PDA

View Full Version : 50αρια.πανε?



dida
01/08/2006, 14:53
HALLO!ΣΑΣ ΕΠΡΗΞΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ Κ ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ Η ΠΑΠΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟΚΑΒΑΛΟΣ ΣΤΗΣΧΟΛΗ(17ΧΜ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ).ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΘΟΤΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ Κ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΩ 2000 ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ 2ΚΥΚΛΟΥ Κ ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ(ΟΥΦ),ΚΑΤΕΛΗΞΑ(ΝΟΜΙΖΩ ΔΗΛΑΔΗ),ΣΕ 50ΑΡΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΠΑΠΙ Η ΣΚΟΥΤΕΡ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ 50 ΚΟΣΤΙΖΕΙ 50 ΕΥΡΩ Κ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ.ΘΕΛΩ 1 ΣΥΜΒΟΥΛΗ,ΟΜΩΣ,ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ.ΘΑ ΜΕ ΦΤΑΝΕΙ ΑΡΑΓΕ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ.ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΜ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΟΛΛΑΝΕ Η ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ?ΥΠΟΨΙΝ,ΕΧΩ ΑΜΑΞΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΧΟΛΗ ΚΤΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΑΠΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΣΚΟΥΤΕΡ Κ ΤΙ ΜΑΡΚΑ?

EVI
01/08/2006, 14:56
κολλανε πανω απο 10χιλιομετρα?????????

ΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ


ποιος εξυπνιδης σου το ειπε αυτο?

:nono:

εδω ο αλλος ειχε παρει το παπι και ειχε παει ινδια

δλδ οι ντελιβεραδες αλλαζουν παπια καθε οικοδομικο τετραγωνο?

αντε και εσυ δε ξερεις η λογικη σου τι σου λεει?


τες πα΄..........

παπι ποιο λιγα καυσιμα.......και ποιο φτηνα σερβις ανταλακτικα

dida
01/08/2006, 15:21
ΛΟΓΙΚΑ ΝΑΙ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΟΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΕΣΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ?ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ?ΑΠΟ ΜΑΡΚΕΣ?

gcrook
01/08/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dida
ΛΟΓΙΚΑ ΝΑΙ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΟΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΕΣΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ?ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ?ΑΠΟ ΜΑΡΚΕΣ?

Ακριβα στο κοστος αποκτησης σε γενικες γραμμες.
Ακριβα και δυσκολα στην συντηρηση, λογω πολυπλοκοτητας.
Αναλωσιμα ασφαλως πιο ακριβα απο του παπιου.
Πρακτικα μεν με αποθηκευτικους χωρους και υπερβολικη ανεση, αλλα οδικη συμπεριφορα το λιγοτερο απροβλεπτη.

Το παπι για την πολη ειναι το μονο οχημα που θα επιβιωσει..ολα τα αλλα ειναι μοδα, συγκυριες, και τριχες κατσαρες:wave2:

J.R
01/08/2006, 15:27
Κολλανε;(οπως λεει και η φιλη μας) οχι φιλε μου, βεβαια αν το παπι ειναι χρεπι τοτε θα σου κολλησει οποιαδηποτε στιγμη! εκανα δικαβαλο με την παπια μου, απο Δαφνη- Μαρκοπουλο- Δαφνη και με τις ζεστες παρακαλω και δεν επαθε τιποτα! και μιλαμε για το ηρωϊκο C50 του 90 φευγα!Θελει απλα να του αλλαζεις τα λαδακια του ανα 1000 περιπου χλμ (αναλογα την ηλικια-τεχνολογια) και ολα καλα!απο οικονομια δεν το συζηταμε, με καθημερινη χρηση ημουνα στα 3 γιουργια τη βδομαδα παρακαλω!εκτος βεβαια αν παρεις Ζ και τοτε θα πας γυρω στα 16 γιουργια!αλλα και αυτο ειναι παλι σαν παπι!:rotflmao: :rotflmao:

dida
01/08/2006, 15:34
ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ?ΚΑΤΙ ΓΙΑ GLX...

dida
01/08/2006, 15:37
K KAMMIA MARKA ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.ΑΣΧΕΤΟ.ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ?ΟΛΟ ΑΔΕΙΑΖΕΙ Η ΑΘΗΝΑ ΚΙ ΟΛΟ ΠΗΧΤΡΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ

desklit
01/08/2006, 15:46
πάρε ένα crypton μεταχειρισμένο γύρω στα 1000 Ε και είσαι μια χαρά! με τα άλλα 1000 Ε βλάλε το δίπλωμα για Α1 και θα σου περισσέψουν κ λεφτά για τις βενζίνες και για τα service..

γνώμη μου είναι ότι με το 50άρι θα ταλαιπωρηθείς λόγω παλαιότητας,συντήρησης κλπ..

αν δε σαρέσει το crypton υπάρχει πάντα κ η λύση astrea δοκιμασμένη σχεδόν από όλο τον κόσμο αλλά προσοχή στους πιτσιρικάδες που τα πουλάνε γιατί τα περισσότερα ειναι πειραγμένα..

φιλικά :beer: :beer:

blueblack
01/08/2006, 16:32
ΚΑΙ ΓΩ ΝΟΜΙΖΩ............


Πώς τό Γιαμάχα.....είναι σούπερ ......καί τό φθηνότερο νομίζω..
περίπου 1700 εύρώ......άν καί όλα είναι καλά..άπλά τό Χόντα τό πιό άκριβό 2000 χιλιάρικα..
Τά σκουτεροειδή......??
ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ....!!!!!!
Μουνόγκαζα τά λέω...έγώ...!!!!!!
Έβγαζα μέ πενηντάρι παπί δίχρονο suzuki....100 χιλιόμετρα τή μέρα...έπί δύο χρόνια...
Τώρα αύτά μέ τά 100-125 κυβικά είναι ΑΘΡΑΥΣΤΑ....ΠΛΕΟΝ....!!!!!!!!!
:wave2:

gcrook
01/08/2006, 16:40
Βρες Crypton 1999-2002.
Σκυλι, ροπατο, πολυ καλα φρενα.

Αν και το κορυφαιο παπι ever ειναι το Suzuki FX125, πενταταχυτο,συμπλεκτης 12αλογα τροχο (τετραχρονο) , πολυ καλα φρενα, πλαισιο μοτοσυκλετισιο, στριβει, δικαβαλο με τριτη σε ανηφορα και ανεβαζει....
Το καλυτερο μοτερ 125cc (2εκκεντροφοροι,4 βαλβιδες,ΤSCC και αλεξισφαιρο μοτερι) , που βγηκε ποτε σε παπι και οχι μονο, και δεν δεχομαι αντιλογο.
Μοντελο 2002 και πανω ακομα καλυτερα, το καταλαβαινεις απο την διαφορετικη ζαντα αλουμινιου.
Αλλα η τιμη του σαν μεταχειρα ειναι ακομα υψηλη γιατι ειναι περιζητητο.

Απο εδω μεσα το ειχα εγω ο idi και ο M1ke.
Ερωτας μεγαλος.

kostisthegreek
04/08/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βρες Crypton 1999-2002.
Σκυλι, ροπατο, πολυ καλα φρενα.

Αν και το κορυφαιο παπι ever ειναι το Suzuki FX125, πενταταχυτο,συμπλεκτης 12αλογα τροχο (τετραχρονο) , πολυ καλα φρενα, πλαισιο μοτοσυκλετισιο, στριβει, δικαβαλο με τριτη σε ανηφορα και ανεβαζει....
Το καλυτερο μοτερ 125cc (2εκκεντροφοροι,4 βαλβιδες,ΤSCC και αλεξισφαιρο μοτερι) , που βγηκε ποτε σε παπι και οχι μονο, και δεν δεχομαι αντιλογο.
Μοντελο 2002 και πανω ακομα καλυτερα, το καταλαβαινεις απο την διαφορετικη ζαντα αλουμινιου.
Αλλα η τιμη του σαν μεταχειρα ειναι ακομα υψηλη γιατι ειναι περιζητητο.

Απο εδω μεσα το ειχα εγω ο idi και ο M1ke.
Ερωτας μεγαλος.

Θα σας είχα αφήσει πίσω και τους τρείς σας με το κολοφτιαγμένο χόντα που είχα!
:lol::wave2:

gcrook
04/08/2006, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Θα σας είχα αφήσει πίσω και τους τρείς σας με το κολοφτιαγμένο χόντα που είχα!
:lol::wave2:

Και μετα θα ερχομασταν και θα σε μαζευαμε για να σε παμε συνεργειο.:D :rotflmao: :wave2:

kostisthegreek
04/08/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και μετα θα ερχομασταν και θα σε μαζευαμε για να σε παμε συνεργειο.:D :rotflmao: :wave2:

Δεν θα με προλαβένατε!
Θα είχα φτάσει πρώτος και στο συνεργείο!
:lol: :wave2:


Γι αυτό σήμερα αποτρέπω τους πιτσιρικάδες για το μεγάλωμα των παπιών. Γιατί κάθε μέρα θα είναι με ένα κλειδί στο χέρι.

oulas
05/08/2006, 23:40
κολλανε πανω απο 10χιλιομετρα?????????

Μπορει να μην σου μεινει στο χερει αμεσως, αλλα επειδη 17 χλμ αποσταση να πας και 17 να ερθεις δεν θα την παλαψεις καθε μερα να πηγαινεις με 50-60 χλμ τελικιασμενος, τοτε πρεπει να πας αναγκαστικα στα 125, οπου θα σε βγαλει. Καλυτερα σε παπι, αν σε ενδιαφερει η οικονομια συντηρισης - βενζινης.

Επισης στο 50 αρι, αν το πηγαινεις τερμα γκαζι, γιατι ετσι θα νε για να βγαλεις 17 χλμ, θα καει πολυ και θα ζοριζεται αρκετα. Σε ενα μηχανακι που βγαζει απο 3.5 - 5.5 αλογα συνηθως, πεζει μεγαλο ρολο και το βαρος σου.

Πχ εισαι γυναικα και 50 κιλα, το παιρνεις, θα σε βγαλει για τα ψωνια της γειτονιας. Εσυ ομως κανα νταμαρι 1.90 και πχ 90 κιλα. Το 50αρι, θα κλασει.

Φιλε μαζεψε λεφτα να παρει 125 καινουργιο παπακι, πχ κανα yamaha crypto, αλλιως η βλαβες που θα σου βγαζει θα νε πολλαπλασιες απο την διαφορα που θα βαλεις για να παρεις ενα καινουργι παπι.

17+17 χιλιομετρα =34 με 50αρι, ειναι απογορευτικα!

Μονο 125 μηχανακι που ειτε ειναι καινουργιο ητε δουλευει σωστα!