PDA

View Full Version : ΒΕΝΖΙΝΕΣ???



panjimnakos
01/08/2006, 19:28
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΚΟΛΟΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ?:yuck:
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΥΡΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΕΥΒΟΙΑ ΕΒΑΛΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ(Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ) ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ. ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΠΑΚΕΤΟ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΑΠΟ ΤΙΣ 8000 Κ ΜΕΤΑ ΒΑΡΙΟΤΑΝ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ...:uplate:
ΜΟΛΙΣ ΕΦΤΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΘΗΝΑ ΕΒΑΛΑ SUPER AMOΛΙΒΔΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ... ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ :evil: ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ 100%!!!
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΝ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΙΒΔΗ Κ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΟ FZ1 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΟΠΩΣ ΤΟ R1 ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΕΙΖΕΤΑΙ SUPER ΑΜΟΛΥΒΔΗ... :confused:

xtapodias
02/08/2006, 14:59
Όντως σαν συνιστώμενο καύσιμο η yamaha προτείνει απλή αμόλυβδη. Πιο κάτω όμως αναφέρει οτι ο κινητήρας έχει σχεδιαστεί για να καίει βενζίνη 91 οκτανίων και πάνω. Επίσης αν υπάρχει προανάφλεξη (πειράκια), ή αυτανάφλεξη να χρησιμοποιηθεί βενζίνη άλλη μάρκας ή αμόλυβδο καύσιμο υψηλότερων οκτανίων. Εγώ από κόλλημα περισσότερο, και στο vstrom που είχα και στο fazer βάζω πάντα 100άρα. Η 100άρα αν δεν κάνω λάθος έρχεται στον βενζινά σαν απλή και αυτό με κάποια πρόσθετα ανεβάζει τα οκτάνια και γίνεται 100άρα. Θεωρώ λοιπόν ότι για τον άτιμο τον βενζινά που επιδιώκει το εύκολο κέρδος, απλά θα σου πουλήσει την απλή 95άρα για 100άρα (το πιο εύκολο). Στην απλή παίζουν κι άλλες πιο σύνθετες νοθείες. Βέβαια όλα σχετικά είναι. Το vstrom μια μέρα μετά από ταξίδι που έβαλα απλή βενζίνη από πρατήριο της πλάκας άρχιζε να σβήνει. Το κρατούσα αναμμένο με γκάζι. Μόλις μπόρεσα κι έβαλα 1/3 του ρεζερβουάρ 100άρα πήρε τα πάνω του. Θα μου πεις έτυχε. Ναι δεν λέω, αλλά.... Πάντως με τσούζει λίγο η 100άρα συνέχεια αλλά πιστεύω ότι μειώνω τις πιθανότητες να γίνει η στραβή.

panjimnakos
02/08/2006, 16:51
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ 100ΑΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η SHELL RACING! ETΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ...:rolleyes:
ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΔΕ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΖΟΥΖΕΙ!!!:a66: :a66: :a66:

THEOD
04/10/2006, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ 100ΑΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η SHELL RACING! ETΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ...:rolleyes:
ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΔΕ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΖΟΥΖΕΙ!!!:a66: :a66: :a66:

Εγώ ΜΟΝΙΜΩΣ και ΠΑΝΤΑ σε όλα τα μηχανάκια που είχα, βάζω ΑΠΛΗ - ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ αμόλυβδη...
Και αυτό γιατί μερικές φορές που δοκίμασα τις σούπερ αμόλυβδες δεν μπορώ με σιγουριά να πω ότι είδα καμμία διαφορά (εκτός από το παπί μου που κατά περίεργο τρόπο έχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην λειτουργία του με σούπερ αμόλυβδη...).

ΑΡΝΟΥΜΑΙ να μπώ στο τρυπάκι που έχουν εφεύρει οι εταιρίες για να μας τα παίρνουν ακόμη πιο χοντρά...

Alki_Viades
04/10/2006, 09:51
θα συμφωνησω, τα πολλα παραπανω λεφτα που δινεις για την σουπερ σε καμια περιπτωση δεν αξιζουν τα οποια (αμφισβητουμενα) οφελη εχεις.

Βρες ενα καλο βενζιναδικο να βαζεις καθημερινα απλη αμολυβδη, κι αν χρειαστει σε καμια εκδρομη να βαλεις απο ασχετο, τοτε βαλε 100αρα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας νοθειας τουλαχιστον...

Tropeas
04/10/2006, 09:58
Εχουμε διηληστήρια που σημαίνει ότι όλες οι βενζίνες επεξεργάζονται εδώ... :p με ότι αυτό συνεπάγεται :a01: απο εκεί και πέρα και εγώ στην μηχανή δεν βλέπω διαφορά ενώ στην πάπια , βλέπω τεράστια... π.χ. δεν χτυπάνε οι βαλβίδες πάει ποιο καλά κλπ κλπ...:rolleyes:

Tropeas
04/10/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
κι αν χρειαστει σε καμια εκδρομη να βαλεις απο ασχετο, τοτε βαλε 100αρα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας νοθειας τουλαχιστον...
Αλκη δεν έχει σχέση αν είναι 100άρα αν θα είναι ανόθευτη ή λιγότερο νοθευμένη...
συνήθως νοθεύουν αυτήν που θα τους επιφέρει το μεγαλύτερο κέρδος, οπότε και αυτήν... ;) :wave2:

Alki_Viades
04/10/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αλκη δεν έχει σχέση αν είναι 100άρα αν θα είναι ανόθευτη ή λιγότερο νοθευμένη...

Πολυ σωστα αλλα ελπιζεις πως με μια λογικη νοθεια η 100αρα θα ειναι τουλαχιστον 91 οκτανια που θελει τo FZ1.

Εκτος αν ο τυπος εχει ξεφυγει εντελως κι οτι περισσευει απο βοτκες, μπυρες , πορτοκαλαδες και πατατακια τα πεταει στη δεξαμενη :bigcry: