσμα, γιατι ολοι με αυτο μπερδεύονται και νομιζουν οτι το επιπλεον βαρος σταθεροποιεί .... αμ δε! αλλα πραγματα το κανουν που τα "βαρια" οχηματα εχουν καλυτερα (βλεπε παραπανω)

για του λογου το αληθές... μειωστε το βαρος σε μια hayabusa (χρησιποποιοντας ελαφρυτερα υλικα) και μετα απο τις αναλογες ρυθμισεις στην αναρτηση θα δειτε ενα ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ μηχανάκι 100%

πολλοι θα παρεξηγήσουν τα παραπάνω επιμενω να προσέξουν πολυ αυτα που γραφω και να μη λενε αρλούμπες... γιατι στη λεπτομέρεια ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ κρυβετε ενα τεραστιο κεφάλαιο που οι περισσοτεροι ξεχνουν....

Tigas
31/07/2006, 14:55
Εγώ νομίζω λιγότερο βάρος = καλύτερη ενεργητική ασφάλεια+καλύτερες επιδόσεις

H.A.Balafoutre
31/07/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ασχετα με οτι βλακεια ακουω κατα καιρους..... και εχω χασει τη πλουσια κωμη μου....:D

το μεγαλο βαρος ΠΟΤΕ δεν ειναι καλο!

στη σταθερότητα συμβάλουν:

η αεροδυναμική
οι αναρτήσεις
οι γωνίες και οι γεωμετρίες
τα μεταξόνια
ο τροπος οδήγησης
ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ: Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ

ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΑΝΤΑ .+_

αρα οσο ελαφρύτερο ειναι το μηχανάκι (αυτοκινητο, καρο, κοκ) τοσο πιο σταθερο ειναι σε γενικες γραμμες ΑΜΑ ΠΡΟΣΕΧΤΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

προσοχη αλλο πραμα η ΑΙΣΘΗΣΗ και αλλο το πραγματικο αποτελεσμα, γιατι ολοι με αυτο μπερδεύονται και νομιζουν οτι το επιπλεον βαρος σταθεροποιεί .... αμ δε! αλλα πραγματα το κανουν που τα "βαρια" οχηματα εχουν καλυτερα (βλεπε παραπανω)

για του λογου το αληθές... μειωστε το βαρος σε μια hayabusa (χρησιποποιοντας ελαφρυτερα υλικα) και μετα απο τις αναλογες ρυθμισεις στην αναρτηση θα δειτε ενα ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ μηχανάκι 100%

πολλοι θα παρεξηγήσουν τα παραπάνω επιμενω να προσέξουν πολυ αυτα που γραφω και να μη λενε αρλούμπες... γιατι στη λεπτομέρεια ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ κρυβετε ενα τεραστιο κεφάλαιο που οι περισσοτεροι ξεχνουν....

idi σωστά τα λές. Κι αν μου επιτρέπεις (μην πεις όχι..:beer: κερνάω) να προσθέσω.

Το βάρος είναι αντιστρόφος ανάλογο των επιδόσεων και φυσικά και στην γενικότερη κίνηση της μοτοσικλέτας. Όταν οι αναρτήσεις και τα λάστιχα έχουν να "κουβαλήσουν" λιγότερο βάρος τα πάντα είναι πιο εύκολα. Τόσο στην ευθεία στην επιτάχυνση όσο και στο φρενάρισμα και στην στροφή μια από τα ίδια. Δεν είναι τυχαίο πως μόνον τις ζάντες να αλλάξεις και να βάλεις ελαφρύτερες θα δείς μεγάλη διαφορά κατά την κίνηση και επακόλουθα στην στροφή.

kostisthegreek
31/07/2006, 20:58
Γι αυτό βαριές μηχανές συναντάμε σε custom (χαλαρή οδήγηση) και σε τουριστικές που κινούνται κυρίως σε εθνικές και διεθνής δρόμους.