PDA

View Full Version : ΙΣΧΥΕΙ;;;;;



alximistis
04/08/2006, 12:31
Παίδες το ξεσήκωσα από ένα άλλο site.
Ομολογώ ότι όπως το γράφει ο τύπος με μπέρδεψε.
σχύει; Είναι το γνωστό κόλπο με το πόδι-μοχλό;;;

"Συνήθως οι μοτοσικλέτες μεγάλου κυβισμού, ζυγίζουν αρκετά κιλά και σε μια ενδεχόμενη πτώση, δεν είναι εύκολο να έρθουν σε όρθια θέση. Η παρακάτω τεχνική θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε με ποιο τρόπο μπορείτε να σηκώσετε την μοτοσικλέτα σας όταν αυτή βρεθεί στο έδαφος.

Πρώτων, σβήστε τον κινητήρα από τον ανάλογο διακόπτη. Όταν περιστρέφεται ο πίσω τροχός είναι αρκετά επικίνδυνο για όποιον είναι κοντά. Εκτός αυτού, όταν η μοτοσικλέτα είναι πλαγιασμένη στο έδαφος δεν κινείται το λάδι, συνεπώς μπορεί να πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά ο κινητήρας. Κατόπιν, αποσυνδέστε την παροχή βενζίνης, ιδιαίτερα όταν αυτή χύνεται στο δρόμο. Καλό θα είναι να φοράτε τα γάντια σας, γιατί θα σας βοηθήσουν να την πιάσετε καλύτερα. Φροντίσετε να έχει σχέση μέσα στο κιβώτιο, εάν δεν έχει, τότε δέστε τη μανέτα του φρένου για να μπλοκάρει ο εμπρός τροχός. Καθίστε στην σέλα με τα πόδια στο έδαφος, πιάνοντας με το δεξί χέρι το αριστερό grip και με το αριστερό κάτω από την σέλα. Ανασηκώστε ελαφρά και με το δεξί χέρι τραβήξτε το τιμόνι όσο γίνεται προς το σώμα σας! Όσο πιο κοντά είναι το δεξί χέρι στο σώμα σας, τόσο πιο εύκολα θα είναι για σας. Τοποθετήστε τους γλουτούς σας στο μέσον της σέλας – πολύ σημαντική λεπτομέρεια, καθώς αν οι γλουτοί σας είναι ψηλότερα ή χαμηλότερα από το μέσον της σέλας, τότε δεν θα έχετε την σωστή γωνία – και σπρώξτε με τα πόδια σας στην αντίθετη κατεύθυνση. Προσοχή, μην βάλετε περισσότερη δύναμη και ρίξετε την μοτοσικλέτα από την άλλη πλευρά. Αν δεν καταφέρνετε να την σηκώσετε αμέσως, τότε τοποθετήστε τους γλουτούς σας πιο πάνω ή πιο κάτω. Αν πάλι δεν γίνεται τίποτα, τότε προσπαθήστε να αλλάξετε γωνία στα γόνατά σας. Προσοχή, αν πετύχετε την σωστή γωνία στους γλουτούς ή στα γόνατα, τότε η μοτοσικλέτα σηκώνεται πάρα πολύ εύκολα!"

ruyjin
04/08/2006, 12:37
το εχω δει κι εγω αυτο το αρθρο
για να το λεω ετσι θα ναι

εγω μια φορα που χρειαστηκε βεβαια το εκαν με τον παραδοσιακο τροπο
αριστερο χερι τιμονι, δεξι απο πισω-χειρολαβη

George-3-
04/08/2006, 13:08
Αν το δεις εικογραφημενο και το καταλαβεις ισχυει... αλλα δεν θυμαμαι που το εχω δει.

ruyjin
04/08/2006, 13:26
έψαξα και βρηκα αυτό (http://www.vtwinmama.com/pick_up_bike.htm)

άνοιξε τα 4 πρωτα links
:wave2:

Electra
04/08/2006, 13:40
Ωραία φαίνεται να σηκώνεται όταν έχει βαλίτσες στο πλάι! Και ταχύτητα φροντίζεις να έχεις και τη βενζίνη κλείνεις και κάνεις και ένα τσιγάρο άμα θες...

Σωστές κινήσεις!

Δεν μου έχει τύχει να μου πέσει βαριά μοτοσικλέτα. Πάντως το εντουράκι και το smάκι σηκώνεται μόνο από το τιμονάκι του (100kg πίπουλο) :D

morpheus
04/08/2006, 13:47
ME FOTOS (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21627)

alximistis
04/08/2006, 18:59
Καλά ε... θεϊκά συστήματα!
και πολεμάμε με 150 τρόπους να τη σηκώνουμε και τίποτα (τη μοτοσικλέτα λέμε)...
από δω και στο εξής έτσι!
Άσε που θα πάω να τη ρίξω επίτηδες πουθενά να κάνω... μαθήματα...
ευχαριστώ παιδιά!