PDA

View Full Version : Εντυπωσεις απο Cbf250



Indian
04/08/2006, 05:28
Exw kanei 18.000 xlm kai kleinw ton Septemvri 2 xronia pou exw tin mixani.
Exw na paratirisw ta eksis :
- Exw ena psiloprovlima me tin 'nekra' alla den exw dwsei kai poly simasia.
- Mou exei kopei i ntiza tou sumplekti kai den tin evriska san antallaktiko para mono ston koutsoumpo stin Mixalakopoulou.(18 eurw eixe)
- Prin apo ligo kairo stamatise na douleuei kai to konter kai elpizw na einai mono i ntiza.
- Exw paratirisei na kanei ligo parapanw thoruvo o kinitiras ton teleutaio kairo alla den mporw na katalavw apo pou...
- Otan peftw se lakouva exw tin entipwsi oti oi mprostines anartiseis termatizoun kai akouw ena kopanima apo ta organa.Auto mou eipan oti prepei na einai ta ladia apo tis anartiseis pou theloun allagh.
- Ta plastika tou einai gia ton loutso...Piga na bgalw to plaino plastiko, auto me tin sita kai to koumpwma emeine mesa.
- Stamatimenos se 1 fanari gurnaei ena palikari kai mou leei, "Vlepw oti sou exei xasei ladia apo to moter" kai koitaksa kai eida kati ladia stin kefali.

KAI META SOU LENE PARE HONDA = EGGYHSH...

Kata ta alla mia xara. Apo allages ta flasakia allaksa (evala kati Shark), ena autokollito sto tepozito.

Pros to paron auta, an thimithw kati allo tha to grapsw.
Pantws etoimazomai tera gia to service kai upopsiazomai oti tha mou piasoun ton kwlo...

motorfoot
01/09/2006, 02:26
Για σας παιδες..
Εχω ενα Peugeot Jet force 50cc εδω και 2 χρονια και σκεφτομαι να παρω μια CBF250 τωρα που θα γινω 18 να μπορω να κανω και κανα ταξιδι..
Εγω τωρα μπει στη διαδικασια να δω αν αξιζει πραγματικα η μηχανη να την αγορασω..Για αυτο αν μπορειτε να κανετε μερικα γενικα σχολια σαν review..
Με την CBF250 πας ανετε ταξιδια με 2 ατομα πανω? π.χ. Γιαννενα-Θεσσαλονικη?
Υπαρχουν 3 σημεια στο CBF που με ενοχλουν λιγακι (να μου πειτε και εσεις την γωομη σας) 1) Οτι ειναι αεροψικτο.. 2) Η πισω αναρτηση ειναι monoshock 3)και αν δεν κανω λαθος εχει πισω φρενο ταμπουρα..
Εδω το Jet Force που ηταν 50αρακι και ηταν υγροψυκτο,κεντρικη αναρτηση διπλης ενεργειας,δισκοφρενο..Κριμα δεν ειναι μια μηχανη να μην εχει τα παραπανω χαρακτηριστικα? Ααα..και κατι ακομα:Εχει injection και imobilazer? Μπορει να παρει καμια μικρη μπακαζιερα πισω για να βαζεις το κρανος?
Περαιτερω, πιστευα πως η HONDA δεν χαλανε σχεδον ποτε..!!!αλλα απο οτι ειδα στο forum βρεθηκαν ατομα που τους εβγαλε προβλημτα το CBR..και οτι εχει και ακριβα ανταλακτικα..Πρεπει να ανησυχω??

Ευχαριστω

Rezeguet
02/09/2006, 00:36
ειναι αεροψυκτο, αλλα δεν προκειται ουτε να σου υπερθερμανθει ουτε να σου κολησει το πιστονι.

εχει πισω ταμπουρο αλλα δεν προκειται ουτε να σου τυχει να χρειαστεις παραπανω δυναμη στο φρενο ουτε να φρεναρεις πιο δυνατα απο τις δυνατοτητες του

εχει πισω αλουμινενιο ψαλιδι και μονοσοκ (ελα μου?) αλλά... ε τι αλλά, δεν εχει αλλά, πολυ καλυτερη αναρτηση εχει το cbfακι απο το πεζο

Ιντζεκτιον δεν εχει, και μαλον δεν χρειαζεται, ιμομπιλαιζερ δεν ξερω αμα παιρνει, παντως μπαγκαζιερα παιρνει.

Προβληματα βγαζει, αλλα οχι τιποτα σοβαρο που να σε αποτρεψει απο την αγορα. Συνηθης προβληματα ειναι η δυσκολη ευρεση νεκρας (το συνηθιζεις), το σβησιμο στα φαναρια (το συνη8ιζεις η το ρυ8μιζεις) το σκορταρισμα στις 6500 (ουτε που το καταλαβαινεις).

Γκαζι υπαρχει αρκετο, απο συμπεριφορα καλοαναθρεμενο και ευγενικο, στην καταναλωση πολυ σεμνο.

Το σερβις κ επισκευη λιγο πιασοκολια και πολυ υπομονη, συνολικα ομως πολυ καλο μηχανακι για σενα.

:ninja: :wave2:

motorfoot
02/09/2006, 14:08
Καλα ολα αυτα... αλλα το ταξιδι γιαννενα-αθηνα η θεσσαλονικη το κανεις δικαβαλο ανετα με cbf250?

johnpan
02/09/2006, 14:37
όχι βέβαια. Κάνεις παραχωρήσεις στην άνεση, στον αέρα, και κάνεις και στάσεις για ξεκούραση. Δεν είναι για τέτοια ταξίδια αλά δε σημαινει ότι δεν τα κανει κιολας. Εγώ Πάτρα-Αθήνα άπειρες φορές

gerodim
02/09/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
όχι βέβαια. Κάνεις παραχωρήσεις στην άνεση, στον αέρα, και κάνεις και στάσεις για ξεκούραση. Δεν είναι για τέτοια ταξίδια αλά δε σημαινει ότι δεν τα κανει κιολας. Εγώ Πάτρα-Αθήνα άπειρες φορές
Και αν αποφασίσεις να πάς και Πάτρα-Επίδαυρο θα χρειαστεί να αλλάξεις και μαρσπιέδες μετά... ;)

BILLY FILTH
02/09/2006, 18:29
πληροφοριακά χωρίς να είναι σημαντικό immobilizer παίρνει.

johnpan
02/09/2006, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Και αν αποφασίσεις να πάς και Πάτρα-Επίδαυρο θα χρειαστεί να αλλάξεις και μαρσπιέδες μετά... ;)

Το έχω κάνει και αυτό. Αλλά το παιδί ρωτάει:


Με την CBF250 πας ανετε ταξιδια με 2 ατομα πανω? π.χ. Γιαννενα-Θεσσαλονικη?

Εγώ απαντώ "όχι".

gerodim
03/09/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Το έχω κάνει και αυτό. Αλλά το παιδί ρωτάει:



Εγώ απαντώ "όχι".


+1

Με ένα άτομο το κάνεις χωρίς πολύ σκέψη... Με δύο είναι ταλαιπωρία...

oulas
03/09/2006, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Και αν αποφασίσεις να πάς και Πάτρα-Επίδαυρο θα χρειαστεί να αλλάξεις και μαρσπιέδες μετά... ;)

Κοιταξτε μην φατε κανενα ποδι με αυτο το μηχανακι. Δεν ειναι ss να εχει σε σωστη τοποθετημενη θεση τους μαρσπιεδες.

Λεωνίδας
03/09/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Κοιταξτε μην φατε κανενα ποδι με αυτο το μηχανακι. Δεν ειναι ss να εχει σε σωστη τοποθετημενη θεση τους μαρσπιεδες. Μα γιατί το λες αυτό :rolleyes:


60157

oulas
04/09/2006, 05:14
Πλακα μου κανεις λεωνιδα???

Στο ss τα ποδια του αναβατη ειναι πισω ψηλα και λιγιστα σε ασφαλη θεση,

ενω στο cbf τα ποδια του αναβατη ειναι ετοθμα να κοντραρουν με το μυτο και να τα κοψει.

Απορω, γιατι εβαλες το emoticon του κακομουτσουνου με αυτα που λεω...

Ενω η φωτο που εβαλες αν δεν το καταλαβανεις, λεει αυτο που περιγραφω...

Λεωνίδας
04/09/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Πλακα μου κανεις λεωνιδα???

Στο ss τα ποδια του αναβατη ειναι πισω ψηλα και λιγιστα σε ασφαλη θεση,

ενω στο cbf τα ποδια του αναβατη ειναι ετοθμα να κοντραρουν με το μυτο και να τα κοψει.

Απορω, γιατι εβαλες το emoticon του κακομουτσουνου με αυτα που λεω...

Ενω η φωτο που εβαλες αν δεν το καταλαβανεις, λεει αυτο που περιγραφω... Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες το πνεύμα μου... :wave2:
αυτά που λες εσύ δείχνει και η φωτογραφία (και γι'αυτό την έβαλα). το σχόλιό μου ήταν σαφώς χιουμοριστικό

gerodim
04/09/2006, 09:49
Από το Σάββατο αν πάνε όλα καλά θα έχουμε νέο φωτογραφικό αρχείο.... Level 2 !!!
:beer:

motorfoot
06/09/2006, 01:12
Οταν λεω αν πας ανετα ταξιδι δικαβαλο Γιαννενα-Θεσσαλονικη δεν αναφερομαι τοσο στην ανεση-ξεκουραη του ταξιδιου αλλα αν "τραβαει" η μηχανη το δικαβαλο για τετοιο ταξιδι...?
Επισης, δικαβαλο ποσο ποιανει τελικη?

villy
06/09/2006, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorfoot
Οταν λεω αν πας ανετα ταξιδι δικαβαλο Γιαννενα-Θεσσαλονικη δεν αναφερομαι τοσο στην ανεση-ξεκουραη του ταξιδιου αλλα αν "τραβαει" η μηχανη το δικαβαλο για τετοιο ταξιδι...?
Επισης, δικαβαλο ποσο ποιανει τελικη?

Εμένα είτε δικάβαλο είτε όχι πιάνει άνετα και σχεδόν υπό όλες τις συνθήκες (ευθεία, μικρή ανηφόρα, λίγο αντίθετο άνεμο κλπ) τα 120.

Από εκεί και πάνω χρειάζεται λίγο ευνοικές συνθήκες και χρόνο. Σε κατηφόρα έπιασα 140 δικάβαλο.

Kenai
06/09/2006, 09:16
Ego eite dikavalo eite oxi piano 130 stadar tora me eunoikes sinthikes 140-145-ante kai 150 prin anatinaxthei!!!parolauta molis to pareis (epeidi eixes 50ari)tha petas poli aneti odigisi me poly poio eukoles prosperaseis poly mpam gia ta 100 toulaxiston kai tespa tha patheis zimia alla koita gia kana 500 600 giati an se troei i palami den tha sou ftasei allios pistevo oti tha se ikanopoiisei.ego xtipa ksilo den exo kapoio prob akoma (auto me tin nekra den to theoro problima)kai eimai sta 16500 peripou!!!dokimase to prota!!!apo oti thimamai einai apta modela pou dinoun gia test-drive!!!

Gerodim sou euxomai na ftaseis kai Epic level kapoia stigmi!!!:smokin:

villy
06/09/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kenai
Ego eite dikavalo eite oxi piano 130 stadar tora me eunoikes sinthikes 140-145-ante kai 150 prin anatinaxthei!!!parolauta molis to pareis (epeidi eixes 50ari)tha petas poli aneti odigisi me poly poio eukoles prosperaseis poly mpam gia ta 100 toulaxiston kai tespa tha patheis zimia alla koita gia kana 500 600 giati an se troei i palami den tha sou ftasei allios pistevo oti tha se ikanopoiisei.ego xtipa ksilo den exo kapoio prob akoma (auto me tin nekra den to theoro problima)kai eimai sta 16500 peripou!!!dokimase to prota!!!apo oti thimamai einai apta modela pou dinoun gia test-drive!!!


Εγώ έχω κάνει περίπου 5000χλμ.

Λες να ανοίξει κι άλλο;
Πόσα κιλά είσαι;
Εχεις μπαγκαζιέρα πίσω;

:wave2: :wave2: :wave2:

Kenai
08/09/2006, 11:20
Eimai 75kila,carbon eksatmish,mpagkaziera Oxi,piso ftero oxi.
kai eleftheros ama psinesai??;)

villy
08/09/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kenai
Eimai 75kila,carbon eksatmish,mpagkaziera Oxi,piso ftero oxi.
kai eleftheros ama psinesai??;)

:lol: :lol: :lol: :lol:

Περιφέρεια δεν μου είπες; :winka: :winka: :winka:

Nα δώ πότε θα μπορέσω να βάλω και γω καμιά καλύτερη εξάτμιση. :( :( :(

Εγώ 85kg, με μπαγκαζιέρα και πιθανότατα να ανοίξει κι άλλο με τα χλμ.

:beer: :beer: :beer: