PDA

View Full Version : ΦΟΡΤΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ?



costas_k
01/08/2006, 14:30
Προκειται να ταξιδεψω για Παρο επιτελους :a25: και θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης.Θα εχω μαζι μου δυο σακ-βουαγιαζ καπως μεγάλα.να τα βάλω το ένα πανω στο αλλο σκεφτομαι πανω στη σχαρα,μιας και ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος να τα κουβαλήσω καθώς θα έχω και συνεπιβάτη.Υπόψιν ότι είναι το πρώτο μου ταξιδι με μηχανή.Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι κατά πόσο θα αλλάξει(ίσως αφελής ερώτηση,αλλα είπαμε είμαι Νικολάκης με τη μηχανή) η οδηγική συμεριφορά, και πόσο ασφαλές είναι ο σγυκεκριμένος τρόπος μεταφοράς(κέντρο βάρους κλπ):a42:

ruyjin
01/08/2006, 14:38
αφου πας διακοπες μολις φτασεις θα ξεφορτωσεις λογικα

οποτε η δυσκολια λογω ογκου θα ειναι μονο για να φτασεις Πειραια και στην Παρο για εκει που θα μενεις

και τουμπαλιν :lol: βεβιαως-βεβαιως

δε πας ταξιδι σε δρομο για να εχεις δυσκολιες
απλα προσοχη μεχρι να συνηθησεις το βαρος, εστω και γι αυτα τα λιγα χλμ που θα κανεις φορτωμενος

καλες διακοπες :wave2:

costas_k
01/08/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
αφου πας διακοπες μολις φτασεις θα ξεφορτωσεις λογικα

οποτε η δυσκολια λογω ογκου θα ειναι μονο για να φτασεις Πειραια και στην Παρο για εκει που θα μενεις

και τουμπαλιν :lol: βεβιαως-βεβαιως

δε πας ταξιδι σε δρομο για να εχεις δυσκολιες
απλα προσοχη μεχρι να συνηθησεις το βαρος, εστω και γι αυτα τα λιγα χλμ που θα κανεις φορτωμενος

καλες διακοπες :wave2:


σωστά,αλλα ξέρεις εχω το αγχος του ψαρουκλα,ασε που κατα τις τις 6,30 θα φυγω απο το σπίτι,που δεν ειναι και καλυτερη ώρα ξέρεις ιχήδες νυσταγμένοι κλπ

kakofonixx
01/08/2006, 14:50
Εγω θα ηθελα να θιξω ενα αλλο ζητημα...
Ολοι οι κατασκευαστες μοτοσυκλετων οριζουν ενα μεγιστο φορτιο για τη σχαρα στο πισω μερος. (πχ. στο vstrom μου ειναι τα 10Kgr)

Θα σου ελεγα περισσοτερο αυτο να προσεξεις να μην υπερβεις γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να εχει ως επακολουθο... :rolleyes:
Και μιας και λες 2 μεγαλα σακ βουαγιαζ φανταζομαι σημαινει ~20 κιλα (ισως και περισσοτερα αν το ενα ανηκει σε γυναικα :D )

EVI
01/08/2006, 14:50
χταποδακια και ουζακια πλακα κανω

χταποδακι δεστα γερα στη σχαρα με προσοχη οσο θα ειχες και αν δεν κουβαλαγες τπτ και καλο δρομο

αν εχει πολυ αερα ισως εχεις την αισθηση οτι κατι σε τραβα η σε εμποδιζει θα το συνιθισεις


καλες διακοπες κανε κανα μπανιο και για μας

:smokin: :wave2:

EVI
01/08/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Εγω θα ηθελα να θιξω ενα αλλο ζητημα...
(ισως και περισσοτερα αν το ενα ανηκει σε γυναικα :D )

ναι ρε γμτη εχεις δικιο τι κακο και αυτο.....λεω δε θα παρω πολλα
αλλα πως γινετε ΠΑΝΤΑ να εχω την πιο βαρια τσαντα??????


και το γελιο ειναι οτι τα βαζω ολα και οταν γυρναω δεν εχω ρουχα να φορεσω γιατι παιρνω τα αγαπημενα μου μαζι αχαχαχαχχαχ

εχουμε πολυ γελιο πρεπει να το παραδεχτω ........πως τα καταφερνετε ρε γαμωτο........

gcrook
01/08/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
Προκειται να ταξιδεψω για Παρο επιτελους :a25: και θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης.Θα εχω μαζι μου δυο σακ-βουαγιαζ καπως μεγάλα.να τα βάλω το ένα πανω στο αλλο σκεφτομαι πανω στη σχαρα,μιας και ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος να τα κουβαλήσω καθώς θα έχω και συνεπιβάτη.Υπόψιν ότι είναι το πρώτο μου ταξιδι με μηχανή.Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι κατά πόσο θα αλλάξει(ίσως αφελής ερώτηση,αλλα είπαμε είμαι Νικολάκης με τη μηχανή) η οδηγική συμεριφορά, και πόσο ασφαλές είναι ο σγυκεκριμένος τρόπος μεταφοράς(κέντρο βάρους κλπ):a42:

Λοιπον το μηχανακι σου φορτωνεται σε σημειο που κανει τους αμαξακηδες να ζηλευουν.

Απλα φροντισε τα πραγματα στα μπαγκαζια σου να ειναι σωστα κατανεμημενα, και οι τσαντες να ειναι στιβαρες, για να μην εχεις μετατοπιση φορτιου ηκαι χαλαρωμα στα σκοινια που τα κρατανε.

Το βαρος ειναι απλα συνηθεια, και πιστεψε με εσυ εισαι τυχερος.
Που να δεις κατι στρητακια καραφορτωμενα μπρος πισω τι πλακα εχουν για 300 χλμ ταξιδι:sad:

:wave2:

Gandalf dr685sm
01/08/2006, 15:30
για πάμε...

Τι street και αηδίες λέτε...;;;...

Είχα Rebel 250 που έφερε,

- Tangbag , δύο όγκων.
- Σαμάρια
- Δύο σάκους (1 γυναικείος) δεμένους στην πλατούλα του συνεπιβάτη και 1 τσάντα στην πλάτη της.

Και απο αυτά μόνο οι δύο σάκκοι ήταν δεμένοι για ταξίδι Αθήνα-Κυλήνη-Ζακυνθο και πίσω.

Φίλε μου αυτά που θα πρέπει να προσέξεις είναι...

1) Ο βαρύτερος σάκος θα είναι ο πρώτος κάτω αν τοποθετήσεις τον ένα πάνω στον άλλο ή ο εσωτερικός (προς συνεπιβάτη) αν είναι ο ένας δίπλα στον άλλο. Το μήκος τους θα είναι στο πλάτος της μηχανής. Σημείωσε οτι εντός των σάκκων δεν θα βάλεις τίποτα που να χρειάζεσαι άμεσα, μιας και καλό είναι να λυθούν , μονο μπροστά στο δωμάτιο/ξενοδοχείο που θα μείνετε.

2) Το δέσιμο με χταπόδι θα πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο , έτσι ώστε κατά τους κραδασμούς και απο το ζόρι που θα έχει κατά το ταξίδι αλλά και απο τον όγκο του συνεπιβάτη , να μην σου σπάσει κανά πλαστικό η γρατζουνίσει κάτι άλλο. Προτίμησε το σωληνωτό πλαίσιο της μηχανής σου , και τις διχάλες του μαρσπιέ του συνεπιβάτη. Τεντώνεις εννοείται , και την στιγμή που τεντώνεις αν μπορείς πατάς και τους σάκκους για να μην έχουν "Αέρα" ενδιάμεσα απο το χταπόδι.

3) Στο καράβι, δεν μπαίνεις ούτε πρώτος , ούτε τελευταίος.
Αν μπείς πρώτος, μέχρι να βγείς θα έχεις φάει το ντουμάνι απο ΙΧ και φορτηγά, αν είσαι πρώτος, θα πρέπει να είσαι απίκο , την ώρα που θα σκάει η μπουκαπόρτα στον κάβο , για να μην πλακώσει ο πολύς κόσμος και δεν μπορείς να κινηθείς βγάλεις την μηχανή σου.

4) όταν έρθει ή ώρα να την παρκάρεις εντός του καραβιού το stand σου θα πρέπει να είναι απο την εσωτερική της μηχανής σου. Μην δεχτείς να στην δέσουν με τίποτα και για κανένα λόγο. Τα σχοινάκια που δίνουν είναι για πλάκα.
Δέστην με ιμάντα που έχει ρολό και σφιγκτήρα, σαν αυτούς που έχουν οι μεταφορείς. Σε κατάστημα που πουλάει σιδηρικά - βίδες -χρώματα έχει και κάνει 10-15?. Πάρτον και όταν δέσεις την μηχανή σου στο καράβι φρόντισε όσο μπορείς οι αναρτήσεις (πίσω κυρίως) να τις συμπιέζεις με το χέρι σου , καθώς σφίγγεις τον ιμάντα. Κούμπωσε και την πρώτη ταχύτητα.
Επίσης σημαντικό... Να έχεις μαζί σου κανά πανί ή αφρολέξ-σφουγγάρι, για να βάλεις απο την εσωτερική του ντεπόζιτου αλλά αν μπορείς και απο την εξωτερική, καθώς δεν είναι λίγοι εκείνοι που την βρίσκουν χτυπημένη.

5) Στην έξοδο, βγές μόνος σου , με τα πόδια κάτω και χωρίς πολλά-πολλά γκάζια, για να μην πάρεις κανά οικόπεδο στο λιμάνι, μιας και εκεί οι μπουκαπόρτες απο τα νερά και τα καυσαέρια , είναι κάτι απο παρκέ.
Η συνεπιβάτης , ας ανέβει αφού έχεις βγεί απο το καράβι.

Καλά να περάσεις στην Πάρο και μην ξεχνάς οτι ακόμα και εκεί , αν τους πιάσει η βλακεία γράφουν και δίνουν κλησούλες...

Καλό ταξίδι...

γμτ... εμένα 9+1 ακόμα...


Gandalf

blueblack
01/08/2006, 16:40
GANDALF........


Μέ τρέλλανες......ΔΕΝ άνεβαίνω σέ καράβι......!!!!!!!!!!!

costas_k
01/08/2006, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
για πάμε...

Τι street και αηδίες λέτε...;;;...

Είχα Rebel 250 που έφερε,

- Tangbag , δύο όγκων.
- Σαμάρια
- Δύο σάκους (1 γυναικείος) δεμένους στην πλατούλα του συνεπιβάτη και 1 τσάντα στην πλάτη της.

Και απο αυτά μόνο οι δύο σάκκοι ήταν δεμένοι για ταξίδι Αθήνα-Κυλήνη-Ζακυνθο και πίσω.

Φίλε μου αυτά που θα πρέπει να προσέξεις είναι...

1) Ο βαρύτερος σάκος θα είναι ο πρώτος κάτω αν τοποθετήσεις τον ένα πάνω στον άλλο ή ο εσωτερικός (προς συνεπιβάτη) αν είναι ο ένας δίπλα στον άλλο. Το μήκος τους θα είναι στο πλάτος της μηχανής. Σημείωσε οτι εντός των σάκκων δεν θα βάλεις τίποτα που να χρειάζεσαι άμεσα, μιας και καλό είναι να λυθούν , μονο μπροστά στο δωμάτιο/ξενοδοχείο που θα μείνετε.

2) Το δέσιμο με χταπόδι θα πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο , έτσι ώστε κατά τους κραδασμούς και απο το ζόρι που θα έχει κατά το ταξίδι αλλά και απο τον όγκο του συνεπιβάτη , να μην σου σπάσει κανά πλαστικό η γρατζουνίσει κάτι άλλο. Προτίμησε το σωληνωτό πλαίσιο της μηχανής σου , και τις διχάλες του μαρσπιέ του συνεπιβάτη. Τεντώνεις εννοείται , και την στιγμή που τεντώνεις αν μπορείς πατάς και τους σάκκους για να μην έχουν "Αέρα" ενδιάμεσα απο το χταπόδι.

3) Στο καράβι, δεν μπαίνεις ούτε πρώτος , ούτε τελευταίος.
Αν μπείς πρώτος, μέχρι να βγείς θα έχεις φάει το ντουμάνι απο ΙΧ και φορτηγά, αν είσαι πρώτος, θα πρέπει να είσαι απίκο , την ώρα που θα σκάει η μπουκαπόρτα στον κάβο , για να μην πλακώσει ο πολύς κόσμος και δεν μπορείς να κινηθείς βγάλεις την μηχανή σου.

4) όταν έρθει ή ώρα να την παρκάρεις εντός του καραβιού το stand σου θα πρέπει να είναι απο την εσωτερική της μηχανής σου. Μην δεχτείς να στην δέσουν με τίποτα και για κανένα λόγο. Τα σχοινάκια που δίνουν είναι για πλάκα.
Δέστην με ιμάντα που έχει ρολό και σφιγκτήρα, σαν αυτούς που έχουν οι μεταφορείς. Σε κατάστημα που πουλάει σιδηρικά - βίδες -χρώματα έχει και κάνει 10-15?. Πάρτον και όταν δέσεις την μηχανή σου στο καράβι φρόντισε όσο μπορείς οι αναρτήσεις (πίσω κυρίως) να τις συμπιέζεις με το χέρι σου , καθώς σφίγγεις τον ιμάντα. Κούμπωσε και την πρώτη ταχύτητα.
Επίσης σημαντικό... Να έχεις μαζί σου κανά πανί ή αφρολέξ-σφουγγάρι, για να βάλεις απο την εσωτερική του ντεπόζιτου αλλά αν μπορείς και απο την εξωτερική, καθώς δεν είναι λίγοι εκείνοι που την βρίσκουν χτυπημένη.

5) Στην έξοδο, βγές μόνος σου , με τα πόδια κάτω και χωρίς πολλά-πολλά γκάζια, για να μην πάρεις κανά οικόπεδο στο λιμάνι, μιας και εκεί οι μπουκαπόρτες απο τα νερά και τα καυσαέρια , είναι κάτι απο παρκέ.
Η συνεπιβάτης , ας ανέβει αφού έχεις βγεί απο το καράβι.

Καλά να περάσεις στην Πάρο και μην ξεχνάς οτι ακόμα και εκεί , αν τους πιάσει η βλακεία γράφουν και δίνουν κλησούλες...

Καλό ταξίδι...

γμτ... εμένα 9+1 ακόμα...


Gandalf



τι να πω τωρα?μολις γυρισω θα κερασω:beer: όπως και στους ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΟ (ΟΡΘΙΟ ΚΥΡΙΩΣ) ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

nick900
02/08/2006, 11:39
4) όταν έρθει ή ώρα να την παρκάρεις εντός του καραβιού το stand σου θα πρέπει να είναι απο την εσωτερική της μηχανής σου. Μην δεχτείς να στην δέσουν με τίποτα και για κανένα λόγο. Τα σχοινάκια που δίνουν είναι για πλάκα.
Δέστην με ιμάντα που έχει ρολό και σφιγκτήρα, σαν αυτούς που έχουν οι μεταφορείς. Σε κατάστημα που πουλάει σιδηρικά - βίδες -χρώματα έχει και κάνει 10-15?. Πάρτον και όταν δέσεις την μηχανή σου στο καράβι φρόντισε όσο μπορείς οι αναρτήσεις (πίσω κυρίως) να τις συμπιέζεις με το χέρι σου , καθώς σφίγγεις τον ιμάντα. Κούμπωσε και την πρώτη ταχύτητα.
Επίσης σημαντικό... Να έχεις μαζί σου κανά πανί ή αφρολέξ-σφουγγάρι, για να βάλεις απο την εσωτερική του ντεπόζιτου αλλά αν μπορείς και απο την εξωτερική, καθώς δεν είναι λίγοι εκείνοι που την βρίσκουν χτυπημένη.

Gandalf μας αγχωσες.
Γεια σας παιδες.Επειδη προκειται να ταξιδεψω με καραβι για Κυθηρα ξερει κανεις αν υπαρχει προβλημα με το δεσιμο τησ μηχανης.Περυσι που ειχα παει Μηλο με HIGHSPEED δεν με αφησαν να τη δεσω ουτε ταχυτητα να βαλω αλλα οταν εφτασα την ειχαν δεσει με ιμαντες πολυ καλα.Τωρα δεν ξερω που θα παω με συμβατικο τι γινεται.Εχει κανεις εμπειριες

kostisthegreek
02/08/2006, 21:17
Και στα συμβατικά τις δένουνε τις μηχανές. Αν μπορείς να είσαι κάπου εκεί κοντά και να παρακολουθείς διακριτικά καλό θα ήταν, αν και όχι απαραίτητο.

Το καλύτερο παρκάρισμα μηχανής σε καράβι είναι κάθετα στο μήκος του βαποριού και σε διπλό σταντ. Αν δεν έχει διπλό, στο μονό αλλά με ταχύτητα στο σασμάν. Αν σου επιτραπεί όμως από το πλήρωμα να την παρκάρεις έτσι.

kostisthegreek
02/08/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
GANDALF........


Μέ τρέλλανες......ΔΕΝ άνεβαίνω σέ καράβι......!!!!!!!!!!!


Μην αγχώνεσαι!
Το εκάστοτε δικό μου μοτόρι κάνει πιο πολλά ναυτικά μίλια απ΄ότι στεριανά!:lol:

makis206
02/08/2006, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
εχω το αγχος του ψαρουκλα

Δεν έχει να κάνει με το φόρτωμα αλλά είναι εξίσου σημαντικό.

Να πάρεις μαζί σου και το αντικλείδι της μηχανής ! Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται !

:beer: :beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
03/08/2006, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να πάρεις μαζί σου και το αντικλείδι της μηχανής !
:beer: :beer: :beer:
+1



Κρύψε το αντικλείδι κάπου στο δωμάτιο που θα μείνεις. Έτσι αν ξαφνικά σε κάποια παραλία ή οπουδήποτε αλλού(μακριά από μας) χάσεις το κανονικό κλειδί γυρνάς στο δωμάτιο και παίρνεις το αντικλείδι. :smilea: