PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ



X_NR750
02/08/2006, 11:45
Προσφτα αγορασα ενα VFR800 και θα ηθελα να ρωτησω

ειχα πριν ενα τρανσαλπ το οποιο χρησιμοποιουσα και για μετακινησεις μεσα στην πολη χωρις να ανεβαζει θερμοκρασιες

τωρα με την βεφα αγχωνομαι γιατι μεσα στην πολη αρκετα γρηγορα ανεβαζει θερμοκρασιες και δουλευει βεντιλατερ συχνοτατα
Ξερω οτι αυτο ειναι κακο η ερωτηση μου ειναι πρεπει να αποφευγω να την μετακινω μεσα στην πολη οσο ειναι δυνατο η ενταξει να μην τρελαινομαι δεν θα παθει και τιποτα?

sporky
02/08/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Προσφτα αγορασα ενα VFR800 και θα ηθελα να ρωτησω

ειχα πριν ενα τρανσαλπ το οποιο χρησιμοποιουσα και για μετακινησεις μεσα στην πολη χωρις να ανεβαζει θερμοκρασιες

τωρα με την βεφα αγχωνομαι γιατι μεσα στην πολη αρκετα γρηγορα ανεβαζει θερμοκρασιες και δουλευει βεντιλατερ συχνοτατα
Ξερω οτι αυτο ειναι κακο η ερωτηση μου ειναι πρεπει να αποφευγω να την μετακινω μεσα στην πολη οσο ειναι δυνατο η ενταξει να μην τρελαινομαι δεν θα παθει και τιποτα?

μην ανησυχεις
όλα τα Honda απο '99 νομίζω και μετά δουλεύουνε σε ψηλή θερμοκρασία (F - 600RR - 900RR - 1000RR - VFR), έχω ακούσει οτι έχει να κάνει με τις οικολογικές ανησυχίες της εταιρείας για να επιτύχει χαμηλούς εξαγώμενους ρύπους.
ενδεικτικό οτι αντίστοιχα ss δουλευουνε σε αντίστοιχες συνθήκες 10-15 C κάτω
κ..

kostisthegreek
02/08/2006, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750


τωρα με την βεφα αγχωνομαι γιατι μεσα στην πολη αρκετα γρηγορα ανεβαζει θερμοκρασιες και δουλευει βεντιλατερ συχνοτατα


Τη δουλειά του κάνει το βιντιλατέρ. Αν δε σου ανάβει κόκκινο μην ανυσηχείς.
Αντε και καλοτάξιδο!

sotokan
03/08/2006, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Προσφτα αγορασα ενα VFR800 και θα ηθελα να ρωτησω

ειχα πριν ενα τρανσαλπ το οποιο χρησιμοποιουσα και για μετακινησεις μεσα στην πολη χωρις να ανεβαζει θερμοκρασιες

τωρα με την βεφα αγχωνομαι γιατι μεσα στην πολη αρκετα γρηγορα ανεβαζει θερμοκρασιες και δουλευει βεντιλατερ συχνοτατα
Ξερω οτι αυτο ειναι κακο η ερωτηση μου ειναι πρεπει να αποφευγω να την μετακινω μεσα στην πολη οσο ειναι δυνατο η ενταξει να μην τρελαινομαι δεν θα παθει και τιποτα?




Μέσα στην πόλη παίζει θερμοκρασίες από 102 εως 107 βαθμούς ακόμα και αν το δουλεύεις χαλαρά,είναι νορμάλ θερμοκρασία για την Βέφα αυτή και να μην αγχώνεσαι καθόλου,τώρα ,εκτός πόλης σε ανοιχτό δρόμο αν δουλεύεις χαλαρά και όχι vtec παίζει 90 με 100 αν όμως το στίβεις μπορεί να φτάσει και τους 120 και εκεί χαλαρώνεις λίγο με το γκάζι.Σε γενικές γραμμές όμως ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ ότι τα 4κύλινδρα εν σειρά...
Αυτά έχουν παρατηρηθεί από 5 Βέφες στην παρέα

X_NR750
03/08/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
Μέσα στην πόλη παίζει θερμοκρασίες από 102 εως 107 βαθμούς ακόμα και αν το δουλεύεις χαλαρά,είναι νορμάλ θερμοκρασία για την Βέφα αυτή και να μην αγχώνεσαι καθόλου,τώρα ,εκτός πόλης σε ανοιχτό δρόμο αν δουλεύεις χαλαρά και όχι vtec παίζει 90 με 100 αν όμως το στίβεις μπορεί να φτάσει και τους 120 και εκεί χαλαρώνεις λίγο με το γκάζι.Σε γενικές γραμμές όμως ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ ότι τα 4κύλινδρα εν σειρά...
Αυτά έχουν παρατηρηθεί από 5 Βέφες στην παρέα

Ok σε ευχαριστω πολυ
αυτο που ρωταω δεν ειναι αν οι υψηλες θερμοκρασιες ειναι νορμαλ

ρωταω αν κανει κακο στον κινητηρα και ποσο πχ ενταξει ειναι κακο αλλα μην τρελαινεσαι δεν παθαινει τιποτα

α και κατι αλλο στους ποσους βαθμους κελσιου (οχι παυλες η οποιοδηποτε αλλο γραφικο) μπορει να πει καποιος οτι οκ το ζεσταμα ξεκιναω και δεν μιλαω για στρωσιμο αλλα για νορμαλ χρηση?

hornet
03/08/2006, 10:25
η βεφα ειναι οκ οταν εμφανιστει το 35 στα οργανα.
Απο εκει και περα μεχρι τους 70 δεν μπαινει το vtec μολις περασεις τους 70 βαθμους πας κομματια αμα θες

Επισης ο v4 ειναι θερμος κινητηρας ας μην ξεχναμε οτι οι δυο πισω κυλινδροι δεν παιρνουν καθολου αερα...απλα θα πρεπει να το συνηθισεις


Οτι θες ρωτα εδω μεσα για το vfr

X_NR750
03/08/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
η βεφα ειναι οκ οταν εμφανιστει το 35 στα οργανα.
Απο εκει και περα μεχρι τους 70 δεν μπαινει το vtec μολις περασεις τους 70 βαθμους πας κομματια αμα θες

Επισης ο v4 ειναι θερμος κινητηρας ας μην ξεχναμε οτι οι δυο πισω κυλινδροι δεν παιρνουν καθολου αερα...απλα θα πρεπει να το συνηθισεις


Οτι θες ρωτα εδω μεσα για το vfr

Ευχαριστω πολυ φιλε

hornet
03/08/2006, 10:48
σταθης

X_NR750
03/08/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
σταθης

Ελα ρε Apo καλα εισαι?
πολυ χαιρομαι που τα ξαναλεμε:)

kostasdirt
03/08/2006, 11:30
Και ας μην ξεχνάμε ότι είναι και καλοκαίρι έτσι! Πάντως το καλό είναι με την τοποθέτηση των ψυγείων, δεν σε παίρνει ζεστός αέρας σχεδόν καθόλου μες στην πόλη..

X_NR750
03/08/2006, 11:34
Τελικα ρε παιδια πρεπει να αποφευγω τις μετακινησεις στην πολη η να μην τρελαινομαι με τις μεγαλες θερμοκρασιες δεν τρεχει τιποτα????

hornet
03/08/2006, 12:25
εγω παντως τις αποφευγω μιας και εχω και παπι!

απο;;;...καμια σχεση

εδω σταθης-hornet-admin-mod moto.gr

X_NR750
03/08/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
εγω παντως τις αποφευγω μιας και εχω και παπι!

απο;;;...καμια σχεση

εδω σταθης-hornet-admin-mod moto.gr

Ωχ σορυ σε περασα για ενα φιλο απο αλλο φορουμ απο το οποιο εφυγα

Ομηρος εγω

Αν δεν εχω παπι και δεν θελω να παρω να ανυσηχω?

Ευχαριστω για την βοηθεια

sotokan
03/08/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
εγω παντως τις αποφευγω μιας και εχω και παπι!

απο;;;...καμια σχεση

εδω σταθης-hornet-admin-mod moto.gr


χμ...και εγώ πάπια ξηγιέμαι εντός.αν και δεν νομίζω ότι παθαίνει τίποτα η Βέφα,απλά για λόγους οικονομίας χρημάτων και χρόνου,και βέβαια και για λόγους ασφαλείας μιας και τα σηκώνουνε σε 5 λεπτά ακριβώς τα αλάνια των Αθηνών...


Μάλλον σε έχει μπερδέψει με τον φίλο τον Στάθη τον Apostat....

hornet
03/08/2006, 12:56
ναι μαλλον!
βασικα και εγω περισσοτερο λογοι οικονομιας ειναι αλλα και ευκολιας το θηριο δεν ειναι και οτι καλυτερο να ελισσεται μεσα στη πολη συγκριτικα δε με παπι!
Αλλα για αποστασεις 20+ χιλιομετρων αλλαζω αλογο!

X_NR750
03/08/2006, 12:59
Ναι με τον Σταθη τον Apostat σε ειχα μπερδεψει

Μυτιληνη μενω οποτε θα ξυγιεμαι βεφα και στην πολη γιατι αν δεν παθαινει τιποτα γουσταρω να το καβαλαω το εργαλειο γουσταρω πολυ λεμε.

kostasdirt
03/08/2006, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ναι με τον Σταθη τον Apostat σε ειχα μπερδεψει

Μυτιληνη μενω οποτε θα ξυγιεμαι βεφα και στην πολη γιατι αν δεν παθαινει τιποτα γουσταρω να το καβαλαω το εργαλειο γουσταρω πολυ λεμε. Εμ πως να μην γουστάρεις!!!! Δοξάστε VFR που λέει και η κόρη μου...:lol:


57771

X_NR750
04/08/2006, 00:06
Δεν ξερω ποια ειναι ποιο ομορφη η κορη σου η η βεφα να τις χαιρεσαι και τις δυο κουκλες σου φιλε

υγ
ποσο το μαλι για τα καρμπον καθρεφτακια?

α και βαλε haris χερουλακια γιατι τα μαμισια λερωνουν και γλιστρανε τα ηλιθια σημερα εβαλα Haris και βρηκα την υγεια μου:wave2:

ελα βλεπω και αλλες εξατμισεις γιατι?

kostasdirt
04/08/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Δεν ξερω ποια ειναι ποιο ομορφη η κορη σου η η βεφα να τις χαιρεσαι και τις δυο κουκλες σου φιλε

υγ
ποσο το μαλι για τα καρμπον καθρεφτακια?

α και βαλε haris χερουλακια γιατι τα μαμισια λερωνουν και γλιστρανε τα ηλιθια σημερα εβαλα Haris και βρηκα την υγεια μου:wave2:

ελα βλεπω και αλλες εξατμισεις γιατι? Τα καθρεφτάκια είναι carbon look δυστηχώς.. 60 ευρώ έχουν, εξατμίσεις άλλες γιατί? Γιατί ο V4 πρέπει να ακούγεται! έτσι απλά...
PS. Μπήκαν και τα μανιτάρια και τα λάστιχα, αλλά θα τα ποστάρω όλα στο αντίστοιχο ποστ που έχω ανοίξει..

X_NR750
04/08/2006, 09:43
Τι λαστιχα, μανιταρια,εξατμισεις εβαλες και ποσο?

θα ποσταρω και εγω μολις βαλω τα μανιταρια, η μπαγκαζιερα μπηκε.

ruyjin
04/08/2006, 10:57
Κωστή αυτό που είπες για τις εξατμισεις και το V4 με αρεσε
Leo carbon εεεεε?????

η κοράκλα σου είναι κούκλα, φτου φτου μη τη ματιάσω, να τη χαίρεσαι και να γίνει γυναικαρα να ''μας''τρέχει :lol:

και οταν μπορέσεις βάλε φωτο απο τις αλλαγες συνολικα που έχεις κάνει.... ετσι για να μαθαίνουμε :D

:wave2:

kostasdirt
04/08/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
Κωστή αυτό που είπες για τις εξατμισεις και το V4 με αρεσε
Leo carbon εεεεε?????

η κοράκλα σου είναι κούκλα, φτου φτου μη τη ματιάσω, να τη χαίρεσαι και να γίνει γυναικαρα να ''μας''τρέχει :lol:

και οταν μπορέσεις βάλε φωτο απο τις αλλαγες συνολικα που έχεις κάνει.... ετσι για να μαθαίνουμε :D

:wave2: LEO TITAN λέμε..

X_NR750
04/08/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
LEO TITAN λέμε..
ε πες μας κα τιμες για τα αφτερμαρκετ που εχεις βαλει