PDA

View Full Version : Αποστάσεις από προπορευόμενα οχήματα



anf125
01/08/2006, 00:27
Είναι ευνόητο ότι στο δρόμο πρέπει στα πλαίσια της αμυντικής οδήγησης να κρατάμε επαρκή απόσταση από το προπορευόμενο όχημα, ώστε αν χρειαστούμε να προλάβουμε να φρενάρουμε εγκαίρως και με ασφάλεια. Γενικά όσο πιο ογκώδες είναι ώστε να περιορίζει την ορατότητα προς τα εμπρός (το ίδιο όπως σε μια τυφλή στροφή πρέπει να πηγαίνουμε τόσο γρήγορα ώστε να μπορούμε να σταματήσουμε αν χρειαστεί μέχρι εκεί που βλέπουμε). Αυτό το τηρούν οι περισσότεροι...

Κάτι άλλο που δε λαμβάνουν υπόψη οι περισσότεροι είναι να κρατάν απόσταση από ένα όχημα που έχει καλύτερη δυνατότητα επιβράδυνσης... Παράδειγμα: Αυτοκίνητο κολλάει πίσω από μηχανή. Ας υποθέσουμε ότι ο δρόμος είναι στενός μονόδρομος και δεν μπορεί ο μοτ/τής να αφήσει τον αυτο/τή να προσπεράσει. Συμβαίνει τότε κάποιο γεγονός που αναγκάζει τον μοτ/τη να επιβραδύνει απότομα, πχ πεζός περνάει αιφνιδιαστικά το δρόμο ή βγαίνει κάποιος αντικανονικά από πάρκιν και δεν υπάρχει δυνατότητα ελλιγμού (στενός δρόμος). Λογικό είναι η μοτοσυκλέτα να επιβραδύνει πιο άμεσα λόγω μικρότερης αδράνειας και επειδή ο οδηγός της θα έχει κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου πλεονέκτημα για να αντιδράσει. Τώρα αν ο π@π@ρ@ς απί πίσω είναι στο έμα μέτρο, και πάνε και οι 2 με ταχύτητα έστω 40 χλμ/ω, τι γίνεται;;; Άφήνω στην άκρη τον ψυχολογικό παράγοντα, από το ότι του γεμίζει τους καθρέφτες και μάλιστα με μεγαλύτερο όχημα και τον ωθεί στο λάθος.

ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙς ΦΙΛΕ ΟΔΗΓΕ;;;

Σίγουρα θα έχει τύχει σε όλους, αν όχι να έχει προκληθεί ατύχημα να τους έχει πάει το σκατό στον μαρσπιέ. Εγώ πάντως κάνω όπως ο... Vale, τους αφήνω όλους να με περνάνε και αν μπορώ τους ξαναπερνάω πιο κάτω εφόσον μπορώ να ξεφύγω :rotflmao: :lol: :sun:

ΥΓ: Άσχετο, άλλο όχι τόσο επικίνδυνο όσο εκνευριστικό: Να χώνεται μπροστά σου στο φανάρι ο μπάρμπας με τη βέσπα του 60 και την κύρα πάνω και να φτύνεις αίμα να τον περάσεις μετά ενώ πηγαίνει με 20... και να ακούς κι εσύ μερίδιο από τα μπινελίκια του υπόλοιπου κονβόυ από πίσω:eyepop:

AFTER
01/08/2006, 01:02
Γιατι ποσοι κορναρουν με αμαξια να ξεκινησεις απο το φαναρι, και μετα ξεκινανε αυτοι μετα απο 5'' και πανε σαν κοτες?
locoχανειο ειμαστε

Αποστασεις ομως πρεπει να κραταμε!
...απο τους πισω....

tsiros_temp
01/08/2006, 01:59
Οι sport μηχανές φρενάρουν καλύτερα από το συνηθισμένο αμάξι με το συνηθισμένο 'οδηγό'.

Αλλά τα τετράτροχα γενικά φρενάρουν καλύτερα από τα δίτροχα. (μη μου πει κανείς ότι η τσοπεριά μπροστά μου μπορεί να κόψει πιό απότομα από το αμάξι μου... )

Αν ο πίσω ακολουθεί πολύ κοντά, τότε μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο χρόνος αντίδρασης, παρά ο ρυθμός επιβράδυνσης, νομίζω.

