PDA

View Full Version : Ειναι βαλβιδες? Ειναι φυσιολογικο? (Hornet 600)



RαNd
04/08/2006, 09:47
Αρχικα καλημερα μας!

κατα δευτερον . . . Εδω κ κανα μηνα εχω παρατηρησει , τουλαχιστον οταν ειναι κρυα η μηχανη, ενα μικρο "τσικ-τσικ" που ακουγεται απο τα ενδωτερα του κινητηρα, που παλιωτερα δεν θυμαμαι αν ακουγοταν . ..

Υποψιαζομαι οτι ειναι οι βαλβιδες.
Το μηχανακι εχει πανω 16.000χλμ και μολις χρονισε ( :sun: )

και ερωτω . . Ειναι φυσιολογικος ο θορυβος αυτος? Οταν φτασει 70+ βαθμους δεν ακουγεται τιποτα. Ενας φιλος μηχανικος αυτικινητων ειπε οτι ειναι λογικο αν εχει υδραυλικα "κατι" ("κατι"= κατι που δεν καταλαβα και δεν θυμαμαι πως το ειπε)


PS: ειναι Ηornet 600F '05

dankannn
04/08/2006, 10:31
φιλε μου ο τεντοτηρας της καδενας ειναι.
βαλβιδες περιπου στα 40.000 χλμ
Αν εισαι σε εγγυηση πας και στον αλλαζουν
Και εκτος να εισαι παλι δεν τρεχει τιποτα
55-60? ο τεντοτηρας ( 30-40? η τοποθετηση)
;)

RαNd
04/08/2006, 10:33
Τhnx! Ναι εχει ακομα 1 χρονο εγγυηση. Δεν πιστευω να εχει/δημιουργηθει καποιο σοβαρα προβλημα να δεν παω αμεσα . . . ?????

sniper
04/08/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
φιλε μου ο τεντοτηρας της καδενας ειναι.
βαλβιδες περιπου στα 40.000 χλμ
Αν εισαι σε εγγυηση πας και στον αλλαζουν
Και εκτος να εισαι παλι δεν τρεχει τιποτα
55-60? ο τεντοτηρας ( 30-40? η τοποθετηση)
;)

Ο τεντοτήρας ακουγεται και αφου έχει ζεσταθεί ο κινητήρας.... και ο φίλος λέει ότι δεν ακουγεται...

(ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι με διαγνώσεις απο το PC)

merkouris
04/08/2006, 11:43
polla mixanakia otan vazeis mprosta to moter xtypane gia ena diastima oi valvides gia to logo oti den exoun lipa8ei akoma me ladaki alla meta apo ligo stamatane,mporei na nai kai auto alla psaxto gia kalo kakou.

RαNd
04/08/2006, 12:05
Αυτο που ακουσα ηταν οτι αν εχουν υδραυλικα ωστηρια οι βαλβιδες ισως κανει θορυβο μεχρι να ζεσταθει . . . Ελα μου ντε που δνε ξερω τι ειναι αυτα κ αν εχει . . :p

banditgr
04/08/2006, 12:09
apla...DEN exei ydraylika ostiria...
Pantos se poles periptoseis i kadena akougete otan einai krio to moter gia o tentotiras tis honda einai ena idos ydrylikou,etsi molis zestathei tentonei ligo.Alla emena mou akougetai kati fisiologiko etsi opos to leei,apla oi valvides akougontai ligo otan einai krio...sxedon oles oi moto etsi einai.

RαNd
04/08/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
apla...DEN exei ydraylika ostiria...
Pantos se poles periptoseis i kadena akougete otan einai krio to moter gia o tentotiras tis honda einai ena idos ydrylikou,etsi molis zestathei tentonei ligo.Alla emena mou akougetai kati fisiologiko etsi opos to leei,apla oi valvides akougontai ligo otan einai krio...sxedon oles oi moto etsi einai.

Καπως ετσι το βλεπω κ εγω, απλα παλιοτερα εχω την υποψια οτι δεν ακουγοταν . . .


Thnx οσους απαντησαν! Μετα τις διακοπες που γινει κ το 4ο service θα τους πω να το κοιταξουν!!

dankannn
04/08/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο τεντοτήρας ακουγεται και αφου έχει ζεσταθεί ο κινητήρας.... και ο φίλος λέει ότι δεν ακουγεται...

(ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι με διαγνώσεις απο το PC)


Ναι οταν τα εχει φτυσει για τα καλα.
Στην αρχη ειναι το τακ τακ οταν ειναι κρυο, και οταν ζεσταθει δεν ακουγεται καθολου.
Πιο μετα μπορει να ακους ακομα και κροταλισμα και ας ειναι ζεστο το μοτερ.
Και φιλε sniper δεν εκανα διαγνωση απο το pc απλα λεω οτι με 16.000χλμ δεν μπορει να ειναι βαλβιδες + το προβλημα τεντοτηρα που εχουν τα περισοτερα 600f -fs-hornet.
FORUM( τόπος δημόσιας συζήτησης )
:wave2:

sotpag
05/08/2006, 01:29
για να πω και εγω την "μλκ" μου δεν νομιζω να ειναι βαλβιδες , αν και λογικο το σκεπτικο σου , αλλα σε μηχανακια με καπελοτα σπανια θα βρεις ανοιχτες βαλβιδες , το πιο πιθανο να ειναι κλειστες


και μια και τα hornet εχουν ιστορικο καδενας .... εκει παει το εργο...

RαNd
25/10/2006, 13:51
UPDATE: Μετα απο το service twn 18.000 το ειδε ο "γιατρος" και ειπε οτι ειναι υδραυλικος ο τεντωτηρας και μαζευει αναθημιασεις. Ενα καθαρισμα ειπε οτι εκανε κ ειναι οκ. Οντως τωρα ειναι οκ.

The End :)

HORNET600F
12/12/2006, 21:08
Το δικο μου (02) το μονο ιστορικό που έχει ειναι ένα o'ring μίζας που άλλαξα μόνος μου πριν 2 χρόνια και 2 λαμπάκια καμμενα στο κοντέρ που άλλαξα σήμερα.
Τα πιο καινούρια CBR (02 και μετά) είχαν πρόβλημα με τον τεντωτήρα, αλλά τα hornet με τον πιο παλιό κινητήρα τίποτα, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον.
Βέβαια του φίλου το ΄05 δεν είμαι σίγουρος τι κινητήρα φοράει.
Anyway το τσικ-τσικ το ακούω και στο δικό μου κάποιες φορές κ στα σέρβις δε μου είχαν βρει τίποτα, όσο ζεις μαθαίνεις .....

pissaman
12/12/2006, 22:51
Συνήθως είναι ο τεντοτήρας!
Όμως το hornet, κάνει βαλβίδες στις 24.000 χλμ και όχι στις 40.000
Και αν σκεφτεί κανείς ότι αν δεν ακούγονται δεν τις κάνω, αυτό που έχω να πω είναι ότι: Η βαλβίδα που ακούγετε, μπορεί να είναι εκτός ορίων, αλλά δεν κάνει ζημιά. Η βαλβίδα όμως που είναι εκτός ορίων, αλλά είναι κλειστή, δεν ακούγετε, αλλά κάνει μια τόσο δα μικρή ζημιά!
Αν το μηχανάκι, είναι μέσα στην εγγύηση, καλό είναι να γίνουν οι βαλβίδες για να μην έχει ο ιδιοκτήτης προβλήματα με τυχόν ζημιές. Αν είναι εκτός εγγύησης, πέρνει την ευθύνη πάνω του!
:beer:

Lazio
14/12/2006, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Αρχικα καλημερα μας!

κατα δευτερον . . . Εδω κ κανα μηνα εχω παρατηρησει , τουλαχιστον οταν ειναι κρυα η μηχανη, ενα μικρο "τσικ-τσικ" που ακουγεται απο τα ενδωτερα του κινητηρα, που παλιωτερα δεν θυμαμαι αν ακουγοταν . ..

Υποψιαζομαι οτι ειναι οι βαλβιδες.
Το μηχανακι εχει πανω 16.000χλμ και μολις χρονισε ( :sun: )

και ερωτω . . Ειναι φυσιολογικος ο θορυβος αυτος? Οταν φτασει 70+ βαθμους δεν ακουγεται τιποτα. Ενας φιλος μηχανικος αυτικινητων ειπε οτι ειναι λογικο αν εχει υδραυλικα "κατι" ("κατι"= κατι που δεν καταλαβα και δεν θυμαμαι πως το ειπε)


PS: ειναι Ηornet 600F '05



Ανοιξε λιγακι το γκαζι και αν το τσικ-τσικ εξαφανιζεται τοτε με καθε επιφυλαξη ειναι καδενα οπως ειπαν και οι προηγουμενοι.