PDA

View Full Version : σκηνή camping



ruyjin
01/08/2006, 13:09
λεω καθε καλοκαιρι εδω και χρονια να παρω μια σκηνη και ακομα δε το εχω κανει
ειπα φετος να αγορασω μια

τι πρεπει να προσεξω για να μη με πιασουν ''κότσο'' ρε παιδες?

βασικα θελω να ειναι 4 ατόμων για να χωρανε και τα πραγματα μεσα.
καλοκαιρινη φανταζομαι οχι 4 εποχων
με παραθυρο-εξαερισμο
και ισως και προθαλαμο - τεντα μπροστα

εψαξα λιγο, αλλα βλεπω σκηνες που μοιαζουν με μεγαλη διαφορα στις τιμες

(ειδα απο www.polo.gr & www.survival.gr)

καποιος πιο εμπειρος στο θεμα να ριξει το φως του?

thanks εκ των προτερων.... :wave2:

crs-k
01/08/2006, 13:11
Αφου την θες για "καλοκαιρινη", παρε την πιο φτηνη που θα σε ικανοποιει ... :winka:

adam_tsouk
01/08/2006, 13:11
και εγω ασχετος και πηγα κ πηρα μια απο practiker της campus με 30 ευρω αν θυμαμαι καλα....

με 10-15 ευρω διαφορα υπηρχε ιδιας μαρκας 4 ατομων αρκετα ψηλή και ευρυχωρη.



και σκεφτηκα οτι εαν δεν μου κανει θα εχω πεταξει 30 ευρω...


:wave2:

ruyjin
01/08/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
και εγω ασχετος και πηγα κ πηρα μια απο practiker της campus με 30 ευρω αν θυμαμαι καλα....

με 10-15 ευρω διαφορα υπηρχε ιδιας μαρκας 4 ατομων αρκετα ψηλή και ευρυχωρη.



και σκεφτηκα οτι εαν δεν μου κανει θα εχω πεταξει 30 ευρω...


:wave2:

adam
αυτή (http://www.asxetoshop.gr/catalog_details.asp?ID=308) ??

adam_tsouk
01/08/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
adam
αυτή (http://www.asxetoshop.gr/catalog_details.asp?ID=308) ??


ναι


εγω πηρα την αμεσως μικροτερη 3 ατομων να βολευεται πιο ευκολα στο xr :winka:

Kizoku
01/08/2006, 13:32
Έχω 2 σκηνές της Terra μια για 4 και μια για 6 άτομα. Συνήθως προτιμώ των 6 για μέχρι 4 άτομα το πολύ. Τιμές δεν θυμάμαι γιατί είναι πολύ παλιές. Πάντως έχουν αντέξει μια χαρά μέχρι σήμερα.

Πάντως όσον αφορά το μέγεθος αν θες να είσαι και άνετα (προσωπικά δεν την παλεύω στο sleeping bag) η 4 ατόμων είναι καλή για 2 άτομα, άντε 3 χωρίς τα μπαγκάζια.

Α και προτείνω και να πάρεις και στρωματάκια από αυτά που έχουν στα γυμναστήρια γιατί αν δεν έχεις καθαρίσει τέλεια το έδαφος που θα στήσεις τη σκηνή παίζει να έχεις καμιά πέτρα που δεν θα σε αφήνει να κοιμηθείς.

MIKE_16V
01/08/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Έχω 2 σκηνές της Terra μια για 4 και μια για 6 άτομα. Συνήθως προτιμώ των 6 για μέχρι 4 άτομα το πολύ.

Πάντως όσον αφορά το μέγεθος αν θες να είσαι και άνετα (προσωπικά δεν την παλεύω στο sleeping bag) η 4 ατόμων είναι καλή για 2 άτομα, άντε 3 χωρίς τα μπαγκάζια.

Α και προτείνω και να πάρεις και στρωματάκια από αυτά που έχουν στα γυμναστήρια γιατί αν δεν έχεις καθαρίσει τέλεια το έδαφος που θα στήσεις τη σκηνή παίζει να έχεις καμιά πέτρα που δεν θα σε αφήνει να κοιμηθείς.


Εγω παλι σου προτεινω, να παρεις αυτα τα στρωματα τα φουσκωτα, που ειναι σαν κρεβατια:smilea:

Ολα αυτα βεβαια προυποθετουν οτι θα πας με αυτοκινητο και οχι με μηχανακι.....

Αμα κανεις καμπινγκ για αρκετες μερες...το βλεπω απιθανο..να πας με μηχανακι....εγω στο καμπινγκ μου τα θελω ολα, καρεκλακια, τραπεζακια, ψυγειακι, ομπρελα........και ....και:D

ruyjin
01/08/2006, 13:39
tip

υπάρχουν στρωματάκια (εκτος απο τα γνωστα, απλα στρωματακια), τα οποια διπλωνουν οπως τα απλα, που σημαινει εξοικονομηση χωρου και τα οποια φουσκωνουν μονα τους μεχρι 7εκ

τιμη περιπου 18-20€ (τα απλα 6-7€ )


57601

MIKE_16V
01/08/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
tip

υπάρχουν στρωματάκια (εκτος απο τα γνωστα, απλα στρωματακια), τα οποια διπλωνουν οπως τα απλα, που σημαινει εξοικονομηση χωρου και τα οποια φουσκωνουν μονα τους μεχρι 7εκ

τιμη περιπου 18-20€ (τα απλα 6-7€ )


Με το vfr θα πας???