Τώρα κάνω υπολογισμούς.

tsiros_temp
01/08/2006, 02:21
Πράγματι.

Έστω μηχανή προπορευόμενη αυτοκινήτου. Τα οχήματα κινούνται με την αυτή ταχύτητα. Η μοτοσυκλέτα αρχίζει και φρενάρει με σταθερή επιβράδυνση και το αυτοκίνητο μετά από κάποιο χρόνο φρενάρει με την ίδια σταθερή επιβράδυνση.

Διερευνήστε.

Συμβολίζω:

Xb η θέση της μηχανής και Xc του αμαξιού. V η αρχική ταχύτητα των οχημάτων.
d η αρχική απόσταση μεταξύ τους, η μηχανή είναι μπροστα (Xb-Xc=d)

Td η καθυστέρηση του αυτοκινήτου στο φρενάρισμα. H μηχανή φρενάρει όταν T=0.

b ο ρυθμός επιβράδυνσης (b>0).

Η θέση του αυτοκινήτου είναι το ολοκλήρωμα ως προς το χρόνο, από 0 ως t, της ταχύτητάς του. Από 0 ως Τd έχει ταχύτητα V. Από Τd ως t έχει ταχύτητα V-b(t-Td)
Το ολοκλήρωμα είναι
Xc = V*t - 0.5*b*t^2 + 0.5*b*Td^2

Η Θέση της μοτοσυκλέτας υπολογίζεται απλούστερα
Xb = V*t - 0.5*b*t^2 + d

αν θέλουμε να αποφύγουμε στούκα λοιπόν, πρέπει

d>0.5*b*Td^2

Καθοριστικός παράγοντας είναι ο χρόνος αντίδρασης, καθώς είναι στο τετράγωνο.

Για χρόνο αντίδρασης 1sec και φρένα 5m/sec^2 (μισό g) η απόσταση ασφάλειας είναι 2.5μέτρα.

Ενδιαφέρον... Αλλά μιλάμε ότι θα πλησιάσουν πολύ κοντά κατά τη πορεία τους...

για να καταλάβετε καλύτερα πόσο επηρρεάζει το Td την απόσταση ασφαλείας, για Td μόλις 50% περισσότερο, η απόσταση ασφαλείας είναι 5.6 μέτρα!
για χρόνο αντίδρασης 2 δευτερολέπτων που είναι πολύ αισιόδοξος για το μέσο οδηγό, η απόσταση είναι 10μέτρα...

tsiros_temp
01/08/2006, 02:44
γιατί έχω την ανησυχία ότι κάτι κάπου μου έχει ξεφύγει;

tsiros_temp
01/08/2006, 02:52
Για απόσταση 1μέτρο ο χρόνος αντίδρασης θα πρέπει να είναι 0.6 δευτερόλεπτα. Θεωρητικά. Στην πράξη θα πρέπει να είναι ακόμα πιό κάτω.

Και αυτό μετράει από τη στιγμή που η μηχανή φρενάρει οπότε και ανάψει το λαμπάκι του φρένου της μοτοσυκλέτας (θα σας φανεί κουλό, αλλά οι λάμπες πυράκτωσης είναι πιό αργές από τα LEDs... κάτι εκατοστά δευτερολέπτου, αλλά είναι καθυστέρηση.)

...


Πάρει χαμπάρι ο κουτάκιας (ή οποιοσδήποτε τρικατάρατος είναι από πίσω) ότι ο μπροστα φρενάρει

...

Αποφασίσει ότι πρέπει να φρενάρει

...

Σηκώσει το πόδι από το γκάζι

...

Πατήσει το φρένο.

Gandalf dr685sm
01/08/2006, 09:58
σου ξεφεύγουν και κάτι εκατοστά του δευτερολέπτου που κάνει η διαδρομή των υγρών στα σωληνάκια για να ασκήσει πίεση πέδησης απο τις δαγκάνες στους δίσκους.

Επίσης σημαντικοί παράμετροι είναι η επιφάνεια των ελαστικών , δρόμου, όπως και η αντοχή των υγρών φρένου που έχει το κάθε όχημα , αλλά και το υλικό που είναι φτιαγμένα τα σωληνάκια των φρένων στα δύο οχήματα.

Αν τα προσθέσεις τα παραπάνω σε κανονικές συνθήκες, θα δείς οτι η μηχανή έχει προβάδισμα, μόνο όταν είναι άψογα συντηρημένη και η άσφαλτος έχει καλή πρόσφυση.
Σε κάθε άλλη περίπτωση το καλύτερο που έχεις να κάνεις , είναι να χρησιμοποιήσεις την ενεργητική ασφάλεια και να κάνεις ελιγμό , παρά να τσαρουχώσεις τα φρένα , με αμφίβολα αποτελέσματα και που κατά 80% θα κάνει ο επερχόμενος οδηγός του Ι.Χ.

Gandalf

anf125
02/08/2006, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Οι sport μηχανές φρενάρουν καλύτερα από το συνηθισμένο αμάξι με το συνηθισμένο 'οδηγό'.

Αλλά τα τετράτροχα γενικά φρενάρουν καλύτερα από τα δίτροχα.

"Καλύτερα" εννοείς σε λιγότερα μέτρα ή και από ποιοτική άποψη; Γιατί το φρενάρισμα της μοτοσυκλέτας είναι πιο ευαίσθητη διαδικασία, για να είναι αποτελεσματικό δεν πρέπει να είναι υπερβολικά δυνατό με κίνδυνο να μπλοκάρουν τα φρένα και να ανατραπεί ή αλλάξει επικίνδυνα πορεία.

Οι υπολογισμοί σου πολλοί ενδιαφέροντες, ίσως θα πρεπε και στα μαθήματα οδήγησης να αρχίσουν να διδάσκουν τέτοια πράγματα.

AFTER
02/08/2006, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
"Καλύτερα" εννοείς σε λιγότερα μέτρα ή και από ποιοτική άποψη; Γιατί το φρενάρισμα της μοτοσυκλέτας είναι πιο ευαίσθητη διαδικασία, για να είναι αποτελεσματικό δεν πρέπει να είναι υπερβολικά δυνατό με κίνδυνο να μπλοκάρουν τα φρένα και να ανατραπεί ή αλλάξει επικίνδυνα πορεία.

Οι υπολογισμοί σου πολλοί ενδιαφέροντες, ίσως θα πρεπε και στα μαθήματα οδήγησης να αρχίσουν να διδάσκουν τέτοια πράγματα.

Μια μοτοσυκλετα φρεναρει παντα καλυτερα, αλλα σε τελειο οδοστρωμα

Οταν η ασφαλτος γλυστραει, ενα αμαξι στριβει/φρεναρει οχι απλως καλυτερα, αλλα ΤΑ ΚΑΝΕΙ τα παραπανω

Tropeas
02/08/2006, 07:31
Απλά το αυτοκίνητο έχει περισσότερες επιφάνειες τριβής, οπότε θέλει λιγότερη αντίστοιχη δύναμη ή χειρότερα φρένα για να σταματήσει.

Gandalf dr685sm
02/08/2006, 10:32
δεν ισχύει αυτό...

Αντίθετα όπως ειπώθηκε παραπάνω το αυτοκίνητο έχει να φρενάρει πολύ μεγαλύτερο όγκο , με μικρότερη αεροδυναμική απο την μηχανή και με μεγαλυτερη αδράνεια.

Η επιφάνεια των τεσσάρων τροχών , είναι το minimum για να το σταθεροποιήσουν στο φρενάρισμα, για αυτό και στα καινούρια αυτοκίνητα , με μεγαλύτερες ιπποδυνάμεις και περισσότερο όγκο - κιλά, θα δείτε και ελαστικά των διαστάσεων 22 inch σε ζάντες και με πολύ μεγαλύτερο προφίλ , καθώς και δαγκάνες δισκόφρενα, εφάμιλα sport μηχανών.

Gandalf

tsiros_temp
02/08/2006, 13:32
Γενικά τα τετράτροχα φρενάρουν καλύτερα από τα δίτροχα.

Στο δίτροχο η μέγιστη δυνατή επιτρεπόμενη επιτάχυνση είναι κάπου 1g. Λίιιιγο παραπάνω στις πολύ υψηλές ταχύτητες που ο οδηγός σηκώνοντας το σώμα του λειτουργεί σαν αερόφρενο.

Παραπάνω, το δίτροχο απλά θα τουμπάρει, ό,τι φρένα και να έχεις.

Το τετράτροχο, αντίθετα, μπορεί να χρησιμοποιήσει τη μεγαλύτερη αδράνεια που είναι σε μεγαλύτερη απόσταση για πρόσθετη κάθετη δύναμη στους τροχούς.

tsiros_temp
02/08/2006, 13:37
ιδού:

http://www.openwheelers.co.nz/newmodel/images/autocar_times1.jpg

Kizoku
02/08/2006, 13:54
Τα αυτοκίνητα απλά έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο σταθερά στο φρενάρισμα ως προς τη συμπεριφορά τους από τις μοτοσικλέτες.
Αυτό σώζει όπως καταλαβαίνουμε τον μέσο οδηγό σε φρεναρίσματα πανικού ενώ στις μηχανές απαιτείται πολύ μεγαλύτερη οδηγική ικανότητα για την ίδια διαδικασία.


Επί τή ευκαιρία:

Πόση απόσταση ακινητοποίησης (περίπου) σε καλό οδόστρωμα έχει μια SS μηχανή από τα 100km/h???

Maira
02/08/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Πράγματι.

Έστω μηχανή προπορευόμενη αυτοκινήτου. Τα οχήματα κινούνται με την αυτή ταχύτητα. Η μοτοσυκλέτα αρχίζει και φρενάρει με σταθερή επιβράδυνση και το αυτοκίνητο μετά από κάποιο χρόνο φρενάρει με την ίδια σταθερή επιβράδυνση.

Διερευνήστε.

Συμβολίζω:

Xb η θέση της μηχανής και Xc του αμαξιού. V η αρχική ταχύτητα των οχημάτων.
d η αρχική απόσταση μεταξύ τους, η μηχανή είναι μπροστα (Xb-Xc=d)

Td η καθυστέρηση του αυτοκινήτου στο φρενάρισμα. H μηχανή φρενάρει όταν T=0.

b ο ρυθμός επιβράδυνσης (b>0).

Η θέση του αυτοκινήτου είναι το ολοκλήρωμα ως προς το χρόνο, από 0 ως t, της ταχύτητάς του. Από 0 ως Τd έχει ταχύτητα V. Από Τd ως t έχει ταχύτητα V-b(t-Td)
Το ολοκλήρωμα είναι
Xc = V*t - 0.5*b*t^2 + 0.5*b*Td^2

Η Θέση της μοτοσυκλέτας υπολογίζεται απλούστερα
Xb = V*t - 0.5*b*t^2 + d

αν θέλουμε να αποφύγουμε στούκα λοιπόν, πρέπει

d>0.5*b*Td^2

Καθοριστικός παράγοντας είναι ο χρόνος αντίδρασης, καθώς είναι στο τετράγωνο.

Για χρόνο αντίδρασης 1sec και φρένα 5m/sec^2 (μισό g) η απόσταση ασφάλειας είναι 2.5μέτρα.

Ενδιαφέρον... Αλλά μιλάμε ότι θα πλησιάσουν πολύ κοντά κατά τη πορεία τους...

για να καταλάβετε καλύτερα πόσο επηρρεάζει το Td την απόσταση ασφαλείας, για Td μόλις 50% περισσότερο, η απόσταση ασφαλείας είναι 5.6 μέτρα!
για χρόνο αντίδρασης 2 δευτερολέπτων που είναι πολύ αισιόδοξος για το μέσο οδηγό, η απόσταση είναι 10μέτρα...


Να κάνω μια υπενθύμηση?????

Η απόσταση φρεναρίσματος δεν είναι ανάλογη με την ταχύτητα που πηγαίνεις! Η απόσταση αυξάνει δυσανάλογα σε σχέση με την ταχύητα! Δεν θυμάμαι τον ακριβή τύπο αλλά Αν αυξηθεί η ταχύτητα στο διπλάσιο, χρειάζεται σχεδόν η τριπλάσια απόσταση φρεναρίσματος μέχρι να ακινητοποιηθεί το όχημα! Και μιλάμε πάντα για αυτοκίνητα! Πρέπει να είναι το ίδιο και για τις μηχανές αν όχι η απόσταση να αυξάνει πολύ περισσότερο!!!

:eyepop:

tsiros_temp
02/08/2006, 14:38
Μιλάω για απόσταση ασφαλείας από το προπορευόμενο όχημα, όχι για απόσταση ακινητοποίησης.

Η απόσταση ακινητοποίησης αυξάνει με το τετράγωνο της ταχύτητας, πράγματι. Δηλαδή για διπλασιασμό της αρχικής ταχύτητας η απόσταση 2^2 =4 τετραπλασιάζεται. Για τριπλάσια ταχύτητα 3^2=9 η απόσταση γίνεται 9πλάσια

σκέψου... με 20 χρειάζεσαι (πες) 10 μέτρα... με 60 θες 100!

Η απόσταση ασφαλείας είναι, σύμφωνα με την υπεραπλουστευμένη ανάλυση που έκανα, ανεξάρτητη της ταχύτητας των οχημάτων.

tsiros_temp
02/08/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Τα αυτοκίνητα απλά έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο σταθερά στο φρενάρισμα ως προς τη συμπεριφορά τους από τις μοτοσικλέτες.

Πόση απόσταση ακινητοποίησης (περίπου) σε καλό οδόστρωμα έχει μια SS μηχανή από τα 100km/h???

100kph / 9m/s^2 (κάτι λιγότερο από 1 g) = πες 3 sec

σε 3δευτερόλεπτα με αρχική ταχύτητα 100χαω και επιβράδυνση 9m/s2 διανύεις 1/2 * 9m/s^2 * (3ec)^2 = 42 πες 50 μέτρα.

Maira
02/08/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Μιλάω για απόσταση ασφαλείας από το προπορευόμενο όχημα, όχι για απόσταση ακινητοποίησης.

Η απόσταση ακινητοποίησης αυξάνει με το τετράγωνο της ταχύτητας, πράγματι. Δηλαδή για διπλασιασμό της αρχικής ταχύτητας η απόσταση 2^2 =4 τετραπλασιάζεται. Για τριπλάσια ταχύτητα 3^2=9 η απόσταση γίνεται 9πλάσια

σκέψου... με 20 χρειάζεσαι (πες) 10 μέτρα... με 60 θες 100!

Η απόσταση ασφαλείας είναι, σύμφωνα με την υπεραπλουστευμένη ανάλυση που έκανα, ανεξάρτητη της ταχύτητας των οχημάτων.

Μα η απόσταση ασφαλείας δεν είναι η απόσταση που πρέπει να έχεις σε περίπτωση που για κάποιο λόγο ο μπροστινός ακινητοποιηθεί απότομα?????

:confused: :confused: :confused:

Kizoku
02/08/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
100kph / 9m/s^2 (κάτι λιγότερο από 1 g) = πες 3 sec

σε 3δευτερόλεπτα με αρχική ταχύτητα 100χαω και επιβράδυνση 9m/s2 διανύεις 1/2 * 9m/s^2 * (3ec)^2 = 42 πες 50 μέτρα.

Έχεις χάσει λίγο τη μπάλα με τους υπολογισμούς tsiro!

Κατ' αρχάς το g είναι 9,81m/s^2.

Δεύτερον δεν ζήτησα να μου το βγάλεις με υπολογισμούς γιατί απλά είναι πολύ πιο σύνθετο από ότι νομίζεις.

Εκτός αν κάτσεις να βάλεις μέσα στον τύπο σου συντλεστές τριβής, μεταβολή της θερμοκρασίας των δίσκων οπότε και μεταβολή της δύναμης φρεναρίσματος κλπ.

Ζήτησα πόσο κάνουν τα SS το κλασσικό 100-0 στην πράξη όχι θεωρητικά!

Και αν το κάνανε όντως σε 50μ που έχεις βγάλει τότε ζήτω που καήκαμε!

tsiros_temp
02/08/2006, 15:28
maira, δεν κατάλαβες. Δεν ψάχνω αυτό εγώ. Εγώ ψάχνω, και το λέω ξεκάθαρα στους συλλογισμούς μου, τι απόσταση πρέπει να έχουν τα οχήματα για να μη στουκάρουν αν φρενάρουν και οι δύο με την ΙΔΙΑ επιβράδυνση.


Έχεις χάσει λίγο τη μπάλα με τους υπολογισμούς tsiro!
Σε παρακαλώ, όχι χαρακτηρισμούς.


Κατ' αρχάς το g είναι 9,81m/s^2.

Ναι. Σε τί διαφωνείς; Στους υπολογισμούς χρησιμοποιώ το 9m/s2 γιατί τους κάνω πολύ πρόχειρα, επειδή γνωρίζω ότι δεν έχω ακρίβεια στη θεωρία. Αν το μοντέλο ήταν ακριβέστερο θα χρησιμοποιούσα την τιμή 9.80665

Δεύτερον δεν ζήτησα να μου το βγάλεις με υπολογισμούς γιατί απλά είναι πολύ πιο σύνθετο από ότι νομίζεις.

Σοβαρά; Μπορείς και κρίνεις πόσο περίπλοκο νομίζω ότι είναι; Για δες... Εγώ νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα περίπλοκο, αλλά και πως αν λάβεις υπ'όψη σου αρκετές παραμέτρους τότε το μοντέλο θα γίνει αρκετά ακριβές για καθημερινή χρήση.


Εκτός αν κάτσεις να βάλεις μέσα στον τύπο σου συντλεστές τριβής, μεταβολή της θερμοκρασίας των δίσκων οπότε και μεταβολή της δύναμης φρεναρίσματος κλπ. Θα μπορούσα, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αλλά δε θα κερδίσεις σημαντική ακρίβεια.


Ζήτησα πόσο κάνουν τα SS το κλασσικό 100-0 στην πράξη όχι θεωρητικά!

Α, στην πράξη; Λοιπόν, στην πράξη, το gsxr1000 το 160-0 το κάνει σε 4.93sec. Αν θεωρήσουμε σταθερή επιβράδυνση κατά τη διάρκεια των φρένων, περίπου, έχουμε 9.07m/s^2 φρενάρισμα.


από τα 100χαω στα 0, με αυτό το φρενάρισμα χρειάζεται ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 3.06sec.

σε αυτό το χρόνο και με σταθερή επιβράδυνση 9.07m/sec^2 (που είναι αυτή που πετυχαίνει σε ελεγχόμενο περιβάλλον με ιδανική άσφαλτο, test του autocar) θα διανύσεις

0.5 * 9.07m/s^2 * (3.06s)^2 = 42.56m

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 42 ΜΕΤΡΑ. Από τα 100 πραγματικά, όχι κοντερίσια.

anf125
02/08/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp


Α, στην πράξη; Λοιπόν, στην πράξη, το gsxr1000 το 160-0 το κάνει σε 4.93sec. Αν θεωρήσουμε σταθερή επιβράδυνση κατά τη διάρκεια των φρένων, περίπου, έχουμε 9.07m/s^2 φρενάρισμα.


από τα 100χαω στα 0, με αυτό το φρενάρισμα χρειάζεται ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 3.06sec.

σε αυτό το χρόνο και με σταθερή επιβράδυνση 9.07m/sec^2 (που είναι αυτή που πετυχαίνει σε ελεγχόμενο περιβάλλον με ιδανική άσφαλτο, test του autocar) θα διανύσεις

0.5 * 9.07m/s^2 * (3.06s)^2 = 42.56m

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 42 ΜΕΤΡΑ. Από τα 100 πραγματικά, όχι κοντερίσια.

Τόσο πολύ; Είχα την εντύπωση ότι στα SS αρκούν γύρω στα 30 μέτρα. Πχ για το Aprilia Tuono λέει το τεστ του προηγούμενου 0300 30,5μ. Ακόμα και το ΜΤ-03 (που δεν είναι SS, έχει πολύ καλά φρένα ωστόσο) ακινητοποιείται από τα 100 χλμ/ω σε 37,3μ αν θυμάμαι καλά από παλιότερο τεστ.

tsiros_temp
03/08/2006, 00:47
Δε ξέρω. Παρ'τη μηχανή κάνε το τεστ και μέτρα...

γω νομίζω από 100 χλμ σε στάση 30 μέτρα είναι πολύ αισιόδοξο

Kizoku
03/08/2006, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp

Σε παρακαλώ, όχι χαρακτηρισμούς.

Nαι. Σε τί διαφωνείς; Στους υπολογισμούς χρησιμοποιώ το 9m/s2 γιατί τους κάνω πολύ πρόχειρα, επειδή γνωρίζω ότι δεν έχω ακρίβεια στη θεωρία. Αν το μοντέλο ήταν ακριβέστερο θα χρησιμοποιούσα την τιμή 9.80665

Σοβαρά; Μπορείς και κρίνεις πόσο περίπλοκο νομίζω ότι είναι; Για δες... Εγώ νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα περίπλοκο, αλλά και πως αν λάβεις υπ'όψη σου αρκετές παραμέτρους τότε το μοντέλο θα γίνει αρκετά ακριβές για καθημερινή χρήση.

Θα μπορούσα, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αλλά δε θα κερδίσεις σημαντική ακρίβεια.

Α, στην πράξη; Λοιπόν, στην πράξη, το gsxr1000 το 160-0 το κάνει σε 4.93sec. Αν θεωρήσουμε σταθερή επιβράδυνση κατά τη διάρκεια των φρένων, περίπου, έχουμε 9.07m/s^2 φρενάρισμα.

από τα 100χαω στα 0, με αυτό το φρενάρισμα χρειάζεται ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 3.06sec.

σε αυτό το χρόνο και με σταθερή επιβράδυνση 9.07m/sec^2 (που είναι αυτή που πετυχαίνει σε ελεγχόμενο περιβάλλον με ιδανική άσφαλτο, test του autocar) θα διανύσεις

0.5 * 9.07m/s^2 * (3.06s)^2 = 42.56m

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 42 ΜΕΤΡΑ. Από τα 100 πραγματικά, όχι κοντερίσια.

Μην αρπάζεσαι ρε παλικάρι μου με τη μια! Δεν πάω να σε θίξω. Όπως έχεις τις απόψεις σου έχω και εγω τις δικές μου. Συζήτηση κάνουμε.

Λοιπόν:

Κατ' αρχάς στο φρενάρισμα ΔΕΝ έχεις σταθερή επιβραδυνση. Για υπολόγισε τη φθίνουσα αντίσταση του αέρα? Για βάλε και την μεταβολή θερμοκρασίας των ελαστικών άρα και την μεταβολή της πρόσφυσης άρα και τη ματαβολή της επιβράδυνσης. Για αυτούς τους λόγους προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι είναι δύσκολο να βγάλεις με μαθηματικό τύπο μια σχετικά ακριβή απόσταση ακινητοποίησης.


Στην πράξη λοιπόν αυτά τα νούμερα είναι διαφορετικά από αυτά που βγάζεις. Για παράδειγμα απο test περιοδικού το CBF500 κάνει το 100-0 σε 42 και κάτι μέτρα. Με το ένα δισκόφρενο εμπρός και γενικά ότι φρένα-λάστιχα-στήσιμο έχει. Δεν μπορώ λοιπόν να φανταστώ ότι ένα SS μηχανάκι διανύει την ίδια απόσταση για να ακινητοποιηθεί!

tsiros_temp
03/08/2006, 11:28
Όπως έχεις τις απόψεις σου έχω και εγω τις δικές μου.
Ναι, οι δικές μου ήταν τεκμηριωμένες, έστω με τους τύπους και το jpeg από το autocar.

Κατ' αρχάς στο φρενάρισμα ΔΕΝ έχεις σταθερή επιβραδυνση.

ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ:
Αν θεωρήσουμε σταθερή επιβράδυνση κατά τη διάρκεια των φρένων, περίπου, έχουμε 9.07m/s^2 φρενάρισμα.

Το έλαβα υπ'όψη μου αυτό που λες αλλά για την υπεραπλουστευμένη ανάλυσή μου αρκεί να θεωρήσουμε ότι η επιβράδυνση είναι σταθερή.


δύσκολο να βγάλεις με μαθηματικό τύπο μια σχετικά ακριβή απόσταση ακινητοποίησης.

Μπορεί, αλλά τη σχετικά ακριβή απόσταση τη βρήκα. 40m δέκα πάνω δέκα κάτω. Τί περίμενες; Νομίζεις εσύ ότι ο ίδιος οδηγός με την ίδια μηχανή στον ίδιο δρόμο θα μπορέσει να σταματήσει δεύτερη φορά στην ίδια απόσταση με λιγότερα από 3 μέτρα ακρίβεια; Έστω και αν έρθει η μηχανή και ο αναβάτης στις προηγούμενες συνθήκες.


Στην πράξη λοιπόν αυτά τα νούμερα είναι διαφορετικά από αυτά που βγάζεις.

Το ξέρω ότι είναι διαφορετικά. Αλλά δεν απέχουν. Χοντρικά, μέσα έπεσα. Για το τόσο απλό μοντέλο μια χαρά αποτέλεσμα έβγαλα.