PDA

View Full Version : Παραεισαγωγής....συνέχεια



PortisHead
03/08/2006, 08:39
Λοιποοοοον.Τα περι παραεισαγωγής και εγγυήσεων εχουν ξανασυζητηθεί στο παρελθον.
Εχουμε το δεδομενο οτι κάποιος που αγοράζει μοτοσυκλέτα απο εμπορο,παραεισαγωγής,
καλύπτεται μεν με τα 2 χρόνια εγγύησης,αλλά οχι απο την επισημή αντιπρόσωπεια στην Ελλαδα
της εκάστοτε μάρκας,αλλά απο τον ίδιο τον εμπορο.
Δλδ.αν κάτι χαλάσει,πάμε στον εμπορο παραεισαγωγής που το πήραμε,αυτός επικοινωνεί με τον προμηθευτή του
στη Γαλλια,Γερμανια....κλπ και η κάλυψη της εγγύησης γίνεται απο εκει.
Καλά τα λέω μεχρι εδώ ?
Αν ναι,ποιος έχει να καταθέσει προσωπική εμπειρία που του χρειάστηκε η χρήση της εγγυήσεως και
προέβει στην παραπάνω διαδικασία ?
Εντυπώσεις ? Σχόλια ? Γκρίνιες ? Καθυστερήσεις ?
:wave2:

idi
03/08/2006, 09:17
ειχα 2 χρονια εγγυηση απο τον εμπορα, αλλα εμενα δε χρειαστηκε αρα δε μπρορω να σου πω.:)

The Rainmaker
04/08/2006, 09:07
Χωρίς να ξέρω συγκεκριμένα για τις μοτοσυκλέτες, εγγύηση δίνει μόνο ο κατασκευαστής.
Έχω προσωπική πείρα με κάμερα Canon, αγορασμένη μέσω Internet, για την οποία η Intersys (Τοπικός Αντιπρόσωπος) δεν αναγνώριζε την εγγύηση επειδή την αγόρασα φθηνά μέσω Internet. Έτσι μου είπε ο ίδιος ο διευθυντής της και μου ζήταγε να του πληρώσω 400? επισκευή.
Μόλις επικοινώνησα με την Canon στην Ολλανδία και τους είπα την ιστορία (ρωτώντας τους σε ποιον να κάνω αγωγή στην Intersys ή στην Canon) τα μάζεψαν πίσω.

Μάλλον θέλει λίγο ψάξιμο η δουλειά!!!