Παρε και ενα ανθρωπινο στρωμα
:lol:


57603

Konti
01/08/2006, 13:48
Φίλε μου έχω μια σκηνή της Ferrino εδώ και δύο χρόνια! Είναι πάρα πολύ καλή-Με καλούς εξαερισμούς και πολύ καλό υλικό! Δες αν είναι στο www.ferrino.com

Μπορείς να πάς αν θές και σ' ένα μαγαζί στην Καλληρόης μετά τον Τζορτζόπουλο (όχι αυτον στην Φρατζή & Καλληρόης)- Αυτό το κατάστημα έχει τις ferrino αν θες να τις δείς απο κοντά!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

ruyjin
01/08/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V

Παρε και ενα ανθρωπινο στρωμα



τι π@π@ρας!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εμενα μια χαρα μου φαινεται

τι δωματια μετα και μ@λ@κιες

την αραζεις εκει και ....λιωνεις λεμε...

Konti
01/08/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Φίλε μου έχω μια σκηνή της Ferrino εδώ και δύο χρόνια! Είναι

Συγκεκριμένα είναι το μοντέλο Summertime:wave2: :wave2:

MIKE_16V
01/08/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
τι π@π@ρας!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εμενα μια χαρα μου φαινεται

τι δωματια μετα και μ@λ@κιες

την αραζεις εκει και ....λιωνεις λεμε...



ΕΕΕ ναι τι, εγω θα παω για 10+ μερες φετος.......σε στρωματακια του 1cm θα κοιμαμαι......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ruyjin
01/08/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Συγκεκριμένα είναι το μοντέλο Summertime:wave2: :wave2:

απο τα λιγα που εχω δει και ξερω
μαλλον ποιοτικα ειναι πολυ καλες

ειδα τη δικη σου
και ειδα και για 3εποχων την Geo4

ευχαριστω
θα περασω σιγουρα να δω :wave2:

ruyjin
01/08/2006, 13:59
μηπως θυμασαι τιμη περιπου?

Konti
01/08/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
μηπως θυμασαι τιμη περιπου?

Δεν Θυμάμαι καθόλου φίλε μου:( :( :( !!!!

ruyjin
01/08/2006, 14:09
για ακριβουτσικη παντως την κοβω :( :lol:

ειναι το μαγαζι πισω απο ενα περιπτερο οπως κατεβαινεις αριστερα?
λεγεται pathfinder νομιζω?

latris mixanis
01/08/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
tip

υπάρχουν στρωματάκια (εκτος απο τα γνωστα, απλα στρωματακια), τα οποια διπλωνουν οπως τα απλα, που σημαινει εξοικονομηση χωρου και τα οποια φουσκωνουν μονα τους μεχρι 7εκ

τιμη περιπου 18-20€ (τα απλα 6-7€ )

Είναι καλύτερη επιλογή απο το απλό υπόσρωμα, από κει και πέρα μπορείς να πάρεις τα φουσκωτά :D κοιμάσαι μια χαρούλα σαν σε κρεβάτι!

latris mixanis
01/08/2006, 14:15
Από σκηνή έχω της τερρα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη, καλή ειναι και η 3season που έχει
:winka:

:wave2:

mystique
01/08/2006, 14:23
an thes rixe mia matia :

http://www.klaoudatos.gr/




tip:

exei k katastima stock sto bournazi/peristeri me arketa pragmatakia gia skines- camping - oreivasia ktl k kales ekptoseis

http://www.klaoudatos.gr/gr/stores.html

:winka:



:beer: :beer: :beer: :wave2:

sniper
01/08/2006, 14:35
Βάζεις την σκηνή πάνω σε μαλακό χώμα και κοιμάσαι πάνω στο S/B.....

Άντε που θέλετε και τα κρεββατια σας μαζί....

camping είπαμε...

:smokin:

EVI
01/08/2006, 14:36
τα σιχαινομε τα camping :yuck:

ruyjin
01/08/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
τα σιχαινομε τα camping :yuck:


... να 'σου και ο γκρινιαρης
:rotflmao: :rotflmao:

EVI
01/08/2006, 14:39
20χρονια με τους γονεις μου αλλωτε με σκηνη αλλωτε με τροχοσπιτο αλλωτε με τροχοσκηνη.......

