PDA

View Full Version : Περί άζωτου στα ελαστικά ο λόγος...



fazer - hucker
31/07/2006, 14:38
Καλησπέρα,
θέλω να αλλάξω λάστιχα στη γυμνή 600 και έχω ακούσει τα άπαντα.Σκέφτομαι για τα Diablo Strada.Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς?Τί προτείνετε?
.....
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


[edit by Nostra
H συζήτηση αυτή (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30339) ξέφυγε λίγο και αναφέρθηκε και στο άζωτο στα ελαστικά... οπότε διαχωρίστηκαν.... ]

H.A.Balafoutre
24/08/2006, 21:12
Τελικά τα Μέτζελερ Μ3 έβαλα, τα φούσκωσα και με άζωτο.

Μέχρι στιγμής και 500χλμ μετά, διαπιστώνω πολύ καλύτερη συμπεριφορά και πιο ανάλαφρη από τα μαμά ΒΤ020.

Αλλά ακόμη έχω πολλά χλμ μπροστά για να καταλήξω σε πιο σωστά συμπεράσματα. Είδωμεν.

lampros_fazer
02/09/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Τελικά τα Μέτζελερ Μ3 έβαλα, τα φούσκωσα και με άζωτο.
Πόσο πήγανε..;;

Το άζωτο τι διαφορά κάνει..;;

H.A.Balafoutre
03/09/2006, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Πόσο πήγανε..;;

Το άζωτο τι διαφορά κάνει..;;

400ευρά, να τα βάλει και να τα φουσκώσει.

Πολλές διαφορές,

α) Έχεις διαφορετικό χρώμα καπάκια για τις βαλβίδες στους τροχούς... :lol: για να μην μπερδεύεσαι (αυτό είναι σοβαρό, μην μπερδευτείς και βάλεις αέρα).

β) Δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι με πιέσεις. Τα φουσκώνεις μια φορά και τέλος. Ούτε με ζέστες ούτε με κρύα δεν αλλάζει η πίεση.

γ) Λένε, βοηθάει το λάστιχο να βγάλει παραπάνω χιλιόμετρα ζωής....δεν το ξέρω.

δ) Λένε, βοηθάει στην μικρότερη αναρτόμενη μάζα του τροχού. Μικρότερο γυροσκοπικό. ΝΑΙ, πρίν από στροφή, φρενάροντας και από την όρθια θέση για να πλαγιάσω δεν χρειαζόταν να δόσω τόσο όσο με τα BT020 και αέρα, αντίθετη φορά στο τιμόνι για να στρίψω. Αλλά δεν ξέρω αν είναι το άζωτο ή τα Μ3 για να πω την αλήθεια. Αλλά και οι αναρτήσεις έχουν 20000χλμ, σε αντίθεση με την ΒΤ020 και αέρα εποχή που είχαν 8000-10000χλμ.

ε) Βοηθάνε το λάστιχο να έχει καλύτερη ομοιογένεια στο ζέσταμα άρα και καλύτερη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του, ομοιόμορφο "φάγωμα" του πέλματος.

Μέχρι στιγμής, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον συνδιασμό Μετζελερ Μ3 + άζωτο. 1000χλμ and counting.

lampros_fazer
03/09/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
400ευρά, να τα βάλει και να τα φουσκώσει.
400? ε..! :a21: Χωρίς άζωτο (δηλ μόνο λάστιχα τοποθέτηση ζυγαστάθμιση) ξέρεις πόσο πάνε..;; (δεν ψάχνω για λάστιχα,έχω ακόμα-από περιέργεια ρωτάω..)

Δλδ με το άζωτο δεν "ξαναφουσκώνεις" ποτέ το λάστιχο..;;Μια στην αρχή και καθάρισες..;; :look:

:wave2:

dankannn
03/09/2006, 18:27
1ον τα Μ3 δεν έχουν καμια σχέση με τα BT20.
Σαφώς και μπαίνεις πιο εύκολα στις στροφές γιατι τα Μ3 έχουν πιο γρήγορη κορόνα και κρατανε καλύτερα.
Το άζωτο το πληρώνεις για να στο βάλουν στα λάστιχα και το γελιο θα είναι όταν θα θελήσεις να συμπληρώσεις λίγο στα λαστιχα σου γιατι θα ψάχνεις να βρεις καποιον με άζωτο και δευτερο γιατι δεν μπορείς να μπερδέψεις άζωτο με αέρα.

+ οτι το πληρωνεις

:wave2:

THEOD
24/09/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
γιατι δεν μπορείς να μπερδέψεις άζωτο με αέρα.
:wave2:


Αλήθεια...γιατί όχι ???
Αν θυμάμαι καλά από το Γυμνάσιο, ο "κοπανιστός" αέρας αποτελείται κατά 70% από άζωτο.... Δηλαδή η ελάχιστη ποσότητα οξυγόνου που θα περάσει στο άζωτο (συμπληρώνοντας ελάχιστο αέρα για τα 2-3 psi που πιθανόν μου λείπουν), είναι ικανή να αλλοιώσει σοβαρά τις ιδιότητες του αζώτου ή με οποιοδήποτε τρόπο να αποτελέσει κάποιο επικίνδυνο μίγμα ???...αν ναι, τότε γιατί.... και κατά πόσο.... ???

Ας μας διαφωτίσει κάποιος χημικός αλλά το δικό μου (καχύποπτο... :D ) μυαλό λέει πως πρόκειται για μαρκετίστικο κόλπο των "αζωτάδων" για να κρατάνε δέσμιους τους πελάτες...

dirtbird
24/09/2006, 17:21
Το άζωτο είναι 'αδρανές' αέριο, δλδ δεν αλλάζει ο όγκος του με την αλλαγή της θερμοκρασίας του (σχεδόν).

Για αυτό το λόγο χρησιμοποιείται και στα αμορτισέρ που οι πιέσεις (και συνεπώς και οι θερμοκρασίες) είναι πολύ υψηλές (συνήθως 120-190 psi) .

Kατά τα άλλα, δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε αυτά που λέει ο dankann (εκτός εάν βάζεις τα !@#$#$ DIABLO lol: :lol: )

Quiz: γιατί χρησιμοποιούμε άζωτο (ή εν τέλει κάποιο αέριο) στα αμορτισέρ?
:wave2: :wave2::

gojakla
04/10/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δλδ με το άζωτο δεν "ξαναφουσκώνεις" ποτέ το λάστιχο..;;Μια στην αρχή και καθάρισες..;; :look:

:wave2:

ΌΧΙ, ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ... ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΑΖΩΤΟΥ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ!!!
Απλά με το άζωτο δεν έχεις το άγχος του ελέγχειν συχνά, όπως με τον αέρα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Το άζωτο το πληρώνεις για να στο βάλουν στα λάστιχα και το γελιο θα είναι όταν θα θελήσεις να συμπληρώσεις λίγο στα λαστιχα σου γιατι θα ψάχνεις να βρεις καποιον με άζωτο και δευτερο γιατι δεν μπορείς να μπερδέψεις άζωτο με αέρα.

+ οτι το πληρωνεις

:wave2:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΕΡΑ ΣΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΖΩΤΟ.-

Και σιγά το κόστος στην τελική ρε παιδιά... 10 ευρώ και για τα δύο έχει... και αυτό γιατί ακόμα έχουν πολύ λίγοι το μηχάνημα. Αν εδραιωθεί νομίζω θα αλλάξει και αυτό ακόμα...

:wave2: :beer: :beer:

dankannn
04/10/2006, 19:44
Δεν λεω οτι θα υπαρξει προβλημα αλλα αμα τα μπασταρδεψεις τοτε θα χασεις τις ιδιοτητες του αζωτου.
Και σιγα το κοστος για σενα γιατι σκεψου να μπαινεις και να βγαινεις συχνα στα μεγαρα και να πρεπει να δινεις 10? καθε φορα.




ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΕΡΑ ΣΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΖΩΤΟ.-

Και σιγά το κόστος στην τελική ρε παιδιά... 10 ευρώ και για τα δύο έχει... και αυτό γιατί ακόμα έχουν πολύ λίγοι το μηχάνημα. Αν εδραιωθεί νομίζω θα αλλάξει και αυτό ακόμα...

:wave2: :beer: :beer: [/B][/QUOTE] ;)