PDA

View Full Version : Φίλτρο αέρα K&n σε Cbf-600



makis206
02/08/2006, 11:48
Tο έχει τοποθετήσει κανείς σας ;

Χρειάστηκε κάποια ρύθμιση στα καρμπυρατέρ μετά την τοποθέτηση ;

Είδατε κάποια διαφορά στη λειτουργία του μοτέρ, περισσότερη δύναμη ίσως ;

Το ζητούμενό μου δεν είναι τόσο η αύξηση της ιπποδύναμης όσο η λιγοστή συντήρησή του όσο αναφορά τον καθαρισμό και την αντικαταστασή του.

Όποια γνώμη και κατάθεση εμπειρίας καλοδεχούμενη ! :)

:beer: :beer:


57668

makis206
06/08/2006, 16:42
Θα το βάλω !

:lol: :lol: :lol:

kalant
06/08/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα το βάλω !

:lol: :lol: :lol:

το αποφασισες χωρις γνωμες απο αλλους τελικα...

ετσι μπραβο αποφασιστικοτητα πανω απ'ολα...

Nikoskazer2000
07/08/2006, 01:36
Αφού σου το 'λεγα ρε Μάκη οτι τα K'n'N είναι αστέρια φίλτρα :a08:

Και 'γω που έβαλα στο Kaze-R είδα αρκετά μεγάλη διαφορά σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών. Το "φοράω" 1,5 χρόνο (φιλτροχοάνη παρακαλώ που είναι πιο επίφοβη για μικρή κατακράτηση σωματιδίων) τώρα και ο κινητήρας είναι διαμάντι λέμε!

Απο του Ψαρουδάκη την πήρες; Πόσο στην έκατσε; Ελπίζω να πήρες και το καθαριστικό+λιπαντικό κιτ έτσι;

Να σε πάω και για πράμα σωληνάκια υψηλής Breaking απ' του Αθηναίου; (λέω τώρα εγω) :a13:

makis206
07/08/2006, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το αποφασισες χωρις γνωμες απο αλλους τελικα...
ετσι μπραβο αποφασιστικοτητα πανω απ'ολα...

Πρωτοβουλία που ελπίζω να έχει καλό αποτέλεσμα και ευτυχές τέλος μόλις το παραλάβω και το τοποθετήσω !

:cool:

:lol: :beer: :lol:

makis206
07/08/2006, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αφού σου το 'λεγα ρε Μάκη οτι τα K'n'N είναι αστέρια φίλτρα :a08:
Και 'γω που έβαλα στο Kaze-R είδα αρκετά μεγάλη διαφορά σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών. Το "φοράω" 1,5 χρόνο (φιλτροχοάνη παρακαλώ που είναι πιο επίφοβη για μικρή κατακράτηση σωματιδίων) τώρα και ο κινητήρας είναι διαμάντι λέμε!
Απο του Ψαρουδάκη την πήρες; Πόσο στην έκατσε; Ελπίζω να πήρες και το καθαριστικό+λιπαντικό κιτ έτσι;
Να σε πάω και για πράμα σωληνάκια υψηλής Breaking απ' του Αθηναίου; (λέω τώρα εγω) :a13:

Νικόλα τα φίλτρα της K&N τα ξέρω πολύ καλά εδώ και αρκετά χρόνια, εύχομαι μόνο να μη χρειάζεται τίποτα ρυθμίσεις γιατί τότε θα πρέπει να περιμένω μέχρι το επόμενο σέρβις για να το τοποθετήσω, αλλιώς το βάζω και μόνος μου και όλα καλά ! :cool:

Το έχω παραγγείλει απ'του Μάλμου μαζί με ένα κιτ καθαρισμού και τα περιμένω.

Σωληνάκια υψηλής έ ;:smokin: :smokin:

:beer:

emilio
08/08/2006, 10:17
Φίλε μόνο με την αλλαγή φίλτρου δε νομίζω να κάνεις κάτι τρομερό. Το μηχανάκι θα αλλάξει πραγματικά και με την αλλαγή της εξάτμισης. Στο λέω από προηγούμενη δική μου εμπειρία.:winka:

makis206
08/08/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από emilio
Φίλε μόνο με την αλλαγή φίλτρου δε νομίζω να κάνεις κάτι τρομερό. Το μηχανάκι θα αλλάξει πραγματικά και με την αλλαγή της εξάτμισης. Στο λέω από προηγούμενη δική μου εμπειρία.:winka:

Φίλε μου emilio όπως είπα και παραπάνω δεν με νοιάζει και τόσο η αύξηση της ιπποδύναμης όσο το να βάλω ένα φίλτρο που να μη χρειάζεται σχεδόν καθόλου συντήρηση.

Αυτό που με ενδιαφέρει για την ώρα είναι να μην χρειάζεται το μοτέρ κάποιες ρυθμίσεις κατά την τοποθέτηση του φίλτρου γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω το επόμενο σέρβις που προβλέπεται να γίνει γύρω στον Οκτώβρη.

Αλλά και το θέμα της εξάτμισης το έχω στα υπόψιν για το μέλλον, τώρα υπάρχουν αρκετές οικονομικές εκκρεμότητες που πρέπει να τακτοποιήσω !
Δεν με παίρνει με τίποτα !:lol:

:beer: :beer:

emilio
08/08/2006, 11:55
Από οικονομική άποψη δεν το συζητώ ότι συμφέρει και δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί κάποια ρύθμιση μόνο με την αλλαγή φίλτρου. Αν αλλάξεις και εξάτμιση τότε ίσως......:beer:

makis206
08/08/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από emilio
Από οικονομική άποψη δεν το συζητώ ότι συμφέρει και δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί κάποια ρύθμιση μόνο με την αλλαγή φίλτρου. Αν αλλάξεις και εξάτμιση τότε ίσως......:beer:

Ευχαριστώ !:beer: :beer: :beer:

makis206
09/08/2006, 07:34
Χτες το απόγευμα το τοποθέτησα.!

Καμμία διαφορά όσο αναφορά το δούλεμα του μοτέρ, δεν δείχνει να χρειάζεται ρύθμιση μετά την τοποθέτησή του αφού δουλεύει όπως ακριβώς και με το εργοστασιακό φίλτρο αέρα.

Χρόνος τοποθέτησης ; 5 λεπτά !:cool:

Διαφορά σε επιδόσεις ; Καμμία !:lol:

Τιμή ; 70 ευρώ + 15 για το κιτ καθαρισμού του

Δωράκι ; Ένα αυτοκόλλητο Κ&N ! :lol:


:beer: :beer:

Kizoku
09/08/2006, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Διαφορά σε επιδόσεις ; Καμμία !:lol:



ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Είσαι απίστευτος!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εντάξει μην είσαι και πλεονέκτης, πήρες το αυτοκόλλητο δώρο!

makis206
09/08/2006, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Εντάξει μην είσαι και πλεονέκτης, πήρες το αυτοκόλλητο δώρο!

Ναι αλλά δεν το κολλάω στο μηχανάκι !

Όχι αντί να κερδίσουμε ροπές και τελικές, να τα χάσουμε κιόλας από τα περιττά τα βάρη !

:lol: :beer: :lol: :lol:

Kizoku
09/08/2006, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ναι αλλά δεν το κολλάω στο μηχανάκι !

Όχι αντί να κερδίσουμε ροπές και τελικές, να τα χάσουμε κιόλας από τα περιττά τα βάρη !

:lol: :beer: :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sabre
09/08/2006, 09:13
Κόλλα το σε περίπτωση service μήν ξεχαστεί κανένας και στο αλλάξει.

makis206
09/08/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Κόλλα το σε περίπτωση service μήν ξεχαστεί κανένας και στο αλλάξει.

Αυτό το αυτοκόλλητο το κόλλησα στο καπάκι του φίλτρου.:winka:

είναι μικρό και ελαφρύ ! :lol:


Έλεγα για το άλλο που σου δίνουν και γράφει μόνο το "K&N" πάνω για να το κολλήσεις όπου θέλεις ! :cool:

:beer: :beer:

ortho
19/08/2006, 13:44
γειά σας φίλοι!

έχω βάλει Κ&Ν αρκετούς μήνες τώρα. υποκειμενικά η αίσθηση που μου είχε δώσει είναι ότι βελτιώθηκε η αναπνοή του κινητήρα. απ'όσο ξέρω δεν άλλαξε κάτι ο μηχανικός.

διαφορά πάντως είδα όταν άλλαξα το γρανάζι της τελικής με ένα δόντι λιγότερο μπροστά, με >3.500 στρ. και 3η σπινάρει ωραιότατα. το κάνει και με 4η αν πιεστεί λίγο παραπάνω.

όσο για την κατανάλωση... πήγα χανιά και όργωσα το νομό. για πρώτη φορά είχα 285χλμ στο χιλιομετρητή και δεν είχε ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας. έκανα συνολικά σε 8 μέρες 1560χλμ κι έκαψε περίπου 80 λίτρα. στον αυτοκινητόδρομο χανιά- καστέλλι έκανα ίσως 300-350 τα υπόλοιπα στα βουνά.
καλύτερη μέτρηση ήταν 4,78 λίτρα/ 100. πολύ καλά νομίζω.

:D


τώρα ξανά στο καμίνι!

καλούς δρόμους

με καναδυό ρακές κάνει και σούζα
:nono: :nono: :a26:

το σφυρί το κρατά η γυναίκα μου...

javaneze
04/09/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ortho
όσο για την κατανάλωση... πήγα χανιά και όργωσα το νομό. για πρώτη φορά είχα 285χλμ στο χιλιομετρητή και δεν είχε ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας.
Fιλε αυτο εδω, πως υποννοεις οτι το καταφερες; με την αλλαγη του γραναζιου;
Κονταινοντας τις σχεσεις δεν θα επρεπε να δεις αυξηση στην καταναλωση;

Προσωπικα, κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες, δεν εχω δει ποτε πανω απο 230χλμ στον μετρητη πριν αναψει το λαμπακι...

ortho
05/09/2006, 17:34
καλησπέρα.

γενικά δεν έχω διαπιστώσει διαφορά στην κατανάλωση με το ένα δόντι λιγότερο. αυτό που λέω είναι ότι σε ανοιχτό δρόμο η καλή μας πάει οικονομικά.
προφανώς εχει να κάνει με το βαρύ χέρι. εγώ δεν έχω, φοβάται κι η γυναίκα μου :nono: :nono: μέχρι 160 κι αυτό για λίγο

πριν λιγο έβαλα βενζίνη, για 243 χλμ 13,8 λίτρα, τα 170 στην αθηνών- κορίνθου. νομίζω ότι είναι καλά.
μόνο στην αθήνα, ανάβει το λαμπάκι στα 220-230 χλμ.

idi
05/09/2006, 17:40
με το μικροτερο εμπρος γραναζι το κοντερ "γραφει" περισσοτερα χμλ απο οτι πραγματικα εχεις κανει !!! αρα ειναι "ψεμα"

ortho
08/09/2006, 18:48
καλησπέρα.
φίλε idi δεν έχω μηχανολογικές γνώσεις, έγραψα ότι μου έδειξε το οδόμετρο. κάνω μία σκέψη, που δεν ξέρω αν είναι και σωστή...ένα δόντι λίγοτερο είναι διαφορά 7%. χοντρικά στα 285 χλμ αυτό είναι 20-21 χλμ. θα είχα δηλ. 265. αν και δεν είναι το απόλυτο νούμερο το σημαντικό. γεγονός παραμένει ότι η κατανάλωση δεν αυξήθηκε.
σίγουρα όμως το κοντέρ παίρνει από το γρανάζι της τελικής?:) :)

symvoulos
23/10/2006, 23:59
ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΘΑΣΟ ΜΕ 120 ΕΩΣ 160 χλμ/ωρα ΕΙΔΑ ΔΙΠΛΟΣ ΚΑΙ ΦΩΡΤΟΜΕΝΟΣ 270χλμ.ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΜΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 120 ΚΑΙ 6000 στρ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΟΔΥΓΗΜΑ ΚΑΝΩ 250χλμ.Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ

javaneze
24/10/2006, 10:03
Λοιπον, μιας και το τοπικ ειναι για το Κ&Ν να αναφερω την δικια μου εμπειρια.

Οταν εβαλα την εξατμιση (Mivv ανοιχτη) ενω βελτιωθηκε κατα πολυ ο ηχος της μοτοσυκλετας, χαμηλα κρεμασε.
Αναμεσα στις 1000 με 2000 σ.α.λ. δημιουργηθηκε μια τρυπα που δεν υπηρχε.
Σκαω δλδ ελαφρύ ξερογκαζο με νεκρά, και δεν συμβαινει τιποτα. Δεινει μια αισθηση, σαν να ειναι μπουκωμενο χωρις ουσιαστικα να ειναι.

Μετα απο κουβεντα με φιλο με 636 και αναλογο προβλημα οταν εβαλε την Laser που εχει, αλλαξα το φιλτρο.
Ο φιλος, με το ψεκαστο μοτερ του 636 δηλωσε οτι το προβλημα υφισταται ακομα αλλα μειωθηκε κατα πολυ.
Εγω αντιθετα στο CBF, και μετα την προσθηκη του K&N δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα. Η τρυπα υπαρχει και βασιλευει, και θαρρω θα αντιμετωπιστει μονο με κοντυτερο γραναζι μπροστα, στο οποιο ομως δεν προχωρω γιατι φοβαμαι την αυξηση της καταναλωσης.

Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικο ή εχει καποια συμβουλη, ειναι ευπροσδεκτος.
:)

Nostra
24/10/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικο ή εχει καποια συμβουλη, ειναι ευπροσδεκτος.
:)

Νικόλα,

μάλλον χρειάζεσαι δυναμομέτρηση/ καυσανάλυση και ρύθμιση καρμπυρατέρ... κοινώς jetting

έχουμε πάει και μαζί...ξέρεις για που λέω.... :winka:

πάρε τους τηλ. να ρωτήσεις τι μπορεί και με πόσα μπορεί να γίνει ....

:wave2:

sirjohnbest
05/07/2008, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
με το μικροτερο εμπρος γραναζι το κοντερ "γραφει" περισσοτερα χμλ απο οτι πραγματικα εχεις κανει !!! αρα ειναι "ψεμα"

Αυτό πάλι τι ηταν ? Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση το Γρανάζι (εμπρός ή πίσω ) με το κοντέρ φίλε μου !!! Έτσι για την ιστορία , (και χωρίς παρεξήγηση ) το μόνο που παίζει ρόλο στις ενδείξεις του κοντέρ είναι η συνολική (ζάντα , ελαστικό ) διάμετρος των Τροχών !!!:smilea:

makis206
05/07/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Αυτό πάλι τι ηταν ? Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση το Γρανάζι (εμπρός ή πίσω ) με το κοντέρ φίλε μου !!! Έτσι για την ιστορία , (και χωρίς παρεξήγηση ) το μόνο που παίζει ρόλο στις ενδείξεις του κοντέρ είναι η συνολική (ζάντα , ελαστικό ) διάμετρος των Τροχών !!!:smilea:

Bρε τον αθεόφοβο τι θυμήθηκε 2 χρόνια μετά..:bigcry: :lol:

Αλήθεια τα μηχανάκια πως μετράνε τα χιλιόμετρα, με αισθητήρα στροφών ;:look:


:beer:

super_toto
05/07/2008, 12:13
Στο τελευταίο σερβις που έκανα, ο μηχανικός με ρώτησε τι φίλτρο να βάλει. KN ή αυτό που βάζει η Honda.

Τον ρώτησα τι διαφορά θα έχει και μου είπε αυτολεξί:

Αν αλλάξεις εξάτμιση θα δείς διαφορά στην ιπποδύναμη μισό με ένα άλογο. Αν δεν αλλάξεις δεν θα μπορέσεις να διαπιστώσεις καμία διαφορά.

makis206
05/07/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αν αλλάξεις εξάτμιση θα δείς διαφορά στην ιπποδύναμη μισό με ένα άλογο. Αν δεν αλλάξεις δεν θα μπορέσεις να διαπιστώσεις καμία διαφορά.

Δεν αντιλέγω ότι ψηλά (αρκετά ψηλά!) το μηχανάκι πιθανόν να είναι πιο δυνατό, δύσκολα πιστεύω ότι θα το καταλάβει κάποιος πάντως.. χάνει αρκετά στις μεσαίες όμως, παύει να είναι CBF 100%..

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Κ&Ν (για να μην πω το μοναδικό) κατά τη γνώμη μου είναι τα μηδαμινά του έξοδα στη συντήρηση.

:beer:

sirjohnbest
05/07/2008, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Bρε τον αθεόφοβο τι θυμήθηκε 2 χρόνια μετά..:bigcry: :lol:

Αλήθεια τα μηχανάκια πως μετράνε τα χιλιόμετρα, με αισθητήρα στροφών ;:look:


:beer:

Μάλιστα … να σου απαντήσω φίλε μου ! Αισθητήρας στροφών ονομάζετε αυτός που μετρά της Στροφές του Κινητήρα , και αυτός χρειάζεται για να γνωρίζει η μονάδα ψεκασμού το ΑΝΣ (άνω νεκρό σημείο ) για να ξεκινήσει ο ψεκασμός και η ανάφλεξη (αυτός χρησιμοποιείτε και για να γνωρίζει τις στροφές του κινητήρα! ) . Η μέτρηση παίρνεται από τον στροφαλοφόρο άξονα . ΟΛΑ τα συστήματα ψεκασμού έχουν αισθητήρα στροφών !!!!!!! Ο αισθητήρας στροφών έχει τρία καλώδια τα δυο για να μεταφέρεται το ρεύμα και ένα για το μπλεντάζ ( αυτό τον προστατεύει από ηλεκτρομαγνητικά πεδία ) στην αρχή είχαν δυο καλώδια έλειπε το μπλεντάζ , και χαλούσαν εύκολα ! Δουλεύει με ρεύμα που δημιουργείτε από επαγωγή , εάν θέλουμε να δούμε αν είναι εντάξει ,τότε μπορούμε να μετρήσουμε την αντίσταση του ή τα βολτ που παράγει , (πάντα σε εναλλασσόμενο ρεύμα ) , την ώρα που γυρίζουμε την μίζα παράγει περίπου 2 με 3 βολτ ! Τα σύγχρονα μηχανάκια ή και αυτοκίνητα την ταχύτητας του οχήματος την «παίρνουν» από τον αισθητήρα του ABS (δεν είναι απλό ? ) όταν υπάρχει βέβαια , στην περίπτωση που δεν έχουμε ABS τότε χρησιμοποιούν αισθητήρα Τροχού ( έτσι λέγεται ) . Αυτά φίλε μου γνωρίζω , εάν κάνω λάθος τότε το κουβεντιάζουμε !
ΥΓ. Δεν κάνω τον έξυπνο απλά «έτυχε» να δουλεύω στην FIAT , Alfa Romeo ,και Lancia , για δέκα χρόνια (1993 – 2003 ) ως υπεύθυνος συνεργείου και έχω κανει πάρα πολλά πάνω στα συστήματα ψεκασμού και στο ηλεκτρικά των οχημάτων .
ΥΓ. 2 Έχω διαβάσει και μηνύματα πιο παλιά από 2 χρονών , και ειδικά αυτά που αφορούν τα cbf , δεν έχει σημασία πότε γράφτηκαν ορισμένες απόψεις ή εμπειρίες , η γνώση δεν παλιώνει !
:smilea:

sirjohnbest
05/07/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν αντιλέγω ότι ψηλά (αρκετά ψηλά!) το μηχανάκι πιθανόν να είναι πιο δυνατό, δύσκολα πιστεύω ότι θα το καταλάβει κάποιος πάντως.. χάνει αρκετά στις μεσαίες όμως, παύει να είναι CBF 100%..

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Κ&Ν (για να μην πω το μοναδικό) κατά τη γνώμη μου είναι τα μηδαμινά του έξοδα στη συντήρηση.

:beer:

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό !!!!!!! Ουσιαστικά βάζοντας αυτό το φίλτρο «χάνεις» αυτό που το cbf προσφέρει . Τελικα μάλλον σε άλλου χαρακτήρα moto απευθύνονται αυτές οι βελτιώσεις ! Σωστά ?

bsari
05/07/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Αυτό πάλι τι ηταν ? Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση το Γρανάζι (εμπρός ή πίσω ) με το κοντέρ φίλε μου !!! Έτσι για την ιστορία , (και χωρίς παρεξήγηση ) το μόνο που παίζει ρόλο στις ενδείξεις του κοντέρ είναι η συνολική (ζάντα , ελαστικό ) διάμετρος των Τροχών !!!:smilea:


μπα
το κοντερ παιρνει ενδειξη απο το γραναζι με ματακι και οχι απο τη μπροστινη ζαντα οπως παλαιοτερα μοτο...
ο idi exei δικιο

Bavarian
05/07/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Μάλιστα … να σου απαντήσω φίλε μου ! Αισθητήρας στροφών ονομάζετε αυτός που μετρά της Στροφές του Κινητήρα , και αυτός χρειάζεται για να γνωρίζει η μονάδα ψεκασμού το ΑΝΣ (άνω νεκρό σημείο ) για να ξεκινήσει ο ψεκασμός και η ανάφλεξη (αυτός χρησιμοποιείτε και για να γνωρίζει τις στροφές του κινητήρα! ) . Η μέτρηση παίρνεται από τον στροφαλοφόρο άξονα . ΟΛΑ τα συστήματα ψεκασμού έχουν αισθητήρα στροφών !!!!!!! Ο αισθητήρας στροφών έχει τρία καλώδια τα δυο για να μεταφέρεται το ρεύμα και ένα για το μπλεντάζ ( αυτό τον προστατεύει από ηλεκτρομαγνητικά πεδία ) στην αρχή είχαν δυο καλώδια έλειπε το μπλεντάζ , και χαλούσαν εύκολα ! Δουλεύει με ρεύμα που δημιουργείτε από επαγωγή , εάν θέλουμε να δούμε αν είναι εντάξει ,τότε μπορούμε να μετρήσουμε την αντίσταση του ή τα βολτ που παράγει , (πάντα σε εναλλασσόμενο ρεύμα ) , την ώρα που γυρίζουμε την μίζα παράγει περίπου 2 με 3 βολτ ! Τα σύγχρονα μηχανάκια ή και αυτοκίνητα την ταχύτητας του οχήματος την «παίρνουν» από τον αισθητήρα του ABS (δεν είναι απλό ? ) όταν υπάρχει βέβαια , στην περίπτωση που δεν έχουμε ABS τότε χρησιμοποιούν αισθητήρα Τροχού ( έτσι λέγεται ) . Αυτά φίλε μου γνωρίζω , εάν κάνω λάθος τότε το κουβεντιάζουμε !
ΥΓ. Δεν κάνω τον έξυπνο απλά «έτυχε» να δουλεύω στην FIAT , Alfa Romeo ,και Lancia , για δέκα χρόνια (1993 – 2003 ) ως υπεύθυνος συνεργείου και έχω κανει πάρα πολλά πάνω στα συστήματα ψεκασμού και στο ηλεκτρικά των οχημάτων .
ΥΓ. 2 Έχω διαβάσει και μηνύματα πιο παλιά από 2 χρονών , και ειδικά αυτά που αφορούν τα cbf , δεν έχει σημασία πότε γράφτηκαν ορισμένες απόψεις ή εμπειρίες , η γνώση δεν παλιώνει !
:smilea:




Ωραία και σωστότατα αυτά που λές με μία βασική διαφορά...το CBF 600 έχει καρμπυρατέρ δεν είναι ψεκαστό.Τουλάχιστον αυτό για το οποίο μιλάνε τα παιδιά.Ψεκαστό το έκανε φέτος :winka:

Bavarian
05/07/2008, 20:06
Και μιας και θίξαμε το θέμα του ενδείκτη της ταχύτητας στο CBF 600 o αισθητήρας βρίσκεται πάνω από τον στροφαλοθάλαμο και κάτω από το φίλτρο του αέρα.Από εκεί φεύγει καλώδιο που μας δείχνει την ένδειξη στο κοντέρ.Το ίδιο προφανώς είναι και για τα Χόρνετ.Δεν παίρνει ένδειξη από τον αισθητήρα του ABS τουλάχιστον όχι σε αυτό το μηχανάκι.Για το 1000 δεν ξέρω :D
Επίσης το σερβις μάνιουαλ αναφέρει ότι κάθε 24 χιλιάδες χιλιόμετρα πρέπει να αφαιρούμε και να καθαρίζουμε τον αισθητήρα με ένα πανάκι :winka: εύκολο είναι :winka:


135843

sirjohnbest
06/07/2008, 09:17
Σωστός !!!!! το έψαξα και εγώ έχεις δίκιο , ορισμένα παίρνουν ένδειξη από το «Ημιαξόνιο» που μεταφέρει την κίνηση στο σασμάν ,όπως και στα παλιότερα αυτοκίνητα . Αυτό όμως στις τελευταίες moto κοντεύει να εξαφανιστεί , και ο λόγος είναι η ύπαρξη του ABS , και η συνεργασία αυτού με την κεντρική μονάδα ψεκασμού μέσο γραμμής can ( θα τα πουμε άλλη φορά για αυτήν ) . Σε ευχαριστώ που με διόρθωσες ! Ααα έβγαλα και ένα άλλο συμπέρασμα τελικα οι moto έχουν μείνει λίγο «πίσω» σε σχέση με τα αυτοκίνητα στο ηλεκτρονικό ή μάλλον ψηφιακό κομμάτι .:) ;)

doros74
28/03/2017, 15:09
Πριν έξι μήνες τοποθέτησα φίλτρο K&N για δύο λόγους. Πρώτον γιατί το βρήκα προσφορά στην τιμή των 55 € ευρώ από Γερμανία και δεύτερον γιατί με το συγκεκριμένο φίλτρο θα γλίτωνα τις αλλαγές των εργοστασιακών και συνεπώς μετά από δύο αλλαγές θα είχα αποσβέσει το κόστος αγοράς.
Φυσικά, δεν είχα απολύτως καμία ψευδαίσθηση ότι θα κερδίσω σε απόδοση. Δεν το προμηθεύτηκα για το λόγο αυτό.
Από τη πρώτη στιγμή που το έβαλα διαπίστωσα ότι το μηχανάκι έκανε περισσότερο θόρυβο στην περιοχή που βρίσκεται το φίλτρο. Στην πορεία του χρόνου διαπίστωσα ότι αυξήθηκαν αρκετά και οι κραδασμοί οι οποίοι μεταφέρονταν στο μπροστινό σύστημα. Τελικά, αποφάσισα χθες να το βγάλω και να ξαναβάλω το εργοστασιακό προκειμένου να διαπιστώσω αν θα υπάρξει μείωση των κραδασμών.
Όντως, οι κραδασμοί μειώθηκαν, το ίδιο και ο θόρυβος. Δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά στην απόδοση.
Επίσης, να σημειώσω ότι το εργοστασιακό φίλτρο έχει περιμετρικά ένα μεταλλικό πλέγμα με αποτέλεσμα να μην είναι εύκαμπτο (προφανώς γιατί είναι δομημένο από χαρτί), σε αντίθεση με το K&N.
Τέλος, να αναφέρω ότι μετά από 6 μήνες το K&N είναι σαν καινούργιο.
Αυτά για όποιον σκέφτεται να βάλει aftermarket φίλτρο αέρος, χωρίς εξάτμιση.

Grafton 505
28/03/2017, 21:54
Όλα αυτά που λες είναι λογικά μιας και το ΚΝ είναι πιο ''ελεύθερο'' από το μανίσιο.

Πάντως σκέφτομαι να το βάλω.

doros74
29/03/2017, 00:16
Όλα αυτά που λες είναι λογικά μιας και το ΚΝ είναι πιο ''ελεύθερο'' από το μανίσιο.

Πάντως σκέφτομαι να το βάλω.

Σε συνέχεια του ανωτέρω δικού μου post και έχοντας δοκιμάσει το μαμισιο φίλτρο για μία ημέρα παρατήρησα τα εξής:
Οι κραδασμοί ειναι, τελικά, οι ίδιοι. Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Δεν είναι λοιπόν σωστό αυτό που έγραψα παραπάνω.
Ο θόρυβος λίγο μεγαλύτερος με το K&N ειδικά σε απότομες επιταχύνσεις, όπως είχα γράψει παραπάνω.
Έχω την εντύπωση ότι στις υψηλές στροφές αποδίδει καλύτερα το μηχανάκι με το K&N.
Φυσικά το επανατοποθέτησα.
Αν το σκέφτεσαι θα σου έλεγα να το βάλεις.
Ελάχιστο παραπάνω θόρυβο κάνει και φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα το μηχανάκι στις υψηλές στροφές.

Grafton 505
29/03/2017, 20:52
Σχεδόν το έχω πάρει απόφαση.

Από κατανάλωση, είδες διαφορά ;

Ο παραπάνω θόρυβος δεν πειράζει. Ήδη κάνει τόσο θόρυβο που κάποια στιγμή ένας στο φανάρι με ρώτησε αν έχω αλλάξει εξάτμηση ! :lol:

doros74
29/03/2017, 22:51
Σχεδόν το έχω πάρει απόφαση.

Από κατανάλωση, είδες διαφορά ;

Ο παραπάνω θόρυβος δεν πειράζει. Ήδη κάνει τόσο θόρυβο που κάποια στιγμή ένας στο φανάρι με ρώτησε αν έχω αλλάξει εξάτμηση ! :lol:

Κλασική διαπίστωση όσο αφορά την εργοστασιακή εξάτμιση.
Ελάχιστο θόρυβο που δύσκολα γίνεται αντιληπτός.
Από κατανάλωση δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά.
Ψηλά φαίνεται να δουλεύει λίγο καλύτερα το K&N, στα χαμηλά φαίνεται να δουλεύει λίγο καλύτερα το εργοστασιακό. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου, αλλά αυτή την εντύπωση έχω σχηματίσει. Οι διαφορές είναι πάντα πολύ μικρές.
Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι το βάζεις και δεν ασχολείσαι άλλο με αγορά φίλτρων.

o teos
30/03/2017, 10:37
Aσχολεισαι ομως με καθαρισμο...σωστα και με τα σωστα υλικα αλλιως τσαμπα τα λεφτα..keep that in mind..το σωστο τους χρωμα ειναι κοκκινο στα bmc και ροζ-μωβ τα kn αν οποιαδηποτε στιγμη το τσεκαρεις σου φαίνεται καθαρο αλλα εχει αποκτησει πολυ σκουρο χρωμα και ας μη φαινοντε σωματιδια βρωμας(σκουπιδια σκονη κλπ) επανω παει για καθαρισμο αμεσα..μιλαμε δεν καταλαβαινεις τι θα βγαλει..το δικο μου το καθαρισα μετα απο 15.000-17000 χλμ που το χε επανω ο προηγουμενος....οταν το καθαρισα εστρωσε το ρελαντι(εχει εναν αισθητηρα πισω απο το φιλτρο για τον αερα) και καταλαβα διαφορα μονο αυτο σου λεω..

Grafton 505
30/03/2017, 21:10
Κλασική διαπίστωση όσο αφορά την εργοστασιακή εξάτμιση.
Ελάχιστο θόρυβο που δύσκολα γίνεται αντιληπτός.


Μόνο που η δικιά μου η εργοστασιακή κάνει σαν aftermarket αγωνιάρικια. Και δεν έχει τρυπήσει πουθενά, την έχω ψάξει. Με αρέσει όμως οπότε με το ΚΝ θα γίνει ακόμα καλύτερη !


@o teos : Θα αγοραστεί και το κιτ καθαρισμού του, μαζί με το φίλτρο. Φουλ κομπλέ !

doros74
30/03/2017, 23:44
Aσχολεισαι ομως με καθαρισμο...σωστα και με τα σωστα υλικα αλλιως τσαμπα τα λεφτα..keep that in mind..το σωστο τους χρωμα ειναι κοκκινο στα bmc και ροζ-μωβ τα kn αν οποιαδηποτε στιγμη το τσεκαρεις σου φαίνεται καθαρο αλλα εχει αποκτησει πολυ σκουρο χρωμα και ας μη φαινοντε σωματιδια βρωμας(σκουπιδια σκονη κλπ) επανω παει για καθαρισμο αμεσα..μιλαμε δεν καταλαβαινεις τι θα βγαλει..το δικο μου το καθαρισα μετα απο 15.000-17000 χλμ που το χε επανω ο προηγουμενος....οταν το καθαρισα εστρωσε το ρελαντι(εχει εναν αισθητηρα πισω απο το φιλτρο για τον αερα) και καταλαβα διαφορα μονο αυτο σου λεω..

17 ευρώ κοστίζει το κιτ Καθαρισμού και επαρκεί για αρκετούς καθαρισμούς. Επισης, για το CBF 600 η K&N δίνει διαστήματα καθαρισμού κάθε 50.000 χλμ περιπου. Ακόμη και αν αυτό το νούμερο θεωρηθεί υπερβολικό και χρειαστεί καθαρισμος, συχνότερα πάλι συμφέρει η αγορά του K&N.

Υ.Γ. πάντως το δικό μου φίλτρο μετά από 4.000 χλμ είναι σαν καινούργιο.

doros74
30/03/2017, 23:46
Μόνο που η δικιά μου η εργοστασιακή κάνει σαν aftermarket αγωνιάρικια.
Και η δική μου έτσι κανει και φαντάζομαι και των υπολοίπων.

o teos
31/03/2017, 10:36
17 ευρώ κοστίζει το κιτ Καθαρισμού και επαρκεί για αρκετούς καθαρισμούς. Επισης, για το CBF 600 η K&N δίνει διαστήματα καθαρισμού κάθε 50.000 χλμ περιπου. Ακόμη και αν αυτό το νούμερο θεωρηθεί υπερβολικό και χρειαστεί καθαρισμος, συχνότερα πάλι συμφέρει η αγορά του K&N.

Υ.Γ. πάντως το δικό μου φίλτρο μετά από 4.000 χλμ είναι σαν καινούργιο.

Ασε τι δινει η ΚΝ..Να στο θεσω αλλιως τα λαδια τα αλλαζεις καθε 12.000???εισαι σε μια χωρα που η σκονη το χωμα και η γυρη κανουν παρτυ..στα 4000 λογικο ειναι να ναι πεντακαθαρο απλα καθε 15000-20000 τσεκαρε και καθαρισε αν χρειάζεται..φοράω bmc και το κιτ ειχε 20 ευρα..αν το κανεις διεξοδικα σωστα και ψειριστικα το κιτ ειναι για 2 καθαρισμου αντε 3 μαξιμουμ αναλογα τη βρωμα!:wave2:

sapila racing
31/03/2017, 10:45
Ασε τι δινει η ΚΝ..Να στο θεσω αλλιως τα λαδια τα αλλαζεις καθε 12.000???εισαι σε μια χωρα που η σκονη το χωμα και η γυρη κανουν παρτυ..στα 4000 λογικο ειναι να ναι πεντακαθαρο απλα καθε 15000-20000 τσεκαρε και καθαρισε αν χρειάζεται..φοράω bmc και το κιτ ειχε 20 ευρα..αν το κανεις διεξοδικα σωστα και ψειριστικα το κιτ ειναι για 2 καθαρισμου αντε 3 μαξιμουμ αναλογα τη βρωμα!:wave2:

Συμφωνώ για τα διαστήματα.
Το κιτ καθαρισμού της KN όμως επαρκεί για πολύ περισσότερους καθαρισμούς.
Εχω κάνει καμμια 10ριά μεχρι τώρα και ακόμα έχει κάμποσο.

BLiTzER
31/03/2017, 10:48
Εγώ θα συμβούλευα να γίνεται καθαρισμός/συντήρηση του φίλτρου κάθε χρόνο. Και μην ξεχνάτε το λάδι, μετά το καθάρισμα.

o teos
31/03/2017, 10:49
Ειμαι ψειρας οσο δεν παει:D το εκανα με καργα υλικο και να πω την αληθεια καλυτερα ετσι..βεβαια το δικο μου δεν ειναι σπρευ ετσι, ειναι υγρο καθαριστικο υγρο λιπαντικο..το καθαριστικο δε το λυπηθηκα το λιπαντικο εβαλα μονο σωστα και με μετρο μη γινει μαλακια ;)

Grafton 505
31/03/2017, 11:35
Σε αστικό περιβάλλον, πόση σκόνη πια να μαζέψει το φίλτρο. Να είσαι σε κανένα χωριό ή μικρή κωμόπολη ναι, θα θέλει πιο συχνό καθάρισμα.


brake


Κλασική διαπίστωση όσο αφορά την εργοστασιακή εξάτμιση.
Ελάχιστο θόρυβο που δύσκολα γίνεται αντιληπτός.




Μόνο που η δικιά μου η εργοστασιακή κάνει σαν aftermarket αγωνιάρικια. Και η δική μου έτσι κανει και φαντάζομαι και των υπολοίπων.


Ε τώρα με μπέρδεψες ; :confused:

o teos
31/03/2017, 11:39
To καυσαεριο που τραβαει μονο μεσα η γυρη αυτη την περιοδο και η σκονη που τραβαει σε διαδρομες τυπου κεντρο ειναι υπερ αρκετη...θα καταλαβεις οταν το καθαρισεις στα 15000-20000...θες να κανεις ενα πειραμα?οταν καβαλας φορα μια μασκα ασπρη της 3μ με τη βαλβιδα και δες μετα απο 15-20 φορες πως θα ναι και σκεψου το φιλτρο σου μετα απο 1-2 χρονια που θα το καθαρισεις ας ουμε..η ακομα πιο απλα πλυνε το εσωτερικο του κρανους σου να δεις τι βγαζει στο 6μηνο...;)

Grafton 505
31/03/2017, 12:00
Τώρα θα με βάλεις να ψάξω πόσα μικρά είναι το φίλτρο της ΚΝ. Τα καυσαέρια δεν κάνουν ζημιά στην μηχανή (μηχανολογικά μιλώντας), αλλά οι κόκκοι χώματος.

Το τι αναπνεύουμε στις πόλεις είναι .... άστα να πάνε.

o teos
31/03/2017, 12:07
χαχαχα χαλαρωσε δεν παθαινει κατι απλα κραταει βρωμα και απ τα καυσαερια λογο του λαδιου που εχει με αποτελεσμα σε μεγαλο βαθος χρονου και χιλιομετρων να συντελει και αυτο στο στουμπομα..:D

Cpt_Slow
31/03/2017, 15:44
Σταματάτε ρε σατανάδες να προτείνετε έξοδα
:bawl:

doros74
31/03/2017, 16:55
Σε αστικό περιβάλλον, πόση σκόνη πια να μαζέψει το φίλτρο. Να είσαι σε κανένα χωριό ή μικρή κωμόπολη ναι, θα θέλει πιο συχνό καθάρισμα.


brake







Ε τώρα με μπέρδεψες ; :confused:

Για το φίλτρο ο ελάχιστος θόρυβος όχι για την εξάτμιση.

doros74
31/03/2017, 16:59
To καυσαεριο που τραβαει μονο μεσα η γυρη αυτη την περιοδο και η σκονη που τραβαει σε διαδρομες τυπου κεντρο ειναι υπερ αρκετη...θα καταλαβεις οταν το καθαρισεις στα 15000-20000...θες να κανεις ενα πειραμα?οταν καβαλας φορα μια μασκα ασπρη της 3μ με τη βαλβιδα και δες μετα απο 15-20 φορες πως θα ναι και σκεψου το φιλτρο σου μετα απο 1-2 χρονια που θα το καθαρισεις ας ουμε..η ακομα πιο απλα πλυνε το εσωτερικο του κρανους σου να δεις τι βγαζει στο 6μηνο...;)

Δεν έχεις άδικο. Εμένα ενδεχόμενος να είναι καθαρό γιατί το έβαλα φθινόπωρο και το διάστημα μέχρι τώρα δεν είχε σκόνη ο δρόμος, λόγω βροχών κλπ.
Τώρα μου ήρθε μία ιδέα. Να βάζω το μαμά Άνοιξη μέχρι φθινόπωρο και το K&N Φθινόπωρο μέχρι άνοιξη.
:)

sapila racing
31/03/2017, 17:08
Τώρα μου ήρθε μία ιδέα. Να βάζω το μαμά Άνοιξη μέχρι φθινόπωρο και το K&N Φθινόπωρο μέχρι άνοιξη.
:)

:eek: :confused:

o teos
31/03/2017, 17:10
:bawl: οχι ρε..ελπιζω να μη το εννοεις σοβαρα..ασε το μηχανακι με το kn δεν παθαινει τιποτα.απλα καθαρισμα οταν χρειαζεται..αμα ειναι να προσεχουμε μη λερωθει και το φιλτρο του αερα τον ηπιαμε...ουτε ο χορχοδειλος τοσο care και proderm πια...που το πλενει στη σταση της βενζινης:bawl::bawl:

doros74
31/03/2017, 17:10
Ασε τι δινει η ΚΝ..Να στο θεσω αλλιως τα λαδια τα αλλαζεις καθε 12.000???εισαι σε μια χωρα που η σκονη το χωμα και η γυρη κανουν παρτυ..στα 4000 λογικο ειναι να ναι πεντακαθαρο απλα καθε 15000-20000 τσεκαρε και καθαρισε αν χρειάζεται..φοράω bmc και το κιτ ειχε 20 ευρα..αν το κανεις διεξοδικα σωστα και ψειριστικα το κιτ ειναι για 2 καθαρισμου αντε 3 μαξιμουμ αναλογα τη βρωμα!:wave2:

Ok θα κάνω κάθε χρόνο καθαρισμό ή θα κανω αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο Post έτσι να κάνουμε και λίγο χιούμορ.

doros74
31/03/2017, 17:13
Παιδιά πλάκα έκανα πιο πάνω με αυτό που έγραψα για αλλαγή σε μαμά από την Άνοιξη σε Φθινόπωρο.
:)

Grafton 505
31/03/2017, 23:06
Σταματάτε ρε σατανάδες να προτείνετε έξοδα
:bawl:

Γιατί ρε κουμπάρε ; Ξεπαραδιάστικες με τα tucano ; :lol:



Για το φίλτρο ο ελάχιστος θόρυβος όχι για την εξάτμιση.


Ok :a013:

Cpt_Slow
01/04/2017, 17:07
Γιατί ρε κουμπάρε ; Ξεπαραδιάστικες με τα tucano ; :lol:





Ok :a013:

:lol:
το καλύτερο vfm που έχω μετά το μηχανάκι μας φυσικά!!

JohnCart
29/03/2018, 11:22
Επιδοσεις μπορει να μη δει κανεις με μονο αλλαγη φιλτρου αλλα εγω σε προηγουμενη μηχανη ειχα βαλει DNA ελευθερο φιλτρο κ νομιζω πως ειχα οτι ξεμπουκωνει καπως δν ξερω πως να το εξιγησω, κ οσον αφορα την καταναλωση σιγουρα δν ηταν χειροτερη για να μη πω καλυτερη

JohnCart
14/04/2018, 19:34
Εχει αλλαξει κανεις τα φιλτρα να μας πει αν ειδε και την παραμικρη διαφορα σε σχεση με τα μαμα φιλτρα του cbf600?

doros74
18/04/2018, 22:54
Εχει αλλαξει κανεις τα φιλτρα να μας πει αν ειδε και την παραμικρη διαφορα σε σχεση με τα μαμα φιλτρα του cbf600?

Έχω αλλάξει εγώ σε συνδυασμό με εξάτμιση. Έχω γράψει σχολια. Το μηχανάκι αποδιδει καλύτερα.

JohnCart
18/04/2018, 23:09
Έχω αλλάξει εγώ σε συνδυασμό με εξάτμιση. Έχω γράψει σχολια. Το μηχανάκι αποδιδει καλύτερα.

Θα αλλαξω φιλτρο αυριο ενω εξατμιση σε ενα δυο μηνες, οποτε ηθελα να δω αν θα περιμενω καποια διαφορα εστω αμελιτεα χωρις την εξατμιση, ευχαριστω παντως.

Εχεις κανει καποια διαφορετικη χαρτογραφιση ομως?

doros74
19/04/2018, 00:57
Θα αλλαξω φιλτρο αυριο ενω εξατμιση σε ενα δυο μηνες, οποτε ηθελα να δω αν θα περιμενω καποια διαφορα εστω αμελιτεα χωρις την εξατμιση, ευχαριστω παντως.

Εχεις κανει καποια διαφορετικη χαρτογραφιση ομως?

Όχι στα injection δεν χρειάζεται. Ρυθμίζεται το μίγμα αυτόματα.

JohnCart
19/04/2018, 02:50
Όχι στα injection δεν χρειάζεται. Ρυθμίζεται το μίγμα αυτόματα.

Απο τον αισθητηρα κατω στην εξατμιση ? αισθητηρας "λ" νομιζω λεγεται. Μου ειπαν προσφατα οτι ακομα κ με τον αισθητηρα αυτο ειναι καλυτερο το να βαλεις προγραμα γτ ο αισθητηρας αργει να καταλαβει τι διαφορα πχ σε αποτομα ανοιγματα.(κ εγω δν ξερω οτι ακουω λεω.) Παρεπιπτοντως μετα την αλλαγη σε φιλτρο κ εξατμιση η καταναλωση τι διαφορα εχει?

sapila racing
19/04/2018, 10:43
Απο τον αισθητηρα κατω στην εξατμιση ? αισθητηρας "λ" νομιζω λεγεται. Μου ειπαν προσφατα οτι ακομα κ με τον αισθητηρα αυτο ειναι καλυτερο το να βαλεις προγραμα γτ ο αισθητηρας αργει να καταλαβει τι διαφορα πχ σε αποτομα ανοιγματα.(κ εγω δν ξερω οτι ακουω λεω.) Παρεπιπτοντως μετα την αλλαγη σε φιλτρο κ εξατμιση η καταναλωση τι διαφορα εχει?

Μικρές διαφορές τις καλύπτει ο λαμδα, αν έβαζες ολόσωμη εξάτμιση θα χρειαζόταν και πρόγραμμα.
Η κατανάλωση φυσιολογικά ανεβαίνει με φίλτρο/εξάτμιση.

doros74
19/04/2018, 16:37
Μικρές διαφορές τις καλύπτει ο λαμδα, αν έβαζες ολόσωμη εξάτμιση θα χρειαζόταν και πρόγραμμα.
Η κατανάλωση φυσιολογικά ανεβαίνει με φίλτρο/εξάτμιση.

Δεν βγάζει η akrapovic ολόσωμη εξάτμιση για το μοντέλο μας, μόνο slip on, όπως σχεδόν όλες οι εταιρείες που έψαξα ( Arrow κλπ).
Κάποια διάφορα στην κατανάλωση δεν έχω καταλάβει. Μπορεί και να καταναλώνει λίγο παραπάνω, αλλά εγώ δεν το έχω καταλάβει. Τις ιδιες καταναλωσεις βλεπω.
Όσον αφορά στο απότομο άνοιγμα γκαζιού, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα.
Αν χρειάζονταν επαναπρογραματισμος θα το ανέφερε η Akràpovic.
Επίσης πρόσφατα παρακολούθησα ένα σεμινάριο ( έχω φίλο ιδιοκτήτη αντιπροσωπιας) που διοργάνωσε ο αρχιμηχ;Νίκος της SYM στην Κέρκυρα σχετικά με το πώς λειτουργεί το σύστημα Injection.
Η ECU αναλόγως τις ενδείξεις που λαμβάνει από τον αισθητήρα λάμδα ρυθμίζει το μίγμα. Βεβαίως εχει κάποιο εύρος τιμών που μπορεί να αντιληφθεί αναλόγως των δεδομένων που έχει θέσει ο κατασκευαστής. Για περισσότερες λεπτομέρειες φαντάζομαι θα πρέπει να γίνει ερώτημα στην Ίδια την Honda. Αυτοί έχουν προγραμματίσει την ECU αυτοί θα ξέρουν.