σκηνη στρωματα σεντονια μαξλαρια ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΟ!σκουπες,λαμπες,ανεμιστιρας,μπες μεσα αλλαξε μες την ζεστη που να σταθεις?κλεινε ΠΑΝΤΑ την σκηνη μπαινει ολο το ζωικο βασιλειο μεσα

ποσα μπορω να σου πω

μονο που τα θυμαμαι :sick: :uplate: :uplate:


καλυτερα 5 μερες σε ξενοδοχειο παρα 15 σε καμπινγκ μονο σε αναγκη το ξανακανω και οχι απο επιλογη

EVI
01/08/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
... να 'σου και ο γκρινιαρης
:rotflmao: :rotflmao:

αυτον σκευτικα και εγω αλλα δεν ειχα φωτο του :lol: :lol:

ruyjin
01/08/2006, 14:42
κοιτα υπαρχουν διαφορες...
αν πας, οπως θελω εγω, απλα σε μια παραλια δε σε νοιαζει
εισαι ολη μερα αραχτος

αν πας σε νησι και πρεπει να βγαινεις, να ντυνεσαι, να να να, τοτε ειναι πιο δυσκολα...

εγω σε μια παραλια θα παω και θα λιωσω......... αν δε προκυψει τιποτα, φτου φτου φτου

EVI
01/08/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
κοιτα υπαρχουν διαφορες...
αν πας, οπως θελω εγω, απλα σε μια παραλια δε σε νοιαζει
εισαι ολη μερα αραχτος

αν πας σε νησι και πρεπει να βγαινεις, να ντυνεσαι, να να να, τοτε ειναι πιο δυσκολα...

εγω σε μια παραλια θα παω και θα λιωσω......... αν δε προκυψει τιποτα, φτου φτου φτου


σωπα ρε τι να προκυψει παρε κανα κερακι για τα κουνουπια και αλοιφη για τσιμπιματα

και βουρ

και αν εχεις καλη παρεα οτι προκυψει για καλο θα ειναι :blush:

:lol: :wave2: :smokin:


(πλακα κανω εεεεεε)

ruyjin
01/08/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
αυτον σκευτικα και εγω αλλα δεν ειχα φωτο του :lol: :lol:

καπου πρεπει να ειχα ρε φουστη...
δε τη βρισκω :lol:

Λεωνίδας
01/08/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
καπου πρεπει να ειχα ρε φουστη...
δε τη βρισκω :lol:


57608

Λεωνίδας
01/08/2006, 15:03
το spamm-άραμε πάλι :rolleyes:


57609

fasma
01/08/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
adam
αυτή (http://www.asxetoshop.gr/catalog_details.asp?ID=308) ??

Αυτη ειναι μια χαρα φιλε μου.Εγω προσωπικα εχω μια αναλογη σκηνη ενα στρωμα φουσκοτο 2 σεντονια και ενα η δυο (εξαρταται ) μαξιλαρια (πουπουλενια που δεν πιανουν πολλη χωρο ) ολα αυτα σε εναν γυλιο και περναω πασας στην γαυδο!!!!Καλο σου ταξιδη και καλα να περασεις:sun:

latris mixanis
01/08/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βάζεις την σκηνή πάνω σε μαλακό χώμα και κοιμάσαι πάνω στο S/B.....

Άντε που θέλετε και τα κρεββατια σας μαζί....

camping είπαμε...

:smokin:

Αν μπορείς να το πάρεις μαζί γιατί όχι?:D

latris mixanis
01/08/2006, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
κοιτα υπαρχουν διαφορες...
αν πας, οπως θελω εγω, απλα σε μια παραλια δε σε νοιαζει
εισαι ολη μερα αραχτος

αν πας σε νησι και πρεπει να βγαινεις, να ντυνεσαι, να να να, τοτε ειναι πιο δυσκολα...

εγω σε μια παραλια θα παω και θα λιωσω......... αν δε προκυψει τιποτα, φτου φτου φτου

Δεν συμφωνώ, και σε νησί να είσαι δεν χρειάζεται να έχεις πολλά πράγματα μαζί σου. ΛΙΓΑ και ΚΑΛΑ !!!
Εγώ αυτό κάνω.

Konti
02/08/2006, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
για ακριβουτσικη παντως την κοβω :( :lol:

ειναι το μαγαζι πισω απο ενα περιπτερο οπως κατεβαινεις αριστερα?
λεγεται pathfinder νομιζω?

Είναι λίγο τσιμπιμένη αλλά αξίζει κατά την γνώμη μου! Αν την δείς θα καταλάβεις! Αυτό είναι το μαγαζί;) ;)

Πάντως μην πάρεις υποστρώματα! Θα πιαστείς, στα Praktiker έχει διπλά (ή μονά) στρώματα (με ύφασμα) με 26 και κάτι Ευρώ. Κοιμάσαι σαν πουλάκι!:wave2: :wave2:

Konti
02/08/2006, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Είναι λίγο τσιμπιμένη αλλά αξίζει κατά την γνώμη μου! Αν την δείς θα καταλάβεις! Αυτό είναι το μαγαζί;) ;)

Πάντως μην πάρεις υποστρώματα! Θα πιαστείς, στα Praktiker έχει διπλά (ή μονά) στρώματα (με ύφασμα) με 26 και κάτι Ευρώ. Κοιμάσαι σαν πουλάκι!:wave2: :wave2:

Α! Φαντάζομαι θα έχεις και τρόμπα? Γιατί εγώ την πάτησα φέτος, την ξέχασα και :eyepop: :uplate: :hypnotize μέχρι να φουσκώσω το στρώμα (λίγο μεγαλύτερο από διπλό) με το στόμα!:rotflmao: :rotflmao:

Kizoku
02/08/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
περναω πασας στην γαυδο!!!!


Κυνήγι από την ταβέρνα έφαγες???

:D :D :D

ruyjin
02/08/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Αυτη ειναι μια χαρα φιλε μου.Εγω προσωπικα εχω μια αναλογη σκηνη ενα στρωμα φουσκοτο 2 σεντονια και ενα η δυο (εξαρταται ) μαξιλαρια (πουπουλενια που δεν πιανουν πολλη χωρο ) ολα αυτα σε εναν γυλιο και περναω πασας στην γαυδο!!!!Καλο σου ταξιδη και καλα να περασεις:sun:


εγω βασικα ελεγα για Σουγια
ξερεις αν απο Σουγια παραλιακα μπορω να φτασω Σφακια για να παρω καραβι και να παω Γαυδο?
ή θα πρεπει να γυρισω πισω Χανια για να κατεβω Σφακια?

ααααα
και το καραβακι απο Σφακια για Γαυδο πέρνει μεσα μηχανη ή ειναι μονο για επιβάτες?

ruyjin
02/08/2006, 10:12
....


57665

Kizoku
02/08/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
εγω βασικα ελεγα για Σουγια
ξερεις αν απο Σουγια παραλιακα μπορω να φτασω Σφακια για να παρω καραβι και να παω Γαυδο?
ή θα πρεπει να γυρισω πισω Χανια για να κατεβω Σφακια?

ααααα
και το καραβακι απο Σφακια για Γαυδο πέρνει μεσα μηχανη ή ειναι μονο για επιβάτες?

Τι να την κάνεις τη μηχανή στη Γαύδο???
Μια κουτσουλιά είναι το νησί άσε που έχει και Μ.Μ.Μ. :rotflmao: :rotflmao:
Έχει ένα κάρο θυμάμαι, που σε πάει μέχρι την "πόλη".

Α να πάρεις κεριά ή λάμπες γιατί το βράδυ κατεβάζουν το γενικό!
(τουλάχιστον όταν είχα πάει πρίν 4-5 χρόνια)

Αλλά αξίζει μόνο και μόνο για τον πεντακάθαρο έναστρο ουρανό που θα δεις εκεί!!! :eyepop:

ruyjin
02/08/2006, 10:57
θα την παρω στην Κρητη οποτε αν ειναι να περασω Γαυδο δε μπορω να την αφησω

αλλιως δε θα την επερνα....

Kizoku
02/08/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
θα την παρω στην Κρητη οποτε αν ειναι να περασω Γαυδο δε μπορω να την αφησω

αλλιως δε θα την επερνα....

Πάντως ρώτα πρώτα αν επιτρέπονται τα οχήματα γενικά στο νησί γιατί δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να σου λέω και π@π@ριές. Όσο θυμάμαι πάντως δεν πήγαιναν.
Α παίζει και κατσικόδρομος ε!!!

ruyjin
02/08/2006, 11:30
το καραβακι απο Σφακιά μαλλον περναει απο Σουγια πριν παει Γαυδο

αν ειναι ετσι ειμαι μια χαρα
αλλα για τη μηχανη δυσκολο το βλεπω.... θα ρωτησω....

makis206
02/08/2006, 11:52
Νάσο ρώτησα 2-3 πραγματάκια κι έμαθα, νομίζω θα σε βοηθήσουν τουλάχιστον όσο αναφορά τη Γαύδο, για τα δρομολόγια δεν ξέρω τίποτα..:blush:

Λοιπόν, στη Γαύδο υπάρχει δυνατότητα να πάρεις μαζί σου τη μηχανή αλλά αυτό είναι εντελώς ανούσιο αφού οι δρόμοι είναι λιγοστοί και το 80% αυτών είναι χωματόδρομοι. Μπορείς όμως να τη μεταφέρεις για να την έχεις κοντά σου για όσες μέρες σκοπεύεις να μείνεις εκεί.

Για τις μετακινήσεις σου θα βρεις πολλά ενοικιαζόμενα παπάκια (!) και τετράτροχα γουρουνάκια με πολύ μικρό κόστος (γύρω στα 4-5 ευρώ ημερησίως) πράγμα που νομίζω οτι θα σε εξυπηρετήσει περισσότερο αφού μπορείς άνετα να γυρίσεις το νησάκι με ένα από δαύτα και να κάνεις και το χαβαλέ σου στις παραλίες ! :winka: :lol:

Και τέλος να σου πω ότι όσο αναφορά τη στάθμευση της Βέφας στα Σφακιά, είναι ένα θέμα που δεν χρειάζεται να σε απασχολεί καθόλου, παρκάρουν αρκετά αυτοκίνητα και μηχανάκια στο λιμάνι για όσες μέρες την κάνουν οι ιδιοκτήτες τους είτε για Γαύδο, είτε για άλλες παραλίες της νότιας κρήτης που δεν έχουν πρόσβαση από δρόμο χωρίς ποτέ να έχουν πειράξει κανένα όχημα !

Τώρα αν έχεις προλάβει μέχρι να μπεις στο καραβάκι να πειράξεις καμμιά Σφακιανή, αυτό είναι άλλο -μεγάλο- θέμα. :lol:

Μια τελευταία λεπτομέρεια. Δεν είναι όλο το λιμάνι των Σφακίων διαθέσιμο για πάρκινγκ, υπάρχουν σημεία που απαγορεύεται και έχουν τοποθετηθεί σημάνσεις, έχει όμως άπλετο χώρο για όλους !

Με το καλό !!

:beer: :beer:

makis206
02/08/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
το καραβακι απο Σφακιά μαλλον περναει απο Σουγια πριν παει Γαυδο

Αν θυμάμαι καλά, το δρομολόγιο που κάνει περιλαμβάνει την Παλαιόχωρα, τη Σούγια, την Αγ.Ρουμέλη, τα Σφακιά και τη Γαύδο.

Δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό, θα προσπαθήσω όμως να μάθω και θα σου πω.

:sun: :sun:

ruyjin
02/08/2006, 12:49
βρήκα αυτό....

Δρομολόγια καραβιών

Στη Γαύδο μπορεί να φθάσει κανείς είτε από την Παλιόχωρα είτε από τη Χώρα Σφακίων. Τα δρομολόγια δεν είναι σταθερά, γιαυτό θα πρέπει κανείς να ενημερώνεται από τα λιμεναρχεία Σφακίων και Παλιόχωρας.
Για φέτος, από την πρώτη Μάιου μέχρι τέλους Ιουλίου, θα πραγματοποιούνται τα παρακάτω δρομολόγια:
Από Σφακιά: Αναχώρηση κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή, στις 10.30 π.μ.. Αναχώρηση από Γαύδο τις ίδιες ημέρες στις 17.00.
Επίσης κάθε Δευτέρα, στις 19.30 αναχωρεί από Χώρα Σφακίων ferry-boat. Αναχώρηση του ferry-boat από Γαύδο την Τρίτη στις 7.30 π.μ.
Από Παλιόχωρα: Αναχώρηση κάθε Τρίτη και Πέμπτη, στις 8.30 π.μ., με άμεση αναχώρηση από την Γαύδο.

Τον Αύγουστο τα δρομολόγια τροποποιούνται:
Από τη Χώρα Σφακίων προστίθεται ένα ακόμη δρομολόγιο κάθε Πέμπτη, ενώ τα δρομολόγια από την Παλιόχωρα αλλάζουν και θα γίνονται κάθε Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη τις ίδιες πάντα ώρες.
Από το Σεπτέμβριο τα δρομολόγια αραιώνουν σταδιακά για να καταλήξουμε, το χειμώνα, σε δυο μόνο δρομολόγια την εβομάδα και μόνο από την Παλιόχωρα και εφόσον βεβαίως ο καιρός το επιτρέπει.

και βρηκα και τηλεφωνα απο λιμεναρχειο Σφακιών, οποτε θα παρω να ρωτησω
- Σφακίων, τηλ.: 28250 91292
- Παλιόχωρας, τηλ.: 28230 41214

εεε σωστόοοοοος.. ?

πάντως ευχαριστω πολυ ρεεεεεεεεεεεε
αν μαθεις κατι ακομα μου λες

αααα και αν ειναι σε κανω και κανα τηλ για καμια ρακι ρε :wave2:

ruyjin
02/08/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
.......
Είναι λίγο τσιμπιμένη αλλά αξίζει κατά την γνώμη μου! Αν την δείς θα καταλάβεις!
...........

πηρα τηλ στην εδω αντιπροσωπεια απο το τηλ του site που μου εδωσες
η δικια σου η SUMMERTIME μου ειπε οτι εχει εξαντληθει και ειναι περιπου 160€
η GEO4 περιπου 190€ αλλα τελικα ειναι μαλλον μεγαλη

οποτε ρωτησα για τη GEO3 με εκπτωση έχει 112€

αν δε παρω καμια φτηνη να κανω απλα τη δουλεια μου και αποφασισω να παρω κατι καλυτερο τοτε μαλλον αυτη θα παρω

Kizoku
02/08/2006, 13:04
Και εγω ως κολλημένος που είμαι:

Μην ξεχάσεις να φας κυνήγι από το ταβερνάκι (αν έχει)!!!!
Μιλάμε ότι τα ζωντανά εκεί τρώνε ρίγανη και πίνουν θαλασσινό νερό οπότε καταλαβαίνεις τι λουκούμια που είναι!!!! :winka:

:wave2:

Α και πάρε και τίποτα για τα τσιμπήματα εντόμων γιατί με είχε περιποιηθεί ένα πράγμα άγνωστης προέλευσης και μου είχε μαυρίσει το χέρι σε ένα σημείο. :hypnotize

ruyjin
02/08/2006, 13:18
αν δεν εχει θα παω να πιασω εγω ενα :lol:

:wave2:

Kizoku
02/08/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
αν δεν εχει θα παω να πιασω εγω ενα :lol:

:wave2:

Α ρε hunter unpaiktable!!!!! :beer:

Krokodilos001
02/08/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Εγω παλι σου προτεινω, να παρεις αυτα τα στρωματα τα φουσκωτα, που ειναι σαν κρεβατια:smilea:

Ολα αυτα βεβαια προυποθετουν οτι θα πας με αυτοκινητο και οχι με μηχανακι.....

