PDA

View Full Version : Αλλαγη λαδιων



X_NR750
02/08/2006, 08:17
Αλλαξα χτες λαδια στο VFR βαζοντας Castrol ActEvo 10W 40 αντι για τα Agip που προτεινει η Honda στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο

Ο μαστορας μου ειπε οτι επρεπε να βαλω 15W εδω στην ελλαδα γιατι εχει υψηλες θερμοκρασιες και θα πρεπει να τα αλλαξω σε 3000χμ η Honda βεβαια στο manual λεει 10W 40

Τι λετε εσεις?

dirtbird
02/08/2006, 08:27
Kαταρχάς νομίζω ότι έπρεπε να βάλεις καλύτερα λάδια. Κάποια στιγμή είπα να τα δοκιμάσω (σε σχέση με Motul 300V)και δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που δούλευε το μοτέρ (υποκειμενισμός γαρ). Τεσπα τα πέταξα σε 1000 χλμ και ξαναγύρισα στα Motul. Επίσης καλοκαίρι ίσως είναι προτιμότερο το 15-50. Εγώ συνήθως αυτό κάνω.:wave2:

X_NR750
02/08/2006, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαταρχάς νομίζω ότι έπρεπε να βάλεις καλύτερα λάδια. Κάποια στιγμή είπα να τα δοκιμάσω (σε σχέση με Motul 300V)και δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που δούλευε το μοτέρ (υποκειμενισμός γαρ). Τεσπα τα πέταξα σε 1000 χλμ και ξαναγύρισα στα Motul. Επίσης καλοκαίρι ίσως είναι προτιμότερο το 15-50. Εγώ συνήθως αυτό κάνω.:wave2:

Δεν ειναι καλα τα Castrol???
Σημ. Φουλ συνθετικα ειναι.

dirtbird
02/08/2006, 08:36
Τα καλά της είναι τα RS κάτι - δεν θυμάμαι ακριβώς. Προσωπικά τα συγκεκριμένα δεν μου άρεσαν καθόλου.

X_NR750
02/08/2006, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα καλά της είναι τα RS κάτι - δεν θυμάμαι ακριβώς. Προσωπικά τα συγκεκριμένα δεν μου άρεσαν καθόλου.

Τα ActEvo η Castrol στο ιντερνετ τα προτεινει για το VFR
Επισης νομιζω πως ειναι τα ποιο ακριβα της στο ιντερνετ δεν εχει πουθενα RS στο site της

LINK CASTROL (http://www.castrol.com/castrol/productdetail.do?categoryId=73000056&contentId=6030768)

dirtbird
02/08/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Τα ActEvo η Castrol στο ιντερνετ τα προτεινει για το VFR
Επισης νομιζω πως ειναι τα ποιο ακριβα της στο ιντερνετ δεν εχει πουθενα RS στο site της

LINK CASTROL (http://www.castrol.com/castrol/productdetail.do?categoryId=73000056&contentId=6030768)

Αυτό (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9003125&contentId=6008562) είναι το καλό της λάδι.
Αν ψάξεις το βρίσκεις.

X_NR750
02/08/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτό (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9003125&contentId=6008562) είναι το καλό της λάδι.
Αν ψάξεις το βρίσκεις.

Να τα κρατησω 5000χμ και μετα να βαλω τα καλα?
Ετσι και αλλιως δεν το ζοριζω μεχρι 5000 στροφες το πολυ το παω.

stefanos
02/08/2006, 09:08
Μετά κατηγορείται τον συμπαθή γεράκο.
Ρε άρώματα είναι τα λάδια και σας αρέσουν η όχι?
-Εσένα dirt σου πάει το 300v γιατί είσαι καστανός.
-Εγώ λέω να βάλω ένα castrol είναι πιο ελαφρύ.
Χρυσές μου.......

dirtbird
02/08/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Να τα κρατησω 5000χμ και μετα να βαλω τα καλα?
Ετσι και αλλιως δεν το ζοριζω μεχρι 5000 στροφες το πολυ το παω.

Βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις (ασχέτως τύπου λαδιού δεν τα κρατάω ποτέ πάνω από 3000 χλμ, συχνά τα αλλάζω και νωρίτερα).

Πάντως θεωρητικά για τη χρήση που κάνεις, δεν τρέχει τίποτα.
Προσωπικά εκτός από τα Motul,θέλω να δοκιμάσω και τα Τorco και Amsoil.

Πάντως επειδή μιλάμε καθαρά υποκειμενικά χωρίς καμμία επιστημονική ανάλυση, δεν είναι δυνατόν να σου δικαιολογήσω μία απάντηση. Απλά επαναλαμβάνω ότι τα συγκεκριμένα λάδια δεν μου άρεσαν καθόλου και ότι είχαν μεγάλη διαφορά σε αίσθηση λειτουργίας όταν τα άλλαξα.:wave2:

X_NR750
02/08/2006, 09:12
Ρε παιδια ανησυχω
το ποναω το εργαλειο και o dirty με αγχωσε

X_NR750
02/08/2006, 10:22
Οσο το σκεφτομαι παντως νομιζω οτι αν ο κατασκευαστης συνιστα 10W 40 κατι ξερει και αυτο πρεπει να χρησιμοποιω

παρατηρησα επισης οτι το λαδι που ειχε ο κινητηρας απο το εργοστασιο πρεπει να ηταν 15 η 20W γιατι οι αλλαγες ταχυτητων ηταν ποιο μαλακες τωρα που εβαλα 10W κανει λιγο περισσοτερο θορυβο στις αλλαγες (οχι ανυσηχητικα) αλλα εχω την αισθηση οτι το μηχανακι παει ποιο καλα

kostisthegreek
02/08/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Οσο το σκεφτομαι παντως νομιζω οτι αν ο κατασκευαστης συνιστα 10W 40 κατι ξερει και αυτο πρεπει να χρησιμοποιω

παρατηρησα επισης οτι το λαδι που ειχε ο κινητηρας απο το εργοστασιο πρεπει να ηταν 15 η 20W γιατι οι αλλαγες ταχυτητων ηταν ποιο μαλακες τωρα που εβαλα 10W κανει λιγο περισσοτερο θορυβο στις αλλαγες (οχι ανυσηχητικα) αλλα εχω την αισθηση οτι το μηχανακι παει ποιο καλα

Το λάδι που είχε από το εργοστάσιο ήταν για το στρώσιμο της μηχανής. Θα το ακούσεις και σαν λάδι συντήρησης.
Στη συνέχεια βάζουμε ότι λάδι προτείνει ο κατασκευαστής. Τα σημερινά μηχανάκια δεν είναι ζούνταπ του ΄60 για να αλλάζουν λάδια χειμώνα - καλοκαίρι.

stefanos
03/08/2006, 07:41
Τα ζουνταπ δεν αλλάζαν λάδια χειμώνα καλοκαίρι γιατί ήταν δίχρονα.
Οταν είναι καινούργια τα μηχανάκια καλό είναι να είμαστε στο ιξώδες που προτείνει ο κατασκευαστής (αν και συνήθως προτείνουν ανάλογα με τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος).
Οταν βάζουμε μεγαλύτερο ιξώδες ανεβάζουμε την πίεση στο κύκλωμα λίπανσης και μειώνεται και η παροχή λαδιού (οχι καλό).
Τέτοιες αλλαγές γίνονται μόνο όταν απο τα χιλιόμετρα αρχίσουν φθορές στα κουζινέτα που οδηγούν σε μείωση της πίεσης στο κύκλωμα λίπανσης.Αλλά μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα, και βέβαια πρέπει να μετρήσουμε και την πίεση λαδιού με κάποιο τρόπο.

OldMan
03/08/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οταν βάζουμε μεγαλύτερο ιξώδες:
1. ανεβάζουμε την πίεση στο κύκλωμα λίπανσης και
2. μειώνεται και η παροχή λαδιού (οχι καλό).

Το 2. σωστό !!!

(Το 1. γιατί το έγραψες ρε Πατέρα ??)

:p

dirtbird
03/08/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το 2. σωστό !!!

(Το 1. γιατί το έγραψες ρε Πατέρα ??)

:p

Είπαμε

το φόρτε του είναι οι στατικές άντε και κάνας τάπητας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
03/08/2006, 13:52
Να διαφωνείται δικαιολογημένα παρακαλώ.:p

Αντε εξηγώ λοιπόν πάλι ενώ δεν θα έπρεπε σε εσας τους 2.
οταν σε μια αντλία όταν μειώνεται η παροχή τι αυξάνεται?
Η πίεση.
Στον φθαρμένο κινητήρα γιατί πέφτει η πίεση λαδιού?
Γιατί αυξάνεται η παροχή του λιπαντικού στα φθαρμένα κουζινέτα.
Πώς αυξάνουμε την πίεση.?
αυξάνοντας το ιξώδες άρα μειώνοντας την παροχή της αντλίας.

Εντάξει ρε old υπάρχει βαλβίδα υπερπίεσης στον κινητήρα οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να αυξηθεί άλλο η πίεση στον καινούργιο κινητήρα μας.

X_NR750
03/08/2006, 20:17
Ρε παιδια με απλα λογια

τι θα με συμβουλευατε να κρατησω τα Actevo για 5000χμ και να τα αλλαξω με τα castrol r4 5w 40 (η Castrol λεει οτι συνιστωνται εκει που μπαινουν 10w)?????

η τι αλλο να κανω???

δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις αλλα η αξιοπιστια

ενταξει καταλαβαινω οτι δεν ειμαστε χημικοι, απλα γνωμες ζηταω εσεις τι θα κανατε?

α και δεν θελω αλλο τυπο λαδιου χειμωνα και αλλο καλοκαιρι ενα τυπο να ξεμπερδευουμε

συγνωμη προκαταβολικα αν σας κουρασα αλλα η βεφα ηταν ονειρο για μενα και την ποναω καταλαβαινετε.

dirtbird
03/08/2006, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να διαφωνείται δικαιολογημένα παρακαλώ.:p

Αντε εξηγώ λοιπόν πάλι ενώ δεν θα έπρεπε σε εσας τους 2.
οταν σε μια αντλία όταν μειώνεται η παροχή τι αυξάνεται?
Η πίεση.
Στον φθαρμένο κινητήρα γιατί πέφτει η πίεση λαδιού?
Γιατί αυξάνεται η παροχή του λιπαντικού στα φθαρμένα κουζινέτα.
Πώς αυξάνουμε την πίεση.?
αυξάνοντας το ιξώδες άρα μειώνοντας την παροχή της αντλίας.

Εντάξει ρε old υπάρχει βαλβίδα υπερπίεσης στον κινητήρα οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να αυξηθεί άλλο η πίεση στον καινούργιο κινητήρα μας.

Ως συνήθως λες πάλι μπούρδες και XR να τσουλάει δεν βλέπω (RIP).

Παροχή-πίεση κ.τ.λ. έχουν να κάνουν με την κατάσταση της αντλίας λαδιού.

:confused:

Και όχι, ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται (με το έτσι θέλω)

dirtbird
03/08/2006, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ρε παιδια με απλα λογια

τι θα με συμβουλευατε να κρατησω τα Actevo για 5000χμ και να τα αλλαξω με τα castrol r4 5w 40 (η Castrol λεει οτι συνιστωνται εκει που μπαινουν 10w)?????

η τι αλλο να κανω???

δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις αλλα η αξιοπιστια

ενταξει καταλαβαινω οτι δεν ειμαστε χημικοι, απλα γνωμες ζηταω εσεις τι θα κανατε?

α και δεν θελω αλλο τυπο λαδιου χειμωνα και αλλο καλοκαιρι ενα τυπο να ξεμπερδευουμε

συγνωμη προκαταβολικα αν σας κουρασα αλλα η βεφα ηταν ονειρο για μενα και την ποναω καταλαβαινετε.

Εγώ θα έβαζα Motul.
Μέχρι στιγμής, αυτά ξέρω-αυτά εμπιστεύομαι.

Τα Actevo πάντως θα τα πέταγα.

Και σε παρακαλώ μην αγχώνεσαι, επαναλαμβάνω είναι όλα υποκειμενικές κρίσεις και διόλου κατοχυρωμένες.
:beer: :wave2:

kostisthegreek
03/08/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ρε παιδια με απλα λογια

τι θα με συμβουλευατε να κρατησω τα Actevo για 5000χμ και να τα αλλαξω με τα castrol r4 5w 40 (η Castrol λεει οτι συνιστωνται εκει που μπαινουν 10w)?????

η τι αλλο να κανω???

δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις αλλα η αξιοπιστια

ενταξει καταλαβαινω οτι δεν ειμαστε χημικοι, απλα γνωμες ζηταω εσεις τι θα κανατε?

α και δεν θελω αλλο τυπο λαδιου χειμωνα και αλλο καλοκαιρι ενα τυπο να ξεμπερδευουμε

συγνωμη προκαταβολικα αν σας κουρασα αλλα η βεφα ηταν ονειρο για μενα και την ποναω καταλαβαινετε.


Εγώ στο εκάστοτε μοτόρι μου βάζω τον τύπο λαδιού που συνιστά ο κατασκευαστής και τα αλλάζω κάθε 3000 - 3500 χλμ.
Αν θέλεις κάνε και συ το ίδιο.

stefanos
04/08/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ως συνήθως λες πάλι μπούρδες και XR να τσουλάει δεν βλέπω (RIP).

Παροχή-πίεση κ.τ.λ. έχουν να κάνουν με την κατάσταση της αντλίας λαδιού.

:confused:

Και όχι, ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται (με το έτσι θέλω)

Αντε ρώτα και κανα μηχανικό εκεί μέσα να μαθαίνεις και τίποτα (κανά γέρο οχι τους συμαθητές σου)
Και αν δεν τσουλάει το XR οφείλεται στην έλλειψη ανταλακτικών επειδή ο Σαρακάκης δεν έχει το 22120κν8-000 και πρέπει να το παραγγείλω και απο τον σεπτέμβρη και βλέπουμε.

dirtbird
04/08/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αντε ρώτα και κανα μηχανικό εκεί μέσα να μαθαίνεις και τίποτα (κανά γέρο οχι τους συμαθητές σου)
Και αν δεν τσουλάει το XR οφείλεται στην έλλειψη ανταλακτικών επειδή ο Σαρακάκης δεν έχει το 22120κν8-000 και πρέπει να το παραγγείλω και απο τον σεπτέμβρη και βλέπουμε.

Oι μπούρδες και οι συνήθεις δικαιολογίες συνεχίζονται.

Τώρα φταίει ο Σαρακάκης για την ανικανότητα....:lol: :lol:

kostisthegreek
04/08/2006, 20:38
Η πίεση του λαδιού εξαρτάται από την κατάσταση της αντλίας λαδιού ή και την ρύθμησή της αν υπάρχει.
Τώρα αν πέσει η πίεση λόγω φθαρμένων κουζινέτων πάει να πει ότι τα κουζινέτα είναι πλέον άχρηστα, αν ήδη δεν προλάβαν να αρπάξουνε αυτά και ο στρόφαλος.

GhostDog
04/08/2006, 20:53
εγώ βάζω 10-40 χειμώνα 20-50 καλοκαίρι

BellRay EXP :beer:

KLX250 αλλαγή κάθε 1000χλμ. (περίπου)