PDA

View Full Version : Pοwer commander ή Κουραφέξαλα?



PalLoukiLuke
03/08/2006, 12:35
:D
Καλησπέρα σε όλους...
Ρε παιδια μια παρατήρηση σχετικά με την αναβάθμιση του μηχανακίου μας με power commander και φίλτρο.
Μετά απο πολύ ψαξιμο και στο διαδύκτια αλλα και με μηχανικούς δυναμομετρήμενα μηχανάκια κτλ οτι το power commadner είναι placibo...
και εξηγούμε πριν ορμηξετε!!!
Το εν λόγο προιον ξεκίνησε απο την Αμερικάνικη αγορ αγια να αναβαθμίσει τα μηχανάκια που στην αμερική δεν έχουν την ίδια ιπποδυναμη και απόδοση απο τα ευρωπαικά. (να τα φέρουν στα ίδια.) Με λίγα λόγια για τα δικά μας μηχανάκια είναι κάτι περιτό που βελτιώνει μεν αίσθηση αλλα απο ιπποδύναμη ελάχιστα (2-3αλογα) Το οτι τα περιδικά οι μηχανικόι και οι δυναμιμετρητές το σπρώχνουν - προτείνουν τελικά δεν σημαίνει οτι και αξίζει τα λέφτα του.
Πραγματικά θελώ να ακούσω και αλλες απόψεις. Μηπως το έχει ψάξει και άλλος?
Είμαι υπερ της σωστής βελτίωσης και του γκαζιόυ αλλα όχι με κάτι με το οποίο σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και έιναι τηε μόδας.
Πάντα φιλικα

:wacko:

idi
03/08/2006, 12:48
το pc ειναι ενα πολυ χρήσιμο εργαλείο που με σωστη ρύθμιση θα σου βελτιώσει την ιπποδύναμη και τη καμπυλη της ροπης και θα "διορθωσει" το μείγμα αμα εχεις κανει αλλαγη σε φιλτρο και εξατμηση κτλ, και οχι σε "μανισια" μηχανακια.
και εκει θα δεις παλι μια βελτιωση αλλα μικρη οπως το ειπες

PalLoukiLuke
03/08/2006, 14:19
δε διαφων'ω οτι είναι χρήσιμο, είναι αλλα αξίζει τελικά?
Θέλω και εγώ πιο πού γκάζι αλλα αξίζει να χάσεις σε κατανάλωση?
Και φυσικά το διόλου ευκαταφρόνιτο ποσό των550?600? ευρώ? γιατι αν δεν το δυναμομετρήσεις μετα το μηχανάκι δεν θα ξέρεις τι πραγματικά έχει γίνει..
Εγώ το έχω με ένα τελικό ακραπα και θα ήθελα και αλλο γκάζι μα δεν το βλέπω να το παίρνω έτσι...
Μάλλον θα επενδύσω σε φρένα, μπροστά ελατήρια-λάδια κτλ
Γιατι μη ξεχνάμε καλό το γκάζι αλλα το φρένο σε κρατάει μακρυα απο τις μπαριέρες,τουτουδια,χωράφια...
(αν και στο CSS άλλα μας έμαθαν, τεσπα)

idi
03/08/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από PalLoukiLuke

Θέλω και εγώ πιο πού γκάζι αλλα αξίζει να χάσεις σε κατανάλωση?


θα το πω οσο πιο απλα μπορω:

ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΥΣΙΜΟ ΝΑ ΦΑΝΕ

αυτο που βλεπεις παραπανω ειναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ.+_

οσο παιδεύεσαι δε αλλη κατεύθυνση χανεις χρονο και τσαμπα φαιά ουσία


καλο αυτο που λες για φρενα/ αναρτησεις!

το καλυτερο που λες ομως ειναι αυτο με τη βελτιωση σου σαν αναβατης. ΑΥΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ :wave2:

PalLoukiLuke
03/08/2006, 19:54
Tα άλογα του Z750 είναι τα πιο λιτοδίαιτα στο μαμισιο πακέτο, και παει στο καλο οτι δεν μας νοιαζει η καταναλωση αφου μας αρέσει και γουστάρουμε το γκαζι. δεν επερνα αντι Ζ ενα zx10,R1 κτλ.

Όσο για άλλη λύση πάντα υπάρχει φιλαρακι μην είσαι και τόσο σύγουρος αρκεί να ψάχνεσαι, τίποτα δεν είναι στάσιμο ειδικά στη μηχανολογία.

Τέλος πάντων σε δουλεια να βρισκόμαστε. Καλα τα πολλα γκάζια παιδια αλλά αν δεν είσαι συνετος και (οσο μπορεις) προσεκτικός δε θα πας μακρυα. Πολλα παιδια μας εχουν αφήσει τελευταία και δεν έχω και ΄πολύ όρεξη για γκάζι...

Τα μαθήματα είναι οτι πιο χρήσιμο εργαλείο εντός και εκτός πίστας. Οταν μπορείς καντα και δεν θα χάσεις (γκάζι...!)
Αμα δεν ξέρεις να το ελένξεις το γκάζι , όσο και να έχεις, αστα γάματ@. Δεν κάνει το γκάζι τον οδήγό

dankannn
07/08/2006, 19:05
Sorry παιδια που θα μπω τσοντα στην κουβεντα σας.
Το power commnder σε ενα βελτιωμενο μηχανακι ( εξατμιση τελικο η full + filtro) θα δωσει καλυτερη αποκριση στο γκαζι,θα κλεισει τρυπες που θα εχουν τυχον δημιουργηθει απο τις αλλαγες που εχουμε κανει( βλεπε εξατμιση τελικο full + filtro ) + οτι θα μειωσει την καταναλωση λογω καλυτερης καυσης.
Και παντα με χαρτη που θα φτιαξουμε σε δυναμομετρο.
Αν δεις χαρτη απο την σελιδα της power commander και χαρτη φτιαγμενο για το μηχανακι σου θα παθεις πλακα.
Αρκει αυτος που θα τον φτιαξει να εχει μερακι και να παει ανα 500 στροφες.
Παντος αν χρειαστειτε για δυναμομετρο να μου πειτε.
:wave2:

PalLoukiLuke
08/08/2006, 19:05
Σε παρακαλώ πες μου πως δεν είναι όλοι μπαγάσιδες που ρυθμίζουν τις παραμέτρους για να φαίνεται το μηχανάκι πιο δυνατό. :mad: :mad:
Ασε που νομίζω οτι είναι αρκετά ακριβό για να γίνεται κάθε τρεις και λίγο...
Θα ήθελα να μάθω μια εμπεριστατομένη άποψη για μια αξιοπιστη αναβάθμιση απο έμπιστα άτομα...
Για πας:cool:
παμε και κανα μπάνιο εεεε :sun:

dankannn
08/08/2006, 19:58
Πρώτα από όλα φίλε δεν είναι όλοι απατεωνες, αλλα δυστυχώς είναι πολύ που σου λένε θα σου κάνουμε το ένα το άλλο και πάει λέγοντας και στο τέλος τίποτα.
Δεύτερο σχετικά με τις βελτιώσεις σε Ζ750 καλύτερα να σου απαντήσει ο idi, παρόλα αυτά εγώ θα σου πω τα εξής.
1.Τελικο εξάτμισης + φίλτρο περίπου 4-6 ίππους ανάλογα το μηχανάκι
2. FULL 4 σε 1 εξάτμιση + φίλτρο 8-12 παλι ανάλογα το μηχανάκι
3. Κατέβασμα φλάντζας με συνέπεια αύξηση της συμπίεσης
4.. Εκκεντροφόρους και παει λέγοντας ( μπιέλες πιστόνια κλπ κλπ).
Σχετικά με το κοστος είναι ταρίφα 200? απλά είναι το θέμα να ασχοληθεί με την ρύθμιση του power commander και όχι να σου κάνει 5-7 δυναμομετρησεις η να σου κατεβάσει έναν έτοιμο χάρτη από το net και να σου πει οκ πεταει το εργαλείο.
Και τέλος σχετικά με το που θα το κάνεις είναι καθαρά θέμα δικό σου,για μένα ότι πιάνει το χέρι σου να το κάνεις μόνος σου( εξάτμιση φίλτρο και power commander είναι αστεία να τα βάλεις μόνος σου περίπου 3-4 ώρες γιατι δεν θα το έχεις ξανακάνει), μετά πας σε έναν έμπιστο σου ρυθμίζει το power commander σου δίνει και τον χάρτη σε ένα usb stick και αν ποτε σου σβηστεί τον ξαναπερνάς.

;)