Αμα κανεις καμπινγκ για αρκετες μερες...το βλεπω απιθανο..να πας με μηχανακι....εγω στο καμπινγκ μου τα θελω ολα, καρεκλακια, τραπεζακια, ψυγειακι, ομπρελα........και ....και:D


Fouskoto stroma !!!!! OPOSDIPOTE......


:wave2:


axxx ta plebra mou :rolleyes:

fasma
02/08/2006, 16:38
Το καραβακι παει απο Παλαιοχωρα -Σουγια- Αγια ρουμελη-Λουτρο-Σφακια και καπακι πισω και ενα απο τα δυο καραβακια συνεχιζει γιαΓαυδος.Οσες φορες εχω παει παρκαρω το αυτοκινητο μου στα σφακια και δεν ειχα κανενα προβλημα,τωρα για μηχανη δεν ξερω.Υπαρχει ομως και η αλλη δυνατοτητα, κανα χλμ εξω απο τα σφακια ειναι ενα βενζιναδικο το οποιο εκτελει και χρεη παρκινγκ,κοστος δεν ξερω.Μια φορα που ειχα αφησει το φουσκοτο για δυο μερες ,δεν μου πηρε μια και το εβαλε και μεσα στο καραβακι και μου το εστειλε Γαυδο.Εχε στο νου σου οτι αν θελεις να παρεις την μοτο εκει θα μπορεσεις μονο Δευτερα μερα ,τοτε μονο μεταφερει οχηματα .Το κακο ειναι οτι αν εχεις και παρεα,δλδ συνοδηγο,δεν μπορει να ερθει μαζι σου!!!!Καλου κακου παρε το λιμεναρχειο τηλ και κανε μια ερωτηση (28250 91292).Στο νησι δεν χρειαζεσαι σωνει και καλα την μηχανη σου.Νοικιαζουν παπακια για 25 - 30 ? την ημερα σε καλη κατασταση.Καλυτερα να πας χωρις το οχημα σου γιατι σε περιπτωση καιρου αν δεν μπορεις να ταξιδεψεις την ημερα που περνει μονο οχηματα θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να πεσει ο καιρος.Τωρα για θεμα διαμονης εξαρταται τι θελεις.Για ηρεμια με την σκηνη κατω απο πευκα και μια μικρη ταβερνουλα στο κυμα πανω για ολες της ευκολιες σου (Παγωμενος φραππες :D π.χ. )και με λογικες τιμες θα σου προτεινα τον Κορφο:a013: .Για κατασταση πιο τουριστικ Σαρακινηκο και για χυμα καταστασεις γυμνισμο και επιστροφη στην φυση :winka: Παραλια Αι Γιαννη με την γαματη παραλια του.Ρευμα εχουν ολοι με γεννητριες αλλωστε το τελευταιο πραγμα που θα σε ενδιαφερει εκει θα ειναι αυτο!! Καλα να περασεις!!

Tropeas
02/08/2006, 16:44
Νάσο μην πάρεις την μηχανή απέναντι... δεν αξίζει, πες στους Σφακιανούς ότι πήγες και έβρισες Ανωγιανό και θα στην φυλάνε δωρεάν 24ωρο....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
02/08/2006, 21:14
cambus jamaika. Μετα απο 20 χρονια ξερω!!
60 ευρω, αλλα για 5 χρονια ανετα. Παντως κοιτα να έχει 2 πορτες για της ζεστες.:wave2:

irongud
02/08/2006, 23:01
loipon akou na dis ka8oti isos ime o pleon katallilos na sou apantisei.katarxin geia sas pantelis kai neo melos apo simera!ego me tin arravoniara mou imaste 4 xronia mazi kai ka8e kalokeri xeimona ktl ktl pame me skini.akou na ma8enis loipon.
1)an pas me mixani agorazeis mia skini 4 atomon protimotera terra pou einai egkiisi giro sta 60 ?.8es kai dio ipostromata gimnastikis kai ena fouskoto stroma.pistevo se mia mixani xorane afta an leme gia kalokeri mono.
2)an pame gia amaksi tora allazoun polla.ego vasika pira skini 6 atomon pali terra pio psili kai super aneti.apli skini me apla mia tentoula mprosta tin opia den anigo kiolas.ego exo parei afrolex stroma diplo (xixi) kai koimamai pasas.gia sleeping bag den proteino giati ine avolo kai empodizei tis agkalies.proteino sentoni kai gia anoiksi ktl (nai kanoume kai anoiksi)kouvertoules kai paplomata.afta vasika tora kana mpetoni gia nero kana ptisomeno trapezi oti 8elei o ka8eis.filia kai kalosir8a!

Nefeli
03/08/2006, 09:06
Νασούλη

Θα έλεγα αν δεν έχεις αγοράσει τελικά για πέρνα και από δω άντε έχω και καιρό να σε δω


:wave2:

bartlal
03/08/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Νασούλη

Θα έλεγα αν δεν έχεις αγοράσει τελικά για πέρνα και από δω άντε έχω και καιρό να σε δω


:wave2:

mono o Νασος να περαΞει απο κει? :sad:

ruyjin
03/08/2006, 11:16
από που περνάμε ακριβώς???

:D :wave2:

ρε Bart για βόηθα....

bartlal
03/08/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
από που περνάμε ακριβώς???

:D :wave2:

ρε Bart για βόηθα....

ειλικρινα δεν ξερω βρε Νασο, τη Νεφελη την πειραζα...

στειλε της πμ βρε συ! :winka:

Nefeli
03/08/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
mono o Νασος να περαΞει απο κει? :sad:

Ο Νάσος κατατοπίστηκε

Άντε πες και συ τι θες να δω που θα σε στείλω……….

Για τα χρωστούμενα προς Πάρνηθα μέχρι το Σ/Κ


:sun:

latris mixanis
03/08/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Ο Νάσος κατατοπίστηκε

Άντε πες και συ τι θες να δω που θα σε στείλω……….

Για τα χρωστούμενα προς Πάρνηθα μέχρι το Σ/Κ


:sun:

Δίνουμε δωράκια?? Αν είναι να περάσω και γω:D

Tropeas
09/08/2006, 10:33
εγω που μαι γλυκό αγόρι?
να περάσω?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

tai
10/08/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V


Ολα αυτα βεβαια προυποθετουν οτι θα πας με αυτοκινητο και οχι με μηχανακι.....

Αμα κανεις καμπινγκ για αρκετες μερες...το βλεπω απιθανο..να πας με μηχανακι....εγω στο καμπινγκ μου τα θελω ολα, καρεκλακια, τραπεζακια, ψυγειακι, ομπρελα........και ....και:D
ΧΟΡΑΝΕ ΟΛΑ!! μια φοτο 1000 λεξεις


58269

sniper
10/08/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΧΟΡΑΝΕ ΟΛΑ!! μια φοτο 1000 λεξεις

Σόρρυ ρε Χρήστε.... αλλά αυτό τώρα είναι φόρτωμα μηχανής; :nono: :nono: :nono:

:wave2:

crs-k
10/08/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σόρρυ ρε Χρήστε.... αλλά αυτό τώρα είναι φόρτωμα μηχανής; :nono: :nono: :nono:

:wave2:


"Οσα παιρνει ο Ανεμος" ... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

latris mixanis
10/08/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σόρρυ ρε Χρήστε.... αλλά αυτό τώρα είναι φόρτωμα μηχανής; :nono: :nono: :nono:

:wave2:

Νταλίκας?? :rotflmao: :rotflmao:

tai
10/08/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σόρρυ ρε Χρήστε.... αλλά αυτό τώρα είναι φόρτωμα μηχανής; :nono: :nono: :nono:

:wave2:
1ον τα βαρια κατω και πλαι
2ον τα επανω ειναι 10 κιλα
3ον το τακμπακ ειναι πιο βαρη απο τα πισω πανω
ολα αυτα πήγανε πειραια και καράβι 10χλμ αποσταση.
Βγένουν και κανουν 1.5 χλμ και ξεφόρτωμα.

καλά είναι τωρα?
:)

sniper
10/08/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
1ον τα βαρια κατω και πλαι
2ον τα επανω ειναι 10 κιλα
3ον το τακμπακ ειναι πιο βαρη απο τα πισω πανω
ολα αυτα πήγανε πειραια και καράβι 10χλμ αποσταση.
Βγένουν και κανουν 1.5 χλμ και ξεφόρτωμα.

καλά είναι τωρα?
:)

και το χχ τι το ήθελες; δεν έπαιρνες ταξί; :winka:

tai
10/08/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
"Οσα παιρνει ο Ανεμος" ... :dizzy:

Τι να πάρει ο άνεμος ρε μαλακοπύτουρα τα μπουφάν που είναι πιασμένα με χταπόδια (2) πάνω στην μπαγαζιέρα?:lol: :rotflmao: :lol:

tai
10/08/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και το χχ τι το ήθελες; δεν έπαιρνες ταξί; :winka:
Μετα το ξεφόρτωμα όμως………………….?? :evil: :evil:

tai
10/08/2006, 11:58
Είναι καλά τα 250 χλμ σε τέτοιους δρόμους?


58272

latris mixanis
10/08/2006, 11:59
Και κάποιοι άλλοι δεν ξέρουν να δένουν.....:winka:


:lol:

tai
10/08/2006, 12:02
ααααααα ετσι!!!!!:evil: :evil: :evil: :lol: :lol:

crs-k
10/08/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Είναι καλά τα 250 χλμ σε τέτοιους δρόμους?


