PDA

View Full Version : Μια τρελη ιδεα



emix24
03/08/2006, 11:43
Καλημερα σ' ολους σας,
Ειμαι νεος μελος στο forum και ευχομαι να ειστε ολοι καλα και παντα ορθιοι, οπως μου ευχηθηκε καποτε καποιος.
Ειμαι κατοχος μιας BMW R1200GS και οσο μπορω πραγματοποιω ταξιδακια, μικρα αλλα και μεγαλα.

Με ενδιαφερει πολυ η ιδεα της πραγματοποιησης ενος πολυ μεγαλου ταξιδιου με μηχανη και ισως η κινηματογραφιση του. Ξερω οτι υπαρχει μια τετοια προσπαθεια απο δυο Βρετανους που ονομασαν την προσπαθεια τους "LongWayRound". Γιατι να μην γινοτανε ομως και απο Ελληνες κατι τετοιο;
Το δυσκολο βεβαια ειναι να οτι πρεπει να αφησουμε τις δουλειες, να βρουμε χορηγους για την χρηματοδοτηση της προσπαθειας αυτης (μηχανες, κινηματογραφικος εξοπλισμος κλπ) και καποιος εμπειρος να κανει την κινηματογραφιση.

Πως θα σας φαινοτανε κατι τετοιο;Ειναι εφικτο αραγε;
Περιμενω τις γνωμες σας.

SPORAKIAS
03/08/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Καλημερα σ' ολους σας,
Ειμαι νεος μελος στο forum και ευχομαι να ειστε ολοι καλα και παντα ορθιοι, οπως μου ευχηθηκε καποτε καποιος.
Ειμαι κατοχος μιας BMW R1200GS και οσο μπορω πραγματοποιω ταξιδακια, μικρα αλλα και μεγαλα.

Με ενδιαφερει πολυ η ιδεα της πραγματοποιησης ενος πολυ μεγαλου ταξιδιου με μηχανη και ισως η κινηματογραφιση του. Ξερω οτι υπαρχει μια τετοια προσπαθεια απο δυο Βρετανους που ονομασαν την προσπαθεια τους "LongWayRound". Γιατι να μην γινοτανε ομως και απο Ελληνες κατι τετοιο;
Το δυσκολο βεβαια ειναι να οτι πρεπει να αφησουμε τις δουλειες, να βρουμε χορηγους για την χρηματοδοτηση της προσπαθειας αυτης (μηχανες, κινηματογραφικος εξοπλισμος κλπ) και καποιος εμπειρος να κανει την κινηματογραφιση.

Πως θα σας φαινοτανε κατι τετοιο;Ειναι εφικτο αραγε;
Περιμενω τις γνωμες σας.

αν νομιζεις οτι ολα αυτα που λες πιο πανω ειναι εφικτα (εγω δεν το νομιζω ειδικα με τους σπονσορες) τοτε εγω ειμαι μεσα (και με το 636!!;) )

EVI
03/08/2006, 11:51
πιανεις δουλεια σε ενα περιοδικο που εχει σπονσορες και απο ολα και φευγεις με ενα συνεργατη σου ναα δουλεψεις σκληρα (χαχαχαχαχα) γυρνωντας τον κοσμο με δανεικες μηχανες κρανη μπουφαν κλπ κλπ και λεφτα αλλων


δευτερη περιπτωση


εισαι εισοδηματιας και ο κολλητος σου επισεις βαριεστε θανατηφορα και λετε ας κανουμε μια τρελιτσα να την δειξουμε μετα στο κοσμο


τριτη

δουλευετε στην ερτη και η εκπομπη με τα ταξιδιωτικα εχει ενα μικρο μπατζετ που το μισο θα παει στις τσεπες των ΄΄μεγαλων΄΄΄αλλα πρεπει και κατι να γινει


σε στελνουν με τηλεοπτικο συνεργειο κανετε το ταξιδακι δικαιολογουντε τα λεφτουδακια χτυπατε και ενα μικρο ποσοστο ακροαματικοτιτας κανωντας το καναλι πιο σοφιστικε παραλληλα





ενναλακτικη λυση




κανεις μια ταινια μικρου μηκους με πρωταγωνιστες παιδια απο το φορουμ την ανεβαζεις εδω και γινετε ο τζερτζελες ο μεγαλος



μονο που δε θα γυρισεις το κοσμο


αντε μεχρι Ευβοια........












σαν ιδεα ομως εινια εκπληκτικη................... :wave2: :smokin:

tsiros_temp
03/08/2006, 11:55
Εγώ νομίζω ότι ταξίδι στην ελλάδα αρκεί. Έχει τέτοια ποικιλομορφιά η χώρα αυτή που δεν λείπει, σχεδόν, τίποτα.

Krokodilos001
03/08/2006, 11:55
enas akoma pou endiaferete einai o tifoefs.....steiltou ena pm. tora einai diakopes. Pantos thelei poli xrima, ke poli orgnaosi. Poli diskolo se tetia klimaka.



bebea ke ego tha ithela na simetexo...alla logo tou xronou pou xreiazete tha to skefto poli poli poli kala prota.




tora oso gia xorigous!!!! sto long way around oi tipou eitan eidei gnostoi ithopoioi, gnorizane to sistima.

caesarsk
03/08/2006, 11:58
Εγώ πάντως προσφάτως έμαθα για άσχετο οδηγό, που δεν έχει καμμιά σχεση με αγώνες και κατάφερε και πήρε χρηματοδότηση (sponsoring στα Ελληνικά) για να τρέξει σε ΔΙΕΘΝΗ ΑΓΩΝΑ, στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ....


Μετά από αυτό πιστεύω πως όλα μπορούν να γίνουν...

SPORAKIAS
03/08/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Εγώ πάντως προσφάτως έμαθα για άσχετο οδηγό, που δεν έχει καμμιά σχεση με αγώνες και κατάφερε και πήρε χρηματοδότηση (sponsoring στα Ελληνικά) για να τρέξει σε ΔΙΕΘΝΗ ΑΓΩΝΑ, στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ....


Μετά από αυτό πιστεύω πως όλα μπορούν να γίνουν...

:eek: :eyepop: :eek: :eyepop: :eek:

απιστευ το

caesarsk
03/08/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
:eek: :eyepop: :eek: :eyepop: :eek:

απιστευ το


ΠΟΙΟ ΑΠΙΣΤΕΦΤΑΜΠΛΛΛΛΛ δεν γίνεται.....Ακόμη και μηχανή καβατζωσε ο ΚΑΒΑΤΖΟΠ.....ΑΣ

crs-k
03/08/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Καλημερα σ' ολους σας,
Ειμαι νεος μελος στο forum και ευχομαι να ειστε ολοι καλα και παντα ορθιοι, οπως μου ευχηθηκε καποτε καποιος.

Καλως μας βρηκες!

:a10:




Ειμαι κατοχος μιας BMW R1200GS και οσο μπορω πραγματοποιω ταξιδακια, μικρα αλλα και μεγαλα.

Με ενδιαφερει πολυ η ιδεα της πραγματοποιησης ενος πολυ μεγαλου ταξιδιου με μηχανη και ισως η κινηματογραφιση του. Ξερω οτι υπαρχει μια τετοια προσπαθεια απο δυο Βρετανους που ονομασαν την προσπαθεια τους "LongWayRound".

Υπαρχει και σχετικη συζητηση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19138) ... :cool:



Γιατι να μην γινοτανε ομως και απο Ελληνες κατι τετοιο;
Το δυσκολο βεβαια ειναι να οτι πρεπει να αφησουμε τις δουλειες, να βρουμε χορηγους για την χρηματοδοτηση της προσπαθειας αυτης (μηχανες, κινηματογραφικος εξοπλισμος κλπ) και καποιος εμπειρος να κανει την κινηματογραφιση.

Πως θα σας φαινοτανε κατι τετοιο;Ειναι εφικτο αραγε;
Περιμενω τις γνωμες σας.


Δεν ξερω για τι ειδους ταξιδι μιλας (δρομου ή εκτος δρομου), αυτο που ξερω ομως σιγουρα ειναι οτι το ταξιδι ειναι (για μενα τουλαχιστον) το ΠΑΝ και ολα ξεκιναν με το πρωτο βημα ... :winka:

Η κινηματογραφιση και το σπονσοραρισμα ειναι αααλλο θεμα και μαλλον ειναι δυσκολο ... :sick:

Αλλα σιγουρα, οποιος πραγματικα θελει, μπορει να πραγματοποιησει τα ονειρα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11131) του ... :D



Μεσα στα "Ταξιδιωτικα" μπορει να βρεις εμπειριες αλλων παιδιων απο 'δω μεσα και να παρεις ιδεες ...

Μεσα στις "Συναντησεις-Βολτες" μπορει να βρεις κατι που να σε ενδιαφερει ...


Οπως και να 'χει, καλα να περασεις στην εδω παραμονη σου!

:smokin: :beer: :wave2:

emix24
03/08/2006, 12:04
Ναι το ξερω οτι θελει πολυ οργανωση.Ειναι τρομερα δυσκολο οταν εισαι ενας απλος λατρης των μηχανων και των εκδρομων και οταν δεν εισαι μεσα στα κολπα, ωστε να βρεις τις χορηγιες γιατι εκει ειναι το παν.

George-3-
03/08/2006, 12:07
EVI η πρωτη ιδεα σχετικα με το περιοδικο αν και εξυπνη ειναι μαλλον ακυρη...

Τετοια εξοδα θα τα ενεκρινε ενας ιδιοκτητης/εκδοτης/αρχισυντακτης μονο αν ηταν προσωπικο του ονειρο και το εκανε πραγματικοτητα μεσω αυτου....:winka:

EVI
03/08/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
EVI η πρωτη ιδεα σχετικα με το περιοδικο αν και εξυπνη ειναι μαλλον ακυρη...

Τετοια εξοδα θα τα ενεκρινε ενας ιδιοκτητης/εκδοτης/αρχισυντακτης μονο αν ηταν προσωπικο του ονειρο και το εκανε πραγματικοτητα μεσω αυτου....:winka:

σωστα........εχεις δικιο......αλλα για τρελες ιδεες μιλαμε

ααχαχα εχεις δικιο....:smokin:

powerphot
03/08/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Ναι το ξερω οτι θελει πολυ οργανωση.Ειναι τρομερα δυσκολο οταν εισαι ενας απλος λατρης των μηχανων και των εκδρομων και οταν δεν εισαι μεσα στα κολπα, ωστε να βρεις τις χορηγιες γιατι εκει ειναι το παν.

Είναι πολύ καλή η ιδέα σου και ομολογώ ότι δεν είσαι ο μόνος. Θα σου πρότεινα αν έχεις πάρει "φόρα" και θα σ' άρεσε να το κάνεις πρέπει πρώτα (άσχετα με τους χορηγούς κλπ όπως είπαν τα παιδιά) να οργανωθείς σε ένα "δοκιμαστικό" εκ των έσω ταξίδι (Ελλάδα) για να δεις αν μπορείς να αντεπεξέλθεις σε ένα μεγαλύτερο.
Αν και θα βρεις εύκολα συντρόφους για ένα τέτοιο εγχείρημα πιστεύω ότι η επιλογή τους είναι πάντα και το "κλειδί" της επιτυχίας ενός τέτοιου ταξιδιού!

Καλή "κατάστρωση"!:winka: :wave2:

George-3-
03/08/2006, 12:17
Δυστηχως...

Τελος παντως ξερει καποιος (επειδη εγω δεν το εχω δει) αν σε αυτην την τιμη ειναι μεσα και τα μεταφορικα για την Ελλαδα (λεει delivered αλλα μην εννοει μονο UK)....

Long Way Round (http://www.play.com/DVD/DVD/4-/734633/The_Long_Way_Round_10_Episode_Special_Edition/Product.html#jump-features)

caesarsk
03/08/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Δυστηχως...

Τελος παντως ξερει καποιος (επειδη εγω δεν το εχω δει) αν σε αυτην την τιμη ειναι μεσα και τα μεταφορικα για την Ελλαδα (λεει delivered αλλα μην εννοει μονο UK)....

Long Way Round (http://www.play.com/DVD/DVD/4-/734633/The_Long_Way_Round_10_Episode_Special_Edition/Product.html#jump-features)

35 Ευρώ το παίρνεις από το NO LIMITS


(αν οπωσδήποτε το θέλεις original)

George-3-
03/08/2006, 12:19
Eπισης εγω να πω οτι ενα τετοιο ταξιδι θα το τολμουσα μονο με τον κολλητο μου προς το παρων.... με λιγα λογια η παρεα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραματα.

George-3-
03/08/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
35 Ευρώ το παίρνεις από το NO LIMITS


(αν οπωσδήποτε το θέλεις original)

Αλλο 35 ευρω αλλο 20.... ειναι μεγαλη η διαφορα.

caesarsk
03/08/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Αλλο 35 ευρω αλλο 20.... ειναι μεγαλη η διαφορα.


ok sorry

George-3-
03/08/2006, 12:22
Καλα δεν παρεξηγηθηκα κιολας μην νομιζεις...:winka: :D

Krokodilos001
03/08/2006, 12:24
Pantos fetos, ligoi tolmiri siderokoloi, pragmatopoiisan ena omorfo odiporiko sta ebropaika salonia.

ke me tosa foto, tifla na exei to video.

:lol:

Gia sas ore palikaria:beer:

George-3-
03/08/2006, 12:27
Μολις το αγορασα.:wave2:

SPORAKIAS
03/08/2006, 12:29
ερωτηση

γιατι δεν αρχιζεις με ενα ταξιδι που εχει γινει ηδη η προεργασια?

π.χ ενα ταξιδι στο εξωτερικο για να δεις αγωνα

εγω ψηνομουνα να παω BRNO 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ με το μοτο(περιοδικο)

ολα ετοιμα και με παρεα που ξερει 5 πραματα απο εξωτερικο

περνεις μια γευση και μετα το προσπαθεις και μονος σου

SPORAKIAS
03/08/2006, 13:07
δες και αυτο http://www.adventure-motorcycling.com/

emix24
03/08/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Είναι πολύ καλή η ιδέα σου και ομολογώ ότι δεν είσαι ο μόνος. Θα σου πρότεινα αν έχεις πάρει "φόρα" και θα σ' άρεσε να το κάνεις πρέπει πρώτα (άσχετα με τους χορηγούς κλπ όπως είπαν τα παιδιά) να οργανωθείς σε ένα "δοκιμαστικό" εκ των έσω ταξίδι (Ελλάδα) για να δεις αν μπορείς να αντεπεξέλθεις σε ένα μεγαλύτερο.
Αν και θα βρεις εύκολα συντρόφους για ένα τέτοιο εγχείρημα πιστεύω ότι η επιλογή τους είναι πάντα και το "κλειδί" της επιτυχίας ενός τέτοιου ταξιδιού!

Καλή "κατάστρωση"!:winka: :wave2:

Εχω κανει ηδη δυο ταξιδια.Το ενα στην Ιταλια 12 μερες και το αλλο 17 μερες στην Ισπανια. Δεν ειχα κανενα προβλημα.Δεν εκανα κινηματογραφιση βεβαια αλλα ηταν πολυ ομορφη εμπειρια.Ολοι μας πιστευω οτι εχουμε κανει κατι αναλογο.
Το θεμα ειναι οτι ενα μεγαλο ταξιδι χρειαζεται να εχεις χορηγους για να σε βοηθησουν στα εξοδα.
Τελος παντων.
Το θεμα ειναι να βρεις την απαραιτητη βοηθεια ωστε να μπορεσεις να συνεχισεις και να ζεις, γιατι κατι τετοιο απαιτει να αφησεις τη δουλεια σου. Οποτε πρεπει απο καπου να εχεις και εσοδα.

SPORAKIAS
03/08/2006, 13:16
εγω παντως και για 17 μερες στην ισπανια σπονσορα θα ηθελα :D

αν πρωτα επερνα τοση αδεια :D

εσυ μαλλον θελεις να ξενιτευτεις τελειως μα τελειως :rotflmao: :lol: :rotflmao:

emix24
03/08/2006, 13:21
Την αδεια μου πηρα απο τη δουλεια και πηγα και μαζευα 5 μηνες χρηματα για να παω.
Αλλα σκοπος ενος τετοιου ταξιδιου ειναι σιγουρα να το προωθησεις καπου.Σε καποιο τηλεοπτικο καναλι, να το βγαλεις σε DVD. Δε το κανεις για πλακα.Αποσκοπεις στο να βγαλεις παραπανω χρηματα απο οσα ξοδεψες.Σιγουρα ομως και η προσωπικη ευχαριστηση μετραει αλλα χρειαζεται βοηθεια.

George-3-
03/08/2006, 13:29
Αν αποσκοπεις στο να βγαλεις χρηματα νομιζω οτι ειναι πεναλτυ απο τα αποδυτηρια. Εχεις χασει το νοημα (οχι εσυ προσωπικα, γενικα). Οσο το τηλεοπτικη καλυψη κλπ πρεπει να ξερεις τι προυποθετει η σωστη κινηματογραφηση. Αν μιλαμε για ντοκυμαντερ στυλ και αρα απο οσο φανταζομαι μια ληψη χωρις επαναληψεις (ως επι το πλειστον) τοτε θελει δοκιμες, αξιοπιστο υλικο και γνωσεις. Απο εκει και περα η φωτογραφια δεν μπορει να ειναι πολυ ερασιτεχνικη. Αρα περα απο τις γνωσεις που χρειαζεται το θεμα ειναι να καλυψεις καποια εξοδα και οι χορηγοι να παρουν καπως πισω τα λεφτα τους...

taxydromos
03/08/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Την αδεια μου πηρα απο τη δουλεια και πηγα και μαζευα 5 μηνες χρηματα για να παω.
Αλλα σκοπος ενος τετοιου ταξιδιου ειναι σιγουρα να το προωθησεις καπου.Σε καποιο τηλεοπτικο καναλι, να το βγαλεις σε DVD. Δε το κανεις για πλακα.Αποσκοπεις στο να βγαλεις παραπανω χρηματα απο οσα ξοδεψες.Σιγουρα ομως και η προσωπικη ευχαριστηση μετραει αλλα χρειαζεται βοηθεια.

η ιδεα σου ειναι καλη και αποτελειται απο δυο σκελη:
1) το ταξιδιωτικο
2)το καλιτεχνικο

πες οτι το πρωτο το σχεδιασες.. το δευτερο ομως θελει πολυ ψαξιμο αν θελεις να κανεις επαγγελματικη δουλεια..
πρωτα πρεπει να βρεις εναν καλο κινηματογραφιστη που ασχολειται με το ντοκιματερ και μαζι του να βρεις χορηγους και ισως επιδοτηση απο το ελλ. κεντρο κινη/φου...

crs-k
03/08/2006, 13:38
Εγω απ' οτι καταλαβα, το παρον thread, ΔΕΝ εχει να κανει με την ομορφια του ταξιδιου, αλλα με το πως θα βγαλουμε ΛΕΦΤΑ απ' την βολτα μας ... :sick:

Αρα δεν με αφορα, μιας κι ειμαι ερασιτεχνης και ρομαντικος ... :rolleyes:


:wave2:

caesarsk
03/08/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω απ' οτι καταλαβα, το παρον thread, ΔΕΝ εχει να κανει με την ομορφια του ταξιδιου, αλλα με το πως θα βγαλουμε ΛΕΦΤΑ απ' την βολτα μας ... :sick:

Αρα δεν με αφορα, μιας κι ειμαι ερασιτεχνης και ρομαντικος ... :rolleyes:


:wave2:


να συμφωνήσω???? ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ!!!

George-3-
03/08/2006, 13:46
Aκριβως... το θεμα ειναι οχι να βγαλουμε λεφτα αλλα να βοηθηθουμε ετσι ωστε να γινει κατι που ειναι δυσβασταχτο οικονομικα για εναν ιδιωτη oχι γυριζοντας να κανουμε απολογισμο.... μμμ εβγαλα χαρτζιλικακι.

emix24
03/08/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω απ' οτι καταλαβα, το παρον thread, ΔΕΝ εχει να κανει με την ομορφια του ταξιδιου, αλλα με το πως θα βγαλουμε ΛΕΦΤΑ απ' την βολτα μας ... :sick:

Αρα δεν με αφορα, μιας κι ειμαι ερασιτεχνης και ρομαντικος ... :rolleyes:


:wave2:

Οχι φιλε, κανεις λαθος, αλλα μαλλον φταιω εγω για τον τροπο που διατυπωσα το ολο θεμα.
Εχουμε λοιπον και λεμε:
Η βαση της ιδεας ειναι να κανεις ενα ταξιδι,το γυρο του κοσμου ας πουμε, με ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΣΚΟΠΟ να ευχαριστηθεις το ταξιδι.Να γνωρισεις ανθρωπους, χωρες, καταστασεις.
Ομως ενα τετοιο ταξιδι απαιτει πολλα χρηματα και εφοσον δεν μπορει ενας μεσος ανθρωπος να τα βρει πρεπει να τα βαλουν, αν γινεται, χορηγοι.
Οι χορηγοι ομως πρεπει να παρουν τα λεφτα τους πισω γιατι αυτοι δεν το σκεφτονται οπως εμεις.Αρα; Προβαλλοντας το ταξιδι αυτο καπου, αφου υπαρχει και η αρχικη ιδεα της κινηματογραφισης, οι χορηγοι παιρνουν αυτο που θελουν.
Αυτο ηθελα να πω και κακως δε το εξηγησα καλα.
Η αρχικη και βασικη ιδεα για τον μοτοσυκλετιστη ειναι να χαρει το ταξιδι και τιποτα αλλο.
Μακαρι να ειχαμε ενα καρο χρηματα να πεταξουμε και να καναμε κατι τετοιο χωρις τη βοηθεια κανενος.Μακαρι...

taxydromos
03/08/2006, 14:13
[i]
Η αρχικη και βασικη ιδεα για τον μοτοσυκλετιστη ειναι να χαρει το ταξιδι και τιποτα αλλο.
Μακαρι να ειχαμε ενα καρο χρηματα να πεταξουμε και να καναμε κατι τετοιο χωρις τη βοηθεια κανενος.Μακαρι... [/B]

+1000
πες οτι εχεις τα χρηματα για το ταξιδι..γιατι να μην το κιν/σεις να το δουν και αλλοι μοτο/τες να το χαρουν και να μαθουν δυο-τρια πραγματα...
.. γιατι να μην κανεις μια καλη καλιτεχνικη δουλεια που μονο επαγγελματικα γινεται και ας μη κερδισεις ενα cent!!! :) :)

emix24
03/08/2006, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos950
+1000
πες οτι εχεις τα χρηματα για το ταξιδι..γιατι να μην το κιν/σεις να το δουν και αλλοι μοτο/τες να το χαρουν και να μαθουν δυο-τρια πραγματα...
.. γιατι να μην κανεις μια καλη καλιτεχνικη δουλεια που μονο επαγγελματικα γινεται και ας μη κερδισεις ενα cent!!! :) :)

Δεν εχω αντιρρηση σ αυτο που λες.Οταν κανεις κατι τετοιο θες να το δουν και να το χαρουν ολοι,μοτοσυκλετιστες και μη.Ειναι μια μοναδικη εμπειρια και γι αυτον που το κανει και γι αυτους που το βλεπουν.
Ομως σκεψου οτι για να κανει καποιος αυτο το ταξιδι πρεπει να αφησει τη δουλεια του. Απο που θα ζει λοιπον;Απο τους χορηγους ή απο καπου που να εχει εξασφαλισει τα προς το ζην.Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα οσο ρομαντικοι και αν ειμαστε.
Κανενας δεν αφηνει πισω τη ζωη του για 1 χρονο κανοντας κατι τετοιο χωρις να θελει να εχει οφελη.

powerphot
03/08/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω απ' οτι καταλαβα, το παρον thread, ΔΕΝ εχει να κανει με την ομορφια του ταξιδιου, αλλα με το πως θα βγαλουμε ΛΕΦΤΑ απ' την βολτα μας ... :sick:

Αρα δεν με αφορα, μιας κι ειμαι ερασιτεχνης και ρομαντικος ... :rolleyes:


:wave2:

Άρα λοιπόν, το παίρνω κι εγώ αυτό σαν απάντηση, αφού δεν μου έχεις απαντήσει από τότε που στο πρότεινα.:winka:
Αν κι εγώ δεν σου είχα πει για τα λεφτά, αλλά για… «δόξα» και….δάφνες.:lol: :lol: :lol:
Και μια και οι… «ρομαντικοί» ούτε για δόξες ενδιαφέρονται θα…το κάνω μόνος μου.(άμα βρω λεφτά). :rolleyes: :sick:
Δοξάστε με :a23:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SPORAKIAS
03/08/2006, 16:42
:a23: :a23: :a23: :a23:

taxydromos
03/08/2006, 18:41
συναδελφε emix24....για πρωτη φαση ψαχτο με καμερες on bike, on helmet, με βιντεοκαμερα...κανε κανα γυρο στην ελλαδα με αναλογη παρεα που να συμβαδιζει με το μηχανημα σου......αυτο θα σου στοιχισει ελαχιστα, θαχεις υλικο να δειξεις σε πασα ενδοιαφερομενο και επειτα το προχωρας...:cool:

crs-k
03/08/2006, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Άρα λοιπόν, το παίρνω κι εγώ αυτό σαν απάντηση, αφού δεν μου έχεις απαντήσει από τότε που στο πρότεινα.:winka:
Αν κι εγώ δεν σου είχα πει για τα λεφτά, αλλά για… «δόξα» και….δάφνες.:lol: :lol: :lol:
Και μια και οι… «ρομαντικοί» ούτε για δόξες ενδιαφέρονται θα…το κάνω μόνος μου.(άμα βρω λεφτά). :rolleyes: :sick:
Δοξάστε με :a23:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Δωσε μου εσυ τα υλικα (καμερα κρανους και μπαταριες) κι εγω θα σου φερω το υλικο με ολη του την "δοξα" και τις "εικονες", για να στο χαρισω να το "εκμεταλευτεις" κατα το δοκουν ... :D

bzrmiltos
03/08/2006, 19:24
σημερα το κινηματογραφικο φορματ δεν εχει να κανει με τη ποιοτητα του θεματος οπως πιο παλια με τεχνολογιες μονταζ
πλουσιο υλικο ψηφιακης εγγραφης και αρκετη δουλεια στο pc μπορεις με helmet cameras να κανεις αψογη δουλεια

σε αυτα τα θεματα πιστευω γοητευει
δε θελλω να πω πουλαει (μου τη δινει η εκφραση οταν μιλλαμε για ταξιδι με μοτο)
το θεμα και η υλοποιηση του τα οποια με μερακι και γνωσεις καταφερνουν ενα απιθανο αποτελεσμα

τα καλυτερα ταξιδιωτικα ντοκιμαντερ
γινονται με handycam mini dv
και οχι με εξοπλισμο κινηματογραφικο
και το ενδιαφερον υπαρχει σε ολοκληρωμενες δουλειες και οχι σε αβεβαια αποτελεσματα .

Μη φανει παραλογο που
αγοραζουν κρατικα καναλια απο ιδιωτες
ολοκληρωμενες δουλειες και δεν καλυπτουν οχι μονο τα εξοδα και τη συντηριση του εξοπλισμου κοβοντας παροχη υπηρεσιας αλλα και τη αβεβαιοτητα οτι θα ενδιαφερθουν για το θεμα,,
σαν ιδεα και προσπαθεια ειναι πολυ καλη καλη επιτυχια!!

:beer: :wave2:

powerphot
03/08/2006, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δωσε μου εσυ τα υλικα (καμερα κρανους και μπαταριες) κι εγω θα σου φερω το υλικο με ολη του την "δοξα" και τις "εικονες", για να στο χαρισω να το "εκμεταλευτεις" κατα το δοκουν ... :D

Tιιιιιιι μας λες?:p
Θέλω να είμαι κι εγώ εκεί:winka:

crs-k
03/08/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Tιιιιιιι μας λες?:p
Θέλω να είμαι κι εγώ εκεί:winka:


Με τον Πηγασο? :eek:

Θεος φυλαξει ... :uplate:




:lol: :rotflmao: :lol:

gcrook
03/08/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bzrmiltos

τα καλυτερα ταξιδιωτικα ντοκιμαντερ
γινονται με handycam mini dv


ME HDV αλλιως οτι και αν επεξεργαστεις στο PC εικονα σωστη ΔΕΝ θα βγαλεις.

Το HDV με καλη δουλεια απο γνωστη προσεγγιζει τα 16mm.:winka:

gcrook
03/08/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Tιιιιιιι μας λες?:p
Θέλω να είμαι κι εγώ εκεί:winka:

Αναλαμβανω το video-editing τωρα που εμαθα και κατι νεα κολπακια.... αν με κανετε συνεταιρο.:beer:

adam_tsouk
03/08/2006, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αναλαμβανω το video-editing τωρα που εμαθα και κατι νεα κολπακια.... αν με κανετε συνεταιρο.:beer:

εμαθες κολπακια;

αντε να τα δουμε σε εκεινο το περιβοητο dvd απο τα Μεγαρα.... :evil:

powerphot
03/08/2006, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αναλαμβανω το video-editing τωρα που εμαθα και κατι νεα κολπακια.... αν με κανετε συνεταιρο.:beer:

Είπαμε δε πάμε για λεφτά.
Σε τι συνέταιρος?
Στα εγγόνια μας θα το δείχνουμε!:beer:

gcrook
03/08/2006, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εμαθες κολπακια;

αντε να τα δουμε σε εκεινο το περιβοητο dvd απο τα Μεγαρα.... :evil:

:blush:

Θα το εχετε πριν μπω μεσα λογω τιμης.:sad:

gcrook
03/08/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Είπαμε δε πάμε για λεφτά.
Σε τι συνέταιρος?
Στα εγγόνια μας θα το δείχνουμε!:beer:

Συνεταιρος στην δοξα φιλτατε:D :beer:

powerphot
03/08/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με τον Πηγασο? :eek:

Θεος φυλαξει ... :uplate:

:lol: :rotflmao: :lol:

Γιατί σε έχω προβληματίσει ποτέ με τον πήγασο:winka:
Ενώ άλλοι..........:lol: :lol: :lol:

powerphot
03/08/2006, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Συνεταιρος στην δοξα φιλτατε:D :beer:
οκ μέσα, μόλις γυρίσεις απ' την...."δόξα" του Φαντάρου έλα να κανονίσουμε. :lol: :lol: :wave2:

adam_tsouk
03/08/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:blush:

Θα το εχετε πριν μπω μεσα λογω τιμης.:sad:

ποιας τιμης;

της αρχικης;

της μετα εκπτωσεων;

της αντρικης;


τη μαμησαμε!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: