PDA

View Full Version : 15 λεπτα ζεσταμα...(CBF-250)



ledz
02/08/2006, 23:20
...τοσο θελω να ζεστανει το 250 μου ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ για να κραταει ρελαντι και να μη σβηνει, χωρις να παιζω με το γκαζι. Η κατασταση αυτη υπαρχει εδω και κανα 2μηνο αλλα ξεκινησε αρκετα νωριτερα.

Αντι να αναβει πιο ευκολα απο τοτε που το πηρα (Δεκεμβρη), οσο ζεσταινε ο καιρος επεφτε και το ρελαντι. Λεω: δεν ειναι φυσικο μηχανακι του 2005 να σβηνει με το που το αναβω, εδω παπια του 70 κρατανε ρελαντι χωρις προβλημα... Ρε να δοκιμαζω με τσοκ-σβηνει, χωρις τσοκ (ειδικα τωρα καλοκαιριατικα παιρνει αμεσως) με το που αφηνω το γκαζι σβηνει.

Το ιδιο προβλημα εχει και ο Alexander (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17945&perpage=20&pagenumber=2) . Του ειπαν οτι ειναι πολλαπλασιαστης αλλα απ'οτι γραφει:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander

Μετά την αλλαγή τουλάχιστον δουλεύει το τσοκ και ζεσταίνεται κάπως πιο γρήγορα, δηλαδή μέσα στο 10' πορείας αρχίζει και πιάνει τις 1000 στροφές και δεν σβήνει. Μετά από μερικά λεπτά ακόμα πλησιάζει σιγά-σιγά τις 1500 rpm.

Του Λεωνίδα πχ με το που θα πάρει μπροστά το πολύ να χρειαστεί για μισό με ένα λεπτό το τσοκ και μετά κρατάει 1000rpm τουλάχιστον χωρίς να σβήνει και μέσα σε λίγα λεπτά το ρελαντί έχει πιάσει τις 1500rpm.

Για να μην πολυλογω (πραγμα που'χω ηδη κανει - και συνεχιζω) πηγα στον Κουτσουμπο στην Μιχαλακοπουλου για το σερβις των 12000 (95ευρω για λαδια, φιλτρο λαδιου, μπουζι - εκ των οποιων βλεπετε οτι τα 50-60 ευρω ειναι για τον "ελεγχο" που ειμαι σιγουρος οτι μου κανε :rolleyes: ) Του'πα για το θεμα του ρελαντι και το πρωτο πραγμα που μου κανε ηταν αυτο που μου κανανε στον Παπαγεωργιου, και στον Βατιδη στην Πατρα : μου ανεβασε το ρελαντι στις 4000 στροφες (ζεστο). Ε μα ρε μπαρμπα ξερω και γω ετσι να πουμε :confused: . Μου ανεβαζει που λετε το ρελαντι με κρυο το μοτερ και το κανει μια βολτα να το δει... (οπου βλεπετε βολτα, διαβαστε "ξεσκισμα να ανεβει θερμοκρασια" :mad: ) Μου λεει κραταει ρελαντι "να"... Λεω 'νταξει οκ, και φευγω. Επιστρεφω μετα απο 5 λεπτα με το σαματα (4000 rpm ρελαντι). Μου λεει αστο να το δω. Το αφηνω.
Παω σημερα και μου λεει θελει αλλαγη το καρμπυρατερ, παιρνει αερα απο καπου... Θα παω απο βδομαδα που θα χει ερθει, και θα σας πω.

EDIT: Δειτε το τελευταιο μου post (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=893032#post893032) για τη λυση

panoss25
03/08/2006, 00:19
φιλε ledz μην ξοδευεσαι ετσι δολευουν τα ρημαδια .
απο την ημερα που το αγορασα τα ιδια μου κανει. fazer kai παλι farer.

gcrook
03/08/2006, 00:41
15 λεπτα στο ρελαντι;
:eek:
Φιλε μου το σκοτωνεις κανονικα το μηχανακι σου.

Το σβησιμο μπορει να προερχεται απο χιλια δυο πραγματα, και μπορει οντως κατι να χρειαζεται ζεσταμα εκει μεσα.

Αλλα ΟΧΙ το μοτερ και ΟΧΙ τοσο.
Αυτα τα 15 λεπτα ακινησιας που δουλευει ειναι επιζημια, μακροπροθεσμα, για τον κινητηρα και το σασμαν σου κυριως.

ledz
03/08/2006, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
15 λεπτα στο ρελαντι;
:eek:
Φιλε μου το σκοτωνεις κανονικα το μηχανακι σου.

Το σβησιμο μπορει να προερχεται απο χιλια δυο πραγματα, και μπορει οντως κατι να χρειαζεται ζεσταμα εκει μεσα.

Αλλα ΟΧΙ το μοτερ και ΟΧΙ τοσο.
Αυτα τα 15 λεπτα ακινησιας που δουλευει ειναι επιζημια, μακροπροθεσμα, για τον κινητηρα και το σασμαν σου κυριως.

Εχεις δικιο, αν συνεβαινε αυτο θα'χε κολλησει 500 φορες το μοτερ (ειναι και αεροψυκτο) αλλα παρεξηγηθηκα: 15 λεπτα εν κινησει εννοουσα. Με κανονικη λειτουργεια του μοτερ και στο κατω μισο του στροφομετρου... Αλλοιμονο να ειχα και απαιτησεις μετα απο κακοποιηση...:beer:

ledz
03/08/2006, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoss25
φιλε ledz μην ξοδευεσαι ετσι δολευουν τα ρημαδια .
απο την ημερα που το αγορασα τα ιδια μου κανει. fazer kai παλι farer.

Ειχες και συ cbf? Σου'κανε τα ιδια; Ρε να παρει ο διαολος... απαξ και ζεσταθει ειναι μια χαρα το μηχανακι (περαν του θορυβου στις ~6500 στροφες που μαλλον ειναι λασκα καδενα εκκεντροφορων - ετσι το εντοπιζω και μου παν οτι δεν ειναι προβλημα, απλα σπαστικο). Ειλικρινα, ουτε το προβλημα με τη νεκρα εχω...

el_hymador
03/08/2006, 01:07
15 λεπτα???!!!!:eyepop: το καψες το μηχανακι!!!

ledz
03/08/2006, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
...15 λεπτα εν κινησει εννοουσα :beer:

Νταξει το διορθωσα. Μπορει να μην εχω πολυ καιρο μηχανη αλλα ειναι αρκετα αυτονοητο, για καποιον που ξερει -εστω και λιγο- πως δουλευει ενας κινητηρας, να μην αφηνει ενα μοτερ που βασιζεται στη ροη αερα για την ψυξη του ακινητο την ωρα που λειτουργει... :a26: :a1:

el_hymador
03/08/2006, 01:36
και φευγεις χωρις να ζεστανεις το μηχανακι ???!!!:eyepop:
το καψες το μηχανακι!!!(μεταφορικα...):lol: :rotflmao: :lol:

el_hymador
03/08/2006, 01:45
για να σοβαρευτουμε τωρα , αν οπως σου ειπε ο μαστορας ''το καρμπυρατερ περνει αερα απο καπου'' θα συνεχιζε να παιρνει και αφου εχει ζεσταθει! οποτε δεν ξερω λιγο κουλο μου ακουγεται αυτο....η μονη περιπτωση να ισχυει ειναι να υπαρχει οντως προβλημα εισροης αερα απο καπου , αλλα μετα το ζεσταμα λογω διαστολης των μεταλλων και γενικα των συνδεσεων του κυκλωματος τροφοδοσιας αυτη η εισοδος αερα να κλεινει. Ειναι λιγο επιστημονικη φαντασια βεβαια ολο αυτο....τροφοδοσια μου μυριζει η δουλεια αλλα κανα ρυθμισμα στο καρμπυρατερ θα θελει ....δηλαδη μετα απο το τεταρτο δεν σου κανει τιποτα περιεργο? να μπερδευει ? κανα σκασιμο στο κλεισιμο του γκαζιου ? ολα καλα μετα το τεταρτο?

Επισης μπορει και το ρευμα να εχει προβλημα .... οταν βαζεις μπροστα παιρνει αμεσως η δυσκολευεται η μιζα?

Xlitos
03/08/2006, 02:04
ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ INJECTION ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΣΟΚ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ! CBR600F4i σου'ρχομαι....

τώωωωρα σώθηκες.. :lol:

κι εμένα μου κάνει κάτι παρόμοιο τώρα το καλοκαίρι χωρίς φυσικά να σβήνει και το θεωρώ φυσιολογικό.Δηλαδή βάζω μπροστα και κρατάει ρελαντί αυτόματα στις 2.000 στρ.(ψεκαστό γαρ) μόλις φτάσει στις 1200-1300 ξεκινάω και λίγα μέτρα παρακάτω στο φανάρι που βάζω νεκρά κρατάει ρελαντί στις 1.000.Μετά από ένα πεντάλεπτο οδήγησης σταθεροποιείτε στις 1.300 που είναι το φυσιολογικό του..

Τώρα με τα καρμπυρατέρ επειδη είχα βαραντέρο 125 το είχα παει για σέρβις στις 14.000 χωρίς κανένα πρόβλημα.Όμως μετά το σέρβις που το πήρα έκανε ακριβώς το ίδιο με σενα και έσβηνε στο φανάρι...τεσπα γυρναω πίσω και πήγε αυτος μ ένα ματσούκι και δεν καταλαβα τι έκανε κάτι ρυθμιζε στο πόδι δεν έχω ιδεα και κάπως έστρωσε το πράγμα.Φυσικα΄μου ξανασβηνε μερικές φορές στο φανάρι αλλα ΄δεν ξαναπήγα και μετά απο κανα μήνα ήρθε μόνο του στα ίσα,χωρίς να κάνω τίποτα.

Βασικα΄κάποια ρύθμιση και όχι πρόβλημα με τα καρμπυρατερ σου πρέπει να παίζει..

ledz
03/08/2006, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
για να σοβαρευτουμε τωρα , αν οπως σου ειπε ο μαστορας ''το καρμπυρατερ περνει αερα απο καπου'' θα συνεχιζε να παιρνει και αφου εχει ζεσταθει! οποτε δεν ξερω λιγο κουλο μου ακουγεται αυτο....η μονη περιπτωση να ισχυει ειναι να υπαρχει οντως προβλημα εισροης αερα απο καπου , αλλα μετα το ζεσταμα λογω διαστολης των μεταλλων και γενικα των συνδεσεων του κυκλωματος τροφοδοσιας αυτη η εισοδος αερα να κλεινει. Ειναι λιγο επιστημονικη φαντασια βεβαια ολο αυτο....τροφοδοσια μου μυριζει η δουλεια αλλα κανα ρυθμισμα στο καρμπυρατερ θα θελει ....δηλαδη μετα απο το τεταρτο δεν σου κανει τιποτα περιεργο? να μπερδευει ? κανα σκασιμο στο κλεισιμο του γκαζιου ? ολα καλα μετα το τεταρτο?

Επισης μπορει και το ρευμα να εχει προβλημα .... οταν βαζεις μπροστα παιρνει αμεσως η δυσκολευεται η μιζα?

Δεν εχει προβλημα στην εκκινηση... Παιρνει μπρος αμεσως (με σταθερο ρυθμο η μιζα). Ουτε τρεμοσβηνουν φωτα ουτε τιποτα.
-> Η μπαταρια φορτιζει σωστα...

Μεχρι πριν το παω νομιζα και γω οτι θα ταν θεμα τροφοδωσιας ή αναφλεξης: μερικες φορες (1 φορα το διμηνο περιπου) αφου ζεσταθει ο κινητηρας στις σωστες στροφες (1400+/-) σταματαω στο φαναρι κι'αφου κατσει δυο τρια δευτερολεπτα χωρις να ανοιγω γκαζι πνιγεται καπως και πεφτουν οι στροφες τοσο που τις περισσοτερες φορες σβηνει (3-4 φορες να χει γινει). Φανταστειτε εναν ηχο σα να ξεχασαν οι βαλβιδες εξαγωγης να ανοιξουν (αδυνατο) ή να μην αναφλεγη το μειγμα... Την πρωτη φορα νομιζα οτι κολλησε το μοτερ :a53:

el_hymador
03/08/2006, 21:00
Μπουζι εχεις τσεκαρει?

oulas
04/08/2006, 00:31
Οπως εχω πει και αλλες φορες και εμενα κανει τα ιδια και αλλα πολλα, οπως και αλλα cbf250, κανενας ακομα δεν το χει ρθμισει σωστα, το μηχανακι μας ειναι μπουρδελο, και το μονο που του αξιζει ειναι να πουληθει στα 3000 ευρα, να βαλουμε και 1000 και να παρουμε GS500.

Επισης πρεπει να φτιαξουμε ενα sticky thread με ολα τα προβληματα που βγαζουν ολα τα cbf250, ωστε ο κοσμος να το βλεπει και να μην το αγοραζει.

Αι στο διαλο σε καθε φαναρι, η θα σβηνει, η θα κραταω τον συμπλεκτη σαν μαλακας, επειδη δεν μπαινει η νεκρα! και με το που πιασω 6500 στροφες, να gkzouukkkk, λες και θα ξεκολησουν τα παντα απο εκει μεσα!:bigcry:

GhostDog
04/08/2006, 08:18
λοιπόν παλικάρια έχω παρόμοια προβλήματα σε άλλο μηχανακι αλλά να σου πω με τη σειρά τι πρέπει να ελέγξεις

1) Καθάρισμα-Αλλαγή Φίλτρου Αέρα
2) Μπουζί
3) Καθάρισμα carbs
4) Ρύθμισμα carbs
5) Βαλβίδες

το ρελαντί στις 4k δεν είναι λύση ούτε το 15λέπτο ζέσταμα.

Πιθανολογώ ότι είναι βαλβίδες μιας και έχω πετύχει σε συνεργείο cbf250 με μόλις 15k km και τις βαλβίδες εξαγωγής αλλού γι αλλού...

idi
04/08/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
...(95ευρω για λαδια, φιλτρο λαδιου, μπουζι - εκ των οποιων βλεπετε οτι τα 50-60 ευρω ειναι για τον "ελεγχο" που ειμαι σιγουρος οτι μου κανε :rolleyes: )...


WTF!!!!!!!!!!!!!!! για CBF250!!! OMG!!!!!!!

ρε δε τα πουλατε να βαλετε κανα φραγκο στη τσεπη????

σας πιανει το κωλαρακι ο Σαρακακης και σια κανονικα...

εκανε γερη μπαζα με το CBF250.... καλυψατε την μειωση των πωλησεων αλλων μοντελων της Honda :alien:

Λεωνίδας
04/08/2006, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
WTF!!!!!!!!!!!!!!! για CBF250!!! OMG!!!!!!!

ρε δε τα πουλατε να βαλετε κανα φραγκο στη τσεπη????

σας πιανει το κωλαρακι ο Σαρακακης και σια κανονικα...

εκανε γερη μπαζα με το CBF250.... καλυψατε την μειωση των πωλησεων αλλων μοντελων της Honda :alien: Δεν είναι ο Σαρακάκης, είναι το συνεργείο μου φαίνεται :mad:
Έχω ακούσει εξωφρενικές διαφορές μεταξύ εξουσιοδοτημένων πάντα...
Και 'μένα μου τον έπιασαν στις 6000 αλλά στις 12000 θα ρωτήσω πόσο πάει από πριν...

adam_tsouk
04/08/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δεν είναι ο Σαρακάκης, είναι το συνεργείο μου φαίνεται :mad:
Έχω ακούσει εξωφρενικές διαφορές μεταξύ εξουσιοδοτημένων πάντα...
Και 'μένα μου τον έπιασαν στις 6000 αλλά στις 12000 θα ρωτήσω πόσο πάει από πριν...
γενικα με το που μπαινουμε τους κατεβαζουμε και τα παντελονια μας....

και μιλαμε οτι ειναι μιση ωρα δουλειας (ειδικα σε 250cc αλλα και στο 750)

ledz
07/08/2006, 20:49
oulas-> Συμφωνω: θα πουληθει πριν τελειωσει η εγγυηση...

el_hymador-> Μολις αλλαχτηκε μπουζι (και τωρα και στα 6000 για να κανω ταξιδακια) και το προβλημα εκει!

Ghostdog-> 1)φιλτρο αερα γιατι? καθως ζεστενεται καθαριζει? 2) μπουζι-> βλεπε απαντηση προς ελ_χυμαδορ 3,4) θα γινει με την αλλαγη καρμπυρατερ σε μερικες μερες (λεμε τωρα μερικες- σιγα μην εχει ερθει) 5) Χρειαζεται να ανοιχτει καπακι για να ελεχθουν βαλβιδες?

idi-> Ειπαμε παει για πουλημα (Honda brazil γαρ :dizzy: )

GhostDog
07/08/2006, 21:00
1) όχι. Απλά πολλές φορές ανωμαλίες στην καύση όπως μπουκώματα-σβησίματα κλπ. οφείλονται σε φίλτρο αέρα μη καθαρισμένο. Κατ' εμένα δεν φταίει αυτό, απλά είναι κάτι χωρίς κόστος (απλά το βγάζεις και το καθαρίζεις) και ακόμη και αν δεν φταίει το μηχανάκι σου θα δουλεύει καλύτερα μετά.

Για αλλαγή καρμπυρατέρ δεν ξέρω τι σκέφτεσε, δεν νομίζω να χρειάζετε κιόλας. Απλά καθαρίζεις-ρυθμίζεις το μαμά.

Για βαλβίδες ναι ανοίγει το καπάκι. Και όπως είπα και πριν 99% πιστεύω ότι οι βαλβίδες εξαγωγής σου είναι αλλού γι αλλού και γι αυτό σβήνει το μηχανάκι. Αλλά πήγαινε το σε μάστορα που ξέρεις ότι θα το ανοίξει και θα το ρυθμίσει. Και όχι σε π@π@ρα που θα το βάλει να το "ακούσει" και θα σου πεί είσαι οκ....

ledz
07/08/2006, 21:07
Κατ'αρχας σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Ανα τακτα διαστηματα το καθαριζω το φιλτρο (+/- διμηνο). Τωρα, οσον αφορα το ανοιγμα καπακιου σε μηχανακι που δεν εχει κλεισει καλα καλα χρονο δε μ'αρεσει ως ιδεα.. το'χω μονο ως τελικη λυση. Τελευταιες μερες μου'ρθε στο μυαλο οτι μαλλον ειναι καποια φλαντζα στο καρμπυρατερ που μπαζει αερα και οσο ζεστενεται το καπακι απο τη διαστολη σφιγγει και φραζεται η τρυπα... Εχει καποια λογικη?
btw θα το αλλαξω διοτι ειναι στην εγγυηση και δε θα κοστισει τιποτα (μου πηρε και τα ψιλα στο σερβις) και θα δουμε.
:beer:

GhostDog
07/08/2006, 21:23
όπως σου πα πριν έχω δει cbf250 με 15k και βαλβίδες αλλού γι αλλού. Δεν είναι κακό να ανοίγει το καπάκι. Είναι προγραμματισμένη συντήρηση.

Λοιπόν. Άνοιξα το μοτο με το τεστ του cbf250 και λέει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 12.000. άρα έπρεπε να στο κάνει στο σέρβις το μεγάλο... τώρα προφάνως έκανε ότι κάνει κάθε έλληνας μάστορας στο θέμα των βαλβίδων... :evil:

kostisthegreek
10/08/2006, 22:04
Τραβάμε το τσοκ - βάζουμε μπροστά και το αφήνουμε να δουλέψει μέχρι να ανεβάσει στροφές. Τουλάχιστον μετά από σύντομη διαδρομή οι στροφές πρέπει να είναι στις 1400 περίπου.
Αν όχι ρυθμίζουμε το ρελαντί. Κάντο μόνος σου και μην σου φανεί καθόλου περίεργο αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

ledz
10/08/2006, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τραβάμε το τσοκ - βάζουμε μπροστά και το αφήνουμε να δουλέψει μέχρι να ανεβάσει στροφές. Τουλάχιστον μετά από σύντομη διαδρομή οι στροφές πρέπει να είναι στις 1400 περίπου.
Αν όχι ρυθμίζουμε το ρελαντί. Κάντο μόνος σου και μην σου φανεί καθόλου περίεργο αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Mε ανοιχτο τσοκ ΕΚΕΙ ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΓΚΑΖΙ! Οταν το πρωτοπηρα αυτο ακριβως εκανα παντως (Δεκεμβρη λεμε τωρα) Μιζα με γκαζι cracked open, κρατουσα 2000 στροφες, ανοιγα τερμα τσοκ, κραταγε για 30" 3-4000 rpm το εκλεινα το τσοκ, ηταν στις 1100 και δεν εσβηνε και ξεκινουσα. Οσο ειχε περισσοτερο κρυο ή υγρασια εβαζα τερμα τσοκ πριν αναψω για να παρει και μετα παλι 30"... Οσο ζεσταινε ο καιρος, σταματησα να χρησιμοποιω τσοκ και κραταγε 1000 1100 απ την αρχη.. σιγα σιγα αυτο επεφτε (ΧΩΡΙΣ να εχει πειραχτει το ρελαντι - εκτος κι αν μου κανει κανεις καμμια κακογουστη φαρσα) μεχρι που τωρα ειναι στις 0 στροφες και κραταω γκαζι οταν σταματαω για να μη σβησει.

UPDATE : Μου'παν σε μια βδομαδα να το φερω για να μου βαλουν καινουριο καρμπυρατερ... Που τετοια τυχη ΣΑκαραΚΗΣ STRIKES AGAIN! "Μετα τον Αυγουστο ελα..." μη πω τπτ για καμμια $#@$&#$ :yuck: :mad:

ledz
10/08/2006, 23:25
Αληθεια η λειτουργεια του τσοκ ως προς τις στροφες ειναι ως εξης?:
Κρυο μοτερ κραταει ψηλα στροφες ρελαντι / Ζεστο μοτερ σβηνει απο ... well CHOKE? :wacko: :confused:

johnpan
11/08/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
"Μετα τον Αυγουστο ελα..."μη πω τπτ για καμμια $#@$&#$ :yuck: :mad:

ωραια, γλυτωσες τα λεφτα!

Μην πας ποτε. δε φταιει το καρμπυρατερ, σε δουλευουν. ετσι σε δουλεια να βρισκονται.

johnpan
11/08/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Αληθεια η λειτουργεια του τσοκ ως προς τις στροφες ειναι ως εξης?:
Κρυο μοτερ κραταει ψηλα στροφες ρελαντι / Ζεστο μοτερ σβηνει απο ... well CHOKE? :wacko: :confused:

πολύ ωρα με το τσοκ μπουκωνει το καρμπ και γι αυτο σβυνει

kostisthegreek
11/08/2006, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Αληθεια η λειτουργεια του τσοκ ως προς τις στροφες ειναι ως εξης?:
Κρυο μοτερ κραταει ψηλα στροφες ρελαντι / Ζεστο μοτερ σβηνει απο ... well CHOKE? :wacko: :confused:

Κρύο μοτέρ:
Τραβάμε το τσοκ, βάζουμε μπροστά κι όταν ανεβάσει στροφές επαναφέρουμε το τσοκ. Αμέσως οι στροφές θα πέσουν στο ρελαντί ή λίγο πιο χαμηλά. Αν δε βαστάει στροφές στο ρελαντί ανέβασέ τες από τη ρέγουλα.

Με ζεστό μοτέρ φυσιολογικό είναι να σβήνει με τραβηγμένο τσοκ.

ledz
14/08/2006, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ωραια, γλυτωσες τα λεφτα!

Δε θα πληρωνα κατι (ουτε εργατικα) ειχαμε πει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μην πας ποτε. δε φταιει το καρμπυρατερ, σε δουλευουν. ετσι σε δουλεια να βρισκονται.

Εφοσον πλερωσα για να χω εγγυηση θα παω να το φτιαξουν βρεξει χιονισει! Θελω να το πουλησω και τι μου φταιει ο επομενος να ταλαιπορειται (θα'ναι και νεοπας κατα πασα πιθανοτητα / μιλησε ο παλιος) Εχω κανει ηδη πολλα χιλιομετρα και γρηγορα γρηγορα (σε 8 μηνες) οποτε εχω αρκετη εγγυηση ακομα... Ποσο να το καθυστερησει;

ledz
14/08/2006, 22:25
Ξεχασα να πω οτι οταν τον πηρα για να δω αν ηρθε το καρμπ. μου'πε οτι ειδε ανακληση στον αριθμο πλαισιου μου για ελλατωματικο συμπλεκτη.

- Επειδη δεν μπαινει ευκολα νεκρα;
- ΟΧΙ ΟΧΙ δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.
- Πως δεν υπαρχει ξερω τουλαχιστον 5 ατομα που το χουν και επισημα διορθωνεται εντος εγγυησης με αλλαγης καμπανας του συμπλεκτη
- Δε ξερω που τα ακους αυτα αλλα δεν ισχυουν
(αρχιζω να τα παιρνω)
- Τελος παντων, για την καμπανα προκειται;
- Οχι για τους δισκους του συμπλεκτη

ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΟΥ? Εχει κανεις αλλος προβλημα με τους δισκους του??? ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :uplate:

ledz
04/11/2006, 00:47
Μιας και κρυωνει ο καιρος το προβλημα (βλ. πρωτο ποστ) επιδεινονεται... Τωρα με τα κρυα και τις βροχες δυσκολευεται να παρει και μπρος (με/διχως τσοκ - με/διχως λιγο/πολυ γκαζι). Για να μην τα πολυλογω πηγα σε μαστορα.

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΟ

Μερα 1η: Καθαρισαμε καρμπυρατερ, βαλαμε μπρος εκανα βολτα, το μηχανακι αποκρινοταν σαφως καλυτερα και με περισσοτερο τραβηγμα. Το προβλημα παρεμεινε...

Μερα 2η: Ανοιγμα και ελεγχος/ρυθμιση βαλβιδων... Ο "αξιοτιμος" κ. Εξουσιοδωτημενος-για-να-σου-βαζω-καπελο-και-να-μη-κανω-δουλεια στα 12000 χμ δε μ

ledz
04/11/2006, 00:48
Μιας και κρυωνει ο καιρος το προβλημα (βλ. πρωτο ποστ) επιδεινονεται... Τωρα με τα κρυα και τις βροχες δυσκολευεται να παρει και μπρος (με/διχως τσοκ - με/διχως λιγο/πολυ γκαζι). Για να μην τα πολυλογω πηγα σε μαστορα.

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΟ

Μερα 1η: Καθαρισαμε καρμπυρατερ, βαλαμε μπρος εκανα βολτα, το μηχανακι αποκρινοταν σαφως καλυτερα και με περισσοτερο τραβηγμα. Το προβλημα παρεμεινε...

Μερα 2η: Ανοιγμα και ελεγχος/ρυθμιση βαλβιδων... Ο "αξιοτιμος" κ. Εξουσιοδωτημενος-για-να-σου-βαζω-καπελο-και-να-μη-κανω-δουλεια στα 12000 χμ δε μου ειχε τσεκαρει τις βαλβιδες. Απ τον εκκεντροφορο εξαγωγης το χρωμα ηταν χαλκινο σκουρο κι'οχι χρυσοκιτρινο οπως στις εισαγωγης. -> Ειχαν αρχισει να φθειρονται οι βαλβιδες και σε λιγες ακομη 100αδες χμ θα καιγονταν. ΜΠΡΑΒΟ ΚΥΡΙΟΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΟΙ. Δε θελετε που δε θελετε να το κοιταξετε, μετα που θα σας το φερνα καμμενο τι θα μου λεγατε για τα περι εγγυησεων αναρρωτιεμαι. :confused:

Βαλβιδες ρυθμιστικαν, κλεισαμε καπακι, αλλαγη λαδιων+φιλτρου λαδιων αλλα το προβλημα εκει...

Ημαρτον ρε παιδια, κανεις δεν εχει κατι παρομοιο??? :cry:


68034

GIXXERAKIAS
04/11/2006, 01:13
Εχοντας διαβασει ολα τα ποστ μου φαινεται λιγο περιεργο το οτι σου σβηνει ξαφνικα μονο στο ρελαντι ενω δουλευει κανονικα σε πορεια,κοιταξες το καρμπυρατε εξονχυστικα?γνωμη μου?παρε ενα σετ φλατζες και ζιγκλερ(νομιζω την ιδια λειτουργια με του παπιου πρεπει να εχει ετσι δεν ειναι?)και λυσε το μονος σου ειτε με την βοηθεια καποιου γνωστου σου που σκαμπαζει απο τετοια.κοιτα και το βαρελακι μηπως εχει καποια τρυπα που του επιτρεπει να περνα αερας και το μπουκωνει και κοιτα και την μεμβρανη του,αλλα αυτα θα τα παρεις ολα σετ για το καρμπυρατερ σου.καντο και αυτο και αν δεν λυθει το προβλημα κοιτα να εχεις βενζινη στο ντεποζιτο,πηγαινε το στον σαρακακη απ'εξω,βγαλε την ταπα,βαλε στουπι και αναψε το!!!!!


Μπονους?Χορευε γυρω γυρω του μανιασμενος φωναζοντας δυνατα να σε ακουσουν οι μεγαλοι στα γραφεια τους "ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ,ΚΑΙΓΕΤΑΙ,ΚΑΙΓΕΤΑΙ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


PS:Σοβαρα τωρα κανε οτι σου ειπα πιο πανω και αν δεν πετυχει κανε το δευτερο αν και οταν απελπιστεις πλεον με - - - :smokin: σεμνά... edit by JohnPan

ledz
06/11/2006, 18:21
Λοιπον το μηχανακι δεν εχει φτιαξει ακομα και αρχιζω να χανω το χρωμα στα μαλλια μου...
Θα αρχισω να συμφωνω με τον gixxerakia (βλ. στουπι και χορος). Τηλεφωνησαμε με το μαστορα σε διαφορα συνεργεια ανα την Ελλαδα και ειπαν οτι το'χει το μοντελο... Πολυ απλα δε θελει να λειτουργει σωστα...

Ξαναβαζω και μια φωτο των εκκεντροφορων (δειτε την εξαγωγη !!!!! :uplate: )

Να φυγει να παω σε Σφηγκα ή ΣιΜπιΑρ να τελειωνομε να'ουμ...


68401

oulas
02/08/2007, 10:22
Τι εγινε ledz ακομα να λυσεις το θεμα με το ρελαντι? Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα και κανεις δεν μπορει να το φτιαξει. Και εμενα μου ρυθμισαν βαλβιδες αλλα τπτ, τα ιδια. Εχει γινει το χερι μου ρελαντι πλεον... και εμενα θελει 15 λεπτα σε κινιση για να κρατηση!

Το ασχημοι ειναι οτι βγηκα πλεον εκτος εγγυησης, αλλα και που ημουν, το ιδιο πραγμα ηταν.

ledz
13/09/2007, 16:37
Μετα απο αρκετο καιρο το προβλημα λυθηκε: Αλλαχτηκαν κεφαλη, βαλβιδες, καπελωτα με τις καπελωθηκες και η φλατζα. Πλεον εχω ρελαντι και εχω την εντυπωση οτι εχει βελτιωθει και στις μεσαιες του το μοτερ. Θα περασει καιρος μεχρι να σταματησω να παιζω το γκαζι στο φαναρι χωρις λογο (πλεον). :p Αντε να συνεχισουμε τα χιλιομετρα!

Γειαααα

Specialized
02/06/2010, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Μετα απο αρκετο καιρο το προβλημα λυθηκε: Αλλαχτηκαν κεφαλη, βαλβιδες, καπελωτα με τις καπελωθηκες και η φλατζα. Πλεον εχω ρελαντι και εχω την εντυπωση οτι εχει βελτιωθει και στις μεσαιες του το μοτερ. Θα περασει καιρος μεχρι να σταματησω να παιζω το γκαζι στο φαναρι χωρις λογο (πλεον). :p Αντε να συνεχισουμε τα χιλιομετρα!

Γειαααα


Τι γίνεται; Κρατά ακόμη ρελαντί; Πόσο πάει περίπου η εργασία-ανταλλακτικά που έκανες;

Cpt. Haddock
02/06/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Τι γίνεται; Κρατά ακόμη ρελαντί; Πόσο πάει περίπου η εργασία-ανταλλακτικά που έκανες;

Σε τιμές 2007 ή σε σημερινές;

:wave2:

Specialized
02/06/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σε τιμές 2007 ή σε σημερινές;

:wave2:

Ότι σου βρίσκεται! και εάν διορθώνεται εντελώς το πρόβλημα παρακαλώ.

Sapadak
02/06/2010, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Μετα απο αρκετο καιρο το προβλημα λυθηκε: Αλλαχτηκαν κεφαλη, βαλβιδες, καπελωτα με τις καπελωθηκες και η φλατζα. Πλεον εχω ρελαντι και εχω την εντυπωση οτι εχει βελτιωθει και στις μεσαιες του το μοτερ. Θα περασει καιρος μεχρι να σταματησω να παιζω το γκαζι στο φαναρι χωρις λογο (πλεον). :p Αντε να συνεχισουμε τα χιλιομετρα!

Γειαααα

:rolleyes:

Cpt. Haddock
02/06/2010, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Ότι σου βρίσκεται! και εάν διορθώνεται εντελώς το πρόβλημα παρακαλώ.

Εμενα δε μου βρίσκεται τιποτα, ρωτάω γιατι το θρεντ ειναι απο το 2006/2007. Οπότε θεωρώ οτι εαν μεσα σε 3 χρονια δεν κρατα ρελαντι το μηχανακι του παιδιού, ή το πούλησε ή το έκαψε

:wave2: :beer: :wave2:

VGER
02/06/2010, 06:05
Μ' αρέσει που κοπτόμεθα όλοι να βρούμε λύση για το πρόβλημά μας, και όταν τη βρούμε, επειδή τη βρήκαμε εκτός forum δε μπαίνουμε καν στον κόπο να την ποστάρουμε...:rolleyes:

ledz
02/06/2010, 10:22
Οπα παιδια ηρεμια

13/9 του 2007 εγραψα τι εργασιες εγιναν στο μηχανακι, τι αλλαχτηκε και οτι δεν πληρωσα λογω εγγυησης. Το καλοκαιρι του '08 το ανταλλαξα για το CBR - μεχρι τοτε δεν μου επαναληφθηκε το προβλημα οποτε δεν ειχα κατι να "αναφερω".

Ο Specialized μου'στειλε πμ και του απαντησα ο,τι γραφω και εδω.

Γιατι μου τη λετε;

ΥΓ: να σημειωθει οτι πριν 2 λεπτα πηγα για κατουρημα να μη λετε οτι δε το'γραψα :bigcry:

Specialized
02/06/2010, 10:36
Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

makis206
02/06/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Καλά βρε αθεόφοβε κι εσύ, τον ρώτησες μέχρι και τι ώρα πάει για πιπί;:uplate: :lol:

Specialized
07/06/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Καλά βρε αθεόφοβε κι εσύ, τον ρώτησες μέχρι και τι ώρα πάει για πιπί;:uplate: :lol:

Εγώ ρώτησα τον άνθρωπο πως έλυσε το πρόβλημα, δεν νομίζω ότι τον ανάγκασα να απαντήσει μέσα σε 1 δευτερόλεπτο! Είμαι σε πολλά φόρουμ και γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν είμαστε όλοι με το δάκτυλο στο enter!