ΟΧΙ !!! :mad:


Που ειναι τα δεντρα? Οεο? :( :confused:


:lol: :rotflmao: :lol:

tai
10/08/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΟΧΙ !!! :mad:


Που ειναι τα δεντρα? Οεο? :( :confused:


:lol: :rotflmao: :lol:

Στα δέντρα και στης πρασινάδες πάνε οι σαλίγκαροι. Οι λαγοί που είναι γλήγοροι θέλουν ξεραΐλες για να βλέπουν μακριά στα πολλά χλμ :a22: :a22: :a22:

crs-k
10/08/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
.....................................
Οι λαγοί που είναι γλήγοροι θέλουν ξεραΐλες για να βλέπουν μακριά στα πολλά χλμ :a22: :a22: :a22:


Ναι αλλα ΔΕΝ βλεπω ευθειες παρα ΜΟΝΟ στροφες!

Οι λαγοι πανε γληγορα, αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ να ΣΤΡΙΒΟΥΝ! :evil:

:lol: :rotflmao: :lol:

tai
10/08/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ναι αλλα ΔΕΝ βλεπω ευθειες παρα ΜΟΝΟ στροφες!

Οι λαγοι πανε γληγορα, αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ να ΣΤΡΙΒΟΥΝ! :evil:

:lol: :rotflmao: :lol: Απλά ΔΕΝ θα τους προλάβεις για να δείς πως στρίβουν:rotflmao: :rotflmao: :lol:

bzrmiltos
10/08/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
tip

υπάρχουν στρωματάκια (εκτος απο τα γνωστα, απλα στρωματακια), τα οποια διπλωνουν οπως τα απλα, που σημαινει εξοικονομηση χωρου και τα οποια φουσκωνουν μονα τους μεχρι 7εκ

τιμη περιπου 18-20€ (τα απλα 6-7€ )

παιδες πληροφοριες ,, πηγα survivor και αγορασα το στρωματακι 17,00 ευροπουλα-φουσκωνει μονο του
διαστασεις180Χ51Χ2,5 εχεi σε πρασινο και μπλε ρωτησα για 7cm δεν ειχε, μονο 2,5 cm ειχε τα 3 cm εχουν τελειωσει .καλο φενετε εχει και μαξιλαρι φουσκωτο το οποιο φουσκωνει με κανονικη βαλβιδα δευτερη
ναυλον pvc το σακουλακι ειναι λιγο 4 ποιοτητας κακοραμενο
πηγα και στο nazca ειχαν τελειωσει για το camping ειχε μονο thermatec για βουνο με εκπτωση 110ευρο ακριβο αλλα καλο αλλα στο διπλωμα ειχε τον μισο ογκο αυτο με τα 17 που πηρα δεν μικραινει και πολυ απλα γινετε ρολο:beer: :beer: :wave2:

panther78
18/08/2006, 12:39
Νομίζω οτι δεν θα έπρεπε να σε απασχολήσει ιδιαίτερα το κόστος μιας σκηνής. Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις μια που να σε βγάλει για 2 χρονια μαξιμουμ αναλογα με τη χρηση που της κάνεις. Δηλ αν πηγαινεις 5-6 μερες το χρόνο καμπινγκ μια φτηνίαρα θα σε βγάλει άνετα 2 χρόνια μετα αν θες να γλιτώσεις τα πλυσήματα και τις ιστορίες την πετας και δινεις άλλα 40 ευρv και παιρνεις άλλη.

Εγώ έσκασα 70 ευρώ και πήρα μια 8 ατόμων. Φέτος είναι ο 3ος χρόνος που την έχω και μάλλον ο τελευταίος της. Νομίζω οτι 70 ευρώ κατάλυμμα για 3 χρόνια διακοπών είναι καλά.

Είναι ένα μαγαζί στην πλατεία μπουρναζιου κοντα, δεν θυμάμαι όνομα που έχει super τιμες και πολλά αξεσουάρ. Με την μηχανη camping είναι ότι καλύτερο. Παρε μαζί σου τα βασικά: ρουχα, σωβρακα, μαγιο, πετσετες, αντικουνουπικά, αιώρα (απαραιτήτως) και γυναίκα. Ψηγειάκι για τα παγωμένα σου παρε ένα της πλάκας απο ένα super market στο μέρος που θα πάτε. Καρέκλες και λοιπα μπινελικια είναι περιττά. Επίσης έχε υπόψιν αν σκέφτεσαι το ελεύθερο καμπινγκ οτι πουλάνε compact δοχεία νερου τα οποία μαζευουν και γινονται μικρα στο μέγεθος και πάχος μιας πετσέτας προσώπου. Είναι πολύ χρήσιμα για ένα γρήγορο ντουσάκι!

Από του χρόνου λέω να πάρω τροχόσπιτο να το δένω πίσω απο το KLE :) Ταμτάκος style.... xexexexe

LINA
18/08/2006, 14:16
εμενα η ΤΕΡΡΑ 4 ατομων με εχει βολεψει εδω και 14 χρονια μια χαρα !!! με 10-15 ημερων διακοπες καθε καλοκαιρι, επισης τιμαω ιδιαιτερα ολα αυτα τα χρονια τα μεγαλα χοντρα στρωματα (σαν κρεβατι) που προσφερουν υπνο και ρεκλα με ανεση κρεβατιου.
τα παντα ειναι απο το πρακτικερ και τον Δημητριαδη. αντε καλες διακοπεςςςςςςςςςςς:sun: :sun: :sun: